Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: karijes od dojenja!???!!

  1. #1
    skviki avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Bregi,Matulji
    Postovi
    505

    Početno karijes od dojenja!???!!

    Ja sam totalno zbunjena. Naime kolegica mi se požalila da joj bebač( 30.05.2006.) neće nikako zaspati, da ga nosa po sat vremena ali da on neprekidno plače i vrišti i ne pomaže niti duda. Kako ona doji ja sam joj predložila da skombinira zadnji podoj sa uspavljivanjem jer ja tako radim i nemam problema sa uspavljivanjem. Nakon 2 dana je išla pedijatrici i rekla joj za moj prijedlog ali je dotična ped. užasnuta to zabranila jer da će mu brzo zubi i da u njegovoj dobi cicu što manje u usta da ne dobije karijes :shock: :? Ja jesam čula za "karijes bočice" ali to dobivaju bebe koje jedu adaptirano iz bočice ili????
    Drugi put sam :shock: facu složila kad ju je ista ped. napala zašto još uvijek noću doji, da je on već prevelik, da je to isto kao da ona ide jesti po noći i do slijedeće kontrole neka pod obavezno oduči dijete od cicanja noću.
    Moje dijete cica kada god to poželi i koliko god želi pa se pitam tko je ovdje lud? Zar ne bi ped. trebala štititi interese djeteta jer meni ovi njeni savjeti baš i ne izgledaju kao takvi. Voljela bih čuti Vaša mišljenja

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Moje misljenje....

    Vrlo je tesko na ovo pitanje odgovoriti jednostavno, jer su vrlo podijeljeni stavovi oko karijesa i dojenja.

    S jedne strane postoje grupe koje usporedjuju dojenje s pijenjem na bocicu, i po njihovom dijete nikako ne bi smjelo dojiti po noci bas zbog velike sanse za dobivanje karijesa.

    S druge strane postoje grupe koje vjeruju da u mlijeku postoje neki sastojci koji sprecavaju stvaranje karijesa. Radjeno je jedno istrazivanje kojim je utvrdjeno da su ljudi prije 500 – 1000 godina imali vrlo malo karijesa – manje od 0.2%, i zakljuceno je da dojenje ne uzrokuje karijes jer bi u suprotnom onda moralo biti vise lubanja s karijesom. Takodjer tvrde da bi bilo protivno teoriji samoodrzanja da dojenje uzrokuje karijes, jer bi to dugorocno vodilo ka samounistenju covjecanstva. Oni takodjer vjeruju da postoje i mnogi drugi faktori koji utjecu na karijes kod djece (ostecena caklina, stres tijekom trudnoce, mali unos mlijecnih proizvoda za vrijeme trudnoce, bolest majke tijekom trudnoce), prehrana djeteta takodjer utjece, higijena usne supljine, kao i cinjenica da li je dijete dobilo bakteriju koja uzrokuje karijes od roditelja preko sline. Kod malog postotka djece (koja doje po noci) i pojavi im se karijes, tesko je reci da je to zbog dojenja jer je toliko drugih faktora koji utjecu na cijelu situaciju.

    Da nekako zakljucim… Sklonija sam ovoj drugoj teoriji, ima mi smisla.

  3. #3
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ta pedica nije baš dobar izbor
    ni za živu glavu izbacivati noćne podoje jer se može smanjiti količina mljeka
    neka upamti da je pedijatar doktor za dječje bolesti i nema veze o dojenju (to spada pod odrasle ljude) a i nije stomatolog

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    204

    Početno

    glasam za drugu teoriju!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ja sam se nazalost uvjerila u tocnost ove prve teorije

    naravno, sve ovisi i o nasljednom faktoru itd, ali kod dugotrajnih nocnih podoja i spavanja na dojci valja imati na umu tu mogucnost

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ivana a sto ak dojenje nije krivo za karijes?

    Kod malog postotka djece (koja doje po noci) i pojavi im se karijes, tesko je reci da je to zbog dojenja jer je toliko drugih faktora koji utjecu na cijelu situaciju.

  7. #7
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    ja sam se nazalost uvjerila u tocnost ove prve teorije

    naravno, sve ovisi i o nasljednom faktoru itd, ali kod dugotrajnih nocnih podoja i spavanja na dojci valja imati na umu tu mogucnost
    čak i ako je tako, za ovako malu bebu prerano je za uskraćivanje podoja zbog, samo potencijalnog, karijesa.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    Cetiri su faktora:
    1. domacin s pripadajucim zubima bolje ili losije kvalitete te razlicitim sastavom i kolicinom sline, sa svojim higijenskim i prehrambenim navikama
    2. bakterije - kojih ce biti malo ili nimalo uz pranje ujutro iza dorucka i uvecer prije spavanja, ali ako treba i iza svakog obroka,
    3. vrsta hrane koju jedemo tj. naslage na zubima i
    4. vrijeme - sto su dulje naslage na zubima, Gric i Grec ce napraviti vece rupe
    evo faktora. dakako, kod ovako male bebe, pogotovo kad zubica jos niti nema, nema govora o uskracivanju podoja.

    no o uvodjenju uspavljivanja na cici bih ipak razmislila i to nakon isprobavanja nekih drugih opcija, bas stoga sto mnogi muku muce s tim kad se djeca naviknu.

    a moj je malac dobio zubice jako rano, i imao zdrave prehrambene navike. zubice smo prali prije spavanja redovito, nakon budjenja manje redovito. nije dojenje jedino krivo za karijes, jer je slicne navike imao i njegov stariji brat koji ima super zube. ali je pripomoglo jer je mjesecima, pa cak i godinama, noci provodio s cicom i par kapi mlijeka u ustima.

  9. #9
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    evo jedan friski clanak iz Journal of Paediatrics and Child Health (2006).
    Early childhood caries: Current evidence for aetiology and prevention / Mark G Gussy, Elizabeth G Waters, Orla Walsh and Nicola M Kilpatrick.

    Pa kazu:

    Prolonged or on demand breast-feeding has been implicated in the development of ECC. The American Academy of Pediatric Dentistry's policy on breast-feeding states that:

    Although breast-feeding is essential in providing the best possible nutrition to infants, the AAPD cautions that frequent breast-feeding at night and on demand after eruption of teeth may be implicated in contributing to the development of early childhood caries (ECC).

    This is a highly controversial topic and one in which there is considerable conflict and confusion. For example, the international and Australian infant dietary guidelines recommend exclusive breast-feeding until 6 months and then continuing breast-feeding with complementary foods until 2 years or more.

    One of the problems that plagues this area is the poor quality of research into the association between breast milk and ECC. Inconsistent methodological approaches, poorly defined variables and the exclusion of important variables such as complementary sweetened foods and fluids all add to the confusion. In a recent systematic review, the only studies of moderate quality (n = 3) were retrospective case–control studies. These did show that prolonged on demand and night/nap time breast-feeding was associated with ECC; however, different definitions of ECC were used and information regarding infant feeding habits was obtained retrospectively from parent recall. In addition more recent and methodologically stronger studies have suggested that breast-feeding per se is not significantly associated with ECC. Laboratory studies have noted that human breast milk does not appear to cause the drop in plaque pH required for the initiation and progress of dental decay and may in fact promote the deposition of calcium and phosphate ions on the tooth surface.

  10. #10
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    i jos jedan, malo manje znanstven, ali zanimljiv clanak Breastfeeding Does Not Cause Cavities.

    zagovaraju borbu protiv karijesa prehranom: puno vitamina D, C i kalcija.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Meni je skroz bezveze komplicirati si život s nekakvim višesatnim nanašanjima djeteta koje još uopće nema zube kako ne bi slučajno dobio karijes. Mislim, da se karijes dobiva samo tako, onda bi ga imalo 90 % dojenih beba. Meni je draža druga teorija. A s obzirom na to koliko je dotična pedijatrica pokazala znanja o dojenju zabranom noćnih podoja :shock: , moje povjerenje bi definitivno izgubila.
    Reci prijateljici, ako imaš utjecaj na nju, neka se opusti, poslije će joj biti žao što je premalo uživala, a previše slijedila tuđe upitne savjete.

  12. #12
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    ja razmisljam slicno kao ninaxy.
    naime, vaznije mi je to sto ce moje dijete dobiti putem mog mlijeka, nego sto ce mlijecni zubi imati karijes.
    ja sam u svojoj petoj godini doslovce bila bez prvog reda zubi - samo crne krnje. dojila sam 2,7 godina, dudu imala do pete godine i jela brdo slatkisa.

    nakon sto su ispali ti mlijecni zubi, izrasli su novi lijepi, ravni zubi koji su jos i danas takvi. bar ja tako mislim. pored toga, rijetko, ali stvarno rijetko se razbolim i ja to u svojoj glavi pripisujem dojenju, a donekle i mojoj konstituciji.

  13. #13
    skviki avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Bregi,Matulji
    Postovi
    505

    Početno

    E sad mi je lakše kad sam čula iVaša mišljenja! Dobro kaže momze- ako do karijesa i dođe otići će sa mliječnim zubima. Ja nastavljam kao i do sada i nek bebačica uživa u "svojoj" ciki jer će i ovako brzo odrasti. Cure hvala!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ako do karijesa i dođe otići će sa mliječnim zubima
    pa.. ovo bas i nije tocno. duboki karijes, koliko znam, moze zahvatiti i zacetke trajnih zuba.
    da ne govorim o bolovima koje dijete moze imati od karijesa. i fistulama i upalama zubnog mesa itd.
    ne bih zbog toga uskracivala dojenje, kao sto i nisam, ali da mi je ova pamet, pokusala bih to nocu drukcije rijesiti

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja danas pitala svoju zubaricu što misli o ovome. Ona kaže da karijes ima najviše veze s genetskim naslijeđem i , prije svega, higijenom zuba od ranih godina.

  16. #16
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    ne bih zbog toga uskracivala dojenje, kao sto i nisam, ali da mi je ova pamet, pokusala bih to nocu drukcije rijesiti
    Kako :?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    S druge strane postoje grupe koje vjeruju da u mlijeku postoje neki sastojci koji sprecavaju stvaranje karijesa. Radjeno je jedno istrazivanje kojim je utvrdjeno da su ljudi prije 500 – 1000 godina imali vrlo malo karijesa – manje od 0.2%, i zakljuceno je da dojenje ne uzrokuje karijes jer bi u suprotnom onda moralo biti vise lubanja s karijesom. Takodjer tvrde da bi bilo protivno teoriji samoodrzanja da dojenje uzrokuje karijes, jer bi to dugorocno vodilo ka samounistenju covjecanstva. Oni takodjer vjeruju da postoje i mnogi drugi faktori koji utjecu na karijes kod djece (ostecena caklina, stres tijekom trudnoce, mali unos mlijecnih proizvoda za vrijeme trudnoce, bolest majke tijekom trudnoce), prehrana djeteta takodjer utjece, higijena usne supljine, kao i cinjenica da li je dijete dobilo bakteriju koja uzrokuje karijes od roditelja preko sline. Kod malog postotka djece (koja doje po noci) i pojavi im se karijes, tesko je reci da je to zbog dojenja jer je toliko drugih faktora koji utjecu na cijelu situaciju.
    Ja vjerujem u ovu teoriju.
    Evo, ima preko 18 mjeseci i jos se uvijek nacicavamo po cijele noci.
    Redovno peremo zube svaki dan ujutro i navecer i za sada od karijesa ni K.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    1) Promjeniti pedijatricu definitivno
    2) Cisto se javljam kao dokaz - moja 8g. djevojcica koja je dojila 2,5g. NIKADA nije imala karijes, niti se čini da će ga imati. Naravno, slatkiše, čokoladice i šećer smo (zbog baka) umjereno "uveli" (dozvolili) oko 3 godine nadalje...
    Često sam se znala čuditi njenim vršnjacima kojima su se zubi doslovce raspadali, smedji, mali nekako.., ne znam. Te mame naravno nisu dojile, niti je u tome stvar, ali ta su djeca pojela vise kinder pinguia u 2.g zivota nego je moje dijete u 5 godina. :/
    3) Podsjeti frendicu da svaka mama sa svakom bebom dobije veeeliki dar govora srca i intuicije i samo neka se njime vodi. Ako joj se grci zeludac na neke savjete, oni zasigurno nisu dobri.


  19. #19
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    ako do karijesa i dođe otići će sa mliječnim zubima
    pa.. ovo bas i nije tocno. duboki karijes, koliko znam, moze zahvatiti i zacetke trajnih zuba.
    da ne govorim o bolovima koje dijete moze imati od karijesa. i fistulama i upalama zubnog mesa itd.
    ne bih zbog toga uskracivala dojenje, kao sto i nisam, ali da mi je ova pamet, pokusala bih to nocu drukcije rijesiti
    tu se nazalost slazem s ivanom.
    Antun ima karijes bocice (zaista bocice, jer je pio sokice iz nje, uz dojenje).
    Zbog toga sam odlucila da tonka nikad nece dobiti bocicu u usta. Medjutim, i njoj se stvaraju naslage na zubima, iako rijetko jede slatko, i redovno pere zube.
    Bojim se da to sto nocu tako cesto doji ne pomaze (mlijeko se zadrzava u usnoj supljini) - ali kad moram birati izmedju stete koje nocno dojenje predstavlja za zube i stete od traume zbog uskracivanja dojenja, izabrala sam ono prvo. Nadam se da cemo higijenom i prehranom (plus blagotvoran utjecaj kalcija iz mog mlijeka) uspjeti, ako vec ne sprijeciti, onda bar usporiti napredovanje karijesa.

    Lijepo je cuti za ove slucajeve djece koja nocu cesto doje, a imaju skroz zdrave zube, ali bojim se da to ipak nije dokaz da nocno dojenje nesteti zubima (znam i za slucajeve djece koja su ucestalo pila zasladjene napitke iz bocice, pa su imala skroz zdrave mlijcne zube).
    Ja bih rekla da, ako dijete inace ima uvjete za razvoj karijesa (genetske predispozicije - zube losije kvalitete, izlozenost bakteriji koja uzrokuje karijes), onda ucestalo nocno dojenje moze pospjesiti razvoj karijesa - sigurno manje nego bocica, ali do neke mjere ipak da. A mi onda moramo odluciti sto poduzeti, sto je manje zlo (plus mjere harm reduction).

  20. #20
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo par stvari o karijesu sa LLLI stranice.

    Prica o tome kako je jedna mama uspjela pobijediti djetetov karijes:

    http://www.lalecheleague.org/NB/NBJanFeb97p10.html

    Because he felt the frequency of nursing was a factor, Dr. Hale asked whether I could group breastfeeding sessions together. I'm sure Dr. Hale didn't realize the practical impossibility of this since he had never breastfed! With a clear understanding that William was going to continue to nurse on demand day and night, Dr. Hale suggested a routine in which we would try to keep his teeth immaculately clean, wipe them with a cloth after every breastfeeding, brush his teeth three to four times a day, and apply a small amount of topical fluoride (being sure to wipe off the excess fluoride). Upon hearing this I immediately felt relief. This was a solution that would allow us to continue breastfeeding as much as we needed to and have healthy teeth for William as well. Fear followed right behind. The proposed "program" sounded like far too much work. With two children and a busy schedule, would we be able to fit this in as well? William screamed through the once-a-day brushings I was already doing. But I was determined not to have William experience any more trauma from having more cavities filled. Since I was also very upset during those fillings, I did not want to go through it again either.

    So we started on this experimental program—wake up, brush his teeth, apply topical fluoride, nurse throughout the day, keep a dry cloth handy, wipe his teeth after every nursing (which he didn't like), go to sleep, nurse at night. I must confess that I did not wake up at night to wipe his teeth with the dry cloth. Other mothers who may have more stamina than I, go to it! But one of the reasons William is in bed with us is so he can nurse and I don't even have to wake up.

    We continued this routine for three months, had a checkup and no cavities. Then another three-month checkup and no cavities. Six months with no cavities! Both Dr. Hale and I were so happy it was as if we had won the lottery! Everyone in the office was happy for us, and even William managed a smile.

    I am convinced that honest communication in which values were mutually respected made it possible to arrive at a solution. We were successful beyond my wildest dreams, and I can only hope our story helps other families in similar situations. While the solution or technique to resolve dental caries may not be the same in every situation, communication that respects everyone's values is an essential ingredient in the resolution process.
    I na koji nacin se boriti s karijesom u ustima:

    The management of a micro-ecosystem of a mouth gone bad involves the control of three components. Those are the diet of the oral flora, hygiene, and fluoride exposure. As we discussed earlier, frequency of feeding becomes an issue because increased feedings increase the overall amount of time the bacteria in the mouth are exposed to sugars. Therefore, as far as the teeth are concerned, it would be better for an infant to consume a large amount in one fast feeding rather than graze on small amounts all day long. Reality usually places a nursing child somewhere in the middle of these extremes. When trying to control simple carbohydrate exposure, we normally attempt to negotiate a movement toward optimized feeding patterns rather than change them completely. Our experience has been that infants are usually recalcitrant about changing their feeding schedules.

    All this means that of the three components to be controlled in a breastfeeding infant, diet or frequency is probably not going to change significantly. Therefore, paramount efforts must be placed on hygiene and fluoride. Hygiene is the simpler of the two. Teeth should be brushed as soon as they erupt. Since the bacteria are being fed constantly, they are capable of creating large amounts of plaque (their house), acid (bacterial poop), and many other bacteria. An infant who feeds throughout the day and night needs to have his teeth brushed frequently. This can be accomplished with a small head, soft bristle brush, and a damp washcloth. The brush will do a better job of breaking up and removing the plaque, but at a minimum the teeth should be wiped with a washcloth after each feeding, if possible.

    The last component to be considered are fluorides. Some caution must be exercised with these agents. If a child swallows any form of fluoride it is quickly absorbed and a corresponding spike in fluoride blood levels will occur. These relatively short lived elevations in plasma fluoride are usually harmless to the child but repeated exposures have been linked to dental fluorosis, which can cause a chalky speckling on the front, permanent teeth. We have found the best way to optimize topical fluoride exposure is for an adult to massage a small amount of fluoride gel onto the child's teeth with their fingers and wipe out the excess upon completion. The effect of increasing the fluoride exposure is twofold. First, it greatly enhances remineralization of the starts of little cavities. Second, fluoride disrupts the enzymes that the "bad" bacteria use to move sugars intracellularly. This action makes it tough for them to live and reproduce. Therefore, topical fluoride will actually select for the "good" bacteria while inhibiting the "bad" bacteria.
    Imajuci ovo sve u vidu, djetetu koje je sklono karijesu SIGURNO nije dosta oprati zube i navecer. A isto tako, sklona sam vjerovati da tom djetetu nece niti pomoci puno prestanak dojenja po noci, jer je ocigledno problem u prevelikoj kolicini bakterija u ustima (koje uzrokuju karijes). Al nisam ni zubar, niti strucnjak, samo moje skromno misljenje.

    Ja sam od 3 -18 god mucila muku sa karijesom, MM je isto sklon. Tako da mi jaaako pazimo na djetetove zube od dana 1, s obzirom na genetiku.

    Oduvijek - izbjegavamo sokove i slatkise - ukoliko ih konzumira, gledamo da su nakon jela tako da se poslije zubi operu. Izmedju obroka nemamo naviku grickati. Zube peremo nakon SVAKOG obroka - 3x dnevno.

    Za sada nema niti jedan karijes i nadam se da ce tako i ostati jer ono sto sam ja prosla sa zubima ne zelim mu priustiti.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ma nema dokaza za nista na taj nacin.... nicije iskustvo nije dokaz jer ce uvijek biti iskustvo koje ce govoriti suprotno. Cemu onda uopce raspravljati?

  22. #22
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Ma nema dokaza za nista na taj nacin.... nicije iskustvo nije dokaz jer ce uvijek biti iskustvo koje ce govoriti suprotno. Cemu onda uopce raspravljati?
    anita, ja sam htjela reci da ovakvi slucajevi kao slucaj tvoje omi nisu dokaz da dojenje sigurno ne steti zubima. S druge strane, oni su dokaz da dojenje nije siguran put ka karijesu, naprotiv, da postoji velika vjerojatnost da i dijete koje doji (nocu, cesto) ne razvije karijes.
    I mislim da je korisno da raspravljamo i saslusamo tudja iskustva, i ovakva kao tvoje i ovakva kao moje. Pogotovo kad nema sigurnih znanstvenih pokazatelja. Preostaje nam da razmjenjujemo iskustva i izvlacimo logicne zakljucke

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •