Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Uvecani bubrezi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Toronto
    Postovi
    17

    Početno Uvecani bubrezi

    U petak mi je dr. rekao da su kod bebe na zadnjem ultrazvuku primjetili povecanje bubrega. Da li je jos neko imao slicna iskustva? Sta to znaci? On nije izgledao pretjerano zabrinut i rekao mi je da ponovim u.z za mjesec dana. Sve sto sam nasla na netu me dosta brine.

  2. #2
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ne znam što to znači u vašem slučaju.
    Kod nas je bila situacija da su Svenu bili uvećani i to dosta (sa 2,5 godine) zbog opstrukcije.
    Ne znam da li to može imati veze i sa refluksom. najbolje da pitaš dr.-a što sve može biti.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Toronto
    Postovi
    17

    Početno

    Brunda da li su Svenu otkrili opstrukciju nakon porodjaja ili jos u stomaku? Dr. mi je samo rekao...onako u prolazu, da ima beba prosirene bubrege, i kao nekad se to desi kad se mokraca vrati nazad u bubrege i ne izluci se kako treba. Meni to dosta ozbiljno zvuci, a on je rekao da se ne brinem previse nego da uradim jos jedan UZ na sljedecem pregledu, za mjesec dana. :? Rekao je da to nekada samo od sebe nestane. Kako da ne brinem kad svasta pise na netu. Zeljela bi da ako je neko vec kroz ovako nesto prosao, da podjeli iskustva. Strah me je i od Down Syndroma jer sam nasla da pise da je ovo "soft marker" za DS, 25% djece sa DS ima prosirene bubrege. Svi ostali testovi do sada su mi bili u redu i normalni. Mozda da uradim amnio, ili je zato vec suvise kasno. Da li neko zna do koje se nedelje moze raditi amnio? Ne znam kako cu da izdrzim mjesec dana....

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Mom H su 3 tjedna prije poroda zapazili povećanje lijevog bubrega.
    Na kraju se ispostavilo da je bio samo loš odjek UZV aparata. Srećom.

    Ne velim da se ne treba brinuti, al' eto - ponekad može biti i krivi nalaz pa se iskreno nadam da je to situacija i kod vas.

    Brunda,

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    leola, mozda ne bi bilo lose da trazis drugo misljenje kod ginekologa cija je specijalizacija prenantalna diagnostika. Ti ces biti mirnija a imat ces vjerojatno bolju sliku na cemu ste.

    Amniocintezu je optimalno raditi u 15. ili 16. tjednu trudnoce ali je bitno da se napravi do 20. tjedna (ovisno o tome koliko treba da se dobije rezultat nalaza ...)

    U kojem si gradu? Mozda ti nekoga mozemo preporuciti za 2. misljenje (bare ako je to za tebe opcija).

    Drzi se

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Imaš li manjak plodne vode?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Toronto
    Postovi
    17

    Početno

    Dr. mi nije nista rekao u vezi plodne vode, a izgledalo je sve na U.Z da je ok. Imam cak i slicice sa UZ jer to uvjek dobijem, gdje meni izgleda da ima dovoljno plodne vode. Dr. bi trebao biti jedan od najboljih u Torontu, inace tu i zivim. Ali on se cini tako zauzet da je in and out his office u roku par minuta. Ideja da pitam ginekologa ko je specijalista u prenatalnoj dijagnostici je odlicna. Moram se raspitat gdje bi to mogla da uradim. Inace sam sada u 24 nedelji i ne znam za amnio ovako "kasno". U stvari ovdje po netu sam nasla da se radi od 14-16 nedelje, ali ne kaze do kada. Ne vidim razlog zasto se ne bi radio i kasnije. Ispravite me ako grjesim.
    Hvala na javljanju, i saljem vam jedan virtualni

  8. #8
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Leola prvotno napisa
    Brunda da li su Svenu otkrili opstrukciju nakon porodjaja ili jos u stomaku?
    Otkrili su je dok je imao 2,5 godine. Kod njega su u pitanju bili kamenci koji su zaštopali ureter. U trudnoći je sve bilo u redu, čak su mu i u rodilištu radili uzv bubrega zbog sumnje na esherihiju, ali je i tada nalaz bio uredan.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Leola imas PP

  10. #10
    bubi1977

    Početno

    Postovana.
    Javljam se iz Kraljeva-Srbije i trudna sam 24 ned.
    Vas problem vezan sa bebom i prosirenim bubrezima se javio i kod mene.
    Zelela bih da vas pitam kakvo je stanje sada sa vasom bebom i sta su vam lekari konstantovali?
    Vidim da vam je termin 6.1. pa se nadam da je sve u redu a mozda
    ste se vec i porodili
    Zelela bih ako biste bili u mogucnosti da mi sto pre odgovorite,jer
    sam zabrinuta jako.
    Sa bebom je do sada bilo sve u redu ali,javio se isti problem kao i kod vas.
    Nestrpljivo ocekujem vas odgovor a vama zelim svako dobro.
    Pozdrav i unapred hvala

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    bubi ima li netko kod vas reflux u obitelji?

    Koliko vidim iz opisa rekla bi da se radi o urođenom refluksu. Dakle zbog suženja kanalića urin se vraća u bubreg. Ima više stupnjeva i kod najtežih može doći do pojave krvi u urinu ili spuštenog i "zakržljalog" bubrega.

    Najčešće ipak prođe samo ili u kombinaciji s lijekovima a ponekad i operativno.
    Mislim da se ne moraš brinuti, važno je da bubreg obavlja svoju funkciju a refluks stignete liječiti kad malo narastete (ja sam ga operirala u 6 god)

    Sretno

  12. #12
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Kod nas je u 23. tjednu trudnoće uočeno proširenje jednog bubrega. Nakon rođenja bebe išli smo na tri kontrolna ultrazvučna pregleda i svaki put je sve bilo u redu. Doktorica nam je i u trudnoći rekla da se nemamo što puno brinuti jer samo u 2% slučajeva problem stvarno postoji, ostalo ili prođe samo od sebe ili proširenja uopće nije ni bilo. Opusti se i ne brini jer ionako ništa ne možeš (lako reći ), spremi tu informaciju u neku zabačenu ladicu i izvuci ju tek po rođenju bebe pa naglasi pedijatru što su ti rekli.

  13. #13
    bubi1977

    Početno

    Drage mame!
    Refluksa u porodici nema,svi smo zdravi.
    Do sad je sve bilo u redu (na redovnim pregledima) sa bebom ali ja sam zelela da je nestrpljivo vidim i otisla privatno u BG,gde postoji 4D u ultrazvuku.
    Tu je doktor konstantovao da je anatomija bebe u redu ali da postoji
    problem sa bubrezima.
    Uvecani su 5mm i 7mm,normalno je do 4mm.
    Postoji mogucnost da se malo mokrace zadrzalo,pa je tu problem
    ili je u pitanju mongloidnost.
    Porucio mi je da ne brinem ali OBAVEZNO kontrola za 2-3 nedelje.
    Tu me je toliko potresao i izbezumio.
    Kad sam stigla kuci,nazvala sam svoju doktorku koja je bila iznenadjena njegovom prognozom o Daunovom sindr.,na osnovu bubrega i prvi put cuje da se daju procene na osnovu toga.
    Jer,u ranoj trudnoci je merila debljinu vrata,butne kosti i nosa i sve je u redu bilo.Cak i prilikom zadnje kontrole nije nista uocila.
    Po njoj je to jedan od doktora koji zeli da zaplasi trudnicu i istraumira,zakazavsi pritom ponovni pregled(koji je oko 100eu),da bi ''pravio posao.
    A za psihicko stanje trudnice ga nije briga.
    Rekla mi je da sutra odem do nje,da ponovo detaljno pogleda,pa ako nesto ipak,ne bude u redu,poslace me kod specijaliste.
    Zahvaljujem se od srca na odgovorima,javicu vam sutra kakvi su rezultati.
    Pozdrav i drzite mi palceve

  14. #14
    bubi1977

    Početno

    :D Hip Hip Huuraaa
    Sa mojom bebicom je sve u redu.
    Bubrezi su mu u granicama normale,oko 2.5mm.
    Hvala dragom Bogu.
    Pozdrav za sve i porucujem da ne veruju toliko sarlatanima,
    kojima je jedini cilj novac.
    Pozdrav za sve i SVAKO DOBRO

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Bubi baš mi je drago da je sve ok. Uživaj u trudnoći i želim ti što lakši i prirodniji porod

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    204

    Početno

    I kod moje bebice je na zadnjem ultrazvuku u 36. tjednu uočeno povećanje jedne bubrežne komore. Istu vrstu problema je imao moj nećak koji sada ima 5 godina, ali u puno drastičnijem obliku, a i mnogi članovi moje obitelji po očevoj strani imaju neki problem s bubrezima, srećom ne previše ozbiljan. Zato pretpostavljam da je stvar genetske prirode. Nećak je imao refluks koji je riješen operativno. Dijete nema nikakav drugi poremećaj. Refluks je relativno čest problem kod beba i molim vas da se sve skupa ne damo zaplašiti kojekakvim nebulozama o vezi Downovog sindroma i uvećanja bubrega. Uostalom, čemu će poslužiti amnicenteza u 20inekom tjednu trudnoće?
    Problem refluksa mokraćovoda koji rezultira zadržavanjem mokraće u bubregu često nestane sam od sebe razvojem bebe, a ako ne nestane, mokraćne infekcije nakon rođenja će pokazati da on i dalje postoji i tada se može riješiti operativno. Problem treba prihvatiti kakav jest - rješiv!

    Ima još jedna jako važna stvar koju želim spomenuti. Kod mog nećaka je jedna liječnica otkrila problem proširenja jednog bubrega na ultrazvuku u 33. tjednu, a drugi liječnik je par tjedana kasnije tvrdio da taj problem ne postoji. Kad se dijete rodilo, odmah je imao urinarnu infekciju koja je bila znak da problem ipak postoji.
    Nakon toga pedijatri u osječkoj bolnici su tvrdili da bubreg treba van, a u Zagrebu je, nakon pretraga, učinjen operativni zahvat i dijete je danas zdravo. Samo u svojoj okolini znam troje djece kojem je operativno riješen ovaj problem.

    Mislim da svi trebamo tražiti drugo mišljenje i kad nam tvrde da problem postoji, ali i onda kada tvrde da ga uopće nema. I uvijek treba gledati s optimističnije strane - ako problem postoji, bolje je da za njega na vrijeme znamo. Mnoga djeca imaju isti problem, ali im nije dijagnosticiran.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Citiraj Lovorka prvotno napisa
    a u Zagrebu je, nakon pretraga, učinjen operativni zahvat
    Radi se o operativnom zahvatu kojim je mehanički proširen mokraćovod, a ne o vađenju bubrega.

  18. #18
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Kod moje nećake uočene su ciste na bubregu otprilike tri mjeseca prije poroda. Međutim nakon poroda cistama ni traga...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    bubi tako mi je drago da je s bebačem sve u redu!!!

  20. #20
    bubi1977

    Početno

    Hvala,Hvala
    A ja sam presrecna,letiiiim
    Doktorka mi kaze da mi sinak ima oci kao tacne za kafu
    kakav crni Daunov sindrom.
    A doktora-kolegu bi' kaze na sudu.
    Medjutim,pametan je on pa se na vreme ogranicio,nagovestivsi:
    >Ultrazvucni pregled ima svoja ogranicenja,kako od strane aparata,tako i od strane operatera,habitusa majke i polozaja ploda<
    Zahvaljujem svima jos jednom na odgovorima i lepim zeljama.
    Odoh malo da dremnem.
    Ne zbog sebe,vec zbog sinka,prispavalo mu se,he he he.
    Dobro pokrice

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Toronto
    Postovi
    17

    Početno

    Draga Bubi, jako mi je drago da se sve samo od sebe rjesilo. Bas dugo nisam dolazila na ovaj forum jer se i kod mene sluchaj "rjesio" da bi se opet vratio u trecem tromesjechju. Idem na kontrole svake nedelje i rade mi i ultrazvuk svaki put. Kod bebe je opet povecanje bubrega...Sad sam opet bila prije par dana i rekli su mi da je jos tu. Na oba bubrega....Beba inace dobro napreduje ali su isto tako vidjeli kao neki "konchich" na kordu pa me zato salju stalno na te UZ. svaki put strepim i mislim sta ce jos naci. Da vam ne pricam pod kakvim sam stresom a sutra mi je termin, mada ne izgleda da se bebi zuri. To za rizik za daun sindrom je istina. 25% beba sa prosirenim bubrezima ima D.S. dok samo 1% normalne trudnoce ima prosirene bubrege. I kod mene su ostali testovi u redu....i sanse su da je beba ipak ok. mada su kod mene samo crne misli. Vidjela sam bebu na U.Z. i kako je plazila jezik, kao ta djeca sa d.s., onda neki mi kazu da dosta beba to radi kad pije amniotic fluid. Jos samo malo i beba ce uskoro biti tu, javiti cu vam novosti.

  22. #22
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Leola samo se ti opusti. Odradi dobro porod, vidjet ces da je univerzum jaci od UZV-a. Jel lijevo ili desno, trebas dobar porod, skoncentriraj se na njega, to je sad tvoj zadatak. Otjeraj lose misli, one te cine nesigurnijom, strasljivijom, neodlucnom. Porod treba biti magican i velicanstven, i to je dobar pocetak za sve dobro i manje dobro sto dolazi poslije, a vjeruj mi puno je toga. Procitaj neku lijepu knjigu, slujas dobru miziku...opusti se i sretno...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    204

    Početno

    Bavo, samaritanka! Predivno si ovo gore napisala... Upravo je tako.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    171

    Početno

    Možda vas ovo utješi i našoj bebi je bio isti nalaz uzv ,a sada ima 18.mj. i nikada nije imala poblema s bubrezima.Tjekom 1. god. svaka 3 mj smo radili nalaz urinokulture i uvijek je sve bilo ok mada na uzv postoji proširenje.Naš nas dr. nije slao na nikakve posebne pretrage on kaže da je dosta često kod djece te da ukoliko ne radi smetnje ne treba čačkati.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Toronto
    Postovi
    17

    Početno

    Pepa i Samaritanka, hvala na utjesnim komentarima. Smirila sam se, i stvarno pozitivno razmisljam, pokusavam da se skoncetrisem na porodjaj i sta me sve ceka. Jedva cekam da upoznam svoju bebicu. Jos nemam nikakvh simptoma da ce porodjaj uskoro da pocne. U stvari nisam sigurna pravo ni sta da ocekujem. Tu i tamo imam bolove kao da trebam da dobijem, ali prodju. Sem toga, bas nista. :/
    Pozdrav

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •