Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: Ljekovitost čajeva - koji je dobar za što?

  1. #1
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno Ljekovitost čajeva - koji je dobar za što?

    Zanima me koji čaj pomaže u otklanjanju kojih bolova - koji je dobar za grlo, koji za želudac, koji za glavu, koji je za kašalj i sl.?

    Naime, uvijek kad imam neku od ovih boljki nisam (onak nabrzinu) sigurna što je za što dobro (jedino sam sigurna za je uvin dobar za mokraćne kanale 8) ).

    Pomagajte...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Zeludac - anis, komorac, kamilica, rooibos, kopriva

    Glavobolja - lavanda, kamilica,rooibos

    Grlobolja, prehlade - timijan, kadulja, caj od cesnjaka, sipak

    Anemija - Rooibos, kopriva

    Kasalj - sljez, kopriva

    Stres, nervoza - Rooibos, kamilica, majcina dusica, kopriva

    pms - rooibos, kamilica, neven



    To je brzinska lista cajeva koje ja koristim. U zadnje vrijeme sam se toliko nakacila na rooibos caj da ga koristim prakticki za sve. Toplo preporucujem svima da probaju....posebno dobre rezultate primjecujem kod nervoze, umora, stresa i nesanice.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    59

    Početno

    Imaš pm

  4. #4
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Hvala, Zorana . Vidim da ti je rooibos lijek za sve

    Za grlo spominješ čaj od češnjaka - kakav je to čaj?? (mislim, znam ja šta je češnjak , al zar se to pije???) jel to ima za kupiti??

    Osim ovoga zanima me ak netko zna nešto o crnom (indijskom) čaju. Ak se dobro sjećam, netko mi je jednom davno govorio kako taj čaj ima različit učinak ak se vrećica ostavi kratko i dugo u vodi. Zna li netko nešto o tome?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Caj od cesnjaka pravim sama doma. Uzmem dva do tri cesnja, sitno isjeckam i ostavim par sati u casi prokuhane vode. Kasnije to procijedim, malo zasladim medom i uzimam/dajem djeci svako malo po dvije tri zlice. (nije bas ukusno )

    Meni je taj Rooibos caj stvarno nesto super. Multiucinkovit je 8) , a jako mi je ukusan.
    Sve cajeve pijem bez secera i ikakvih drugih dodataka. Jedino u ovaj od cesnjaka dodam malo meda.
    Kod prehlade i gripe mi je ok i nasjeckati cesnjak u malo jogurta pa tako pojesti.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Zaboravila sam napisati da od cajeva mozes praviti i kombinacije. Pa za npr. zelucane probleme mozes kombinirati kamilicu, komorac i anis itd. Ali, ja vise volim piti caj od svake pojedinacne biljke. (nemam pojma zasto :/ )

  7. #7
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Ej, Zorana, pa ti si nam doktor za čajeve

    Nego, ja kupila rooibos i prvo mi je malo trebalo da se naviknem na miris (malo mi je čudnjikav ), al sad više nemam frke. Potpisujem da je čaj dobar...

  8. #8
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    zna li tko koji se čaj bez posljedica može u većim količinama uzimati u ranoj trudnoći?

    inače sam čajomanka, pijem sve, a posebno volim kukicha i hoicha čaj, te jednu mječavinu za pročišćavanje (s placa), ali sada ne znam što bih. Kukicha i hoicha imaju kofeina, malo, ali ja pijem oko 1,5 litara čaja, pa ne bi riskirala. a mješavina koju inače pijem ima u sebi bazge, za koju sam našla da može djelovati abortivno. što mi je činiti?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mislim da možeš roibos, ali zašto ne zamijeniš dio čaja običnom vodom (filtirana, izvorska, iz pipe ili koja ti već paše?)

  10. #10
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ma pijem ja vodu, ali zimi mi paše čaj.
    uz to zadnjih sam se mjeseci pokušavajući ostati trudna nalijevala čajevima za poboljšanje rada jajnika, za maternicu i ostale probleme, pa sam se navikla na čaj.

  11. #11
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    A da li netko zna otkad se djeci smiju davati čajevi?

    Primjerice, moja Lea voli isključivo vodu, pa ju nisam nikad niti forsirala na čajeve i sokove. Sad ima 1 i pol godinu i trenutno ima virozu, pa bih joj za kašalj dala čaj od sljezovog korijena, al ne znam jel prerano ili nije? :?

  12. #12
    Irchi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,221

    Početno

    Hladni čaj od sljezovog korijena smije sigurno(i u puno ranijoj dobi). Dobar je i za kapanje nosića jer razrjeđuje sluz.

  13. #13
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Hvala, idem odmah kuhat

  14. #14
    Irchi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,221

    Početno

    Nemoj kuhati, preliješ žličicu korijena s 1-2 dl vode i pustiš da stoji pola sta do 45 minuta. Onda ga možeš malo prigrijati da ne bude baš skroz hladan.

  15. #15
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    za želudac još dodajem stolisnik

  16. #16
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Irchi prvotno napisa
    Nemoj kuhati, preliješ žličicu korijena s 1-2 dl vode i pustiš da stoji pola sta do 45 minuta. Onda ga možeš malo prigrijati da ne bude baš skroz hladan.
    Ma znam da se ne kuha, to rekoh onak, u žargonu, ko kad veliš "ajmo na kavu", pa onda svi naruče sokove 8)

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Kašalj - trputac

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    upala mjehura- brusnica (jaaako dobro)
    upala jajnika - kopriva i kadulja
    kašalj -trputac,bazga,kadulja,menta
    stres,nervoza -melisa,kamilica
    ...sjetiti ću se još

  19. #19
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Čaj od koprive dobar je za apetit.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    evo jedino je lali spomenula moj čaj nad čajevima; a to je MENTA
    pijem svako jutro i svaku večer prije spavanja; također je dobar za želudac..obožavam taj okus!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    JHa si smiksam mentu,bazgu i kamilicu mmmmmmm

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    173

    Početno

    Cure, a koji je dobar za izbacivanje burežnog kamenca?

    Zorana??

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    za mjehur prokuhati par režnja češnjaka u dva dcl mlijeka...meni super pomaže kod učestalog mokrenja...bakin recept...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Naty, ne znam.
    Znam da kazu neki da bubrezni kamenci cesto odu kad se pije dosta vode. Znaci ne mora biti caj. navodno treba piti dvije do tri litre vode dnevno.
    Uvin caj je dobar za infekcije mokracnih kanala i upale bubrega, nemam pojma jel pomaze kod izbacivanja kamenca.

  25. #25

  26. #26
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    Naty, postoji više vrsta bubrežnih kamenaca; stvaranju svake od njih pogoduje drugačija kiselost i vrsta prehrane. Bilo bi dobro kad bi znala o kojoj se vrsti radi. Ako slučajno imaš izmokren kamen, možeš ga dati na analizu, a postoje i pretrage kojima se utvrđuje vrsta kamenca. Prema tome se određuje vrsta prehrane a vjerojatno i čajeva (a po potrebi i lijekova koji pomažu u sprečavanju stvaranja).

    za urinarne infekcije je dobar uvin čaj, čaj od brusnice, od peršina, preslice...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    173

    Početno

    Nemam pojma kakav je kamen. Prošle godine na sistematskom su mi rekli da imam pijesak, a on se ove godine očito pretvorio u kamen

    Još su mi rekli da se nalazi blizu mok. kanala pa bi ga sa puno tekućine mogla lako izbaciti van. Pijem ja puno vode, ali sam negdje čula da postoji čaj za te stvari pa bi probala i s njim.

    Zoran ovaj mi se ne čini loš, u svakom slučaju ne može štetiti

  28. #28
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    čaj i puno bilo kakve tekućine ti ne može nikako škoditi, ali mislim da bi trebala uzeti uputnicu za urologa i s njim se posavjetovati.
    Vjerojatno će te poslati na ultrazvuk i nalaze mokraće iz kojih će vidjeti koja je vrsta kamenca. Dobro je ako nemaš upale, ali mislim da bi to trebala malo istražiti da se ne zakomplicira i da ti se kamenac više ne povećava....
    Vjeruj mi (ja imam velikih problema sa kamencima) te komplikacije ne nikako ne trebaš, a mogu se s pravom terapijom dosta jednostavno držati pod kontrolom!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    173

    Početno

    Ovi na sistematskom su mi rekli da to nije ništa zabrinjavajuće i nisu me poslali nigdje na daljnje pretrage.

    Doduše i prve godine kad je bio samo pijesak su rekli da to nije ništa.
    A sad imam kamen

    Vjerojatno si u pravu kad kažeš da bi trebala posjetiti urologa, ali znaš ono nikako da ulovim vremena dok ne postane kritično

  30. #30
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    naty, ja se s tim ne bih igrala ... dobro, ja pušem i na hladno jer sam imala dvije operacije vađenja kamenaca... to nikome ne želim!

    Očigledno je da ti kamen raste... pitanje je koliko je narastao, može li više izaći kroz mokraćovod, koliko dugo će biti dovoljno mali da prođe...
    A što je kamen veći, izlazak više boli a boli jako, vjeruj na riječ!, mene je jedino porod više u životu bolio - a imala sam prilično gadan i dugotrajan porod
    Što je kamen veći, više sprečava prolazak mokraće kroz bubreg, može doći do urinarne infekcije, sepse...

    molim te, stisni zube i odi na pregled kod urologa dok još nemaš nikakvih komplikacija! Jer kad znaš o kojoj se vrsti kamena radi, dosta je jednostavno držati se preporuka o prehrani i držati ga pod kontrolom

  31. #31
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Naty, ako su po sastavu od mokracne kiseline (a najcesce jesu) pomazu zlatnica i list breze. Ovo vrijedi samo ako su mali, kod velikih - oprez - ako se pokrenu, onda fakat boli.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    173

    Početno

    joooj cure sad ste me fakat zabrinule :shock:

    Ajde obećavam da ću nešto napraviti, ali prvo ću krenuti sa čajevima.


  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Kopriva- kod raznih oboljenja krvi, jakih krvarenja, hemeroida i krvavih proljeva. povecava sadrzaj hemoglobina, eritrocita i trombocita u krvi. Snizuje prolazno nivo secera u krvi. Dobro i kod upale zglobova, artritisa, reume.
    Zeleni caj- djeluje povoljno na kozu, poboljsava metabolizam, poboljsava bolji kolesterol, ubija kancerogene stanice raka, protiv depresije, glavobolje itd. Pitajte kineze
    Menta- definitivno svakodnevni caj, ma skoro za sve.
    A mamini najdrazi cajevi su Iva, Nana, Zova, Metvica, Kadulja, vrisak itd. Pije ih vecinom mjesano, kad je uhvati grlo ili lose raspolozenje.
    Ja nebih nikada pila caj od ruzmarina u trudnoci, povecava tlak. A caj od levande je dosta jak, pa ne znam ni to na sto moze utjecati.
    Ja obozavam kadulju i mentu, zeleni caj i neki od vocnih zajedno. Pijem cajeve svakodnevno, bez zasladjivanja, a kad me pukne stavim malo domaceg meda.

  34. #34
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    smiju li djeca (20 mj) rooibos čaj?

  35. #35
    zebra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    134

    Početno

    smiju djeca i rojbos i mentu i majčinu dušicu, i zelenog ako je blag smiju malo jer je dobar za izmjenu tvari, taj čaj je najbolje kupiti u čajoteci, ne piti onaj filter-vrećice jer nije pravoj stvari ni do koljena. priprema se tako da ga se prvo pofuri na 5 min s malo vode, da odgorči, pa ga se prelije s vodom na još koju minutu i procijedi, odličan je s malo anisa
    breza je dobra za mršavljenje navodno
    kadulja je fenomenalna biljka, ali se ne preporučuje za menstruacije i u trudnoći.
    stolisnik je za probavu i mjehur
    crni čaj isto kao i zeleni radije ne filter vrećice (ma što pričam, svaki čaj radije ne te proklete vrećice! ) postoji više vrsta istoga, npr. assamski, orange peako, earl gray-to su moji najdraži. odlični s cimetom i klinčićima+kap mlijeka. i ja sam čula da kad ga se ne procjedi dulje da više nema razbuđujuć nego smirujuć efekt, ali ja sam primjetila samo da tada ima efekt teškog padanja na želudac.
    mi doma skuhamo koju litru menta/majčina d. procijedim i stoji u bokalu, gotovo uopće ne pijemo vode, svi smo se na to navikli

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    što je trava iva i kakvo djelovanje ima?

  37. #37
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno Re: Ljekovitost čajeva - koji je dobar za što?

    Evo, cure, malo sam vam pobrojala i poslagala odgovore, za lakše snalaženje, ako nekom ustreba (slobodno dodajte ako se još čega sjetite):

    Apetit - kopriva
    Mršavljenje - breza
    Krvna slika/željezo - kopriva, rooibos
    Mokraćni kanali - uvin
    Upala mjehura - brusnica, stolisnik
    Želudac - anis, komorač, kamilica, rooibos, kopriva, menta, stolisnik, crni (indijski) čaj
    Probava - stolisnik
    Glavobolja - lavanda, kamilica, rooibos, zeleni čaj
    Grlobolja/prehlade - timijan, kadulja, čaj od česnjaka, šipak
    Kašalj - sljez, kopriva, trputac, bazga, kadulja, menta
    Stres/nervoza/umor/nesanica - rooibos, kamilica, majčina dušica, kopriva, melisa
    Pms - rooibos, kamilica, neven
    Upala jajnika - kopriva, kadulja
    Upala zglobova/artritis/reuma - kopriva
    Povećava tlak - ružmarin

    Osim gore spomenutog, dodatno višestruko djelovanje imaju sljedeći čajevi:
    Zeleni čaj - djeluje povoljno na kožu; poboljšava metabolizam; poboljšava bolji kolesterol; ubija kancerogene stanice raka; protiv depresije; glavobolje itd.
    Kopriva - kod raznih oboljenja krvi; jakih krvarenja; hemeroida; krvavih proljeva; povećava sadržaj hemoglobina, eritrocita i trombocita u krvi; snizuje prolazno nivo sećera u krvi; dobro i kod upale zglobova, artritisa, reume.
    Menta - svakodnevni čaj, ma skoro za sve
    Rooibos - svakodnevni čaj, ma skoro za sve

  38. #38
    anina

    Početno

    Menta baš i nije za najsvakodnevniju upotrebu. Evo iz knjige o ljekovitom bilju:
    "Stalno uživanje čaja od metvice može prourokovati nepovoljan učinak na srce. Nakon 8 do 12 dana uzimanja čaja treba jedan tjedan prekinuti i samo onda nastaviti ako se za to ukaže potreba."

    Ne bih ni sama to znala da neko vrijeme nisam stalno kupovala i pila čaj, jer mi je bilo finije nego voda, pa mi je na to pažnju skrenula žena iz biljne apoteke.

  39. #39
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno Re: Ljekovitost čajeva - koji je dobar za što?

    Brišem onda s popisa i mentu i rooibos koje su forumašice okarakterizirale kao svakodnevne čajeve, a zadržavam se samo na popisu djelotvornosti pojedinih čajeva za određene tegobe (povremene ):

    Apetit - kopriva
    Mršavljenje - breza
    Krvna slika/željezo - kopriva, rooibos
    Mokraćni kanali - uvin
    Upala mjehura - brusnica, stolisnik
    Želudac - anis, komorač, kamilica, rooibos, kopriva, menta, stolisnik, crni (indijski) čaj
    Probava - stolisnik
    Glavobolja - lavanda, kamilica, rooibos, zeleni čaj
    Grlobolja/prehlade - timijan, kadulja, čaj od česnjaka, šipak
    Kašalj - sljez, kopriva, trputac, bazga, kadulja, menta
    Stres/nervoza/umor/nesanica - rooibos, kamilica, majčina dušica, kopriva, melisa
    Pms - rooibos, kamilica, neven
    Upala jajnika - kopriva, kadulja
    Upala zglobova/artritis/reuma - kopriva
    Povećava tlak - ružmarin

    Osim gore spomenutog, dodatno višestruko djelovanje imaju sljedeći čajevi:
    Zeleni čaj - djeluje povoljno na kožu; poboljšava metabolizam; poboljšava bolji kolesterol; ubija kancerogene stanice raka; protiv depresije; glavobolje itd.
    Kopriva - kod raznih oboljenja krvi; jakih krvarenja; hemeroida; krvavih proljeva; povećava sadržaj hemoglobina, eritrocita i trombocita u krvi; snizuje prolazno nivo sećera u krvi; dobro i kod upale zglobova, artritisa, reume.

  40. #40
    Dolisa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    792

    Početno

    Ja pijem Rooibos svaki dan, ne iz filtar-vrecice naravno.

    A zasto zeleni ne bi bio za svakodnevnu uporabu? Ja ga pijem kad se sjetim, voljela bih da se malo cesce sjetim...
    Crni orange pecoe - preeeedobar s malo mlijeka!

  41. #41
    zebra avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    134

    Početno

    ja ti isto svakodnevno pijem zelenka s malo anisa. nemam pojma zašto ne bih, za dobro mi je

  42. #42
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Evo par informacija o čajevima iz najnovijeg Diners Magazina:

    "U ljekovitim svojstvima prednjači zeleni čaj, premda ga u sve većoj mjeri sustiže i bijeli. A po čemu su tako posebni? Osim što potiču mentalnu oštrinu, ispitivanja su pokazala da minimaliziraju posljedice srčanog udara. Blagotvorni su za jetru, kolesterol, povišeni krvni tlak, a također su borci u prevenciji karcinoma i dijabetesa. Dobri su saveznici i u skidanju viška kilograma te održavanju vitke linije.

    Vrste čaja
    Za razlikovanje vrsti čaja potrebno je znati ponešto o samoj proizvodnji čaja. Nakon branja listići ubrzo počinju oksidirati, i prema trenutku u kojemu se ta oksidacija prekida sušenjem, razlikujemo različite vrste čaja.

    Bijeli čaj
    Radi se od mladog lišća koje se katkad i zaklanja od sunca kako bi se spriječilo formiranje klorofila.

    Zeleni čaj
    Oksidacija listića čaja se zaustavlja u ranoj fazi zagrijavanjem, dan-dva nakon ubiranja.

    Oolong
    Kod ove vrste čaja proces oksidacije se zaustavlja nakon dva do tri dana, pa je tako po svojim svojstvima na pola puta između zelenog i crnog čaja.

    Crni/crveni čaj
    Proces oksidacije traje od nekoliko tjedana do mjesec dana, ovisno o klimatskim uvjetima i svojstvima same biljke. Takav čaj u potpunosti oksidira. Dijeli se na mnogo podvrsta ovisno o regiji iz kojih dolaze i prema tzv. Orange Pekoe standardu koji uzima u obzir veličinu listića.

    Pu-erh
    To je vrsta čaja koja se dobiva višegodišnjom fermentacijom. Postoje 2 osnovne vrste, sirovi koji sazrijeva 30-50 godina i zreli koji sazrijeva 10-15 godina.

    Kukicha - Zimski čaj
    Spravlja se od grančica i starijeg lišća koje je obrano nakon proteka sezone obiranja. Nakon obiranja mješavina se zagrijava na otvorenom plamenu. Iznimno je popularan u Japanu kao ljekoviti napitak, a zauzima i važno mjesto u makrobiotičkoj prehrani."

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •