Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Rano učenje

  1. #1
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno Rano učenje

    Ovih sam dana bila na jednom seminaru koju su organizirali Udruga osoba s Down sindromom u suradnji s Family volonteers. Žena nam je predavala o ranom učenju kod djece. Postoje tri programa: rano čitanje (i kasnije pisanje), rano učenje matematike i enciklopedijsko znanje. Fora je u tome da počinješ učiti dijete od rođenja. Ne zan da li se netko sjeća onih scena iz filmova (ja sam to par puta vidjela) kad roditelj pokazuje malom klincu riječi, slike ili točkice na kartonima. Vele da je to jako učinkovito. Moraju samo biti velika i upečatljiva crvena slova, velike slike ili velike crvene točkice i djetetova intelkigencija se razvija "do neba".
    Uglavnom, knjige o tome postoje, ona je držala predavanje prema knjigama Glenn i Janet Doman, a sve se navodno može naći na www.gentlerevolution.com.
    Mene je to dosta oduševilo, pa idem sad još to malo pogledati.
    Je li još netko od vas čuo nešto o tome ili to radi?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Na ovim stranicama možete još detaljnije pročitati o ovim programima:
    http://www.iahp.org
    Nadam se da link radi!
    A knjige se mogu naručiti na onim stranicama koje je poslid preporučila.
    Metoda je prvotno evaluirana na djeci s posebnim potrebama, pa je nakon toga primjenjena i na ostaloj djeci..
    U kratko se radi o tome da se mozak djeteta najintenzivnije razvija do 6 godine djeteta i u to vrijeme djeca upijaju i kroz igru zahvaćaju i upamćuju brdo informacija koje u kasnijoj dobi trebaju baš učiti..
    Djeca globalnim zahvaćanjem memoriraju i stvaraju u mozgu zapise o viđenim materijalima puno lakše dok su još moždane vijuge i neuronske sinapse u razvoju! U biti na taj način i potičemo bolji razvoj mozga.
    Osim toga vježba se i vizualna i auditivna percepcija, koncentracija i pažnja djeteta i dr.
    Možda sve zvuči smrtno ozbiljni rad s djetetom u dobi kad je za dijete predviđena igra, ali to je rad na podu ili bilo kom drugom ugodnom ambijentu i dijete to prihvaća baš kao igru, samo je mi roditelji strukturiramo... I radi se u vrlo kratkim intervalima flash prikazivanjem tih kartica unutar nekih 5 min jer dijete u toj dobi ni nema veću koncentraciju, a djetetu to ne smije biti mučenje!
    Sistem je vrlo razrađen(od veličine kartica, slova, slika, boje,..), pa je potrebno malo više znanja, informacija, seminara, literature...i više vremena je potrebno roditeljima za napraviti materijale nego za sam rad s djetetom.
    Sve je to možda malo revolucionarno za našu sredinu, ali mislim da je vrijedno da se obrati pažnja...
    Svaki roditelj onda može donjeti odluku o temama, intenzitetu rada i sl. i da li uopće krenuti u to ili ne!

  3. #3
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    meni se ovo čini odlično.

  4. #4
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mogu vas zamoliti za jedan tekst (cisto informativan s linkovima) za portal?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    ......upravo čitam knjigu sličnog sadržaja: Čarobno drveće uma - Kako razviti inteligenciju, kreativnost i zdrave emocije vašeg djeteta od rođenja do adolescencije Dr. sci. Marian Diamond i Jenet Hopson

  6. #6
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Neznam dovoljno o tome, da odmah na pocetku priznam, ali znam da su nekad te Flash Cards bile popularne u zapadnim zemljama (ili barem americi i Kanadi) ali sad vise nisu. Cak se nekako i s omalozavanjem gleda na taj sistem. Ali, kak sam rekla, nisam upucena u za i protiv pa nemrem reci zasto.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Ja imam samo najosnovnije informacije i primarni seminar. Moliti ću ženu koja drži seminar o tome da nam napiše tekst za portal, jedino ga onda ja prevedem...jer ona je iz Amerike, mlada i ima troje djece do 6.godina.
    Oni već gotovo 5 godina razveseljavaju naše mališane u Međimurju priređujući priredbe po ustanovama za djecu s posebnim potrebama, bolnicama, skolama, vrticima i sve to na dobrovoljnoj bazi...Oni su članovi organizacije family volunteers. Zna li netko više o tome možda?
    Inače gđa ima dozvolu da bude svojoj djeci učitelj(tak to nekak u amer.funkcionira, dopisna škola ili?) i uči ih po toj metodi.
    Znam da par mama posebne djece u Hrvatskoj radi između sveg ostalog i po toj metodi i da imaju rezultata.
    Logopedica mi je rekla da je i znanstvena činjenica da djeca do 6.godine globalno zahvaćaju i stvaraju tako te slike u mozgu, a kad kod nas krenu s 7 u školu da je onda već jako teško učiti djecu na taj način i da se zato onda rade one standardne metode analize i sinteze!
    E sad ljudi moji, meni je to jako zanimljiva teorija i ako netko stvarno ima nekog iskustva bilo bi mi jako drago čuti mišljenja, iskustva...ostaneš zapanjen i skeptičan kad sve to vidiš i čuješ, ali smatram da je sve vrijedno barem isprobati, pa se sam uvjeriti da li ima smisla.
    A u svemu u životu je bitna mjera, pa tako smatram i u ovome...treba raditi na dobrobit i zadovoljstvo djeteta, a ne roditelja.

    I da ne mislite da sam neki fanatik iz vedra neba pao ...
    Pozdrav svim starim forumašicama od Silvije iz ČK...ko me se još sjeća... :D !

  8. #8
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Bok Silvija... ja te se sjecam... :wink:

    Jel to program samo za djecu s posebnim potrebama ili se primjenjuje i na ostalu djecu?

    Ako se radi o obicnoj djeci, kao sto su moja, ja ih nikada ne bi zamarala s time... Pa trecinu ce zivota ic u skolu... Tam ce naucit brojeve i slova... Bas kao sto sam i ja...

  9. #9
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    silvija, srce si i ja te se sjecam...

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Silvija, naravno da te se sjecam! (ja sam Jasena, ako se ti mene sjecas :D )

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Potpisujem Mukicu.

  12. #12
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    U tome je glavni problem - sto svi misle da će time zamarati dijete. To uopće nije tako. Uz igru za taj ti program treba otprilike 2 minute 3 puta dnevno najviše. Štos je u tome da ti za pripremu tih kartica treba najmanje nekoliko mjeseci i ipak na kraju i dosta novaca (za kartončiće, ljepilo, naljepnice, doata treba traćiti po internetu ili časopisima, flomasteri itd.)
    Ja sam eto probala malo s Anjom raditi brojeve (ona ima 5,5 godina pa točkice nemaju svrhu) ali igranje s brojevima je njoj toliko zanjimljivo da bi se sad igrala s tim po cjele dane. Za Rahelu nemam nista pripremljeno i nemam bas vremena za pripremu pa osim ako mi netko ne pokloni kartice, mislim da necu nista poceti raditi. S Aleksandrom cu isto probati malo raditi matematiku.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Mislim da to stvarno treba prodiskutirati…
    Tako dugo dok nisam čula o ovome sam bila razmišljanja da djeci stvarno treba dati neka se u ovom predškolskom dijelu nauživaju života punim plućima jer dosta će im učenja, muka, problema i teškoća donijeti cijeli život. I velikim dijelom još uvijek tako i sad mislim.
    Cijeli sam život okružena osobama s posebnim potrebama i ono što definitivno znam da za sreću i zadovoljstvo u životu nije potreban ni visoki IQ ni savršenstvo ni materijalna dobra ni fizički izgled već nešto puno dublje i puno duhovnije: unutarnji mir, zadovoljstvo, stabilnost, sigurnost..dakle emocionalna inteligencija je svakako iznad intelektualne!
    Ali rođenjem nije završen razvoj čovjeka, pa tako ni razvoj mozga…i on se razvija negdje do 6.g. djeteta. Iz iskustva znam koliko je bitno da se djecu koja imaju određene teškoće u svom razvoju adekvatno potiče baš u tom ranom razdoblju za vrijeme plasticiteta mozga i razvoja cijelog organizma jer se tada postiže najveći napredak. Kad su u pitanju djeca s posebnim potrebama, neka od njih nisu u mogućnosti usvojiti one sisteme analize i sinteze kod čitanja, jer u svom razvoju nemaju mogućnosti doći do te razine. Ali kao što već rekoh, prije te analitičko-sintetičke metode u učenju je faza globalnog zahvaćanja riječi i to je onih prvih par lekcija u početnicama kada djeca uče cijele riječi još ne poznavajući slova. Neka djeca koja nikada ne bi bila u mogućnost naučiti čitati i pisati na nama uobičajeni način, ako im se u ovoj ranoj dobi prezentiraju ovakve cijele riječi ona ih upamte kao slike i tako nauče čitati/prepoznavati brdo riječi…
    Zašto sam se toliko raspričala o djeci s posebnim potrebama…pa ako idem čistom logikom razmišljati: ako uspijeva kod djece s teškoćama zašto ne bi onda bilo moguće kod djece koja nemaju teškoće i to još puno puno lakše!???!!! Eto, ja se samo tako pitam!! I od kako sam vidjela taj način rada cijelo vrijeme me kopka u glavi kako propuštam jedno važno razdoblje u životu svog djeteta jer baš i nemam vremena napraviti materijale i primiti se toga…A vjerujte mi, to nije maltretiranje djeteta…kao što je i poslid rekla to se radi u vrlo kratkotrajnim intervalima…a i nitko te u ništa ne sili..pa sam staneš kad misliš da je dosta! Mene je ozbiljno zaintrigirala činjenica o tom upijanju kada sam uvidjela da je moja Ira sa dvije godine znala imena pola životinja iz «Životinjskog carstva» samo zbog toga jer smo ga svaki dan jedanput prolistale! A njoj to nije bila gnjavaža nego užitak, veselje… Vjerujem da kad malo proanalizirate da i vi svi možete pronaći po jedan takav primjer kod svog djeteta…Samo što se ovdje predlažu riječi i brojke, ali i sva ostala životna znanja prema interesu djeteta (boje, oblici, životinje, voće, povrće, automobili, države, …) i prikazuje se razrađeni sistem: npr. velike kartice, jasne slike, 5 kartica u rundi, brzinski prikazati djetetu, 2-3 puta ponoviti u danu, ponavljati 5 dana, nakon toga uvesti novi pojam, a jedan stari izbaciti…i sl. A opet sve to roditelj može prilagoditi prema svojim vremenskim mogućnostima!
    Ali ako i funkcionira opet se nalažu dodatna pitanja:
    Kuda to vodi?
    Kako će ta djeca uspijevati u okolini gdje većina djece ipak nije na njihovoj razini?
    Kako u našim školama koje baš i nisu spremne za darovitu djecu?
    Neće li tako imati još veće probleme?

    Ne znam, zato velim da je to tema za diskusije i diskusije…
    Možda će baš zato što u ranoj dobi kroz igru usvoje neke stvari, u pravoj školi imati manje problema i muka…sve je to možda…
    Kao što rekoh, ne mogu se pohvaliti da svojim djetetom radim po tome, ali od kako znam za to…stalno sam u nekim razmišljanjima…»a što ako!»
    I zato bi mi bilo drago da se javi netko tko zna za Domana, netko iz SAD-a ili sl.
    Ili vi cure iz inozemstva, da li mi možete reći kada u Vašim državama počinju sistemi školovanja…kada djeca kreću u školu?
    Načuh, da se potiče što raniji odlazak djece u školu (ali ne sjedanje u klupe 45min – to smo još mi tako strogi i konzervativno vezani uz frontalni rad!) kako bi se uz kreativan rad i igru iskoristilo to rano vrijeme kada djeca najviše i najlakše upijaju …

    Eeeeeee, baš sam si dala oduška… :/
    Sorry...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    cula za Domana, radila po Domanu, imam njihove knjige i video, neke njihove materijale, neke materijale u vlastitoj izvedbi (intelligence bits).
    Najvaznije u cijelom pristupu je da je mama opustena i da uziva u tome sto radi; ideja je da dijete najvise na svijetu zeli paznju svoje mame, ako se ona njime bavi, nema veze je li mu ona prica Snjeguljicu, igra skrivaca, radi kolace ili pokazuje vrste macaka , uci citati spanjolski, zbraja tocke na papiru ili mu pokazuje elemente periodickog sistema (ako je recimo luda za kemijom...). Dijete ce uzivati ako mama uziva/ Time se uklanja problem "ucenja". Dijete uci svaki tren i obozava to raditi. Skola kasnije oslabi zelju za znanjem i ucenjem kod vecine djece tako da je to vise problem pristupa u skoli nego problem ucenja.
    Kritike ovog pristupa su najjace od strane onih koji misle da se dijete ne smije prije odredjene dobi opterecivati na intelektualnoj razini (dakle suprotno od teze da je to bas dobro jer razvije neuronske veze i slicno...) jer se time koci raznoj nekih drugig sposobnosti (emocionalnih, maste).
    Ja vjerujem da se moze napraviti ravnoteza u svemu, plus djeca su razlicita tako da treba osluskivati i njihove individualne potrebe.
    I da, uvijek je dobro imati na umu da je sve samo igra....

    Video kazeta koju imam sadrzi cetiri 20 minutna filma o primjeni ove metode: how to teach your baby to read, how to teach your baby maths, how to teach encyclopedic knowledge, how to make your baby physicaly superb. Mozemo se dogovoriti oko kopiranja.

    Mene bi zanimalo razmijenjivanje materijala, osobito za citanje hrvatskog.
    Imala sam ideju ubacit u word rijeci, povecati ih na odgovarajucu velicinu i isprintati u crveno te onda nalijepiti na karton. To mi se cinilo jasnije i brze nego pisati rucno, mada nisam vise sigurna je li brze.
    Ima li neko neku drugu ideju/ iskustvo?
    Od gentle revolution se moze kupiti kit za citanje engleskog, ali svejedno uvijek se trebaju stvarati nove rijeci. Neke njihove intelligence bits bih preporucila (kukci, sisavci) a neke ne bih (istrazivaci ili osnovne rijeci gdje je kruh nacrtan u celofanu) Imam dosta vlastitog materijala ali razmijena bi na relaciji hrvatska - vb na zalost bila komplicirana.
    Preporucujem knjigu How to teach your baby to read; posudjivanje je ok, ali ju je bolje imati jer se cesto treba podsjetnik....

    e da, jedna ideja koju sam kod D procitala, koja mi je super a moze je svatko primijeniti: slikovnice u kucnoj radinost: kartoni spojeni zajedno trakom ili spagom, svaka stranica sadrzi neku sliku iz obiteljskog albuma a na suprotnoj stranici tekst velikim pisanim slovima, na primjer, Ana papa maminu ciku uz sliku Ane koja ciki, pa druga stranica: Ana pliva u moru i tako dalje.... Starija djeca mogu oslikati okvire za slike ili cak nacrati sliku i sloziti tekst. Super prilika za kreativni izrazaj!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Ja zaista ne znam ništa o tom "ranom učenju" , ali svoju djecu potičem na učenje posve instinktivno. Tako sam prvom sinu izrađivala razne šarene kartice sa slovima i riječima dok je bio još sasvim mali i mali smo hrpu slikovnica (prvu smo počeli "čitati" s točno 4 mjeseca). Prije nego je navršio dvije godine znao je prepoznati sva slova, hrpu riječi napisanih na papiru (recimo znao je izabrati karticu na kojoj piše teta, a postojala je i tata kartica koja je vrlo slična!), sastaviti puzzle slagalicu od dvadesetak komada, poznavao sve boje....i da ne nabrajam...
    Zato mislim da vašem djetetu nisu potrebne nikakve posebne metode ni točkice nego vi i vaše vrijeme koje ćete provesti zajedno u igri ...
    Moja beba M (moram se pohvaliti) već prepoznaje neke jednostavne upute koje mu dajem npr. hajde da mama papa nogicu (dobijem nogicu usta!), ili rukicu, ili idemo potražiti lopticu - jel možda pod krevetom (i on se sagne da bi je tamo potražio), i vjerovali ili ne već spremamo svoje igračke!!!...kad mama kaže čarobne riječi: "sad ćemo to pospremiti" on sve što mu je u vidokrugu sprema u svoju košaricu....
    Ako ništa drugo, evo iskoristila sam ovaj topic da se pohvalim svojom "pametnom" dječicom (što mama mami nadam se ne može zamjeriti! )

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj Karolina prvotno napisa
    Zato mislim da vašem djetetu nisu potrebne nikakve posebne metode ni točkice nego vi i vaše vrijeme koje ćete provesti zajedno u igri ...
    Da, upravo tako; neko je to uoblicio u metodu da bi nekima (manje intuitivnijima ) bilo lakse a i da bi pomalo zaradili prodavajuci metodu drugima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •