Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Reakcija na integ. rižu

  1. #1
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno Reakcija na integ. rižu

    Nakon kuhanja 7mj.-oj bebi inegralne riže (bio uzgoj), osipala se po licu. Bila sam promjenila i deterđent za pranje rublja, pa sam bila uvjerena da je 90% zbog toga nastao osip.
    No, nakon 12dana ponovo sam joj ponudila istu integr. rižu i opet se osipala, :shock: .
    Pedica je rekla (prvi put) da je malo vjerojatno da bi se od riže osipala, al eto, čini se da je ipak riža krivac.
    Ima li tko sličnih iskustava sa integr. rižom? (alnatura)

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pretpostavljam da u prehrani i inače koristiš integralnu rižu čim si za njom posegla u dohrani bebe. U tom slučaju ti je jasno da kuhanje kraće od sat vremena u expres loncu ne udovoljava osnovne kriterije probavljivosti.

    Stvarno je malo vjerojatno da bi od riže došlo do reakcije pa predlažem da u slijedećem pokušaju koristiš neku kvalitetnu bijelu rižu - basmati, thai ili sličnu. Ako je stvarno do riže, reakcija će se ponoviti. Vjerojatnije se ipak radi o probavnom problemu.

    Inače LLLI u prehrani beba vegetarijanaca preporučuje hranu s manjim udjelom vlakana, jer vlakna vezuju važna hranjiva. Ispada da je veća vjerojatnost postići anemiju kod djeteta hranjenog vlaknastom hranom.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    108

    Početno

    moja se osipa na rizine pahuljice, a ne na obicnu skuhanu rizu. integ. rizu nismo jeli. ali ne davam joj ni tu obicnu jer iako pojede samo par ozica, lose joj djeluje na stolicu, izostane po par dana i bude jako tvrda

  4. #4
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Davore, integr. rižu sam sirovu miksala u mlincu za kavu i potom kuhala 10-tak min. Što će reći, greška u startu .

    Probat ću sa bijelom rižom koju savjetuješ, da li preporučaš nekog bio proizvođača?
    Inače, dohranu smo započeli rižinim pahuljicama i bilo je sve ok, papala je 7dana samo njih. ((kršitelj koda)-bio)

    Vidim da si unapred znao razlog posezanja za integr. rižom - željezo.
    Više neznam kaj da mislim.

    Sva sreća, luda je za palentom pa imam bar nešto za kombiniranje.
    A što se Leice tiče, ona bi svaki dan mogla jest palenu i jabuku.

    No ja bi rado uvela i rižu, pa savjetuj molim.

  5. #5
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    8) Moj uži izbor su upravo basmati i thai. U principu se svaka planinska riža uzgaja na prilično bio način i bitna razlika između bijele i integralne je u poliranju. Bio basmati sa certifikatom mislim da imaju u dućanu Lucella.

    Što se željeza tiče, korisno je tamno voće.

  6. #6
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    U knjizi prirodno i zdravo za bebe i djecu Jadranka kaže da se riža kuha u omjeru 1:7 (riža i voda) i to sat sat i pol. Dobro juje namočiti prije preko noći radi probavljivosti.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    mi smo kupili integralnu rižu u dućanu bio bio i prodavačica nam je rekla da se kuha 45 min. u express loncu, u običnom sat vremena.
    no meni se nakon sat vremena činila pretvrdom i kad sam ju pokušala zmiksati štapnim mikserom ostala su vlakanca. možda filipu zato nije pasala.

  8. #8
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    mi smo kupili integralnu rižu u dućanu bio bio i prodavačica nam je rekla da se kuha 45 min. u express loncu, u običnom sat vremena.
    no meni se nakon sat vremena činila pretvrdom i kad sam ju pokušala zmiksati štapnim mikserom ostala su vlakanca. možda filipu zato nije pasala.
    Da tako se kuha u omjeru 1:2 za odrasle. Bebe su drugo.

  9. #9
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    8) Moj uži izbor su upravo basmati i thai. U principu se svaka planinska riža uzgaja na prilično bio način i bitna razlika između bijele i integralne je u poliranju. Bio basmati sa certifikatom mislim da imaju u dućanu Lucella.

    Što se željeza tiče, korisno je tamno voće.
    RIŽA- Dućan Lucella, ne znam di je, ajd mi javi, možeš i na pp.
    ŽELJEZO-Tamno voće a da ga smije sa 7mj.? Piši molim te koje točno, a mislila sam probati i sa ****-ovim crvenim sokom koje je navodno dobro.

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    O tome smo već pisali na forumu, a ima i tražilica

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    Citiraj LeaB prvotno napisa
    Citiraj karmen prvotno napisa
    mi smo kupili integralnu rižu u dućanu bio bio i prodavačica nam je rekla da se kuha 45 min. u express loncu, u običnom sat vremena.
    no meni se nakon sat vremena činila pretvrdom i kad sam ju pokušala zmiksati štapnim mikserom ostala su vlakanca. možda filipu zato nije pasala.
    Da tako se kuha u omjeru 1:2 za odrasle. Bebe su drugo.
    toliko o stručnosti prodavačice, još sam joj naglasila da se radi o bebi i početku dohrane. još mi je pokušala uvaliti knjižicu o pripremanju žitarica

  12. #12
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj karmen prvotno napisa
    toliko o stručnosti prodavačice, još sam joj naglasila da se radi o bebi i početku dohrane. još mi je pokušala uvaliti knjižicu o pripremanju žitarica
    Ma one tamo znaju dovoljno o odraslima i prehrani, ali dohrana je domena pedijatara i nutricionista tako da i ne možeš nego od njih dobiti pravi savjet.

  13. #13
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nemoj mi tu samo o nutricionistima, već sam se osuo.

  14. #14
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Nemoj mi tu samo o nutricionistima, već sam se osuo.
    Mo\da da se konzultira s kojim, da ti nije od hrane...

  15. #15
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Te žitarice su mi otpočetka bile muka, sad vidim da je to intuicija radila...
    Teško se odlučujem bilo šta joj davat nakon ovog groznog osipa.
    A i kod nas se od toga jede samo riža, intgr. riža i palenta, pa ni sama neznam kaj bi i kak bilo kaj drugo pripremila.

    Davore, pretražnik radi , sve našla, sad još samo da nađem DETALJNE upute kako šta i u kojim omjerima pripremit za bebu....

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Detaljne upute nećeš naći ni na cipelama. Kreneš i ubrzo doznaš sve što te zanima Slušaj svoje dijete.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ako ti se ne zeza s rizom za pocetak, meni se proso cini dobar izbor. Prilicno lagana zitarica plus sto se brzo skuha.
    Davore, zar ne postoji razlika u hranjivosti izmedju npr. basmati i integralne rize?

  18. #18
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Detaljne upute nećeš naći ni na cipelama. Kreneš i ubrzo doznaš sve što te zanima Slušaj svoje dijete.
    Šta ćeš, kad sam štreberica

  19. #19
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Proso i quinoa su odličan izbor, ali isto treba uvesti postupno. Što se razlike u hranjivosti riže tiče, možeš to promatrati kao razliku u hranjivosti čokolade sa i bez omota Ako uzmeš da se integralna riža nakuhava sat vremena, a potom njena vlakna vežu neka druga važna hranjiva, izbor je svakako na strani kvalitetne bijele riže.
    Uostalom, ni riža se ne jede baš svaki dan pa to i nije toliko važno.

  20. #20
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Ako uzmeš da se integralna riža nakuhava sat vremena, a potom njena vlakna vežu neka druga važna hranjiva,[b] izbor je svakako na strani kvalitetne bijele riže.

    Daj molim te objasni ovo. Koja je prednost bijele kvalitetnije riže nas integralnom?

  21. #21
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Gledam to kao gotov proizvod. Basmati se kuha desetak minuta, fino miriši, ukusna je sama po sebi, probavlja se bez ikakvih problema i sve 5.
    Integralna riža se kuha sat vremena i sva hranjiva prisutna u zrnu prije kuhanja su prilično degradirana. Radi velike količine vlakana je i tada prilično teška namirnica, a vlakna vezivanjem korisnih hranjiva poput željeza kod male djece rade više štete nego koristi.

    Dobro je razlučiti zdravu prehranu odraslih od zdrave prehrane djece. Odstupanja su zapravo brojna. Posna i vlaknasta hrana nije zdrava za malu djecu.

  22. #22
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    A ja na to gledam kao na cjelovitu prehranu danu nam od majke prirode, uravnoteženje energija; koja se dobiva različitim načinom kuhanja, koje blagotvorno djeluje na naš organizam, daje nam imunitet i povezuje nas sa svijetom u kojem živimo. Hranjivost kuhane integralne riže sat vremena sa dovoljnom količinom vode da se riža ne raspadne, nego zadrži svoje hranjive sastojke, itekako je veće prednosti od glazirane bijele riže.
    Eto moj bi izbor bila integralna riža.

  23. #23
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    OK

  24. #24
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Dobro je razlučiti zdravu prehranu odraslih od zdrave prehrane djece. Odstupanja su zapravo brojna. Posna i vlaknasta hrana nije zdrava za malu djecu.
    To sam već nedgdje pročitala, al kad sam krenula u dohranu nije mi to sinulo. Samo sam u panici gledala da joj pružim namirnice koje obiluju željezom.
    Eto, nema kod djeteta crno/bijelo, svako malo pa ispadne sivo.
    Štrebsa i filozof, , siroto moje dijete samnom.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A sta kazete na parboiled rizu?
    Meni je ona dosta ukusna, kaze mm ona je po hranjivosti negdje na pola puta izmedju bijele i integralne. jel tocna informacija?

  26. #26
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da 8)

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Hvala. Ma mi tu parboiled rizu i najcesce koristimo. Priznajem da mi se cesto neda kuhati po sat vremena rizu, plus sto nemamo ekspres lonac. Ova parboiled mi se cini ko nekakav kompromis.

    I jos jedno pitanje o parboiled rizi Inace nemam problem s kuhanjem iste. Ali, zadnji paket koji sam kupila je totalno razocaranje. Riza bude prepuna sluzi plus sto se prije nego sto bude gotova totalno raspadne. Pa na kraju dobijem ljepljivu masu u kojoj se jedva vide zrna. Jesu oni nesto zeznuli u procesu ili ja nesto krivo radim?
    Inace problem nemam, kupujem uvijek od iste firme.

  28. #28
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Parboiled je postupak a ne vrsta riže. Riža (bilo koje vrste) se kuha zajedno s ljuskom i potom se suši, ljušti i polira, uglavnom ručno.
    Dakle, ako se na parboiled način obradi neka jakomeboliželudackakojeovarižaloša onda dobiješ ćudne rezultate. Zato i dalje preferiram kvalitetnu planinsku poliranu rižu.

  29. #29
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    apropo integralnih zitarica, poslao mi pred par dana prijatelj par linkova na knjige koji tvrde da integralne zitarice zapravo rade vise stete nego koristi i unaprijed me upozorio da ce mi se "moji prehrambeni svjetovi srusiti".

    e sad, momentalno ni vremenski ne stignem baciti se na nabavu knjige i citanje, a i priznajem da me je malo i strah.
    cemo (kome) da vise vjerujem????

    uglavnom, kad procitam, izvjestim.

  30. #30
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    bila si upozorena. To je zapravo ono što najviše zamjeram nutricionistima - (osim iznimno) ne razlikuju kemijsku analizu namirnice od njene prehrambene vrijednosti.
    Cjelozrne žitarice (a i grahorice) imaju jednu prednost koja se uglavnom ne koristi: klijanje. Upravo je suludo koja se alkemija događa kod klijanja.

  31. #31
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mislis na kucno pravljenje klica od psenice, mungo graha, alfe-alfe?

  32. #32
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa da. Ali isto tako i smeđa riža, ječam, grah... jednostavno strpaš u lonac na namakanje preko noći i potom kuhaš za ručak. Brže se skuha, a bogato je aminokiselinama, čak i GABA.
    (svejedno predlažem oprez kod prehrane djece - radi vlakana)

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Seni :shock: Dotuklo me napisano. Bas me zanimaju detalji.
    DAvore, znam da je to postupak, zato sam i pitala da nisu nesto zeznuli u procesu jer mi nije jasno da riza, s kojom nikad nemam problem, odjednom bude tako ruzno "brasnjava" kad se kuha. Danas sam kupila jos jedan paket. Ako i ovaj bude takav, mijenjam firmu.

  34. #34
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Lucella ne radi subotom pa teško da ću do nje ikako, no u domjenićevoj su rekli mojoj mami na oni imaju basmati bijelu i smeđu rižu.
    Pa zar nije smeđa riža integralna riža?

  35. #35
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Integralna ima klicu, a smeđa samo nije polirana. Zrnje s klicom se brže kvari pa ćeš integralno bilo što teže naći. Čak i graham brešno najčešće nastane tako da u loše brašno bez pljeve dodaju pljevu, a "zaborave" na klice.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Koliko toga se unisti poliranjem?

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Koliko toga se unisti poliranjem?

  38. #38
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Integralna ima klicu, a smeđa samo nije polirana. Zrnje s klicom se brže kvari pa ćeš integralno bilo što teže naći. Čak i graham brešno najčešće nastane tako da u loše brašno bez pljeve dodaju pljevu, a "zaborave" na klice.
    Tnx, dakle trebam kupiti bijelu (poliranu) basmati rižu.

  39. #39
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Poliranjem se ne uništi previše toga, jer niti u startu nemaš posebno cjelovitu namirnicu. Našao sam stranicu na kojoj se nađe dovoljno detalja o razlici između smeđe i polirane riže: http://www.whfoods.com/genpage.php?t...spice&dbid=128

    Što se glikemijskog indeksa tiče, smeđa i basmati riža imaju "srednji" GI, dok obična bijela riža ima "visoki" GI.

    U prehrani pretilih ljudi vlakna su jako poželjna, dok su u prehrani beba vlakna uglavnom nepoželjna.

    Padne knjiga na tri riječi: basmati polirana riža.

  40. #40
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Jučer sam kuhao rižoto od GABA riže a la plodovi mora s feta sirom umjesto, jelte, plodova mora. Bilo je fiiinooo. Ako tome jelu treba dati naziv, neka bude "Plodovi morskog zaleđa"

    Dakle, što bi bila GABA riža? Nije neka posebna pamet, radi se o smeđoj riži koja se namače od 2 do 30 sati (ovisno o temperaturi vode) i potom normalno skuha. U postupku namakanja se aktivira klica i u njoj prisutni enzimi koji generiraju i umnožavaju razne aminokiseline, između ostalih GABA čiji se udio udeseterostručuje. Prve naznake toga su dali japanski znanstvenici 2000. a veliku promociju je ovakav način pripreme dobio 2004. koja je bila UN-ova godina riže. GABA je esencijalna aminokiselina koja umiruje, a na laboratorijskim životinjama su ustanovili ljekovita svojstva za jetru i bubrege.

    Brza metoda klijanja ostvaruje se trpanjem bilo kakve smeđe riže u termosicu i nalijevanje vode temperature 40°C, a tako treba stajati 2 do 8 sati. Dva sata je jedva dovoljno pa je najbolje da stoji duže. Nije problem ako ostane i duže od 8 sati. Klice su tada još uvijek premalene da bi se vidjele, ali će iskusni "klijači" po mirisu znati da je to - to. Takva riža se ispere i koristi u kuhanju, a vrijeme kuhanja se primjetno skraćuje.

    Idealan obrok u kojem se nudi GABA riža je večera, jer umiruje. Lakše se probavlja od obične smeđe riže i puno je hranjivija.

    Napomena: divlja riža je potpuno druga vrsta trave i samo radi izgleda zrna se zove "riža". Za dobivanje GABA riže bitna je klica, dakle u igri je smeđa ili integralna riža.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Davore, ubraja li se arborio riza u obicnu bijelu?

  42. #42
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Treba razlikovati vrste riže i njihovu obradu. Arborio je talijanska sorta riže od koje se uglavnom radi rižoto. Svaka riža može biti smeđa (samo ljuštena), bijela (ljuštena i polirana) ili paraboiled (kuhana u ljusci, sušena, ljuštena i polirana).
    Gore opisani mljac sam napravio od talijanske smeđe riže.

  43. #43
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ovaj tvoj prijedlog mi bas dobro zvuci.

    da li ovo namakanje mora biti nuzno u termosici i 40°?

    (ja kad radim prave klice upotrebljavam vodu normalne temperature i bez termosice)

    da li to radis sa ostalim zitaricama. ako da, s kojima?

  44. #44
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Za ovaj postupak sam čuo već prije dosta vremena od jedne tete kuharice makrobiotičko-ajurvedske orijentacije (!?) i nemam pojma odakle joj to. Tvrdila je da je svo zrnje najbolje skuhati nakon što oživi, a to je postizala namakanjem preko noći. Ovo za GABA rižu je stvar novijeg datuma i očito potvrđuje jednu takvu mudrost.
    Uputa za GABA rižu je namakati u toploj vodi, a uz 40°C postupak traje relativno kratko. Izgleda da je 4 sata sasvim dovoljno. Uz dugotrajno klijanje ide i rizik usmrđivanja kompletne količine pa mi se ovo čini sasvim OK. Iskusni "klijači" znaju da zrnje treba par puta dnevno isprati, jer se tako smanjuje rizik kvarenja.
    Procijeni sama je li jednostavnije sve strpati u termosicu s toplom vodom, ili namočiti za sutra i ispirati u međuvremenu.

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Molim Vas za pomoć. U Rijeci trenutno ne mogu pronaći Basmati poliranu rižu. Pretraživanjem nisam uspjela pronaći dostupnost proizvoda niti online kupnjom. Gdje je nabavljate? Hvala puno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •