Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 191

Tema: polozaji u marami-novorodjencad

  1. #1
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno polozaji u marami-novorodjencad

    u kojim polozajima nosite djecu i kakve marame imate?

    ja nosim u duplom kriznom polozaju, jedino tako zasad znam zavezati maramu

    imam girasol najduzu maramu (preko 5 m, cini mi se)

    nismo jos pokusali dojiti u marami, uvijek spava kad ju stavim i nosim....

  2. #2
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Mi smo se nosili u duplom križnom pa mi je tinar pokazala ovaj http://echarpes.ouvaton.org/frames.html (desno ispod gdje piše Mes modes de portage préférés - croix enveloppé, sličan je duplom križnom samo se počinje odnapred. Bolji mi je.

    Malo ga niže spustim, to je ona fora da se može jedva poljubiti glavica, i cicu izvadim gore. :D

    Imam didymos 4,60 i ivancica mi sašila jednu, tu je negdje po dužini.

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

  4. #4
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    samo na kamarisovim uputama pise treba biti klizni cvor ali ja nemam pojma kako se taj klizni veze...

  5. #5
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    e da nika
    pa vas mogu vidjeti u svim novinama jucer :D

  6. #6
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    ma ni ja taj klizni ne kužim

    ova donja fotka na tvom linku je kak se nosimo, odnosno početak vezanja.

    vidjela sam vas na slikama sa štanda, ali mi je to ličilo na položaj kolijevke...?

  7. #7
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    kad je andrej bio mali svjetlana mi je preporučila kolijevku ili križno (to ti je lyndat kryss s tvog linka). u kolijevku nije htio pa smo prakticirali križno s običnim čvorom (ali nismo dojili u marami). kad je malo narastao i očvrsnuo prešli smo na duplo križno.

  8. #8
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ma da, tada sam je tako stavila, jer je bilo jako sunce, pa sam ju malo skrila i spustila nize...

    inace ju nosim vise...

    ali stize mi ovih dana dvd s uputama pa cu onda na tanane prouciti vezanja i razne polozaje :D

  9. #9
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    pa da

    na početnoj stranici http://www.omhulda.com/index.html fotka s lijeve strane je slično samo ide križ iznutra, i tako znam zavezati.

  10. #10
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    a nika i uspavani mališa na ciki, većoj od njega... joooj...

  11. #11
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    imam i ja dvd.
    kako žena genijalno veže maramu i sve si mislim kak je to lagano

    no položaj kolijevke mi nikako ne uspije.
    ovo drugo je ok, samo je njena marama fino uvijek ravna, moja se nabora.

  12. #12
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    a nika i uspavani mališa na ciki, većoj od njega... joooj...
    cim proradi avatar

  13. #13
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    e jauku mučim s marametinom.
    pazi ironije: napravila sam pomični čvor i sve pet ali kad stavim marisu u maramu strašni horor, sva je mizerna, koprca se jednostavno ju ne znam namjestiti, marama mi pada, dijete se kliže ma... :/

    nika, moram probati tvoju varijantu s novinske slike. jel to klasična dugačka marama ili neka kratka?

  14. #14
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    imas sliju kako vezat pomicni cvor?

  15. #15
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ali kad stavim marisu u maramu strašni horor, sva je mizerna, koprca se jednostavno ju ne znam namjestiti, marama mi pada, dijete se kliže ma... :/
    mamita, tako je i meni bilo prva 2 mjeseca - zach je stalno plakao, vrpoljio se. i onda, jednog dana sam ga stavila u maramu i pocela zustro hodati, ali vrlo zustro i izasla iz stana. od tada, nam je sve pet!

  16. #16
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    Citiraj Mamita prvotno napisa
    ali kad stavim marisu u maramu strašni horor, sva je mizerna, koprca se jednostavno ju ne znam namjestiti, marama mi pada, dijete se kliže ma... :/
    mamita, tako je i meni bilo prva 2 mjeseca - zach je stalno plakao, vrpoljio se. i onda, jednog dana sam ga stavila u maramu i pocela zustro hodati, ali vrlo zustro i izasla iz stana. od tada, nam je sve pet!
    da se tješim ha i da žustro odem nekamo


    zrinka, imam neke slike što sam dobila na kamaris tečaju s uputama za vezanje. slike su veličine buhe, ali može se vidjeti. oćeš sken?

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    zrinka pokazat cu ti ja u nedjelju kako se veze pomicni cvor.

    mislim da cu morati napraviti maramu, naime Vid je toliki narastao da mi curi iz slinga. cim se promeskolji, il su noge vani, ili glava. a ne voli kad ga nosim okrenutog prema sebi.

  18. #18
    lidac2004

    Početno

    http://echarpes.ouvaton.org/site/mod.../allaiter.html

    ja sam jasminu nosila ovako dok je bila skroz mala (po Svjetlaninoj preporuci), to je ono zipka- vezanje, a poslije duplo krizno.

    i ja sam zaboravila vezat pomicni cvor a uskoro ce mi opet trebati, pa ako ima koja dobra dusa da opise kako se to radi biti cu jako zahvalna .

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ovako kako je pokazano na slici koju je lidac stavila bih ja htjela znati vezati - u tom položaju se može i dojiti. I meni je Snježana (Zvjezdana?) pokazivala i taj dan sam znala vezati klizni čvor...par dana kasnije, ni pod razno.

    Ja znam samo duplo križno, ali mi u tom stalno klizi, piga mu se glavica, slijepi se za mene...

    Pokazale su mi cure na prosvjedu onaj Nikin vez, ali i to mi je nespretno.

    Ja sam, inače, UŽASNO trapava i jednostavno nisam za takve stvari.

    Ozbiljno razmišljam da nabavim sling.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Svjetlana.

    Btw, moram pothitno naučiti dojiti u marami, jer kad mali zatraži cicu, za mene je šetnja završena - moram ga skroz izvaditi iz marame, a onda nema šanse da složim opet maramu s njim na rukama.

  21. #21
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ja sam koristila samo krizno vezanje jednostvno i kod novorodenih beba, a ne ono s jos poprecnim vezanjem za zastitu glave. Onda je lakse dojiti. Ako imate jos onu poprecnu zastitu za glavu onda je tesko dojiti u marami. Bitno je paziti po meni da beba nije spigana do kraja u marami i da nema pelenu s kojom se rastezu kukici. Onda im je ful neugodno. Osim zustrog hodanja pomaze i plesanje tj. mrdanje kukovima lijevo i desno. U svakom slucaju dinamika i kretanje pa i kod stavljanja u maramu. Koristite ogledalo, izloge, vrata od auta zakontrolu pozicija.
    Polozaj koljevka nikad nisam koristila. Pazite na gumbe i patente na kosuljama ili majicama. Tu je problem dojenja. Pazite da nosite mekanu i ugodnu odjecu jer njihovo lice ide na materijalije. Oni ne vole kad ih se grebe po licu. Ak se zeknete pokusajte premostiti gazama ili necim mekanim i to stalno kontrolirajte.
    Ne znam kakav je moj cvor bio, ali ja nisam nikada popustala maramu. Marama popusti ionako nakon prvog vezanja sama.

  22. #22
    lidac2004

    Početno

    meni je J. uzivala u tom zipka polozaju.
    cim bi napravila par koraka, zaspala bi kao top.

  23. #23
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ajme lidac, kako meni ovo tvoje vezanje izgleda komplicirano

  24. #24
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    nika, moram probati tvoju varijantu s novinske slike. jel to klasična dugačka marama ili neka kratka?
    dugačka marama, no moram imati majicu na v izrez ili neku rastezljivu, kako bi izvadila cicu

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Ria sam samo jednom uspjela namjestiti u koljevku, ali bilo mi je skroz nespretno. Sa cca mjesec dana sam ga počela nositi naprijed, križno, tako da tobolac bude izvana. Dojim ga tako da majcu dignem gore, a dolje mi ostane potkošulje tako da mi bubrezi ne zebu, a salo ne visi .
    Ako netko hoće, imam skeniran taj vez iz uputa, pa nek mi pošalje mail na pp.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Mi nismo nikad dojili u marami :/ . Uvijek tempiram šetnje i vezanje u maramu kad je sita, a do slijedećeg obroka prođe cca 2h, a onda ju ionako moram izvaditi iz marame jer ipak ne treba pretjerivati s nošenjem.

    Dora ne može ostati budna dulje od 5 minuta, a ponekad zaspi prije nego zavežem maramu.
    Meni je najdraži onaj križni s poprečnom potporom ili kako li se već zove...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    a baš sam danas htjela otvoriti ovakav topic

    pokušala sam ju staviti u maramu (u kolijevku) i dijete se jaaaako bunilo
    glava joj je nekako stisnuta, kod guze preširoko, i sve nekako neuredno

    na kraju sam ju stavila (nemojte nikome reći ) u baby bjorn i izašla na 10 minuta s njom vani ...
    MM je stalno prigovarao, ali nisam ju htjela u kolica ili samo na rukama ...

  28. #28
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Meni ta koljevka nekako nije pasala, iako sam Annu u prvo godini uspavljivala u dijagonalno zavezanoj marami iako se vec dobrano produzila, a noge sam joj poduprla tako da sam dodatno zavezala krajeve marame. Dobra strana toga je bila sto sam je lako odvezala i stavila u kolica ili na krevet. Karla sam uspavljivala na sisi pa taj nacin vise nisam primjenjivala.
    Karla sam uvijek vezala krizno, a i malu necaku i bebe su bile zadovoljne.
    Tu kolijevku nikako nisam znala zavezati, a izradu koljevke od kriznog nacina mi nikada nije poslo za rukom, makar to neke babice preporucuju.

    Moja je kolijevka za Annu na kraju bila zavezana dijagonala kao za nosenje na boku samo sto sam ja bebu polegla u nju i dojiti se moglo super. Tko zeli neka proba, nesto slicno kao kad zavezes ruku u gipsu u maramu koju zavezes oko vrata, samo je unjesto ruke tu beba, a ruka ti podupire bebu odozdo kao da je dojis.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    probala sam tako, ali mi onda visi dugačak rep od marame ...
    ako ju omotavam oko struka onda mi gorzni izgleda ... (znam, znam - ne trebam baš brinuti o estetici ali dovoljno je da ljudi prigovaraju pa neka barem onda dobro izgleda možda će im biti manje grozno ...)

  30. #30
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Ja se isto mučim sa vezanjem. Znam samo dupli križni i gotovo! Nera ne voli kolica, a u ovom joj je vezu nekako vruće, sva se usafta. Kako to izgleda kada ja to zavežem , kao da sam ju vezala ljevom nogom, sve neuredno, nije ni čudo da me svi pitaju jel njoj dobro tako. Nadam se da ćemo se ipak ušaltati jer je cijeli dan na rukama ili u marami.
    I za Mislava nisam imala maramu, a on se sada naravno želi nositi pa sam njega na leđa (17 kg) u križni. To nije neki problem kada je djete veće. Umirao je od smjeha - oduševljen je naravno.
    Možda bi mi neka dobra duša mogla dvd spržiti?

  31. #31
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    saška

  32. #32
    lidac2004

    Početno

    meni je isto bilo malo nespretno u pocetku vezati taj zipka polozaj ali sam se ispraksirala.
    nekada sam i ja mislila kako je u tome J. sva neka spigana ali ona je tako dobro spavala unutra i nikada se nije bunila pa mi je to bio dokaz da joj je dobro i udobno (uostalom, trebalo je biti devet mjeseci u maminom trbuhu, sto isto nije puno prostora ).

  33. #33
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    nije direktno vezano sa ovim pitanjem ali... dakle, mojoj poznanici je fizijatar rekao da ne nosi malenoga u marami (slingu). malac sad ima skoro 8 mjeseci, roden je 2 mjeseca ranije i obozava maramu i nosi se stalno u njoj. inace neuropedijatrica je i meni kad je vidila da lanu nosim u marami (a i njoj je tako njena rekla) rekla da je to super nacin nosenja, ono odusevljena njom, ali je fizijatrica obasjnila da je to u marami prepasivan polozaj :/ imate li neo objasnjenje??? mozda zato sta je nedoonosce bio?? ili ima neko vremensko ogranicenje???

  34. #34
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nema vremenskog ogranicenja bar ne propisanog, ali je uputno popravljati bebu, provjeravati, tu i tamo je izvaditi, pustiti da se rastegne dok su nepokretni, znaci raditi za njih, svakih pola sata ili sat dok nisu teski. Mislim da je nosenje puno pokretnije od inkubatora, djecijih kolica ili krevetica bilo koje vrste za nedonoscad. Sto vi kazete na to?

  35. #35
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    mislim da tome najbolje ide u prilog klokan metoda nosanja nedonoščadi koža na kožu u siromašnim zemljama latinske amerike
    u nedostatku inkubatora bebe idu doma, ali moraju biti u stalnom kontaktu s kožom roditelja
    napreduju brže nego "sretnici" u inkubatoru

  36. #36
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    moja je neuropediajtrica tako i rekla da se u marami jaca intelektualni razvoj djeteta da je to daleko bolji nacin nosenja od klokanice ili na rukama...sad je ta fizijatrica rekla da je prepasivno pa me umela, a i nju jer malca stalno nosi u marami u setnje...ja vjerujem da mu je pomoglo sta je bio u marmai i super se od nedonosceta, od dva mejseca ranije rodenog, razvio u super bebana od 8 mjeseci, ali sad da ne smije ga nositi kako bi "uhvatio" ostale???!!!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    s koliko dana/tjedana ste ih prvi put stavili u maramu (i šetali duže vrijeme)?

    meni se moj još čini premalen i nekako su mu noge preraširene kad je u križnom vezu - ima 12 dana

  38. #38
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Sto prije to bolje, zapravo iz trbuha odmah u maramu.
    Pa noseni su 9 mjeseci doduse na kraju naglavacke, onako skuceni, sto bi ih sada smetalo u marami.
    Problem je nekada u maminoj spretnosti i tehnici, a ne u nosenju.

    Rasirenost nogu beba kod nosenja naslijedili smo evolucijski od majmuna i to je skroz normalna pozicija u smislu kako se zakvaciti za mamu.

    Samo se opusti nosi i drzi mrvicu na svojim prsima i trbuhu.

    Ja sam isto imala puno pitanja, a na kraju je bolje da vjezbas tehniku nego da se mucis s pitanjima.

    Ne treba ti ni siroko povijanje...

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    778

    Početno

    Imam i ja jedno pitanje. Koliko sam shvatila u svim položajima se beba nosi okrenuta prema mami. Ima li neki položaj gdje je beba okrenuta od mame, ili bolje rečeno leđima prema mami i gleda svijet oko sebe...? Ja sam namjeravala kupiti maramu ali me frendica odgovorila rekavši da je za bebe puno bolje nošenje od sebe, pogotovo za moju bebu koja se dosta izvija i da ju nikad ne okrećem prema sebi, osim nakratko da podrigne...
    Pa eto, ima li kakvo nošenje za malene od sebe i kako vi stojite s izvijanjem? Čini mi se da se potiče izvijanje, osim možda u položaju kolijvke, ali nisam vidjela sve položaje i nisam vidjela u živo pa ne znam jel se stvarno bebe više izvijaju nego kad se nose od sebe...
    Nadam se da me netko skužio

  40. #40
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Jedini polozaji od tebe je polozaj na boku, ali je i onda beba okrenuta prakticki prema tebi.ili polozaj na ledima ali opet okrenuta prema tebi. Polozaj od tebe apsolutno nije prirodan i ne postoji ni kod majmuna ni kod drugih evolucijskih bica. To ne znaci da covjek to ne moze okrenuti onako kako to njemu pase. Bez obzira sto tu i tamo mozes snimiti nekoga tko nosi bebu okrenutu od sebe u tom smislu koji ti mislis to nije zdravo iz vise tazloga. Prvo i osnovno pate kraljeznica i kukovi, drugo dijete nema nikakvog oslonca nego doslovce visi, trece dijete je IZLOZENO i nema mogucnost skrivanja sto u svim polozajima okrenutim prema tebi ima. Tako malu bebu kao sto je tvoja nosi u kriznom povezu ili s dodatnom poprecnim krilom. Dijete ti se nece izvijati ako ga prejako ne stegnes.
    Takoder se pokusaj opustiti tako sto udahnes zrak podignes svoe ruke u zrak, izdahnes i opustis se. Ako dijete osjeca tebe pretvrdu ili napetu kao panj onda ce se izvijati.

    Kad ti dijete postane vece i pocne drzati glavu mozes ga staviti u dijagonalni polozaj, moj omiljeni, a kasnije i na leda i bit ce zadovoljno i zasticeno.

    Staviti ga okrenutog prema van je totalno nepotrebno. To je nase videnje stvari i projekcija bebinih zelja, a njega zanima samo njegova mama tako malog od mjesec dana.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    danas smo šetali cca 45 minuta - u križnom vezu

    izgleda da je bilo ok
    malo se bunio ali moramo se uvježbati

  42. #42
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Vrijeska bunio se citavo vrijeme ili na pocetku ili na kraju?

  43. #43
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    samo da se pohvalimo da smo danas bili na jarunu u marami, dojili i vratili se kući bez da smo propali kroz maramu.
    uspjela sam!!!!

  44. #44
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    jel bulje u vas kad nosite djecu u marami? ko u čudo, a?

  45. #45
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    bravo mamita :D

    i u nas bulje, ali i bude puno pozitivnih komentara

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Vrijeska bunio se citavo vrijeme ili na pocetku ili na kraju?
    na početku kada ga stavljam

    na sredini kada mu bude već dosta pa se smiri

    i na kraju kada je već gladan od truckanja



    no ide nam sve bolje i bolje

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    138

    Početno

    Bulje u nas totalno, svašta komentiraju. Kad je bilo hladno "Jel joj zima?", sad je granulo sunce "Jadna, skuhat će se". A mi se smješkamo jedna drugoj, i prolaznicima, ja si mislim "a-haaaa" i uživamo zajedno. Glavna atrakcija u svim trgovinama u kvartu

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj Mamita prvotno napisa
    jel bulje u vas kad nosite djecu u marami? ko u čudo, a?
    bulje jer im nije jasno
    uopće se ne kuži da je beba unutra - sva je zamotana samo vire dvije male nožice kao u lutke

  49. #49
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure super ste i uzivajte dok su jos laki...

  50. #50
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Cure super ste i uzivajte dok su jos laki...
    e da...

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •