Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: bilirubin

  1. #1
    blondie avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    249

    Početno bilirubin

    Sestra mi je donijela neki stari broj "Beba" u kojem je članak
    o žutici novorođenčadi pa piše da ona ima veze sa bilirubinom, te da majka to može preko mlijeka prenositi na dijete ukoliko ima neke bolesti jetre i sl.
    Ja nemam bolesti jetre, sve jetrene probe su mi dobre, osim bilirubina, te
    mi je dijagnosticirana hiperbilirubinemija. Vele doktori da je to urođeno i da mi netko u familiji ima isto to pa da sam naslijedila.
    Zanima me, ukoliko se netko sreo s tim problemom, da li to znači da bih ja mogla svojim mlijekom uzrokovati žuticu kod svoje bebačice kad počnem dojiti?

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Sve bebe imaju žuticu kad se rode, a ona "normalna" je od bilirubina koji se raspada. Time beba dobiva željezo, a zalihe traju par mjeseci. Znam da se prije filozofiralo oko dojenja i žutice, ali je sigurno puno bolje dijete prošetati na suncu (svjetlo smanjuje žuticu) nego uopće slušati bedastoće o štetnosti majčinog mlijeka.

    Čast svakome, ali "Bebe" su ti stvarno najzadnje štivo u kojem ćeš ikad naći točnu i provjerenu in formaciju o roditeljstvu, posebno o dojenju.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Koliko je beni poznato bilirubin se ne nalazi u mlijeku, tako da bez ikakvih problema mozes dojiti. Istina da postoji jedan vid dojenacke zutce kod koje dojenje ne pomaze. s' tim bi ti trebao pomoci neko upuceniji ... nagasavam da se radi o rijetkom obliku dojenacke zutce i nema nista s' tvojim bilirubinom. U svim ostalim slucajevim obilno dojenje, uz sunceve srake (ili vjestacki pod lampom) potpomaze brze odstranjenje meconija a time i viska bilirubina id djetetovog tjela!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ja imam nasljednu hiperbilirubinemiju ali javlja se samo kad gladujem ili imam visoku temperaturu. Nitko mi nije spomenuo da ne bi smjela dojiti, niti su mi djeca imala problema sa žuticom.
    Postoji slučaj kad mama izlučuje u mlijeku jedan enzim koji sprečava da se bilirubin u dječjem crijevu raspadne, pa se onda b. reapsorbira u krv i dijete ga ne može izlučiti. Svojevremeno sam pročitala da se to rješava tako da se mama tjedan dana izdaja i daje prokuhano svoje mlijeko (enzim se uništi) a poslije bude sve ok - valjda se izgubi ona početna količina bilirubina od prvog raspada eritrocita nakon poroda a i beba počne kakati jako često pa valjda ne stigne djelovati. Ne znam pouzdano.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Mamazika i ja sam citala nesto slicno.

  6. #6
    Lutka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    243

    Početno

    prijateljicina curica ima mjesec dana. rodjena je na carski, cetvrti dan pocela zutjeti, zadrzali su je jos 5 dana i otpustena kuci sa bilirubinom 220 (mikromol/l , mislim da je to jedinica). dok je bila u bolnici vodili su je na "plava svijetla", od dolaska kuci majka je doji. prekjucer na mjesecnoj kontroli doktorica kaze da je dobila malo (600 grama u mjesec dana) i da je jos poprilicno zuta pa joj vade krv...bilirubin sada 224! inace, malena ima zatvor i vec cetri dana nema stolicu (inace je bila normalne zlatno-oker boje). sutra ce vaditi krv opet i ako vrijednost bude slicna, salju je u bolnicu. imate li kakva iskustva sa slicnim slucajem?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    In the middle of nowhere
    Postovi
    128

    Početno

    Ja sam imala slučaj sa Lucom da je imala laktacijsku žuticu koja je trajala preko mjesec dana,i kod tvoje prijateljice bi mogao biti takav slučaj s obzirom da se radi o starijoj bebi.To je dosta velika vrijednost bilirubina,to samo znači da joj jetra još nije proradila a ne znači da je dijete bolesno.U pravilu djecu sa žuticom treba buditi svaka 2,3 sata da doje jer jedino putem moktaće i stolice mogu smanjiti vrijednost bilirubina(to mi nitko nije rekao u bolnici,ali žute bebe su dosta tromije i pospanije,i zapravo umornije pa spavaju i site i gladne),događa se izmjena tvari a samim tim i izbacivanja majčinog hemoglobina i stvaranja svojeg.Naglašavam da je ovo bio moj slučaj da sam morala prestati dojiti na 6 dana(izdajala se i kratko prokuhano mlijeko davala bebi)s tim da bebu nisam dala u bolnicu nego su joj urađene sve pretrage(krv,mokraća,stolica)koje su bile u redu i beba je dobila 150 ml infuzije a zatim smo dolazili četiri dana za redom mjeriti žutilo(koje se može mjeriti i putem prislanjanja posebnog aparata na kožu,neka se informira i o tome jer će beba biti sva bespotrebno ispikana)i kad se vrijednost počela snižavati nastavili dojiti.Moram naglasiti da koža ostaje žuta još mjesec dana nakon žutice i da ona nije bolest i nije zarazna(čula sam svakakvih nebuloza).

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Da ne otvaram novu temu dizem staru.
    Naime moj malac je zut jos uvijek, bio je na fototerapiji jednom a zadnja vrijednost bilirubina je 210-opada lagano u svakom slucaju ( krv vadjena 14/7). Danas me je nazvao doktor i rekao da bi mi mozda bilo najbolje prestati dojiti dva dana i dat mu adaptirano pa da mu nakon toga izvade ponovo krv i da se vidi jeli laktacijska zutica u pitanju. Maleni je 6 sedmica star, ima 5200 g, rodjen sa 2700 g. Druga opcija je da nastavim dojiti pa ce mu slijedece sedmice izvaditi sve nalaze da vide o cemu je rijec. Ja se iskreno nadam da je u pitanju laktacijska zutica, a vec sam isprepadana. Ne mislim prekidati dojenje. Iskustva? Hvala

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Andrija je imao tu "produženu", tj. laktacijsku žuticu, do puna 3 mjeseca života. Radili smo bilirubin s razmacima od 2 tjedna, polako je opadao, i nismo ništa poduzimali, osim sunčanja na balkonu i u šetnji.

  10. #10
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Nea prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu dizem staru.
    Naime moj malac je zut jos uvijek, bio je na fototerapiji jednom a zadnja vrijednost bilirubina je 210-opada lagano u svakom slucaju ( krv vadjena 14/7). Danas me je nazvao doktor i rekao da bi mi mozda bilo najbolje prestati dojiti dva dana i dat mu adaptirano pa da mu nakon toga izvade ponovo krv i da se vidi jeli laktacijska zutica u pitanju. Maleni je 6 sedmica star, ima 5200 g, rodjen sa 2700 g. Druga opcija je da nastavim dojiti pa ce mu slijedece sedmice izvaditi sve nalaze da vide o cemu je rijec. Ja se iskreno nadam da je u pitanju laktacijska zutica, a vec sam isprepadana. Ne mislim prekidati dojenje. Iskustva? Hvala
    Evo tekst o tome. Imaš i upute o zagrijavanju majčinog mlijeka ako bude potrebno. Za to ti treba nalaz bilitubina i savjet liječnika.
    Isprintaj tekst i odi do doktora po savjet. Možda ne zna za mogućnost zagrijavanja.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Hvala na textu Cekat cemo do iduce sedmice pa cemo vidjeti vrijednosti. Inace ga stavljam kraj prozora da spava, samo u peleni, te mi se cini da to i pomaze.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •