Stranica 14 od 14 PrviPrvi ... 4121314
Pokazuje rezultate 651 do 656 od 656

Tema: Imamo reakciju na Priorix!

  1. #651
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ne može se puno napraviti.
    Lokalne reakcije nakon kombiniranih acelularnih cjepiva protiv hripavca se javljaju u više od 10% cijepljene djece. Uglavnom blage i umjerene, a kod manjeg dijela djece, budu opsežne.
    Učestalost opsežnih lokalnih reakcija (odnosno, rizik za nastanak opsežne lokalne reakcije) raste s brojem primljenih doza, tako da je nakon četvrte i pete doze viša učestalost nego nakon prve tri doze.
    Opsežne lokalne reakcije koje zahvaćaju cijeli ekstremitet se javljaju kod 1%-2% djece nakon četvrte ili pete doze.
    Patofiziološki mehanizam nastanka opsežnih lokalnih rakcija nije sasvim jasan, a smatra se da je dio njih posredovan odgođenom reakcijom preosjetljivosti tipa 3, tzv. Arthusovim fenomenom. To je zbog toga što se kliničkim ispitivanjima vidjelo da su češće kod djece koja u vrijeme primanja cjepiva imaju visoku razinu cirkulirajućih protutijela. Međutim, tim se fenomenom ne mogu objasniti sve opsežne lokalne reakcije, s obzriom da se događaju i kod djece koja nemaju visoke razine cirkulirajućih protutijela (npr. Rennels MB, Deloria MA, Pichichero ME, et al: Extensive swelling after booster doses of acellular pertussis-tetanus-diphtheria vaccines. Pediatrics 2000; 105(1):e12).
    Logičan je postupak pokušati smanjiti rizik od opsežne lokalne reakcije primjenom nekog protuupalnog lijeka u vrijeme cijepljenja profilaktički, preventivno.
    Međutim, klinička istraživanja provedena radi procjene profilaktičke primjene paracetamola i ibuprofena su pokazala da preventivno davanje ta dva lijeka nema nikakvog utjecaja na učestalost javljanja opsežnih lokalnih reakcija. (npr. Jackson LA, Dunstan M, Starkovich P, et al. Prophylaxis with acetaminophen or ibuprofen for prevention of local reactions to the fifth diphtheria-tetanus toxoids-acellular pertussis vaccination: a randomized, controlled trial. Pediatrics. 2006;117:620-625).
    Također, jedno prilično veliko istraživanje o utjecaju primjene lijekova na trajanje opsežnih lokalnih reakcija nakon što su već nastale, je pokazalo da primjena protuupalnih lijekova, antihistaminika i kortikosteroida nema bitnog utjecaja na trajanje tih reakcija. (npr. Kaic B. Utjecaj medikamentog liječenja na trajanje opsežnih lokalnih reakcija nakon primjene kombiniranih acelularnih cjepiva protiv pertusisa. Disertacija, Medicinski fakkultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012.).
    Drugim riječima, izgleda da se ne može se napraviti ništa da ih se spriječi i da ih se liječi.
    Jedino što možda ima smisla je na prve znakove oticanja ili crvenila, primjenjivati hladne obloge (jer još nije provedeno istraživanje koje bi usporedilo primjenu obloga s nikakvim postupkom, pa možda to pomaže, ali možda i ne).

    Međutim, koliko god ovo djelovalo pesimitično, to zapravo nije nikakav problem jer te opsežne lokalne reakcije najčešće uopće ne bole ili je bol blaga, te traju u prosjeku 4-5 dana i povlaće se u potpunosti bez ikakvih posljedica (npr. Pichichero ME, Edwards KM, Anderson EL, et al: Safety and immunogenicity of six acellular pertussis vaccines and one whole-cell pertussis vaccine given as a fifth dose in four- to six-year-old children. Pediatrics 2000; 105(1):e11).

  2. #652
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj mirna2000 prvotno napisa Vidi poruku
    evo da se i ja ukljucim.. jeli moguce da se u nasoj dragoj drzavi dijete cijepi i da reakcija bude tolika( bedro mu je bilo toliko nateceno da se i doktorica cudila) da se to cjepivo povuklo nakon toga i ne samo to bilo je vise slucajeva u te iste doktorice sa tim istim cjepivom. cijepivo je bilo pedicel 5u1. ocito su nasa djeca pokusni kunici u tome svemu... zalosno....
    I dodatak.....

    Nije točno da se to cjepivo povuklo nakon toga ni zbog toga, jer je to kao što sam ranije napisao, osobina svih acelularnih cjepiva protiv hripavca.
    Razlog za promjenu cjepiva 5u1 je isključivo taj što je na slijedećem javnom natječaju odabrano drugo. Međutim i jedno i drugo imaju podjednaku učestalost opsežnih lokalnih reakciju, kao i treće i četvrto i sva ostala kombinirana acelularna cjepiva protiv hripavca.

    I naša djeca nisu nikakvi pokusni kunići jer sva spomenuta cjepiva su prošla klinička ispitivanja prije odobrenja za puštanje u promet,a prije nego što su ušla u upotrebu u Hrvatskoj su korištena godinama u drugim, znantno većim zemljama.

    A čuđenje pedijatrice je najvjerojatnije odraz njezine neupućenosti u osobine tih cjepiva i dijelom možda i odraz nezadovoljstva izborom cjepiva.

  3. #653

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    mujice, citam tvoje zadnje postove o lokalnoj reakciji na cjepivo pa bih te voljela pitati mozes li mi dati neko pojasnjenje za slijedece:

    4. dozu cjepiva 5u1 dijete je primilo prije otprilike 4 mjeseca. U tom vremenskom razdoblju tri puta se desilo da se na mjestu uboda pojavi oteklina i crvenilo kao neposredno nakon cijepljenja. Prvi put se desilo poslije nekih 6 tjedana od cijepljenja, a zadnji put prije dva tjedna. Oteklina i crvenilo bi se pojavili iznenada i sasvim bi nestali u roku od pola dana. U dva slucaja znam da je to bilo kada je dijete imalo visoku temperaturu.

    Sto bi mogao biti razlog za takvu reakciju 3 i pol mjeseca nakon cijepljenja?

  4. #654
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Pretpostavljam da je to posljedica zadržavanje antigena na mjestu primjene, što održava trajno stanje upale niskog intenziteta na mjestu primjene, pa kad je organizam u stresu dođe do pojačanja te lokalne upalne reakcije. Vjerojatno bi i neka lokalna trauma mogla izazvati pojačanje te tinjajuće upale na mjestu primjene.

    Takve trajne upale vjerojatno podržava pretežno stanični upalni odgovor, za razliku od reakcija preosjetljivosti tipa 3 koje su posredovane protutijelima.

    A do tog duljeg zadržavanja antigena na mjestu primjene vjerojatno dolazi zbog nekih lokalnih poremećaja u krvnoj opskrbi ili zbog preplitke primjene cjepiva (potkožno umjesto u mišić).

    To što pišem je pretpostavka jer se zapravo ne zna točan mehanizam nastanka takvih ponavljajućih oticanja i crvenila.
    Slično je i sa oteklinama koje nisu velike, ali traju mjesecima, a javljaju se vrlo rijetko. Njima se također ne zna zašto nastaju a pretpostavljam da je sličan mehanizam nastanka kao ovim ponavljajućim oteklinama.

    Jedino što znam je da su opisana ta stanja u literaturi kao neobične i rijeke pojave i da nakon određenog vremena, ponekad par mjeseci, a ponekad i dulje od godinu dana, jednostavno prođu spontano.

  5. #655

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    mujice, hvala puno na odgovoru.

    Moram reci da se sa dosta izraza u ovom kontekstu prvi put susrecem (antigeni, stanicni upalni odgovor, preostjetljivost tipa 3) i da mi je bilo malo teze shvatiti odgovor.

    Ali nakon visekratnog citanja i malo guglanja, razumjela sam da ova pojava nije zabrinjavajuca, da prolazi sama od sebe bez ikakvih posljedica i da nije prepreka za daljnje cijepljenje. Ispravi me, molim te, ako grijesim.

  6. #656
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno


    Da, ukratko, to bi bilo to.

Stranica 14 od 14 PrviPrvi ... 4121314

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •