Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Moja hohor priča iz porodilišta Koševo u Sarajevu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    44

    Početno Moja hohor priča iz porodilišta Koševo u Sarajevu

    Želim da podijelim svoje iskustvo sa vama, mozda ce nekome da pomogne u odabiru porodilišta...

    Trudovi su počeli 31.07.2006. uveče, prodisala sam ih i ujutro pravac Koševo. Slijedi klasičan scenario naših porodilišta: bušenje vodenjaka, drip, nalijeganje na stomak i mala Neda Varja je rođena u pola tri popodne, prvog avgusta. Šivanje «naživo» sat vremena, ručno vađenje posteljice koja se raspala, moj plač i molbe da mi daju barem lokalnu anesteziju nikoga ne tangiraju, pokušavaju da me zapričaju pitanjima tipa-gdje radiš mala,a...
    Zadržana sam dan duže u bolnici, otkrili su da imam ugruške u materici koji nisu izašli kada je trebalo, ponovo užas- nalijeganje na stomak da bi istisnuli sadržaj iz materice, ponovo vrištim i molim ih da to ne rade (već tad sam bila na kraju snaga, kada bi mi se neko približio stomaku, počela bih da plačem i da ih molim da me više ne diraju). Sutradan sam otpuštena iz bolnice, bez terapije za koju sam tek kasnije saznala da je bila neophodna u mom slučaju ( ergometrin prijeko potreban da izazove kontrakcije materice, da bi se izbacili ugrušci nakon ručne eksploracije posteljice) i bez preporuke za ultrazvučni pregled u narednim sedmicama. Dat mi je antibiotik kao rutinska terapija u trajanju od 15 dana i naznaka u otpusnom pismu da idem na pregled po potrebi .

    Dani nakon poroda su bili užasni. Rana od koje nisam mogla ustati iz kreveta 20 dana ( u međuvremenu se otšila, patronažna sestra mi je rekla da odavno nije vidjela veći i gori rez, dobih od nje savjete kako da njegujem otšivenu ranu, ma užas), hemeroidi, zastoji mlijeka, nagovaranje od strane ukućana da počnem dijete hraniti umjetnim mlijekom, ma možete samo zamisliti kroz šta sam prošla. Ragade na grudima «kilometarskih» razmjera, svaki podoj sam zvijezde prebrojala...
    Dvadesetog dana po porodu dobijam temperaturu 40. Odmah idem na Koševo, primaju me dvije mlade doktorice koje mi se smiju i dobijam komentar tipa-ma to ti je bona od mlijeka, šta paničiš. Vraćam se kući ali temperatura ne prestaje. Sutradan opet idem na Koševo, ali kod doktora koji me je porodio (Felix editirala ime). Dijagnoza je ista- temperatura uzrokovana mastitisom. Onako usput, spominje mi da imam «sadržaj» u materici koji bi «on izvadio za jedno 5 dana, kada idući put bude dežurni». Ne sluteći ništa, vraćam se kući i nastavlja se agonija- svakodnevne temperature od 40 stepeni, buncanje, pijem samo paracetamol po preporuci doktora, jer dojim malu. Nakon 3 dana, mama me u panici vodi kod privatnog ginekologa, doktora (Felix editirala ime)u polikliniku Eurofarm. Kada je ultrazvučno pregledao matericu, u panici je nazvao dr (Felix editirala ime) na Koševu da me hitno primi u bolnicu, jer je odmah posumnjao na trovanje i upalu materice. Pod temperaturom 39, 5 sam stigla ponovo na Koševo, no ovaj put sam dobila malo drugačiju dijagnozu- upala usljed zaostalog sadržaja u materici. Doktor je u čudu gledao ekran i pitao se da li je moguće da vidi tako nešto. Zadržana sam u bolnici, terapija penicilinom, garamicinom i metronidazolom u trajanju od 4 dana, tek peti dan spada temperatura i hitno me šalju u operacionu salu.
    Nakon operacije pod totalnom anestezijom me vraćaju u sobu, gdje doživljavam septički šok- tresla sam se jedno 10 minuta zajedno sa krevetom-opšta panika, 3 doktora i 5 sestara oko mene, injekcije, šok terapija... Šta da vam kažem, jedna od sestara se rasplakala kao malo dijete kada je sve prošlo. Dani nakon toga, ležim, totalni kolaps organizma, nisam imala više niti jednu čitavu venu na tijelu (i to onu koja je još vidljiva), sva izbušena, sa podlivima, kada vidim da mi stiže sestra sa infuzijom, suze same idu.
    Otpuštena sam sa dijagnozom reziduum u uterusu, urađena dilatacija grlića materice! Naknadno saznajem (iz povjerljivog izvora, zamoljena sam da ne spominjem ime) da sam doživjela sepsu, uzročnik je bakterija e. Coli i da sam mogla da «odapnem» da sam ostala samo dan duže u kući.
    Šta reći nakon svega?! Koga da okrivim što su sakrivene činjenice o mojoj bolesti? Ko je odgovoran za pogrešne dijagnoze i davanje neadekvatne terapije? Ko je potpisao obje otpusne liste iz kojih se samo vidi da sam se porodila i da su «samo uradili širenje grlića materice, da bi sadržaj sam izašao»? Nigdje nije spomenuto trovanje e.coli, nigdje šok koji sam doživjela nakon operacije, niti je napisan pravi zahvat koji su izvršili pod totalnom anestezijom (to nikako nije bila samo dilatacija grlića). Kada sam upitala doktora (Felix editirala ime)zašto ništa od toga nije navedeno, samo je nešto promrmljao tipa- ma to ti je to... Septički šok je predstavio kao alergiju na cefalosporinski antibiotik (godinama sam uzimala cefalosporine i nikada nisam imala nikakvu reakciju), što je na licu mjesta osporio anesteziolog koji je isto tako bio pristutan kada se to desilo.
    Sada liječim rane, najviše one u duši. Ljuta sam i razmišljam o tome da pokrenem tužbu zbog nemara, mada znam da to ne pije vode kod nas u Bosni. Pitam se da li bi bilo išta drugačije da sam se porađala u nekoj drugoj bolnici i da sam potplatila nekog doktora.
    Vjerovatno ću svoju priču ispričati nekom od nezavisnih časopisa u BiH, možda se i otkrije kakav nemar i nehigijena vladaju u sarajevskom porodilištu Koševo.
    Uspjela sam da nastavim dojenje nakon svega što mi se desilo i to smatram mojim najvećim uspjehom. Neda Varja raste, uzivam u njoj i trudim se da ne mislim na pakao koji sam prošla. A porođaj bi trebao da bude nešto najljepše u mom životu...

    p.s. Pretpostavljam da će moderatori da izvrišu imena doktora, ali se nadam da neće. Ako je potrebno, potpisaću se punim imenom i prezimenom, jer stojim iza ovog teksta. Vrijeme je da se naglas kaže istina!

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Ajme, ne znam što bi rekla na to. Ovo je stvarno prestrašno.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno


  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,050

    Početno

    PREstraaaaaašno!!!!

    drži se, i samo hrabro

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Ne mogu napisati ništa drugo nego: ti si jedna izuzetno hrabra žena!

    A to što si i nakon toga još uvijek nastavila dojenje, smatram prekrasnim! Bravo!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ispred monitora
    Postovi
    353

    Početno


  7. #7
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    stvarno si hrabra.
    uzivaj u svom djetetu i lijeci dusu!

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Tuži ih.
    Ljubi malenu!

  9. #9
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ponekad stvarno zaborave da su se školovali za liječnike, a ne mesare. Žao mi je

  10. #10
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    užas daj ih u novine i tuži. bilo šta, samo nemoj prešutiti

    svaka čast na nsatavku dojenja i tvom mentalnom zdravlju uz sve ovo

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    1,241

    Početno

    ovo je stvarno horor. vidiš li kakav način da sve ovo ipak izađe u sarajevsku javnost, da ti ljudi osjete posljedice? svaka ti čast na borbenosti.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Daj ih, za početak, u novine.

    Nemam riječi...

  13. #13
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Rasplakala si me, to se nijednoj ženi ne bi nikada smjelo dogoditi...
    Ljubi malenu

  14. #14
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    izbrisat cu imena doktora, iako najradije ne bih
    nakon svega, divim ti se sto si uspjela ocuvati dojenje. to je stvarno fascinantno. hrabra si zena!
    a ovo ostalo bolje da ne komentiram... pitaj nekog odvjetnika ima li smisla podizati tuzbu. strah me razmisljati koliko ima jos takvih zena, koje sute i trpe, koje nemaju barem forum da ispricaju svoju pricu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    569

    Početno

    Prestrasno

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    srbija
    Postovi
    586

    Početno

    :shock: ovo sto si prezivela je strasno
    i ja mislim da je predivno sto si smogla snage
    da nastavis s dojenjem
    da uopste funkcionises normalno
    i takodje se slazem da bi ih trebalo tuziti.
    cuvaj svoju bebicu.

  17. #17
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Prestrašna priča, ovako nešto se nije smjelo i ne bi više smjelo dogoditi. S njima u novine!

    Želim puno sreće tebi i tvojoj princezi !

  18. #18
    haribo avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    deutschland
    Postovi
    1,353

    Početno

    strasna prica!
    divim ti se sta si sve izdrzala....
    na sta god da se odlucis...sretno!

  19. #19
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Ako imaš snage tuži ih, neka se priča, možda spasi nekoga, možda se nešto pokrene. Za Nedu Varju i tebe

  20. #20
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno

    u svakom slučaju digni prašinu!! Nije to baš više tako da i u Bosni nitko neće reagirati.
    Obrati se novinarima, nekim neovisnim... i naravno tužba! Ne daj se!!!
    Oni ti upravo računaju na to da si se ti umorila od svega i da ti se neće dati!!

    pusa tebi i malenoj

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Konjic, BIH
    Postovi
    466

    Početno

    U posljednjem broju Starta BIH izasao je tekst o nemaru doktora i hororu u nasim ordinacijama. Poimenice su pomenuti neki doktori (a cini mi se da je nekako najvise ginekologa ), protiv kojih su pokrenute tuzbe. Mozda da pokusas njih kontaktirati, pa da se nadovezes na taj clanak, ili slicno. U svakom slucaju, nemoj dopustiti da se o tome ne cuje, dosta je vise bilo njihove bahatosti i igranja bogova! I divim ti se na hrabrosti, svaka cast!

  22. #22
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Šaljem ti jedan veliki virtualni zagrljaj

  23. #23
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    za hrabrost...

    Prestrašno što si prošla..

  24. #24
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Šaljem ti veliku, veliku pusu čestitalicu što si nakon tog užasa uspjela dojiti, ne mogu uopće zamisliti kakav si stres i šok i strah doživjela, prokleti bili ko da imaju kamenje umjesto srca i duše

    Želim i tebi i malenoj divan i miran život, zaslužile ste samo čistu sreću od sad nadalje

  25. #25
    skviki avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Bregi,Matulji
    Postovi
    505

    Početno

    Prestrašno! Čestitam ti na hrabrosti i na neodustajanju od dojenja. Velike puse tebi i tvojoj curici

  26. #26
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Strašno!

    I svaka čast na hrabrosti ii trudu da nastaviš sa dojenjem.


  27. #27
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    ovo je katastrofa!
    ako ti nije problem posalji mi na PP ime doktora...
    i objavi u novine, to ti je najsigurniji put
    nadam se da ce nasa udruga pocet brzo djelovati da se ovakvim stvarima stane u kraj!!!

    ja zaista imam jako pozitivno iskustv o iz koseva iako nisam nikog potplatila...i mogla bih reci samo pohvale
    no na zalost...ne rade svi sljudi svoj posao kako treba

    kako vam ide dojenje nakon svega ovoga?
    ja sam odusevljena isto da si nakon svega nastavila dojiti svoje sunce

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    (Felix editirala) Da ih sram bilo! Sad bi im sve po spisku

  29. #29

    Početno

    Prije svega zelim ti reci da si jedna izuzetno hrabra zena i da mi je iskreno zao kroz sta si sve prosla.
    Ja sam u 26. sedmici trudnoce i takodjer sam iz Sarajeva. Svjesna sam cinjenice da su kod nas ljekari svakakvi - blago receno. Od onih koje nazivaju i koju jesu mesari, do onih za koje prosto ne mozes da vjerujes da postoje - dobri.
    Skoro smo u drustvu pricali na tu temu, a ja pod uticajem svih silnih hormona nista drugo nisam mogla nego da placem. Svjesna sam da porod sam po sebi boli i nekako cu se pripremiti bar psihicki za to, jer to bi trebalo da bude nesto najljepse u zivotu. I ako boli sve zene ovog svijeta, boli ce i mene. Ali ne treba da me boli zbog nemarnosti ljekara!!!!
    To je ono cega se plasim. Isla sam na varijantu, necu stele i veze, ici cu prirodno pa kako god. Necu placati nikoga unaprijed, vec eventualno dati na kaficu nakon svega. Nisam skrta ali misljenja sam da imaju svoje plate za to sto rade, niko ih nije prislilo a i rat je hvala Bogu prosao. Cula sam svakakvih prica i ruznih i lijepih iskustava iz obje nase bolnice. na kraju zakljucak je: Kosevo je manje uslovno ali za ne daj boze imaju sve potrebno, Opca bolnica je higijenski uslovnija ali ako nesto krene po zlu salju te na Kosevo. Sam izgled bolnice Kosevo tjera te na plac. Tamo gdje se vrse redovne kontrole je najobicniji podrum, rusevni zidovi, lavirint - ne znas naci izlaz kako treba, sve je mracno i hvata te jeza. Pa prosto ne mogu da vjerujem da se nema novca pa bar da se okreci. Ceka se Jezero ali kako je sve u nasoj drzavi sporo i na to cemo cekati. Sta je sa porodiljama do tada?! Nista, trpimo! I nadajmo se cudu da ce sve proci kako treba.
    Iskreno, ne bojim se samog poroda kao prirodne "pojave" ali uzasno se bojim kome cu dopasti u ruke!
    Na nekom od foruma sam procitala i spisak doktora na obje bolnice i za jednog su rekli balvan! Pa zamislite to! Balvan ili kako nekog nazivaju, strucan ali teske ruke. Sta je lose u tome potruditi se za jednu majku i njeno novorodjence. Zar i njima nije cast i veselje donijeti nekoga na svijet?! Ja radim u turizmu i nista mi nije draze nego da cujemo da je klijentima bilo lijepo! A nemam doktorsku placu. I nemam dodatne prihode. Radim iz srca! Sta je sa hipokratovom zakletvom????
    Ma, mogla bih do sutra pisati o tome, ali pije li vode?
    Da prestanemo radjati? E necemo! To je nase pravo i borimo se za njega! A ja draga moja, da sam ne daj Boze prosla kroz sve to sto si ti, tuzila bih gada i dala bih ga u sve novine ovog svijeta! Pa mozda nece biti u skladu sa zasluzenim ali ce se ipak nesto rijesiti. Znas kako se kaze, mozes kako hoces ali ne i dokle hoces!

    Sretno sa bebicom, budi jaka, a mi, sve trudnice i mamice smo uz tebe. Mozda ti ne mozemo pomoci ali bar smo ti podrska. A i to mozda nesto znaci!

    Pusa

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Airelle, prestrasna prica . Jako, jako mi je zao sto su ti uskratili lijep porod - i ne samo to. :D za hrabrost i dojenje - nevjerovatno! Svakako nemoj sutjeti, pricaj - pricaj svima koji zele i ne zele cuti. Tebi ce pomoci da se rijesis traume (koliko je to moguce) a nekom drugom ce mozda pomoci.

    Ja sam svjesna cinjenice da ljekari svoj poziv smatraju zanato k'o i svaki drugi (barem sa kojima sam ja razgovarala na temu), ali ovo je cisto izzivljavanje.

    Pstoji li mogucnost poroda kuci uz asistenciju babice u BiH? Zna da ce te poceti o 'a sta ako nesto krene krivo ...' U bolnici ocigledno ne krene krivo nego se dobro potrude da te izmasakriraju!

  31. #31
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Najprije pozdravljam sve sudionice ovog foruma! Ovo su moji prvi "koraci", odnosno javljanje. Iskreno, draga Arielle, suosjećam s tobom i podržavam te u tvojoj želji da pričaš o svom iskustvu. Vrijedi se boriti za istinu! Doji i dalje svoje djetešce i uživaj u tim jedinstvenim trenucima ljubavi i bliskosti. Za svoja oba porođaja mogu reći da su vrlo, vrlo pozitivna iskustva i time želim ohrabriti sve buduće mame. O tome ću, kad uhvatim vremena, pisati, jer želim to podijeliti s drugima. Cilj ovog foruma i jest da se međusobno hrabrimo i podržavamo.



    _________________
    Karla, 30. 10. 2003.
    Patrik, 7. 8. 2006.

  32. #32
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    Airelle- za hrabrost.
    Užasno je to što si prošla.
    Stvarno ima svakakvih doktora
    (i znam da je to jednostavnije reći nego napraviti, ali: tuži ih!)

  33. #33
    zgembo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    sarajevo
    Postovi
    69

    Početno

    i ja kazem UZAAAAAS
    slazem se da ih trebas tuziti, ali samo mozes zbog svoje satisfakcije, jer nista se ne moze promijeniti. i ja sam se prije mjesec porodila na koševu, ali mene su spasili doktori tamo jer mi je cijelu trudnocu moj doktor pogresno vodio i samo zahvaljujuci dokrtoru s koseva i ja i mali smo sada dobro
    molim te posalji mi pp koji je to doktor bio

    i svakako daj ih u novine jer ovoj korumpiranosti i bahatosti na ginekologiji nema kraja. vidjela sam rane zena koje su tamo poradjane na carski, i ja sam inace rodila na carski i kako sam dobro prosla to bi radila svake godine, to je sve sami uzas cisto kasapljenje
    mom muzu je kad je uzimao otpusno pismo otvoreno tamo neki lik rekao da je potrebno "para i para da se ova rupa napuni pa da dobijemo jezero"

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    joj strašno
    Pronađi način da izbaciš traumu iz sebe: forum, novine ili prepiska s njima. Traži ih kopije dokumentacije, odreagiraj ako budu neistine.
    Svaka čast što si uspjela održati dojenje, čuvaj sebe i bebu

  35. #35
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Strašno je to kroz što si prošla!! Samo hvala Bogu da priča ima sretan kraj... Nemam riječi za takve liječnike...
    Tebi i tvojoj curi

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    1

    Početno

    I ja sam dozivjela slican horor samo sto je radnja i scenario mog horora u mostaru...i dodala bi jos korupciju....kad sam dosla kuci iz bolnice nismo imali ni za sterilnu gazu,sve nam je uzelo jedno cudoviste od doktora(ako se doticni moze nazvati doktorom)..da nije dosao drugi rdoktor beba i ja bi umrle na onom stolu...zahvalna sam sestrici koja je pozvala drugog doktora koji me je i porodio...ovo nije drzava ovo je robovlasnicka rupetina sa lošom vlasti!!!

  37. #37
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Draga čestitam ti na volji i hrabrosti, iako znam da ne možeš želim ti da zaboraviš na bol i skupiš snage tužiš odgovorne za ovo.
    Porod bi trebao biti jedna prekrasna prića .
    Svaka čast na dojenju.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1

    Početno

    8-)
    Citiraj Airelle prvotno napisa Vidi poruku
    Želim da podijelim svoje iskustvo sa vama, mozda ce nekome da pomogne u odabiru porodilišta...

    Trudovi su počeli 31.07.2006. uveče, prodisala sam ih i ujutro pravac Koševo. Slijedi klasičan scenario naših porodilišta: bušenje vodenjaka, drip, nalijeganje na stomak i mala Neda Varja je rođena u pola tri popodne, prvog avgusta. Šivanje «naživo» sat vremena, ručno vađenje posteljice koja se raspala, moj plač i molbe da mi daju barem lokalnu anesteziju nikoga ne tangiraju, pokušavaju da me zapričaju pitanjima tipa-gdje radiš mala,a...
    Zadržana sam dan duže u bolnici, otkrili su da imam ugruške u materici koji nisu izašli kada je trebalo, ponovo užas- nalijeganje na stomak da bi istisnuli sadržaj iz materice, ponovo vrištim i molim ih da to ne rade (već tad sam bila na kraju snaga, kada bi mi se neko približio stomaku, počela bih da plačem i da ih molim da me više ne diraju). Sutradan sam otpuštena iz bolnice, bez terapije za koju sam tek kasnije saznala da je bila neophodna u mom slučaju ( ergometrin prijeko potreban da izazove kontrakcije materice, da bi se izbacili ugrušci nakon ručne eksploracije posteljice) i bez preporuke za ultrazvučni pregled u narednim sedmicama. Dat mi je antibiotik kao rutinska terapija u trajanju od 15 dana i naznaka u otpusnom pismu da idem na pregled po potrebi .

    Dani nakon poroda su bili užasni. Rana od koje nisam mogla ustati iz kreveta 20 dana ( u međuvremenu se otšila, patronažna sestra mi je rekla da odavno nije vidjela veći i gori rez, dobih od nje savjete kako da njegujem otšivenu ranu, ma užas), hemeroidi, zastoji mlijeka, nagovaranje od strane ukućana da počnem dijete hraniti umjetnim mlijekom, ma možete samo zamisliti kroz šta sam prošla. Ragade na grudima «kilometarskih» razmjera, svaki podoj sam zvijezde prebrojala...
    Dvadesetog dana po porodu dobijam temperaturu 40. Odmah idem na Koševo, primaju me dvije mlade doktorice koje mi se smiju i dobijam komentar tipa-ma to ti je bona od mlijeka, šta paničiš. Vraćam se kući ali temperatura ne prestaje. Sutradan opet idem na Koševo, ali kod doktora koji me je porodio (Felix editirala ime). Dijagnoza je ista- temperatura uzrokovana mastitisom. Onako usput, spominje mi da imam «sadržaj» u materici koji bi «on izvadio za jedno 5 dana, kada idući put bude dežurni». Ne sluteći ništa, vraćam se kući i nastavlja se agonija- svakodnevne temperature od 40 stepeni, buncanje, pijem samo paracetamol po preporuci doktora, jer dojim malu. Nakon 3 dana, mama me u panici vodi kod privatnog ginekologa, doktora (Felix editirala ime)u polikliniku Eurofarm. Kada je ultrazvučno pregledao matericu, u panici je nazvao dr (Felix editirala ime) na Koševu da me hitno primi u bolnicu, jer je odmah posumnjao na trovanje i upalu materice. Pod temperaturom 39, 5 sam stigla ponovo na Koševo, no ovaj put sam dobila malo drugačiju dijagnozu- upala usljed zaostalog sadržaja u materici. Doktor je u čudu gledao ekran i pitao se da li je moguće da vidi tako nešto. Zadržana sam u bolnici, terapija penicilinom, garamicinom i metronidazolom u trajanju od 4 dana, tek peti dan spada temperatura i hitno me šalju u operacionu salu.
    Nakon operacije pod totalnom anestezijom me vraćaju u sobu, gdje doživljavam septički šok- tresla sam se jedno 10 minuta zajedno sa krevetom-opšta panika, 3 doktora i 5 sestara oko mene, injekcije, šok terapija... Šta da vam kažem, jedna od sestara se rasplakala kao malo dijete kada je sve prošlo. Dani nakon toga, ležim, totalni kolaps organizma, nisam imala više niti jednu čitavu venu na tijelu (i to onu koja je još vidljiva), sva izbušena, sa podlivima, kada vidim da mi stiže sestra sa infuzijom, suze same idu.
    Otpuštena sam sa dijagnozom reziduum u uterusu, urađena dilatacija grlića materice! Naknadno saznajem (iz povjerljivog izvora, zamoljena sam da ne spominjem ime) da sam doživjela sepsu, uzročnik je bakterija e. Coli i da sam mogla da «odapnem» da sam ostala samo dan duže u kući.
    Šta reći nakon svega?! Koga da okrivim što su sakrivene činjenice o mojoj bolesti? Ko je odgovoran za pogrešne dijagnoze i davanje neadekvatne terapije? Ko je potpisao obje otpusne liste iz kojih se samo vidi da sam se porodila i da su «samo uradili širenje grlića materice, da bi sadržaj sam izašao»? Nigdje nije spomenuto trovanje e.coli, nigdje šok koji sam doživjela nakon operacije, niti je napisan pravi zahvat koji su izvršili pod totalnom anestezijom (to nikako nije bila samo dilatacija grlića). Kada sam upitala doktora (Felix editirala ime)zašto ništa od toga nije navedeno, samo je nešto promrmljao tipa- ma to ti je to... Septički šok je predstavio kao alergiju na cefalosporinski antibiotik (godinama sam uzimala cefalosporine i nikada nisam imala nikakvu reakciju), što je na licu mjesta osporio anesteziolog koji je isto tako bio pristutan kada se to desilo.
    Sada liječim rane, najviše one u duši. Ljuta sam i razmišljam o tome da pokrenem tužbu zbog nemara, mada znam da to ne pije vode kod nas u Bosni. Pitam se da li bi bilo išta drugačije da sam se porađala u nekoj drugoj bolnici i da sam potplatila nekog doktora.
    Vjerovatno ću svoju priču ispričati nekom od nezavisnih časopisa u BiH, možda se i otkrije kakav nemar i nehigijena vladaju u sarajevskom porodilištu Koševo.
    Uspjela sam da nastavim dojenje nakon svega što mi se desilo i to smatram mojim najvećim uspjehom. Neda Varja raste, uzivam u njoj i trudim se da ne mislim na pakao koji sam prošla. A porođaj bi trebao da bude nešto najljepše u mom životu...

    p.s. Pretpostavljam da će moderatori da izvrišu imena doktora, ali se nadam da neće. Ako je potrebno, potpisaću se punim imenom i prezimenom, jer stojim iza ovog teksta. Vrijeme je da se naglas kaže istina!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •