Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 79 od 79

Tema: kemija,fizika-pokusi!

  1. #51

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    meni je onaj s kristalizacijom modre galice dobar

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ovo baš nije za preporučiti, al ja sam to činila u nedostatku tikvica:
    staru žarulju bi razbila pažljivo tako da joj odstranim samo grlo sa žicom i u tome kuhala naslonivši na stalak za aroma lampu kojoj se razbilo staklo

    Jel se netko sjeća reklame za pastu za zube sa jajetom-ono ljuska postane mekana tamo gdje nema fluora iz paste. Oduvijek sam to htjela pokušat

  3. #53
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    svake godine se odrzavaju otvoreni dani Instituta Rudjer Boskovic, mislim u 4 mjesecu. i tamo se neki potrude s slatkim pokusima

  4. #54
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    Jel se netko sjeća reklame za pastu za zube sa jajetom-ono ljuska postane mekana tamo gdje nema fluora iz paste. Oduvijek sam to htjela pokušat
    I jesi probala? Jel stvarno tako?

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ma nisam probala. Jel se netko sjeća te reklame, pa da probamo. U što se treba staviti jaje-u koju otopinu nakon što se tretira sa pastom :?

  6. #56
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Zoila, hvala ti, već smo počeli s pokusima i dobro se zabavljamo!

  7. #57
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Andrija je za rodjendan dobio predobru knjigu, "100 znanstvenih pokusa", izdavac Neretva, autori G. Andrews i K. Knighton.

    Pokusi su iz podrucja svjetlosti, optike, elektriciteta, magnetizma, vremena, tijela i uma, itd. Zahtjevaju stvari koje svi manje vise imamo doma, tipa alufolije, plastelina, kartona, mlijeka, slamki, spageta i slicno.

    Knjiga je odlicno ilustrirana i vrlo inspirativna. Moze posluziti za objasnjavanje klincima od predskolse dobi do srednjoskolaca.

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Iz kataloga Svijeta knjige namjeravam naručiti

    1000 uzbudljivih eksperimenata (Gerald Bosch), izdanje Mozaik knjige.

    Imam od istog izdavača 1000 zabavnih igara i to je dosta dobra knjižica. Nisam ovu drugu imala u ruci, vidjela sam samo u katalogu. Imate li kakvih iskustava s tom knjigom?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Iz kataloga Svijeta knjige namjeravam naručiti

    1000 uzbudljivih eksperimenata (Gerald Bosch), izdanje Mozaik knjige.

    Imam od istog izdavača 1000 zabavnih igara i to je dosta dobra knjižica. Nisam ovu drugu imala u ruci, vidjela sam samo u katalogu. Imate li kakvih iskustava s tom knjigom?
    dobronamjeran savjet: kako je već 20.10. savjetujem ti da pričekaš Interliber u studenom. Sve knjige se prodaju sa sajamskim popustom.

    ja se suzdržavam kupnje slikovnica i knjiga već mjesecima (pukla bum do Interlibera )

  10. #60
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa

    dobronamjeran savjet: kako je već 20.10. savjetujem ti da pričekaš Interliber u studenom. Sve knjige se prodaju sa sajamskim popustom.

    ja se suzdržavam kupnje slikovnica i knjiga već mjesecima (pukla bum do Interlibera )
    Fala! Mogli bi baš i otići... ali moram povesti i muža da mi bude savjest, tj. da ne donesem pol Interlibera doma...

    Embargo na slikovnice mi smo riješili ovako: djeca imaju iskaznice obližnje knjižnice (i ja, i ja... ) i visimo tamo redovito. Kad se zalijepe za neku knjigu onak temeljito, ako valjaju - ja im kupim.

    Do sad nisu odoljeli dvjema knjigama (tj. djeci su se toliko svidjele da su bile češće kod nas, nego u knjižnici):

    Božidar Prosenjak: VRIJEDNE RUKE (za starijega, on ima 2 noge na zemlji)

    Shane Brox: MAGIČNA KUHARICA (za mlađega, taj vrti kuhačom i pun je mašte...)



    Sad ih pomalo zanimaju i praktične stvari, pa ćemo potražiti i tih 1000 eksperimenata. Naime, to im je zanimljivo SAD kad su još daleko od fizike i kemije kao predmeta. Ako već nešto budu znali kad dorastu do tog gradiva, bit će im lakše. Za istu svrhu služi tatin stari Elektropionir!

  11. #61
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I ja imam svoj elektropionir!

  12. #62
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    I ja imam svoj elektropionir!
    To bi i nama dobro došlo! ;o)

    Koga zanima 100 znanstvenih pokusa, imate još jedan primjerak u superknjižari, preko weba je jeftinije.
    Pogledao sam danas knjigu, nije loša, no pošto već imamo nešto slično drugog izdavača onda ovu nećemo kupiti.

  13. #63
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    tatek, imate ju kod nas


    eto nam sto se dogadja kad nemamo playstation-a doma, i punimo si police s knjigama kao sto je 100 pokusa:

    Neki dan su decki uzeli praznu bocu za mineralnu vodu, lijevak, bikarbonat, ocat, smedji secer i bijeli secer iz kuhinje. Onda hihotali i hihotali u kupaoni.
    Bilo je i drugih sastojaka za pokusiranje nad kadom, no necu ih navest, da ne damo drugoj djeci ideje. Kad su vec odlucili na takvo igranje, trazila sam da napisu izvjestaj kad zavrse. I bome jesu. Cak su pouku napisali: kad pomjesas bikarbonat i ocat u vodi, pijeni se

    a i padobrane su radili od maramica i vrecica - pa spustali actkon-figurice s gornjeg kreveta (kreveti na kat).

    bilo je toga jos....

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kad smo već kod Elektropionira, imamo mi i merklin...

    Evo, našla sam neku sliku na internetu: http://stefanbrand.com/assets/images...eubersicht.jpg

    Evo i izvorne varijante Elektropionira:
    http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ientifique.JPG

    Naš merklin doma je čisto strojarstvo i još je stariji od ovih na slici (imamo 2 garniture, pripadale su ocu mog supruga, a i to je bilo second hand...) Elementi nisu obojeni, a od njih se moglo sastaviti dizalicu, traktor, ne znam ni ja što još...

    Djeca se igraju s tim UZ NADZOR, ZA SADA jer to odavno nije samo igračka nego muzejska vrijednost jer je nenadoknadivo. U "moje vrijeme" slične stvari proizvodila je Mehanotehnika, a naša starija garnitura je iz 1936. godine, ako se ne varam.

    Dolazim u napast da otvorim topic ZABORAVLJENE IGRAČKE...

  15. #65
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Dolazim u napast da otvorim topic ZABORAVLJENE IGRAČKE...
    Već postoji "zaboravljene igre" pa možeš dodati i ovo.

  16. #66
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Dolazim u napast da otvorim topic ZABORAVLJENE IGRAČKE...
    Već postoji "zaboravljene igre" pa možeš dodati i ovo.
    Mogla bih... Fala!

    A sad, natrag na fiziku i kemiju:

    Tek smo počeli s tim kako djeca rastu, pa im se širi interes.

    Imamo dostupno još literature od prije 2. svjetskog rata - nekakvu prastaru knjigu za "mađioničare" - zove se 300 čuda Toma Tita.
    U pozadini svega su kemijski i fizikalni pokusi (na primjer, kako kuhano jaje strpati u bocu - prezentacija vakuuma; unutra se zapali papir i negativni tlak sam uvuče jaje. Jedino treba imati onu "birtašku" bocu s lijevkastim grlom). Nismo još probali... treba smisliti kako jaje izvući van. Valjda ga treba raskomadati...

    Inače, moja svekrva sve takve stvari čuva, pa je njena kuća puna zanimljivih "starudija" koje tek sad počinju predstavljati pravu vrijednost . Ima među tim stvarima i školski mikroskop star najmanje 30 godina! Našli smo nekog mrtvog kukca u prozoru - klinci su se raspametili kad su vidjeli kako to izgleda pod mikroskopom, pravo dlakavo čudovište!

  17. #67

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ST, ZG
    Postovi
    71

    Početno

    zoila, zamolila bih ako mi mozes poslati pokuse sto imas na mail.
    Citiraj Zoila prvotno napisa Vidi poruku
    I mi smo ludi za pokusima! Bas sam prije par tjedana slozila pokuse za djecu (na hrvatskom) koji su manje-vise povezani s tematikom iz PiD za 2. razred (ali su prikladni i za stariju djecu). Posalji mi email adresu pa ti ih saljem. Imam na poslu hrpu linkova u favorites-u, cim ih uspijem sloziti kao popis, stavljam tu.

  18. #68
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Našla sam ovaj pokus, a kako su sada nenjutnove tekućine in, možda netko poželi napraviti svoju vlastitu:

    http://www.us.mensa.org/AML/?LinkSer...E26A4D7C19B969

  19. #69
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    U pozadini svega su kemijski i fizikalni pokusi (na primjer, kako kuhano jaje strpati u bocu - prezentacija vakuuma; unutra se zapali papir i negativni tlak sam uvuče jaje. Jedino treba imati onu "birtašku" bocu s lijevkastim grlom). Nismo još probali... treba smisliti kako jaje izvući van. Valjda ga treba raskomadati...
    Za vađenja jajeta ideš obrnutim putem. Povećaš tlak u boci tako da snažno pušeš unutra.

    Ima jedna zgodna knjiga s pokusima iz fizike http://www.skolska.com.hr/hrv/page.a...51434&act=more

  20. #70

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Za vađenja jajeta ideš obrnutim putem. Povećaš tlak u boci tako da snažno pušeš unutra.

    Ima jedna zgodna knjiga s pokusima iz fizike http://www.skolska.com.hr/hrv/page.a...51434&act=more
    Kako povećaš tlak da pušeš? Mislim, jaje je unutra, kako ga netjerati van? Osim toga, unutra je i spaljeni papir koji je jaje uvukao. Ovo je malo prljav pokus

    Drugi: u posudu plastičnu npr. ulit 0,5 do 1 cm vode. Stavit lučicu da gori. <sa strane u vodu stavit npr. novčić. Lučicu prekrit većom čašom ili teglom. Čekat što će se dogoditi

    Javite se kome se nešto dogodilo

  21. #71
    ninatomato avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    142

  22. #72
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nisam probala. Jel se netko sjeća te reklame, pa da probamo. U što se treba staviti jaje-u koju otopinu nakon što se tretira sa pastom :?
    ne sjecam se reklame, ali ocat razgradjuje ljusku i jaje postaje mekano.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Molim pomoć : gdje u ZG kupiti dijelove za izradu strujnih krugova (lampice, krokodilke, žice, vibracijske motore(?) i sl.)? (ni sama ne znam što bi sve trebalo; što više to bolje, pa nek se zabavlja...ali bih neki osnovni popis ako netko ima)
    (Nemojte mi reći Bauhaus jer tamo ću provesti pola dana dok ne pronađem što mi treba. Nemam sreće s trgovcima, uvijek su prezauzeti...)

    I odmah zazivam Peterlin! Sigurno zna najbolje

    PS: Pronašla sam neki dućan na Martinovki, ali ne znam je l prodaju " na malo" ...

  24. #74

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    Chipoteka

  25. #75
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj TeFil prvotno napisa Vidi poruku
    Chipoteka
    Da, oni imaju svega...
    Osim toga - dobra je i Forma Elektronika (to je na Borovju - evo linka http://forma-elektronika.hr/prodajni-program/).
    Na oba mjesta može se dobiti i solidna informacija što čemu služi.

    U jedan dućan na Martinovki išao je nedavno moj sin radioamater, ali nemam pojma što je sve kupovao, a ne znam ni imaju li maloprodaju. Pitaj ih - ne škodi. Ja ne znam, odavno već to moji dečki sami rješavaju.

    Aliiii ako toga treba više i češće, nije loše naručiti odavde https://www.aliexpress.com/category/...-supplies.html samo treba točno znati što se traži. MM je registrirani korisnik. Kaže da nije komplicirano i da su relativno brzi. Što se tiče odabira komponenata - mogu pitati sinove, ali oni nisu sami gatali što im treba, nego su imali specifikacije što točno treba (iz škole ili radioamaterskog kluba).

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Hvala
    Borovje mi je na ruti tako da ću tamo svratiti.
    Nemaju slike na webu pa je to malo otežavajuće ...
    Doći ću tamo i reći - molim komponente za strujni krug ...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 28.10.2019. at 09:03

  27. #77
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala
    Borovje mi je na ruti tako da ću tamo svratiti.
    Nemaju slike na webu pa je to malo otežavajuće ...
    Doći ću tamo i reći - molim komponente za strujni krug ...
    Nazovi ih prije. A djeci reci da od profesora informatike/robotike/teh.kulture zatraže specifikaciju što točno treba + alternative (ako nema kondenzator taj, može i onaj...)

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    ovo je samostalan projekt (dječji; ali eto, roditelji su radna snaga da se to odradi), tako da mislim da neće tražiti pomoć prof.... mora (moramo!) sami dokučiti ...

    Uf... sve sam zaboravila... prije 35 godina mi smo lemili i svašta radili s različitim komponentama (nije škola u RH), oni to ne rade, nemaju ni materijala ni uvjete ... nešto je bilo u kutiji iiz tehničkog, ali to je svega za jedan mali projektić
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 28.10.2019. at 09:11

  29. #79
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Htjela sam izraditi kućnu uv lampu prema uputama s neta. Piše zalijepiti prozirnu traku na svjetlo telefona, ili celofan, obojat jedan sloj u plavo, drugi isto, treći i četvrti u ljubičasto. Tako sam napravila i ništa.
    Bila mi je zanimljiva ideja, ali ne kopčam.
    Taj celofan kaj prodaju pod celofan nije ništa nego plastika. Možda to?

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •