Pokazuje rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Ruske piroške

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    59

    Početno Ruske piroške

    Ovaj je recept iz knjige Vokija Kostića “Gastronomski dnevnik”. Čovjek je kompozitor i veliki gurman (veliki i tijelom i ljubavlju prema hrani). Radi muziku za filmove, serije i predstave – jedna referenca: film Ko to tamo peva.
    Putovao je po cijelom svijetu i sakupljao recepte, a ovo su Ruske piroške. Recept je prilično jednostavan, jedino je za mene malo zbunjujuća količina mesa, ali procijenite sami. Važna Vokijeva napomena je da je velika zabluda da se piroške moraju pržiti u ulju. On kaže da se prave ruske piroške peku u pećnici. Osim mesom, mogu se puniti i kiselim kupusom, sirom, sjeckanim jajima.

    Tijesto: 200 g kiselog vrhnja, 200 g maslaca, 2 čaše brašna
    Nadjev: po 300 g mljevenog svinjskog, goveđeg i telećeg mesa (znači ukupno 900 g mesa – meni malo previše, ali dobro sad...), 1 glavica crnog luka, pola deci ulja, so, biber po ukusu, peršin
    Premaz: dva žumanca

    Zamijesiti vrhnje, maslac, brašno, napraviti loptu od tijesta i ostaviti da prenoći u frižideru. Sutra: pržite luk i meso, dodajte peršin, so, biber. Tijesto pomalo vaditi iz fridža, i razvaljati ga tanko kao za rezance. Sjeći kvadrate od 10 cm, po dva kvadrata staviti jedan na drugi, na sredinu malo nadjeva i zaklopiti. Zaklopljenu stranu okrenuti na dole, pa složiti u pleh, premazati žumancem i peći 30 minuta na 200º
    Klopati toplo.

  2. #2
    malinica

    Početno

    Privuce me naslov Ruske piroske, posto je to jelo moje mladosti koje mi je stalno spremala moja baka.

    Moja pokojna baka je imala nesto drugaciji recept.
    Naime pravila je tijesto koje se kuvalo a ne peklo (jaje, brasno, malo praska za pecivo, malo soli i malo secera), pa se uzimaju grudvice tijesta i razvljaju se tako da budu precnika oko 10cm i debljine 2mm.
    Fil se spravlja od krompira i nekog slanog a ukusnog sira. Krompir se skuva u ljusci i ispasira i u njega se doda sir. Grodvice ovog fila se dodaju na sredinu onog razvljanog tijesta pa se tijesto savije preko fila i utisne prstima na kraju. Ovo se stavi u kipicu vodu i kuva se dok ne isplivaju na povrsinu.
    Nakon toga se sitno isjecka slanina i proprzi u tiganju te se u to doda zlica aleve paprike, i na tom se preprze one piroske.

    U svakom slucaju ja moram da probam ovaj recept koji je OXi prilozila a ko zeli neka proba i ovaj.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •