Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 67

Tema: TRIKOVI

  1. #1
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno TRIKOVI

    Evo sam svratila na ovaj podforum da podijelim nesto s vama.
    Jednom mi je zena na pijaci dala savjet kako pripremati pomidore za kuhanje i svaki dan sam joj zahvalna na tome.
    Pa da podijelim taj trik i s vama, da i vi ustedite malo vremena :D

    Umjesto uranjanja u toplu vodu, pa struganja kore, pa sjeckanja na komadice, uzmite rajcicu, prerezite je na pola i svaku polovicu jednostavno ostruzite na strugač (ne znam knjizevnu rijec - rakatač). Kozica vam jednostavno ostane u ruci.

    Inace predlazem da ovdje stavljamo slicne trikove koji olaksavaju zivot!

  2. #2
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Dobra fora 8)

    Samo... si sigurna da mi bas SVA kozica ostane u ruci... nemrem smislit kozice od paradajza u jelu...i uvje se mucim da ogulim paradajze

  3. #3
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    100% SVA!
    i ja sam bila sumnjicava..

  4. #4
    ivarica

    Početno

    ja ne vjerujem , ali doma cu popodne probati pa javim.

    moj trik: kad tucete meso onim cekicem, stavite ga u vrecicu za smrzavanje: rezultat: cista daska, cist cekic (znam da se drukcije zove), a meso istuceno na jako tanko bez da negdje dobije rupice.

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Dijana, a prsti? (Mislim na jagodice).
    Nokti?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Dijana, a prsti? (Mislim na jagodice).
    Nokti?
    Pokušaš ih ne naribati, naravno. :D :wink: :D

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    59

    Početno

    Kad dodjes do kraja, pridrzavas dlanom, mozda?
    Dobra fora :wink:

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Meni ova fora s mesom zvuči odlično. :D

  9. #9
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    to s mesom je super fora, mi oduvijek tak tucemo piletinu i nikad se ne raspadne onak ruzno ( bijelo meso).
    ovo za paradajze nisam probala al budem ak se sjetim za badnjak jer je to jedino vrijeme u godini kad mi treba paradajz bez kozice.

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Turbo smjesa za palačinke

    Ide na šalice, a koristi se blender (mikser s nožićima na dnu posude):
    2 šalice mlijeka (kravljeg)
    1 šalica brašna na površinu mlijeka
    jaja i ostalo prema sklonostima, religioznim uvjerenjima i raspoloženju u kokošinjcu
    NE dodavati šećer u smjesu jer se onda bezveze lijepi za tavu

    Poklopi se, stisne se gumbić (turbina) i za cca 10 sekundi smjesa je gotova. Dodati koju kap vode ako je pregusto

    Trik 1: Ako se gotove palačinke zaštite plastičnom folijom od gubljenja vlage, mogu se zamrznuti i kasnije odmrznuti u mirkovalnoj, a potpuno su jednake friškima :wink:

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Hm hm.....
    Zvuči interesantno da kad ih se poželiš samo uvališ u mikrovalnu i tu su. :D Morat ću probati.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Ako ste usmrdili frižider (lukom, češnjakom, i sl.) istresite vrečicu pecilnog praška u zdjelicu ili tanjurić i stavite u frižider da upije mirise.

    Ako ste usmrdili ruke sjeckajući češnjak, a ne volite rezati u plastičnim rukavicama, istrljajte ruke socom od crne kave i isperite. Ruke će mirisati po kavi, a ne po češnjaku.

    Ako ste malo pripalili kremu tj. malo se prikuzmala na dnu, ali je inače odozgora dobra, prebacite je u drugu posudu. Pustite da se ohladi i umješajte u margarin ko da se ništa nije dogodilo. Naravno da malo smrdi i takva neće nikome biti dobra. Stavite u nju crnu kavu (prah, ne skuhanu kavu) da prikrije miris. Mislim da će velika žlica biti dovoljna na 1/2 l mlijeka. Naravno da treba probati. Sada ćete imati kremu s okusom kave, ali je bar nećete morati baciti. Najbolje paše uz žuti biskit koji ste malo natopili kavom (procjeđenom tekućinom).

    Ako ste zeznuli biskvit (nije se digao ili se potrgao dok ste ga vadili iz tepsije), zdrobite ga, pomješajte sa kremom, možete dodati grožđice, nasjeckane žele bombone ili nešto drugo, oblikujte u salamu i stavite u frižider. Tako ćete dobiti salamu i nećete ništa baciti.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Iadera
    Postovi
    32

    Početno

    Evo da se i ja javim s nekoliko savjeta koje sam pronašla u jednoj super knjizi:
    - ako vam se u toku prženja dogodi da ulje u tavi počne prskati zbog dodira s vodom-prskanje će prestati ako u tavu stavite malo soli
    - ako nemate mikrov. pećnicu,ne odmrzavajte meso u vrućoj nego uvijek u hladnoj vodi
    - kad pohate povrće ili meso koristite samo bjelanjak, tako ćete smanjiti masnoću jela
    - ako bi bolje istakli okus voća u v. sladoledu dodajte malo limunovog soka
    - sladoled će biti gust i kremast ako umjesto šećera upotrijebite med
    - medenjaci će se vrlo brzo omekšati, ako uz njih stavite nekoliko komada vrućeg kruha
    - kad pravite biskvitnu smjesu, bolje je upotrijebiti šećer u prahu umjesto kristala, jer se
    šećer u prahu brže rastapa
    - marmelada je kuhana kad u komadima otpada s kuhače
    - da bi vam pereci imali privlačnu rumenu boju, premažite ih prije pečenja vrhnjem
    - mažite lisnato tijesto razmućenim jajem samo odozgo jer dođe li jaje sa strane, tijesto
    se neće moći dobro dignuti
    - kad na kruhu ili pecivu želite imati blistavu slatku glazuru, premažite ih prije pečenja
    ugrijanim medom

    I još puno dobrih savjeta naći ćete u knjizi "S.O.S. u kuhinji" . See you.....

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Ne znam da li ste probale foru sa pomidorom - PALI!! Ne moš' vjerovat! Od kad nam je dijanam otkirla ovaj mali trik stalno papamo svježe pomidore u hrani. Thanks dijanam.

  15. #15
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Palačinke nastavak, Trik 2:

    Idealna masnoća za peći palačinke, a nije svinjska mast je ulje od kikirikija. Trpi visoke temperature pa se ne zadimi.

  16. #16
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kašica iz sokovnika

    Usitnjeno povrće se (tako da bez naknadnog natezanja hoće ući u sokovnik) dobro skuha, a voće puno kraće, tek toliko da omekša, potrpa se u sokovnik i umjesto soka van izlazi savršena kašica.

    Pravilo je: što mekše skuhano - to čvršća kašica 8)

    Ako se radi gustoće kašice nakupi ispod sita, obično je dovoljno poklopiti gore na poklopcu gdje zrak ide van pa umjesto toga krene na rupicu za sok i "ispuše" kašicu van, gdje joj je i mjesto.

    Malac je bio posebno nasrtljiv na kašicu od korabice, a potom na jabuke (najbolje zlatni delišes ili gala). Već odavno je na čvršćoj hrani pa nam je ovaj trik tek zgodna uspomena.

    Sito od sokovnika mora se prati na ruke, a najlakše četkicom.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    16

    Početno

    Snicle ce vam biti mekanije i bolje ce se pohovati (brasno,jaje i prezle-mrvice od starog hleba) ako ih dobro izlupate, povegetite i stavite u ciniju sa uljem, poklopite i ostavite pola sata u frizideru pre przenja. Onda ih izvadite i valjajte ih u brasno ,jaja,i prezle i przite na umerenom ulju.
    Krompir je ukusniji ako pri pecenju dodate i malo putera ili margarina. :D

  18. #18
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Najviše me nervira peršin, dok se sve to na sitno nasjecka, gubitak vremena beskrajni.
    Zato kupim na placu hrpu peršina-7-8 vezica, cijelu količinu počupam iz stabljiki, pa listiće strpam u plastične kutije i smrznem. Kad mi zatreba peršin, izvadim potrebnu količinu, i još zdrobim među prstima na jako sitno ako treba, sve gotovo u sekundi.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Za bukvalce
    Ako zelite da vam piletina bude rastresita, dobro prepadnite koku...

    Citat iz Djurinih kucnih carolija

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno




    joj kad se sjetim....njegove face...i koke....

  21. #21
    ivarica

    Početno

    kako sam veceras pekla krumpire sjetila sam se jednog super trika kojeg sam pokupila s fotografije u jednoj knjizi recepata.
    krumpire koje pecete u pecnici svakog zarezite tupim nozem (onim iz servisa ) - nekoliko uzduznih zareza centimetar dubine.
    kad se peku onda se to rasiri i ispece izmedju, ako volite hrskavu koricu kod krupmira, tako je imate puno vise

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    kad kuhate hobotnicu, ne solite vodu jer će hoba biti žilava; ako je kupite svježu - zaledite je na barem jedan dan prije kuhanja, da bi vam skuhana bila meeekana!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    čitam ovo i mislim si kak ste vi žene svestrane......

    ja samo mogu savjetovati da iza moje kuhinje popijete gastal

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    maria71, iskrena si nema sto
    sigurno necemo k tebi na rucak

    a sad moj savjet,
    ako presolite jelo - bilo kakvu juhu, varivo i sl. ubacite unutra jedan krumpir (naravno oguljeni ) i upit ce suvisnu sol
    i jos jedan,
    Persinov list mozete isjeckati na sitno, posoliti i ubaciti u staklenku, te vaditi zlicom kad zatrebate

    sto se tice mekoce snicli, mozete ih samo premazati s par kapi ulja prije pohanja, bit ce meke

  25. #25
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    za bosanke i ostale baklava-majstore:

    kad slazete baklavu, posljednje slojeve jufke pospricajte vodom, lakse se reze

    ako pravite zeljanicu, ne stavljajte previse jaja u fil, bude presuh.

    kad pravite biskvit ili slag, obavezno ostavite jaja van frizidera da se ugriju, bolje se lupaju.

    da ne bi prljali tepsiju, pizzu mozete peci na back-papiru kojeg nakon tamanjenja pizze bacite

    sva tijesta mozete razvaljati na back-papiru, samo ga malo pospite brasno. dobicete garantovano manji urnebes u kuhinji.

  26. #26
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    čitam ovo i mislim si kak ste vi žene svestrane......

    ja samo mogu savjetovati da iza moje kuhinje popijete gastal

    Potpisujem.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Da se ne bi plakali kad režete luk:
    Ogulite luk (kapulu) i stavite na 10-ak minuta u škrinju(ledenicu) , a zatim izvadite i narežite. Isprobano i funkcionira.

    Da izvadite žvaku iz kose bez upotrebe škara:
    Natopite žvaku acetonom(skidač laka za nokte) i izvucite van pramenove kose. Operite kosu od acetona. Isprobano i funkcionira.

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Evo mene opet sa novim trikom. No da, nije novi, ali sam ga se ovaj vikend sjetila kad sam otvorila frižider. Na polici sam naime ugledala sasušeni tvrdi komad sira. U takvoj situaciji postoje tri opcije (za koje ja znam).
    1. Bacite ga ravno u smeće.

    2. Obrežete sve vanjske posušene dijelove i ako imate sreće ostane nešto malo mekanoga u sredini.

    3. Stavite sir u posudu i prelijete mlijekom, poklopite i sparkirajte natrag u frižider. Nekon nekog vremena sir se napije mlijeka i omekani. Izvadite ga iz posude, obrišite, narežite na šnite i poslužite. Dobar tek!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    13

    Početno

    nije sezona, ali ipak par malih trikova za paprike "roge":
    peći ih možete u pećnici, samo morate prije dobro izbockati s čačkalicom /inače pucaju/.
    nakon pečenja dobro ih je ostaviti u poklopljenoj posudi da se ohlade jer se onda lakše gule.
    i ovaj, meni najdraži: kad ih ispečete, spremite ih u vrećice za zamrzivač /za jedan obrok/ i zamrznite /bez guljenja/. kad ih budete odmrzavali, kožica će se sama odvojiti od paprika

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Kada trebate sjeckane orahe za kolače - ne sjeckate ih nego ih stavite u vrećicu i izlupate čekićem za meso. Gotovo u 5 sekundi!

  31. #31
    ivarica

    Početno

    ja nikad ne gulim kozicu sa paprika, ona mi je najdraza

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    13

    Početno

    prema želji

  33. #33
    ivarica

    Početno

    postoje li razlozi za guljenje, tipa tesko za probavu i sl?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    13

    Početno

    nemam pojma,
    inače, meni je ta korica tvrda i lagano gorka...
    a da li mi govorimo o istoj paprici - onoj crvenoj duguljastoj od koje se pravi ajvar?

  35. #35
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    - ako orahe usitnjavate u mixeru sa čašom, hoće se dogoditi da se sljepe. e protiv toga ubaciti malo šećera 8) i sve smixati (ionako se sećer dodaje kasnije u kolač, pa se samo smanji za tu dodanu količinu)

    - da izbjegnem da prečesto cijeli stan smrdi po dinstanom luku, odjednom zdinstam 4-5 glavica (koje ne sjeckam nego smixam štapnim mixerom ili robotinom, nema suza ) i smrznem u malim posudicama, tak da kad idem radit bilo kaj gdje treba dinstani luk, imam ga gotovog :D

  36. #36
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    podižem ovaj topic, da bih podijelila ovaj link s vama...

    http://www.meli.com.hr/savjeti.php

  37. #37
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Jako dobar ovaj prethodni topić :D
    Još jedan trik : Ako pravite kolače od prhkog tijesta ( pite ) , da bi vam kore bile jadnolično tanke a da se ne lijepe za valjak , radite tako da tijesto stavite između dva najlona ( rasjecite 2 veće vrećice za duboko zamrzavanje ). Kad imate željenu dimenziju i debljinu tijesta , uklonite gornji najlon , stavite pleh na koru i sa donjim najlonom prenesite na pleh , najlon lagano uklonite i pecite kore :D

  38. #38
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Ako pravite kolače od prhkog tijesta ( pite ) , da bi vam kore bile jadnolično tanke a da se ne lijepe za valjak , radite tako da tijesto stavite između dva najlona ( rasjecite 2 veće vrećice za duboko zamrzavanje ). Kad imate željenu dimenziju i debljinu tijesta , uklonite gornji najlon , stavite pleh na koru i sa donjim najlonom prenesite na pleh , najlon lagano uklonite i pecite kore :D
    Mene marta i wewa naučile da stavim između dva bak-papira.
    I stvarno funkcionira!

  39. #39
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Može biti i papir za pečenje , sa vrećicama je to jednostavnije , mekane su i prozirne , lakše se preko njih rukom poravnaju rubovi tijesta i sigurno ih uvijek svi imamo u kući

  40. #40
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Ali kad radiš na papiru za pečenje ne moraš skidati sa njega, izrežeš papir u dimenzijama tepsije, razvaljaš na njemu i skupa s papirom staviš u tepsiju peći.
    Ja sam se preporodila od kada tako radim, prije sam kore za pitu slagala kao puzzle.
    Ali nisam nikada pokrivala s drugim papirom, možda bi se za kompromis moglo pokriti najlonom.

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Citiraj anek prvotno napisa
    kad kuhate hobotnicu, ne solite vodu jer će hoba biti žilava; ako je kupite svježu - zaledite je na barem jedan dan prije kuhanja, da bi vam skuhana bila meeekana!
    I obavezno ubaciti nekoliko plutenih čepova koje ste sačuvali od onih finih vina koje ste ranije ispijali uz hobotnicu.

  42. #42
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    nisam probala, ali kažu da ti pluteni čepovi poslije daju "grah efekt"

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Ne primjetih moram priznati,drugi put obratim pažnju pa ti javim.

  44. #44
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno Re: TRIKOVI

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    Evo sam svratila na ovaj podforum da podijelim nesto s vama.
    Jednom mi je zena na pijaci dala savjet kako pripremati pomidore za kuhanje i svaki dan sam joj zahvalna na tome.
    Pa da podijelim taj trik i s vama, da i vi ustedite malo vremena :D

    Umjesto uranjanja u toplu vodu, pa struganja kore, pa sjeckanja na komadice, uzmite rajcicu, prerezite je na pola i svaku polovicu jednostavno ostruzite na strugač (ne znam knjizevnu rijec - rakatač). Kozica vam jednostavno ostane u ruci.

    Inace predlazem da ovdje stavljamo slicne trikove koji olaksavaju zivot!

    Dižem topik iz mrtvih - mene zanima kakv strugač?

  45. #45
    alkemicar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    suncani jug :)
    Postovi
    1,071

    Početno

    da upravo sam se i ja pitala koja strana bi mi bila idealna za strugati pomidore

  46. #46
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    strugač u ruke pa isprobavajte sve 4 strane!
    to bar nije komplicirano...

    meni se nejako najidealnije čini na onom za jabuke (srednje rupce)

    inače svaka čast na dizanju topiva, na ovaj trik sam totalno zaboravila, a imam brdo pamidora za kuvati

  47. #47
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno Re: TRIKOVI

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Dižem topik iz mrtvih - mene zanima kakv strugač?
    Dijanam je mislila na ribež ili trenicu ili kako_se_već_zove u tvom kraju.

  48. #48
    njumi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    njumilend
    Postovi
    337

    Početno

    Moram priznati da ja nisam ni znala da se rajčica može osloboditi kožice na drugi način nego samo na ribež. Moja mama to radi tako oduvijek, i ja isto

    Nego, imam jedan mali trik. Ako vam ne treba cijela glavica luka, opa ćete pola vratiti u frižider, namažite stranu bez kore sa malo maslaca i umotajte u foliju. Tako ćete spriječiti isušivanje luka i zadržat će svoju boju.

  49. #49
    andrejaaa avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    685

    Početno

    Ovo s paradajzom je odlično, stvarno funkcionira!!!

    Kad trebate uvaljati srdelice ili kolutove lignji u brašno, najjednostavnije je staviti brašno u vrećicu za zamrzavanje, dodati srdelice ili lignje i vrećicu dobro protresti. Budu obložene brašnom sa svih strana, a nereda u kuhinji nema.

  50. #50
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    postoje li razlozi za guljenje, tipa tesko za probavu i sl?
    moj razlog za guljenje je sto mi ta koza od pecenih paprika nis ne valja, od pecenja mi bude gorka i uglavnom skroz mi je bljak... a i udje mi za zube

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •