Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Gledanje na sat

  1. #1
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno Gledanje na sat

    Kada su vasi klinci nauciti "gledati" na sat, tj. znati koje je tocno vrijeme?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    To je gradivo drugog razreda i nema potrebe da dijete to znade ranije jer je njemu pojam vremena potuno apstraktan.No ako dijete pokazuje interes nije mu zgorega ponešto objasniti,ali na njegovoj razini.

  3. #3
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    nemam namjeru nikoga prisiljavati
    Zanima me jer vidim da moj S. jos nije zreo za to. Kuzi kad je puni sat, ali mu uopce nije jasan pojam 5 minuta do...., ili 3 i 20, ne zna jel to vise ili manje .. :? :/
    Pa si mislim idem pitati druge mame.

    Kad je kod prijatelja doma, onda kazem: dodji u 3, pa mama od prijatelja pazi da bude tocan. A kad su vani u parkicu, onda je malo teze - ne znaju jos na sat, a bezveze mi je traziti da svako malo zvoni i pita koliko je sati.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Karlo je naučio otprilike kada je bio star kao i tvoj dječak sada ...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Mi smo učili na velikom zidnom satu...mislim da nije pametno učiti na malom ručnom! Svakako dijete prije te akcije treba dobro baratati brojevima do bar 60, znati ih oduzimati i zbrajati...to će svakako biti od koristi!

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    zna brojati barem do 50
    zbrajanje do 10, oduzimanje isto, ali malo teze i sporije (nije da nesto puno vjezbamo).

    Ima onih slikovnica na kojima je sat, pa mozes pomicati kazaljke - bas za ucenje, mislila sam mu to kupiti.

    Ove godine u vrticu ce raditi radne listove, kao pripremu za skolu, pa ce mozda dotaknuti i sat

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Meni bi bilo najdraže da se moje dijete snađe i u parkiću pita nekoga koliko je sati - tako bih sigurno da će se vjerojatno snaći i u "ozbiljnijim" situacijama.

  8. #8
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    moze on pitati, a sta ako je 15 do 3 - on nema pojam da li je to ranije ili kasnije od npr. 3 sata kad treba doci kuci. :/

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    ajd emily....ja jos zujim kad trebam odgonetnuti sto je podne i kvarat...ili kvarat do nesto (em ti kvarate)...a ni ovdje me ne razumiju kad ugovorim kavu u pola 10 ....legica pita...kakvo ti je to vrijeme ...kazi lijepo 9 i po.... :/

    i da ..definitivno sam za varijantu kad nauci brojanje do 60 uzeti onaj sat sa pomicnim kazaljkama i vjezbati....za pocetak jednostavnije varijante ..puni sat i pola sata....

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    moze on pitati, a sta ako je 15 do 3 - on nema pojam da li je to ranije ili kasnije od npr. 3 sata kad treba doci kuci. :/
    Joj, oprosti, ja mislila da je problem u vizualnom
    `ko mi je kriv kad se guram u "stariju grupu"?!

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Smjehuljica (pet godina) je jučer zadramila (doslovno) da želi naučiti na sat.
    Pa smo prije spavanja malo pričale o tome i sad nastavljamo.

    Kako?
    Brojeve zna.
    Osim napraviti papirnate satove, ništa mi ne pada na pamet.

    (Znam da je premala, ali znam i da neće odustati. Kad nešto želi znati, drvi po tome dok se skuži, bar u nekoj mjeri.)

  12. #12
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    i u školi se uči na papirnatim satovima...

    F je od te dobi pokazivala interes, ali povremeni, pa bi svaki put krenuli ispočetka
    evo, sad u 2. razredu sjelo sve na svoje mjesto, iako, i dalje dođe mene pitati koliko je sati

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Prvo krenes s malom kazaljkom, pa dodas kasnije i veliku.

  14. #14
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ja sam moga prvo naučila puni sat i pola. Onda nakon nekog vremena sam mu pokazala ostale minute, ali smo koristili samo "i kvarat" i "manje kvarat", pa pomalo počeli uvodit ostale.
    Uglavnom u situacijama dogovora kad se treba vratit kući od prijatelja, dokad smije bit za kompom, kad će smjet izać vani.. da me ne pila stalno "mogu sad mogu sad?" i da ga ne moram tražit po selu

  15. #15
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo danas ništa ne pita..
    I bolje.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Ja sam skinula nas zidni sat, izvadila papir na kojem pisu brojevi i dopisala svih 60 minuta.
    Nije da je tad bas sve iz prve shvatila, ali definitivno je pomoglo.

  17. #17
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo je opet prije spavanja dramila o satu.
    Sutra ćemo ga morati napraviti.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Moja (2 razred) i dalje ne razumije sat. Tj.tesko se snalazi, ali razumije nakon moje detaljne prezentacije o rotaciji zemlje oko svoje osi ( dan), puta mjesece oko zemlje ( mjesec) i zemlje oko sunca ( godina).
    Prezentacija je ukljucivala crtanje svih putanja i raznobojne loptice koje su glumile suncev sustav.

  19. #19
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Taj dio kuži. Bar tako izgleda.

  20. #20
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja je tek s polaskom u 5.r. sa sigurnošću znala koliko je sati (ovo za slučaj da se javi kakva zabrinuta mama drugašića).

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je tek s polaskom u 5.r. sa sigurnošću znala koliko je sati (ovo za slučaj da se javi kakva zabrinuta mama drugašića).
    Bome, ne mogu sad tvrditi baš za peti razred, ali i moj mlađi je tu negdje. Bolji osjećaj za vrijeme dao mu je analogni sat. Tumačila sam koliko je pol sata režući pizzu. Ali pomak je donio mobitel, klik je bilo programiranje alarma. Sve ostalo prije bilo je li la, nisam sigurna da mu je bilo jasno. Od tada kuži, ali to ne znači da ima dobar osjećaj za tijek vremena. A i nije mu bitno. Stariji je kužio sve, sam i spontano, od predškolske dobi.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja je tek s polaskom u 5.r. sa sigurnošću znala koliko je sati (ovo za slučaj da se javi kakva zabrinuta mama drugašića).


    Ocekivala sam da ne razumije ( i dalje ) sat i kalendar. Previse je to apstraktno.

  23. #23
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mi smo imali doma neku naslijedjenu slikovnicu sa satom, na koji je vjezbala.
    Pocela je s pet godina - a realno je naucila na sat tek negdje krajem prvog sa sedam. Do tada nikako shvatiti da kad velika kazaljka pokazuje pet to nije isto sto pet minuta (makar je imala i neki model sata s nacrtanih svih 60min). Mislim objasnjavali joj, ona bi kakti shvatila taj tren a za dva dana opet ne zna.
    Tako da nije problem poceti samo je pitanje koliko ce potrajat

  24. #24
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A ako nekome treba zbog prakticnih razloga da dijete zna na sat - ja bi kupila digitalni, i namjestila na 12h mod. To sigurno mogu svladati cim znaju brojeve...

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A ako nekome treba zbog prakticnih razloga da dijete zna na sat - ja bi kupila digitalni, i namjestila na 12h mod. To sigurno mogu svladati cim znaju brojeve...
    Da, mogu, ali to im NE daje osjećaj za vrijeme koji je bitan da bi čovjek to dobro savladao.

    Osim toga, odabir digitalnog i analognog sata je individualni. Moj stariji sin je ljubitelj digitalnih satova i digitalnih prikaza vremena, a mlađi sin i ja na digitalnom nikad ne znamo koliko je vremena prošlo. Mora biti analogni prikaz s krugom. Meni čak ni brojke nisu bitne ali površina jest, jer mi daje bolji osjećaj za vrijeme.

    Od 1990. godine nosim ovakav sat i taj mi je najbolji: http://www.jewelryvortex.com/images/...1091596230.jpg

  26. #26
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Baš sam se jučer začudila da tete u vrtiću od naših predškolaca traže da moraju naučiti na sat. Moja ne pokazuje nikakav interes a s obzirom na OKP koji se sada pojavio kod nje zbog anksioznosti oko polaska u školu ne pada mi napamet da ju forsiram još i sa satom.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    A ako nekome treba zbog prakticnih razloga da dijete zna na sat - ja bi kupila digitalni, i namjestila na 12h mod. To sigurno mogu svladati cim znaju brojeve...
    Mogu, ali mislim da je digitalni sat medvjeđa usluga učenju analognog sata. Lakše je, pa se mozak lako ulijeni - čemu se truditi oko kazaljki i podjele na minute, kad možeš pogledati na digitalni?

    Djetetu koje želi naučiti gledanje na sat prvo bih pokazala analogni, mi smo u tu svrhu imali i neku društvenu igru (za uzrast 5+) u kojoj je trebalo namještati kazaljke u odgovarajuće položaje.

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Mi smo imali neku slikovnicu "koliko je sati". Imala je lijepi veliki sat s kazaljkama (na unutarnjoj strani zadnje stranice, a ostale stranice su imale rupu na istom mjestu) pa je trebalo namještati kazaljke kada zeko/medo (ne sjećam se) ustaje, jede doručak, ide u školu, jede ručak, igra se s prijateljima, ide u krevet.... Dobro je poslužilo.

    Ovako nešto: http://www.grafocentar-kz.hr/slike/v...-10109-1_1.jpg
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 10.02.2017. at 13:43

  29. #29
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja ne diskriminiram satove, i jedan i drugi imam doma, pokazuju tocno, od djece ocekujem da nauce na oba prije ili kasnije.
    Kao dijete godinama sam imala digitalni sat i ne vidim neki problem da se prvo nauci na taj pogotovo ako djetetu stvarno treba da zna kad treba npr krenuti u skolu ili na trening.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne diskriminiram satove, i jedan i drugi imam doma, pokazuju tocno, od djece ocekujem da nauce na oba prije ili kasnije.
    Kao dijete godinama sam imala digitalni sat i ne vidim neki problem da se prvo nauci na taj pogotovo ako djetetu stvarno treba da zna kad treba npr krenuti u skolu ili na trening.
    Uh, ja ih diskriminiram, baš zato jer sam kao dijete dobila neki jeftini digitalni sat koji me - sad to znam - prilično usporio u učenju na kazaljke.
    Doduše, ovisi i o djetetu, svojem nisam dala digitalni iz istog razloga, ali ne znači da je svakom djetetu isto.
    Sad sam slično kao Peterlin, moram vidjeti krug s kazaljkama i površinu da bih imala pravi osjećaj za vrijeme

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •