Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: AP-pravi izbor!

  1. #1
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno AP-pravi izbor!

    Pozdrav svima!Već neko vrijeme suprug i ja ozbiljno razmišljamo da bi svoju djecu odgajali u AP duhu i uz razno razne članke i naše instikte pokušavamo to prakticirati dok je naša malena još u buši i nadam se da čemo uspjeti. Neke stvari mi zvuče komplicirano i strašno teško,bojim se da ne pogriješimo jer na kraju krajeva nitko nikada nije rekao da je odgajanje djeteta jednostavan ali čini mi se da ako samo sljedimo svoj razum,djete i roditelji se osjećaju ugodno to bi trebalo biti to.Ili možda griješim?! Kako ste vi počeli? Kako znate da je to ono pravo i na koji način se borite sa zagovornicima kazna, batina,i odvajanja djeteta ?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    pa zasto bi se sa bilo kim trebala boriti na temu sto i kako sa svojim djetetom? slusaj instnkte, i svoje srce i neces pogrijesiti

    to sto ti prepametni dobronamjernici savjetuju da ostavis bebu da place dok napokon sama od sebe ne prestane, ili da je hranis prema rasporedu, ili da joj mijenjas pelenicu recimo 4 put dnevno pa nek se toca u vlastitom dreku...... to su nikad dokazane teorije iz 1900.

    dovoljno ce ti biti da pogledas neki dokumentarac o primatima, mame majmunice stalno nosaju svoje bebice, hrane ih na zahtijev, kad god bebica trazi

    pokusaj si nabaviti baby book od searsa

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    50

    Početno

    Kad se Bruno rodio, nisam znala za AP vec sam u nekim stvarima poslusala "prokusane" savjete iz proslog stoljeca: nemoj ga naucit na ruke, ni slucajno s roditeljima u krevet, dojis ga cesce od tri sata - nemas mlijeka nit je dobro i sl. Mislila sam: valjda ljudi znaju... Ne mogu ti opisati kako mi je sada krivo zbog toga. Na svu srecu i MM i ja smo brzo progledali. Od tada samo klimamo glavom i radimo po svom.
    Sto se tice batina svima kazem da je meni kao djetetu bilo draze dobiti sibom po ruci nego slusati mamine prodike.

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    50

    Početno

    U vezi batina sam htjela reci da nisu bile ucinkovite kao metoda odgoja.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Super je što razmišljate o odgoju još dok si trudna!

    Ako se želite informirati o AP-u kupi neku knjigu. Mi smo kupili preko amazona Attachment parenting preko Amazona. Tek toliko da dobijemo uvid što se podrazumijeva pod AP.

    Ja AP ne doživljavam kao nešto gdje se mora Searsa slijediti u svemu (uostalom i Sears potiče takav stav). Tako da, ako vam se neke stvari ne sviđaju, ne slažete se s njima ili se jednostavno ne osjećate da bi tako radili, nemojte.

    Ja isto slijedim princip da što mi se čini da je bebi ugodno ili mi se čini prirodno, to i radim. Ponekad se to kosi sa stavovima medicine. Npr. široko povijanje, postavljanje bebe u sjedeći položaj. O tim stvarima posebno pažljivo razmišljamo, pa napravimo kako nam se čini najbolje.

    Što se tiče borbe oko načina postupanja s bebom, mi za sada nismo imali problema ni sa kim, osim s našim roditeljima. Eventualno tko bi još mogao htjeti jače utjecati na to su medicinski djelatnici, no izabrali smo pedijatricu za koju smo čuli da je ok što se toga tiče (a patronažnu nismo niti zvali ).

    Ako se netko pokuša jače uplesti u želji da utječe na nas tada obično kažemo da roditelji najbolje znaju što je dobro za njihovo dijete. Ponekad znamo reći i: "Sad radimo tako. Ako neće biti dobro, drugi put ćemo drugačije."

    A što se tiče kazni i batina, to nema veze samo s prakticiranjem AP-a, nego općenito o stavu prema djetetu i odgoju.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Domagoj, krasan ti je post. Baš nekako zdravorazumski.
    Inače je zdrav razum ono čime se pokušavam voditi u Magdaleninu odgoju. Mudrim savjetima okoline usprkos.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Da zaista, s' kim ti mislis da se trebas boriti kad' se radi o odgoju vaseg djeteta :?

    Moja sveki je samo kometarisala:''Ja nikad nisam vidjela vece demokratije!!' Ali i kako su samo samostalni, pametni, razumni .... i sl. Ona pravo pazi kako se izrazava, posto je MM lako zapaljiv na komentare o djeci!!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    domagoj, bute i vi pokusali sa positive reinforcement

    meni se sve nekako preplice sa psecim treningom

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Stray i ja se cesto iznenadim kad uvidim neko razmisljanje koje vrijedi za pse vrijedi i za malu djecu.
    Al s djecom mi se sve cini beskonacno kompliciranije. Npr. razmazenost. Kod pasa mi je prilicno jasno sto i kako postici ono sto zelim, dok kod djece nisam siguran ni sto u stvari zelim, a kamoli kako i kad utjecati na nesto.
    Ili onaj topic o uzvracanju udarca. Kod pasa se drzim toga da se ne tuku sto god bilo, dok s djecom jos uvijek ne znam.
    Ma glavni problem je, cini mi se, sto kod djece puno vise vodim racuna o unutarnjem osjecaju, jer je daleko kompleksnije, nego kod pasa (bar mislim, iako je pitanje dal bi se to moglo i dokazati ).

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Vi porediti zivotinje (ma kako plemenite bile) s' djecom (i to vlastitom) . Zar ne zelimo postici razlicite ciljeve kod djece i zivotinja!!! To je mog glavni argument kad me neupuceni upute na vaspitne mjere. Zivotinje se mogu dresitati, trenirati i sl., kod djece naravno isti (jer nisu nista gluplji od zivotinja), ali mi valjda hocemo da su nasa djeca nezavisna, u stanju da sama razmisljaju, samostalna .... a ne da sliepo prate zacrtano!!!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Ma naravno da su razlike ogromne. Al zasto mislis da ne postoje i neke zajednicke crte? I ljudi imaju instinkte, bez obzira na mozak. A kod beba upravo instinkti omogucavaju da prezive dok se mozak ne razvije. Da ne govorim o fizioloskim slicnostima kao sto su disanje, probava i ostalo. Hocu reci, ljudi i zivotinje se mogu usporediti u masu stvari i to ne mora biti apriori lose ili bi trebalo vrijedjati ljude.

    A navest cu i primjer "dresure" bebe (iako sam tu rijec davno izbacio kad govorim o psima). Beba od 2 mjeseca, kojoj je mozak jos toliko nerazvijen da nije u stanju voditi oci da prate neki objekt ili da ne moze koordinirati ruku prema necemu. Znaci o nekom razmisljanju, pa i pamcenju, nema ni govora. I ta ista beba kad je stavis iznad tute i kazes kaka, reagira napinjanjem i kakanjem, ako ima sta.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ma ne mislim nista ruzno kad spominjem poredjenje djece i zivotinja!! Nego kako se ciljevi razlikuju pretpostavljm da bi sei metodetrebale razlikovati!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •