Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Kako čistite pegle od kamenca

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno Kako čistite pegle od kamenca

    Kako čistite pegle od kamenca??
    Naime meni je pegla stara cc 1 g. nisam koristila destiliranu vodu nego onu tekucinu sto se smijesa s obicnom vodom i sad imam šou kad god upalim peglu i pocnem peglati iz nje ispadaju komadici kamenca i sve ostaje po robi probala sam kupiti neko sredstvo bas za pegle nije pomoglo pa sam ocat sipala unutri ispalo je dosta ali ga ima jos hrpa vecih komadica zaglavljenih u rupicama sad mi samo smdi ocat cim se pegla malo zgrije nis nije pomoglo help.. :? :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    Ja stavljam samo destiliranu od kad sam uništila i hitila staru peglu.
    Isto su mi tako ispadali komadići kamenca, a sad toga više nema.

  3. #3
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    a očito ti pegla nije za običnu vodu.
    ja sam svoju kupila prije 5 god,i rekli su mi da je za običnu vodu.od onda sam ju čistila samo jedanput i nije bilo puno kamenca. ima neko dugme za čišćenje.

  4. #4
    Ineska avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    806

    Početno

    Citiraj la11 prvotno napisa
    ja sam svoju kupila prije 5 god,i rekli su mi da je za običnu vodu.od onda sam ju čistila samo jedanput i nije bilo puno kamenca. ima neko dugme za čišćenje.
    Evo isto ovako.
    Vjerojatno imamo istu peglu

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Kako čistim peglu od kamenca???
    Mučim se ...mučim...ljuštim, molim , grebem, i ispirem...i onda bacim pa za 200 kuna kupim novu...

    A s obzirom da peglam 1x mjesečno, i ne peglam košulje (jer ih nemamo) baš se niti ne brinem....

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Vjerovatno će i kod mene isto tako biti
    Mislim da mi je i otisla od "čestog" peglanja 1 mjesecno a voda stoji stalno unutri 8)
    Vidjela sam u metrou 350 kn. tefalova
    A lujka imam jednu dala sam za nju 1300.00 kn al ju nevolim viditi očima (imala sam mali okršaj s njome.. pala mi na glavu i dobila 4 šava) teška je uzasno (to kad mama dodje ona pegla s njom) zato i kukam za ovom sto je lagana i opet dobro pegla :/ imam i na dupetu peglu peglala sam hlace i ostavila ju na stolu kad sam ih oblacila naslonila sam se na nju (sad znate zasto peglam 1 mjesecno i to ne bas drage volje)

  7. #7
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno


  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Začepit će ti se i Tefalova

    Zasigurno imaš u uputstvima način čišćenja

    Ja sam svoju platla 700kn, piše da ide obična voda, no puna je kamenca jer je jednostavna voda takva u ovom dijelu grada gdje ja živim

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    163

    Početno pegla

    a moja noćna mora...
    naime, nas doma ima... i to dosta, 5 komada s time da otac obitelji stalno nosi košulje tako da mi tjedno cca 5 sati peglamo.
    uglavnom, meni pegla (što god ulijevala u nju ) traje max 1,5 godinu...
    ne znam što drugo reći nego da se štopa i štopa...
    već sam upoznala masu majstora koji ''očiste'' kamenac, no nakon nekog vremena opet isto. probala sam i sa destiliranom vodom, i sa prokuhanom otaloženom procijeđenom vodom, uvijek ista stvar.
    uglavnom, jedan majstor mi je rekao da ni pegle nisu više što su bile, i to je potrošna roba koju je potrebno nakon max 2 godine mijenjati (mislio je na količinu upotrebe koju sam napisala).

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    peglam bez pare, samo špricam
    baš zato što je usprkos čišćenju svako malo curila voda, ispadali komadići kamenca i hrđe
    mijenjati peglu svake 2 godine??? možda, da peglam češće od 2x mjesečno

  11. #11
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    Citiraj Ineska prvotno napisa
    Citiraj la11 prvotno napisa
    ja sam svoju kupila prije 5 god,i rekli su mi da je za običnu vodu.od onda sam ju čistila samo jedanput i nije bilo puno kamenca. ima neko dugme za čišćenje.
    Evo isto ovako.
    Vjerojatno imamo istu peglu
    to je neka philipsova i ja sam prezadovoljna,a peglam svaki tj.

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    meni su savjetovali da očistim alkoholnim octom. Probajte. Ja još nisam a htjela sam

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    348

    Početno

    Meni je zaštopano baš ono gdje "šprica"vodu(ne ono gdje je para) i neznam kako to očistiti.
    Stavljala sam i u ocat taj mali dio kako piše na uputstvima ali ništa

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Ma ja sam probala s octom i nista nalila sam punu i onda jos stavila na ono "samočišćenje" sad kad ju upalim kak se jos on nije valjda dobro ispro smrdi cijela kuća

  15. #15

    Početno

    Pegle za običnu vodu šljakaju dobro samo za vode male tvrdoće.

    Ja sam razvalila jednu moju Moulinexovu peglu za "običnu" vodu i gledajući naslage :shock: jednostavno nema dobrog načina evakuacije kamenca iz nje.

    Vidjela sam u dm trgovinama neka sredtsva za čišćenje kamenca kod kuhala vode..pa možda tako nešto šljaka.

    U novoj pegli koristim destiliranu ili dobro filtriranu kišnicu pa nema frke.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    meni su savjetovali da očistim alkoholnim octom. Probajte. Ja još nisam a htjela sam
    Evo, jesam, najprije jedan mali komad (po upustvu)sam uvalila u ocat i ništa.
    Onda sam "žrtvovala" 2-3 dcl octa i ulila tamo gdje ide voda.
    Onda sam ugrijala peglo i pritiskala da iziđe para i da ištrca. Kuća je bila puna octene pare
    Onda se od doli na rupicama zakorilo po 2 mm kamenca, a na pritisak je nakon što sam potrošila skoro cijeli ocat, pegla opet imala onaj jači pritisak izbacivanja pare.
    Poslije sam peglala, bilo je bolje, al očito moram ponovit postupak. A sad, hoću li morat prijeć na kišnicu ili na novu peglu pojma nemam :?
    Svakako, u moju peglu se nije trebala lijevati običnu vodu iz špine/pipe

  17. #17
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    koristim običnu vodu, ali moja pegla ima onaj gumbić za samočišćenje... no, bez obzira na to, 2x godišnje u nju nalijem octa, uključim peglu i stavim je na balkon neka izlazi para na najjače... i kamenca nema... a peglam ~ 2-3x tjedno

  18. #18
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    ja imam tefalovu peglu i korstim destiliranu vodu, ali svejedno se s vremenom zastopa od kamenca i onda je najbolje izvaiti onaj stapic za samociscenje, potopiti ga na sat vremena u iscjedjeni limun (ne ocat!) i vratiti natrag - radi kao nova bez problema. Limun se moze staviti i na onaj dio za spricanje vode/pare - efekat je super

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Probala sam s octom ali.. ali... sad to smrdi aimeee ... dok peglam... i svejedno je ostalo onako onih krupnih komada .. a to s limunom nisam probala.. bash budem..

  20. #20
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moja pegla ima "samočišćenje" koje ajde recimo da još uvijek funkcionira dovoljno dobro (imam je 3 godine).

    ali inače imam praksu - kad se toliko zaštopa i ne mogu je očistiti, bacim je u smeće i kupim novu peglu za 300tinjak kuna.

    mislim, neš ti love, 200 - 300 kuna svake 2-3 godine.

  21. #21
    Ineska avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    806

    Početno

    Citiraj la11 prvotno napisa
    Citiraj Ineska prvotno napisa
    Citiraj la11 prvotno napisa
    ja sam svoju kupila prije 5 god,i rekli su mi da je za običnu vodu.od onda sam ju čistila samo jedanput i nije bilo puno kamenca. ima neko dugme za čišćenje.
    Evo isto ovako.
    Vjerojatno imamo istu peglu
    to je neka philipsova i ja sam prezadovoljna,a peglam svaki tj.
    je, i moja je Philips . Neka philips azur.
    Uglavnom, kupili smo ju 2002, peglam jednom tjedno i radi ko urica.

    E ako sam se sad urekla poluditi ću

  22. #22
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i moja je Philips - Mistral :D

  23. #23
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja sam do nedavno imala peglu vulgaris, bez pare, ali kako je muž dobio božićnicu u bonovima odlučih se počastiti s novom tehnologijom. Uzela sam neku Tefalovu, ali u uputstvima piše da je zabranjeno koristiti destiliranu i demineraliziranu vodu, nego da treba koristiti vodu iz pipe. Jedino ako je ta jako tvrda može se u nju dodati malo destilirane.
    E sad, moja mama i šogorica imaju neke Rowente, i tankaju samo destiliranu, jedino kad im usfali natoče onu iz pipe. Mama mislim da kamenac nikad čistila ni nije, a šogi mi se ništa ne žali da ima problema s time. Na mojoj piše, ako se dobro sjećam, da bi jedamput mjesečno trebalo izvaditi neki štapić i u nešto ga umočiti, ali tempom kojim ja peglam mislim da sam mirna slijedećih pol godine .

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    iste upute su i za moju braun. ja bi rekla da lažu il da nisu nikad probali splitsku tvrdoću vode 8)
    moja je stara skoro 2 god, rijetko peglam, svako 10-ak dana-kad bash moram

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Ja sam jutros svoju zafitiljila u smece (zagorila je ~stavila omeksivac u nju da malo ubijem miris sirceta a na kraju sam nju ubila ~ ) sad mogu da obucem neispeglano i da radim ovo dok se neipravi

  26. #26
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ulijem nerazrijeđenu chiccovu otopinu za steriliziranje i ostavim preko noći...amen

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    1,286

    Početno

    ja otopim malo limunske kiseline u vodi i to ulijem u peglu i puštam paru i špricam. Tako dva puta i na kraju "isperem" s običnom (destiliranom) vodom.
    A može i s octom, ali ja uvijek pomiješam vodu i ocat. I jest da smrdi neko vrijeme, ali kod nas funkcionira

  28. #28
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa
    Ajmo malo o peglama

    Ozbiljno. Nisam neki fanatik peglanja i baš zato mi nije jasno kak mi pegla može procuriti za 6 mjeseci? Ona prije nje je držala 1.5 godinu, i isto je puštala na sve strane.
    Ne mislim za peglu dat 2 000 kn, ali mislim da ni 300 nije malo. Ove dvije su bile jedna philips, druga rowenta.

    Ima neko neki savjet?

    Sorci, ne ti (ionak peglam samo ono kaj fakat ne mogu obući nespeglano jer izgleda ko da je krava prožvakala i ispljunula)
    Citiraj pujica prvotno napisa
    a jel ju cistis? moja isto curi svakih pola godine, onda izvadim onaj stap za kamenac i drzim ga dva sata u sicjedjenom limunu (tak je pisalo u uputstvima - pegla tefal) i onda para ide super i nis ne curi
    Citiraj enela prvotno napisa
    Citiraj pujica prvotno napisa
    a jel ju cistis? moja isto curi svakih pola godine, onda izvadim onaj stap za kamenac i drzim ga dva sata u sicjedjenom limunu (tak je pisalo u uputstvima - pegla tefal) i onda para ide super i nis ne curi
    Koristim kupovnu destiliranu vodu. Ne bi smjelo biti kamenca.
    Citiraj pujica prvotno napisa
    Citiraj enela prvotno napisa
    Citiraj pujica prvotno napisa
    a jel ju cistis? moja isto curi svakih pola godine, onda izvadim onaj stap za kamenac i drzim ga dva sata u sicjedjenom limunu (tak je pisalo u uputstvima - pegla tefal) i onda para ide super i nis ne curi
    Koristim kupovnu destiliranu vodu. Ne bi smjelo biti kamenca.
    i ja isto koristim samo takvu vodu, al ga opet na kraju bude i onda je ocistim ovako opisano i sve super

    mislim, bolje je probat ocistit nego stalno bacat pegle

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Krk
    Postovi
    24

    Početno

    kupim novu

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb zapad
    Postovi
    64

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa
    meni su savjetovali da očistim alkoholnim octom. Probajte. Ja još nisam a htjela sam
    jesam i super je! Pomiješati ocat i vodu, ostaviti da odstoji koji sat u pegli, propustiti nekoliko puta paru i vodu kroz peglu, izliti to iz pegle - i to je to!

  31. #31
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Cure, kamenac će najefikasnije rastopiti kiselina. Ocat djeluje savršeno, ali je miris nepodnošljiv. Izbjeći ćete ga upotrebom dobrog starog limuntusa otopljenog u vodi. Ulijete to u peglu i uključite ju. Puštate paru normalno kao i s običnom vodom. Kamenac bi se trebao otopiti.


    Heheh, a sad se sjetih i da smo vrlo nedavno imali tu na forumu iskustvo bliskog susreta jedne forumašice s CoregaTabsima (popila umjesto šumećeg magnezija). Vjerujem da bi i te tablete temeljito očistile peglu iznutra.

    (Vrijesak, )

  32. #32
    zumbulmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zg, Kvatrić
    Postovi
    839

    Početno

    Čitam i čudim se- Ne kužim tu foru sa štapićem za samočišćenje pegle od kamenca. Jel ima neki kemičar da mi to pojasni.
    Meni su nekad stalno krepavale pegle. Onda sam kupila peglu sa kotlićem (u austrijskom metrou-1996.) koju sam pred par mjeseci zamijenila malo boljim modelom za 900 kn i također očekujem da će trajati bar 10 godina. Stara je OK samo nisam mogla dotakati vodu dok se sve ne ohladi. Koristim dućansku destiliranu vodu i nikad ne vidjeh k od kamenca.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    u merkatoru ima tekučina koja se ulije u pegle...čisti hrdu i kamenac...ne znam više koliko košta

  34. #34
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja imam Philipsovu Mistral 34, koja ima samočišćenje. Imam je već 9 godina i neuništiva je.
    Sustav samočišćenja radi na principu da tank napunim vodom (običnom), uključim peglu na najjače, izvrnem osigurač (ima neki dugmić) i onda nad sudoperom držim vodoravno dok sva para ne izađe. To traje nekih 10ak min. A uz paru samo ispadaju komadići kamenca. BTW koristim samo običnu vodu iz pipe, nikad destiliranu i nikad one dodatke za peglu (kojekakve mirisne vodice i specijalizirane tekućine). To radim otprilike jednom u 2 godine.

  35. #35
    **mial** avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,361

    Početno

    ja u DM-u kupim sredstvo za skidanje kamenca za kuhala za vodu. ugrijem peglu, isključim malo ulijem promučkam, stisnem za paru, za špricanje vode i nalijem punu peglu vode i stavim je u lavor na krpu u vodoravan položaj da izađe i ponovim. kad ju dobro isperem upalim i ona kao nova ako ne i bolja

  36. #36
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Meni nikad nije uspjelo potpuno je očistit u kućnoj radinosti. Nalijevam običnu vodu, uopće ne pazim da je i ispraznim i svako 1.5-2 g. nosim u servis na čišćenje :/

  37. #37
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    meni je jedna cura rekla kak se preporodila s tom peglom koja ima zasebno kotlić za paru, ja imam philips ellance 3005 već koju godinicu, pa kad to rikne, idem na kotlić.

    ne čistim posebno, stavljam samo destiliranu, ali prije toga sam isto bezuspješno "čistila" i bacala..

    usput, može mi netko objasniti koja je razlika između destilirane i demineralizirane vode, tj. koja je kao bolja za pegle i sl. jer na obje stoje iste upute za uporabu, tj. savjeti za što se koristi.

  38. #38
    Erin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    358

    Početno

    Ja imam Tefalovu Program8 400 i ona u sebi ima neki klin protiv kamenca, koji se vadi svakih misec dana i namaće 4 sata u limunovu soku ili svitlom ocatu. U nju po uputstvima lijevam pola destilirane pola sa špine, a ako voda nije jako tvrda može i sve sa špine. U peglu ne ide čista deminelizirana voda, destilirana, pročišćena, kišnica itd. Za sada je sve super ( doduše imam je samo 4 miseca..)

  39. #39
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    i moja ima kao neko samočišćenje...napunim je do kraja vodom i stavim na najveću paru dok sve ne ispari....jednom je očistila u 3 godine, još ništa ne ispada van .......najobičnija Rowenta za 300-tinjak kuna

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •