Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: "Igre posuđivanja" i dijeljenje stvari

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno "Igre posuđivanja" i dijeljenje stvari

    Malo mi je nespretan naslov, ali objasnit ću o čemu se radi...
    Dakle, u zadnje vrijeme, baka (sveki) si je dala u zadatak da će naučiti svog unuka dijeljenju i posuđivanju stvari. U tu svrhu, svaki put kad dođe k nama (otprilike jednom u 2 tjedna) zahtijeva da joj Andrej dade jednu svoju knjigu "na posudbu".
    Prvi put je to ispalo zgodno i spontano, ali svaki sljedeći put primjećujem da je ta igra isforsirana. Znam da žena ima najbolju namjeru da nauči dijete dijeljenju i posuđivanju, ali mislim da je za tu igru još prerano.
    Zato što on uopće ne shvaća koncept "posuditi na 2-3 tjedna", i jedino što on vidi i čuje je da baka traži od njega da joj da svoju knjigu koju će ona odnijeti doma, a on je neće vidjeti (a on je dijete koje jako voli svoje knjige, pogotovo one koje stoje na oku, i stalno ih prečitava). Jučer joj je, na njezin upit, jasno i glasno rekao "ne", na što je ona odmah komentirala "ah, kako je on škrt" (što mi je, priznajem, loše sjelo).
    Poslije joj je, ipak, dao knjigu, i to knjigu koju mu je prije pola sata vratila s posudbe, jer je u njegovoj glavi to postala "knjiga za posuđivanje", i neka je baka drži kod sebe, kad već hoće knjigu.
    S druge strane, ja se ne usuđujem previše petljati, jer sam posebno osjetljiva na posuđivanje (i nevraćanje) knjiga, pa nisam objektivna.
    Zanima me mišljenje drugih o tom pitanju. Vjerojatno u bakinoj "igri" nema ništa loše, ali bi možda trebalo neke detalje prilagoditi dobi. Može li se dvogodišnjaka okarakterizirati kao "škrtog"? Postoji li i bolji način da se djecu nauči dijeliti svoje stvari s drugima?

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Mislim da nije dobar taj koncept da baka uzme knjigu i odnese je doma, pa vrati za koji dan ili tjedan. On vjerojatno odmah zaboravi i sjeti se tek kada opet vidi baku s knjigom. I onda joj opet da istu knjigu - dobro si primjetila je je jednu knjigu povezao sa bakom i posudjivanjem.

    Ako ga vec hoce uciti posudjivanju, bilo bi bolje da to radi u igri s njim, dakle da izmenjuje igracke ili stvari. Ovaj koncept koji baka provodi mislilm da je pre-apstraktan.

    I narvano, dijete od 2g ne moze biti skrto.

  3. #3
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Pa ja bih rekla da dijete treba naučiti dijeljenju u prirodnim situacijama, na igralištu, u druženju s drugom djecom. Ovo mi djeluje malo isforsirano, i ne bi ni meni dobro sjelo.
    Mi smo konačno naučili što znači "posuditi" jer je moje dijete bilo jako posesivno za svoje igračke. Ali učili smo iz konkretne situacije, I fala Bogu, konačno naučili.

  4. #4
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Moj je trogodišnjak i još uvijek se dost teško nosi s dijeljenjem i posuđivanjem, odn. ak mu je neka stvar napeta i zanimljiva, teška srca će je posuditi na minutu i sav će treperiti, a mi to 'vježbamo' kroz igru s njegovim frendicama već valjda dvije godine (još k tome on ide u vrtić).

    Nije da nema napretka, ali to ide dost mukotrpno i sporo.

    Čini mi se da ti je on još premali za tak velike vremenske periode posuđivanja jer mislim da će on u tak velikom vremenskom razdoblju zaboraviti uopće o čemu se radi, a mislim da je čisto ok ako se posudi nešto tijekom igre, na par minuta, ali ne za nositi doma.

  5. #5
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    Mi se posuđivanja i dijeljenja igramo tako da razmjenjujemo igračke/slikovnoce na vrlo kratko, od par sekundi do par minuta.
    Nikada nitko ne nosi igračku svojoj kući (ako i odnese onda smo to dali/dobili na poklon). Mislim da su još jako mali za neko pravo posuđivanje.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28

    Početno

    Lovrina deviza je donedavno bila "svoje nedamo, tuđe hoćemo!", ali smo nekako malo po malo uspijeli, i nedavno je uzeo svoju loptu u parku i potpuno nepoznatom dečku išao dati. Ja rekoh :shock:
    A počeli smo sa igrom IZVOLI - HVALA, znači tražim ga da mi da nešto, ali mu odmah vratim. On naravno nije bio baš sretan u početku, ali kad je skužio da mu vraćam, onda bi mi dao. I ništa na silu, ak ne da, ne da. Probaš drugi put. Kad je to savladao, onda bi mu rekla da mi donese neku knjigu ili nešto iz druge sobe, ili drugog kuta, pa kad bi mi donio, onda bi sjela s njim i čitala mu. Tako da vidi da mu ne želim oteti njegovo, nego se igrati s njim.
    I slažem se da su još premali da baka odnese doma, mislim da on potpuno zaboravi na to.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Da, tako nekako i ja razmišljam. Tim više što on nije sam u svom svemiru, preko dana je na čuvanju s još troje djece svoje dobi i tamo sasvim lijepo uči dijeliti igračke s drugima a i čuvati svoje do čeg mu je stalo (i opet, knjige su u igri!). I mislim da teta čuvalica dobro radi na tome.
    A o posuđivanju knjiga... palo mi je još nešto na pamet. Već skoro godinu dana Andrej je učlanjen u knjižnicu (u zgradi nam je, pa je zgodno mjesto za povremeni "provod"). On do dana današnjeg uopće ne registrira da se tamo biraju knjige koje nosiš kući pa ih poslije vratiš. U knjižnicu odlazi da se malo igra, da pogleda druge knjige, da ih vrati na mjesto... ali knjige za doma biram ja. I to mi je znak da on zapravo još ne shvaća koncept dugoročne posudbe (što je bakina ideja).

  8. #8
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mislim da ovo ide u kategoriju "bakini biseri"

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ma dobro, nije ona ništa loše mislila, samo meni je cijela igra malo čudna, pa sam htjela provjeriti mišljenja drugih.
    Ali definitivno više neću dozvoliti da izjavi za Andreja da je škrt.

  10. #10
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Meni osobno posuđivanje spada u jednu od (mnogih) stvari koje se uče polako, indirektno, dugo i od prilike do prilike. To znači da rezultate ne očekujem odmah, nego doslovno za nekoliko godina.
    Pojam škrt nema nikakvog smisla u toj dobi. Mislim da su i potraživanja često nerealna, nitko od odrasle osobe ne bi očekivao da, ne znam, momentalno prepusti drugome knjigu koju upravo čita, a od djece se često očekuju baš takve stvari. U stvari, mislim da je prvi korak ka dijeljenju naučiti dijete da se i njegovo "vlasništvo" poštuje.
    Primjerice, ako se moj mališ igra nečim, drugo dijete želi baš to, D. ne želi dati, ja ću reći da se D. sad igra time i predložit da posudi neku drugu igračku, ukoliko je to mom mališu u redu. Ako ne da, tu ću reći da bi bilo lijepo posuditi jer se s tom igračkom ne igra, ali ako ne da - ne da. To su njegove stvari. Ili ću predložiti nekakvu zamjenu.
    Dakle, s moje strane dolazi poticaj, ali odluka je na djetetu. Ako ne dijeli, ne kritiziram, ako posudi, kažem da je to lijepo od njega i da je drugo dijete sad sretno.
    A posudba na dugi rok mislim da je u toj dobi potpuno neshvatljiva.
    Gledajući starije dijete danas, mislim da nisam pogriješila, a mališ nekako sam od sebe rado dijeli.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Već imaš vjerojatno ideja što i kako. Drago mi je kad kažeš da nećeš dopustiti da kažu da ti je dijete škrto...baš si me sjetila kako sam skočila branit svoj stav kad su mu pjevali: ne smi kući, mama će ga tući

    Vezano za tvoje , možda da razradiš temu posudbe s drugim stvarima (igračkama...), a ne samo s knjigama, nešto što nije nužno najdraže...Što misliš???

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Podižem temu da stavim nastavak
    Dakle, danas ponovo dođe baka i:
    1) NIJE vratila slikovnicu koju je posudila prošli put (prije tri tjedna!)
    2) Opet je htjela odnijeti jednu slikovnicu, i to najnovijeg Boba graditelja s kojim doručkuje i kojeg nosi sa sobom po cijeli dan. Pitala je: Daš mi tu slikovnicu da si ponesem? Andrej je zbunjeno rekao "Da..." i pustio je da uzme knjigu.
    U hodniku sam joj objasnila ovo što uglavnom i piše u ovom topicu. Odmah mi je gurnula knjigu natrag u ruku i (malo uvrijeđeno) rekla "dobro". Sad me malo muči da sam bila bezobrazna. Ali bar se nadam da smo se riješili te igre do daljnjeg.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    de ti nju pitaj da ti posudi 10000 kn pa joj zaboravi vratiti i onda je operi pred rodbinom da je škrtica

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    203

    Početno

    Maria, zakon si !
    Tanja, mislim da si dobro postupila.
    Pročitala sam sva ova razmišljanja i potpisujem ih.
    Ni moje dijete (kao ni većina) ne želi baš davati svoje igračke.
    Nije mi baš ugodno kad nam dođu gosti, a on 'moje, moje', ali tko to zamjeri djetetu od dvije, tri godine ili ga još proglasi škrtim, ne zna baš puno o djeci ili ima problem.
    Mislila sam da je to i za baku samo zabava, ali očito ona to preozbiljno shvaća.
    Don't worry...

  15. #15
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    tanja, kupi andreju slikovnicu "nećko" (vidi zpd topic) a onda je posudite baki da pročita. 8)

  16. #16
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mislim da je tvoja sveki malo zabrijala...
    Oni su u toj dobi jos svi mali egoisti, pogotovo ako su prvo dijete tj. jedinci i misle da se sve vrti oko njih. Ok, vrti se, ali djeljenju igracaka se, po meni ne uci tako kako tvoja sveki radi. Mi npr. pitamo malca da nam da svoju igracku da ju pogledamo ili da se i mi malo poigramo. Pa ju "posudimo" na par minuta, "poigramo se" i vratimo. Jasno, zahvalimo sto nam je dao i onda je on ponosan na sebe. Rezultat je taj da nam sad sam daje igracke i da pita nas ako zeli uzeti npr. moj mobitel, dok bi ga prije samo uzeo bez pitanja.
    Jer, bas kao sto si i sama rekla, ne zna dijete sta je to 2-3 tjedna, ne znaju tako mali ni sto je sutra, tako da se takve stvari rijesavaju malim koracima. Barem ja tako mislim.
    Posljednje uređivanje od koksy : 29.01.2010. at 09:59

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Moje dijete je sve do nedavno vrlo rado posuđivalo igračke svojoj vršnjakinji s kojom se igra, ali to je zapravo bila razmjena. Jedna drugoj bi na par dana posudile neku svoju stvar za igru. Sada ih je to zadovoljstvo napustilo i obje se teško odvajaju od svojih stvari, došle su u fazu "škrtosti" koja je posve normalna u njihovoj dobi, a mi kao mame ne pravimo od toga problem, već se trudimo ne remetiti njihov razvoj.
    Jedino onaj tko je 24 sata uz dijete može ga potpuno poznavati, a dijete u toj osobi traži pomoć u ostvarivanju svojih potreba. Zato ja ne popuštam pred ničijim (baka, deda, ujak...) "pedagoškim idejama" ako sam sigurna da ih moje dijete nije u stanju razumijeti.

  18. #18
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    ovo je tema iz 2007.

  19. #19
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je tema iz 2007.
    Lol, nisam ni skuzila...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Baš nam je veselo na novom forumu!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je tema iz 2007.
    A ja sam već i zaboravila na tu priču
    Ako vas zanima, "zabava" je ubrzo završila, a dijete je u međuvremenu savladalo koncept posuđivanja knjiga u knjižnici i sam pazi na datume kad ih treba vratiti Baka više ne traži ništa i ne daje neumjesne komentare.
    Uglavnom, poanta je - ako ne znate kako riješiti trenutni problem, čekajte 3 godine i zaboravit ćete na njega

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno



    A baku pošaljite da volontira u knjižnici i "radi" sa onima koji godinama ne vraćaju knjige.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •