Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: O cemu pricate s vasim klincima?

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno O cemu pricate s vasim klincima?

    Recimo, vozite se u autu pa krene prica, ili cekate da se obuce u vrticu ili dok pere zube ... nekad on krene s pricom, nekad vi ... o cemu najvise pricate?

    Ja sam to pokusao malo pratiti tokom nasih posljednjih nekoliko dana ...
    recimo, Vedran sad puno vise prica o vrticu nego prije - sto su radili, tko je kome sto rekao, tko se voli igrati sa onim,a ne voli sa onim, sto mu je rekao najbolji prijatelj M. kad mu je pokazao novu igracku i zasto niej u redu kad M. trazi od njega da i njemu kupi novu igracku ...

    U autu gotovo redovito razgovor krene putem sirenja horizonata - jucer smo bili dosta u autu pa kako sad pije antibiotik onda su krenula njegova pitanja o lijekovima, antibioticima, kako oni djeluju, tko ih je pronasao, zasto gljivice unistavaju bakterije i kako, zasto neki antibiotici ne daju bakterijama da se razmnozavaju, a neki ih bas unistavaju itd itd itd.
    A kad smo isli doma onda je na tapetu bila razlika izmedju istosmjerne struje i izmjenicne, koja je bolja i zasto vlakovi mogu voziti na obje, a ulicna rasvjeta i kucni aparati su samo na istosmjernu.

    Pa smo prije par dana pricali o rudnicima. A prije toga o ljudima koji zive u Africi i zasto je zivot tamo tezak. A nastavimo s zivotom u starom Rimu i kako suzivjeli tamo robovi.
    A onda uleti s pricom o nekakvim vojnicima koji se bore na brodovima pa ja skrenem na razgovor o brodovima opcenito. A zavrsimo dan sa pricom o nasem stalnom junaku medvjedicu Frediju koji tjesi malog medvjedica Miru kojem su se rugali njegovi prijatelji iz razreda i onda oni zajedno idu istrazivati jedan pusti otok ...

    Uglavnom, cisti cuspajz, ali vrlo zanimljivo ... iako, prije, dok se Zrinka jos nije rodila, tako je bilo svaki dan,a sad tek kad smo mi sami, inace ne stignemo drzati nit razgovora jer treba pricati i sa njom, na njenom nivou ...

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    F. stalno ima neke faze. Pa tako su i teme za pričanje.

    Momentalno su aktualne građevine Svijeta sa posebnom koncentracijom na nebodere i tornjeve, pa palače, dvorce i kupole. To uspije skužiti i po gradu (crkve i sl., te naši neboderi) a sve je počelo zbog Olimptoursovog izloga na zelenom valu (makete od stiropora poznatih građevina).

    Sljedeća tema su planeti, nebo, zvijezde (tu sam totalno tanka)

    I dalje malo priča o vrtiću, ali ipak više nego prije.

    I stalno, ama baš stalno pita.

  3. #3
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mi ne spadamo ovdje, ali obožaaavamo pričati o svemu i svačemu. Ustvari, najviše volim s njim voditi razgovore.
    Isto o vrtiću ne priča puno. Ukratko odgovori kada ga pitam, tu i tamo sam nešto pljucne.
    Najnovija tema su spomenici. Tko su ljudi kojima su dignuti, zašto su baš oni to zaslužili itd.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    56

    Početno

    Tatek, možda nije drugo dijete samo po sebi uzrok manjeg razgovora, već generalno nedostatak vremena kojeg je nekoć bilo.
    Mi samo isto znali provoditi dosta vremena u brojnim i raznovrsnim razgovorima. Sve se to bitno smanjilo od kad je počela škola (a čovjek bi očekivao da su tek sad potrebni razgovori toga tipa).
    Razgovaralo se i sad se ponekad razgovara o svemu. Bitna je neka asocijacija koja krene više djetetu, koje i potakne razgovor, nego nama samima. Teme su tipa planeti, komete, zvijezde, drevne civilizacije, odnosi među ljudima, ratovi i vojske, Afrika i siromaštvo, životinje, dinosauri, različiti filmovi, klima, spolnost, vulkani, potresi, poplave, bakterije, virusi, ma svašta. Razgovore bi vodili na najrazličitijim mjestima u banci dok čekamo red, u autu, dok se šetamo, prije spavanja, na podu, itd.
    Vjerujem da su takvi razgovori kod maloga razvili maštu, sposobnost apstraktnog razmišljanja, brzo usvajanje i korištenje novih riječi. Također mi se čini da lakše usvaja školsko gradivo koje može povezati s onime o čemu smo pričali iako jako davno. Razgovorima je najbrže upijao znanje, jer nema presinga, nije bitno točno i netočno, čuje se njegovo mišljenje i razmišljanje itd.
    Fale mi takvi razgovori i njegova dječja znatiželja s kojom me je znao dovesti u situaciju da i ja neke činjenice sagledam iz drugog kuta ili potražim informacije koje mi već davno nisu trebale
    Šteta što i nastava nije više u takvom stilu slobodnih razgovora.

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    O svemu pričamo. Od Boga, života, smrti i svemira do vrtića, igara, crteža, svakodnevnih stvari. O njemu, njegovom životu, o nama, o drugim ljudima, stvarno o svemu. Mislim da imamo dobru komunikaciju.

  6. #6
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    I mi pričamo o svemu, s tim de je Isa najčešći inicijator određene teme.Njega SVE zanima i vrlo često skačemo sa teme na temu, jer je izložen "iritacijama" svijeta oko sebe i , budući da bi volio da zna sve, čim naiđe sljedeća nejasnoća, moramo je razjasniti.

    Tako npr.
    kad ustaje ujutro:
    zašto mi mama žmijimo kad spavamo?Jel čujemo mi kad spavamo?A kako ja spavam?
    U kupatilu:
    a mama jesul zubi od plastelina?Najavno da nisu, hehehe!Jesil ti opjala zube jutjos?De da pomijišem.Dooobjo.E sad ću ja!Tjeba mi četkica i lakadont.Doooobjo.pere zube i mrmlja neštoEtoooooooo , sad ću se umiti i ideeeeem.
    U sobi:
    šta ću obući,šta ću obući
    idem li u vrtić?
    I obavezno onda imamao diskusiju o motivu na majici

    ALI; na svako od gore navedenih pitanja MORAMO dati i odgovor

    U autu nam najčešće pjeva i imitira likove iz crtanog

    Nekad smisli da je neki lik iz crtića ili neko iz naše okoline i onda mi moramo pričat tako s njim

    I užasno se naljuti kad mu kažemo: ne znam!
    Onda ide:kako ne znaš?pa što ne pjoćitaš?molim te jeci znam ...

    Kad kuhamo, onda imamo čitavo predavanje o namirnicama, struji, kokošima, jajima, seljacima, traktorima,njivama...iiii onda mu se svidi nešto i dok mi kuhamo on trkne po papir i bojice da to nacrta


    sada u svakoj sobi na stolu imamo papire i bojice

    a i zidovi su nam iscrtani.Po meni nikad nisu bili ljepši

  7. #7
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    voli i razgovor o melekima(anđelima), Allahu s.w.t., dobrim djelima,o vjerskom kupanju o Džennetu(raju), ali i to samo kad smo u tom trenutku u toku nekog vjerskog obreda.

    On je baš nekako baziran na situaciju u kojoj se nalazi i kad mi "odemo u širinu", on sve radi da nas vrati na temu

    mi ga nekad malo zafrkavamo i umiremo od smjeha posmatrajući njegove metode vraćanja na zadatu temu

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    326

    Početno

    i naše su teme neiscrpne i ne primjećujem neku veliku razliku u kvaliteti i kvantiteti razgovora iz vremena prije Jakovljeve ere i današnje situacije, ali Jakov je još mali, pa nas promjene možda tek čekaju, no teme su:

    - od prepričavanja događaja iz vrtića (ali u tančine: tko je povratio, gdje i zašto, tko je kome što rekao i zašto, tko je nepristojan i prosto se izražava) do psihološke i sociološke analize pojedinog djeteta, sudionika određenog događaja. npr. jučer smo na osnovi jednog takvog događaja u vrtiću razgovarali o osveti i moralu općenito.

    - zatim razgovori na teme etnografije (potaknuto posjetom etn. muzeju i šivanju nošnje iz 19. st za potrebe vrtićkih aktivnosti), umjetnosti - likovnoj (jedno 2 tjedna razgovori o kiparstvu i slikarstvu potaknuti Michelangelovim likom i djelom); glazbenoj (na osnovi njenog izvanredno točnog prepoznavanja pojedinih instrumentalnih dionica u skladbi), plesnoj (razlika između klasičnog baleta i suvremenog plesa, nakon čega slijede demonstracije i skakanje susjedima po glavi ) ; književnost - usporedba različitih varijanti iste priče prepričane ili prevede od različitih autora; filmska umjetnost, animacija i vrste animacije (crtež vs. kompjuterska animacija i razlika u percepciji dimenzija: 2-dimenzionalno vs. trodimenzijalno), sinkronizacija, nasnimavanje glazbene podloge...

    - svemir, pitanje postojanja drugih oblika života u svemiru, Sunčev sustav, druge galaksije, beskonačnost... put u svemir

    - Bog, vjera, razgovori o pojedinim biblijskim temama

    - voli gledati dokumentarce svih vrsta (od putopisnih do socio-političkih), pa obično, ovisno o temi dokumentarca, razvezujemo o teorijama postanka svijeta i života na zemlji, evoluciji, raznolikosti biljnog i životinjskog svijeta...

    - s obzirom da su nama u provinciji auto-relacije poprilično kratke, u autu uglavnom stignemo samo planirati... pa tako razgovaramo o mogućim aktivnostima za taj dan. ako su u planu likovne aktivnosti, nabacujemo ideje o materijalima kojima bi se mogle realizirati, pa shodno tome planiramo i nabavku... ako se odlučimo za prikupljanje prirodnih materijala tijekom vikenda, ta nam aktivnost pruži dodatne teme (na plaži prilikom prikupljanja školjaka - kalcifikacija, fosilizacija; u šumi - klijanje, fotosinteza, staništa životinja...)

    - ekologija, prehrana, u "zadnje" vrijeme dojenje 8)

    - povijesne teme, arheologija kao pomoćna disciplina za koju pokazuje veliko zanimanje (pita kad ćemo ju voditi u arheološki muzej )

    - bolesti i uzročno-posljedične veze, virusi i antitijela...

    - zašto se tekstovi na stranim jezicima ne čitaju kako su napisani već postoje drugačija pravila izgovora... nakon toga obično slijedi usvajanje novih riječi iz engl.

    - ljubav općenito i ljubav među članovima obitelji; međuljudski odnosi (moji starci su razvedeni ali žive skupa, pa nam je često tema razgovora tolerancija)

    - tehničke teme: dobivanje el. energije, prijenos el.-magnetskih zračenja, analiza mehaničkih sklopova (obično potaknuto slaganjem neke igračke iz kinder-jaja, kod kojih sama slaganjem analizira mehanizam pokreta)...

    danas nas vjerojatno čekaju sociološke teme jer za sutra imamo dogovorenu posjetu... a vrlo vjerojatno ćemo razgovarati i o arhaičnim izrazima i legendama, jer nije išla u vrtić nego je ostala doma preslušavati neke od novonabavljenih priča I. Brlić-Mažuranić na CD-ovima
    u vrtiću su ih probali slušati, ali je interes bio jako mali (upravo zbog arhaizama i posljedičnog slabog razumijevanja), pa nam ih je teta posudila za doma jer je Laura ipak bila jaaako zainteresirana i zbog buke i meteža ostala prikraćena za zadovoljavanje znatiželje

  9. #9
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    uh i ja se moram složiti s tatekom da nam je kvantiteta razgovora opala nakon dorinog dolaska. a teme su nam stvarno različite, trenutno je favorite tema o zastavama i glavnim gradovima, dakle sramota me priznati ali o tome zna puno,puno više nego ja.
    a pričamo sad o školi, o prijateljima i prijateljstvu, što jer u redu činiti ljudima a što nije, zašto je svemir tako velik, zašto ljudi lažu, zašto se zaljubljujemo, o ljubavi, o seksu..pa o puno, puno stvari..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •