Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Escherihia Coli u urinu nakon liječenja druge bakterije antibioticima

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    24

    Početno Escherihia Coli u urinu nakon liječenja druge bakterije antibioticima

    Eto, kao što naslov kaže, kćer (2 godine) mi je imala problema s crvenilom oko spolovila i žarenjem i pečenjem pri mokrenju. Ustanovilo se da ima bakteriju- ne mogu se sjetiti naziv, ali neku koja inače živi u respiratornom traktu. Popila kuru antibiotika, nakon nje nalaz pokazao klabsielu pneumoniae koja također ne živi normalno u mokraći. Opet dobila antibiotik (iako nije imala nikakvih problema)! Nakon te druge kure, Iva opet nema nikakvih problema ali nalaz pokazuje Escherihiju.
    S njenom pedijatricom još nisam stigla razgovarati ali jedna druga mi je naspomenula da će vjerojatno dobiti terpaiju.
    Zanima me: 1. kako je moguće da ima tu beštiju od bakterije a nema problema? 2. zašto svaki put ima drugu bakteriju? 3. je li moguće da ima više vrsta bakterija odjednom ali da ih u laboratoriju ne nađu ili ne traže? 4. Je li moguće da je nalaz kriv zbog pogrešno uzetog uzorka? 4. Zašto uopće ima sad tu bakteriju?
    Puno pitanja

    Pozdrav svima, nadam se da ima netko sa savjetom!

  2. #2
    ruda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    35

    Početno

    Imam sljedeće saznanje i iskustva, naravno da je potrebno sve dogovoriti sa ovlaštenim liječnikom.
    Moguće je imati bakteriju a ne imati upalu. Moguće je imati i više bakterija. Na ljeto vrlo često...
    Prevencija je: puno tekućine, brisanje od naprijed prema natrag u jednom potezu nakon kakanja, izbjegavanje vlažnih maramica tj. uzimati najneutralnije, često tuširanje (ne kupanje u kadici), izbjegavanje sapuna, Cranactin sirup....
    Kod ponavljanih infekcija treba raditi kontrolne urinokulture.
    Isto tako moguće su i greške u laboratoriju. U slučaju sumnje ponoviti nalaz u drugom laboratoriju.
    Vrlo je važan način uzimanja uzorka, naročito ako uzimaš sama:
    -prethodno oprati "područje" u toploj vodi i blagom sapunu
    -osušiti sterilnom kompresom i ne dirati prstima
    -zalijepiti vrečicu (ukoliko u vrečicu ne obavi za 30 min, postupak ponoviti) ili dijete staviti u kadu i dati mu "uputu" da piški u čašicu (sterilnu, kupiti u ljekarni: kutijica za urinokuluru)
    -potrebno je pustiti da piški, uhvatiti srednji mlaz ali ne odmah prvi (priprema bi bila da popjie sok 10 min prije, a kad uđe u kadu pustiti vodu da curi na tušu i u umivaoniku)
    -u roku sat vremena odnijeti u labortaorij, ako je moguće do tad držati u frižideru

    Nadam se da sam pomogla. Pozdrav

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    24

    Početno

    Pomogla si, hvala!
    Vrlo iscrpan i sveobuhvatan odgovor
    Nekako vjerujem da se radi o pogrešno uzetom uzorku jer: 1. nisam je oprala sa sapunom već samo s toplom vodom i 2. nije bio srednji mlaz već vrlo mala količina urina (za žlicu ili dvije)- jedino što je uspjela pustiti obzirom da se to jutro već pošteno popiškila.
    Obzirom da mi je ljubav sad na moru, vjerojatno ćemo pričekati sa svime dok se ne vratimo ali ću joj davati barem Brusnicin u međuvremenu. Uostalom, vidjet ćemo što kaže doktorica u ponedjeljak.
    Hvala još jednom!

  4. #4
    ruda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    35

    Početno

    Drago mi je. Pozdrav

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    220

    Početno

    moguće je da je uzorak kontaminiran i da ga treba ponoviti ali je isto moguće da nema nikakvih simptoma (temperature) kod e. colli
    to je jako podmukla bakterija koja se teško ponekad i otrije...
    puno tekućine, brusnicu i antibiotik ako bude potrebno

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    24

    Početno

    Da li je treba liječiti ako nema simptoma??

  7. #7
    ruda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    35

    Početno

    Citiraj Mmmaja prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je treba liječiti ako nema simptoma??
    Svakako ju treba liječiti. Simptomi se javljaju kad se bakterije umnože pa npr. pedijatri toleriraju prirodno liječenje (cranaktin sirup ili drugo po preporuci liječnika, puno tekućine...) do 105 bakterija u urinokulturi, kad ih je više dijete dobije antibiotik... i za svaku vrstu bakterije može ići drugi antibiotik.

    Kao što kaže blond lady, podmuklo... zato treba kontrolirati...curice su naročito podložne (kratka mokraćna cijev) po ljetu (znoj, manje tekućine, pa je mokraća koncentrirana) i na moru (sol i pijesak nadražuju područje)

  8. #8
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Mmmaja prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me: 1. kako je moguće da ima tu beštiju od bakterije a nema problema?
    Moguce je, moja curica je (pa i u ranijoj dobi) imala asimptomaticnu bakteriuriju - bakterijsku upalu mokracnih puteva koju nisu popratili nikakvi simptomi (ni temperatura, ni crvenilo, ni zarenje kod piskenja, cak niti ucestalo piskenje). Za svaki slucaj su nas, nakon dugotrajnog tretmana antibioticima, slali i na UZV bubrega (eventualna sumnja na reflux), no na srecu radilo se samo o gornjoj dijagnozi. Na kraju je pomogao Zinnat.

    Izbjegavajte slatkise i neka pije sto vise vode i soka/caja od brusnice (koja je prirodna pomoc protiv E.coli) i dosta jogurta. I ja pretpostavljam da ce dobiti tretman antibiotikom, zato sto se, bez obzira na izostanak tipicnih simptoma, ipak - ako vam to potvrde, naravno! - radi o upali.

    Ruda ti je detaljno opisala sve, ja cu samo jos dodati vibrice da se sto prije rijesite E.coli!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    24

    Početno

    Hvala na savjetima. Jedino je zeznuto što mi je žabica na moru pa ne možemo ponoviti nalaz- u nadi da je pogrešan. Popodne idem pedijatrici pa ćemo vidjeti što kaže mozak A sutra ja putujem k malenoj na more.......

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    393

    Početno

    od rođenja bebe imamo sličnih problema. evo moje iskustvo:
    -izbaciti što je više moguće slatkiša, ali i vještačkih šečera npr. saharoze koja se kao koncentrat nalazi u kupovnim supama ili kockama za supe i sl.
    -navečer nipošto ne davati ništa slatko
    -piti što više obične vode ili čaja
    -uraditi kontrolni ultrazvuk bubrega ako je taj radila davno prije
    -sa svakom ispijenom kurom antibiotika nama se ubrzo pojavljivala neka bakterija-svaki put druga, zato što antibiotici uništavaju imunitet, a tada bakterije napadaju.
    -mi smo na kraju shvatili da su ti antibiotici naš najveći neprijatelj, mada se nekada bez njih ne može,. i shvatili da treba da joj ojačamo imunitet.
    od kada smo to uradili, nije već duže vrijeme imala tih problema, ali da se ne urekne hvala bogu. imunitet smo ojačali kroz baby propolis kapi, domaći sok od jabuke, mrkve i cvekle, te tečni pekmez od jabuka smo razmućivali kao sok da pije

  11. #11
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Moj sin je sa 6 mj imao upalu bubrega izavršio u bolnici.
    Otada se kontroliramo svakih mjesec dana (urin i urinokultura), i sada ima 15 mj. i sve je ok. Doduše, mislim 3 puta je imao u urinu nalaz E.coli i nakon 10 dana pojačane brusnice (inače pije 1 ml Cranactina dnevno) je sve bilo ok. Mislim da se u laboratorijima ili pri uzimanju uzorka, često dogodi kontaminacija.
    Ono što je nefrologica preporučila, a za što sam zbilja zaključila da mu jača imunitet je davanje probiotika. Ima u vrećicama svaki dan jedna u hranu, piće i otkad to pije, zbilja je kuc kuc u drvo zdrav ko dren.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •