Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Čišćenje kada i WC školjki prirodnim sredstvima

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno Čišćenje kada i WC školjki prirodnim sredstvima

    Već neko vrijeme nastojim svoju kuću održavati čistom uz pomoć starih dobrih "bakinih" sredstavacta,soli,limuna,sode....i zaista se u najvećem broju više ne vratim na Ajax,Proper i slične proizvode kojim nas bombardiraju TV reklame.Oduševljena sam učinkom tih manje agresivnih sredstava a a da ne kažem kako time mirim i svoju ekološku savjest.
    I velika je istina da nijedno umjetno sredstvo za pranje stakla ne može dostići blistavilo i čistoću octa i obične vode.
    Da ne duljim,zanima me čišćenje kupaonice-kade,umivaonika i WC školjke.Što upotrijebiti?
    Negdje sam pročitala da kadu blistavo čisti mješavina soli,octa i kiselog mlijeka.Može li to očistiti wc školjku(ipak je prljavija)?
    Kakva su vaša iskustva?

  2. #2
    ornela_m avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Njemacka
    Postovi
    854

    Početno

    ronin, mozes malo napisati kako koristis sredstva koja si navela?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Nema tu neke velike filozofije-voda i ocat su idealna kombinacija za npr.kuhinju(za čišćenje frižidera dodaš i dvije žličice sode radi apsorcije mirisa).Ne pretjerivati s octom-nitko ne voli osjetiti miris octa u stanu-ja volim kad mi je sve čisto bez onih "mirisa"raznih sredstava za čišćenje,kasnije stan zamirišim aromatičnim uljem koje volim.Dakle,octa uliti jednu žlicu i to je dovoljno.
    Već sam navela recept kojim čistim kupaonu:4 žlice soli,dvije žličice sode,sok pola limuna,pola kiselog mlijeka-kad to sve smućkaš,dodaš dvije žlice octa i stvori se prava mala reakcija-kao neki mjehurići i eto smjese za čišćenje kojom ribaš površinu,a kad ispereš sve se blista-ja sam se skroz iznenadila u kojoj mjeri.
    Napomena-inoks čistiti sa istom smjesom ali bez mlijeka.(sve sam te upute pronašla u knjizi koju sam nedavno dobila a koja je prepuna savjeta o održavanju kućanstva i pripremi kozmetike na prirodnoj bazi(starinski recepti)
    To me totalno oduševilo i zato sam otvorila ovaj topic-da vidim ima li još koji sličan ili bolji recept koji možemo smućkati u "kućnoj radinosti".

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    naslov knjige? autori?

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Mene zanima ista stvar. I ja bih se prebacila na prirodna i neagresivna sredstva za čišćenje (i ja frižider perem octom, ponekad i prozore, ali jogurt u svrhu pranja, to mi je novost). Ipak, volim da mi se kada i wc školjka bijeli i da je temeljito oprana (dezinficirana), a to uspijevam jedino Domestosom. Ima li koja manje agresivna varijanta s jednakim učinkom?

  6. #6
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Vidjela sam u dm-u sredstvo za čišćenje na bazi octa od Frosha

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Netko je tražio naslov knjige:
    Grupa autora(Arnsperger-Burkhardt-Kopal-Lenz-Berli)
    Naslov:Bakine kućne tajne(zdravlje,njega tijela,kućanstvo,kuhinja,vrt
    Mozaik knjiga,Zagreb 2005.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    E ovo što je pitala fritulica i mene zanima:da li je na takav način WC školjka dovoljno oprana tj.dezinficirana?
    Ili nam je stvarno toliko svima Domestos u glavi da već mislimo da jedino on i ništa drugo ne može temeljito oprati?
    Mislim,i sama sam zbunjena po tom pitanju:vidim da je školjka čista ali ak se iz nje ne pari onaj oštri dezinfekcijski miris stalno mislim:bakterije su ostale.
    Mislim da moramo na odvikavanje od Domestosa i sličnih proizvoda i da je rješenje:redovito čišćenje,ništa drugo.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    zasto zelis dezinficirati wc skoljku? sta ti nije dovoljno dobro oribati cetkom?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Pa sama sam rekla da krivo razmišljam-valjda vidim one ružne bakterije iz tv reklame...
    Ali i radim na tome....

  11. #11
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Citiraj cekana prvotno napisa
    Vidjela sam u dm-u sredstvo za čišćenje na bazi octa od Frosha
    to ja koristim, super je

  12. #12
    Dragonfly avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    http://www.eartheasy.com/
    Curke, pogledajte si malo recepte za detergente u kućnoj radinosti na ovim stranicama. Ja ih miksam i prezadovoljna sam. Čuvam ih u bocama koje čuvam od destilirane vode. Kad zatrebaju prebacim ih u štrcko i krenem u čišćenje. Ja sam zadovoljna.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Pa za prirodnu dezinfekciju se oduvijek koristio alkohol. Jedna litrena boca košta jedno 120 kn, ali kad je jednom kupiš dugo se ne potroši. Alkohol na gazicu i prebrisati kvake na vratima, prekidače za svjetlo, radne plohe i stolove u kuhinji, pipe itd. Usput možete koristiti za dezinfekciju porezotina i ogrebotina, obloge za istegnute mišiće i natečene zglobove.

  14. #14
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ako ti nije u gostima bio netko tko ima salmonelu ili koleru u principu nije potrebno dezinficirati ništa.

    Bakterije su svuda oko nas i u nama (u nosu ih ima svakakvih, čak i pategenih) i nikako ih se ne možemo riješiti, čak ni Domestosom.

    Da bi došlo do infekcije potrebno je da se poklopi više stvari:

    - dovoljno velika količina bakterija...dakle od par komada se nitko ne može zaraziti čak i da su najgore

    - otvoreni put prijenosa...sluznica, ranica, probavni trakt...ovisno o bakteriji

    - naš oslabljeni imunitet koji u tom trenutku ne reagira pravovremeno

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja bolesti širrriiim i zaraze donosim,to je SIGURNO!

    pa tko može ostat imun na tu reklamu

  16. #16
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Bolje da dođem kasnije, pet puta kasnije. Aaaaaaaa!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    gdje kupujete sodu bikarbonu?

  18. #18
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pa ocat ubija bakterije.. tj. vecina bakterija ugiba u kiselom. Cini mi se. :?
    Sodu bikarbonu kupujem u Mercatoru, u vrecicama od 1/2 kg.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ja moram priznati da sam totalna ovisnica o sredstvima za pranje i dezinfekciju (bila-nadam se). Izgleda da je moja podsvijest inficirana tv reklamama posebno onima koje se odnose na bjelinu robe, čistoću sudopera, wc školjki, kada..Sad sam u fazi osvještavanja iako još uvijek nisam izbacila Domestos.. (meni je miris Domestosa = miris čistoće) Ronin, pa i ja imam doma "Bakine kućne tajne", a totalno sam zaboravila na njih, hvala ti što si podsjetila na tu zgodnu knjigu!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Ja sve perem cistim octom stavim ga u pumpicu naspricam ostavim 5-10 min i obrisem i sve se blista (zatvorim vrata i ostavim prozor otvoren dok se ne izlufta.. smrdi mozda malo vise od domestosa .. poslje upalim par mirisnih lučica i to je to..

  21. #21
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Sve je stvar navike. Ja vise ne mogu boraviti u prostoriji koja je ociscena klasicnim sredstvima za ciscenje, ocat mi vise ne smrdi... a on ionako smrdi dok se povrsina ne osusi i poslije nista.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Pa da,s vremenom ocat prestane smrdjeti,ali ne znam jeste li jednom probali Arf za WC -ljudi moji kak TO SMRDI!!
    Apropos bakterija,jeste li možda jučer vidjeli onu popodnevnu emisiju na RTL-u-nešto o čišćenju posebno prljavih domova-fuuuuuj želudac mi se okrenuo kakvih prljavaca ima-a jeste vidjeli kakve bakterije oni imaju u svojoj kući?
    Odmah sam se digla iz fotelje i išla malo čistit...

    Sodu inače kupujem u Konzumu,ocat za čišćenje koristim alkoholni.
    A ovo za dezinfekciju WC- a alkoholom tu i tamo se nisam sjetila a ideja je odlična.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •