Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Dječja štednja

  1. #1
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno Dječja štednja

    ....imate li iskustva sa dječjom štednjom?Kako je kod različitih banaka,kakve su kamate,uvjeti i sl...? :/

  2. #2
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Lovre ima knjižicu (deviznu i kunsku) u Hypo banci.
    Zašto u Hypo? U doba kad smo mu otvarali račun imali su najbolje poklone. Što se kamata tiče, onda je sve bilo vrlo slično a kako se kod nas radi o malim iznosima nije bilo toliko presudno.
    Od prošle godine smo odlučili da mu krajem godine ušteđevinu prebacujemo na stambenu štednju. Koliko sam uspila vidit, za našu situaciju (čitaj: ušteđevinu) je to najpovoljnija opcija.
    Ali... ja to sve radim onako, otprilike, bez nekih velikih proučavanja, promišljanja pa možda bolje da čuješ što neki koji se cijelom problematikom bave malo ozbiljnije imaju za reći.

  3. #3
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    U Zagrebačkoj banci kamata na Pčelicu je 4,5%.

  4. #4
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Matej ima Pčelicu u Zagrebačkoj banci, na koju stavljamo sve što dobije od rodbine i prijatelja, od rođenja, krštenja, prvog rođendana....
    Godišnja kamatna stopa 4,50%

    Baka uplačuje u Kompić u Međimurskoj banci po 30 EUR mjesečno ili kako već ima, ali u prosjeku ispadne tako (to je za sve njene unuke isto) i to se onda oroči na 9 mjeseci uz kamatu od 4,90%.

    Mi ćemo otvoriti novu stambenu štednju na njegovo ime sljedećeg mjeseca, na iznos od 60 EUR mjesečno. To je još najisplativiji oblik štednje (osim naravno investicijskih fondova). A kako u biti uzimamo obiteljsku štednju, naknade su manje.

  5. #5
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    Mi ćemo otvoriti novu stambenu štednju na njegovo ime sljedećeg mjeseca, na iznos od 60 EUR mjesečno. To je još najisplativiji oblik štednje (osim naravno investicijskih fondova). A kako u biti uzimamo obiteljsku štednju, naknade su manje.
    Ako se ugovor o stambenoj štednji sklapa na 10 godina, nema naknade (Prva stambena).

  6. #6
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    To je još najisplativiji oblik štednje (osim naravno investicijskih fondova)..
    Već se negdje o tome pričalo, ali kako se ja u to ne kužim može netko objasniti detalje tih fondova.

  7. #7
    wana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,262

    Početno

    A životno osiguranje, da li je netko razmišljao o toj opciji?

  8. #8
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Naknade nema niti ako zatvaraš jednu, a otvaraš novu štednju. Na obiteljsku štednju plačaš 25% naknade.

    Što se investicijskih fondova tiče, koliko sam ja informirana, ima različitih. Od rizičnih do nisko rizičnih. Dakle možeš zaraditi i veliki postotak (npr. 25÷35 % uloženog), ali možeš i izgubiti. Ima ih stvarno puno i u to treba ući i pratiti neko vrijeme prije nego se na to odlučiš. Kod stambene stednje prinos od 15% ti je siguran. Pročitaj malo pod topikom o stambenoj štednji, da se ne ponavljam.

  9. #9
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Nisam sigurna koliki je prinos pri životnom osiguranju. Koliko mi ljudi kažu, dobro je ako se osiguraniku ne daj Bože nešto desi ili ako uplačuješ da kraja to životno osiguranje. A što ako tebi novac zatreba ranije? Navodno raskidom osiguranja puno gubiš.

  10. #10
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

  11. #11
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ja sam htjela P. otvoriti Pčelicu u Zaba jer je dosta dobra kamata (doduše ne znam kako je u drugima), ali uplaćivati se mogu samo kune, ne primaju EUR.
    E, sad ako je o kunama riječ, onda je isplativije otvoriti (bar u Zabi), otvorenu ili običnu oročenu štednju jer je kamata 4,8% godišnje, odnosno na njihovom siteu piše 4,9% (ali meni u poslovnici za otovorenu napisali 4,8%). Govorim o oročenju na 12 mjeseci, a za dulje je i više.
    Štedjeti u EUR se kao ne isplati jer je niska kamata, za 12 mj svega 3,35%, pitam se zašto....
    Policu životnog imam za sebe (i MM svoju) već godinama, samo sam kad se P. rodio, nasljednike sa zakonskih, promijenila u korist djeteta.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    Evo još nekoliko ideja:

    Program "Stipendija": http://www.merkur.hr/?id=1&sub=4

    Kombinirano životno osiguranje djece (štedna i osigurateljna komponenta): http://www.osiguranje-zagreb.hr/

  13. #13
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M. ima stambenu štednju u Wuestenrotu - bili su najpovoljniji u trenutku kad smo se za to odlučili. Za svoju ušteđevinu ima Pčelicu. Zadovoljni smo i s jednim i s drugim.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    To je još najisplativiji oblik štednje (osim naravno investicijskih fondova)..
    Već se negdje o tome pričalo, ali kako se ja u to ne kužim može netko objasniti detalje tih fondova.
    Za podrobnije informacije o inv.fondovima najbolje se obratiti osobnom bankaru u matičnoj banci. Fondova ima različitih, manje i više rizičnih, a i očekivani su prinosi u skladu s tim:veći rizik - veći očekivani prinos i obratno. Naglašavam OČEKIVANI prinos, jer garancije nema. Postoje i određeni postoci ulaznih i izlaznih naknada, ovisno o fondu i duljini trajanja ulaganja (naravno, stimulira se duže trajanje ulaganja).
    Atraktivnost fonda najviše određuju dosadašnja kretanja cijene udjela, odn.prinosi prethodnih godina, ali to ne mora ništa značiti, naravno.
    Moje je mišljenje da je investicijski fond idealan oblik ulaganja ako imate veću količinu novca na raspolaganju, koji će vam trebati kroz godinu-dvije. To je razdoblje prekratko za ulaganje u stambenu ili životno, a kamate na klasična oročenja su posljednjih godina sve manje i manje (tako banke stimuliraju ulaganja u druge oblike štednje).
    No svakako se savjetovati sa stručnjakom!!

  15. #15
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Mi Ketin novac ulažemo u investicijske fondove.

  16. #16
    Administrator foruma daddycool avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    ZG, u braku
    Postovi
    4,635

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa
    To je još najisplativiji oblik štednje (osim naravno investicijskih fondova)..
    Već se negdje o tome pričalo, ali kako se ja u to ne kužim može netko objasniti detalje tih fondova.
    za početak baci oko na www.hrportfolio.com
    a ako želiš ja ti mogu baciti svoja iskustva na pp

  17. #17
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    mislim da ću se odlučit za hypo limach štednju... baka mu je ionak otvorila stambenu u zabi... bila sam u merkuru i malo si razgledavala, ali ne vjerujem baš u dugoročne planove...tko zna kaj nas čeka za 10-15 godina... trenutno sam na proučavanju "otkaznih uvjeta"...

    ja sam imala milione (dinara) u pčelici... popapala teta inflacija...

  18. #18
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno Re: Dječja štednja

    Citiraj LeeLoo prvotno napisa
    ....imate li iskustva sa dječjom štednjom?Kako je kod različitih banaka,kakve su kamate,uvjeti i sl...? :/

    ...danas čuli za "Basler".Čuli?iskustva???

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    dosta je pisano o životnom i stambenoj prošle godine ovdje na formu, pa da ne pišem ponovo, ne stignem sad.
    Kod sebe upravo imam jedan tekst na 7 stranica, razlika životno, štednja, investicijski fondovi, treći stup mirovinske itd.; svakako bi trebalo pročitati prije općenite odluke u što krenuti.
    U elektronskom obliku je, pa ako koga interesira mogu poslati i na mail (moj mail je u profilu).

    Ono što bi na početku možda trebalo riješiti: da li je nekome bitna štednja u smislu što veće dobiti, ili štednja u smislu financijske zaštite obitelji ako se nositeljima privređivanja nešto dogodi.

  20. #20

    Početno

    Mi smo uplatili svima stambenu štednju.
    Računali smo kako nam je to najisplativije.
    Sad, iskreno, više nemam blage veze koliko je kamata i poticajnih sredstava bilo u igri - znam samo da ću im svima obnoviti štednju tri puta, po pet godina, i nadam se da će do tada imati dovoljno za nastvak školovanja

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Mi smo se za M odlučili za otvoreni devizni račun na tri godine zasad. Nemam volje baviti se naknadama, tečajevima i slično. Račun je devizni, bez nekakvih kunskih protuvrijednosti - zna se koliko je to točno eura i kad zatraži dobije svoje eure na ruke ( a ne kune po srednjem tečaju). On aktivno prati stanje na svom računu, kad skupi nešto novaca odemo zajedno položiti. Mislim da smo time pogodili i pedagošku točku jer je njegov uvid u stvarno stanje toliko reprezentativan da on sam može točno izračunati koliko će godišnje dobiti na svakih sto eura i koliko će zapravo imati nakon tri godine.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Mi imamo Pčelicu i Hypo.

  23. #23
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    mi karlu uplaćujemo grawe kids, do 13 god se uplaćuje, treba se uplatit oko 5000eura a kad navrši 18 god dobije oko 15000eura

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    mali karlo može li malo podrobnije o grawe kids, malo mi je čudno da uplatiš 5.000 EUR, a isplate ti 15.000 EUR.

  25. #25
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    pa valjda se s godinama nakupe kamate, ne znam kolika je kamata. To radi moj jedan frend pa smo kod njega napravili

  26. #26
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ja sam danas išla u OTP i djelatnica je mislila da za sebe hoću otvoriti dječju štednju.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    2,806

    Početno

    Grawe je pretpostavljam osiguranje i štednja, ali je stvarno nevjerovatno da sr toliko dobije.
    Kamate na dječiju štednju 4% što je super s obzorom na ostale kamate na štednju pogotovo devizni.

  28. #28
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj alanovamama prvotno napisa Vidi poruku
    mali karlo može li malo podrobnije o grawe kids, malo mi je čudno da uplatiš 5.000 EUR, a isplate ti 15.000 EUR.
    opa, po kojoj je to računici??

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    nema uvijeta ni kamata na njihovoj stranici ili ja gledam nešto drugo?

  30. #30
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    nema uvijeta ni kamata na njihovoj stranici ili ja gledam nešto drugo?
    Ne, nego gledas post iz 2008.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    kad se na zabinoj pčelici pripisuju kamate? 31/12?

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, nego gledas post iz 2008.
    naprotiv gledala sam njihovu stranicu
    Sve banke pripisuju 31.12. Kamate

  33. #33
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    pa naravno da si gledala njihovu stranicu, ali post je mali karlo napisala 2008. - to sam napomenula

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    hvala

  35. #35
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ima li smisla otvoriti dječji račun sada s obzirom na inflaciju i sve to? Bilo obični, bilo štedni, ... što mislite?

  36. #36
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Dječja štednja je duplo povoljnija od obične, ali svejedno ima mizerne kamate. Moj mlađi ima Pčelicu koja zadržava kamatu koja je ugovorena, a koja je 225 puta veća od one koju bismo dobili da sad ugovaramo.
    Moja procjena je da se ne isplati s obzirom na stopu inflacije.

  37. #37
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Nedavno mi teta u banci rekla da niti jedna šted ja trnutno nije isplativa kamate su mizerne...ali pratim temu...ovo su mi rekli u pbz

  38. #38
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moji imaju u zabi pcelicu
    Sin ima kamatu 4%. Kcer dobila 2%. Koliko je sad pojma nemam.
    Kolegica koja ima stariju djecu imala je cak 8% kamatu

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Onda su ta djeca već ljudi od 25+ godina,

    Kod pčelice ima veze i kad je otvorena ako je prije 2012 onda ide do 16 god i kamata je 4.5 posto, iza 2012 (ne znam mjesec) je do 12 godine i niža kamata , koliko je sad ne znam
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.08.2022. at 16:34

  40. #40
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Moje obje su do 12.godine djeteta. Iz 2015.ima 4%, iz 2018. je 2%

    Web kaže za sad
    Dječja štednja Pčelica jest kunski štedni račun namijenjen djeci do navršene 12. godine života.

    Kamata na računima dječje štednje Pčelica iznosi 0,02 % fiksno, godišnje.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Možda je to za štednje koje se sad otvaraju, zanimljivo jedini pčelica nije mijenjala kamate od otvaranja pojedinog računa

  42. #42
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa da, za nove stednje je sad skoro ništa

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Iz nekog razloga na Pčelici nisu mogli smanjiti kamatu postojećim korisnicima pa su nudili prilično izdašnu naknadu za zatvaranje. Nama je to ispalo oko 60% iznosa koji bi dobili od kamata da su izdržali do kraja.
    Mislim da Medo štedo trenutačno ima kamate 1% i da je to najveća kamata koja se može dobiti. Dodatna pogodnost je da se za svakih 20.000 kn mogu se bodovi zamijeniti za poklon bon u Mulleru ili Zari.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •