Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: zAŠTO DJECA GRIZU ?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno zAŠTO DJECA GRIZU ?

    zANIMA ME ZAŠTO DJECA GRIZU DRUGU DJECU ILI ČUPAJU ZA KOSU?
    DA LI JE TO DO ODGOJA , JASLICA...?

  2. #2
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mislim da skroz mala djeca grizu i čupaju zato što su im zanimljive reakcije na ugriz/čupanje. Malo starija, oko 1,5 godinu (moj Sven) grizu jer misle da će time postići željeni cilj (dobiti igračku, dopuštenje da npr. otvara ormare i sl.). Mogu reći iz osobnog iskustva da je Sven takvo ponašanje "pokupio" u jaslicama. Doma to nije vidio, ali je zato svjedok takvog "istjerivanja pravde" od strane djece, pa i on tu i tamo pokušava takvim ponašanjem ostvariti svoj cilj. Pošto se brzo uvjeri da to kod nas ne prolazi odustaje. I tako svakih toliko mu se "omakne" pa prođe. Takva faza valjda traje dok ne bude u stanju na drugi način (razgovorom) sposoban rješavati probleme. Bez obzira što se još drugačije ne zna snalaziti takvo ponašanje ne treba tolerirati. Treba ih od početka usmjeravati u dobrom smjeru a za griženje/čupanje stalno ponavljati da nije lijepo i da onoga koga ugrize/počupa/ogrebe boli. Tako barem mi rješavamo takve situacije.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Tako i ja mislim.Nicole je krenula mala u jaslice ( sa 6 mj. ) i nikada je nitko nije ugrizao ili počupao za kosu, no kada je ona napunila godinu dana tj.14mj. jedan dan tete u jaslicama mi je rekla da je ugrizla o i to dijete.Ja sam joj odmah rekla da to nije lijepo.Taj isti dan išle smo kod susjede gdje je počupala njenu malu (koja je starija ) ali po meni je to bilo , baš kako kažeš da dobije neku reakciju jer se mala nije htjela igrati sa njom, a i inače je puno mirnija i nezainteresirana za okolinu.To je prošlo i u zadnja dva mjeseca ,koliko je doma, nije imala takvih ispada osim što je jednom jednu curicuod 5 godina u igri za stomak ugrizla i počupala za kosu.No tu malu je jako voljela i stalno ju je grlila i ljubila.To je bilo sve do zadnja dva dana.Prekjućer je mm išao kod susjede i opet je njenu malu za kosu - neznam zašto ima pik na nju( da li stvarno jer je mirnija ) a danas mi kaže sveki da kada su jućer bile u šetnji da se Nicole igrala sa jednom malom koju je iznenada iza leđa zagrlila te da je njena baka rekla da ja Nicole agresivna.To dijete je isto bilo njenih godina i isto mirnije.Ova riječ agresivnost ( ona to nije ) natjerala me postavim ovaj topic,jer ja ne smatram da je to agresivnost .Nicole strašno voli biti u društvu djece i kada dodemo na more sve vrišti od veselja i zadovoljstva.Sada me je samo strah kako ćemo u jaslicama jer i tamo ima par djece koji su super mirni.

  4. #4
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    i moja je pretpostavka da dijete vjerojatno negdje vidi ili doživi griženje kao jedan od načina iskazivanja frustracije.
    cini mi se da moje dijete većinu nasilnih situacija vidi na tv iako se trudim da ne gleda scene takvog tipa, no nisam non stop s njim, a baka i pogotovo dida ne obraćaju pozornost na sadržaj programa kojeg gledaju u njegovom prisustvu.

    mene nino sad non stop grize iako mu stalno dajem do znanja da nije lijepo i da me njegovi ugrizi zabole. najzanimljivije mu je kad vidi bilo kakvu reakciju (i bolnu) i to mu je prilično smiješno. mene boli, a on se smije... osim toga pokušava me štipat i grebat noktima kad je ljut.

    inače, mislim da je on griženje pokupio u jaslicama jer ga je jedan dječak znao koji put ugrist ili ogrebat noktima u "svađi", pa mu je čak jednom pomodrilo uho od ugriza, a tete su se pravdale da je to bilo u trenutku i da nisu mogle reagirati, a ugrizao ga je zbog igračke s kojom se moje dijete u tom trenutku igralo

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Moj Oliver ne ide u jaslice i definitivno ni od koga nije vidio griženje a ipak nas je znao ugristi i to mu je bilo jako zabavno ali ga ipak polako popušta. Svaki put kad bi nas ugrizao govorili smo mu da to boli i pokazivali ugriz, da to nije lijepo... Izgleda da polako shvaća da to nije zabava i igra.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Eh ja sam skontala da moj mali grize kad je jako sretan i to mu je najdrazi nacin iskazivanja srece

  7. #7
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    Evo moja D. još ne ide u jaslice, a grize. A mi se kod kuće ne grizemo dakle nije imala od koga vidjeti, jednostavno joj je samo došlo! Na taj način ona izražava svoju frustraciju kad nije po njenom.
    Neki dan je htjela ugrist zid :/ jer joj se nije htio maknuti .

    E, sad, ja njoj svaki put objašnjavam da to nije lijepo, da se to ne smije i sl, ali bez uspjeha. Da li je još premala da to shvati ?

    Kako ste vi riješili taj problem? Ona preksutra kreće u jaslice i bojim se kako joj objasniti da ne smije gristi, pogotovo ako će i druga djeca gristi?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    97

    Početno

    I moja Ena nije nikada do sada vidjela dijete da grize. Ne ide u vrtić, a djeca s kojom se družimo ne grizu se.
    E pa sada, odakle joj to da kada god joj sestra nešto ne da, ili sestra ima nešto što se njoj sviđa- odmah grize - nemam pojma, ali prakticira često.
    Grize samo sestru, mene i MM nije nikad u životu.
    Izgleda da je to nešto ipak u ljudskom ponašanju a ne toliko u imitaciji? :/

  9. #9
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    grizenje je prirodna reakcija (primitivna ali ucinkovita)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    124

    Početno

    Mi smo danas ponovno krenuli u jaslice.Kada smo došli bilo je samo dvoje djece a nicole je prepoznala tetu i odmah se dala u akciju.ostala sam pola sata jer me bilo strah da nekog ne ugrize a takvih pokušaja je bilo-skoro svako djete je zagrlila a neke je i probala povući za kosu dok ih je grlila, no svaki puta sam ja reagirala.sada sam na poslu i i ne mogu prestati mislit na to i da li je još nekog počupala.

  11. #11
    deana

    Početno pao mi je kamen sa srca....

    Bas ste me utjesile, i moj bebac grize, a nije imao to prilike vidjeti od druge djece jer ne ide u vrtic..... Jucer je "krvnicki" ugrizao petogodisnju djevojcicu jer mu je uzela igracku! Igrali su se par sati super i onda odjednom...! Kako vi reagujete u takvoj situaciji? Kako bebi od 17 mjeseci objasniti da to ne radi? Moj Andrej to uradi uvijek kad mu neko nesto uzme, a mene je cesto ugrizao za rame u vreme kad su mu rasli zubici. Nekad imam utisak da mu to nije samo "za napadanje" nego i neka vrsta iskazivanja ljubavi...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    744

    Početno

    Fran je grizao i cupao i grebao sve oko sebe, iako nije isao u jaslice i nije to vidio od nas doma, i to sve skupa bar godinu i pol dana. Jedno dva mjeseca nakon što je krenuo u vrtić, kad je imao skoro 3 godine, tako je krvnčki ugrizao jedno dijete za obraz da je malom odmah lice nateklo i pocrvenilo. Mi smo taman nakon toga dosli i to vidjeli, i stoti put mu rekli kako je to ruzno, ali tada je on sam vidio posljedicu na licu tog jadnog uplakanog dječaka pa se valjda uplasio toga sto je napravio i nakon toga sasvim prestao.
    Prije smo pokusavali i objasnjavati i vikati i ignorirati, i nista nije pomagalo. A nije bilo pravila kad bi grizao ili cupao - i kad je bio sretan i nesretan i ljut...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Eto moje dijete je grizlo DO jaslica. Od dana kada je krenuo u jaslice, vise nas nikada nije ugrizao. Do duse, ponekad kad se zaigramo i kad je jako sretan sto je sva nasa paznja usmjerena prema njemu, zna nas gricnuti, ali to nije ni blizu onom krvnickom grizenju prije.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •