Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Slastice za alergičnu djecu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno Slastice za alergičnu djecu

    Evo 2 uspjesna recepta za rodjendanske probleme roditelja alergicne djece!!

    Sladoled od banana:
    - 250 ml mlijecnog suplementa (sojino, rizino, kokosovo mlijeko ili sl.)
    - 125 gr. secera
    - 1 cajna kasicica cimeta
    - 3 dobro zrele banane
    - kapljica l vanille-extract (ili napravi sama)

    Priprema: mlijecni suplement zajedno sa secerom staviti da kuha 10-tak minuta na tihoj vatri (dok se ne pocne zgusnjavati). Dodaj ispasirane banane i ostale sastojke. Saspi smjesu u sladoled masinu i miksaj dok ne postigne zeljenu gustinu. Umjesto extrakta vanilije je ukusnije rasjeci komad i ostrugati sjemenke u mlijecni suplement, pa onda kuhati.

    Priprema kokosovog mlijeka: Ako nemas kokosovog oraha pri ruci (ili ti se ne radi od svjezeg) ... Kokosovo brasno se potopi u mlaku vodu (ca. 37 stepeni) i ostavi da odstoji pola sata. Vode se doda tek toliko da se svo brasno potopi. Iscijedjena tecnost je kokosovo mlijeko.
    Ako nemas sladoled-masine, stavi smjesu u zamrzivac. Za nekoliko sati je sladoled gotov. Ne zaboravi mijesati svakih 30-tak minuta da se ne stvore grudvice.

    Rodjendanska torta:
    - 800 ml mlijecnog suplementa
    - 400 gr. brasna
    - 320 gr. secera u prahu
    - prasak za pecivo (neke vrste sadrze jaja, provjeri!!!)
    - 6 kapljica vanilije (extrakt)
    - 200 gr. margarina
    - Dzem (ja koristim od jagoda)

    Priprema:
    Pomijesati brasnom, prasak za pecivo i secer. Dodaj margarin (koji je na sobnoj temperaturi) i dodaj extrakt vanilije. Smijesu podijeli u dvija kalupa za pecenje (ca. 24 cm) i peci 15-tak minuta na 200 stepeni.
    Ohladjene kore premazi demom, sastavi i cijelu tortu premazi dzemom. Preko torte ide razvaljani marcipan

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Joj jesam trapava Sorry
    3-recepta, i brdo gluposti koje sam iskopirala u neznanju, ali evo ponovo ociscene verzije:

    Evo 2 uspjesna recepta za rodjendanske probleme roditelja alergicne djece!!

    Sladoled od banana:
    - 250 ml mlijecnog suplementa (sojino, rizino, kokosovo mlijeko ili sl.)
    - 125 gr. secera
    - 1 cajna kasicica cimeta
    - 3 dobro zrele banane
    - kapljica l vanille-extract (ili napravi sama)

    Priprema: mlijecni suplement zajedno sa secerom staviti da kuha 10-tak minuta na tihoj vatri (dok se ne pocne zgusnjavati). Dodaj ispasirane banane i ostale sastojke. Saspi smjesu u sladoled masinu i miksaj dok ne postigne zeljenu gustinu. Umjesto extrakta vanilije je ukusnije rasjeci komad i ostrugati sjemenke u mlijecni suplement, pa onda kuhati.

    Priprema kokosovog mlijeka: Ako nemas kokosovog oraha pri ruci (ili ti se ne radi od svjezeg) ... Kokosovo brasno se potopi u mlaku vodu (ca. 37 stepeni) i ostavi da odstoji pola sata. Vode se doda tek toliko da se svo brasno potopi. Iscijedjena tecnost je kokosovo mlijeko.
    Ako nemas sladoled-masine, stavi smjesu u zamrzivac. Za nekoliko sati je sladoled gotov. Ne zaboravi mijesati svakih 30-tak minuta da se ne stvore grudvice.

    Rodjendanska torta:
    - 800 ml mlijecnog suplementa
    - 400 gr. brasna
    - 320 gr. secera u prahu
    - prasak za pecivo (neke vrste sadrze jaja, provjeri!!!)
    - 6 kapljica vanilije (extrakt)
    - 200 gr. margarina
    - Dzem (ja koristim od jagoda)

    Priprema:
    Pomijesati brasnom, prasak za pecivo i secer. Dodaj margarin (koji je na sobnoj temperaturi) i dodaj extrakt vanilije. Smijesu podijeli u dvija kalupa za pecenje (ca. 24 cm) i peci 15-tak minuta na 200 stepeni.
    Ohladjene kore premazi demom, sastavi i cijelu tortu premazi dzemom. Preko torte ide razvaljani marcipan


    Jos jedna torta:
    - 400 gr. brasna
    - prasak za pecivo
    - 300 gr. secera (ili meda)
    - 45 gr. custard
    - 1 vrecica vanilijsecera
    - 150 gr. maargarina
    - 3 dl. wode
    - Dzem

    Glazura: secer u prahu se putopi u vodu (minimalno vode) ili sok od limuna, i doda se malo ska od cikle za boju.

    Priprema:
    Brasno, prasak za pecivo, custard vanili-secer i secer sastaviti i promjesati. Istopljenom margarinu dodati wodu i to nasuti u gornju smjesu i mutiti 5 min. mixerom. Smjesu u formu i peci 1sat i 15 minuta na 180 stepeni. Bitno je rernu ne otvarati jer ce biskvit spasti nakon sto se tijesto diglo u rerni. Ohladjeni biskvit prrezi, namazi dzemom i poklopi. Tortu ukrasi klazurom i vocem ili nekim bobonicama.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Evo taj bez jaja...

    Tijesto: 2 dl smeđeg šećera
    25 dkg brašna
    1 mala žličica sode bikarbone
    3 žlice ulja
    2 velike žlice kakaa
    4 žlice marmelade (može od šipka)
    1/2 l mlijeka ili zamjene

    Krema: 1/2 l mlijeka
    10 dkg šećera
    5 velikih žlica brašna
    20 dkg margarina

    Krema II: višnje iz staklenke
    sok od istih tih višanja
    puding od maline (jagode ili drugi voćni)


    Postupak: svi sastojci za tijesto izrade se mikserom, dobivena masa podijeli se u tri dijela i peče u namazanom i pobrašnjenom kalupu.

    Za kremu treba zakuhati brašno i šećer u mlijeku, a u ohlađeno dodati margarin.
    Za drugu kremu - staklenku višanja zajedno sa sokom istresti u posudu, ostaviti za zakipi i umiješati puding razmućen u malo vode. (Ja bih prije višnje izmiksala da dobijem skroz glatku kremu)
    Slagati jedno tijesto, bijela krema, drugo tijesto, krema od višanja, treće tijesto, bijela krema. Na kraju posuti čokoladnim mrvicama ili kakaom.

    Ja ga nažalost neću moći upotrijebiti jer ne bih još eksperimentirala s kakaom koji je isto visoko alergogen, a primijetili smo reakciju u vidu osipa kad sam ja pojela malo čokolade. Također sadrži i poprilično šećera (premda može smeđi) pa mi se ne čini baš primjeren bebi koja još nije probala ništa zaslađeno. Odličan je ipak za veće klince alergične na jaja!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Custard ti je neka vrsta skroba, moze i brasno a sluzi da se uveze masa.

    Dok sam se sjetila, puding za gilove, ako ti dzem nije dovoljan mozes kuhati na vodi od nekog pripremljenog kompota, mpr. ananas, visnja, breskva, bude isto dobro!!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    [bTortu:[/b]
    350 g brasna
    50 g secera
    100 g margarina ili f 3/4 dl
    Sastavi i promjesaj sastojke u glatko tijesto, ostavi da odstoji nekih pola sata. Tijesto rasporedi u formu sa tortu (28cm) i peci 10-15min. na 200 C.
    Preko hladne kore ide puding, preko toga neko sezonsko voce ili voce iz konzerve, pa gelatin. Ja bas nisam pobornik koristenja zelatina, pokusaj naci pektin umjesto toga.
    Puding:
    od jabuka: Jabuke se ogule i naspe se vode, tek da se potope, i secera po zelji, (moze i malo cimeta, ili extrakra vailije). Tako se kuha dok jabuke ne postanu mekane. Izvadi jabuke pa u ostaloj vodi kuhaj griz ili skrob ili vec nesto slicno (sto veze masu). Pomjesaj sa ispasiranim jabukama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •