Pokazuje rezultate 1 do 29 od 29

Tema: Dijeta za žuč

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    lost place
    Postovi
    15

    Početno Dijeta za žuč

    Zna li netko dijetu koja se primjenjuje kod upale žuči. Rekla mi je doktorica da ne smijem jaja, margarin, prženo, masno... I ja se sad pitam šta da jedem. Špinat mi ne odgovara, karfiol i tikvice sam navikla jesti s vrhnjem a njega ne smijem, ...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Kod problemima sa žuči se ne jede masno (uključujući mlijeko i čokoladu , bademe ) ni slatko.
    Najbolje je jesti sve na lešo i puno čušpajza bez zafriga - grah, slanutak, leću, mahune... i ostalo povrće. Nikakve umake, majoneze ni slučajno.
    Navodno pomaže i med od kestena.
    Meni je doc lijepo rekao- jedi škampe, ali bez buzare
    Ne pečeno i ne suhomesnato.
    Možeš sušeno voće, makrobiotsku papicu.

  3. #3
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Od mesa smiješ jesti: teletinu, junetinu, piletinu, puretinu (nemasno)
    Od povrća: sve osim kupusa i kelja jer oni napuhavaju i teško su probavljivi, i nesmiješ luk i češnjak (najbolje je kuhano)
    Od voća: sve, ali kuhano bez korice. Nesmiješ jesti sirovo voće.
    Od slatkog: marmeladu i med, kakao, maslac da, margarin ne!
    Od ribe: samo slakovodne i nemasne
    Salate: sve, ali začinjene samo sa malo ulja i limunovog soka
    Možeš jesti tjestenine, njoke (bez puno jaja), rižu, griz, žitarice, šećer...

    Zabranjeno: Svinjetina, govedina, pileća kožica, pečeno, prženo, masno, začinjeno, jaja, sirovo voće, kobase, hrenovke, sušeno meso, konzervirano, jake sireve (uključujući pljesnive), kupus, kelj, luk, češnjak, bademi, orasi, lješnjaci..., gazirana pića, ALKOHOL (posebno piva i rakija)...

    Znam iz pouzdanih izvora, jer je MM upravo na takvoj dijeti...

    P:S: ak se još nečeg sjetim, javim ti...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    lost place
    Postovi
    15

    Početno

    Meni je doktorica rekla da ne smijem ni mahune, grašak i grah. Ma to mi je na brzinu izrecitirala tak da sam došla kući i pokušavala se svega sjetiti. A bila sam luda od temperature i bolova pa sam pola zaboravila. Znam 100% da mi za voće nije rekla jer sam ju pitala za mandarine i rekla je da je to u redu. Budi ti sad pametan.

  5. #5
    LedinaMama

    Početno

    I pored sveg nabrojanog ne smijes nista iz frizidera - smrt za zuc. Kad izvadis iz frizidera neka ti odstoji barem dva sata prije konzumiranja.

  6. #6
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Mi smo dobili original štampani materijal od kirurga i tamo piše svježe voće NE! Fakat više ni ja neznam. :shock:
    I tamo isto piše da niti hladno niti vruće nesmiješ jesti ni piti, nego onak sobne temperature.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Podižem malo ovaj topic da vidim ima li netko koga je kamenac napao u trudnoći...mislim na bolove. Meni su ga otkrili neki dan i do danas me nije zabolilo. Danas sam prvi put osjetila pa sam se malo ustrtarila. Preporučili su mi dijetu ali to je u trudnoći naravno prilično teško izvesti kad mi se stalno nešto jede a taj dijetalni obrok mi u želucu traje otprilike 3 minute....šta mi je činiti ako me počne jako boliti?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Da li je dozvoljeno jesti sirne namaze, piti mineralnu (pijem ju u prilično velikim količinama)??

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    za mineralnu ne znam, namazi su valjda ok ako nisu punomasni.
    Meni je puno pomogao med od kestena i čaj od Čelikovića. Popila sam i njegovu kuru (kad mi je doc rekao da moram na op) med, čaj i neke gorke kapljice, i kamenci su se smanjili.
    meni je koma kad se prežderem i zapravo istinski izbjegavam samo jaja.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Nani ja sam dobila prvi napadaj žuči u trudnoći (u 6. mjesecu) i to tak da sam završila na Hitnoj na inekciji. U akutnom stadiju sam bila na strogoj dijeti (3-4 dana nakon napadaja), a kasnije sam pazila da više jedem na lešo, ne masno, ne jako začinjeno. Bitno je, što su meni preporučili jesti više puta po manje. Bitno je puno se odmarat, dakle ležat, jer je u trudnoći problem što beba pritišće žuć pa se uslijed toga i jave problemi.

    Točno je da se ne preporuča jest sirovo voće već kompote, i sve jest sobne temperature, za sirne namaze ne znam točno jer ja to i inače ne jedem, a ja ti mineralnu ne bi preporučila.

    Ak te počne bolit odmah na strogu dijetu štapići, čaj, dvopek 1 -2 dana, a onda polako uvodit ostalo. Ak baš jako boli na Hitnu na spasmex.

    Ja sam žuč operirala u 6. mjesecu ove godine.
    To je sve kaj se mogu sjetit ovak na brzinu, ak imaš još kakvih pitanja pitaj može i na PP.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Hvala puno na info, ovo je skupa sasvim dovoljno...pusa velika...nadam se da neću imati problema većih no ovo danas što me zabolilo i na svu sreću prestalo!!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Podizem,

    uskoro bih trebala na operaciju zuci, slucajno mi je na UZ-u otkriven kamen veci od 1cm, kojeg prije trudnoce nisam imala (usporedni UZ), znaci ovoliko je narastao u zadnje dvije godine. Ja sad ovaj kamen povezujem s bolovima u abdomenu koje nisam mogla nigdje svrstat ali to do sada nije bilo nista dramaticno. Bila sam kod dva kirurga po misljenje i oba su za operaciju iako ja nemam neke vece smetnje. Njihov glavni razlog, izmedju drugih koje su mi iznjeli, je moj stil zivota koji se sastoji od konstantnih putovanja i mijenjanja zemalja, kao dovodim sebe u opasnost da me zaboli negdje gde bas i nema uvjeta za dobru intervenciju. Ja sam jos uvijek neodlucna i odugovlacim koliko mogu ali skoro bi se opet trebali seliti u drugu zemlju i to be tjera da se podvrgnem operaciji. Kakav je vas stav prema operaciji zuci, a osoba ne osjeca smetnje? Cure koje ste se operirale, koliko traje oporavak i da li boli nakon operacije?

  13. #13
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Timmy...nemam odgovor na tvoje pitanje nažalost, ali imam problema izgleda sa žuči! Zanima me vaša bol - gdje vas je boljelo, jel bilo mučnine, kakve pretrage ste(osim UZV-a) radile za žuč???
    mene već 5 dana boli s desne strane i to pod rebrima, smeta mi sve što mi dotiče taj dio, mučno mi je...išla sma na svoju ruku izvaditi kolesterol i trigliceride i još nešto :? po čemu se vidi kako žuč i gušterača rade i luče! jer moja doc mi rekla-to je nategnut mišić-samo mi palpacijski nabrzak prepipala, a UZV ne treba-to je od stresa ili je mišić....pa ljuta sam ko ...samoinicijativno sam nazvala hitnu sinoć i kaže doc da je žuč-dijeta i čaj!

  14. #14
    Ana29 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    395

    Početno

    Dižem temu,


    čeka me operacija žuči, pa me zanima koliko traje oporavak (laparaskopski). Imam bebicu od 2,5 mj, pa mi je to problem

  15. #15
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj zelimo_bebu prvotno napisa
    Timmy...nemam odgovor na tvoje pitanje nažalost, ali imam problema izgleda sa žuči! Zanima me vaša bol - gdje vas je boljelo, jel bilo mučnine, kakve pretrage ste(osim UZV-a) radile za žuč???
    mene već 5 dana boli s desne strane i to pod rebrima, smeta mi sve što mi dotiče taj dio, mučno mi je...išla sma na svoju ruku izvaditi kolesterol i trigliceride i još nešto :? po čemu se vidi kako žuč i gušterača rade i luče! jer moja doc mi rekla-to je nategnut mišić-samo mi palpacijski nabrzak prepipala, a UZV ne treba-to je od stresa ili je mišić....pa ljuta sam ko ...samoinicijativno sam nazvala hitnu sinoć i kaže doc da je žuč-dijeta i čaj!
    žuć?mene zna boli desno pod rebrom želučana hernija.mučno mi je i sve ostalo...

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    slijepa ulica
    Postovi
    22

    Početno

    Zavrsila na hitnoj prije dva tjedna. Bolilo za poludit. Rekli zuc. Rijesili spazmeksom... Bila na ultrazvuku. Veli doc - dosta konkrementa (?) - za laike mini kamencica ili pjeska. I kaze jos - javite se za operaciju...uf!
    Sad sam na dijeti. Skroz nemasno - sve... Strah me je kako ce dalje biti s dojenjem... Nekako mi se vec cini da se misek krace zadrzava na cikama. Jos se k tome kroz tri dana vracam na posao. Sam bog zna kaj cu tamo jesti...
    Koliko sam uspjela pronaci, operacija zahtjeva 3-4 dana hospitalizacije ako sve prodje kako treba, a bebek mi jos tak mali... Ja bih prolongirala bar za koju godinu...bar jednu...
    Koliko dugo se uopce mogu drzati ovakve prehrane, a da nema posljedica za dojenje?
    Da li se netko nasao u slicnoj situaciji? Unaprijed zahvaljujem za savijete.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    AlanaLea ja sam kao što si mogla pročitati prvi napadaj imala u 6. mjesecu trudnoće i od tad sam bila na dijeti za žuć. Naravno ne cijelo vrijeme strogo, ali sam već kužila kaj mi smeta pa sam to izbjegavala.
    Uspješno sam dojila Roka 13 mjeseci, a na operaciju sam išla kad je navršio 2 godine.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    evo i eksperta. kamenci su me prvi puta uhvatili u trudnoći. bolovi ispod desnog rebrenog luka, ponekad mučnina, ponekad povraćanje, ponekad samo bolovi u želucu (žuč se vraćala u želudac...) dijeta je nešto pomagala, ali i svi će ti doktori reći da je dijeta samo općenita, da različiti ljudi različito reagiraju na pojedine namirnice i da moraš sama naučiti što ti škodi, a što ne.
    elem, nakon poroda je mjesec dana vladao mir, a onda je počeo show. neovisno o mojoj dijeti dobivala sam napade, a u jednom takvom koji je trajao 3 dana sam dobila laganu temperaturu, završila na hitnoj i zadržali me u bolnici :shock: jer su mislili da imam pankreatitis (vrlo ozbiljna komplikacija do koje može doći zbog žučnih kamenaca). ipak, nije bilo tako ozbiljno, ali sam svejedno morala ostati 8 dana u bolnici. na sreću, divni doktori i sestre s gastro2 u vinogradskoj su mi maksimalno izašli u susret, dobila sam apartman, muž mi je donosio malog tijekom dana na dojenje, a po noci je mali tamo spavao sa mnom. operaciju se više nisam usudila odgađati jer si nisam mogla "priuštiti" da opet zaglavim u bolnici s tako malom bebom.
    sama operacija (laparoskopski) je bila potpuno jednostavna. radi se pod punom anestezijom, ništa ne osjećaš, kratko traje i od svega ti ostanu samo 4 rupice na trbuhu. nisam smjela dojiti 24 sata, izdajala sam se, a i u tome su mi pomagale krasne sestre s kirurgije 2 u vinogradskoj. doma su me poslali nakon nekih 36 sati, potpuno sposobnu i pokretnu, jedini bolovi koje sam osjećala su bili bolovi u ramenima, slično kao kod gripe jer te prilikom operacije napušu s nekim plinom da ti se razdvoje organi pa se taj plin može popeti prema ramenima i treba mu neko vrijeme da nestane. pomoglo mi je spavanje s uspravljenim uzglavljem 2-3 dana. i to je to. vrlo jednostavno, bez nekakvih bolova i svakako puno bolje nego oni česti, bolni napadi. sorry što sam odužila, ako vas još bilo što zanima, pitajte.

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    slijepa ulica
    Postovi
    22

    Početno

    Hvala Roko_mama i Nel na ohrabrujucim inputima

    U medjuvremenu sam bila i kod svoje doktorice. Dogovorile smo se kontrolirati relevantnu krvnu sliku (kolesterol, masnoce i sl.),koji su trenutno malo poviseni, kroz dva mjeseca i probati izdrzati s prehranom bez masnoca... Dobila sam i spazmex za po doma, ako zagusti... a nadam se da nece...

    U medjuvremenu sam se nacitala zanimljivih i ponekad cudnih "prirodnih" varijanti rjesavanja ovog problema, ali odlucila sam da dok dojim nikakvo eksperimentiranje s tim ne dolazi u obzir.

    Nasla sam na netu upute o prehrani koje mi zvuce najsuvislije od svih s kojima sam se srela do sad. Evo link, ako nekom zatreba:
    http://www.nutricionizam.com/DT/m870705.htm

    Jedino sam u nedoumici za voce. Jasno kao dan - ne jesti sirovo! Ali, da li to znaci da se ne smiju piti ni sokovi od sirovog voca(iz sokovnika), ili???

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Alana, evo citam, pise da moze sirovo voce. Ili sam ja tako razumjela. Ja jedem sirovo voce i ne smeta mi.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    alana, meni je moja gastroenterologica (huh, valjda sam dobro napisala) rekla da bi voće trebalo malo odstajati. dakle oguljeno ostaviš da odstoji i onda papaš. jedino je napomenula da su lubenice, šljive, kruške i grožđe (jest da toga sada nema, ali bit će) jako loši za žuč. naravno, i za ovo vrijedi ono što sam već napisala, a to je da je sve jako individualno i ako nekome nešto smeta, ne znači da će i nekome drugome. s obzirom na to da imaš sitnih konkremenata, to ti je, na žalost, najgora varijanta, moglo bi ti se dogoditi da te sve smeta pa i drndanje po lošim cestama (da i to je moguće) naravno, želim ti sve najbolje i da sve završi na najbolji način.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    eh da, što se prirodnih varijanti tiče. naravno, sama odvagni. i ja sam se načitala puno pozitivnih i krasnih rezultata. ali bilo je i nešto negativnih koji, u pravilu, završavaju na hitnoj i tada se spašava život. malo prouči o komplikacijama koje mogu nastati ako ti se konkrement zaglavi u žučovodima. ja se nisam usudila iako me privlačilo...a ipak, poslije operacije sam opet završila u bolnici jer su mi kamenčići zaostali u žučovodu pa su ih morali izvaditi možda sam ipak trebala prirodnom varijantom, barem bih znala zašto su tamo. i da, zato sam u prvom postu napisala da sam ekspert. mislim da sam sada prošla sve što se proći moglo. jedino ako mi ne izraste nova žuč. kakve sam sreće....

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    slijepa ulica
    Postovi
    22

    Početno

    Citiraj nel prvotno napisa
    eh da, što se prirodnih varijanti tiče. naravno, sama odvagni. i ja sam se načitala puno pozitivnih i krasnih rezultata. ali bilo je i nešto negativnih koji, u pravilu, završavaju na hitnoj i tada se spašava život. malo prouči o komplikacijama koje mogu nastati ako ti se konkrement zaglavi u žučovodima. ja se nisam usudila iako me privlačilo...a ipak, poslije operacije sam opet završila u bolnici jer su mi kamenčići zaostali u žučovodu pa su ih morali izvaditi možda sam ipak trebala prirodnom varijantom, barem bih znala zašto su tamo. i da, zato sam u prvom postu napisala da sam ekspert. mislim da sam sada prošla sve što se proći moglo. jedino ako mi ne izraste nova žuč. kakve sam sreće....

    Aime, Nel, pa ti si isprobala cijeli spektar tegoba sa zuci. Nadam se da je sad sve dobro. Ultrazvuk doc mi je rekao da kad se odstrani zucna vrecica i dalje moras paziti sto jedes. Veli da njegova gdja i dalje pazi i da jos zna imati problema kad pretjera. Kako je kod tebe?

    Hm, da...Procitah i ja sve to o prirodnim varijantama... I ne bih se time igrala dok je jos moj bebek jako ovisan o meni. Da ne bi skrenulo u komplikacije...

    U medjuvremenu sam malo eksperimentirala s vocem - pila svjezi sok od jabuka (dvadesetak dana nakon napada) i malo me je napuhavao i "ispuhavao" , ali drugih problema nije bilo. Mislim da cu oprezno experimentirati sa vockicama. Zacudo, falile su mi vise od cokolade (< rece ljeceni cokoholicar)

    Mozda dizem previse panike, nakon jednog, ali zestokog napada (i nesto malo tegoba prije koje nisam pripisivala zuci), ali uzasavam se iduceg napada... Sad kad mi se netko zamjeri, znam novu "kletvu" - da, da vezana je uz zucne kamence

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    20

    Početno

    he, he, zato se i smatram ekspertom. što se dijete tiče, da, prvih mjesec dana si još na dijeti, a onda ti kažu da polako počneš jesti normalno, ali s dozom opreza da vidiš što ti smeta, ako ti smeta. meni, za sada, ništa nije zasmetalo, ali moram priznati da još ni u čemu nisam baš pretjerala. čekam sezonu roštilja pa ćemo vidjeti.
    što se panike tiče, tu te potpuno razumijem, ja sam bila u potpunoj paranoji jer su moji napadi bili učestali, vrlo bolni, nisam baš htjela uzimati spazmex, bebač je isključivo dojio i ovisio o meni pa mi je to visilo nad glavom. ipak, hvala ti na pitanju, sada je sve u redu, ja se odlično osjećam (kao da ništa nije bilo), uspjeli smo održati dojenje i cijeli taj užas je iza nas :D

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    je li ovo žučni napadaj

    oštra bol u noći, boli ispod lopatica desno jako ,na prednjoj strani ispod rebrenog luka ?

  26. #26
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    moguce da je, a opet moze bit bilo sta ... koliko te jako bolilo?

    najbolje podji kod dr-a kad ti naprave ultrazvuke onda mogu potvrdit jeli zuc.

    nedavno mi bliska osoba to prosla rekla je da je to nesto strasno koliko boli

    nadam se da nije nista strasno.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    moram kod doktora, to je sigurno, a bolilo je da oduzima dah....

    i prije me je tako bolilo ,ali sad je učestalo skoro svaki 3 dan

  28. #28
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    mare, kako si? Držim fige da je bolje

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    pošto sam cijeli dan jela kuhanu hranu, ne boli ništa
    no to nije trajno riješenje

    vidjet ću što kaže dr

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •