Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: dojene bebe ne mogu biti predebele?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno dojene bebe ne mogu biti predebele?

    da li je ovo 100% istinito?
    rodila sam prije mjesec dana, deckic, 3520 g, 50 cm. od pocetka je super napredovao, samo prvi dan u rodilistu mu je tezina pala, a vec drugi dan je poceo dobivati.
    dojim na zahtjev sto cesto znaci stalno ali se nisam ni zabrinjavala previse. medjutim zadnjih dana mi je sve nesto postalo sumnjivo, te mi je tezak, te mu je sva robica premalena (vec je 56 preraso, najcesce nosi 62). vagali smo se na kucnoj vazi po sistemu s njim i bez njega, mm, moja mama i ja, i svi smo zakljucili da ima 6 kg! moze biti da to nije bas tocno koliko ima, ali sto posto nema ispod 5,5 kg. ,a dugacak cca 57 cm. cini mi se suludo da beba dobije 2,5 kg u mjesec dana. ko za vraga, pedijatrica je na godisnjem pa cekamo da se vrati da bi otisli na ovu prvu kontrolu, pa zato ovdje postavljam pitanje. da li da prorijedim podoje i pocnem ga stavljati na neki red? da li je i tako veliki prirast tezine ok?
    ima li jos ovakvih slucajeva?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ljubi prasence debelo i uzivajte.

  3. #3
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno Re: dojene bebe ne mogu biti predebele?

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    ima li jos ovakvih slucajeva?
    Ima, ima. Flora je u mjesec dana dobila 6 cm i 1 kg.

    Kao što Marta kaže... ljubni bebu i niš ne brini.

  4. #4
    shogi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    285

    Početno

    Nikola je imao 5,5kg nakon 29 dana (3820g porođajna) i doista je bio debeljuškast. Sisao je svaki sat . Ali svaki sljedeći mjesec je dobivao manje.
    A tako i nećak...pa mislim da nema mjesta brizi. Mi smo sretne mame šta nam bebači tak' slatko papaju .

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

  6. #6
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Mjesec dana nakon poroda dobio je 1400 g. i 5 cm. Isto smo nosili 62, pa začas i 68. Nemaj straha. To ti je malo prasence i NEKA JE!

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Kažu da dojena beba smije dobiti i do 2,5kg u jednom mjesecu - znaći vi ste gornja granica.
    Vjeruj mi znam kako ti je jer mi sa nešto preko 5mj imamo 9,5kg i napokon malo stagniramo

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Moja curica je u 5 tjedana bila dobila točno 2 kg i narasla 8,5 cm (sa 3200 g na 5200 g, sa 49 cm na 57,5 cm). Nama je kućna vaga uvijek pokazivala više jer treba računati i pelenu. U svakom slučaju, cicajte i uživajte.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Italia
    Postovi
    113

    Početno

    Moja S. je rodjena sa 2960 iz bolnice izasla sa 2800, 47 cm. Na zadnjem merenju od pre 10 dana imala je 5750, 61 cm. Znaci, 14 cm je porasla od rodjenja! I dobila oko 3 kg! I mene tesi to da dojene bebe ne mogu biti debele! Ma neka one samo papaju!

  10. #10
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ja obožaaavam svoju otpočetka debelu bebu :D

    Sve je to normalno

  11. #11
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    cini mi se suludo da beba dobije 2,5 kg u mjesec dana. ko za vraga, pedijatrica je na godisnjem pa cekamo da se vrati da bi otisli na ovu prvu kontrolu,
    kaj se bojiš da bu eksplodiral dok se dok ne vrati?
    ne brini, papajte i uživajte. kad su sisavci u pitanju, sve varijacije su dozvoljene!
    prevela bih ti sad odlomak iz knjige "the womanly art of breastfeeding", ali bi bilo predugačko (meni, za prevoditi i za pisati), pa ću samo ukratko prepričati:
    dakle, radi se o mami čija je dojena beba s 3 i pol mjeseca bila teška 8 kila. doktor joj je rekao da će "razvoj velikog broja masnih stanica" bebi kasnije u životu prouzročiti probleme s težinom. srećom, mama je tokom trudnoće pohađala sastanke la leche ligue intl, gdje je čula za takve slučajeve i znala je da se prije svega treba zapitati: da li je beba živahna i zadovoljna najveći dio vremena? da li se dobro odvijaju drugi vidovi razvoja (osim rasta)? ako je odgovor na ta pitanja potvrdan, onda brzo iliu sporo dobijanje na težini samo po sebi nije razlog za zabrinutost.
    mama se također sjetila da je, iako sada, u odrasloj dobi, vitka, kao beba bila ogromna i jako bucmasta. baka joj je to potvrdila i dodala da je i ona (baka) bila debeljuca kao beba. našle su fotke mame i bake i odnijeli ih pokazati doktoru, koji se tome silno iščuđavao (i mama i baka kao odrasle su bile vitke), pozvao je još jednog doktora da mu pokaže to čudo, pa su zajednički zaključili da u teoriji o masnim stanicama postoje "rupe" i da kod dotične bebe nema apsolutno nikakvog razloga za brigu ili, ne daj bože, dijetu...
    doktori se ravnaju prema tablicama rasta djece hranjene na bočicu, a o ovim stvarima ne znaju baš puno...

  12. #12
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    i mi smo u mjesec dana natukli 1400 gr :D
    Zadnji mjesec je dobio "samo" 500 gr 8)
    ništa ne brini i uživaj u maloj škembici.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    OS
    Postovi
    122

    Početno

    Mi smo prva dva mjeseca dobili više od 1 kg. a sad u zadnja 3 slabije (oko 500 g.) ali zato raste i raste...sad smo 6 mj. i nosimo veličinu 80! eto ima nas dosta čije su bebe isključivo dojene dobivale u početku do 2 kg. mj.stoga NE BRIGAJ!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Šta jedino mi ne usporavamo? Prirasti 1700,800,1000,1000, otpušten s 3kg, sa 4mj. imao 7600g. Sutra idemo na vaganje. Ako opet dobije kilu, onda nema smisla da krećemo s dohranom čim napuni 6 mj. Jel' ja dobro razmišljam?

  15. #15
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Ni mi izgleda ne usporavamo, 1.mj. 1750 i 8 cm, pa 1 400, pa 1 000, sa 3.5 mj. je imao 7 600!!
    Sutra nam je pregled, a po mojoj slobodnoj procjeni on sad ima oko 9 kg!
    I ne brinem jer mi je bas super ovakav kakav je, moja bubuleja!
    A i citala sam da dojena djeca do 2. godine izgube tu "masnocu".

  16. #16
    skviki avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Bregi,Matulji
    Postovi
    505

    Početno

    Eto tek da prijavim još jedno prasence. Sa 5 mjeseci nešto preko 9kg. Na komentare da je predebela i da bi je trebala manje dojiti pravim se gluha. Samo nek papa! Hura za debele bebe

  17. #17
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    tri put hura, i puno pusica slatkim buhtlicama!
    ja nemam tako veliku bebu, ima 6 mj i 8 kg, ali buconjama poručujemo: samo papajte!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    kaj se bojiš da bu eksplodiral dok se dok ne vrati?
    ne brini, papajte i uživajte. kad su sisavci u pitanju, sve varijacije su dozvoljene!
    prevela bih ti sad odlomak iz knjige "the womanly art of breastfeeding", ali bi bilo predugačko (meni, za prevoditi i za pisati), pa ću samo ukratko prepričati:
    dakle, radi se o mami čija je dojena beba s 3 i pol mjeseca bila teška 8 kila.
    ma i moja m. je sa tri i pol mjeseca imala preko sedam kila i isto je jako brzo napredovala ali ovo je isvan svih tablica.
    hvala cure na tolikim odgovorima, vidim da ima dosta slicnih slucajeva. samo ipak se tu radi o kili, kili i pol mjesecno, nije li dve i pol kile u mjesec dana ipak malo previse?
    jedino me ovo kaj je paula napisala tjesi:
    Kažu da dojena beba smije dobiti i do 2,5kg u jednom mjesecu - znaći vi ste gornja granica.
    gdje si to procitala?
    ma nisam ja bas toliko zabrinuta, nego me vise zanima koliko je to u redu i da li da tako nastavimo ili da pokusam prorijedjivati podoje, premda to uopce ne bi bio jedonstavan zadatak...

  19. #19
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    pričala mi mama da smo sestra ili ja /ne sjećam se/ u mjesec dana poduplale porođajnu težinu, odn. dobile 2,5 kg. pedica je posudila sve vage u domu zdravlja prije nego što je povjerovala.

    (sad smo obje džepnih dimenzija)

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    pričala mi mama da smo sestra ili ja /ne sjećam se/ u mjesec dana poduplale porođajnu težinu, odn. dobile 2,5 kg. pedica je posudila sve vage u domu zdravlja prije nego što je povjerovala.

    (sad smo obje džepnih dimenzija)
    Nećak od moje kolegice je izašao iz rodilišta sa 2400g, a nakon 4 tjedna je imao 4700g, znači skoro poduplao težinu (isključivo na cici).

  21. #21
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ne brini. moj je u 14 dana dobio 900 grama, a u mjesec dana 1850g i 7 cm

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    121

    Početno

    U prvih šest mjeseci dojenjem natukao 7400, Prasac mali slatki. Sika mu je i dalje najmilija,ima 8,5 mjeseci

  23. #23
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    uf, moja omiljena tema!
    Zach je sa 6 mjeseci tezio 10,2 kg! iskljucivo je dojen. nakon sto je propuzao i prohodao, sve je to doslo na svoje mjesto.

  24. #24
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    Zach je sa 6 mjeseci tezio 10,2 kg! iskljucivo je dojen. nakon sto je propuzao i prohodao, sve je to doslo na svoje mjesto.
    Anja je slično kao i Zach, samo što je imala 300g više sa 6 mjeseci, ali još nije ni propuzala ni prohodala

  25. #25
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Evo novih dimenzija; 71cm i 8 800! Ped. kaze da je prosjek jednogodisnje djece 75 cm :shock:
    Znaci dobio je 1200 od zadnjeg puta. Sto ne bi trebao svaki mjesec manje? :?
    A ko voli papati...

  26. #26
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    tridesettri:
    da li da tako nastavimo ili da pokusam prorijedjivati podoje, premda to uopce ne bi bio jedonstavan zadatak...
    nemoj biti takva, rodila si ga nježno, pa zašto bi ga sad frustrirala takvog malog!
    daj, stvarno, pa zašto se ti uopće brineš?
    osim toga, prorjeđivanje podoja najvjerojatnije ne bi ništa promijenilo, frajer očito zna navući koliko mu treba.

  27. #27
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    tridesettri:
    da li da tako nastavimo ili da pokusam prorijedjivati podoje, premda to uopce ne bi bio jedonstavan zadatak...
    nemoj biti takva, rodila si ga nježno, pa zašto bi ga sad frustrirala takvog malog!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Evo na brzinu sam pogledala, mladji se rodio sa 4.40kg (vjerovatno je izgubio nesto nakon poroda) i onda nakon mjesec dana je imao 2 kg vise nego nakon poroda. Definitivno je bio prascina, taj bi se "ispalio" nakon hranjena da bi ga susjedi culi i nakon toga bi ga samo spustila u kadu jer je bilo govana do vrata. Nije se isplatilo nista brisati sa onim maramicama. Onaj prvi broj pelena za novorodjencad sam dobila u bolnici i tamo ga i ostavila, jer mu ne bi drzalo koliko bi se ispiskio. Nakon treceg mjeseca je dobio jos 1.8kg. Poceli smo ga i dohranjivati relativno rano, sa 4 mjeseca jer je pokazivao znakove prema nasoj hrani i kad sam probala sa vocem i zitaricama, jos uvijek je dojio redovito. Legla bih ga nahranjenog i podojenog i probudio bi se izmedju 11 i 12, podojila bih ga potiho i onda bi se opet probudio izmedju 4 i 5, te nastavio spavati do 7-8. Sa 6 mj. je imao 9 ipo kg. Ali se je onda poceo vise kretati i smanjivati tu ludu kilazu.

  29. #29
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Prije skoro 4 godine bila je slična rasprava na "elimination communication" grupi (bezpelenaši) i jednu dobro utovljenu bebu su od milja zvali Michelin beba (vidi http://www.thesavvytraveller.com/agr..._doll_200w.jpg )
    Zaključak je bio da je to za dojenu bebu sasvim OK.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    tridesettri:
    da li da tako nastavimo ili da pokusam prorijedjivati podoje, premda to uopce ne bi bio jedonstavan zadatak...
    nemoj biti takva, rodila si ga nježno, pa zašto bi ga sad frustrirala takvog malog!
    daj, stvarno, pa zašto se ti uopće brineš?
    osim toga, prorjeđivanje podoja najvjerojatnije ne bi ništa promijenilo, frajer očito zna navući koliko mu treba.
    pa sad se vise ne brinem. nisam nikad prije cula za toliki prirast tezine pa sam se malo zabrinula tim vise sto on zaista jede non stop pa sam mislila dal ja mozda nesto krivo radim. jer jos uvijek u nekim knjigama pise da ako dojis cesce nego svaka dva sata, da onda nesto nije u redu. osim toga sam negdje nacula da takvo debljanje moze biti opterecenje za mali probavni sistem. ali znam i onu da dojene bebe ne mogu biti predebele, a uvijek si mislim pa valjda sam zna koliko mu treba, pa cak i ako se to nije "po tablicama". u biti sam otvorila ovaj topic vise iz straha ako me sad pedijatrica isprepada, pa da se ne dam isfrustrirati jer znam u sebi da je sve ok, i da se ne obazirem previse...hvala svima na odgovorima.

  31. #31
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    jer jos uvijek u nekim knjigama pise da ako dojis cesce nego svaka dva sata, da onda nesto nije u redu.
    mislim da se ovo "nesto nije u redu" odnosi na mamu, tj. kolicinu mleka.

    ja znam slucaj (mm-ovi kumovi) bebe koja je dobijala po 2kg prva 3 meseca. mala je stvarno izgledala ogomno, obrazi su joj prosto ispadali, ali je sve bilo super s njom!
    sad je normalne tezine!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo upravo se vratili od pedijatrice, kucna vaga me zaista nije puno prevarila, malac ima 5,820 g, dakle dobio je 2,300 od porodjajne, tj. jos i vise jer je u rodilistu nesto izgubio, otpustili su nas sa 3,350 dakle skoro dve i pol kile!
    doktorica rekla da je sve 5, da samo tako nastavimo. jedino mu je prepisala zeljezo mislim bebici od mjesec dana :shock: ali kao zato sto tako jako brzo raste...e sad sto napraviti? ja sam jako protiv tog zeljeza ali cinjenica jest da je i moja curka isto tako dosta brzo rasla i na kraju je stvarno i bila anemicna. ali ona je iskljucivo dojila i nije nis htjela jesti do preko osam mjeseci dakle imalo je to neki razlog. ovo mi se stvarno cini prerano za poceti davati zeljezo. ali to je za neki drugi topic, da se sad ne davim s tim...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    194

    Početno

    vIdis da te kilaza nije trebala previse brinuti neka malisa i dalje napreduje tako dobro sve ce to izgubiti kada dodje u puzece i hodajuce dane.
    Zeljezo - probaj se jos negdje posavjetovati!

  34. #34
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Da se i mi javimo! U prvih mjesec dana dobio je 1900 g i 3,5 cm, sada sa dva mjeseca ima oko 6400 i 56 cm. Mali bucko, a rodio se sa 48 cm i 3 kile.

  35. #35
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    I da: moja sestra je sa 8 mj imala 12 kg, a sad ima nožice ko šibice!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •