Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 78

Tema: Mjerenje nuhalnog nabora

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno Mjerenje nuhalnog nabora

    Zanima me koliko vas ide ili namjerava ici na ovaj uzv pregled? jel se to kod nas radi rutinski ili ne?
    Doktorica mi je rekla da je kod nas taj uzv pregled nekakav standard, a ja nisam sigurna hocu li ici. Jer ne znam sto bi s rezultatima.
    Malo sam kopala po internetu i naisla na podatke da je ova pretraga prilicno nepouzdana. Pa u oba smjera rezultat moze biti pogresan. u slucaju loseg nalaza ide se na daljnje testove, a ja nisam sigurna zelim te daljnje testove za slucaj da nesto ne bude ok.
    I zanima me koje su opcije kod otkrivanja poremecaja? Znam da se ova pretraga uglavnom veze uz otkrivanje kromosomskih poremecaja tipa down sindrom. I da u tom slucaju i nema nekih opcija osim roditi ili ne. Ali, postoje li stvari koje se mogu otkriti ovim uzv pregledom, a da od njih moze biti neke stvarne koristi osim one da znas "sto te ceka"?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    i mene je iznenadilo sto ovdje u austriji rutinski obavljaju taj pregled.
    koliko znam u hrvatskoj ga preporucuju zenama starijim od 35.
    zorana opcije su ti, ako uzv pokaze odredjeni postotak rizika -daljnje pretrage koje ukljucuju krvnu pretragu, pa ako i ta pokaze odredjeni postotak rizika - amniocenteza. ako amniocenteza pokaze visoki postotak rizika ostaje ti da biras zelis li zadrzati dijete ili pobaciti.
    mozda netko zna jos nesto o tome...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pa mene zbunilo sto sam sinoc nasla na informacije da i ako je rezultat ok, to jos uvijek moze znaciti da nesto nije ok. I obrnuto. Pa mi onda nije jasno. Nije mi jasno ustvari mogu li se time otkriti i neke stvari na koje se moze utjecati. Jer meni ni u kom slucaju ne bi bila opcija ici na pobacaj. I zbog toga ne znam ima li smisla da idem na to.

  4. #4
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Onda bolje ništa ne znati.
    Nekad mislim da mi je lakše bilo u prvoj trudnoći kad nisam ništa znala. Sad još nisam ni trudna, a već me svega strah.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne kužim kako to mislite da se u Hrvatskoj to ne radi rutinski?
    To je samo jedna mjera na ultrazvuku, kod nas puno žena radi ultrazvuk svaki mjesec pa se valjda i to mjeri svaki mjesec - meni su na svakom trudničkom listu pisale mjere i za nuhalni nabor i femur i nosnu kost itd itd.
    Ali vjerojatno svi naprave taj uzv u nekom (11?) tjednu koji je važan za nuhalni nabor.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Koliko se sjecam, mjeri se izmedju 11. i 13. tjedna. I sta sad, vi cure koje ste se javile, jel bi isle ili ne?
    Meni nije jasno zasto, ako je dijagnostika neprecizna i ako se u biti nista ne moze uciniti osim zivjeti sa saznanjem da imas los nalaz?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    proslu trudnocu vodila sam u zg-u.
    evo, upravo gledam u svoju uzv knizicu, uzv, radjen u 11, 20, 27 i 36tj.
    nigdje nema podataka o nuhalnom naboru.
    prvi uzv pokazuje velicinu ploda i inest
    ostala 3: mjere bdp, abdomen i femur

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Bas razmisljam nesto....jedan uzv da se trudnoca ustanovi, onda taj za mjerenje nuhalnog nabora, pa jos dva obavezna kod doktorice, i onda jos dva ajmo reci duboko preporucena u bolnici. Znaci sest uzv tijekom trudnoce. Koma.

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hoću reći da mene nitko nije pitao hoću li mjeriti nuhalni nabor, niti je to bio neki ekstra ultrazvuk, samo ga je doktorica izmjerila i rekla mi da je OK.
    Ja predmnijevam da je tako sa svima, da to doktori jednostavno pogledaju, a možda niti ne komentiraju ako je u redu.

    Inače se debljina nuh. nabora osim uz Down sindrom veže i raznorazne druge genetske sindrome, ali za onoga tko ne misli prekidati trudnoću ni pod koju cijenu valjda takve pretrage niti nemaju smisla.

  10. #10
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Zorana, mislim da si si u prvom postu sama odgovorila na sva pitanja.

  11. #11
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    prosle godine je isto bila tema, na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=28179&start=0

    a evo ti i moj odgovor koji sam tamo napisala:

    Citiraj litala prvotno napisa
    meni je u posljednjoj trudnoci na 13+6 ocitan kod bebe nuhalni nabor od 4mm.

    kako meni pobacaj nije bio nikakva opcija, jako sam se dvoumila hocu li ici na amniocentezu. razlog za bio je da zasigurno znam sto se s bebom dogadja i da se pripremim sto bolje mogu. razlog protiv bio je da nisam nicime htjela ugroziti trudnocu i uslijed amnio izgubiti dijete. odlucila sam da na amnio ne idem.

    drugi dan otisla sam na ponovni uzv pregled, kod jednog strucnog uzv dijagnosticara i on je rekao da je beba ok, nista s njom nije lose, a jedino gdje je uspio "ocitati" 4mm bilo je izmedju bebine glave i stijenke maternice - dakle, uopce ne na bebi sto to znaci? da je gdja doktor koja je ocitala onih prvih 4mm debelo pogrjesila. ovaj drugi mi je savjetovao i put u zagreb i ponovne kontrole u slucaju da osjecam potrebu. nisam osjetila potrebu i nisam nista ekstra kontrolirala. rodila sam u terminu, savrseno zdravog djecaka.


    zelim vam da dobro, kvalitetno i informirano razmislite o opcijama koje su pred vama. zelim vam da suradjujete sa zbilja strucnim osobama koje ce vam uvijek znati kvalitetno pomoci. zelim vam da budete ok sa svojim odlukama i da osjetite u srcu da vam nekad kasnije nece biti zao zbog njih.


  12. #12
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    ja imam 35, a nisu mi mjerili nuhalni nabor sa 13 tjedana, zapravo sam išla na drugi uzv tek sa 17

    iste dileme kao ti sam imala oko triple testa kojeg mi je ginekolog preporučio. Odmah sam rekla da ne želim ići na amnio ni na bilo koju invazivnu pretragu bez obzira na rezultate, pa je komentirao da u tom slučaju zapravo ni triple nije potreban...osim što on vjeruje da će biti OK pa ću se bolje osjećati ostatak trudnoće...i napravila sam triple, mislila sam da nema veze za tih par ml krvi koje ću dati, ali mi onda ipak nije bilo 100% svejedno dok sam čekala rezultate (bez obzira na svu nepouzdanost).

    Odlučila sam da ću u slučaju loših rezultata triple testa otići na najbolji mogući UZV, jer sam znala da ću roditi svoje dijete bez obzira na potencijalne probleme, ali sam i željela znati na čemu smo da se unaprijed mogu i psihički pripremiti i informirati, a test je bio OK, pa se više nisam brinula oko toga...

    poslije su me na slijedećem uzv doduše naplašili da je beba presitna, ali to je već druga priča...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    191

    Početno

    meni je ginekolog izmjerio pod normalno nuhalni nabor sa 12tjedana, a ja sam jos otisla u vinogradsku na prenatalni probir down sindroma. po meni reba iskoristiti medicinu koliko god je to moguće. jer ako, ne daj bože, nešto nije u redu, postoji još makar jedna neinvazivna pretraga (triple-test) prije amnio, a da ne govorimo prije poroda.
    svakako, nalaza se ne treba bojati već ih pokušati racionalno sagledati.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Medusa, jasno stoji napisano da ta dijagnostika nije sigurna. Ni u jednom ni u drugom slucaju.

  15. #15
    bauba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    399

    Početno

    ja sam se naručila 30. 01 na SD na taj dijagnostički uzv. po preporuci svoje gin. za sada ga gledam kao normalan pregled uzv-om, a ukoliko bude razloga za brigu...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,472

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Hoću reći da mene nitko nije pitao hoću li mjeriti nuhalni nabor, niti je to bio neki ekstra ultrazvuk, samo ga je doktorica izmjerila i rekla mi da je OK.
    Meni je isto bilo ovako. Doktor mi je rekao da gleda nuhalni nabor pa je pogledao nosnu kost i rekao da je ok ali nije nista zapisao u knjizicu. (Inace, meni ginic (privatnik) na svakom pregledu radi i vaginalni i UZV pregled).
    Ali, jucer sam krenula na tecaj za trudnice (prisustvovanje muza na porodu) i dr iz bolnice je rekao da ce to USKORO poceti uvoditi kao redoviti pregled- pracenje nuhalnog nabora i nosne kosti- kao neinvazivne metode pracenja malformacija i sl.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Jasno je meni to s pracenjem malformacija. Ali, nije mi jasno s ove druge strane, tj. s pozicije trudnice. Ako im je dijagnostika neprecizna i ako je zena sigurna da ce roditi to svoje dijete, bez obzira na rezultat, ako u slucaju lose prognoze nece ici na npr. amniocentezu, koji je onda smisao tog njihovog pracenja malformacija?
    Ovde kod nas ima prilican broj tih uzv pregleda, ali vaginalni pregled je jedan jedini, na pocetku trudnoce. Kazu kod nas da je rizicno zenu vaginalno pregledavati tijekom trudnoce. (nepotrebni rizici od infekcija itd.)

    Ja sam jutros kontaktirala bolnicu i odlucila sam, skoro pa sigurno, necu ici na ovaj uzv.
    Zena koja radi tamo mi je rekla da je to kontrola procjene rizika. I da i u slucaju da je sve ok, opet ne mora znaciti da je sto posto tako. I da nije ok rezultat, beba moze biti skroz zdrava.
    Tako da, sto se mene tice, ovaj pregled bi mi samo bio jedno dodatno opterecenje, a svoju bebu bi svejedno rodila.
    Hvala svima na odgovorima.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    45

    Početno

    Draga Zorana, ne znam zasto tolike nedoumice oko ovog ultrazvuka, tj.mjerenja nuhalnog nabora (Nackendicke, Nackentransparenz)! Ja sam isto u Becu, to se ovdje radi od 11.-14. tjedna tr. Bezbolno je, nije stetno (bar nije dokazano da ultrazvuk steti), i dobijes samo informaciju s obzirom na debljinu nuhalnog nabora, godina i da li u obitelji vec ima djece s anomalijama, koji je postotak da tvoje djete bude s nekom anomalijom.
    A sto je sigurno? Amniocenteza je sigurnjija ali i riziko od 1% postoji!
    Moje iskustvo!!
    Rekla sam sebi sve cu uciniti sto ne steti mojoj bebi; (medicinu iskoristiti)!
    Poslije ovoga ulrtazvuka, rekla sam da necu raditi amniocentezu (jer se ne zelim osluciti za i protiv bebe, a ipak 1% rizik).
    Zatim sam u 20 tj. radila PND Screening (Organ screening), gdje se zaista vide svi organi i dijelovi tijela (ali nista nije 100% sigurno)!
    Na tom ultrazvuku su mi rekli da je glava bebe prevelika i da bi mogao biti uzrok dijabetes, konrtolirala sam secer, sve ok, zatim su me poslali na doppler da provjere kolicinu plodne vode (jer puno pl.vode moze takoder biti uzrok velike glave) i uopce da li je dobra cirkulacija krvi i hrane izmedju mame i bebe!
    Na kraju, sve ok, beba se jednostavno razlicito razvija!
    Sve sam to radila ne da bi se odlucila za bebu ili protiv, nego jednostavno ako nesto jest da se malo pripremim psihicki!!
    Zelim ti svako dobro!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Kati, hvala. I ja sam u prosloj trudnoci radila taj uzv.
    Ono sto me muci je da se kod eventualnog loseg rezultata vrlo vjerovatno moze desiti pogreska. Pa je navodno dosta visok postotak beba koje se rode zdrave, a ovaj uzv im je dao losu prognozu. I mislim da bi se time samo nepotrebno opteretila. Amniocentezu tako i tako ne bi radila. Pa onda nisam sigurna cemu to sve.
    Poanta je u tome da zelim uzivati u svojoj trudnoci i izbjeci sve nepotrebne preglede i pretrage. Pod uvjetom da je sve ok, a kako se cini, nema nikakvih problema.

  20. #20
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zorana

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Zorana, ukoliko ti pobačaj u slučaju malformacija nije opcija, onda nema smisla ići na taj UZV (kao ni double, triple ili amniocenteza). Samo bi ti stvaralo nepotreban stres.

    Ja sam išla na mjerenje nuhalnog nabora, ali ja nisam bila sigurna što bih bila učinila u slučaju lošeg nalaza.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    zorana

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moj odgovor znas.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    45

    Početno

    Martina ti je odgovorila!!! Upravo kod mene nije dolazio u obzir prekid trudnoce, zato nisam radila amnio (zbog ovog 1%), a sve ostalo da (da bih koliko toliko bila sigurna i uzivala u trudnoci) jer ne steti!
    pusa

  25. #25
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj kati prvotno napisa
    Martina ti je odgovorila!!! Upravo kod mene nije dolazio u obzir prekid trudnoce, zato nisam radila amnio (zbog ovog 1%), a sve ostalo da (da bih koliko toliko bila sigurna i uzivala u trudnoci) jer ne steti!
    pusa
    A ako je nalaz lažno pozitivan? Vjerojatnost za to nije zanemariva.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Evo sto pise na babycenter linku, ne znam moze li se uzeti za pouzdanu informaciju, malo sam gledala i po drugim mjestima, informacije su otprilike iste. S napomenom da su invazivni testovi potrebni kako bi se dobila sigurna informacija. Meni je ovo dovoljno da se ne "zamaram".




    You may have read that the results of this test are 80 percent accurate in detecting your risk of having a baby with Down syndrome. That means that if you're carrying a baby with DS, there's an 80 percent chance that the test will pick that up and give you a "screen positive" result indicating that further testing is recommended. It also means there's a 20 percent chance that the test will miss the DS and give you a "screen negative" result, in which case diagnostic testing won't be recommended.

    Note: This does not mean that a "screen positive" baby has an 80 percent chance of having DS. It just means that 80 percent of babies who have DS will have screening results that are suspicious enough to recommend diagnostic testing. And 20 percent of babies who have DS will be shown to be at normal risk — that is, the results will be falsely reassuring.

    The test also has a 5 percent false positive rate. A "false positive" result is one that suggests there may be a problem when, in fact, there is no problem. In this case, a 5 percent false positive rate means that 5 percent of the babies with normal chromosomes who are tested will be "screen positive" — the test will show them to have an increased risk even though they're normal. Based on this "false positive" result, their mothers may go ahead with invasive diagnostic testing that they otherwise might not have. (And they'll probably worry more, too, until a CVS or amnio shows that their baby is fine.)

  27. #27
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj kati prvotno napisa
    Martina ti je odgovorila!!! Upravo kod mene nije dolazio u obzir prekid trudnoce, zato nisam radila amnio (zbog ovog 1%), a sve ostalo da (da bih koliko toliko bila sigurna i uzivala u trudnoci) jer ne steti!
    mislim da je vrlo podcijenjena štetnost stresa kojeg mogu donijeti lažno loši rezultati, čija je vjerojatnost prilična, osobito kod double/triple testa koji daje samo neku matematički računicu u postocima koliko je povećan rizik...prilično nepouzdano.
    pa i samo čekanje rezultata stvara nemir.

    svakako bi meni osobno to bilo štetno, a vidim da nas ima još koje to tako gledamo.

  28. #28
    Hera avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vž županija
    Postovi
    509

    Početno

    Moja frendica je nedavno radila kombinirani probir (bilo nedavno i na portalu nešto o tome) koji se kod nas radi od prošle godine. Inače, ja sam od jednog doca na tečaju čula da npr. u V. Britaniji već godinama rade taj test i da ne rade više amniocentozu jer uz njega nema potrebe za tom invazivnom pretragom, a to je test na bazi krvi, jednostavan i pouzdan.

    No, moja frendica ga je radila jer ima neku doktoricu novu, koja je htjela da bude sve provjereno. Test je bio ok, pisalo je da nema indikacija za Downa, onda je njena doktorica mjerila nuhalni nabor i kombinirala to s tim testom, uglavnom, u toj kombinaciji, zbog svog (ispalo je očito krivog i neiskusnog mjerenja), ona je posumnjala na Downa i poslala ju još na specijalistički na SD. Naravno da je frendica bila van sebe jer joj je ova objasnila da ona sumnja na to, a ne da želi isključiti sumnju. Na kraju je ispalo da je beba savršena, da su sve mjere super, da nema problema i da je ova krivo izmjerila.

    Hoću reći, amnio nije više nužna, ako želiš, imaš na izbor ovaj test, ali ne vidim razlog za neku paniku, posebno ne unaprijed.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    purgerija
    Postovi
    15

    Početno

    Bok Zorana!

    evo da ti ja odgovorim što znam o tome - baš sad danas bila na ultrazvuku, u 11 sam tjednu trudnoće, i na uzv gledanje tog nabora je standardna pretraga bez obzira na godine (ja imam 30 god.), evo baš je danas mene gledala jedna doktorica i usput učila doktora kraj sebe "čitati" sa ultrazvuka i objašnjavala mu pojmove i baš je bila riječ o tome- meni su izmjerili taj nabor 1,2 mm i normalno je sve do 3 mm. Eto to me zanimalo , pa sam i zapamtila, nadam se da sam ti bar malo pomogla.

    Pozdrav i SRETNO!!!! :D

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    34

    Početno

    I meni su u trudnoci merili nuhalni nabor i izmerili 3 mm. Moj lekar me uveravao da je sve ok, ali ja sam ipak htela da budem sigurna, pa sam otisla na fetalnu ehokardiografiju, koja je pokazala da je sve kako treba. Znaci, ako se posumnja na nesto, salju te na ekspertski UZ ili na fetalni eho (ako postoji neki poremecaj, obicno se manifestuje i nekom nepravilnoscu rada srca). Ovde je to manje-vise postalo standardno da mere NN i rade to u sklopu redovnog UZ oko 11. nedelje. Naravno, onaj ko meri NN mora biti vrlo iskusan i obucen, jer se vrlo lako moze dobiti pogresan nalaz.

  31. #31
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ok, sad kad smo valjda apsolvirali sto je nuhalni nabor, kad se mjeri i cemu sluzi taj podatak, voljela bih da mi odgovorite, svoja osobna razmisljanja:

    - cemu vama osobno sluzi taj podatak? da se smirite, da znate da je sve u redu?

    - sto ako taj prvi nalaz bude los? izmjeri se 3,5 ili 4mm nuhalnog nabora? sto dalje cinite?

    - i zasto to cinite?

    - koji vam je konacni cilj kojem tezite tim daljnjim pretragama?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    64

    Početno

    U Srbiji je od skoro ovaj pregled postao obavezan tj. rutinski se radi u 12. nedelji.

    Uz merenje vratne brazde, tj. nuhalnog nabora, se obavlja i provera tj. postojanje nosne kosti i još neka 2 parametra (koja sam zaboravila) i sva ta zajednička merenja daju krajnji rezultat. Znači ne samo vratna brazda.

    Odmah posle toga se radi double test (ne sme proći više od 48 sati između UZV i vađenja krvi za ovaj test) tako da uz rezultate UZV i krvne analize dobijamo konačne rezultate.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Litala, super pitanja.

    Ja sam valjda vec i odgovorila u prijasnjim postovima. Taj pregled mi ne sluzi nicemu.
    Cinjenica da bi dobili los nalaz bi me samo uznemirila. (jer su rezultati nepouzdani, bili dobri ili losi) Na daljnje preglede ne bi isla jer bi svejedno rodila dijete, bez obzira na eventualne poremecaje.
    Ne bi mi padalo napamet ugrozavati zivot djeteta nekim izvazivnim pregledima.
    Dakle, nemam niti jedan motiv koji bi me sada potaknuo na ovu, prilicno nepouzdanu, procjenu rizika. (volim reci procjena rizika jer je to tocan naziv koji je koristila dijagnosticarka u bolnici kad sam je pitala o ovome. Znaci pregledom se nesto utvrdjuje, procjenom rizika se procjenjuje rizik i procjena je nepouzdana)

  34. #34
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    meni je bas "zanimljivo" sto nitko nista nije odgovorio...


    osim tebe, zorana, koja pak imas o tome ista razmisljanja kao i ja...


    pa sam slobodna, sudeci po svom iskustvu, zakljuciti da cure ne razmisljaju bas preduboko o svemu ovome... dok se ne dogodi nesto sto se ne ocekuje...


    :/

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam jucer imala termin. I nisam otisla.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Pa ti si trudna- čestitam!

    Ja sam čula od jedne poznanice koja je vodila trudnoću i rodila u Austriji nakon 35., da je morala potpisati nekakav formular odbijanja amniocenteze i time se obvezati snositi sve eventualne kasnije troškove liječenja djeteta s Down ili dugim sindromom. :shock: :shock:
    Tj. nije se samo radilo o ženama nakon 35. već se tražio zbroj godina roditelja?
    E sad, možda je to stoga što nema austrijsko državljanstvo.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Bibai, ne znam nista o tome.
    Ne moras imati drzavljanstvo da bi mogao koristiti sve pogodnosti zdravstvenog osiguranja koje dobijes kao gradjanin Austrije.
    Sto se tice amniocenteze i ostalog, znam da se svaka intervencija po zakonu o pravima pacijenata moze odbiti.
    Trebala bi reci detalje. Ali ako je tako, cini se totalno okrutno i kao ucjena.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Hvala

  39. #39
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Ja sam čula od jedne poznanice koja je vodila trudnoću i rodila u Austriji nakon 35., da je morala potpisati nekakav formular odbijanja amniocenteze i time se obvezati snositi sve eventualne kasnije troškove liječenja djeteta s Down ili dugim sindromom. :shock: :shock:
    prilicno sam sigurna da gore navedena informacija nije tocna.
    a posto imam prijatelje koji imaju djecu sa posebnim potrebama i u austriji i u hrvatskoj, moram reci da je podrska u novcanom i drugom smislu, toj djeci i njihovim obiteljima puno bolja i jaca u austriji, nego u hrvatskoj.

  40. #40
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj bibai prvotno napisa
    Pa ti si trudna- čestitam!

    Ja sam čula od jedne poznanice koja je vodila trudnoću i rodila u Austriji nakon 35., da je morala potpisati nekakav formular odbijanja amniocenteze i time se obvezati snositi sve eventualne kasnije troškove liječenja djeteta s Down ili dugim sindromom. :shock: :shock:
    Tj. nije se samo radilo o ženama nakon 35. već se tražio zbroj godina roditelja?
    E sad, možda je to stoga što nema austrijsko državljanstvo.
    :?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Nigdje ne mogu pronaći što je s mjerenjem nuhalnog nabora nakon 14. tjedna, tj. svugdje piše da se on isključivo mjeri od 11 do 13+6. Znam da kasnije limfni sustav 'usiše' tu tekućinu, tj. da nabor s vremenom nestane (kod normalnih trudnoća). Jeste li negdje kad vidjele neku tablicu mjera nuhalnog nakon 13+6?

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    123

    Početno

    Zorana, s obzirom da prolaziš potpuno ista pitanja kao i ja (meni je dr predložila da obavim double test zbog mojih 36 godina) i tvoj je stav potpuno isti kao moj, možeš o tome pročitati u temi "dobule test" u "Zdravlje". Tamo su mi se na isti upit javile žene koje su odradile taj test, a i na kraju možeš pročitati kako je reagirala moja dr kada sam joj rekla da ne želim ni na taj test ni na amniocentozu. Vjerujem da će te to umiriti i uvjeriti te da si dobro odabrala, što sam i ja shvatila po reakciji moje gin.

  43. #43
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    sanjaa, zorana rodila neki dan

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Citiraj nikailuka prvotno napisa
    Nigdje ne mogu pronaći što je s mjerenjem nuhalnog nabora nakon 14. tjedna, tj. svugdje piše da se on isključivo mjeri od 11 do 13+6. Znam da kasnije limfni sustav 'usiše' tu tekućinu, tj. da nabor s vremenom nestane (kod normalnih trudnoća). Jeste li negdje kad vidjele neku tablicu mjera nuhalnog nakon 13+6?
    Podižem. Nitko ništa?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    navodno posle 14 tjedna se ne mjeri .meni je ginekolog kad sam ga pitala dali da idem na double test (pošto je nuhalni nabor bio oko 1,2)rekao pogledaj nosna kost se razvila ,a kod Downa se ne razvije . Naravno pitao me da saznam da li bih rodila ,posle toga nisam išla jer svakako mislim roditi zašto se zamarati ako test pokaže loš nalaz(a test nije 100%pouzdan) i bude lažna uzbuna. On mi je sam rekao da on nije za te testove osim stvarno u slučajevima kad je nabor iznad 4 ili kad se vide neke sumnjive stvari :?

  46. #46
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj nikailuka prvotno napisa
    Citiraj nikailuka prvotno napisa
    Nigdje ne mogu pronaći što je s mjerenjem nuhalnog nabora nakon 14. tjedna, tj. svugdje piše da se on isključivo mjeri od 11 do 13+6. Znam da kasnije limfni sustav 'usiše' tu tekućinu, tj. da nabor s vremenom nestane (kod normalnih trudnoća). Jeste li negdje kad vidjele neku tablicu mjera nuhalnog nakon 13+6?
    Podižem. Nitko ništa?
    Nema smisla posle 13+nesto, nisam sigurna za broj.
    Ta tecnost koja cini nuhalni nabor je razvojna faza, i kasnije se povuce.
    Ima veze sa razvojem limfnog sistema.

    Evo sa wikipedije, cisto kao note, a ako te zanima, proguglaj malo, ima textova, ali kad sam trazila nisam nista sacuvala:

    The translucent area measured (the nuchal translucency) is only usable to measure between 10 and 14 weeks’ gestation, when the fetal lymphatic system is developing and the peripheral resistance of the placenta is high. After 14 weeks the lymphatic system is likely to have developed sufficiently to drain away any excess fluid, and changes to the placental circulation will result in a drop in peripheral resistance. So after this time any abnormalities causing fluid accumulation may seem to correct themselves and can thus go undetected by making a nuchal scan.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Thanks. Ovo sve znam, oči sam izgubila na internetu, mislila sam, ono, možda netko ima neka iskustva. Hvala svejedno.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Tj. neka iskustva s kasnijim mjerenjima. Uglavnom, našla sam i to, gdje kažu da je u dobi od 15 tjedana NT 3,4 mm, a nakon 15. tjedna ga limfni sustav usiše i više nije indikativan. Tada se više i ne mjeri, jer nema nikakvu dijagnostičku vrijednost. Naime, meni je s 12 tjedana bio 1,5 i još je naglašeno da je b.o., a mjerio ga je ponovo s 15+0, kada je bio 2,5 pa mi je napravio paniku (dr) nekim neodređenim stavom. Ah.

  49. #49
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ok, sad kad smo valjda apsolvirali sto je nuhalni nabor, kad se mjeri i cemu sluzi taj podatak, voljela bih da mi odgovorite, svoja osobna razmisljanja:

    - cemu vama osobno sluzi taj podatak? da se smirite, da znate da je sve u redu?

    - sto ako taj prvi nalaz bude los? izmjeri se 3,5 ili 4mm nuhalnog nabora? sto dalje cinite?

    - i zasto to cinite?

    - koji vam je konacni cilj kojem tezite tim daljnjim pretragama?
    Ja ću sve ovo gore potpisati, i reći ću samo jedno, ako sam jednim dijelom i ja paničarka. Ja recimo nikada ne bih podvrgnula ovakvom nečemu, iz razloga što sam sa svojom trudnoćom doživjela ponovno rođenje, ma kakva beba bila, za nas će biti najveći dar :D
    I još nešto ti pregledi i testovi znaju biti dosta neprecizni, i onda se sekiraš prije nego odeš, pa se sekiraš nakon toga, čim samo možeš našoditi i sebi i bebi, a da sve bude na kraju ok. To je moje mišljene

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    25

    Početno Nuhalni s 14+5

    Cure pomagajte!
    Danas sam bila na uzv i nuhalni mi je 4 mm, trenutno sam u 14+5 tjedana. Mjeren mi je s 12+2 i bio je 0.9 mm. Imaju li ta dva mjerenja ikakvog smisla ili je netko je fulao?
    Koliko upoće ima smisla mjeriti nuhalni nakon 14 tjedana?
    S obzirom da ste mi jedina nada do ponedjeljka ima li tko kakvo iskustvo sa sličnom situacijom.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •