Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Džem od šljiva

  1. #1
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Prepolovi sljive i stavi ih kuhati s npr. 1 dl vode (cisto da ne zalijepi za serpu). Kad se to sve lijepo ukasi (npr nakon 1 h kuhanja) onda dodaj kilu secera.

    Ja stavljam 5 kg voca i 1 kg secera.

    Onda to jos kuhas dok ne postane nekako staklasto i ljepljivo.

    Pred kraj kuhanja na stednjak poslozis i oprane tegle da se ugriju i onda ulijes dzem u njih i odmah zatvoris poklopcima ili celofanom.
    Tako vrele tegle zamotas ili pokrijes s jednom il dvije deke da se jako polako hladi. Ako se dovoljno polako ohlade, tegle ce ti se same vakumirati i mozes ih cuvati u spajzi bez straha da ce se kvariti. Hlade se cca 36 sati.

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zaboravila sam reci, ako zelis neki poseban stih dodati, ubaci 2-3 vanilin secera, malo ruma ili klincice pred kraj kuhanja.

  3. #3
    Ninočka

    Početno

    super, marta, puno hvala! ovo mi zvuči jako dobro!


    usput, nakon 2 sina čekam curu i zvat će se marta

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno


  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I ja bih curu nakon 2 sina

  6. #6
    Ninočka

    Početno

    he-he, pa ne trebaš valjda recept za to?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    marta, jel to ispadne džem ili pekmez 8)
    Tražim recept za ono kaj ispadne s komadima šljiva :?
    Genijalno sam to objasnila, ali rekla bi da je to džem.
    Upravo sam dobila punu kantu ogromnih šljiva i MM me pili da mu to napravim, a ja znam samo pekmez koji bude poslije bez ikakvih kožica i komada šljiva

    usput, i ja bi jedan recept za curicu Ninočka

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Po definiciji bude dzem. Znaci samo polovice sljiva stavi kuhati. Ili ako su bas velike onda ih mozes na cetiri dijela izrezati.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zaboravila sam zavrsit misao.
    Znaci, po definiciji bude dzem, ali ja obicno skuham pa pola izmiksam da imam i pekmez.

    I da, ja bih recept za curicu. Kakvi su savjeti za prehranu zena koje zele zaceti curicu?

  10. #10
    Ninočka

    Početno

    Oriana, mislim da su te velike šljive (sorta stanley) više za jelo nego za preradu u neke džemove i sl. -ako su to te koje ti imaš-kad ih otvoriš, iznutra su zelenkaste i fiiiine za papati....za preradu su više one manje, bistrice, koje su slađe kad su sasvim zrele i mekanije...ne znam, probaj i s ovima (moj tata u voćnajku ima i jedne i druge, ove velike smo uvijek jeli, a manje koristili za rakiju i sl.)

    a što se tiče recepta za curu-ma jedite što želite, radite po svome, budite :D i to je to 8)

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    stenly je skroz ok za preradu. i moj pekmez je od stanleya

  12. #12
    Ninočka

    Početno

    marta, jučer sam skuhala džem prema tvom receptu i ispao je njam-njam. puno hvala na savjetu, i MM se oduševio. iduće godine radim duplu količinu (a i bit će nas više...)

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    I moj je džem ispao super
    Pekla sam ga isključivo zbog MM-a, ja baš nisam za te stvari. On ga se ne može najesti
    thanks Marta

    Ninočka, pa malo sam muku mučila s tim šljivetinama ali sam ih uspjela očistiti. Drugi puta bit će s bistricama

  14. #14
    Ninočka

    Početno

    e, da, te velike su malo teže za čišćenje, ali su zato jaaako fine... kod mene ne bi stigle do toga da kuham džem od njih, odmah ih MM i ja popapamo 8) .bistrice su OK za čistiti, ja sama sam 6 kg šljiva očistila za cca 1,5 sati. ma možda i manje...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ja pravila pekmez od grozdja. Njam - njam. MM, koji ro inace ne voli, ne moze da dodje sebi od papanja. I ja svaki dan nosim na pos'o po nekoliko sendvica s' pekmezom!!

    A sto se tice recepta za curice, mogul' i ja jedan!! MM cit'o nesto o tome da ako tate pije puno alkohola, onda budu curice. Samo ne stoji koliko cc po danu moraju piti da bi bile curice. Uglavnm kod njega zadnje vrijeme uleti po koje pivce!!

  16. #16
    Ninočka

    Početno

    pekmez od grožđa?? moram priznati, prvi put čujem da i toga ima. može recept??

    a što se alkohola i cura tiče, pa i MM je prije pio isključivo nescafe i biljne čajeve, pa mu se odjednom počela sviđati čaša vina nakon ručka i eto curice!! ima nešto u tome...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ma dzem/pekmez ti se moze praviti bukvalno o svega sto pusta sok. JA cula za dzem od zelenog paradajza, pa rekoh da pokusam s' grozdjem kad vec ne znamo sto bih od njega!!

    Napravila sok od grozdja u onoj centrifugi za sok (ili ti sokovniku). Na 3kg. soka ja dodala 1kg. secera (ali moze i manje, mislim). Kuhala oko 2.5 sata na laganoj vatri ... i to je to. Ovo za duzinu kuhanja ne vazi uvijek, zavisi od velicin serpe i sl., tako da je to samo okvirno. Moram priznati da je dzem izgledao prilicno rijedak dok se nije ohladio, nemoj da te to zezne pa da zagori.

    Sretno pravljene i prijatno jelo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •