Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 79

Tema: kemija,fizika-pokusi!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno kemija,fizika-pokusi!

    dob: 8 godina
    interes: pokusi; pretežno voda i vatra, a može i struja

    kemičarke, fizičarke i ostale upućene:
    da li postoji kakva knjiga, zbirka, skripta ili nešto četvrto sa opisima pokusa izvedivih kod kuće i prilagođenih ovom uzrastu?
    plizzzzz; mali će me dokrajčit; kako smo iscrpili onih preko nekoliko pokusa koji su mi pali na pamet, počeo je raditi eksperimente sa šamponima! naljeva šampone, regeneratore i soli za kupanje u bocu i čeka da se nešto dogodi
    tražila sam na netu, ima nekih par knjigica u izdanju šk, ali ne znam kakve su....a danas smo u TL slučajno naletjeli na nekakve kompletiće u stilu "uradi sam....pa nešto", koji su k tome na akciji za 10kn; kupili smo "napravi sam svoje zvono i vidi kako funkcionira", nismo ga stigli danas slagati, vidjet ćemo sutra da li je to po principu kolko para tolko muzike ili je ok...k tome me još tjera da idemo sutra na britanac na sajam antikviteta po epruvete jer je jednom prilikom vidio da netko prodaje rabljeni laboratorijski pribor :shock:
    malo sam se raspisala; pa ako ko ima kakvu informaciju, prijedlog ili savjet bila bi zahvalna!

  2. #2
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Za početak otpeljaj dijete u Tehnički muzej (Teslin transformator, planetarij...), zvjezdarnicu, prirodoslovni muzej. Utipkaj u google "science experiments for kids". Koliko je meni poznato, kod nas baš nema nešto prilagođeno za djecu. Možeš nešto naći u onim starim dječjim enciklopedijama (tu i tam ti je pokoji pokus opisan). Znalo je biti zgodnih knjižica na tu temu u algoritmu (ako ti nije problem engleski)
    Evo ti par linkova:
    http://www.all-science-fair-projects...ategory56.html
    http://eskola.hfd.hr/
    http://cse.ssl.berkeley.edu/index.html
    Naravno, to su stranice za tebe, pa ti probaj nešto iskopati iz toga.
    Uživajte!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    postoji ti citava serija knjiga for the evil genius

    potrazi po netu

    Electronics Circuits for the Evil Genius
    Electronic Gadgets for the Evil Genius : 28 Build-It Yourself
    123 Robotics Experiments for the Evil Genius

    zadnja 2 imas na http://www.thinkgeek.com/books/nonfiction/

    na amazonu sam isceprkala http://www.amazon.com/s/ref=nb_ss_gw...&Go.y=13&Go=Go

    za kemiju sam isceprkala na netu par stvari http://homeschooling.gomilpitas.com/.../chemistry.htm
    http://genchem.chem.wisc.edu/demonst...try_Demos.html

    sretno vam bilo, mi se bavimo astronomijom sto je gotovo neizvedivo jer sebastian jos nema 3 godina i ne postoji gotovo nista za njegov uzrast

    ako neko ima nesto o ostronomiji nek nam pomogne

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    http://homeschooling.gomilpitas.com/...mistryfood.htm odskrolaj ispod reklama i imas

    Cabbage Juice - pH indicator
    Make your own acid/base indicator by boiling red cabbage. Use the juice to pH-test different fluids.

    Chemistry 101 for Pound Cakes
    In order for a cake to rise, it must have a leavening agent to make the batter increase in volume. Most of the cakes use carbon dioxide, which is released from the baking soda or baking powder in the recipe.

    Chemistry of Cakes
    During the manufacture of cakes, emulsions, foams and gel states are all observed, and the production of a "perfect" cake depends on the formation and stability of each of the individual colloidal states during the mixing of the ingredients and the baking of the batter.

    A Chocolate Chip Cookie Recipe for Chemists
    The following recipe for chocolate chip cookies appeared in Chemical & Engineering News (June 19, 1995). It was attributed to Jeannene Ackerman. Enjoy!

    The Extreme Diet Coke & Mentos Experiments
    What happens when you combine 200 liters of Diet Coke and over 500 Mentos mints? It's amazing and completely insane.

    Glue from milk
    What is happening is that the milk solids are being separated from the liquid. These solids, the curds, dry to form a hard plastic like substance called casein, which also acts as an adhesive.

    How Spud Guns Work
    It's all about expansion of gases. In this article, we will examine the science behind spud guns' ability to fire potatoes over long distances. We will also discuss other uses for spud guns as well as safety and legal issues.

    Making Invisible Ink Appear
    Using milk, baking soda, lemon juice or other food sources to make invisible ink. Which works best?

    Soda Can Cannon
    This is a fun experiment, relying on pressure inside a plastic bottle to shoot a cork several dozen feet into the air. Parental supervision is recommended.

    The Sugar Cube Page
    Includes The burning sugar cube trick and The floating sugar cube trick.

    Sunkist Kids Experiments
    Experiments and recipes using oranges and lemons. From Sunkist.

    Testing for Starch
    In chemistry, many substances change color due to reactions with other substances. An example of this is iodine. Iodine turns blue whenever it is combined with starch.

    Twinkies Test
    This is a series of experiments done during finals week by a bunch of Rice U. students. A humorous look at experiments to reward you for sticking with me this far.

    Water to Wine
    The magician taps the edge of a glass of water with a wand and quickly pours it into an empty wine glass, and voila! The water is instantly changed into red wine. Pouring the wine into a third container changes it back into water.

    More ...

    Bubbles
    Chemicals
    Classes
    Crime Scene Investigation
    Food Chemistry
    Gak Recipe
    Ice Cream
    Showy Demonstrations
    Software

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    jos sam se sjetila one fore sa nevidljivom tintom, kad kao napises nesto sa perom umocenim u mlijeko ili limun i poslje sa pspirom predjes iznad svijece pa ce ti zacrnit papir a napisano ce ostat bijelo i vidljivo

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    :shock:
    nisam se nadala takvoj aktivnosti u ove sitne noćne sate! svaka čast curke! puno hvala!

    enela, već smo sve obišli, nekoliko puta + sve prigodne izložbe tipa 4 fizike.... sad je više u fazi da bi on sam nešto doma radio, a da se rezultati vide; i da budu što spektakulaniji

    stray cat , stvarno si si dala truda ; na ovo sa mlijekom sam totalno zaboravila; ne znam kak sam mogla?!? a toliko puta su nam u školi pričali da su partizani tako prenosili tajne poruke to bumo odma sutra probali!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    imam ja super knjigu,da ti šaljem podatke na pp?

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ako ti bude trebalo, laboratorijske staklenke svih vrsta ti mogu nabaviti u Puli u tvornici laboratorijskog stakla, po vrlo povoljnim cijenama.

  9. #9
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ako ti bude trebalo, laboratorijske staklenke svih vrsta ti mogu nabaviti u Puli u tvornici laboratorijskog stakla, po vrlo povoljnim cijenama.

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ups!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    imam ja super knjigu,da ti šaljem podatke na pp?
    pa naravno! samo sam čekala da se javiš :D

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Ako ti bude trebalo, laboratorijske staklenke svih vrsta ti mogu nabaviti u Puli u tvornici laboratorijskog stakla, po vrlo povoljnim cijenama.
    super, hvala! javim se ako bude trebalo!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    imaš pp

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    a jel ima neko literature ili linkove za astronomiju

    najvise trebamo solarni sustav sa naglaskom na mars

  15. #15
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa
    a jel ima neko literature ili linkove za astronomiju

    najvise trebamo solarni sustav sa naglaskom na mars
    Imaš u Hrvatskoj super knjigu :"Astronomska početnica", izdavač je Profil
    Pogledaj si i stranice e skole http://hpd.botanic.hr/ast/eastro.htm
    pa pogledaj ovdje http://astro.fdst.hr/
    pogledaj i linkove koje sam dala gore
    http://www.worldbook.com/ tu ima jedna super edicija "Make it Work" ja baš imam Space, ali imate i Earth, Sound, Flight.... piše da je za djecu od 11 godina, ali mogu se pokusi prilagoditi i manjoj dječici
    Ima jedna knjiga za maaalo naprednije: "Science activities" for middle school students, izdavač McGraw Hill. Tu ima i astronomije i ostalih znanosti
    Anki mislim da u Zgu još uvijek ima u NSB-u određenu subotu u mjesecu prodaja za sitnu lovu takvih knjižica (to ti je Sabre Foundation), pa se raspitaj kod njih kad je to.
    probajte i ovdje http://physics.about.com/od/physicse...xperiments.htm

    stray_cat imaš pm

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    meni je stric donio iz Njemačke kad sam išla u 8. razred komplet sa dvadesetak bočica s elementima, i svime ostalim potrebnim za pokuse. U kompletu je bila i knjižica sa hrpom pokusa, ali na njemačkom
    Ako znaš njemački, mogu ti to potražiti, iako ne garantiram u kakvom će stanju biti nakon toliko godina stajanja u podrumu.

  17. #17
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    I mi smo ludi za pokusima! Bas sam prije par tjedana slozila pokuse za djecu (na hrvatskom) koji su manje-vise povezani s tematikom iz PiD za 2. razred (ali su prikladni i za stariju djecu). Posalji mi email adresu pa ti ih saljem. Imam na poslu hrpu linkova u favorites-u, cim ih uspijem sloziti kao popis, stavljam tu.

  18. #18
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa
    meni je stric donio iz Njemačke kad sam išla u 8. razred komplet sa dvadesetak bočica s elementima, i svime ostalim potrebnim za pokuse. U kompletu je bila i knjižica sa hrpom pokusa, ali na njemačkom
    Ako znaš njemački, mogu ti to potražiti, iako ne garantiram u kakvom će stanju biti nakon toliko godina stajanja u podrumu.
    Ja mogu pomoci sa njemackim (dobro ga znam), a zanimali bi nas i ti pokusi, Vedran isto voli takve aktivnosti.
    Anki, ja ti prevedem, ti uzmi kemikalije i isprobaj, a mi cemo cuti tvoja iskustva pa ponoviti kasnije!

    UBR, kad sam ja bio mali (7-10 g.) onda sam isto svasta doma muckao, kuhao itd (stari je radio u TLOS-u, tvornici laboratorijskog stakla u Zagrebu pa smo isto imali doma kojekakvih pipeta, tikvica i epruveta ... na zalost, sada vise nista nemamo od toga).

  19. #19
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    imam ja super knjigu,da ti šaljem podatke na pp?
    moze i meni?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    imam ja super knjigu,da ti šaljem podatke na pp?
    moze i meni?
    Može i meni?

  21. #21
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Ajd, maria, salji i meni (kad ti vec TM ne dolazi po moju knjigu )!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    joj on ti je posebna kobasica,prije ću ja u zg nego on po knjigu

    evo
    50 čarobnih pokusa iz fizike

    profil

    autori cerovac-bolf

  23. #23
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    joj on ti je posebna kobasica,prije ću ja u zg nego on po knjigu

    evo
    50 čarobnih pokusa iz fizike

    profil

    autori cerovac-bolf
    Hvala!

    Nadam se da cete doci po knjigu prije nego ju izjedu misevi u Botanickom ...
    UBR, MZ tamo radi samo do N. Godine, nakon toga je opet u armiji nezaposlenih ...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sad ću ga ja OPET podsjetiti

    daj još jednom mob na pp ( od tž)

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    i da super je što potičete djecu na pokuse!

    evo vam svima

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    kakav interes :D
    evo mi smo jučer probali sastaviti ono čudo iz TL, ali nije nam proradilo :/ ne znam da li smo mi negdje zaribali ili se ni ne očekuje da zazvoni za 10kn uglavnom, malo je preteško za klince, ima previše sitnih dijelova i dugo traje (predugo za one s crvima v riti). bili smo i u knjižari pogledati one slikovnice s pokusima u izdanju šk, luki su se dopale ovak na prvi pogled, pa bu valjda dobil neku od njih pod bor.
    na kraju nismo stigli pobati pisati sa mlijekom po papiru, to bumo danas.
    i onaj link od eskole, koji je dala enela je dosta dobar. već smo isprobali onaj pokus sa novčićima i ravnalom, a spremamo se i onaj sa konzervom koja se "zgužva" kad se baci u hladnu vodu. luka je ovak :shock: gledao animaciju i konstatirao da je to nemoguće

    stray_cat,mi imamo knjigicu-slikovnicu "svemir", izdavač profil, biblioteka zvrk, mislim da košta oko 100kn, pogledaj si na netu; nije loša za male...
    ninaXY, ne bi te htjela sad gnjaviti da ideš kopati po podrumu, ali ako baš naletiš negdje na nju, javi

    zoila, šaljem ti mail

    mogli bi možda napraviti listu najzanimljivijih pokusa pokusa :?

  27. #27
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    Anki, poslano!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    anki, tatek, prekopat ću ja podrum, ali to mogu tek kad dođem kod mame u Zg. To bi trebalo biti onaj tjedan iza Nove, pa ću Vam javiti ako nije sve strunulo od godina vlage.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ja kupila nećakinji (8 god.) od šk o ljudskom tijelu, javim iza Božića jel joj se svidilo, u knjižari je još samo bilo o građenju.
    Meni su se svidile, al ja bi puno pokusa i štoseva, ovdje je nekako malo toga, zainteresirano dijete bi ono sve progutalo za tjedan dana, ako ne i prije, i tražilo još...
    Šta je to sa limenkom, napišite

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    Citiraj Zoila prvotno napisa
    Anki, poslano!
    dobila! hvala! :D

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    makita, to su te knjigice! imaju par tema:
    pokusi-voda
    pokusi-okusi
    pokusi-građenje....
    uz knjigicu se dobije i mali pribor za jedan pokus. nisu to ni debele ni velike knjige tak da mislim da je tjedan-dva proučavanja uvrh glave :/

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    limenka

    U praznu limenku treba naliti vode, ali ne više nego jedan prst (oko 0,3 dl). Zatim limenku s vodom stavimo na plinsko ili električno kuhalo i pustimo da voda zavrije. Da voda u limenci vrije vidjet će se po oblaku kondenzirane vodene pare koja izlazi kroz otvor. Neka vrije 20 do 30 sekundi, tako da se unutrašnjost limenke posve ispuni vrućom vodenom parom.

    U međuvremenu dok čekamo da voda zavrije treba prirediti jednu plitku zdjelicu s hladnom vodom. Dubina vode u toj zdjelici neka bude 2 - 3 cm. Koristeći krpu, da se ne opečemo, skinemo limenku sa peći i brzo ju uronimo u hladnu vodu, ali tako da joj pri tome otvor okrenemo prema dole. Istog časa kad limenka dođe u dodir s hladnom vodom neka nevidljiva sila tako će ju brzo zgužvati da će nam gotovo ispasti iz ruke.

  33. #33
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

  34. #34
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    U ruke nam je dospjela zgodna knjizica "Spannende experimente" ("Napeti pokusi" na njemackom) u kojoj je opisano 58 jednostavnih, lako razumljivih i zabavnih pokusa, pretezno iz kemije i fizike ... najbolja stvar je sto za njih zaista ne treba nikakva posebna priprema ili neobican materijal, vec se svi baziraju na stvarima koje imamo u domacinstvu.

    Knjiga je izdana kod Ravensburger Verlaga i imaju za kupiti u Grazu, cijena 10,30 EUR.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne znam njemački

  36. #36
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ne znam njemački
    Leider ... aber aus der Illustrationen kannst du auch vieles verstehen.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    de prevedi.....stvarno ne znam njemački i smatram to svojim propustom u obrazovanju...


    ma prevest će meni emsa ili zorana

  38. #38
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kaze da se moze iz ilustracija puno toga skuziti.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    marta, hvala!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Jučer je u Tehničkom muzeju (u Zagrebu) otvorena izložba

    Nobelovac Vladimir Prelog/Novo lice kemije
    Izložba će biti otvorena do 2. ožujka u Tehničkom muzeju.

    Izložba se sastoji od šest tematskih cjelina:

    1. Život Vladimira Preloga
    2. Kemija prirodni spojeva (suradnja Preloga i Ružičke)
    3. Kiralnost molekula (Prelog je uveo novu, "apsolutnu" nomenklaturu kiralnih molekula)
    4. Konformacija analiza: konformacija kao rotor (Prelog je uveo novu nomenklaturu konformera)
    5. Razvoj lijekova (Prelog je utemeljitelj sinteze novih lijekova u Hrvatskoj)

    Autor izložbe naš je poznati popularizator znanosti dr. sc. Nenad Raos, kojeg se sjećamo po izložbama Ljepota molekulskih struktura, Deset kemijskih pokusa koji su promijenili svijet, Četiri fizike, Svijet otrova i Einsteinova čudesna godina.
    6. Adamantan (taj je spoj prvi sintetizirao Prelog, a od njega se danas izvode lijekovi, eksplozivi i mnogi drugi ljudima korisni spojevi).

    Naglasak u izložbi je na važnosti i primjeni Prelogovih otkrića u kemiji i svakodnevnom životu te posebice na strukturama molekula. Naročito su impozantan model molekule adamantana i model kristalne rešetke dijamanta (od kojeg se izvodi struktura adamantana), koje su napravljene u veličini čovjeka.

  41. #41
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Ako ti bude trebalo, laboratorijske staklenke svih vrsta ti mogu nabaviti u Puli u tvornici laboratorijskog stakla, po vrlo povoljnim cijenama.
    wow, super info
    ivar ima dosta epruveta i posudica, sve pune, sve po stolu umjesto knjiga, svasta se nakotilo unutra
    ali trazi tikvice
    bas bi ga rado iznenadila, ima li ih?

  42. #42
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    dajte nekih pokusa...prevedite i napisite

  43. #43
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Ako ti bude trebalo, laboratorijske staklenke svih vrsta ti mogu nabaviti u Puli u tvornici laboratorijskog stakla, po vrlo povoljnim cijenama.
    wow, super info
    ivar ima dosta epruveta i posudica, sve pune, sve po stolu umjesto knjiga, svasta se nakotilo unutra
    ali trazi tikvice
    bas bi ga rado iznenadila, ima li ih?
    Navodno ima neki ducan u Svetoj nedelji pored Samobora sa svim vrstama boca i bocica i slicnoga, mozda ima i ovakvo laboratorijsko staklovinje? Jel zna netko gdje je taj ducan?
    (moj stari je radio dugi niz godina u industriji laboratorijskog stakla, no doma nam je ostala svega jedna mala kutijica ampula i bocica za uspomenu)

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    dajte nekih pokusa...prevedite i napisite
    tatek će ti prevesti kao što je i meni preveo

  45. #45
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    ali trazi tikvice
    bas bi ga rado iznenadila, ima li ih?
    šta nije tikvica u Hospitaliji tridesetak kuna?

  46. #46
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    dajte nekih pokusa...prevedite i napisite
    tatek će ti prevesti kao što je i meni preveo
    Oni koji su fini i zamole me za pomoc, ti ce dobiti prijevod ...
    Pricekajte koji dan da uhvatim malo vremena pa vam opisem koji pokus ...

  47. #47
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    tatekicu

  48. #48
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Navodno ima neki ducan u Svetoj nedelji pored Samobora sa svim vrstama boca i bocica i slicnoga, mozda ima i ovakvo laboratorijsko staklovinje? Jel zna netko gdje je taj ducan?
    (moj stari je radio dugi niz godina u industriji laboratorijskog stakla, no doma nam je ostala svega jedna mala kutijica ampula i bocica za uspomenu)
    Evo, odgovaram sam sebi ...
    Ducan ima web site http://www.bumbar.hr i izgleda da ne drzi laboratorijsko staklo, vec vise ukrasne boce, boce za pica, za zimnicu itd.

  49. #49
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    tatekicu


    Evo, ti si bila najfinija pa dobijes predjelo ... 8)

    Ovaj cas se sjecam par pokusa.

    1. Pjescana oluja - U staklenku siroka grla sa poklopcem stavite nekakvu figuricu (na slici je nekakav mini dvorac), polako dodajite pijesak tako da se on talozi na dnu. Kad ga dosta dodate zatvorite staklenku i JAKO prodrmajte, figurica (dvorac) ce potpuno nestati zakriven pijeskom koji ce se malo-pomalo opet taloziti, a dvorac ce izranjati iz vode.
    Pokus pokazuje kako pjescana oluja moze smanjiti vidljivost na centimetre, a pokazuje i proces talozenja.

    2. Balon u boci - stavite nenapuhani balon u bocu uskog grlica (naravno, tako da je otvor balona vani da ga mozete napuhavati) i pokusajte ga napuhati. Ne ide, jer zrak u boci stvara otpor. E, onda stavite pored balona u bocu slamku i pokusajte tad napuhati - zrak iz boce ide van kroz slamku i balon se moze napuhavati.

    3. Maslacak - otrgnite cvijet maslacka, vrlo brzo ce uvenuti, no kad ga stavite u vodu, brzo ce podici glavu, jer ce voda prokolati njegovom stabljikom.

    4. Izdrzljivost ljuske jajeta - skuhajte jaje (ili jaja), pazljivo ogulite ljusku tako da ostane u dva podjednaka dijela, rub mozete pojacati sa vrpcom selotejpa da se ne okrhava. Stavite zatim na ljusku teze stvari, vidjet cete da ljuska moze izdrazti cak 2 cigle na sebi kad se ljuske stave oblim dijelom na gore i na dvije ljuske stave cigle. Uz to ide prica kako je ljuska "multifunction" izum prirode - mora biti cvrsta da cuva pilica unutra i da izdrzi kad na nju sjedne kokos, no s druge strane ne prejaka da pilic moze svojim kljunom probiti ljusku. Mora biti i porozna da propusta zrak.

    5. Crtanje pijeskom - izbusite rupicu an dnu case za jogurt, stavite na pod komad papira, napunite casu za jogurt pijeskom i zavezite ju na nesto iznad papira (recimo, okvir vrata) tako da casa bude nisko iznad papira. Zanjisite casu i pustite da pijesak curi po papiru, dobit cete zanimljive sare (kretanje njihala!).

    Evo, ovo je kao za uvod ...

  50. #50
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Menthos bomboni (ima u Getrou) + Pepsi = vrtni gejzir

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •