Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Tablica rasta dojenčeta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    14

    Početno Tablica rasta dojenčeta

    Zanima me koji je prosječan rast djeteta u prvih nekoliko mjeseci!?
    To me zanima čisto informativno, pošto je naš Tin za dva mjeseca narastao 8,5 cm, a moja punica je negdje pročitala da je prosjek za 3 mj. 5 cm (što mi se čini jako malo).
    Probao sam sa Googlom naći neku tablicu, ali nisam uspio, pa ako netko zna neki link, bio bih zahvalan, a ni osobna iskustva nisu na odmet.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    velika gorica
    Postovi
    67

    Početno

    Ja nažalost ne znam za link ali i meni se čini da je 5 cm premalo. Moja je Eva narasla 10 cm u 3 mjeseca a od kume mala 6 cm (a to su curke koje bi trebale biti kraće od dečkiju..)
    Probaj na rodinoj stranici ili na www.net.hr pod bebe

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Koliko dijete raste ili dobiva na težini je stvarno (uz pretpostavku normalne prehrane) skoro pa individualno po svakom djetetu.

    Ima djece koja u prvih mjesec dana (uz "konstantno" dojenje) dobiju na težini 1400 gr, a u cm svega 3 cm (npr. moj Lovro), pa u drugom mjesecu 800 gr i 2 cm (opet Lovro)...ili neki u prvom mjesecu jedva navuku 700 gr na ciki, a dobiju 5 cm u dužinu itd....

    Ako je dijete veselo i ako su svi drugi pokazatelji ispravne prehrane zadovoljeni (pogledati onaj dio o mokrim pelenama, kakicama i sl), te dobiva neku minimalnu gramažu po mjesecu koja se dopušta po novim tablicama (pogledajte na portalu), onda dijete normalno napreduje.
    A to da li je naraslo 5 cm ili 10 cm...pa što se sad tu treba napraviti? Izvući ga za ruke i noge?

    Zato se ne treba brinuti. Promatrajte svoje dijete. I ako imate malog veseljka, koji oduševljeno promatra svijet oko sebe, guguće i smješka se, piški ko lud ...pa se još i pokaka, šlaufeki mu svakim danom izbijaju sve više i više, a posebno se razveseli kad vidi ciku pored sebe...mislim da je sve ok sa vašim bebačem...

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Hehehe...sad sam tek skužila da nam se vjerovatno oglasio tata malog miša....

    Pa molim poštovanog tatu, da onaj dio o "tvojoj ciki" zamjeni sa "maminom cikom"....

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    i evo linka na rodin portal gdje se nalaze par tekstova u vezi dojenja


    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=111&Show=2111

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Vidi:

    http://www.who.int/childgrowth/en/

    Tu su tablice rasta Svjetske zdravstvene organizacije. Klikni na "Standards" na lijevoj strani, pa dalje biraj što te zanima.

    (Andrija je u prva 2 mjeseca narastao 9 cm, s 5 i pol mjeseci je bio 16 cm dulji nego na porodu, a nije posebno velika beba).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    14

    Početno

    Ma sve to štima, i nismo zabrinuti, nego me baš zanima, a nigdje ne mogu pronaći tablicu za rast...visinu (dužinu) djeteta kao što to postoji za dobivanje na težini po mjesecima.

  8. #8

  9. #9
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    http://www.who.int/childgrowth/stand.../en/index.html

    na ovom linku koje su cure gore dale

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    14

    Početno

    Hvala ljudi!!!

  11. #11
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    moj je prvi mjesec naraso 7 cm, a u prva 3 mjeseca 12 cm

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    14

    Početno

    Martina, šta znače ove oznake na linijama...97th...85th...50th...15th...3rd???

  13. #13
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    to su ti percentili. ako je na 75th - značo da je on teži/veći od 75 posto djece

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    to su ti percentili. ako je na 75th - značo da je on teži/veći od 75 posto djece
    Točno. Na 50-toj percentili je prosjek (znači 50% djece je teže/dulje, a 50% lakše/kraće od njega). Iznad 50-te percentile je iznadprosječna težina/duljina, a ispod je ispodprosječna duljina/težina.

    A ovih 97 i 3 su tu zato jer se smatra da je pretilo dijete na 97. percentili i višoj, a pothranjeno dijete na 3. i manje.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Lokacija
    Zagreb, Crnomerec
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa

    A ovih 97 i 3 su tu zato jer se smatra da je pretilo dijete na 97. percentili i višoj, a pothranjeno dijete na 3. i manje.
    Netočno. 97. i 3. percentila su kao i ostale i samo pokazuju omjer visine/mase u odnosu na ostalu populaciju te dobi. O pretilosti odn. pothranjenosti u dojenačkoj dobi je jako nezahvalno govoriti.
    Navedene tablice jesu ok kao nekakve smjernice, ali samo zato što nema prikladnih našem podneblju, a navodno je izrada u tijeku

  16. #16
    Lila ha avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    110

    Početno

    Bas dobro da je neko pokrenuo ovaj topik, jer sam ja već duže vrijeme zabrinuta.
    Naime ja sam definitivno rodila malog diva. Moja mala bubica je sa 3 i pol mj imao 68,5cm,a sada sa navršenih 5 mj. 72 cm. :shock:

    Pitala sam pedicu da li je to u redu, a ona je malo starinska pa je rekla :"Treba se brinuti samo kada je premalo, a ne i previše. To je pravo muško!"

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •