Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 121 od 121

Tema: sexualni odgoj i edukacija (21. stoljece)

  1. #101

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    tesko je napraviti program s kojim bi razliciti svjetonazori bili zadovoljeni.

    osobno, bih uvijek isla na sire okvire, jer oni ravnopravno tretiraju mnoge skupine i svjetonazore, nego na uze okvire, koji drugacija misljenja i svjetonazore ne tretiraju ravnopravno.
    Slušala sam o tome na radiju i predstavnike Grozda kažu da nitko ne gura nikakav svjetonazor nego se radi o univerzalnoj komponenti, a ne o etičkoj vrlini ili još manje religijskoj. Ta univerzalna kategorija koja vrijedi za sve ljude, nacije i stara je kao i sve civilizacije, a zove se LJUBAV. Nitko normalan ne bi htio dati svom djetetu prezervativ i evo radi što hoćeš, tehniku znaš... bla, bla,... svaki normalan roditelj bi htio da dijete prvo čuje nešto i o ljubavi .. bla, bla,...
    Ne da mi se objašnjavat samo sam čula da taj program podržava 90% roditelja, a oni koji su protiv su homoseksualne udruge...

  2. #102
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Škole su odgojno-obrazovne ustanove. U svakom predmetu, a osobito u onima koji imaju toliko snažne socijalne i osobne implikacije, kao što to ima seksualni odgoj od škole očekujem da ispuni obje svoje zadaće. Informiranje je nešto što smatram apsolutno nedostatnim, jer radi se o malim/mladim osobama koje tek stasaju i koje treba obrazovati i odgojiti. Odgoj kod kuće je jedna tračnica, a u školi i izvan kuće druga. Ja bih htjela da one idu paralelno, a ne da se škola bavi "informacijama, a da se odgoj, svjetonazor i moral prepusti roditeljskom domu". U svome školovanju imala sam sreću da sam išla u školu koja me je odgajala i to bih htjela i svom sinu.

  3. #103
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    A istraživanja su pokazala sa spolni edukacije koje se svoje samo na prenošenje informacija nemaju puno učinka, da su puno učinkovitiji skandinavski modeli koji osim prenošenja informacija djeci nude i razvoj vještina kvalitetnog komuniciranja, "kako reći ne", jačanja samopouzdanja i sl. Na žalost, u prošlom krugu jedan je takav program (čiji je suautor bio i Stulhofer) proglasen za naše podneblje preliberalan :shock:
    nacelno se slazem s tobom bubice.
    ali kao sto nam praksa u hrvatskoj pokazuje, mi smo miljama daleko od skandinavskog modela.
    iz pisma pravobraniteljice ti je jasno sto mislim.

    + sto mi se cini da se tu puno ne radi o dobrobiti djece, nego o natezanju razlicitih struja i pozicija moci.

  4. #104
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Škole su odgojno-obrazovne ustanove. U svakom predmetu, a osobito u onima koji imaju toliko snažne socijalne i osobne implikacije, kao što to ima seksualni odgoj od škole očekujem da ispuni obje svoje zadaće. Informiranje je nešto što smatram apsolutno nedostatnim, jer radi se o malim/mladim osobama koje tek stasaju i koje treba obrazovati i odgojiti. Odgoj kod kuće je jedna tračnica, a u školi i izvan kuće druga. Ja bih htjela da one idu paralelno, a ne da se škola bavi "informacijama, a da se odgoj, svjetonazor i moral prepusti roditeljskom domu". U svome školovanju imala sam sreću da sam išla u školu koja me je odgajala i to bih htjela i svom sinu.
    opet se nacelno slazem.

    medutim sama cinjenica da je kao prijedlog programa u o p c e moglo izaci nesto sto je u mnogim tockama u suprotnosti i sa zakonima (bracna i nebracna zajednica) (opet se pozivam na pismo prvobraniteljiceje, program grozda nisam citala), za mene je alarmantna i vrlo, vrlo uznemirujuca.
    o tockama mastrubacija, uzdrzljivost, vjernost.........i ostalo, mogu samo vrtiti glavom.
    za mene je to indoktrinacija. koja se pokusava prikazati kao odgoj.

  5. #105
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa
    Slušala sam o tome na radiju i predstavnike Grozda kažu da nitko ne gura nikakav svjetonazor nego se radi o univerzalnoj komponenti, a ne o etičkoj vrlini ili još manje religijskoj. Ta univerzalna kategorija koja vrijedi za sve ljude, nacije i stara je kao i sve civilizacije, a zove se LJUBAV. Nitko normalan ne bi htio dati svom djetetu prezervativ i evo radi što hoćeš, tehniku znaš... bla, bla,... svaki normalan roditelj bi htio da dijete prvo čuje nešto i o ljubavi .. bla, bla,...
    moje dijete svaki dan, od dana kad je zaceta od mene i mm-a i nase sire obitelji, prijatelja cuje i vidi mnogo o ljubavi.

    a ja ne zelim da nju bilo tko uvjerava da ja jedna vrsta ljubavi dobra, a druga nije, kao i to da "neki nisu sposobni za pravu ljubav".

  6. #106
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Škole su odgojno-obrazovne ustanove. U svakom predmetu, a osobito u onima koji imaju toliko snažne socijalne i osobne implikacije, kao što to ima seksualni odgoj od škole očekujem da ispuni obje svoje zadaće. Informiranje je nešto što smatram apsolutno nedostatnim, jer radi se o malim/mladim osobama koje tek stasaju i koje treba obrazovati i odgojiti. Odgoj kod kuće je jedna tračnica, a u školi i izvan kuće druga. Ja bih htjela da one idu paralelno, a ne da se škola bavi "informacijama, a da se odgoj, svjetonazor i moral prepusti roditeljskom domu". U svome školovanju imala sam sreću da sam išla u školu koja me je odgajala i to bih htjela i svom sinu.
    opet se nacelno slazem.

    medutim sama cinjenica da je kao prijedlog programa u o p c e moglo izaci nesto sto je u mnogim tockama u suprotnosti i sa zakonima (bracna i nebracna zajednica) (opet se pozivam na pismo prvobraniteljiceje, program grozda nisam citala), za mene je alarmantna i vrlo, vrlo uznemirujuca.
    o tockama mastrubacija, uzdrzljivost, vjernost.........i ostalo, mogu samo vrtiti glavom.
    za mene je to indoktrinacija. koja se pokusava prikazati kao odgoj.
    pa mi je u tom smislu drazi nivo nepristranih informacija, nego nivo pristranih socijalnih, odgojinih kategorija.

  7. #107
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    To jest odgoj, samo u vrijednostima različitim od tvojih, a koje po svim anketama želi 90% roditelja. Ostaje pitanje kako pomiriti očekivanja od seksualnog odgoja koja su očito toliko različita.

    A što se tiče ovih pitanja oko masturbacije itd. ne znam, nisam vidjela program, ali dopuštam da u njemu ima neprihvatljivih teza oko toga, ali mislim da su to samo štikleci izvađeni iz cjeline za potrebe medijske senzacije. To su stvari koje je lako ispraviti, barem ja tako mislim.

  8. #108
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    lako, ali ne žele...

    O kojim anketama govori, imaš li kakav link?

    Seni, ja u ovome: "djeci nude i razvoj vještina kvalitetnog komuniciranja, "kako reći ne", jačanja samopouzdanja i sl." ne kužim što je to tako jako skandinavski da se ne bi moglo primijeniti kod nas, osim što košta (oni vjerojatno imaju para a mi ne).

  9. #109
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    To jest odgoj, samo u vrijednostima različitim od tvojih, a koje po svim anketama želi 90% roditelja. Ostaje pitanje kako pomiriti očekivanja od seksualnog odgoja koja su očito toliko različita.
    sto se tice anketa, malo sam sumnjicava. (znas sto mislim o statistikama i anketama kojima mozes dokazati i opovrgnuti sve). rado bih znala kakve ankete, tko ih provodi, pod kojim uvjetima....
    koliko one uopce jesu realni pokazatelj stanja stvari?

    + ne bih tjerala mak na konac, ali koliko roditelja tuce svoju djecu. ako anketa pokazuje 80%, da li fizicko kaznjavanje trebamo uvesti u vrtice i skole?

    ali bez obzira na razlike, ja postujem razlicite konzepte odgoja, svjetonazora i zato jest moje krucijalno pitanje, kako izbjeci diskriminaciju
    u tom smislu?
    meni se cini da put vodi prema nepristranim modalitetima, koji ukljucuju a ne iskljucuju.
    sa znanoscu kao podlogom, bez obzira na to sto se slazem s tvojom tvrdnjom da i znanost moze biti podlozna svjetonazoru.
    ali funkcioniranje drustva je jedino moguce, ako su na djelu neki opceniti konsenzusi. (ono sto je ivy napr. pisala o darwinu)

  10. #110
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa
    [+ ne bih tjerala mak na konac, ali koliko roditelja tuce svoju djecu. ako anketa pokazuje 80%, da li fizicko kaznjavanje trebamo uvesti u vrtice i skole?
    Ovo stvarno nije prikladna usporedba.

    Da, ja sam isto za konsenzus, ali pravi konsenzus koji doista obuhvaća i moje stavove.

    Off topic, što se tiče Darwina, ta teorija još uvijek stoji pod velikim, najvećim upitnikom, jer "missing link" još uvijek nedostaje.

  11. #111
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    I nikako mi se ne sviđa ideja da demokracija vrijedi samo za liberalne, a ne i za konzervativne stavove, pri čemu te pojmove koristim samo operativno, jer u mojim pogledima jednako ima i želje za očuvanjem i želje za slobodom. U ovoj diskusiji je već nekoliko puta implicirano da je ta većina roditelja "zatucana" i ne zna što hoće i što čini, pa joj manjina to mora objasniti, da ne kažem nametnuti. To me podsjeća na neke naše vječne gubitnike na izborima koji u žalu za vlašću glasačku većinu koja ih nije izabrala redovito nazivaju zatucanima.

  12. #112
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    I nikako mi se ne sviđa ideja da demokracija vrijedi samo za liberalne, a ne i za konzervativne stavove, pri čemu te pojmove koristim samo operativno, jer u mojim pogledima jednako ima i želje za očuvanjem i želje za slobodom. U ovoj diskusiji je već nekoliko puta implicirano da je ta većina roditelja "zatucana" i ne zna što hoće i što čini, pa joj manjina to mora objasniti, da ne kažem nametnuti. To me podsjeća na neke naše vječne gubitnike na izborima koji u žalu za vlašću glasačku većinu koja ih nije izabrala redovito nazivaju zatucanima.
    ne znam da li to ide mene?
    dakle, mislim da nije tajna da su moji stavovi ono sto bi se recimo nazvalo liberalnim (mada je sebe ne volim spremati ni u kakve ladce), medutim tesko da bih ikoga zvala zatucanim. napr. tvoji i moji stavovi se u nekim temama prilicno razlikuju, a u nekima su jako slicni.vrlo rado citam tvoje postove o odgoju i opcenito cijenim to sto pises i kad se slazem i ne slazem s tim sto pises.
    konkretno u ovoj diskusiji, ono sto ja nazivam sirim okvirima ne znaci da iskljucivanje konzervativnih ili bilo kakvih drugih stavova.

    ono sto za mene znaci ukljucivanje, a ne iskljucivanje jest:
    npr. homoseksualnost:
    varijanta 1.
    mozes reci da postoje ljudi razlicitog seksualnog opredjeljenja.
    neki ljudi smatraju da je homoseksualnost bolest, ili nije prirodna, ili sto vec. drugi pak smatraju da je homoseksualnost jedno od mogucih spolnih opredjeljenja......itd,itd.
    z a k o n i europskog kulturnog kruga ih u pravima i duznostima izjednacavaju (ne diskriminiraju) osobe heteroseksualnog i homoseksualnog spolnog opredjeljenja. u proslosti i djelomicno u sadasnjosti su postojale ili postoje diskriminacije. (dajes uvid i u drustveni konzenzus koji je izrazen preko zakona ili drugih mehanizama kojima se sluzi demokratski sustav)
    dakle pokusavas prikazati i objasniti razlicite pristupe odredenoj temi, bez pristranosti.

    varijanta 2.
    homo prikazujes kao bolest, hetero kao pozeljno i prirodno.

    varijanta 3.
    hetero i homo kao jednako pozeljno, prirodno, a sve one koji misle drugacije proglasavas "glupima".

    ja osobno biram varijantu pod 1.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa
    Ne da mi se objašnjavat samo sam čula da taj program podržava 90% roditelja, a oni koji su protiv su homoseksualne udruge...
    E, pa hvala onima koji su mi otvorili oči! :D Saznala sam nešto novo o sebi…

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Da, ja sam isto za konsenzus, ali pravi konsenzus koji doista obuhvaća i moje stavove.
    I ja bi takav.
    Ali se bojim da istovremeno obuhvati dijametralno suprotne stavove nije moguće.

    Citiraj seni prvotno napisa
    ja osobno biram varijantu pod 1.
    Meni varijanta 1 nije ok dok sadrži rečenicu “Neki ljudi smatraju”
    Zašto je važno što neki smatraju kad znanost zadnjih 30 i više godina smatra drugačije? (vidi Svjetska zdravstvena organizacija www.who.org, Američko psihološko udruženje www.apa.org, Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality itd.)

    Onda možemo u zemljopisu učiti djecu da neki smatraju da je Zemlja ravna ploča. (nemam linkove koji dokazuju suprotno, sorry)

  14. #114
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    [quote="Metvica"]
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    "]Da, ja sam isto za konsenzus, ali pravi konsenzus koji doista obuhvaća i moje stavove.
    I ja bi takav.
    Ali se bojim da istovremeno obuhvati dijametralno suprotne stavove nije moguće.

    quote]

    Ja se isto tako bojim. U tom slučaju bi trebala prevladati kombinacija između mišljenje relevantnih struka (a to nikako nije samo medicina) i demokratičnosti. Demokracija nije uvijek idealno rješenje, ali čovječanstvo do danas nije smislilo bolje i poštenije.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    sto mi se cini da se tu puno ne radi o dobrobiti djece, nego o natezanju razlicitih struja i pozicija moci.
    program udruge Grozd itekako uzima u obzir dobrobit djece "Sva istraživanja pokazala su da su mladima najznačajniji izvor informacija o spolnosti mediji, a tu je, nažalost, situacija najlošija, jer vlasnike medija uglavnom zanima profit..."
    program grozda nisam citala),
    Dakle, javi se kad pročitaš
    "...najzanimljivija specifičnost da naš program kritiziraju na temelju netočnih novinskih napisa."
    medutim sama cinjenica da je kao prijedlog programa u o p c e moglo izaci nesto sto je u mnogim tockama u suprotnosti i sa zakonima (bracna i nebracna zajednica)
    "Ako želimo pozitivno govoriti o braku, to nam se mora dozvoliti, bez obzira što će bivša pravobraniteljica za djecu reći da na taj način diskriminiramo izvanbračne zajednice. Pozitivno isticati neke vrijednosti nije neustavno, ne branimo drugima da propagiraju svoje vrijednosti, ali to se onda ne može niti nama zabraniti, osobito ako to podržava većina građana. Danas 89,6 posto ljudi u Hrvatskoj ne smatra brak zastarjelom institucijom. Velika većina djece će kad odraste sklopit brak, a vjerujemo da priprema počinje već u njihovoj dobi. Istraživanja pokazuju da njihova sreća u budućem braku ovisi i o njihovom sadašnjem spolnom ponašanju.Većina mladih će
    jednog dana zasnovati svoj brak i obitelj, a brojna znanstvena istraživanja (objavljena u
    uglednim znanstvenim časopisima kao što su Journal of Youth Ministry, Journal of Marriage
    and the Family ili Journal of Family Issues) pokazuju, primjerice, da veze u brakovima
    pokazuju veću kvalitetu od veza u izvanbračnim zajednicama."
    za mene je alarmantna i vrlo, vrlo uznemirujuca.
    što se uznemiruje srce tvoje s nečim što ne poznaje?
    o tockama mastrubacija, uzdrzljivost, vjernost.........i ostalo, mogu samo vrtiti glavom.
    tko zna na čemu počiva tvoj brak?

    "... ni jedan roditelj ne bi htio da njegovo dijete svaki tjedan mijenja seksualnog partnera, bez obzira na sigurnost određenog kontracepcijskog sredstva." "... Mi mladima dajemo sve informacije i potičemo ih na razmišljanje, a njima ostavljamo potpunu slobodu da donesu svoje odluke. Ovim putem želim demantirati napade na naš program u dnevnom tisku jer teme kontracepcije, homoseksualnosti i masturbacije nisu u programu obrađene na onakav način, kao što je to u novinama prezentirano. "


    za mene je to indoktrinacija. koja se pokusava prikazati kao odgoj.

    A što je po tebi odgoj ? Zar nije odgajati: poticati na razmišljanje, oblikovanje...a ne puko iznošenje činjenica? "... svaki roditelj želi svom djetetu prenijeti da postoje vrijednosti, da postoje osjećaji, da svaki spolni odnos nešto govori."


    a ja ne zelim da nju bilo tko uvjerava da ja jedna vrsta ljubavi dobra, a druga nije,

    Nisam znala da postoje različite vrste ljubavi?!!! i koja je to koja je dobra , a koja loša? tko vrši tu podjelu?
    "...Primjerice, imamo zadatak za učenike kojem je cilj razvijanje stava o prihvaćanju svih osoba bez obzira na njihovo seksualno opredjeljenje. Međutim, tolerancija prema svim ljudima ne smije značiti nepostojanje mogućnosti da se razmišlja o pozitivnim i negativnim stranama određenog ponašanja."

    neki nisu sposobni za pravu ljubav".
    čuj očigledno je da je ženski spolni organ prirodno predodređen za sjedinjenje s muškim sp. org., a ne rektum,
    iz gornjih premisa se izvodi konkluzija da neki nisu sposobni za pravu ljubav


    sto se tice anketa, malo sam sumnjicava. (znas sto mislim o statistikama i anketama kojima mozes dokazati i opovrgnuti sve). rado bih znala kakve ankete, tko ih provodi, pod kojim uvjetima....
    koliko one uopce jesu realni pokazatelj stanja stvari?
    "... udruga GROZD bez ikakve medijske kampanje, dakle, samo metodom "od uha do uha", dobila potpisanu potporu od 20.000 roditelja/građana."


    ako anketa pokazuje 80%, da li fizicko kaznjavanje trebamo uvesti u vrtice i skole?
    Pretpostavke nisu valjane jer ne spadaju u istu vrstu, stoga, se ne može vršit usporedba.

    mozes reci da postoje ljudi razlicitog seksualnog opredjeljenja.
    neki ljudi smatraju da je homoseksualnost bolest, ili nije prirodna, ili sto vec. drugi pak smatraju da je homoseksualnost jedno od mogucih spolnih opredjeljenja......itd,itd.
    "Program nije homofobičan, nego potiče toleranciju. Primjerice, imamo zadatak za učenike kojem je cilj razvijanje stava o prihvaćanju svih osoba bez obzira na njihovo seksualno opredjeljenje. Međutim, tolerancija prema svim ljudima ne smije značiti nepostojanje mogućnosti da se razmišlja o pozitivnim i negativnim stranama određenog ponašanja." "...je riječ o općeljudskim vrijednostima dobrim za svakog čovjeka bez obzira na vjersko ili političko opredjeljenje. Svakog koji promiče te vrijednosti homoseksualne udruge nazivaju homofobnim, no ja bih prije rekao da su homoseksualne i feminističke udruge obiteljofobne. Smeta me što se vrijednosti o kojima govorim nazivaju konzervativnima. "


    Meni varijanta 1 nije ok dok sadrži rečenicu “Neki ljudi smatraju”
    Zašto je važno što neki smatraju kad znanost zadnjih 30 i više godina smatra drugačije? (vidi Svjetska zdravstvena organizacija www.who.org, Američko psihološko udruženje www.apa.org, Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality itd.)
    Znanost nije relevantna jer nije stalna, ono što je znanost dokazala prije 30,50, godina više ne vrijedi isto tako tko kaže da znanost za 10-20 god. neće dokazat drugačije. Dok temeljne vrijednosti vrijede uvijek i u svako vrijeme zato jer su univerzalne, stoga, je veza muškarca i žene univerzalana i ne može biti izjednačena s homoseksualnim vezama, svedena na istu razinu.

    Onda možemo u zemljopisu učiti djecu da neki smatraju da je Zemlja ravna ploča.
    Opet: Pretpostavke nisu valjane jer ne spadaju u istu vrstu, stoga, se ne može vršit usporedba.


    E, pa hvala onima koji su mi otvorili oči! Saznala sam nešto novo o sebi…
    Molim, i drugi put!

    "Program zdravstvenog odgoja i obrazovanja koji
    je rađen upravo s ciljem da bude onakav kakvog bi željela većina roditelja odnosno s
    ciljem da im pomogne u odgoju i obrazovanju djece."

    Iz sadržaja Programa zdravstvenog odgoja i obrazovanja udruge:
    "U našem programu postignut je spoj znanstvene utemeljenosti i odgojne
    dimenzije. Program je utemeljen na nekim općeljudskim vrijednostima kao što su, primjerice,
    ljubav, samokontrola ili vjernost. Vjerujemo da su to vrijednosti za koje i većina roditelja
    pokušava odgajati svoju djecu. To su i vrijednosti koje predstavljaju okosnicu personalističke
    filozofije i na kojima leži cjelokupna fenomenologija ljubavi. O tim su vrijednostima pisali
    brojni filozofi i etičari, kao što je primjerice Max Scheler, jedan od vodećih filozofa 20.
    stoljeća, Emanuel Levinas i brojni drugi."

  16. #116
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa
    o tockama mastrubacija, uzdrzljivost, vjernost.........i ostalo, mogu samo vrtiti glavom.
    tko zna na čemu počiva tvoj brak?
    moj brak nije tema ovog topika, pa je u tom smislu tvoj komentar bezobrazan, neodgojen i nekulturan.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    bambi,

    ružno si se ponijela prema seni,vrijeđaš ju kao cjelokupnu osobu,a ne kritiziraš njene stavove....

    ja NE ŽELIM da moj Marko od nekog drugog sluša o sex. odgoju ,ja sam valjda dovoljno educirana,ako treba ići ću i na tečaj,da mu prenesem informacije......

  18. #118

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    moj brak nije tema ovog topika, pa je u tom smislu tvoj komentar bezobrazan, neodgojen i nekulturan
    Oprosti, nije mi namjera bila uvrijediti, to je problem takve konverzacije gdje se i krivo mogu shvatiti neke stvari.
    Neću se opravdavati...još jednom oprosti...
    Ja sam očito krivo shvatila jer dotične radnje gledam u okviru spolnosti, a spolnost vežem uz brak, dakle subjektivno zaključujem.
    Znam da tvoj brak počiva na ljubavi, poštovanju...
    Oprosti...

  19. #119
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Mislim da razrednik bio on ovakvog ili onakvog svjetonazora ne može djeci odgovarati npr. na pitanja o mjesečnici, kontracepciji, spolnim bolestima i posljedicama spolnog ponašanja kao što to može liječnik, svojim autoritetom. Osim toga, djeci pojava nekoga iz određene struke povećava pozornost i zanimanje za temu sata (što je u metodici odavno prepoznato).

    Pitam se, tko će našoj djeci reći ovo (ako već toliko želimo prenositi točne informacije):

    "Kada se koristi pravilno i uporno, m. prezervativ pruža dobru zaštitu od mnogih spolno prenosivih bolesti, osobito protiv bakterijskih mikrooganizama (u tablici sa strane vidimo: Virusna spolna infekcija - djelomična zaštita). (...) Dijafragma (...) pruža djelomičnu zaštitu protiv bakterijskih uzročnika upale, dok je njezin učinak protiv HIV uzročnika upale kao i ostalih virusnih upala još nedovoljno istražen. Sami spermicidi ili u kombinaciji s mehaničko/kemijskim metodama k. mogu pružiti umjerenu zaštitu protiv bakt. spolno pren. bolesti, ali ne i protiv upale HIV-om. Hormonska kontracepcija može olakšati nastanak upale vrata maternice, no njihov utjecaj na upale gornjega genitalnog trakta (UBZ) i HIV upale ostaje nejasan. Intrauterini uložak povezan je s akutnom upalnom bolesti zdjelice, osobito neposredno nakon umetanja." (Gordan Crvenković, Spolno prenosive bolesti i reprodukcijsko zdravlje, u: Kontracepcija i reprodukcijsko zdravlje (zbornik, V. Šimunić i suradn. ), str. 42.

  20. #120
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    "Dob pri prvom spolnom odnosu je važna jer rani početak spolnih odnosa predviđa veći ukupni broj spolnih partnera, što povećava rizik za spolno prenosive bolesti (...) te posljedice- neplodnost i rak vrata maternice.
    Epidemiološka istraživanja pokazuju da je rizik od raka vrata maternice deset puta veći kad spolna aktivnost žene počne u dobi od 15 godina i manje. (...) Višestruki broj spolnih partnera glavni je faktor rizika za spolno prenosive bolesti i njihove trajne posljedice. (...) Žene sa šest i više spolnih partnera imaju deset puta veći rizik za pojavu raka vrata maternice." (Vlasta Hiršl-Hećej, Reproduktivno zdravlje u adolescenata, isti zbornik, str. 31.)

  21. #121
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno


    • MASTURBACIJA

    "Razvijati sposobnost kontroliranja vlastitog spolnog uzbuđenja i sposobnost nadvladavanja eventualne navike samozadovoljavanja." (str. 73, program za Osnovne škole; str. 33, Program za trogodišnje srednje škole; str. 33., Program za srednje škole)

    "Razvijati svijest o tome da masturbacija predstavlja okretanje prema unutra, prema sebi, onog dijela spolnosti i osobnosti koji je očito namijenjen da bude u odnosu s drugom osobom." (str. 73, program za Osnovne škole; str 33., Program za trogodišnje srednje škole; str. 33., Program za srednje škole).
    Meni je ovo boldano i rečenica ispod toga dovoljno da ne želim taj program za svoje dijete. Ovo mi je prestrašno. Ne želim da itko ikad i natruhne mom djetetu u školi da masturbacija ima ikakve negativne elemente u sebi. Što uopće znači ovo "logičko" objašnjenje da je to okretanje prema sebi nečega što služi da bude u odnosu s drugim? Moj zaključak je onda da se trebamo okaniti i poljubaca. Usta su nešto što očito služi za hranjenje i govor. Za dodirivanje služe prsti. Odoh izvijestiti muža da i felacio više nije opcija - moja usta po prirodi ne služe tome. I ne karikiram ništa više nego što mi je gornje obrazloženje karikaturalno.
    Možda da predložimo djeci da masturbiraju pred partnerom? Tako neće biti okrenuti samo sebi...
    Nisam čitala cijeli program, ali ako je ovo u njemu, a po gornjem citatu jest, čisto sumnjam da takav tim može napraviti korekcije koje će njihov program učiniti meni prihvatljivim. A mozda me i iznenade, tko zna?

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •