Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 114

Tema: Problem s mokrenjem u krevet

  1. #1
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno Problem s mokrenjem u krevet

    Mišonja mi se zadnjih pet dana 4 puta popiškio noću u krevet i već sam počela brinuti.

    On je, inače, skinuo pelene negdje u 6 mjesecu, nakon tjedan i pol skinula sam mu i noćnu i tak negdje prestala ga zapitkivati jel treba na wc, on je sam išao i sve bez problema. Imali smo tada noćnih nezgoda i prvih 2-3 dana sam ga budila noću da ide piškiti, a poslije sam prestala i pustila da se to samo izregulira pa bi otprilike bilo piškenja u krevet svakih 5-6 dana (on jako čvrsto zaspi i ne budi se do jutra, osim ako se popiški u krevet). S vremenom su se te nezgode prorijedile pa se zadnjih dva mjeseca možda 2-3 puta ukupno popiškio u krevet pa nije niti čudno da me ovo jako često piškenje brine :?

  2. #2
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Mislim da se ne moraš brinuti.
    Dosta djece dugo po noći piške u krevet po noći nakon što maknu pelene.

    Možda se malo prehladio pa češće piški, a budući da čvrsto spava onda se popiški u gaće.

    Ili je možda doživio nekakav stres pa tako reagira.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    jede li mozda puno madarina?

  4. #4
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ujutro (ne svako jutro) pojede jednu do dvije mandarine (zbog čega mandarine, ivana 7997?)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    kod nas velike kolicine madarina - jaks je lud za njima- uzrokuju budjenje nekoliko puta nocu i puuuunu tutu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Samo ti njega digni u neko vrijeme noću i odvedi na wc, jer oni su još mali i mislim da nema ništa loše u tome da ide noću jednom piškiti.

  7. #7
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno Re: Problem s mokrenjem u krevet

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Mišonja mi se zadnjih pet dana 4 puta popiškio noću u krevet i već sam počela brinuti.

    On je, inače, skinuo pelene negdje u 6 mjesecu, nakon tjedan i pol skinula sam mu i noćnu i tak negdje prestala ga zapitkivati jel treba na wc, on je sam išao i sve bez problema.
    Baš sam htjela otvoriti temu... Nama je piškenje povezano sa prehladom i kašljem, pa kada bi se u noći počeo nakašljavati upiškio bi se. Par dana sam mu stavila pelenu (bio mi je bed tri puta u noći ga presvlačiti pa sam mu objasnila da ću mu staviti pelenu po noći dok puno kašlje da ne bude popišan), ali sada više ne kašlje i nema pelenu, a i dalje se upiški. Ne znam kako da se postavim. Mislim da bi sada mogao tražiti (ja ga jednom probudim za wc). Jučer se upiškio ujutro dok je bio budan, ono "Ja ću sada piškiti jer sam bolestan". Mislim da me sada zeza...

  8. #8
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Napisala sam ti već na MMF, ali nije zgoreg ponoviti tu:

    A jel se mišu događa išta neobično u životu, što ga izbacuje iz ravnoteže?
    Nama je Leona skinula pelene ljetos i sve je bilo super, no odjednom je u osmom mjesecu počela piškiti po noći, svaku noć..pa koji joj je vrag nikako se nismo mogli domisliti dok nismo shvatili (zapravo mayo je shvatila, ljubim je u oba oka) da je leona nesretna jer su joj u vrtiću svi kompići "na godišnjem" a ona sama među nepoznatim tetama i djecom.

    Nije ona niš posebno naglašavala da joj je bed, niti se opirala odlasku u vrtić, ali ju je to ipak mučilo i jadno dijete je izbacivalo frustraciju - piškenjem

    Kad su se kompići vratili i ona je prestala piškiti :D

    Imali smo još jednu kratku epizodu kad je Miro imao strašan pičvajz na poslu i ona je to, budući je silno empatično dijete, jako teško proživljavala da joj je tayo tako nesretan i pod stresom, pa je iz solidarnosti - opet piškila u krevet.
    Ali kad se tayo skulirao i ona je prestala.

    Tako, sjednite i razmislite što bi mišonju moglo mučiti, pa pokušajte riješiti uzrok...sretno
    _________________

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    23

    Početno

    moj mali je 7 i pol godina i inače nema s tim probleme, ali u posljednjih mjesec dana se noću popiškio 3 ili 4 puta. a lucija je piškila noću u krevet 5 puta tjedno i to sve do polaska u školu. e, za nju sam jako brinula, ali prošlo je. kao i sve dječje tegobe i problemi. zato ne brini. nije ni prvi, a vjerojatno ni zadnji put. nek dijete uživa i u mandarinama. dok mama ima perilicu, dobro je.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    jede li mozda puno madarina?
    Ma daj.........Stvarno to ima veze.

    Naime Noah mi se poceo jako puno piskiti po noci da sam mu na kraju vratila nocnu pelenu. Recimo piski u 20 pa u 23(kad ja krenem u krevet i to dobro se popiski) i zna mi se po dva puta u toku noci popiskiti. Vec sam luda od presvlacenja u pol noci i mjenjanja posteljine.

    Jede mandarine ko lud. Zna pojesti tri do 4 odjednom bas popodne i vidis sve se to krenulo desavati od kad su nastupile mandarine.

    kakva je to veza?????????????

  11. #11
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    pa vjerojatno djeluju kao dijuretik (poput kave, šparoga, breskvi...)

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ma znam ali nikad nisam cula za mandarine.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    mandarine imaju puno vitamina C

  14. #14
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    OVak - ništ stresno i neobično ne događa nam se u životu (jučer smo MM razmišljali i premišljali, ali ničeg se nismo mogli domisliti).

    Bolestan nije, niti nos mu ne curi, mada, jučer kad sam došla po njega u vrtić, teta je rekla da je nekak šutljiv i da nije ručao, što je za njega čudno jer inače jede ko vuk tamo (doduše, jučer je bilo kiselo zelje pa mislim da je to bio razlog nejedenja jer smo u fazi kad 70% povrtnih ručkova nije fino ), ali poslije je sve bilo ok, osim što je stvarno manje jeo i popodne. (jedino što očekujemo kozice - prije dva tjedna im se kolegica iz grupe razboljela)

    Noćas se nije popiškio, znači da nije piškio od 21 h navečer pa sve do poslije 8 ujutro jer nije išao na WC prije vrtića.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ja ću samo napisati da je moj D jaaaaako dugo piškio u krevet - skoro do 12. godine.

    Sve pretrage OK, psihološki OK.

    Sad kako ulazi u pubertet se to jaaaako prorijedilo, mada me ne bi čudilo da tu i tamo još uvijek pronađem neku manju mlaku.

    Kod nas je to vjerojatno nasljedno, budući da je moj tata jednom rekao da je on piškio u krevet do 14. godine.

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    andrej je imao popišanac-fazu cca 4 mjeseca nakon skidanja pelena. piškio je i po danu i po noći par tjedana. nismo uspjeli pronaći uzrok, osim bolesti koja mi se nije učinila dovoljno dobar razlog za takvu reakciju. i dok smo zabrinuto razmišljali što ga muči, on je prestao.

  17. #17
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: Problem s mokrenjem u krevet

    Citiraj saška prvotno napisa
    Jučer se upiškio ujutro dok je bio budan, ono "Ja ću sada piškiti jer sam bolestan". Mislim da me sada zeza...
    I moguce je da ce te zezati ako "preuzmes" njegovu odgovornost. Mokrenje i odlazak na WC je NJEGOVA odgovornost (kojoj se on mora nauciti, a sad je u procesu ucenja). Ukoliko ti pocnes pokazivati znakove da TEBE NJEGOV ne odlazak na WC smeta - imat cete problem u sekundi. Sto bi te smetao NJEGOV ne odlazak na WC pa ne brani tebi netko da ti ides na WC? Salim se malo, naravno da te smeta jer ti moras presvuci krevet itd. Sasvim jasno. No bez obzira na to - ti ne smijes pokazivati da te to smeta. Sigurno niti njega ne veseli da se usred noci mora presvlaciti, buditi itd. Treba mu vremena da savlada tu vjestinu (prepoznavanje potrebe i budjenje po noci). Ukoliko mu ti budes ista govorila u smislu prigovora - problem ce eskalirati (jer on to trenutno ne radi namjerno), a ukoliko ti pokazujes da tebe to smeta, svaki put kad bude zelio "napakostiti ti", napraviti ce to namjerno (jer ulazis u njegov "prostor" i kritiziras ga za nesto sto jos nije u stanju odraditi).

    Treba izaci iz zacaranog kruga - a to mozes napraviti samo ti. Trebas vratiti djetetovu odgovornost djetetu i to na nacin (nesto u ovom stilu): Do sada sam radila to i to jer sam mislila da ti time cinim uslugu, no uvidjela sam da sam pogrijesila i da to ne treba biti tako. Od sada pa na dalje, na tebi je odgovornost da ides piskiti kad trebas. Znam da je to nesto novo i da ce trebati vremena da to savladas, nitko to nije naucio u par dana. Polako - naucit ces bez brige

    I poslije toga, ni A ni B djetetu kad se popiski. Eventualno ga utjesiti ak bude zalostan (Nesto u stilu: svidja mi se koliko se trudis da savladas odlazak na WC po noci, no nekad se desi da ne uspijemo. Polako, biti ce bolje s vremenom), promjeniti plahte i idemo dalje.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Pia još uvijek piški u krevet ako ju ne stavimo 2- 3 puta piškiti tokom noći. Ona jednostavno mora svako malo piškiti.

    takva je...ima na koga biti ( na mamu i na tatu )

  19. #19
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Anchie, potpisujem skroz :D

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno Re: Problem s mokrenjem u krevet

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    I moguce je da ce te zezati ako "preuzmes" njegovu odgovornost. Mokrenje i odlazak na WC je NJEGOVA odgovornost (kojoj se on mora nauciti, a sad je u procesu ucenja). Ukoliko ti pocnes pokazivati znakove da TEBE NJEGOV ne odlazak na WC smeta - imat cete problem u sekundi. Sto bi te smetao NJEGOV ne odlazak na WC pa ne brani tebi netko da ti ides na WC? Salim se malo, naravno da te smeta jer ti moras presvuci krevet itd. Sasvim jasno. No bez obzira na to - ti ne smijes pokazivati da te to smeta. Sigurno niti njega ne veseli da se usred noci mora presvlaciti, buditi itd. Treba mu vremena da savlada tu vjestinu (prepoznavanje potrebe i budjenje po noci). Ukoliko mu ti budes ista govorila u smislu prigovora - problem ce eskalirati (jer on to trenutno ne radi namjerno), a ukoliko ti pokazujes da tebe to smeta, svaki put kad bude zelio "napakostiti ti", napraviti ce to namjerno (jer ulazis u njegov "prostor" i kritiziras ga za nesto sto jos nije u stanju odraditi).

    Treba izaci iz zacaranog kruga - a to mozes napraviti samo ti. Trebas vratiti djetetovu odgovornost djetetu i to na nacin (nesto u ovom stilu): Do sada sam radila to i to jer sam mislila da ti time cinim uslugu, no uvidjela sam da sam pogrijesila i da to ne treba biti tako. Od sada pa na dalje, na tebi je odgovornost da ides piskiti kad trebas. Znam da je to nesto novo i da ce trebati vremena da to savladas, nitko to nije naucio u par dana. Polako - naucit ces bez brige

    I poslije toga, ni A ni B djetetu kad se popiski. Eventualno ga utjesiti ak bude zalostan (Nesto u stilu: svidja mi se koliko se trudis da savladas odlazak na WC po noci, no nekad se desi da ne uspijemo. Polako, biti ce bolje s vremenom), promjeniti plahte i idemo dalje.
    Ja u zadnje vrijeme posjećujem psihologicu radi toga. Shvatila sam da problem ne znam riješiti sama i da više ne znam kako se postaviti i otišla po savjet. Uglavnom, ono što kaže Anchie76 govori i psihologica. Prebaciti odgovornost za piškenje na njih, jer ako ih tretiraš ko bebe oni se tako i ponašaju. Super način za privlačenje pažnje. Ja sam danas po savjetu psihologice napravila tjednu kartu i stavila na zid. Za suhe dane ucrtavamo sunce, a za mokre kišu.

  21. #21
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: Problem s mokrenjem u krevet

    Citiraj brigita2 prvotno napisa
    Prebaciti odgovornost za piškenje na njih, jer ako ih tretiraš ko bebe oni se tako i ponašaju. Super način za privlačenje pažnje.
    Samo da se zna, oni nam privlace paznju da bismo im (u ovom slucaju) VRATILI odgovornost! Oni se rukama i nogama bore da bi im vratili ono sto njima pripada, ali nam neznaju reci: "gle mama, to sto nisam jos uspjesan u ne-mokrenju u krevetu nije tvoj problem nego MOJ,i pls me nemoj vise pilati s tim nego me pusti na miru". Oni ce nam ponasanjem UKAZATI gdje smo zaribali

  22. #22
    ninni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    386

    Početno

    i moja hana se u zadnje vrijeme često popiški po noći u krevet i od toga ne radimo dramu, presvučem nju, posteljinu, i nastavimo spavat.
    ali zato štrajka s kakanjem. da neće, da ne voli kakat, da će sutra... pa tako stišće po pet dana. vrtim po glavi i ne vidim neki razlog. ništa novo i stresno joj se ne događa u životu. kako se postavit? znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/

  23. #23
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj ninni prvotno napisa
    i moja hana se u zadnje vrijeme često popiški po noći u krevet i od toga ne radimo dramu, presvučem nju, posteljinu, i nastavimo spavat.
    ali zato štrajka s kakanjem. da neće, da ne voli kakat, da će sutra... pa tako stišće po pet dana. vrtim po glavi i ne vidim neki razlog. ništa novo i stresno joj se ne događa u životu. kako se postavit? znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/
    Nismo imali nikad problema s tim, ali da možda probaš dati npr. sok/kompot od šljiva, kruške i sl. što otvara pa da ju potjera tak da ne može ne ići kakati?

  24. #24
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ninni prvotno napisa
    znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/
    Procitaj par postova gore moj post gdje pisem o vracanju odgovornosti djetetu. To trebas napraviti. I poslije toga KLJUC U USTA!!! Pazi na prehranu, pravi joj stvarno puno toga sto otvara i stimulira stolicu. I ni pod razno NE KOMENTIRAJ kak bi trebala, kak si ti u strahu ili bilo sta u tom stilu. Ni pod razno ne smijes pokazati da NJEN ne odlazak na WC TEBE smeta.

    Ona svojim ponasanjem ukazuje na nesto, samo je stvar u tome da vi sad trebate provaliti u cemu je problem.

    Jesi je pitala u trenucima kad odbija nesto u stilu: "sto mislis da ce se desiti ukoliko odes kakiti na WC?" Uzasno je bitno naci uzrok ovog svega. On postoji (njeno ponasanje to ukazuje!), samo ga vi trebate otkriti. I nemojte "lijeciti" simptome - njen ne odlazak na WC, nagovarati je, govoriti kako bi trebala itd. To je samo simptom, rjesavanjem njega necete otkloniti uzrok koji ce i dalje postojati i ako se ne nastavi manifestirati po ovom pitanju, manifestirati ce se nekako drugacije.

    Jeste razgovarali mozda sa psihologom na ovu temu?

  25. #25
    ninni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    386

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj ninni prvotno napisa
    znam da ne treba forsirat i radit dramu od toga, ali opet frka me pustit je duže od pet dana, onda bi stvarno mogao nastat problem :/
    Procitaj par postova gore moj post gdje pisem o vracanju odgovornosti djetetu. To trebas napraviti. I poslije toga KLJUC U USTA!!! Pazi na prehranu, pravi joj stvarno puno toga sto otvara i stimulira stolicu. I ni pod razno NE KOMENTIRAJ kak bi trebala, kak si ti u strahu ili bilo sta u tom stilu. Ni pod razno ne smijes pokazati da NJEN ne odlazak na WC TEBE smeta.

    Ona svojim ponasanjem ukazuje na nesto, samo je stvar u tome da vi sad trebate provaliti u cemu je problem.

    Jesi je pitala u trenucima kad odbija nesto u stilu: "sto mislis da ce se desiti ukoliko odes kakiti na WC?" Uzasno je bitno naci uzrok ovog svega. On postoji (njeno ponasanje to ukazuje!), samo ga vi trebate otkriti. I nemojte "lijeciti" simptome - njen ne odlazak na WC, nagovarati je, govoriti kako bi trebala itd. To je samo simptom, rjesavanjem njega necete otkloniti uzrok koji ce i dalje postojati i ako se ne nastavi manifestirati po ovom pitanju, manifestirati ce se nekako drugacije.

    Jeste razgovarali mozda sa psihologom na ovu temu?
    nismo, počelo je tek prije desetak dana, a i nije mi se činilo tako ozbiljno jer je i prije imala nekoliko takvih mini-štrajkova nakon kojih bi se opet sve unormalilo. hmmm, sad si mi dala mislit.

  26. #26
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Definitivno dobro razmslite i probajte naci uzrok. Kad dodje do toga, razgovaraj s njom onak kak sam ti rekla - mozda se desi da ti natukne u cemu je problem ukoliko ode kakati. Bitno je da ju smireno ispitujes, da ne postavljas pitanja k'o istrazitelj nego da pokazes zaista interes, zaboravi na pitanje "zasto" (prenapadacki je i s njim "nikad" neces dobiti iskreni odgovor!) bolje je "kako to da....", "sto mislis da ce se desiti", "kako se osjecas kad...".

    Ona vam definitivno signalizira. Da je u pitanju samo ne-kakanje jer je ne tjera na WC, to bi bilo nesto drugo. No u ovom slucaju, ona namjerno zadrzava kakicu, znaci da je muci nesto.

  27. #27
    ninni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    386

    Početno

    da, nešto se u toj maloj glavici zbiva... moram prokljuvit šta. tnx anchie

  28. #28
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pokusajte saznati, ali nikako prenapadno da ne produbite problem.

    I svakako u detalje proanaliziraj dogadjanja par dana prije nego sto je uslijedio strajk.

    Nadam se da cete otkriti uzrok.

  29. #29
    ninni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    386

    Početno

    izvješće - akcija uspjela :D
    čim sam joj vratila odgovornost i rekla da je njena kakica njezina stvar, voila - eno je kaka ko velika(inače je strašno odgovorna osobica)! hi hi
    a eventualni dublji razlog štrajka još ne mogu dokučit...vidit ću kako će ići dalje. u svakom slučaju, anchie tnx još jednom

  30. #30
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Super! :D

    Ukoliko ne pronalazis neki dublji razlog, moguce je da je tim ponasanjem samo privlacila tvoju paznju, tj. podsvjesno je htjela da ti prestanes brinuti o tome i pustis ju da to sama odradjuje - da joj vratis odgovornost. Ak je to stvarno bio razlog, nadam se da ste onda sad rijesili problem

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    I nas muči ovaj problem. Više neznamo kako dalje. Naime dnevnu pelenu smo skinuli s 2,5 godine, bez većih problema , budući da je noćna bila non-stop ful mokra, nju smo skinuli s 3,5 godina na njegov zahtjev jer je rekao da je veliki i netreba mu pelena. Tjedan dana sve izvrsto, a onda počinje noćna mora. Dakle od cca kraja travnja svaku noć se popiški. Radimo sve po preporuci, presvučemo ga, netko mu ništa ne prigovara zbog toga, drugi dan ili zgodnom prilikom razgovaramo o tome, ide piškiti prije spavanja, ne pije puno, ali uvijek je mokar. Svaku noć. Ništa mi nije problem, ali sad kad je zima , on neželi vreću , stalno je otkriven, a ako ne skužim odmah kad se popiškio, jer nema znakova, meškoljenje ili slično, tek ponekad, bude mokar i bojim se jakih prehlada. Moj malac izgleda jednostavno spava kao top, i neosjeti kad treba piškiti. Pokušali smo sistem sunca i oblaka, ali budući da su 4 dana bili samo oblaci, on se tako rastužio, da mi se srce kidalo, pa smo odustali. Možda nisam shvatila bit toga načina, mi smo se dogovorili da nakon 7 sunčeka slijedi nagrada, a da svaki oblak poništava sunčeko, naravno da je u našem slučaju to bila mision inposible.
    Sad ga zadnjih 2 tjedna mi budimo na piškenje, a on se uvijek popiški , ali cidi se da toga nije niti svjestan. Miš mali htjeli bi mu pomoći ali očito neznamo dobar način. Help. A da ima 4,3 godine.

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj alanovamama prvotno napisa
    Pokušali smo sistem sunca i oblaka, ali budući da su 4 dana bili samo oblaci, on se tako rastužio, da mi se srce kidalo, pa smo odustali. Možda nisam shvatila bit toga načina, mi smo se dogovorili da nakon 7 sunčeka slijedi nagrada, a da svaki oblak poništava sunčeko, naravno da je u našem slučaju to bila mision inposible.
    Elena ima 4 oblaka s kišom, a Danijel ima tri oblaka s kišom i danas je dobio sunce. Rekao mi je da je on išao piškiti dok smo mi spavali. Ostavili smo svjetlo u kupaonici cijelu noć za slučaj da se probude po noći i trebaju piškiti. Što se tiče nagrade, mi smo obećali čokoladno carstvo za svako sunce. Kad sunca postanu učestalija, morat ćemo to smanjiti, ali za sada važno je postaviti ciljeve koji su dostižni.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj alanovamama prvotno napisa
    ... a da svaki oblak poništava sunčeko,...
    ovo je preteško, ne dopušta kiks. Ublažite pravila. Niš vas ne košta da bude obratno, da jedno sunce poništava jedan oblak (plus ono sedam sunca = nagrada). Puno je optimističnije i ohrabrujuće.
    premda mislim da tim nagradama i "kaznama" zbog noćnog piškanja 4-godišnjem djetetu radite još veći problem. Možda 6- ili 8- godišnjem, ako i tada...

  34. #34
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ima jedan zgodan stari topic nocno mokrenje, i tamo jedan vrlo koristan post Zdenke2.

    ne bih htjela biti partibrejkerica, ali bojim se da kod mokrenja u krevet juulovski pristup, a niti posjet psihologu i motiviranje oblacicima i suncekima nisu pravilan pristup. Za neku djecu do 5 godina normalno je da jos nisu ovladala mehanizmom zadrzavanja mokrace (zapravo se radi o tome da se odredjeni hormon koji regulira smanjeno lucenje mokrace nocu nije poceo stvarati u organizmu). Dakle, vracanje odgovornosti djetetu za to da ostane suho nocu jednostavno nije pravedno, jer ono nema kontrolu nad tim aspektom svog organizma, niti je svojom voljom moze steci.
    Naravno, govorim o vecini djece, mozda postoji imalo postotak onih kod kojih se radi o psihickom problemu (a o kakanju ne govorim jer ne znam).

    Mi smo svojedobno s antunom isto svasta pokusavali, ali da danas odlucujem (s informacijama koje danas imam), ne bih ga ni na koji nacim pokusavala motivirati (jer smo ga time samo frustrirali), vec bih ga pustila na miru i ostavila nocnu pelenu sto je duze moguce (bez ikakvog izazivanja osjecaja srama). Tocno nakon petog rodjendana ionako je, iz cista mira, i bez ikakvog poticaja, odjednom prestao piskiti u krevet

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    a zakaj, isto smo odlučili i mi.
    Nakon tri ili četiri navrata pokušavanja da skinemo noćnu pelenu, potpuno smo odustali i odlučili čekati da mudrica sazrije. Ne opterećujemo ni nju ni sebe analizama, lijekovima, buđenjima po satu... Vjerujemo jednostavno da tijelo još nije uspostavilo hormonsku komunikaciju i... čekamo.
    Mislim da to nema nikakve veze s juulom i odgovornošću. Zapravo želim reći da nije kotradiktorno. Tražiti odgovrnost od djeteta možeš samo ako dijete ima sposobnost vladanja nad objektom odgovornosti. Odgovrnost je da ode na wc kad osjeti da treba. Ali ako uopće ne osjeti da treba (jer spava, a "unutartjelesna" komunikacija u spavajućem stanju nije dokraja razvijena) onda odgovornosti ni nema.
    Da sumiram, vraćanje odgovornost funkcionira kod djece koja su fizički sposobna kontrolirati u snu nagon za mokrenjem. Ako to nisu sposobna, "vraćanje odgovornosti" nema se na čemu ostvariti.

  36. #36
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    mendula, slazemo se u potpunosti!

  37. #37
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja nikako, al nikako ne vidim svrhu niti oblaka niti sunca niti ikakvog drugog nagradjivanja/kaznjavanja u ovim slucajevima mokrenja u krevet.

    Pa ne mokre oni u krevet namjerno. Oni to rade jer to jos nisu savladali. Mora da je gadan osjecaj da te netko "kazni" oblakom ili kisom za nesto sto ti sam jos ne mozes kontrolirati - a jako bi volio da mozes, al ne ide. Sigurna sam ja da bi oni puno toga vise dali samo da vide smjesak na vasem licu jer je krevet suh - puno vise toga od bilo kakvog oblaka ili sunca. Al kad ne ide, ne ide... dajte im vremena. Ne radite pressing jer klinci osjete vasu nervozu i nezadovoljstvo i onda jos vise zele ispuniti vasa ocekivanja (koja jos nisu u stanju ispuniti) i zapetljavaju se u carobni krug iz kojeg je tesko izaci.

  38. #38
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Anchie76, u cemu se tocno ne slazes?
    U tome sto smatras da se ne radi o hormonalnom poremecaju, nego o izrazu neke psihicke teskoce? Ili nesto drugo?

  39. #39
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dok sam ja nakucala post, vi vec napisali dosta toga.

    Ukratko - U POTPUNOSTI se slazem s Mendulom i a zakaj.

    Ukoliko dijete jos nije u stanju izvesti da se probudi po noci, djaba sva motivacija (to je ono sto govorim u svom prijasnjem postu). Njegovo tijelo to mora nauciti. Kaznjavanje, motiviranje i razgovaranje itd moze samo produbiti problem (IMHO).

    O vracanju odgovornosti, moram se na taj dio osvrnuti jer mislim da se brkaju kruske i jabuke. To sam spomenula u svjetlu Saskinog posta "da ima osjecaj da je pocinje zezati...".. Kad osjetimo da nam dijete prkosi - da se namjerno popiski gledajuci nas, da namjerno zadrzava stolicu, da namjerno nece jesti iako znate da je gladno itd. TO je znak da smo preuzeli djetetovu odgovornost i da mu je trebamo vratiti.

    Ako dijete spava po noci i nije se u stanju probuditi da ode na WC, to nema nikakve veze s oduzimanjem odgovornosti djetetu. To je samo znak da dijete jos nije spremno na taj korak. A na vama je da budete strpljivi i da ne radite presing da taj korak sto prije dodje, nego da to dijete samo napravi kad bude bilo spremno.

  40. #40
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    isa ponekad piški u krevet, ali to samo kad stavrno popije puno mlijeka ili vode i kad je sezona lubenica, ali ništa strašno.

    Ja imam jedan stravičan "ožiljak " iz djetinjstva(možda vam kao roditeljima malko posluži):
    ja sam dugo piškila u krevet(do 8.god) i mislim da je razlog bio u stalnim svađama mojih rodtelja,međutim ono što mi je najteže padalo je bilo kad dođu ujutro i vide da sam se upiškila i onda mi kažu da će otić u moj razred u školi i reći svoj djeci da sam ja piša pišava koja piša u krevet i smrdi :/
    A zamislite mene, odlična učenica, dosta pitomo i društveno dijete i takva ucjena
    ma fuj

  41. #41
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Samo da kažem da je zadnjih 3 dana bilo sve ok, nije se popiškio u krevet bez obzira što je navečer pio (i još po 1-2 puta me tražio vode do nekih 22-23 sata) i ujutro ne bi odmah išao piškiti, nego tek nakon crtića (jutros me zapanjilo koliko je dugo piškio, što nije niti čudno jer je zaspao u 19.20 i probudio se oko 7.15, s tim da je dvaput pio vodu do 22 h).
    Daklem, njegov problem nije bio vezan niti uz pijenje vode, niti uz jedenje mandarina... možda je to čak bila svojevrsna 'najava' kozica

  42. #42
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Sireno, tko zna, nadam se da je epizoda završila

    WM, to je strašno kaj su ti radili, još strašnije zato jer su upravo oni bili razlog tom piškenju

  43. #43
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Topik već nije dugo otvaran, ali nekako se osjećam pozvana da u šumici i ja malo razgrnem.
    kao što je netko kod problema s kakanjem naveo i s tim se za divno čudo večina mama i tata slaže, BITNA JE ISHRANA...tako to treba i kod problema nekontroliranog mokrenja povezati...,a ne odbaciti ....jer onda si samo mi veliki otežavamo...
    Pa i ako je bila najava za kozice, mandarine su učinile dodatno svoje...
    Ne treba ih odmah eliminirati, one su samo dio mozaika...
    Voda kao voda i nije problem u nekontroliranom mokrenju, nego druge vrste tekućine koje se piju pa i kravlje mlijeko, čak, kako i slično...kod dojilica je bitno što i mama uzima...
    Famozni antidiuretski hormon, njegova nazovi nedovoljna količina...i odluka žmirim s pelenom dok dijete ne skuži samo...je izraz bespomoćnosti mnogih roditelja...
    Psihološki utjeacj kao dijela mozaika u kontroli mokrenja je zasigurno bitan, ali nije ni odlučujući kao što u mozaiku ništa nije odlučijuće, ali pridonosi balansu i rezultira kontrolom mokrenja.
    Nemojte izdvajati jednu kockicu u mozaiku, nego ako nešto ispadne iz sistema pokušajte to korigirati...pa ćete pomoći djetetu da uspostavi balanas, tj. pružit ćete mu podršku da to sam učini, a to je uloga roditelja...
    Djeca koja imaju začepe po nekoliko dana mogu imati i problem nekontroliranog mokrenja pogotovo noću jer kakica pritišće dobrano u zdjelici sve oko sebe...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    29

    Početno noćno mokrenje

    Ja imama djete od 8 godina koje ima nestabilni mokraćni mjehur i oduvijek imamo problem sa noćnim mokrenjem.
    Slažem se da djeci ne treba postavljati ciljeve , niti kažnjavati ili nagrađivati - jer djeca u pravili ne mokre namjerno u krevet. Govorim i iz vlastitog iskustva jer sam ja patila od noćnog mokrenja do 11 g.
    Kod moje kćeri se ispostavio problem mjehura i ti relativno kasno jer sam i ja mislila da je stvar psihe ( to su meni govorili kao djetetu),
    Preporučam donju web starnicu- ima dosta poučnih tekstova da ne zanemarite i neke druge probleme ( iako se to dešava kod manjeg borja djece).
    Npr. jedan od problema koji imaju djeca sa nestabilinim mjehurem je tvrda stolica.

    http://www.poliklinika-helena.hr/

  45. #45
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Mejra od proslog maja ne nosi nocnu pelenu, bez ijedne nezgode. Ja sam piskila krevet do 6 god.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    30

    Početno

    Ovaj odlomak, međutim, obrađivati će posebnu vrst nečistoće - mokrenje u krevet - te one vrste neurednosti koje ne prelaze normalnu mjeru.
    Majke većinom, nepravedno, smatraju porokom to što djeca od pet, sedam, devet ili ponekad čak i od dvanaest godina još uvijek noću mokre u krevet. One često smatraju, da su osobno zatajile. Međutim, one misle da u tome ima više ili manje svjesne agresije djece, pa - na temelju te vlastite predstave o tome — reagiraju uvrijeđeno emocionalnim distanciranjem od »zlotvora«, ili pak s više ili manje očitom agresijom. Osjećaji krivnje brižnih majki u većini su slučajeva neopravdani. Za psihički uvjetovano mokrenje u krevet (liječnički pregled treba isključiti svaku organsku pozadinu toga) redovito nije krivo ni dijete ni majka. Nesposobnost djeteta da noću ostane čisto, skoro je u svim slučajevima posljedica nekog odstupanja povezanog s mokrenjem, što većini promatrača ostaje prikriveno. Ta djeca koja noću mokre u krevet imaju prosječno vrlo dubok san, pa je on uzrok da se i pored podražaja napunjenog mjehura, djeca ne probude. Prosječno čovjek ne spava tako duboko da ga se ne može probuditi nekim vanjskim ili unutarnjim podražajima, pa čak ni u dojenačko doba. Ako djeca redovito padaju u tako dubok san da se praktički od večeri do jutra ne bude, to je onda znak da su u sebi razvili obrambeni mehanizam protiv straha; Duboki san čuva dijete ako je njegov »mjerač razine straha« prenizak i prijeti da će postati trajan 'stres (što se u dojenačko doba može dogoditi zbog toga što se na djetetov plač nitko ne odaziva). Dakle, djeci koja su razvila takav dubok san kao dojenčad, mora se pomoći da se odreknu tog obrambenog mehanizma, kako bi noću mogla regulirati ispražnjenje mjehura. U fazi privikavanja djeteta na čistoću, majka obično nesvjesno uspijeva ukloniti neprirodno dubok san djeteta tako, da ga prije spavanja još jedanput stavi na lonu. U slučaju bolesti, kod kašlja ili povraćanja, treba da je netko uz djecu. To saznanje smanjuje kod djece potrebu za dubokim snom. Psiha se povlači i ostavlja mjesto normalnom snu. Samo u relativno rijetkim slučajevima ne smanjuje se dubina sna. Na primjer, ako se primjene nova iskustva koja tvrde da je bolje »ništa ne čuti i ništa ne vidjeti« (kada je potrebno otići u bolnicu, kada krevet nije u dočuhu roditelja i kada dijete zbog dužeg izbivanja majke nije steklo osjećaj sigurnosti). Uzroci i daljnjeg postojanja dubokog sna mogu biti mnogostruki s tragičnim posljedicama. Pri tome ima mnogo neznanja, a rijetko se tu radi o pakosti.
    Nevolja se, naravno, pogoršava ako majka doživi da je dijete za vrijeme posjeta rodbini ili za vrijeme boravka u bolnici ostalo čisto. Ona se zbog toga ljuti, jer je stekla utisak da ju dijete samo hoće ljutiti. Pri tome zapravo, triumf bolničarki, kuma, tetaka ili baka - kod kojih je dijete boravilo i noću ostalo čisto - nije opravdan. Strana okolina utječe samo na kratkotrajno smanjenje dubine sna, koja se opet izgubi čim se dijete vrati na svoje staro mjesto, svojim navikama i miru. Tu činjenicu majke zapravo ne mogu shvatiti, pa tako djetetovo mokrenje u krevet tumače kao lični atak na njih. Majčin bijes izaziva u djetetu osjećaj napušteno-sti, mogućnost da bude odbačeno, pa tako potreba za dubokim snom i dalje ostaje.
    Kad smo jednom shvatili sve te povezanosti, onda nije teško da stvorimo koncepciju terapije zbog mokrenja u krevet. U mjesecima koji slijede, dijete mora što je moguće više biti pošteđeno od osjećaja napuštenosti. Noću ono mora spavati u blizini roditelja, a prije polaska na spavanje treba postojano nastojati da dijete osjeti blizinu svojih najbližih. Uz to treba dobrih pola sata ostati uz dječji krevet, pričati priče, gledati slikovnice ili čak zajedno s njim pojesti nešto voća. Preporuča se majkama da sjednu uz uzglavlje djeteta tako, da dijete glavom i donjim dijelom tijela počiva uz majku koja sjedi iza njega. Važno je da mu se kaže da će biti u blizini, i da će čitavu noć tako ostati da je može pozvati, te da će još jedanput doći i staviti ga na Ionu. Ako dijete mokri noću više puta, onda sebi treba nabaviti budilicu. Obično je dovoljno da se to obavi jedanput, i to jedan i pol sat nakon što je dijete zaspalo. Noćno zbrinjavanje neka se obavlja s puno nježnosti i milovanja, iako se dijete vjerojatno i nije probudilo. Suhi krevet neka bude ujutro popraćen uzvikom zadovoljstva, a dijete nagrađeno nekom igračkom.
    Ako se na taj način ne uspije dijete spriječiti da mokri u krevet, treba kod terapeuta nabaviti aparat sa zvončićima. On omogućuje da se dijete probudi zbog jake zvonjave, čim se podloga ovlaži. Međutim i s tim aparatom se može imati uspjeha samo onda, ako majka pritrči i pomogne djetetu da obavi mokrenje u lonu. Ne može se očekivati od djeteta koje se bori s snom, da samo otiđe na ponekad udaljen nužnik, kao ni da samo promijeni podlogu itd. I u tom slučaju treba postupiti vrlo obazrivo i polako. Za dijete je najvažnije da zna, da ga neće ostaviti samoga po noći. Naravno da je neobično važno da ga ne ostavljate samoga ni po danu. Mnoge takve slučajeve sam mogla riješiti uz pomoć majki, pošto sam se s njima prethodno dogovorila o promjeni dnevnog rasporeda.
    Kad ne bi postojao simptom za to da se dijete služi obrambenim mehanizmom zbog osjećaja napuštenosti, nevolje s mokrenjem u krevet ne bi se trebale uzeti previše ozbiljno u doba stroja za pranje rublja. I onako se početkom puberteta spontano smanjuje dubina sna, kojim nevolje s mokrenjem nestaju bez ikakvog posebnog postupka. Generalizirana bezosjećajnost stvara debelokožnu neosjetljivost, koja se manifestira ravnodušnošću za sve i svakoga. Naime, prekomjerna indife-rentnost smanjuje svaki jači poriv za djelotvornošću, i ona može biti uzrok stagnaciji dozrijevanja. Ako nema dobrog kontakta i motor zakazuje. Nečistoća uzrokovana mokrenjem u krevet za roditelje mora biti važan signal, ukoliko se nadaju i žele iz djeteta učiniti energična i snažna čovjeka.
    Majke se većinom previše brinu radi neurednosti svoje djece. Prerani preveliki zahtjevi za redom mogu imati nepovoljne posljedice na uspjeh djeteta u školi a može se dogoditi da do odraslosti ostane blokirano.
    Opće bi pravilo bilo, da odrasli do djetetove četvrte godine sami, bez prigovaranja, iza djeteta prave red. Ako dijete ponekad samo, oponašajući majku, pravi red - to treba posebno pohvaliti. Od šeste godine života na dalje mora se već kazati: »Onaj tko je odrastao može sam pospremiti«. Ako to sedam - ili osmogodišnjaci ne učine, onda treba reći: »Ah, kako su Mafk i Tim još mali!« A istovremeno neka majka pohvali petogodišnju Jesicu riječima: »Ona bi već mogla ravno poći u školu, toliko je odrasla i zna za red«. Važno je da se ne prenaglašuje potreba za redom kod djece; treba ih samo naučiti da svoje školske stvari drže u redu, i da navečer prije spavanja pospreme sve stvari u svojoj sobi.
    Od dvanaeste godine već se može očekivati od djeteta da samo održava red u svojoj sobi, na mjestu gdje radi i gdje se igra. Neurednost koju dijete provodi izvan svog područja prisiljava majku da razbacane predmete vrati na njihovo mjesto. Ako je dijete prelije-no da drži red u svojoj sobi, to treba pustiti, pa čak i onda ako je u tom darmaru zametnuo svoje školske stvari. Dijete će shvatiti smisao za red kojim se štedi vrijeme i promijeniti dosadašnju aljkavost samo onda, ako majke ne sprečavaju neka konstruktivna iskustva djeteta u tom pogledu. Kad jednom djeca stvore svoje vlastito kućanstvo, onda će razum i radost za ljepotom učiniti kraj bezobzirnosti i tajnom protestu zbog majčine lijepe urednosti.

  47. #47
    Mimek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    907

    Početno

    jossy hvala tebi na trudu, ali tko je ovo pisao ? Žuži Jelinek :shock:

  48. #48
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Mimek mislis pozitivno ili negativno na Zuzi Jelinek?

  49. #49
    Mimek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    907

    Početno

    Mislim neprimjereno.

    Pisan mi je nekako čudno, kao oni tekstovi od Žuži.
    Nemam ništa protiv Žuži. Simpa bakica koja ima svoj stil i uživa u životu, ali ovaj tekst me nekako ušokirao.

    Pa zar ima među nama roditelja sa "debelokožnom neosjetljivosti".

    Možda sam ja ovaj tekst krivo protumačila, pa me molim vas prosvijetlite, ali dijete čvrsto spava zato što ga dok je bio beba nitko nije dizao i puštao ga je da plače :shock:
    Sorry ali ova teza mi je totalni nonsens

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    30

    Početno

    Ako ti je dijete svaka dva-tri tjedna na antibioticima, ako očajnički vrišti kad ga daješ u vrtić, ako poslušaš pedijatra kad ti za dojenče kaže: "Pusti ga neka plače, mora se naučiti redu, neka jača pluća, već će prestati pa ćeš imat mir" onda je to upravo to. Debela koža

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •