Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: kozje mlijeko

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    17

    Početno kozje mlijeko

    Zeljela bi Alexu koji je alergican na kravlje mlijeko nakon navrsene godine dana kao alternativu ponuditi kozje.
    Na netu nailazim na puno "pro" i puno "contra" clanaka, pa me zanimaju vasa iskustva.
    Ukoliko prihvati kozje mlijeko i ne razvije alergiju i na njega, kako da nadomjestim folnu kiselinu koje u kozjem mlijeku ima malo?
    Dali je dovoljno prilagoditi jelovnik tako da je dobije sta vise putem ostale hrane, ili bih mu morala dati neki vitaminski dodatak?
    Drugo - citam da je kozje mlijeko posebno podlozno napadu nekakve vrste bakterija. U marketu ga ima u tetrapaku, i pise da nije potrebno kuhati. Dali da ga ja prvo prokuham svejedno (zlu netrebalo)- strah me bakterija, ili cu tako unistiti kakav vrijedni sastojak?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Zašto ne pokušaš sa rižinim, zobenim ili sojinim mlijekom, ja isto ne toleriram kravlje ali su mi ova mljac, ionako kravlje ili kozje mlijeko služi da hrani male teliće i kozice...... ja inače mislim da ti je mliječna industrija jedna velika prijevara....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Za kozije mlijeko je poznato da je manje caloricno i alergeno od kravljeg. Jako je moguce i da ti je dijete alergicno na antibiotike i sl. koje se zivotinjama daju, tako da bi bilo bolje uzimati eco-mlijeko. U zavisnosti koliko ti je dijete alergicno mozes prvo probati s' kozijim jogurtima, sirevima i sl. jer se malo llakse podnose od strane alergisnih osoba nego mlijeko. I to u izuzetno malim kolicinama. Npr. 5 dana po jednu kasicicu yogurta, pa ako nema reakcije slijedecih 5 dana po (recimo) 5-10 kasicia ... A u vrijeme kad' uvodis kozije mlijeko ne dajes djetetu nikakve nove namjernice. To iz razloga, da si sigurna da je (ako se pojavi) reakcija na mlijkeko.

    Ja sam probala kozije mlijeko davati svojoj djeci, istina tek poslije 18mj, i podnosili su iskljucivo eco kozije mlijkeko, ono drugo im je jednako smetalo!! A sto se tice dodatnih vitamina mislim da nisu potrebni. Djeca odrastaju i kao vegenisti pa nemaje devitaminozu. Mislim da ako je ostatak ishrane uravnotezen se nemas cega bojati!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    17

    Početno

    Hvala na savjetu, Leila.
    Ima li neko pojma gdje se u Rijeci mogu nabaviti jogurti i sirevi od kozjeg mlijeka?

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Što se tiče kozjeg mlijeka puno sam se informirala o njemu i saznala da ga se ne preporuča davati skroz maloj djeci jer je jako teško za želudac,još teže od kravljeg.Doji ga ako još dojite i probaj s rižinim ili sojinim.I mi imamo isto problem alergije na kravlje mlijeko i na sve namirnice koje sadrže makar mrvicu toga.Prije mjesec dana smo probali spremati hranu s sojinim i dobro nam je.Jedino što ga neće piti čisto.Može se staviti malo kraša unutra.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ja samo hocu napomenuti da djeca koja su alergicna na na proteine iz kravljeg mlijeka najcesce imaju alergiju i na soju a ako odreagiras i na soju onda to bas nije lako jer danas soje ima skoro u svemu.

    Prije se djeci preporucalo da se kravlje mijenja sojinim mlijekom a danas vise ne.To se moras posavjetovati s doktorom.

    A cime ga sad hranis?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Također ne bih davala sojino!
    Provjeri i da li taj kraš expres sadrži mlijeko kao i svaka adruga čokolada :/ Nije da solim pamet , al bolje ti je ne davati te visokoprerađene namirnice malom alergičaru...jer djeca često reagiraju i na te kemikalije koje se neminovno koriste u procesu proizvodnje!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    A nije da sam ja bez "grijeha"...tu i tamo ubacim rižolino kad sam u stisci s vremenom...sram me bilo

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Moji su počeli piti kozje mlijeko sa 1,5 god.
    A kad je došla kriza i nije ga bilo(zima) imali smo opću paniku jer im kravlje nije odgovaralo.
    Pili su i kupovno od Vindije, a nabavili smo i domaće.

  10. #10
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Fran jede gotovo sve što i mi.U ona jela u koja ide mlijeko(npr. špinat, varivo od tikvica, griz, krompir juha i sl.-mislim, ja ta jela pravim s mlijekom), njemu napravim u posebnoj posudi sa sojinim.Ni ne osjeti se razlika.Još uvijek ga dojim i znam da na taj način dobije dosta toga potrebno za razvoj, ali jednostavno mi je i praktično a i zgodnije uključiti ga u zajedničke obroke ako jede hranu kao i mi.Puno variva, voćnih frapea, žitarica s povrćem i sl.Niti na jednu drugu stvar nije reagirao osim na mlijeko.Ja mislim da će mu to nestati za neko vrijeme.Ašto se tiče lina i kraša, i ja to obožavam i jedem, kao i slatkiše.A liniji bi mi mogle pozavidjeti i manekenke !Zašto i klinci ne bi malo uživali.Ne treba biti prekrut u odgoju.Npr. Fran pojede i poneki kiki i lizalo, ali obožava sve povrće i voće, od poriluka, kelja, mahuna do papaje, šljiva, lubenice i dr.Što čujem da dosta klinaca mojih poznatih neće.A tek što je bobi flips fin...jedna većica meni,a jedna njemu.Ja sam gora od malog djeteta, izgleda.

  11. #11
    djuli avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    vinkovci
    Postovi
    202

    Početno

    Mi imamo domaće kozije mlijeko a svekrva mi veli da se kozije mlijeko ne kuha :?
    Da li vi kuhate mlijeko?

  12. #12
    ruby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    387

    Početno

    Ja imam rodbinu na selu i kozje mlijeko mi je dostupno kad god hoću. Koze su isključivo na pašnjacima i nikakve druge preparate ne uzimaju jer to nije za masovnu proivodnju nego kućnu. Nisam se još usudila to ponuditi Filipu. Da li se to smatra kao eko-mlijeko?

  13. #13
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    ja se sjecam na vikendici su susjedi imali koze i svaki dan je jedan tata dolazio po mlijeko za svoje djete jer je bilo alergicno na kravlje

    folnu kiselinu imas jos u povrcu zelenih listova, mahunarkama, psecnim klicama i orasastom vocu

  14. #14
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    jao tek sad vidim da je post iz 2004.

  15. #15
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    prokuhamo, ipak, duže traje i sigurnije je iako je iz kućnog uzgoja...
    koze ima mama od kolegice pa nam povremeno da koju litricu. ja ga obožavam. maloj još nisam dala. ali su od druge kolegice pile blizanke od nekih 18 mjeseci do sad.

  16. #16
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    negdje sam čitala da jedino u koza i morskih pasa nikad nije pronađen rak!
    kozje mlijeko je jako zdravo i onaj tko ga može pit nek pije (meni smeta onaj teški miris :/ )

    @ruby - to je mlijeko iz eko uzgoja. probaj malom dat žlicu za početak, pa vidi kako reagira.

  17. #17
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    evo ja probala joj ponuditi večeras kozje mlijeko umjesto kravljeg i sve je popila-fino joj.to je od Vindije z bregov kozje mlijeko sa 3,2 % mm piše nije potrebno kuhati,samo sam joj malo zagrijala i to je to..
    da li je zgodno mozda kombinirati jedno veče kravlje,drugo kozje ili....?

  18. #18
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    što,nitko ne daje djeci kozje mlijeko?

  19. #19
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    koliko ja znam kozje mlijeko je jako zdravo pogotovo domače
    ali ne za djecu do 3g neke preporuke su čak tek od 5g

    [code]Kozje mlijeko - Ta vrsta mlijeka u nas postaje sve popularnija, pogotovo u prehrani dojenčadi, dobivajući epitet zdravog mlijeka. Međutim, kozje mlijeko u odnosu na kravlje mlijeko nema većih nutritivnih (prehrambenih) vrijednosti.
    Prednost kozjeg mlijeka je veći sadržaj srednjolančanih masnih kiselina C8 i C10, koje se bolje resorbiraju nego masne kiseline kravljeg mlijeka.
    Važan nedostatak kozjeg mlijeka su niske vrijednosti folne kiseline, pa se iz tog razloga u djece koja su isključivo hranjena kozjim mlijekom razvija
    megaloblastična anemija. Zbog toga djeca na prehrani kozjim mlijekom trebaju supstituciju (nadoknadu) folne kiseline ili je dobivati prirodnim putem, tj. svježim voćem i povrćem. Naime, potrebe za folnom kiselinom su po kilogramu težine deset puta veće u djeteta nego u odrasla organizma.

    Što se tiče hipoalergijskog svojstva ovog mlijeka, to također nije potvrđeno,jer su proteini u kravljem i u kozjem mlijeku identični.
    Kozje mlijeko sadržava veću količinu proteina (4,65 mg) u odnosu na kravlje mlijeko (3,75 mg). Međutim, količina kazeina, laktoglobulina i laktalbumina niža je u kozjem mlijeku nego u kravljem, dok su količine manjih antigenih albumina, proteaza, peptaza i neproteinskog dušika veće u kozjem mlijeku.
    Upravo iz tih razloga kozjem mlijeku se pripisuje antialergijsko svojstvo.
    Nasuprot tomu smatra se da postoji antigenska sličnost i međusobna reaktivnost
    između životinjskih proteina s iznimkom proteina u humanom mlijeku. Napokon treba upozoriti na uvriježeno mišljenje o hipoalergenosti kozjeg mlijeka.
    Hipoalergenska hrane ne znači i nealergijska.
    I osmolalitet kozjeg mlijeka otprilike je za 10% veći od osmolaliteta kravljeg mlijeka. Imajući sve to na umu, kozje mlijeko ne bi trebalo preporučavati u prehrani dojenčadi.
    [/code]

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    moji prijatelji svaki vikend idu kod nekog covjeka koji im izmuze kozu i da mljeko. Mala im ima 2 godine i od kako joj ga daju svaku vecer, uopce nije bolesna. za razliku od prije gdje je Obavezno bio bronhitis svaki mjesec, pa upala pluca i tako u krug.

  21. #21
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    mi kombiniramo jedan dan kozje jedan dan kravlje mlijeko...vidim da je kozje 3% mm a kravlje joj dajem ono 3,8 %mm
    nemam domaće nego kupim od vindije

  22. #22
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj Aphro prvotno napisa
    moji prijatelji svaki vikend idu kod nekog covjeka koji im izmuze kozu i da mljeko. Mala im ima 2 godine i od kako joj ga daju svaku vecer, uopce nije bolesna. za razliku od prije gdje je Obavezno bio bronhitis svaki mjesec, pa upala pluca i tako u krug.
    Navodno se i daje za bronhitis, tj. djeca brata mm su ga pili iz tog razloga i navodno im jaaaakooo pomoglo.

    I magareće je isto za to dobro, koliko sam gledala (ali sam vidjela i male magariće kojima se ne daje mlijeko, jer ga ljudi/djeca piju, a oni zakržljali i onako jadni nekako)

  23. #23

    Početno

    Dobar dan svima
    Moj sin je alergična na kravlje mleko i morali smo da mu dajemo mleko bez proteina jer ja nisam imala mleka da ga dojim. . Slučajno sam u jednoj apoteci vidjela da ima kozije mleko za bebe od rođjenja i kupila.
    On ga pije ko da mu med dajem, za sada nema nikakvu reakciju na kozije mleko. Moj sin sada ima 3 mjeseca.
    Bolje spava, nije mu kaka više vodenasta ko pre, za sada smo prezadovoljni. To je specijalno mleko za bebe napravljeno.

    ***** bio 1 - mleko kozije za bebe od rođjenja
    Posljednje uređivanje od spajalica : 07.12.2020. at 07:18

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj marinastojanovic112@gmail prvotno napisa Vidi poruku
    Dobar dan svima
    Moj sin je alergična na kravlje mleko i morali smo da mu dajemo mleko bez proteina jer ja nisam imala mleka da ga dojim. . Slučajno sam u jednoj apoteci vidjela da ima kozije mleko za bebe od rođjenja i kupila.
    On ga pije ko da mu med dajem, za sada nema nikakvu reakciju na kozije mleko. Moj sin sada ima 3 mjeseca.
    Bolje spava, nije mu kaka više vodenasta ko pre, za sada smo prezadovoljni. To je specijalno mleko za bebe napravljeno.

    ***** bio 1 - mleko kozije za bebe od rođjenja
    Dijete s alergijom na kravlje mlijeko NE SMIJE piti mlijeko bilo kojeg drugog sisavca. Jesi li sigurna da je alergija (uvjetovana IgE-antitijelima)? Ako jest, svaki put kad nahranis dijete tim kozjim mlijekom potencijalno mu ugrozavas zivot. Prestani odmah.

    S druge strane, sto je gotovo jednako bitno, beba od tri mjeseca MORA piti nadomjestak za majcino mijeko. Pretpostavljam da je to sto kupujes neka formula za bebe?

    Sve u svemu, ako je dijete alergicno, razgovaraj s alergologom i pedijatrom i promijeni prehranu u neko adaptirano mlijeko koje ne sadrzi protein kravljeg mlijeka ili mlijeka bilo kojeg drugog sisavca.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •