Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 121

Tema: sexualni odgoj i edukacija (21. stoljece)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno sexualni odgoj i edukacija (21. stoljece)

    http://www.udruga-grozd.hr/zdravstve...gradanima.html

    APEL HRVATSKIM GRAĐANIMA Ispis E-mail

    Građanke i građani Republike Hrvatske!

    U Hrvatskoj se, od školske godine 2006./07., za više razrede osnovnih te za srednje škole uvodi obvezni Zdravstveni odgoj. U javnosti se, osobito u medijima, najviše govori o „spolnom odgoju“ iako predviđeni zdravstveni odgoj obuhvaća i područja kvalitete života, kulture društvene komunikacije te prevencije ovisnosti i nasilničkog ponašanja. Prijedloge programa na natječaj Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa poslalo je trinaest ponuđača, među kojima i naša udruga Glas roditelja za djecu (GROZD). Povjerenstvo koje je Ministarstvo imenovalo za procjenu programa izdvojilo je kao najkvalitetnije upravo programe udruge GROZD, za osnovnu i za srednje škole, dok je za srednje škole izdvojen još jedan program.

    Program udruge GROZD izradio je stručni tim od 22 autora, od sveučilišnih profesora do praktičara, profesora u školama. Program, uz vrlo jaku obrazovnu crtu, temeljenu na znanstvenim činjenicama, naglasak stavlja na odgojnu dimenziju, i to na odgoj za vrijednosti koje cijeni velika većina hrvatskih građana. Na području spolnosti većina roditelja želi svoje dijete uputiti u to da postoje trajne vrijednosti, da spolni odnos nije tek nešto za zabavu. Niti jedan roditelj sigurno ne želi da mu dijete postane žrtvom takvog trenda da pri svakom svojem „izlasku“ bude spremno ravnodušno mijenjati seksualnog partnera, bez obzira na eventualno korištenje nekog kontracepcijskog sredstva.

    Program udruge GROZD je putem recenzija vrlo pozitivno ocijenilo devet naših vrhunskih stručnjaka iz svih zadanih područja. Uz to, program su vrlo pozitivnim ocijenili te mu pružili potporu predstavnici najvećih vjerskih zajednica (Katoličke Crkve, Srpske pravoslavne Crkve, Reformirane kršćanske kalvinske Crkve i Mešihata islamske zajednice). Sve to govori da nije riječ o nekim isključivo „crkvenim“ odnosno katoličkim stavovima, već o vrijednostima dobrim za svakog čovjeka bez obzira na religijsku pripadnost ili političko uvjerenje. Gdje je nastao problem?

    Unatoč tome što je spomenuto Povjerenstvo ocijenilo program udruge GROZD kao najbolji, u ime tog istog Povjerenstva neki njegovi članovi ultimativno zahtijevaju od udruge GROZD radikalne promjene u dijelu programa koji govori o spolnosti. Međutim, uvažavanjem tih promjena taj bi program izgubio svoju autentičnost, od odgojnog bi postao tehnicistički program lišen svih odgojnih vrijednosti i sveo se na propagandu kontracepcije.

    To se moglo i očekivati s obzirom da su ti isti članovi Povjerenstva ujedno suautori jednog drugog programa spolnog odgoja koji je Ministarstvo prošle godine odbilo zbog preliberalnog pristupa. U tom je programu, primjerice, uz izrazito naglašenu homoseksualnu propagandu i radikalizaciju pitanja „spola“ i „roda“ („spol“ je, prema tom programu, određen samo našim spolnim organima dok „rod“ možemo sami birati – npr. „zašto ne reći „Ja sam muškarac s vaginom“?), za jedanaestogodišnju djecu predviđena tema „normalizacije masturbacije“, a za trinaestogodišnju tema „pravo na seksualni užitak“ i vježbanje stavljanja prezervativa na mrkvu ili bananu. Prema njihovom programu brak nije ništa više do li „ograničavanje seksualnosti“.

    Ne začuđuje stoga što te iste osobe sada kao članovi Povjerenstva od udruge GROZD zahtijevaju, primjerice, izbacivanje teme o značenju spolnog odnosa kao i teme o pravoj ljubavi te svih sadržaja o braku i obitelji (čak i temu o važnosti obiteljskog obroka u sklopu područja zdrave prehrane!). Zahtijevaju i da se iz osnovne škole izbaci tema u kojoj se mladima pomaže izgraditi sposobnost kritičkog osvrta prema stavovima i normama koje im nameću mediji.

    Treba naglasiti da je u cijeloj ovoj situaciji oko spolnog odgoja u školama ozbiljno ugroženo pravo roditelja na prvenstvo u odgoju vlastite djece. Roditelji su prvi i najvažniji odgajatelji, odgajatelji s najvećom odgovornošću, ali i s najvećim pravima, što potvrđuje i Ustav RH: „Roditelji su dužni odgajati, uzdržavati i školovati djecu te imaju pravo i slobodu da samostalno odlučuju o odgoju djece“ (čl. 63.). To je dosljedno ugrađeno i u Obiteljski zakon RH, a potpuno je sukladno Konvenciji o pravima djeteta i Deklaraciji o ljudskim pravima. Roditelji stoga imaju pravo tražiti da odgoj u školi bude sukladan obiteljskom odgoju. Ne postoji niti je moguć nekakav „znanstveni - školski odgoj“ nasuprot „neznanstvenom – obiteljskom“, već je cilj skladan i cjelovit odgoj u kojem svi izvanobiteljski sadržaji upotpunjuju obiteljske.

    Iako držimo da je naš program dobar za svu djecu, uvažavamo činjenicu da dio građana ne želi, pa i ne mora prihvatiti odgojne vrijednosti koje on promiče. Stoga udruga GROZD nema ništa protiv rješenja u kojemu bi postojala dva različita programa, tako da učenici i roditelji mogu između njih slobodno birati. Kao što mi uvažavamo činjenicu da postoje drugi i drugačiji, tako isto tražimo i uvažavanje činjenice da postoje oni koji žele odgoj za vrijednosti koje su ugrađene u naš program. Neprihvatljivo je da zbog otpora manjine većini budu uskraćene odgojne vrijednosti koje promiče naš program. Suprotno tom uvažavanju načela pluralnosti, u dijelu javnosti prisutni su vrlo snažni i glasni pritisci (prvenstveno od strane homoseksualnih i feminističkih udruga) protiv spomenutog roditeljskog prava izbora i utjecaja na školski odgoj svoje djece. Pri tome se često manipulira sadržajima pojedinih deklaracija i konvencija, a roditelje naziva „nekompetentnima“. Pod maskom „neutralnih informacija“ pokušava se svoj djeci nametnuti određeni sustav vrijednosti ili, bolje rečeno, nastoji ih se preodgojiti bez suglasnosti roditelja za neke druge stavove i poglede. Homoseksualne i feminističke udruge upravo su zbog odgojnih vrijednosti dramatično napale naš program, pozivajući se pri tome na netočne senzacionalističke napise koje su o programu prenijeli neki mediji.

    Ovim pismom apeliramo na Vas, cijenjeni građani:
    1) da podržite udrugu GROZD u nastojanju da njezin program Zdravstvenog odgoja ostane autentičan, cjelovit i odgojan te da kao takav bude ponuđen školama;
    2) da podržite temeljno pravo roditelja na odgoj vlastite djece i da, shodno tome, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa osigura roditeljima pravo na cjelovite informacije i slobodan izbor odgojnog programa u školi koji je sukladan obiteljskom i roditeljskom odgoju.

    Potpisujući ovaj apel, svoju potporu mogu iskazati svi punoljetni građani Republike Hrvatske.
    Unaprijed svima zahvaljujemo na potpori, a ujedno molimo sve koji to žele da nam pomognu u širenju apela i skupljanju što većeg broja potpisa.
    Obrazac za potpise je u privitku.
    Potpisi se šalju na adresu: Udruga GROZD, Zagrebačka cesta 190, 10090 Zagreb.
    Za sve druge informacije možete nas kontaktirati, osim redovnom, i elektroničkom poštom na adresu info@udruga-grozd.hrOva email adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili Javascript .
    Napominjemo da će potpisi biti predani Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa te da će o svemu biti obaviještena hrvatska javnost.

    Udruga GROZD / Glas roditelja za djecu

    U Zagrebu, 23. kolovoza 2006.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    i kaj ak vam neki bolesnik ovo nametne kao program klincima u skoli?

  3. #3
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ovaj apel su tak lukavo napisali, površnim čitanjem će se većina ljudi s njima složiti, jer se na prvi pogled zalažu za uspostavu pravih vrijednosti. A zapravo djeci žele uskratiti informacije koje im mogu spasiti život pod krinkom zaštite od nemorala, žele ih proglasiti čudovištima i bolesnicima ako se usude ispoljiti svoju seksualnost prije nego im neka institucija za to da zeleno svjetlo...

    E pa nadam se da ću JA moći svojoj djeci dati prave i istinite informacije. Ne vjerujem da će moju kćer to što će se znati zaštititi od trudnoće i boleština motivirati da se upusti u seksualne odnose. Ne vjerujem da će moj sin postati homoseksualac ako mu kažem da ga radi toga neću prestati voljeti. Pogotovo što ću svojoj djeci osim o seksualnosti pričati i o ljubavi, bliskosti, poštivanju samih sebe i drugih, važnosti obitelji, i što je važnije nadam se da će primjer za to o čemu pričam svakodnevno moći doživjeti u svojoj obitelji.
    Taman da u školi dobiju sve istinite i važne informacije, mislim da nas roditelje to ne oslobađa odgovornosti da sa svojom djecom razgovaramo, pa i o spolnosti. Naravno da bih voljela da u školi ne sluša jedno a kod kuće drugo, i da se radi onoga što se u našoj kući čuje i podržava ne osjeća kao bijela vrana u usporedbi s onima koji će javno uvijek podržavati kojekakve 'grozdovske' stavove o moralu i normali (javno podržavati, ali da li i provoditi?).

  4. #4
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    evo malo i druge strane cijele priče

    http://www.jutarnji.hr/kultura_i_ziv...hofer,57465.jl

    i samo da znate - udruga Grozd je zapravo udruga Teen star čiji su programi izbačeni iz škola pa su se samo preimenovali u novu udrugu

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    o čemu oni to?!

    pa moralne vrijednosti će djeca pokupiti iz kuće, od roditelja ili ulice,
    a škola im treba dati samo znanstvene informacije
    vjernici ionako idu na svoje vjeronauke ili sl, i u crkvu

    ako većina Hrvata voli nogomet zar ga moram forsirati svom ditetu?

    govore o roditeljskoj odgovornosti a onda istu prebacuju na teret školi?
    a da uvedemo cenzuru na TV? ili novine koje spominju homoseksualnost i tako je reklamiraju?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    53

    Početno ..

    Iskreno receno sretna sam sto moja djeca imaju predznanje
    glede sexualnosti i sto su eto u mogućnosti uspostaviti ravnotezu,jer se bojim(barem sto se mlade tice) da bi imali problema tipa;"...ali tako su nam u skoli rekli..!!! " :shock:

    Program koji masturbaciju naziva stetnom navikom, koji zagovara apstinenciju do braka, koji nas uvjerava da "ne postoji sigurna zaštita,osim u braku i sa bracnim partnerom", a da prilikom edukacije djecu treba razdvojiti na muske i zenske razrede... i slicno; dovodi u pitanje razum i sve ono sto su me godine skolovanja naucile!!
    Tu nema mjesta promisljanju, po meni je ovo propagiranje crkvene doktrine.
    I ne svida mi se ova osobna razina po kojoj se clana povjerenstva(alexandar štulhofer) proziva glede sukoba interesa, kao da covjek
    mozga nema!

    Za potpunu informaciju; povjerenstvo je u startu bilo informirano da je
    on napisao 2 recenzije prirucnika(od 6 postojecih) koje koristi udruga
    Forum.S druge strane prilikom glasovanja za program Forum; svi clanovi
    povjerenstva,osim jednog glasovali su za njega!
    Dakle nije Štulhofer presudio.
    Ne znam detalj o tome da li ce to biti obavezni predmet...
    Je, malo me uzrujala ova tema

  7. #7
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    E pa nadam se da ću JA moći svojoj djeci dati prave i istinite informacije. Ne vjerujem da će moju kćer to što će se znati zaštititi od trudnoće i boleština motivirati da se upusti u seksualne odnose. Ne vjerujem da će moj sin postati homoseksualac ako mu kažem da ga radi toga neću prestati voljeti. Pogotovo što ću svojoj djeci osim o seksualnosti pričati i o ljubavi, bliskosti, poštivanju samih sebe i drugih, važnosti obitelji, i što je važnije nadam se da će primjer za to o čemu pričam svakodnevno moći doživjeti u svojoj obitelji.
    Taman da u školi dobiju sve istinite i važne informacije, mislim da nas roditelje to ne oslobađa odgovornosti da sa svojom djecom razgovaramo, pa i o spolnosti.
    Mogu samo potpisati.

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Naravno da bih voljela da u školi ne sluša jedno a kod kuće drugo
    Upravo zbog ovoga moja djeca neće biti nazočna pojedinim satovima 'zdravstvenog odgoja' ukoliko neće biti ponuđen, među ostalim, i program poput ovog Udruge GROZD.

    I još nešto: Udruga GROZD nije primenovana Udrufa Teen-STAR. Udruga Teen-STAR je jedna od članica Udruge GROZD (toliko o tome koliko ste upoznali ono što napadate).

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Program koji masturbaciju naziva stetnom navikom, koji zagovara apstinenciju do braka, koji nas uvjerava da "ne postoji sigurna zaštita, osim u braku i sa bracnim partnerom", a da prilikom edukacije djecu treba razdvojiti na muske i zenske razrede... i slicno; dovodi u pitanje razum i sve ono sto su me godine skolovanja naucile!!
    Tu nema mjesta promisljanju.
    I ne svida mi se ova osobna razina po kojoj se clana povjerenstva(alexandar štulhofer) proziva glede sukoba interesa, kao da covjek
    mozga nema!
    Ovo je vise-manje moj stav. I jako sam tuzna da je samo ovaj program prosao u osnovnim skolama. Steta.

  9. #9
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    U Hrvatskoj se, od školske godine 2006./07., za više razrede osnovnih te za srednje škole uvodi obvezni Zdravstveni odgoj.

    :shock: :shock: :shock:


  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Super!! Što je sljedeće?? Možda povratak šibe u školu?? :/ Mislim stvarno...
    Hebate, ako moje dijete odraste u sretno biće zdrave seksualnosti onda to sigurno neće bit zbog neke tamo udruge Čokot ili kako već, nego zato što je živjela s roditeljima koji se međusobno vole, poštuju, uvažavaju i nju uče (primjerom najviše) da se isto tako i ona odnosi prema drugima, a i da izraste u samopouzdano biće. A i tu je opet najvažnija ljubav, a ona se ne uči u školama.
    Ja znam da zaglupljivanje naroda na razne načine ima duuugu tradiciju kroz povijest, ali da će se u 21. stoljeću institucionalizirat u školama, e pa tome se fakat nisam nadala.

  11. #11
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja ću se definitivno boriti za to da ne bude obavezan. pa tko voli - nek izvoli. s vjeronauka smo se ispisali, a ne želim dodatno frustrirati zdravo i pametno dijete - time što mora slušati nešto u što nitko od nas ne vjeruje.

  12. #12
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    pa on i nije obavezan, dijete to nece morati slusati. cinjenica da se ide tek u nekoliko skola dovoljno govori, ono sto ce isto biti prepreka je to sto ga provode razrednici, vise nisam razrednik, ali da jesam bilo bi jako zanimljivo vidjeti kako bih ja to uspjela ispredavati

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno

    vjerujem da će vam biti drago saznati za ovo :D
    POZIV NA PRIDRUZIVANJE

    GRADJANSKOJ KOALICIJI STOP RIZICNOM SPOLNOM ODGOJU

    Gradjanska koalicija STOP RIZICNOM SPOLNOM ODGOJU osnovana je 11. sijecnja 2007. godine, kao rezultat sastanka udruge CESI s tridesetak zabrinutih gradjana/ki, predstavnika/ca mreza, udruga te institucija i politickih stranaka.

    Mi, clanovi/ce Koalicije smatramo da je program Udruge GROZD po svom sadrzaju protuustavan i opasan po javno zdravlje buduci da promovira stavove spram spolnosti i prevencije spolno prenosivih infekcija koji su suprotni principima suvremenog javnog zdravstva te medjunarodnim standardima djecjih i ljudskih prava. Nadalje, ukupnu javnu politiku reproduktivnog i seksualnog zdravlja i prava mladih koju Vlada RH provodi vec dvije godine procjenjujemo krajnje promasenom i neuspjesnom, s obzirom na njezin sadrzaj, netransparentan proces donosenja i neucinkovitost trosenja javnih sredstava.

    Neposredni povod za osnivanje Koalicije jest odluka Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta od 29. prosinca 2006. da se Eksperimentalni program zdravstvenog odgoja i obrazovanja Udruge GROZD od iduce skolske godine provodi u desetak skola u sklopu sata razredne zajednice. Za provodjenje programa ceka se suglasnost Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi cija ce odluka biti presudna.

    Trenutna situacija zahtijeva hitno zajednicko javno djelovanje svih zabrinutih - gradjana/ki, roditelja, mladih, strucnjaka/inja, udruga i institucija - kako bismo sprijecili/e sada vec prilicno vjerojatno uvodjenje znanstveno neutemeljenog, te po ljudska prava i zdravlje mladih opasnog programa spolnog odgoja.

    Ciljevi:

    Obustaviti eksperimentalno provodjenje sadrzaja vezanih uz podrucje ljudske spolnosti u okviru zdravstvenog odgoja i obrazovanja.

    Utjecati na obustavu neuspjesne javne politike reproduktivnog i seksualnog zdravlja i prava mladih koju Vlada RH provodi vec dvije godine.

    Osigurati provodjenje jedinstvenog standardnog odgojno-obrazovnog programa o ljudskoj seksualnosti koji je utemeljen na znanstvenim cinjenicama i u skladu s medjunarodnim konvencijama i poveljama.


    Pozivamo sve zabrinute gradjane i gradjanke, strucnjake/inje, udruge i institucije da nam se pridruze potpisom Izjave o pristupanju Gradjanskoj koaliciji STOP RIZICNOM SPOLNOM ODGOJU. Izjavu mozete potpisati u osobno ime ili u ime Vase organizacije/institucije, i poslati na e-mail: cesi@zamir.net ili fax: 01/ 24 22 801 (obrazac u prilogu).

    Kao clan/ica Koalicije dobivat cete sve obavijesti o planiranim akcijama te se prema vlastitom interesu mozete ukljuciti u rad Koalicije.

    Za dodatne informacije obratite se udruzi CESI, tel. 01/24 22 800, e-mail: cesi@zamir.net (kontakt osobe: Natasa Bijelic, Sanja Cesar i Amir Hodzic).

    Koalicijski odbor zasad cine:
    Sanja Cesar, Amir Hodzic, Natasa Bijelic, CESI
    Marina Skrabalo, Nives Miosic Lisjak, Anka Kekez – MAP Savjetovanja
    Drazen Puljic, Mreza mladih Hrvatske
    Suncana Kusturin; Asja Zenko, Udruga Igra
    Kristijan Grdjan, Sanja Juras – Pravni tim Iskoraka i Kontre
    Mirta Dagmar Muhic, profesorica etike i filozofije
    Bojana Genov, Zenska mreza Hrvatske
    Suzana Kunac, B.a.B.e
    Maja Mamula, Zenska soba
    a evo i izjave:
    IZJAVA O PRISTUPANJU GRAĐANSKOJ KOALICIJI

    STOP RIZIČNOM SPOLNOM ODGOJU


    Izjava kojom ________________________________ potvrđuje da je suglasna/an s
    (ime i prezime ILI ime organizacije/institucije)
    ciljevima građanske koalicije STOP RIZIČNOM SPOLNOM ODGOJU te da želi aktivno sudjelovati u radu Koalicije.

    Ime i prezime:
    Organizacija/institucija:
    Adresa:
    Telefon:
    E-mail:

    Izjavu poslati na e-mail: cesi@zamir.net ili fax: 01/24 22 801

  14. #14
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    POZIV NA PRIDRUZIVANJE

    GRADJANSKOJ KOALICIJI STOP RIZICNOM SPOLNOM ODGOJU

    Mi, clanovi/ce Koalicije smatramo da je program Udruge GROZD po svom sadrzaju protuustavan i opasan po javno zdravlje buduci da promovira stavove spram spolnosti i prevencije spolno prenosivih infekcija koji su suprotni principima suvremenog javnog zdravstva te medjunarodnim standardima djecjih i ljudskih prava.
    Može li mi netko, molim vas, objasniti kako je to promoviranje i poticanje seksualne apstinencije prije braka i bračne vjernosti opasno po javno zdravlje i suprotno principima prevencije spolno prenosivih bolesti?

    Mislim, ja sam očito glup kad nikako ne mogu povezati te dvije stvari.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    53

    Početno

    kada bi program udruge Grozd sadrzavao SAMO promoviranje i poticanje seksualne apstinencije prije braka i bračne vjernosti onda bi to bilo logicno pitanje juroslave...u ovom slucaju

    i samo kratko; po meni je takav stav udruge Grozd ignoriranje realiteta u nasim okvirima i sire..

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Najrelevatnije bi bilo u stvari vidjeti koliki se postotak mladih uopće uspijeva suzdržati od seksa do prije braka. Ako je taj postotak jako mali, a po meni je, onda bi se ipak trebalo učiti o kontracepciji. Meni se ne čini realno da se bilo gdje veliki postotak ljudi uspijeva suzdržati od seksa prije braka, pa je bolje da se prakticira siguran seks, nego nesiguran i da se zatvara oči i tjera mlade da lažu oko toga.

  17. #17
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Najrelevatnije bi bilo u stvari vidjeti koliki se postotak mladih uopće uspijeva suzdržati od seksa do prije braka. Ako je taj postotak jako mali, a po meni je, onda bi se ipak trebalo učiti o kontracepciji. Meni se ne čini realno da se bilo gdje veliki postotak ljudi uspijeva suzdržati od seksa prije braka, pa je bolje da se prakticira siguran seks, nego nesiguran i da se zatvara oči i tjera mlade da lažu oko toga.
    A kaj je to siguran seks?
    Jer, ako niste znali, ne postoji 100% sigurno sredstvo zaštite od neželjene trudnoće, a nisam baš siguran da postoji 100% sigurno sredstvo zaštite do spolno prenosivih bolesti (ako negdje može proći spermić, može i virus).
    Po meni, možemo razgovarati o sigurnijim, manje sigurnim i nesigurnim oblicima prakticiranja seksa.

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Naravno, ništa u životu nije crno-bijelo i rijetko šta je sto posto pa sam ja pod siguran sex mislila da se podrazumijeva da nije sto posto (a vjerujem da i ostali kad kažu "siguran" misle "u razboritoj mjeri siguran sex" - radila sam kod odvjetnika pa evo kako bi to oni možda definirali ) .

  19. #19
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Spolni odgoj ni u jednom ni u drugom programu nije lišen svjetonazora sastavljača. Znanstvene činjenice su jedno, a način njihove interpretacije drugo. Zbog toga smatram da su nužna dva programa i da kao roditelj svatko od nas ima pravo izabrati program za svoje dijete, pogotovo u o.š.
    Gledala sam neku večer Otvoreno.
    Iličić je bar 5 puta naglasio da im program nije apstinencijski.
    Inače, A. Tomić je u Jutarnjem neki dan napisao jedan solidan tekst o ovom problemu.
    Osobno smatram da će neki klinci, i uz ne znam kakav spolni odgoj u školi, ostati rizičnog ponašanja jer ništa ne može zamijeniti ono što se gleda i uči kod kuće.

  20. #20
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Je li misliš na onaj "Sine, nema sigurnog seksa" ili je to netko drugi napisao

    Nisam čitala program pa ne znam koliko predlagači iz grozda očekuju (u postotku, brojci, svejedno) da će djece, nakon što odslušaju njihov program, prakticirati apstinenciju (do braka, pretpostavljam?). Ja ne znam koliko bi ta brojka trebala biti pa da se odgovorno mlade koji to neće prepusti neznanju. Ni u moje doba nitko nije tvrdio da je neka metoda kontracepcije 100% sigurna, pa ne vjerujem da to netko priča i sada... ali treba mladima dati relevantne, životne informacije, koje će moći iskoristiti u životu.

    Kao mladi psiholog bila sam u prilici razgovarati s mladima o spolnosti, fascinantno mi je bilo kako su bili gladni tih tema, nisu se sramili jedni drugih, nisu se cerekali, već vrlo ozbiljno razgovarali o temama koje ih muče. Ja sam bez dileme posvetila nekoliko sati toj temi, na uštrb drugih predviđenih planom i programom...

  21. #21

    Početno

    Opet home education.....
    Ajme Primorče....koliko si ti nama novih zadataka donio svojim mandatom....

  22. #22
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Sad mi možda nećete vjerovati - ali ja sam najkorisnije stvari za svoj seksualni život čula od jednog svećenika, u 8. razredu. Čovjek nikada, ama baš nikada nije izustio rečenicu; ne u seks prije braka, ali me je naučio da prije seksa dobro razmislim o kvaliteti odnosa koju imam s odredjenom osobom odnosno da procijenim kako bi se dotični ponašao u slučaju neke nepredvidive situacije.
    Govorio nam je da s bračnim partnerom trebamo razgovarati do u tančina o zadovoljstvu spolnim činom (ovo ne u 8. razredu, nego na studentskom vjeronauku), ne skrivati nista i ne glumiti.
    Rekao je da može razumjeti mlade koji odu u krevet s nekim, ali da ne može razumjeti čemu trovanje drogom...
    Da ne duljim, mm i ja smo jučer razgovarali o ovoj temi i zaključili da bi cilj spolnog odgoja trebao biti odgadjanje seksa barem do minimuma nekakve psihičke i duhovne, a po mogućnosti i socijalne "zrelosti".
    Jer ako polazimo od činjenice da je seks s 15 god danas realnost (a prije 10-ak godina stupalo se u seks npr. s 18 ), znači li to da trebamo samo ići nizvodno i govoriti, sve ok, samo stavi prezervativ, čak i onda kada dobna granica bude 12?

  23. #23
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ne, i to nije ničiji cilj. Ovako kako je vas učio/vodi svećenik tako bi sigurno trebalo biti i svi bi time bili zadovoljni. Samo je pitanje koliko je svećenika/vjeroučitelja tako otvorena srca i s toliko poznavanaj potreba mladih pa da toj problematici priđe na taj način.
    Možemo pitati koliko je to i profesora, dapače, ali zato, po meni, program koji je više utemeljen na opće poznatim znanstvenim činjenicama a ne na sustavu vrijednosti može pomoći mladima, uz jačanje mladih kroz komunikacijske vještine i strategije. Nisam sigurna koliko to nudi bilo koji program, na tome bi trebalo poraditi...

  24. #24
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    Čovjek nikada, ama baš nikada nije izustio rečenicu; ne u seks prije braka, ali me je naučio da prije seksa dobro razmislim o kvaliteti odnosa koju imam s odredjenom osobom odnosno da procijenim kako bi se dotični ponašao u slučaju neke nepredvidive situacije.
    Govorio nam je da s bračnim partnerom trebamo razgovarati do u tančina o zadovoljstvu spolnim činom (ovo ne u 8. razredu, nego na studentskom vjeronauku), ne skrivati nista i ne glumiti.
    :D
    da nam je više takvih

  25. #25
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Istina je, Bubice, odgoj mora biti utemeljen na činjenicama, ali o mom ili tvom svjetonazoru ovisi kako ćemo npr. činjenicu da se seksom može zadobiti spolna bolest predstaviti djetetu odnosno momku/curi.
    Na kutiji prezervativa zbilja piše da oni nisu 100 postotna zaštita.
    I ja to svome klincu moram reći, ali iz perspektive da mislim kako bi dobro bilo da stupi u spolne odnose kad za to dozrije i uz svijest o tome da ishitrenošću odluke nekoga (ali i sebe) može duboko povrijediti.
    Ali nije danas lako biti teenager.
    Prirodno je stupati u seks kad za to "dozriješ", no trenutak njihova dozrijevanja se neprestano odgađa jer društvo zahtijeva dugo školovanje i dugo promišljanje prije nego nekoga izabereš da ti bude životni partner.
    Znam, idealistički je tvrditi da se do 25., 30. ili dalje može ostati "nevin", no da se više ne može razmišljati (kao što naša generacija još uvijek jest razmišljala), to ne mogu prihvatiti.
    Ne slažem se sa spolnim odgojem koji seks prezentira kao nekakvu igru odnosno eksperimentiranje tijelima.
    Ok, netko će to uvijek raditi, ali ne želim da društvo šalje poruku kako je to u redu, kao npr. eksperimentiranje s odijevanjem, frizurama ili sl.
    Tu je ipak malo veći zalog u igri.

  26. #26
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ne slažem se sa spolnim odgojem koji seks prezentira kao nekakvu igru odnosno eksperimentiranje tijelima.
    I tu se možemo složiti, problem je nastao kada se i masturbiranje proglasilo nepoželjnim što od najranije dobi je igra i način upoznavanja tijela a potom i užitka. Po meni je to opasna poruka...

  27. #27
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    A koji to spolni odgoj seks prezentira kao nekakvu igru odnosno eksperimentiranje tijelima?

  28. #28
    bubimirko

    Početno

    gledao sam prošli tjedan na otvorenom....tu ekipu iz grozda i neku drugu udrugu.....ak bu moje dijete trebalo slušati ova predavanja od Grozda onda bum ga radije ispisao iz škole pa nek ovce čuva.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    Ja sam za to da se uvede u skole i to kao obvezan program , nemoze naskoditi djetetu ako nista drugoo naucit ce malo vise o spolnim bolestima nego sto bi naucio od roditelja... udruga grozd - oni ce nestati prije nego sto dizive godisnjicu.. :/

  30. #30
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj gejsha prvotno napisa
    ako nista drugoo naucit ce malo vise o spolnim bolestima nego sto bi naucio od roditelja...
    evo podatak iz današnjeg JL: 51% roditelja ne razgovara s djecom o sexu

  31. #31
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj gejsha prvotno napisa
    ako nista drugoo naucit ce malo vise o spolnim bolestima nego sto bi naucio od roditelja...
    evo podatak iz današnjeg JL: 51% roditelja ne razgovara s djecom o sexu

  32. #32
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Stvarno nisam iz njihovih rijeci zakljucila da impliciraju masturbaciju kao nesto opasno i stetno. Također su par puta ponovili da to smatraju jednim od razvojnih oblika spolnog ponašanja.

    A što li je poistovjećivanje kondoma s pojmom sigurnog seksa (koji je kao ok, jer klinci imaju pravo na spolni užitak, ali bitno je samo da su fizički zaštićeni, kako govori program Foruma), nego li eksperiment? Isto tako, ne razgovarati o kontracepciji detaljno, već ih pustiti da sami istražuju kad za to vrijeme dođe, također shvaćam kao eksperiment. I to mi uopće nije znanstveno.

    Nisam program Udruge Grozd doživjela ni tako kao da on sugerira ovu ili onu kontracepciju, već kao program koji želi potaknuti diskusiju i razmišljanje. Forum nešto preporučuje, Grozdovi predstavnici su naglasili da oni ne preporučuju ništa, već puštaju pojedinca da sam odluči kad za to dođe vrijeme.

    No, jedno mi pitanje pada na pamet.
    Što mislite bi li seksualni odgoj spriječio onaj stravični uradak na Hvaru ljetos?

  33. #33
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Već sam o tome pisala na jednom drugom topiku, pa da se uključim i ovdje.
    Mene kao roditelja zanima stvarno cjeloviti spolni odgoj. Sa svojim sinom razgovaram već sada o spolnosti. Spremna sam odgovoriti na sva njegova pitanja i svojim odgojem i primjerom želim mu ponuditi spolni odgoj koji bi uključivao daleko više od puke informacije o kontracepciji. Mislim da djeca moraju znati sve medicinske činjenice i to i više nego što ih spominju oba navedena programa, ali se nipošto ne slažem s mišljenjem da spolni odgoj ne bi trebao uključivati i etičku dimenziju. Pa kako to može biti lišeno etičke dimenzije, kad se radi o odgovornosti prema sebi, prema drugoj osobi i prema nekoj mogućoj trećoj osobi? Naša spolnost je vrlo kompleksna, ona zahvaća u mnoge strane naše osobnosti i ja želim da to moj sin nauči i voljela bih da mi škola u tome pomogne, odnosno da ga tamo educiraju meritorni ljudi, od liječnika do etičara. Ja želim da moj sin razumije ljudsku spolnost, da zna uživati u njoj, da shvati sve suptilnosti ljudske spolnosti. Želim da bude odgovoran a pod time ne mislim samo na to da u presudnom trenutku stavi kondom ili već što drugo. Što se toga tiče, edukacija u školi nije potrebna, za to mi je dovoljno jedno poslijepodne. Za mene nije prvenstveno važno pitanje kad će on stupiti u spolne odnose i hoće li masturbirati ili ne. Uostalom, mislim da se s tim pitanjima manipulira u javnosti ne bi li se ona okrenula protiv Grozda - ne sviđa mi se to pojednostavljivanje, ponekad i zbilja plitko i površno tumačenje. Za mene je poražavajuća koncepcija za koju se spolni odgoj svodi na priče o kontracepciji i o spolnim bolestima. Dakako da dijete sve to treba saznati, ali za mene je to samo dio cjelovitog odgoja za zdravu seksualnost mladih osoba. Za mene nije prvenstveno pitanje kada će moj sin stupiti u spolne odnose nego kako, s kojim shvaćanjima, s kojom odgovornošću prema sebi i drugoj osobi s kojom će biti. Ne želim da u to ulazi dok još bude dječak, nesređenih osjećaja, nejasnih stavova. Ne želim da shvaća seks kao puku zabavu koja je usputni dio nekog izlaska. Želim da moj sin bude potpuna osoba i u seksualnom životu. Moje mišljenje je da mi takav cjeloviti odgoj Forum za slobodu odgoja uopće ne nudi, a što mi točno nudi Grozd vidjet ću kad nam budu dostupni cjeloviti programi. Vjerujem da u tom programu neće sve biti onako kako bih ja htjela, ali ipak je potpuniji, što su priznali i članovi povjerenstva suprotnih stajališta i svjetonazora, zato je i dobio više glasova. Za sada optiram za Grozd, kao nadopunu onoga što M. dobiva kod kuće.

  34. #34
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ah zdenka

  35. #35
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Stvarno nisam iz njihovih rijeci zakljucila da impliciraju masturbaciju kao nesto opasno i stetno. Također su par puta ponovili da to smatraju jednim od razvojnih oblika spolnog ponašanja.
    Impliciraju da je masturbacija "okretanje prema sebi" u kontekstu koji sam ja shvatila negativnim (dakle, negativno okretanje prema sebi - ne mogu točno ponoviti njihove riječi).

    Kao što sam ranije napisala ja se slažem da spolni odgoj ne bi trebao biti samo puko prenošenje informacija o spolnim bolestima i kontracepciji, ja se slažem da djecu treba učiti komunikacijskim vještinama, smaopouzdanju, povjerenju u sebe i druge, empatiji - dakle, treba ih izgrađivati kao ličnost da bi bili odgovorni i u seksualnim odnosima. Ne mislim (a to je moj općeniti stav) da bi sve skupa trebalo biti obojeno svjetonazotrom koji se bazira na katoličkoj vjeri, to je duh u kojem svaki roditelj može sam, kod kuće, odgajati svoje dijete. Osim toga, ja sam puno više bila za koncept spolnog odgoja o kojem se ranije razmišljao, sa puno više sati a ne ovaj utopljen općenito u zdravstvene teme (zdravstveni odgoj).

  36. #36
    bubimirko

    Početno

    Citiraj gejsha prvotno napisa
    J udruga grozd - oni ce nestati prije nego sto dizive godisnjicu.. :/
    bilo bi lijepo da je tako....samo moram priznati da sam dosta skeptičan glede toga....u toj emisiji otvoreno gdje su sudjelovali oni i njima suprotstavljena udruga tj. konkurentska....(jerbo koliko sam shvatio jedna od njih će sa svojim programom uči u škole), dakle ljudi su glasali koga bi radije u školu i od cca 3000 poziva rezultat je bio 50%-50%....
    komentiram to s jednim frendom i on kaže nekaj s čim se u potpunosti slažem....iako je to grubo globaliziranje ali činjenica glasi....zakaj se čudim takvim rezultatima.......pa kaj si ti misliš za čiji program mogu glasati neki zadrti zagorci ili oni kamenjari iz zagore ili nekih drugih pripiz....-koji još uvijek na svjet gledaju sa 100 godina kaskanja za nama u gradovima a kamoli za Europom.....tak da samo s velikom nadom mogu očekivati da Grozd i njihov program ne uđu u škole i uvjere mi klinca kak je masturbiranje jednako psihičkom poremečaju, a najbolja zaštita-nehebica

  37. #37

    Početno

    Ja te programe, iskreno, uopće nemam volje čitati.
    Smatram da su djeca, tinejdžeri do kojih 16 godina jednostavno nezreli shvaćati koncept seksualnosti koji nije isključivo nazovimo ga intimno općenje ili samozadovoljavanje.

    Imam dojam da je prosječnom tinejdžeru to cool, to svi rade, što si to učinio veći broj puta s atraktivnijim partnerom to si veći/a kuler/ica. To je tema za priču i motiv za djelovanje.

    Ipak u tom kulerskom mozaiku fale značajne informacije o zdravstvenim rizicima koje nose takvi odnosi.

    Stoga mislim da bi se djeci trebalo prići apriori bez nekog patronizirajućeg stava, jer oni će u seksualne odnose ionako ući ma što tko pričao, te ih podučiti što činiti da izbjegnu spolno prenosive bolesti, kako spriječiti trudnoću i ako se incident dogodi, kome se obratiti za pomoć. To je meni kompletan i dovoljan sadržaj seksualnog odgoja do neke 16 godine.

    I nadalje, koliko stupanje u prerane seksualne odnose mene također smeta kad prolazim ispred osnovnih i srednjih škola...cigareta. Osobno cigaretu smatram većim zlom i katkad uvodom u fizičke ovisnosti svakojakog tipa.

  38. #38
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    Osobno cigaretu smatram većim zlom i katkad uvodom u fizičke ovisnosti svakojakog tipa.
    a dobro sad si malo možda i pretjerala.......ali ako ću se povesti za tvojom idejom....di su onda tu kompjuteri i razni plejstejšni, psp-i, nintenda i kojekakve gluposti koje ga zatvaraju u četiri zida i totalno asocijaliziraju i čine od njega ovisnika o po meni još glupljoj i goroj stvari neg kaj je pljuga

  39. #39

    Početno

    slažem se, bubi.
    Jednom sam bjesomučno igrala tetris i padale su mi cijele noći u snu kockice i pravokutnici.

    Mada bih istaknula da od konzumacije cigareta vrlo lako postaješ fizički ovisnik, u zrelijim godinama koronarni bolesnik i nedajbože još nešto gorje. A i kladim se da postoji vrlo visoka korelacija narkotičkih ovisnika kojima je prva ovisnost bila o cigareti.

    Playstation ne igraš 2 dana i ko nov si što se tiče fizičkih resursa..osim naravno psihičke ovisnosti, ali ta zasad (bar mislim) nije toliko patološka koliko ova nikotinska.

    Ja sam militantni antipušač, pa nema spasa.

  40. #40
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Nisam dobro upoznata ni s jednim od ponudjenih programa osim onog sto polovicno cujem na TV, ali bih tako rado da jedan osmisli Zdenka -
    prekrasno si to napisala

  41. #41
    bubimirko

    Početno

    odmakli smo se od teme.....pa neću više o tome, uglavnom nema toga ko će spriječiti klince da ulaze u spolne odnose.....nema te škole ili tog obrazovanja koje će to spriječiti i niti ne treba ga biti.....treba ih educirati što su i kakvi su simptomi spolnih bolesti, šta i koja su kontracepcijska sredstva i kako ih koristiti i to bi po meni trebala biti osnovna misao vodilja

  42. #42

    Početno

    Sad sam pročitala Zdenkin post. Upravo je etička komponenta seksualnosti nešto što je "teško za shvatiti" u toj dobi.

    Mislim da taj segment nitko ne može naučiti iz udžbenika. I smatram da je takvu materiju potpuno besmisleno podučavati ex catedra il više konzervativno il više slobodoumno, mislim da auditorij te dobi nije pravi. Nakon 16-te..da..prije..hm..
    Ja sam mišljenja da se trebaju dati na znanje nepobitne činjenice o spolno prenosivim bolestima i kontracepciji, te eventualno biti otvoren za dublje razgovore s onima koji su na to spremni.

    To se nosi od kuće. Odgoj u obitelji u kojoj se poštuje osobnost i integritet svakog člana te otvoreno razgovara o seksualnosti i njenoj poveznici s ljubavlju, poštovanjem i ljepotom izgradit će temelje za seksualnost koja uvažava partnera i samog sebe.

    Možda bi o seksualnosti trebalo najprije podučiti mame i tate.. :?

  43. #43
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    dakle ljudi su glasali koga bi radije u školu i od cca 3000 poziva rezultat je bio 50%-50%....
    komentiram to s jednim frendom i on kaže nekaj s čim se u potpunosti slažem....iako je to grubo globaliziranje ali činjenica glasi....zakaj se čudim takvim rezultatima.......pa kaj si ti misliš za čiji program mogu glasati neki zadrti zagorci ili oni kamenjari iz zagore ili nekih drugih pripiz....-koji još uvijek na svjet gledaju sa 100 godina kaskanja za nama u gradovima a kamoli za Europom
    Kako bi se ovo moglo nazvati... vrijeđanje možda? Za svoju malenkost svečano izjavljujem da nisam ni zadrta, da ne gledam svijet sa 100 godina kaskanja, da sam puno bila u Europi i to ne u shoppingu, da sam završila dva fakulteta, da sam doktor znanosti, da ne nabrajam više, bilo bi previše...

  44. #44
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Slazem se i s Virgo.
    Ko i svaki odgoj, i seksualni dolazi iz kuce. (ovo mozda malo nespretno zvuci, al kuzite sto sam htjela reci )
    Ono sto Zdenka pise je prekrasno kada bi svaki roditelj mogao prenijeti svom djetetu, ali da se spustimo u realnost i pitamo je li to doista moguce nauciti u masi, iz udzbenika - nisam sigurna. Preidilicno... Mozda da su ljudi drukciji...

  45. #45
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Slazem se i s Virgo.
    Ko i svaki odgoj, i seksualni dolazi iz kuce. (ovo mozda malo nespretno zvuci, al kuzite sto sam htjela reci )
    Ono sto Zdenka pise je prekrasno kada bi svaki roditelj mogao prenijeti svom djetetu, ali da se spustimo u realnost i pitamo je li to doista moguce nauciti u masi, iz udzbenika - nisam sigurna. Preidilicno... Mozda da su ljudi drukciji...
    Zašto ne bi bilo moguće? Pa to ovisi o kvaliteti programa i o ljudima koji takvu nastavu izvode. Ja se gotovo uvijek slažem s Virgo, ali ovaj puta ne, jer ne mislim da su ljudi do 16 godine u tolikoj mjeri robovi nagona da ne mogli razmišljati i o drugim dimenzijama svoje seksualnosti, štoviše, da ne bi bili za to zainteresirani.

  46. #46
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    dakle ljudi su glasali koga bi radije u školu i od cca 3000 poziva rezultat je bio 50%-50%....
    komentiram to s jednim frendom i on kaže nekaj s čim se u potpunosti slažem....iako je to grubo globaliziranje ali činjenica glasi....zakaj se čudim takvim rezultatima.......pa kaj si ti misliš za čiji program mogu glasati neki zadrti zagorci ili oni kamenjari iz zagore ili nekih drugih pripiz....-koji još uvijek na svjet gledaju sa 100 godina kaskanja za nama u gradovima a kamoli za Europom
    Kako bi se ovo moglo nazvati... vrijeđanje možda? Za svoju malenkost svečano izjavljujem da nisam ni zadrta, da ne gledam svijet sa 100 godina kaskanja, da sam puno bila u Europi i to ne u shoppingu, da sam završila dva fakulteta, da sam doktor znanosti, da ne nabrajam više, bilo bi previše...
    lijepo sam rekao da je to grubo generaliziranje, naravno da postoje iznimke i nije bilo namjere vrijeđanja....samo ne možeš mi reči da je selo ili neka manja sredina manje konzervantivna i uštogljenija od gradova-ako gledamo u globalu

  47. #47
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja nipošto ne pravim takve razlike između grada i sela, pa ih nisam ni spomenula.

  48. #48
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj Mony prvotno napisa
    Slazem se i s Virgo.
    Ko i svaki odgoj, i seksualni dolazi iz kuce. (ovo mozda malo nespretno zvuci, al kuzite sto sam htjela reci )
    Ono sto Zdenka pise je prekrasno kada bi svaki roditelj mogao prenijeti svom djetetu, ali da se spustimo u realnost i pitamo je li to doista moguce nauciti u masi, iz udzbenika - nisam sigurna. Preidilicno... Mozda da su ljudi drukciji...
    Zašto ne bi bilo moguće? Pa to ovisi o kvaliteti programa i o ljudima koji takvu nastavu izvode. Ja se gotovo uvijek slažem s Virgo, ali ovaj puta ne, jer ne mislim da su ljudi do 16 godine u tolikoj mjeri robovi nagona da ne mogli razmišljati i o drugim dimenzijama svoje seksualnosti, štoviše, da ne bi bili za to zainteresirani.

    Zdenka, malo si previse u svijetu intelektualaca (ovo nisam mislila kao uvredljivu cinjenicu, of course)
    No, ako sagledas realnost, takvo sto bi uspjelo u mozda 5% skola, a po meni bi povrh svega bio jako veliki problem i pronaci doista kvalitetne predavace za takvu vrstu predavanja.
    Za masovnu "proizvodnju" bi mozda bilo prakticnije iznositi cinjenicne podatke o zastitama i bolesti. A postovanje druge osobe se iovako oduvijek nosilo od kuce, pa se samo reflektira i na seksualne odnose.
    No, i dalje mislim kako bi tvoja zamisao bila naispravnija u svim pogledima, ali ko sto gore rekoh: da su ljudi drukciji...

  49. #49
    bubimirko

    Početno

    [quote="Zdenka2"]
    Citiraj bubimirko prvotno napisa


    Za svoju malenkost svečano izjavljujem da nisam ni zadrta, da ne gledam svijet sa 100 godina kaskanja, da sam puno bila u Europi i to ne u shoppingu, da sam završila dva fakulteta, da sam doktor znanosti, da ne nabrajam više, bilo bi previše...

    sve to kaj si napisala i ne treba nužno značiti da si širokih pogleda

  50. #50
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    [quote="bubimirko"]
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj bubimirko prvotno napisa


    Za svoju malenkost svečano izjavljujem da nisam ni zadrta, da ne gledam svijet sa 100 godina kaskanja, da sam puno bila u Europi i to ne u shoppingu, da sam završila dva fakulteta, da sam doktor znanosti, da ne nabrajam više, bilo bi previše...

    sve to kaj si napisala i ne treba nužno značiti da si širokih pogleda
    Bubimirko, ja sam izuzetno širokih pogleda. To je naprosto činjenica, a ti vjeruj ili ne vjeruj.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •