Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Kontaktne leće i/ili naočale?

  1. #1
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno Kontaktne leće i/ili naočale?

    evo, naslov sve govori...

    pukla mi je leća (u oku) i sad moram u nabavku novih (leća, ne očiju ).
    Kako moram obaviti pregled kod okuliste, mislila sam uzeti i naočale.
    Moj okulista je dosad bio protiv kombiniranja leće-naočale, na zadnjem pregledu sam mu to opet spomenula, dao je zeleno svjetlo :?

    E sad, jasno mi je da se baš ne bi smjelo skinuti leće i odmah staviti naočale i obratno, ali to nisam ni mislila raditi. Nego, npr. sad kad sam doma skinem leće i "odmaram" oči i pritom mi sve izgleda fino zamućeno, prašina se ne vidi...mislim, dvostruka korist...
    Ali, ne vidm čitati tekst na televiziji, škiljim... u takvim situacijam bi naočale dobro došle.

    Ima li netko od vas iskustva s kombiniranjem, na što trebam paziti? kakve naočale nabaviti? Inače, nosim polutvrde leće i kratkovidna sam.

  2. #2
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    a sve ovisi koliku imaš dioptriju, moja je -5,50 tako da kad skinem leće obavezno moram odmah staviti naočale jer inače niš ne vidim

    ali ja nosim mekane leće i nikad mi oftalmologica nije rekla da je ta kombinacija neki problem nego se to podrazumijeva

  3. #3
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    I ja nosim mekane leće i bez problema kombiniram s naočalama. Kad ne radim i doma sam ne stavljam leće a inače ih stavim ujutro i skinem prije spavanja.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    1,002

    Početno

    Same here. Mekane stalno, a bez njih sam čorava, pa moram imat naočale da znam doć do kreveta

  5. #5
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    Znači, ne bi trebalo biti problema! :D

    A na što moram paziti kod kupnje naočala? Zadnji par sam imala u 8. osnovne i sjećam se da sam uvijek oko svjetala vidjela odbljeske, to mi je baš išlo na živce. Znam da je kod naočala pravilo koliko para toliko muzike, ali kad već "investiram" što trebam tražiti?

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Eh sad... Ne znam kako ću ti ovo napisati bez reklamiranja - cvike koje sam kupila na jednom mjestu imaju taj nervirajući efekt oko svjetala - druge cvike koje sam kupila na drugom mjestu nemaju. Šaljem ti PP.

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ajoj, pa tek sam sad vidjela da si iz Dubrovnika, a ja ti napisala sve za ZG... A ništa, valjda će ti se javiti koja Dubrovčanka.

  8. #8
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    ma super što si mi se javila!
    ja sam i tražila, onako općenito, vaša iskustva na što trebam obratiti pažnju kod kupnje...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja imam dipotriju -3,5 i -6. Nosim polutvrde leće već 9 godina, a barem zadnjih 5 godina uopće nemam naočale. S lećama nemam nikakvih problema, nosim ih cijeli dan, od ustajanja do lijeganja, i ne trebaju mi naočale. Da ih imam, bila bih lijena i manje bih nosila leće, a to nije dobro jer imam astigmatizam kod kojeg naočale baš ne pomažu.

  10. #10
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Kod kupnji naocala, samo mazi da su stakla plasticna i da su sa anti reflexom.
    Plastika iz razloga sto je laksa i ne moze se razbiti, ali moas paziti na grebanje.
    A Antireflex (AR), upravo da nemas taj odbljesak, a i slika je 15% bistrija.

  11. #11
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    A inace u kombiniranju jednih i drugih ne bi trebalo biti problema, cak mislim da je i pozeljno.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj Annie prvotno napisa
    Same here. Mekane stalno, a bez njih sam čorava, pa moram imat naočale da znam doć do kreveta
    i kod mene identicna situacija

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    137

    Početno

    ne da li se moze nego bi svakako trebala imati i naocale...naravno osim ako nemas neku minimalnu dioptriju pa vidis i bez pomagala...

    uvijek ti se s lecom moze nesto desiti ili da moras odmoriti oko od neke upale ili sl....

    kod cvika je bitno da su lagane i da su sto kvalitetnije zbog grebanje i sl.

  14. #14
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    da li ste i vi uočili kako doktori ne nose leće nego naočale, sigurno postoji razlog, ipak je to strano tjelo u oku??? no ni sama nisam pametna.

  15. #15
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    ja nosim polutvrde leće već 17 godina. kombiniram ih sa naočalama samo ako su mi u očima dulje od 14,15 sati jer mi se oči nakon toliko vremena malo umore.
    polutvrde leće imaju svoje prednosti i mane, ali su bolje što se tiče jedne stvari; drže oko i sprečavaju da se širi, što se dešava pri rastu dioptrije. (e jesam objasnila... :/ ) uglavnom, stručnjak bi bolje znao reći zašto, ali meni je dioptrija u ovih 17 godina narasla za -0.5
    Asimon, kako ti je uspjela leća puknuti u oku :?
    mislim, zna mi pobjeći, dešavalo mi se da mi frkne iz oka ako krivo trepnem ili da mi je izbiju iz oka na tjelesnom, ali da pukne u oku... jezivo!

  16. #16
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    Ja nosim polutvrde lece vec 15 godina. Uvijek sam imala i naocale uz njih. Navecer kad skinem lece za pogledati jos malo TV, ponekad ih doma drzim cijeli dan (sve manje jer mi ih malisa svako malo skida), nekad kad osjecam umor u ocima, onda npr. za voznju kad ljeti idem na plazu (jer se ne kupam s lecama) itd. Meni je to jako zgodno. Iako mi dioptrija nije strasno velika, ne volim biti bez ikakvog pomagala...

  17. #17
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    znam sve to o polutvrdim lećama, zato sam se i odlučila za njih; a i ja ih nosim već 17 godina.
    Ni meni se dioptrija nije mijenjala otkad ih imam, za razliku od perioda od 3 god. kad sam nosila naočale, a dioptrija mi je narasla sa -0.75 na -3.

    a što se tiče pucanja u oku, nije nasreću skroz pukla, tj. nije se prepolovila, ali je pukotina bila na preko 2/3 leće...
    tek sam ih stavila, nije me ništa bolo ni boljelo, nego sam samo imala onaj neugodan osjećaj kao kad je trepavica ili nešto slično u oku, nisam mogla izoštriti sliku... kad sam je izvadila, :shock: ajme, smrzla sam se!

    umaraju li se vama oči kad radite za računalom? Mene nakon par sati oči počnu užasno peći, suhe su i crvene...

  18. #18
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    umjetne suze

  19. #19
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    probala, malo bolje, ali nije to to... možda bi ih trebala stavljati prije nego me počnu peći oči :?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    BIH
    Postovi
    34

    Početno

    Za naocale: obavezno plastika sa anti reflex slojem + sloj protiv grebanja.
    Taj anti reflex sloj ce ti pomoci da ti bude lakse i pri radu na racunaru.

  21. #21
    wana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,262

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    astigmatizam kod kojeg naočale baš ne pomažu.
    šta stvarno?
    kako ne pomažu, zar se i astigmatizam može pogoršati? Nemam pojma

  22. #22
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ja imam dipotriju -3,5 i -6. Nosim polutvrde leće već 9 godina, a barem zadnjih 5 godina uopće nemam naočale. S lećama nemam nikakvih problema, nosim ih cijeli dan, od ustajanja do lijeganja, i ne trebaju mi naočale. Da ih imam, bila bih lijena i manje bih nosila leće, a to nije dobro jer imam astigmatizam kod kojeg naočale baš ne pomažu.
    jel imaš torične leće?

  23. #23
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ja imam dipotriju -3,5 i -6. Nosim polutvrde leće već 9 godina, a barem zadnjih 5 godina uopće nemam naočale. S lećama nemam nikakvih problema, nosim ih cijeli dan, od ustajanja do lijeganja, i ne trebaju mi naočale. Da ih imam, bila bih lijena i manje bih nosila leće, a to nije dobro jer imam astigmatizam kod kojeg naočale baš ne pomažu.
    jel imaš torične leće?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    Pitanje za vas dame koje nosite leće?
    Nosim naočale nekih 5 godina i dioptrija mi se jako povećala pa
    mi dr preporuča leće. Rekao je da razmislim i da kad se odlučim
    dođem kod njega da mi napravi još neke pretrage (koje?) kako bi
    mi mogao naručiti leće koje mi odgovaraju.
    Zanima me - dakle dr. naručuje leće? Koja je cijena?

  25. #25
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Dr. prepiše kakve i dioptirju a barem ja ih već godinama kupujem u Ghetaldusu. Mekane leće (koje se mijenjaju svaka tri mjeseca) su 300kn za 4 komada, znači 600kn godišnje + tekućina za čišćenje.

  26. #26
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    leće nosim godinama, jednom godišnje idem u bolnicu u kabinet za leće na kontrolu, a leće si naručujem preko weba jer me dođe znatno jeftinije - koristim mjesečne - pak od 6 kom je ~30USD po oku (znači oko 800kn godišnje +tekućina za leće)

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moje (polutvrde) koštaju cca 330kn svaka, i traju mi 2 godine (a ove će, čini mi se i dulje od toga). Rade mi ih u optici LCL u Zg (Ilica).

  28. #28
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Rade mi ih u optici LCL u Zg (Ilica).
    A pretpostavljam da kontrole radiš na Rebru...poznata "urota" Rebra i LCL-a

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nego šta... Jako sam zadovoljna doktorom na Rebru, pa ga ne mijenjam ni sad kad sam u Vž, a kad sam prvi put išla po leće, nisam imala pojma (naivna ja ) da su to dealovi (čini mi se i još jedna optika u Vlaškoj, čula sam i da tamo šalje po leće).

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    Hvala vam na odgovorima .
    Definitivno prelazim na leće, s obzirom da su dosta jeftinije od naočala.

  31. #31
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    leće nosim godinama, jednom godišnje idem u bolnicu u kabinet za leće na kontrolu, a leće si naručujem preko weba jer me dođe znatno jeftinije - koristim mjesečne - pak od 6 kom je ~30USD po oku (znači oko 800kn godišnje +tekućina za leće)
    gdje, s kojeg linka?
    Inače ja koristim one dnevne, jednokratne i full sam zadovoljna s njima. nema tekućina, dodatnog posla.. samo izvadiš i baciš, ujutro nove..milina
    i nije mi palo na pamet da bi mogla naručiti prek neta..

  32. #32
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Sun koliko dođu jednokratne?

  33. #33
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Uf ne znam točno meni ih starci u Italiji kupe

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    ja lece nosim od svoje 15.god. do nedavno sam imala te sto traju po 2 god. a sada sam presla na mjesecne
    sa naocalima svo ovo vrijeme nikako nisam mogla doci na "ti",imam ih samo za slucaje potrebe kad sam bez leca

  35. #35
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    leće nosim godinama, jednom godišnje idem u bolnicu u kabinet za leće na kontrolu, a leće si naručujem preko weba jer me dođe znatno jeftinije - koristim mjesečne - pak od 6 kom je ~30USD po oku (znači oko 800kn godišnje +tekućina za leće)
    gdje, s kojeg linka?
    Inače ja koristim one dnevne, jednokratne i full sam zadovoljna s njima. nema tekućina, dodatnog posla.. samo izvadiš i baciš, ujutro nove..milina
    i nije mi palo na pamet da bi mogla naručiti prek neta..
    www.lens.com - stignu mi u roku 2-3 tjedna...

  36. #36
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    thanks magriz
    kakva je situacija s carinom?

  37. #37
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    [quote="magriz"]
    Citiraj Sun prvotno napisa
    www.lens.com - stignu mi u roku 2-3 tjedna...
    gledam link i ima tamo svašta
    a mogu li ja naručiti leće i koristit ih bez okuliste inače nosim naočale :/

  38. #38
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Arwen prvotno napisa
    gledam link i ima tamo svašta
    a mogu li ja naručiti leće i koristit ih bez okuliste inače nosim naočale :/
    nemoj se igrati s lećama na svoju ruku... neka ti okulist odredi dioptriju i vrstu leća, pa onda možeš sama naručiti, ali bez okulista

  39. #39
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    tnx magriz
    ma i mislila sam da to nije neka pametna ideja ali ...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Ja imam dipotriju -3,5 i -6. Nosim polutvrde leće već 9 godina, a barem zadnjih 5 godina uopće nemam naočale. S lećama nemam nikakvih problema, nosim ih cijeli dan, od ustajanja do lijeganja, i ne trebaju mi naočale. Da ih imam, bila bih lijena i manje bih nosila leće, a to nije dobro jer imam astigmatizam kod kojeg naočale baš ne pomažu.
    jel imaš torične leće?
    Ne znam što su to torične leće.

    Meni je dioptrija stalno rasla uz naočale, a i astigmatizam. Dioptrija mi je rasla cca za 0,5 godišnje. Uz leće mi više ne raste, ili raste minimalno (npr. za 0,25 u 2 godine).

    U ovih 9 godina leća nikad nisam imala upalu, ni nikakvih tegoba s očima (čak ni nakon 15 sati nošenja leća).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •