Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 168

Tema: odvikavanje od pelena, navikavanje na tutu

  1. #51
    eki3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    ZG-Sesvete
    Postovi
    270

    Početno

    Mi smo ist bili platnenopelenasi.Prvo smo poceli kakati u tutu(zimus sa 1,5g.),onda bi ujutro poslije spavanja piskili u tutu i zacas vise nismo imali pelenu(iskreno ja sam iznenadjena kako smo brzo ostali bez pelena ,narocito nocne).Naravno da je trbalo tu i angazmana mame i tate,al nam je sad puno lakse jer je stigla druga beba pa vrtimo samo jednu turu pelena.Moram reci i da smo ponosni :D ,najmladji smo u jaslicama i nemamo vise pelenu,cini se da ipak ima nesto u vrsti pelena koju koristis.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    310

    Početno

    Citiraj eki3 prvotno napisa
    Mi smo ist bili platnenopelenasi.
    cini se da ipak ima nesto u vrsti pelena koju koristis.
    Mislim da je ovo uz zrelost najbitnije, jer dijete osjeća da je mokro i kako to nije ugodno prije shvati što mu je bolje, a svi se u jednokratnima osjećaju suho i zato se kasnije odviknu.
    Ja sam po noći mislila uvesti platnene...ali...

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    8

    Početno

    svjesna sam da nas čeka odvikavanje. probali par puta tutu - nije baš išlo. Sad smo kocano uspjeli imenovat sto se radi, pa kad ga pitam kaze pi pi ili kaka. Mislim da je to početak procesa odvikavanja. Zanima me iz vasih iskustava- sta dalje a da nije forsiranje?

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno Konfuzija??

    E ja stvarno ne znam kako vise da postupim. Moj malisha je ostavio pelene prilicno kasno, nesto prije 3 rodjendana, jer nisam uvodila nikakav trening, izuzev cesceg stavljanja na tutu, sto je islo poprilicno dobro sto se tice mokrenja. Medjutim kakanje je i dan danas problem, a vec su mu 3,5godine :/ .
    Dakle, kad treba piskiti to se obavlja bez obzira gdje se nalazi, sam ce to obaviti, vani, kuci, u gostima, nebitno, ali stolica je uvijek problem.
    U momentu kaze: Ja bih kakio..i dok je zavrsio da to izgovori i ukakio se u gace.
    Vise uopste ne znam sta da radim??! :? To je vec postao pravi problem s obzirom na njegovu tezinu (pa svaki put se mora prati u kadi) ili ako smo vani, pa se ukaki. U toku dana ga napominjemo, pitamo, koristila sam i kritiku i podrsku i blago i ljutito..nista! Rezultat i dalje u gacama!
    Stvarno vise ne znam sta da radim ili da naprosto cekam i dalje kad ce sam i na vrijeme to obaviti?!

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Zullu, kod nas je bila identična situacija. Stariji je dugo vremena kakao u gaćice. Počeo je javljati tek negdje iza trećeg rođendana, ovu jesen. Skroz smo bili ludi - mala obavi sve u tutu, mali u gaće.

    Ništa nije pomoglo, samo strpljenje. Dečko je trebao vremena

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Ne znam stvarno vise, nije mi jasno jer uredno piski, cak se i po noci probudi, ustane sam ode na tutu piski i vrati se spavati :shock:
    ali kaki u gace..non stop..kaze "govno ga prevarilo"
    nikakva prica ne pomaze, uzalud. pa i nemam nekog izbora nego samo cekati kada ce sam otici na tutu.

  7. #57
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo, Mojca je stavila link, pa da nastavimo tu (najradje bi sad tagirala Mojicu i Zusku )

    S. ce za tjedan dana godinu dana, od 9.mj je stavljam na tutu. nemam jos namjeru skidati je iz pelena, ovo je privikavanje i upoznavanje, al to namjeravam uciniti ovo ljeto.
    starija je pocela isto s 9mj svakodnevno kakat (sa 6. sam je prvi put stavila) i onda sam iz svoje ljenosti i crijevne viroze propustila u potpunosti je skinuti iz pelena to ljeto (navrsila je godinu dana krajem ozujka), no do jeseni je prestala piskiti i po danu u pelenu.

    S. u 99% sjedanja kaki u tutu, tuta je skoro uvijek popisana i da ju stavljam svaka 2h vjerujem da bi svaka pelena bila suha, no ne stavljam je.
    nerjetko se dogodi da izmedju dva stavljanja ne piski u pelenu, a preksinoc je nocna pelena bila suha (a sisa ko luda), a jutarnja tuta prepuna.

    Zuska je napisala nesto o reakciji na onom topicu ( http://forum.roda.hr/threads/79514-h...=1#post2392206 )
    ja joj kazem bravo i pokazem joj sta je ucinila. nekako mislim da joj time dajem do znanja cemu tuta sluzi, da time skuzi sta je napravila i da to odobravam, dapace, poticem.

    sad da cujem zasto je to lose
    Posljednje uređivanje od leonisa : 17.04.2013. at 11:11

  8. #58
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sad vidim da sam ja otvorila topic i pisala "mi smo"
    Posljednje uređivanje od leonisa : 17.04.2013. at 11:13

  9. #59
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Leo, hvala na reaktiviranju topica. Malo kasnije ću ovdje staviti par isjecaka iz knjige P. Leach koji govore upravo o odvikavanju pa možemo komentirati. Trenutno radim na jako sporom kompu jer je moj na popravku pa mi sve traje vječnost.

  10. #60
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    sad vidim da sam ja otvorila topic i pisala "mi smo"
    Nisam htjela ništa reći... skužila sam nakon što sam stavila link.

  11. #61
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    tad sam bila mlada

  12. #62
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    No, no Leo... to se kaže ovako: tad sam bila jaaaako mlada. Sad sam normalno mlada.


  13. #63
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    nisam se htjela hvaliti

    sad moja sramota nece nikad potonuti u bezdan starih topica

  14. #64
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo, ovako, najprije uvod.
    Čitah još prije da, kao, nije dobro uvoditi prerano odlaske na tutu ili wc jer to može biti kontraproduktivno, bla, bla.
    Međutim, meni se baka i mama zaklinju da sam ja pelene ostavila s 11 mjeseci (proces se dogodio u svibnju, početkom srpnja napunila sam godinu dana) i da sam se nakon toga popiškila svega par puta u gaće. Nemam nekih trauma od toga, osim što volim sjediti na wc-u Pa me cijelo vrijeme kopka to da bi možda i moja curka mogla odraditi puštanje pelena ovo ljeto.

    Međutim, odlučila sam da neću ništa forsirati. Prije 2 mjeseca kupila sam onu dasku za wc i stavila je na wc školju i ona je odmah htjela sjesti na nju i odmah je skontala za što je. Popiškila se i pokakala par puta tako, čak je i pitala nekoliko puta, ali onda je krenula igra. Sad bi sjedila tamo, kidala wc papir i ubacivala ga u školjku. Pa bi onda nosila lutku na wc. Pa se lutki piški, pa se njoj piški, pa više ne znam kome se piški, natjera me da joj 3x skinem pelenu i ništa ne obavi, nego ko fol lutka piša. Četvrti put cupka ispred wc-a, ja joj se smijem, a kad ono, ovaj put joj se stvarno kakalo...
    I tako, za sad ne radimo ništa redovito. Stavim je na dasku kad traži. I prije kupanja (tad se popiški). Na ljeto, kad se smanji odjeća, planiram redovito stavljanje pa ćemo vidjeti.

    No, nećak koji je stariji godinu dana od moje curke "stavljan je na tutu od 6 mjeseci, ali i dalje nosi pelene (sad je 2 i pol godine) pa izgleda kao da su bezveze utrošili vrijeme na tutu i wc. O tome i Penelope Leach piše u svojoj knjizi "Vaše dijete" (koja je u 90% izvrsna!).

    U sljedećem postu pišem o knjizi.

  15. #65
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Dakle, teze Penelope Leach su sljedeće:

    - oko 1. rođendana, "učenje na tutu" nema nikakve veze s učenjem, riječ je o tome da se dijete stavi u pravo vrijeme na pravo mjesto, tako da nuždu obavi u tutu, a ne u pelenu.
    - ako se tuta počne uvoditi s 12 mjeseci, dijete se neće protiviti jer mu se tuta neće učiniti čudnijom od drugih mjesta na koja ga posjedate, ali nakon 2 mjeseca to će mu vjerojatno postati odbojno jer će mu biti besmisleno to mirno sjedenje jer ne dobije ništa time (obavi nuždu koji bi i inače obavilo pa ne vidi benefit).
    - ako nam je stalo do toga kako se dijete osjeća, tutu ćemo napustiti nakon nekoliko tjedana, a nastavi li se dijete prisiljavati da sjedi na tuti, postoji realna mogućnost da izazovemo sukob koji će onda usporiti cijeli proces jer dijete neće lako preuzeti kontrolu nad svojim fiziološkim funkcijama čim bude spremno za to.
    - počnemo li s tim prije nego je ono fizički spremno, tražimo od njega nešto nemoguće, izlažemo ga pritisku, inzistiramo na suradnji prije nego je emocionalno sazrijelo, namežemo volju na području na kojem ne možemo pobijediti.
    - Penelope kaže kako su istraživanja pokazala da se, bez obzira kad se počne s uvođenjem tute, prij etreće godine ne možemo pouzdati u to da će dijete tijekom dana ostati čisto i suho. I ako ga s godinu dana počnemo stavljati na tutu šest puta dnevno, učiniti ćemo to 3285 puta prije nego postignemo cilj - dijete kojem ne trebaju pelene. Pričekamo li s tim da dijete ima 24 mjeseca, istu radnju trebat će ponoviti tisuću puta da bi se postigao isti učinak. Dakle, ne isplati se kretati prerano, kaže Leach.
    - Privikavanje na tutu je pogrešan naziv, vi ne tražite da dijete nešto učini za vas, niti je to pitanje poslušnosti, već je riječ o tome da mku pomognemo da nešto učini za sebe, a krajnji rezultat je djetetovo preuzimanje kontrole naqd svojim fiziološkim potrebama - da prepozna osjećaj punog mjehura ili crijeca i da na to reagira na društveno prihvatljiv način - da keže odrasloj osobi da mora na zahod ili da pronađe tutu.
    - Dakle, bez obzira koliko mi to rano počeli, mali su uzgledi da se u to možemo pouzdati prije treće godine (??).
    - do 15. mjeseca većina djece nuždu obavlja automatski, ne zna da će uskoro obaviti nuždu pa ni da ju je upravo obavilo. D koje točke razvoja je dijete stiglo može se vidjeti po tome kako se ponaša ako se popiški kad je golo, ako ne pogleda lokvicu, znači da ne shvaća da ona ima ikakve veze s njim. To znači da nije spremno za tutu. Zagleda li se u lokvicu sa zanimanjem, aosobito ako ju dira, znači da je shvatilo vezu između osjećaja mokrenja ili kakanja i onoga što je izlučilo. Kad dođe u fazu da je obavilo nuždu, ali ne zna unaprijed kad će je obaviti, dijete još nije spremno koritstiti tutu, ali je spremno upoznati se s njom.
    - u fazi uvođenja tute trebamo se pobrinuti da je djetetu jasno čemu to služi i kako se upotrebljava.
    - pravo vrijeme da se dijete počne poticati na korištenje tute je nedugo nakon što bude u stanju osjetiti da će uskoro obaviti nuždu, a to se obično dogoodi kad je posrijedi velika nužda - sad i ono zna da nuždu može obaviti u tuti, a ne samo u peleni, no treba imati na umu da govorimo o pražnjenju crijeva i da je to izbor koji je prepušten djetetu.
    - djetetu koje se trudi koristiti tutu može biti zamorno koristiti pelene pa ako znamo u koje vrijeme obavlja nuždu, možemo ga pokušati neko vrijeme ostaviti bez pelene pa ili dijete ode samo ili čekamo signal te mu prdložimo da ode na tutu.
    - kaže li dijete ne - ne treba ga prisiljavati ni nagovarati. Mi mu nastojimo pomoći da se samo brine o sebi, ali to nije nešto na što ga možemo prisliti.
    - mnoga djeca koja se s tutom upoznaju na nenametljiv način i u pravom trenutku, za nekoliko tjedana stječu potpunu kontrolu nad crijevima.
    - ne prisiljavati ga da sjedi na tuti čak ni ako smo sigurni da će uskoro obaviti nuždu jer su djecau toj dobi sklona kontrasugestiji, što mu jasnije dajemo do znanja da želimo da sjedi tamo, to će nam manje htjeti udovoljiti, što veće zanimanje pokazujemo za ono što izlazi i z njega, to je vjerovatnije da će se prema svom izmetu ponašati posesivno i osjećati ugroženo kad ga bacimo u školjku.
    - nastojte se doimati ne previše zainteresirani, ako ste oduševljeni kad "uspije" ili razočarani kad "zakaže", nemojte pokazivati te osjećaje, ne od tute praviti moralno pitanje i zbog toga dijete nazivati dobrim ili zločestim jer je korištenje tute t
    ek vještina koju nastoji savladati.
    - obavi li nuždu u tutu, zaslužuje miran i zadovoljan komentar o svojem odrastanju, obavi li nuždu na podu ili u pelenu, zaslužuje da jednako mirno iskažete suosjećanje i nagovijestite kako bi bilo dobro da sutra to obavi u tutu.
    - ne očekivati da dijete dijeli naše gađenje prema izmetu, dapače, ako reagiramo s gađenjem, bit će povrijeđeno, pomilsi li da je njegov izmet nama odvratan, pomislit će da nam je njegovo tijelo odvratno (?)
    - djetetu treba pomoći da bude što samostalnije u obavljanju nužde (ali ne prepušteno samo sebi) - ako smo s tutom pričekali do kraja druge godine, bit će u stanju samo poći, skunuti odjeću uz minimalnu pomoć, samo sjesti i ustati. Poći s njim kad zatraži, sjesti uz njega s divljenjem i tražiti dopuštenje da obrišemo guzu i ispraznimo i operemo tutu.
    - kontrola nad mjehurom stiče sekasnije nego kontrola nad pražnjenjem crijeva. Često uzvikpiški mi se znači da upravo ispušta lokvicu. trebamo biti suosjećajni jer je i dijete zatečeno. Neće biti fizički spremno zadržavati mokraću sve dok se ne produlji razdoblje između trenutka kad postane svjesno da će se popiškiti i samoga čina.
    - isplati se čekati ljeto ili praznike, dok je vani toplo, dijete može biti golo i što više puta vidi sebe kako mokri i lokvicu, to ćemu pomoći u uspostvaljanju veze između osjećaja punog mjehura i onoga što se potom događa.
    - ne treba preuveličavati obavljanje nužde vani ili u tutu i ostavljanje pelena, samo reći da će mu biti udobnije ako ne nosi pelene, a da je tuta u blizini i da ga uvijek čeka. Djetetu će često pobjeći, ali treba pokazati razumijevanje (šteta, malo si zakasnio, ajmo to pobrisati)
    - kad doijete postane pouzdano tijekom dana, pelene više ne trebaju biti dio dnevnog outfita, bolje brisati pod ili presvačiti dijete, brže će naučiti da svaki osjećaj punog mjehura znači i odlazak na tutu, nego da se produljuje povremeno pelenašenje koje će ga zbunjivati (sigurno neće razmišljati "imam li na sebi pelene ili nemam"). Stavljati samo noćne.
    - Voditi računa da dijete ipak pretjerano ne gnjavimo odlascima na wc i sjedenjem na tuti, cilja nam je da uvidi kako su gaćive udobnije od pelena i da je korištenje tute jednostavnije od previjanja. No nedamo li mu mira, pomislit će kako mu je život s pelenama bio lakši. Ako ga svaki čas podsjećamo na tutu, onda razmišljamo umjesto njega, pa time samo možemo odgoditi trenutak brige o sebi.

    Leach zaključuje:
    - ne očekujte od djeteta da se pomokri prije nego što osjeti potrebu, a sve dok ne navrši barem tri godine, neće znati kako se pomokriti ako ne osjeća hitnu, a tako i prepoznatljivu potrebu. Stoga je posve besmisleno slati ga na zahod prije izlaska "tako da ne mora ići kasnije" i nepravedno je ljutiti se na dijete ako mu se omakne u dućanu "jer ste mu rekli da ide prije nego što ste izašli".

  16. #66
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    I tako... nisam znala da je to tako komplicirano i da dijete može imati traume

    Što vam od toga svega zvuči razumno, a što je pretjerivanje? Po Leach izgleda nemoguće da sam npr. ja skinula pelenu tako rano (doduše, tada su se koristile samo tetra i švedske pa je svima bilo u interesu što prije to skidati).
    Ispada da se ni ne treba truditi prije 2,5 godine. A znam za dosta djece koje su uspjela u razdoblju od 1,5 do 2 godine i to su nosila jednokratne pelene.
    Doduše, iskustvo s nećakom potvrđuje njenu teoriju (i ono brojanje koliko je nepotrebnog vremena utrošeno na nešto što će se neminovno dogoditi i bez da smo se toliko trudili).

    I tako...ajde sad vi

  17. #67
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Na tečaju o platnenim pelenama, kojeg sam pohodila dok sam bila trudna, su mi rekli da klinci iz platnenih izađu puno ranije, jer prije skuže nego u jednokratnima. Kako su platnene i dalje relativno rijetke, vjerujem da se ovo odnosi na jednokratne. Prilog tome ide i info starijih koji kažu da u doba dok su svi koristili jednokratne, klinci su puno prije izlazili iz pelena, što tvrdi i tvoja mama, Zuska.

    Na spomenutom tečaju pitala sam mogu li očekivati da u ljeto kad bude između godinu i pol i dvije (rođena je u 10. mj.) skinemo pelenu, rekli su da da... meni sad, iz ove perspektive izgleda da bi možda bilo moguće skinuti dnevnu, ali ne i noćnu pelenu.

  18. #68
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    [QUOTE=Zuska;2392295
    Zagleda li se u lokvicu sa zanimanjem, a osobito ako ju dira, znači da je shvatilo vezu između osjećaja mokrenja ili kakanja i onoga što je izlučilo.
    .[/QUOTE]

    Mislim da smo mi sad u toj fazi... sinoć je čim se popiškila ugurala ruku među nogice i prstičima lokvici... nije ustala i gledala valjda zato jer smo čitale slikovnicu.

  19. #69
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    P.Leach- meni jedina dobra knjiga o odgoju. I ja ju često citiram.
    No, pelene su mi svi ostavili između 1,5 i 2 godine. U ljetno doba. I u tako ranoj dobi dovoljno je, po mom iskustvu, mjesec dana da bude dijete prilično sigurno. Noćne sam još stavljala, više radi plahti i madraca, sve dok ne bi rekli : Necu penene!, prije 2,5 godina.
    Nezgode koje se dogode nakon skidanja iz pelena, ne treba smatrati priblemom. Bar ja nisam.

  20. #70
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Beti, platnene ili jednokratne?

  21. #71
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Slažem se, Beti, knjiga je stvarno dobra, mislim joj se vraćati. Naravno, ne mislim baš sve nekritički slijediti, ali ima dobrih objašnjenja i savjeta.

    Super, mi ćemo ovo ljeto imati 19-21 mjesec pa možemo pokušati. Curka pokazuje veliku želju za samostalnošću pa možda joj i taj vid preuzimanja kontrole nad vlastitim tijelom bude zanimljiv i važan i prije treće godine

    Za sada je daska u wc-u i stavi se kad ona poželi. Doduše, moramo kupiti tutu tako da samostalnost postane privlačnija.

  22. #72
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    moja je bila mladja od godine i pol kad je sama znala ici po tutu, no jos je bila u pelenama.
    tada, preko dana, u platnenim.
    bilo je ljeto.
    i zaista da nije imala proljev i da nije stalno sjedila na hladnom kamenu zbog kojeg se nisam usudila ostaviti je u gacama, skinula bi tada pelene. ona je bila spremna. ja nisam.
    citam topic i vidim da je s godinu i pol sama brisala pisu.

    mladja isto kuzi sta radi, gura ruke, nekidan su me popljuvali sto sam stavila na fejs sliku s govancetom na obrazu, ne shvacajuci da ona shvaca

    tu se ne slazem s njom da djeca ne kuze prije trece nista. slazem se da neka djeca ne kuze, al ne i da je to pravilo.

    sf mi je zamisliti da mi je starija s 3 bila jos u pelenama.

    moji su mene szavljali na tutu sa 6 (ak ne i ranije) mjeseci, ofkors

    sad idem procitati drugu polovicu posta o tezama.

  23. #73
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    mladja isto kuzi sta radi, gura ruke, nekidan su me popljuvali sto sam stavila na fejs sliku s govancetom na obrazu, ne shvacajuci da ona shvaca .
    Nadam se da nisi pokazala gađenje

    Ma ne kaže Leach da oni prije treće ne kuže ništa, nego da je prije treće teško očekivati da će potpunoi pustiti pelene i potpuno preuzeti kontrolu nad vršenjem nužde.

    Leonisa i Beti, kad su vam djeca pustila pelene (između 1,5 i 2 godine), koliko su se još dugo znala povremeno popiškiti ili pokakati? Tj. kako je izgledao taj sam proces ostavljanja pelena (je li to bio jedan dan, više dana, dugotrajno razdoblje), a kako nakon ostavljanja pelena..?

  24. #74
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Izgleda da ću konačno morati nabaviti ovo i za naš krevet. http://pleniceracman.si/ponudba/zasc...vojno_lezisce/
    Ako treba još tko, možemo zajedno naručiti, pa ja pokupim kad odem u Slo.

    Ovaj link sam toliko puta već stavila, jer je ovo jedine 100% pamučna zaštita. Imamo ju na kinderbetu i na prematalici i funkcionira.

  25. #75
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ja sam zainteresirana, čujemo se na pp, ha?

  26. #76

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    6

    Početno

    Mi smo u platnenima, malena ima 20 mjeseci, tuta je stalno blizu nje i sjedne kojiput. Ali se nikad ništa ne dogodi. Ni piš, ni kaka:

  27. #77
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se da nisi pokazala gađenje

    Ma ne kaže Leach da oni prije treće ne kuže ništa, nego da je prije treće teško očekivati da će potpunoi pustiti pelene i potpuno preuzeti kontrolu nad vršenjem nužde.

    Leonisa i Beti, kad su vam djeca pustila pelene (između 1,5 i 2 godine), koliko su se još dugo znala povremeno popiškiti ili pokakati? Tj. kako je izgledao taj sam proces ostavljanja pelena (je li to bio jedan dan, više dana, dugotrajno razdoblje), a kako nakon ostavljanja pelena..?
    nisam, umrla sam od smijeha i rekla kako ide sestrinim stopama

    moja do godine i pol vise nije kakila u pelenu, ni jednom. imala je tu virozu s godinu i tri-cetri mjeseca i to je bilo to. ako me pampcenje ne vara od 9.mj. je kakila u pelenu, da mogu nabrojati na prste. tu sam uvela i kombinaciju platnenih i jednokratnik, kad sam se odlucila da cu je skinuti, nije nosila ni cover.
    pelene je, dnevne, nosila dok joj neko vrijeme nisu sve bile suhe, mozda je imala koji izlet, ne mogu garantirati, bilo je to prije5-6g
    nocnu je nosila jedno 2 mj dok se nisam okurazila skinuti je jer je svaka bila suha.

    imala je fazu adaptacije u vrticu kad je s 3 pocela piskiti dok bi spavali popodne, trajalo je tjedan dana. jedna teta joj je htjela dati pelenu, ja sam rekla da ne dolazi u obzir jer je vise od godinu dana bez pelene.

    kad sam joj skinula pelenu, skinula sam, nisam vracala.

    vani je volila piskiti nad kanalizacijom, a onda u tuti, tako da smo u gepeku auta imali tutu.

    mislim da je dovoljno rano znala reci da oce tutu, a doma bi sama otisla po nju.
    Posljednje uređivanje od leonisa : 17.04.2013. at 16:16

  28. #78
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Meni je stariji sin par dana nakon prvog rodjendana uredno vikao kaka kaka i tako najavljivao svoje kakanje. Kad sam to rekla mami ona mi je objasnila da je to super znak za pocetak tute. Bili smo tad na putu, par puta sam ga stavila na wc s reduktorom i doista se pokakao. Kad smo dosli doma kupila sam mini zahodic,onaj fisher price, i tu pocinju moje drame. Ta tuta naime svira svaki put kad se pokaa ili popisa unutra. On odusevljen, hoce stalno pisati kakati, htio bi da svira, hoce gurati prste unutra te na koncu shvati da svira i ako ostane par kapi unutra a on samo potrese tutu jer se tako daje kontakt svirajucim senzorima. Meni pukne film, spremim svirajucu tutu na neko vrijeme da nemam popisano dijete i pod u sijecnju, i aktiviram opet tutu na proljece kad ima 16 mj.i on ponosan ide samnom kupiti "muske gate" (muske gace), dam mu tutu ovaj put bez baterija tako da ne svira. E sad je tragedija jer - ne svira! Pa kad ne svira sta bi se u nju pisalo kad se to moze po podu, po sebi, pored tute i gdjegod se stigne. Ceprkajuci usput po nesretnoj tuti da shvati zasto ne svira.
    Ja opet tutu u ormar gdje je on nadje oko drugog rodjendana i zeli ju koristiti ali u par popodneva ispisa svu svoju garderobu a mi usred sijecnja. Opet tuta van iz zahoda.
    S njegovih 2 g i 4 mj jednog dana otkrijem da smo bez rezerve pelena. I kazem- ti si sad veliki decko,nemamo vise pelena,sad ces nositi gace i piskiti i kakiti u tutu. Moze? Moze! I tako i bi. Nikada ali bas nikada mu tad nije pobjeglo van.
    Ali zato ostaje nocna pelena koju dan danas neda a ima 4 g i 4 mj i od nocne supermega popisane pelene ja cu izluuuuditiiii zene cure djevojke majke sta da mu radim ja tu pelenu vise ne mogu smisliti,pedica kaze da je do 5 g nocna pelena normalna, no on je fizicke gradje i tezine oho-ho preko 4 g (21 kg) i nema pelene koja ne propusti. Sad sam otkrila huggies dry nites za decke od 4 do 8 g eto one ne propuste no cijena im je 9 eura za paket od 10 pelena.
    Al sam se raspisala

  29. #79

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    Tiziana, gdje si kupila ''tutu što svira'' i kolika joj je cijena?
    Nisam to imala priliku nigdje vidjeti.

  30. #80
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    joj, tog je bilo i kad je starija bila beba. meni se to cinilo bzvz.

    u ono doba je cak bilo u TL. mislim da sam ju vidjela u baby centru.

  31. #81
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Nadam se da će ti se netko javiti s problem noćne pelene.

    Ja bih samo prokomentirala ovaj svirajući wc

    P. Leach upozorava upravo na svirajuće tute, tipa promislite prije nego što to kupite (tipa iritirajuća muzika može utjecati na odustanak od obavljanja nužde ili upravo suprotno, ovo što se vama dogodilo, Tiziana).
    Po mom mišljenju koje sam stekla čitajući Leach i neke članke je da dijete ne bi trebalo obavljanje nužde dovoditi u vezu s igranjem ili nečim drugim, osim s time da je bez pelena bolje, i da je bolje ići na wc nego biti prematan - znači, dijete treba biti spremno za preuzimanje kontrole nad svojim fiziološkim funkcijama i za to ne treba dobivati nikakve nagrade i nikakve pokude... to je jednostavno vještina koja se uči, netko je savlada prije, netko kasnije.

  32. #82
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam zainteresirana, čujemo se na pp, ha?
    Skoro mi promakao post, može.

  33. #83
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj petra1807 prvotno napisa Vidi poruku
    Tiziana, gdje si kupila ''tutu što svira'' i kolika joj je cijena?
    Nisam to imala priliku nigdje vidjeti.
    Italija 49 eura, kad preraste tutu odvoji se zasebno reduktor a sama tuta sluzi kao stepenica za samostalno penjanje na wc. S cetiri godine ju sad tako koristi za kakanje. Pipi na stojeci, decko je. Sad postoji i novi model koji ima ukljucen vodokotlic i nosac wc papira.

  34. #84
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Zuska ja se potpuno slazem s tobom. Di je botun za lajkanje?! I sad kad mladju pocnem stavljati na istu tutu dati cu joj je bez baterija da izgleda kao obicni mali zahod i gotovo. Nema se sta netko veseliti i dramiti punoj kahlici ili praznom tanjuru.
    Prakticna je ali ako ju kupite skidajte baterije!

  35. #85

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    49

    Početno

    hvala curke

  36. #86

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Uh, i ja sam protiv svirajucih i slicnih tuta i opcenito oko radjenja big deala oko nuzde. I tutu mi je bio cilj koristiti sto krace, a sto prije preci na wc (jer koji mi je benefit ako umjesto pelene i guze perem pokakanu tutu .

    Moja starija je ljetna beba i nadobudno sam joj s 2 g na moru skinula pelene. Do tad je vec znala cemu sluzi tuta i ponekad ju je i koristila. Ali nakon 2 tjedna konstantnog zapiskavanja bez pomaka na bolje (da ne kazem da je tuta svugdje isla s nama, na plazu, u restoran, u auto...) skuzili smo da ona jednostavno uopce ne kuzi i nije spremna. U tom periodu niti jednom, ali niti jednom nije rekla da joj se piski. Skoro pa s olaksanjem sam joj vratila pelenu.

    Onda je te zime s 2,5 g pocela sama pokazivat volju za skidanjem pelena. Citali smo slikovnice na tu temu, tuta je stajala u wc-u, i svako jutro sam ju prvo stavljala na tutu. Nocna pelena je u to doba cesto bila skroz suha, sto mi je bio znak da fizicki moze izdrzati. Medjutim kakanje na tutu - nikako. Najavljivala ga je svaki put, ali ako bi ponudila tutu, bris. Nekad je trazila gacice, pa bi se upiskila. Vec sam bila malo i frustrirana jer su nase vrsnjakinje sve redom ljeto ranije ostavile pelene, a mi bez pomaka.

    Onda je odjednom sama od sebe s 2 g i 10 mj objavila: ja danas idem u vrtic u gacama. Ja rekoh, moze, pa nek se tete zabavljaju Taman mjesec dana ranije je bila krenula u jaslice i tam su ih svaki dan dvaput stavljali na wc. Ostala je u gacama, a ja sam odmah skinula i nocnu pelenu. Po danu se nikad vise nije popiskila u gace, a po noci se desilo par puta u pocetku, i tijekom dnevnog spavanja koji put. Skidanje pelena na kraju je bilo brzo i totalno bezbolno, kad je ona to odlucila.

    Tako da ja mogu na nasem primjeru potpisati P. Leach. Druga beba je isto ljetna i mislim probati s dve godine, pa ako nece ici, kad ona odluci bit spremna...

  37. #87
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ja primjecujem razliku izmedju muske i zenske bebe. Deckic cim bi mu skinula pelenu na prematalici ako ne bih bila jako brza obavezno bi onako u vodoskoku popisao mene prematalicu i pod. A cura je ukupno mozda 5 puta to napravila i to u prvih mjesec dana zivota. I uopce se ne zurim staviti drugu pelenu kad je ogolim.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    Ovisi kada roditelji sazru da bi dijete moglo ostaviti pelene, uz iznimke, naravno
    Mislim da su neka djeca tako navezana na pelene, ako su još jednokratne pa su suhi, tako naviknuti, pa sad ti s tri godine starosti djeteta razbij tu navezanost.
    Dakle, ipak ovisi kad roditelji sazriju da bi mogli početi omogućavati djetetu iskustva kroz koja će se odviknuti od pelena. I naravno, nije ni malo lako !

    u potpunosti se slazem sa Polionom
    Rodditelji su ti koji su naviknuli dijete na pelenu i sad ocekuju da se ono odvikne samo kad je spremno, umjesto da preuzmu odgovornost i potrude se omoguciti djetetu iskustva kroz koja ce se odviknuti od pelena.
    Totalne su mi gluposti da dijete prije 3 godine nije spremno i da je potrebna ne znam koja zrelost da bi se naucilo piskiti i kakati u tutu. Svaka moja maca to je naucila bez problema u dobi od kojih 6 tjedana.
    Moja starija curka je prestala sa pelenama po danu sa 16 mjeseci i nema carobnog recepta. Skinuli smo pelenu i to je bilo to, ali smo i bili spremni uloziti puno vremena i truda u pokazivanje, objasnjavanje, ciscenje i nakon nekih dva tjedna sve je bilo ok. Nikad je nitko nije na nista forsirao. Sto se tice nocne tu smo potpuno zakazali. Dosla je beba i mi smo da se umirimo (podsvjesno) jer nemamo vremena posvetit se tome, prihvatili onu teoriju da se ceka dok pelena ne bude suha. Jednostavno mi je bilo previse nocnih budjenja da si dodam jos i ona kad bi je trebalo presvuci. Danas imam 3,5 godisnjakinju koja se navikla na nocnu pelenu i to joj ni najmanje ne smeta. Lakse joj je popiskit se po noci u pelenu nego ici na wc i kako to radi oduvijek ne vidi di je problem. Kaj se nje tice ona ce piskiti u pelenu do srednje, a ja tu pelenu ne mogu vise smisliti. Treba mi neki dobar savjet ili prica da joj prodam.
    Nesto kao kad smo se sa nekih 2 godine rjesili dude; dudu je pojela maca, i ostao je samo komadic i to smo par dana nosili sa sobom i svima pokazivali. Bila je luda za dudom, ali je to takomirno prihvatila da sam jos jednom samo si povrdila da je puno toga u percepciji roditelja i da nasi malci mogu puno vise nego sto mi mislimo.

  39. #89
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Sophie ja imam nocnog pelenasa i u zadnjih par dana ujutro mu kazem nek si je skine sam u okviru toga sto se oblaci i svlaci sam. Ispoceta cak nije htio, pa se zgraza kako to smrdi, ne zna kud bi je dotaknuo, vice fuj, ja se sve nadam da mu se zgadi al za sada se uzalud nadam

  40. #90

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    moja skine sama, ali zato da mi pokaze kako je teska. Ja se zgrazam, a ona se smije.

  41. #91
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Majko milaaaaa i moj rikava od smijeha dok ja njurgam je li lud da s 4 g pisa sam po sebi u svom krevetu. A bas onako s gustom se smije. I smijao se ujutro dok sam njurgala kako smrdi ta pelena. Bome sad dok ju skida sam vise mu nije smijesno

  42. #92

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    svako je dijete različito. moj sin je skinuo dnevnu s 19 mjeseci, noćnu s 20. nezgoda je poslije bilo možda 5-10 dnevnih i noćnih ukupno. ne mislim da je to standard koji bi vrijedio za svu djecu.
    mislim da djeci treba omogućiti iskustvo bez panike i prisile. ako dijete prihvati dobro, ako ne prihvati opet dobro. trčanje na tutu, slavlje ako uspije, ljutnju ako ne uspije, poštivanje satnice,... ništa od toga nismo radili
    on je bio u jednokratnim pelenama

  43. #93
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Cipelice, ovo tvoje mi izgleda poželjno. Možeš li opisati korake u vašem slučaju puštanja pelena?

  44. #94
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Moj ima 2 god. Odavno sam planirala da ga ucim na tutu, ali cesta putovanja nam uvijek poremete rutinu (citaj mama lijena)... Od iduce sedmice nadam se da cemo sastaviti-mjeseci na jednom kontinentu, pa cemo se potruditi. Prije nekih pola godine kakio je svako jutro na tutu, piskio gotovo uvijek kad ga stavim, ali ja nisam iskoristila priliku za skidanje pelena Mislila sam, hajde idemo polako... Onda smo napravili pauzu od 10-tak dana, pa vise nije islo tako glatko, ali je islo. Onda opet pauza zbog puta, nekih mjesec dana, i sad vec mjesecima ne zeli na tutu nista napraviti. Sjedne kratko i ustane. Tako da ga i ne stavljam. Pocinjemo uskoro zaoprave

    Inace, mama veli da sam ja skinula pelenu sa 11 mj i nikad mi vise nije pobjeglo nista. Sestra sa 12, a za brata se i ja sjecam, 14-15 je imao, isto, kad je skinuo pelene vise ni jedne nezgode

  45. #95
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Znaci i mi bi mogli brzo krenit. Al ja nemam pojma kako uopce da krenem.

  46. #96
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Pa mozes ga pitati zeli li uopce to i ako zeli odete zajedno kupiti gace i tutu. Pokazes mu kako da se svuce i obuce i gdje ga ceka tuta kada osjeti da mu se radi pipi

  47. #97
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    moj J ima skoro 16 mjeseci.. upoznali smo ga s nonom/tutom. zna što je to. zna reći nona. sjedne sam na nju.
    par puta sam ga stavila na nju i rekla mu da se tu kaka i piški, i on bi se napinjao kao da kaka. zna što je pišo
    naravno nije ju još nikad zapravo koristio, ovo je samo upoznavanje pa ćemo vidjeti kako će ići..
    kad se pokaka pokažem mu pelenu i kažem kaka, i hoćemo kakati u nonu, tako da poveže to dvoje, isto za piškenje.
    ako je slučajno s nama u wc-u kažemo mu da piškimo, pogotovo mu je zanimljivo kako piški MM..
    sad za toplijeg vremena sam mu par puta obukla gaćice da se lufta malo jer ima i osip.. a jedno jutro sam mu zaboravila obući pelenu ujutro a skužila sam tek nakon dva sata kad smo trčali, on se zaustavio pogledao dolje i popiškio se
    ja se nadam da ćemo uspjeti ovo ljeto, a ako ne opet ok..

  48. #98

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Primorje <3
    Postovi
    1,258

    Početno

    pratim ..... mala ima 23 mj. i ovo ljeto ćiu je probat odviknut od pelene.... popodne kada se vratim s posla znam je skinuti pelenu i pitam je par puta da piški u tutu ili na wc školjku(imamo onu manju dječiju dasku koja se stavi na wc školjku) i zna se popiškit i u tutu i u wc školjku ali i u gaće :D

    E sada me zanima da li je to zbunjuje što joj ja skinem pelenu na samo par sati kada smo same doma ili da čekam još malo da zatopli pa da joj skinem skroz pelenu (osim noćne naravno).

  49. #99
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa mozes ga pitati zeli li uopce to i ako zeli odete zajedno kupiti gace i tutu. Pokazes mu kako da se svuce i obuce i gdje ga ceka tuta kada osjeti da mu se radi pipi
    Rec ce on da a mozda i ne... al jos je on mali da se sam svuce i obuce .

  50. #100
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj anasti prvotno napisa Vidi poruku
    moj J ima skoro 16 mjeseci.. upoznali smo ga s nonom/tutom. zna što je to. zna reći nona. sjedne sam na nju.
    par puta sam ga stavila na nju i rekla mu da se tu kaka i piški, i on bi se napinjao kao da kaka. zna što je pišo
    naravno nije ju još nikad zapravo koristio, ovo je samo upoznavanje pa ćemo vidjeti kako će ići..
    kad se pokaka pokažem mu pelenu i kažem kaka, i hoćemo kakati u nonu, tako da poveže to dvoje, isto za piškenje.
    ako je slučajno s nama u wc-u kažemo mu da piškimo, pogotovo mu je zanimljivo kako piški MM..
    sad za toplijeg vremena sam mu par puta obukla gaćice da se lufta malo jer ima i osip.. a jedno jutro sam mu zaboravila obući pelenu ujutro a skužila sam tek nakon dva sata kad smo trčali, on se zaustavio pogledao dolje i popiškio se
    ja se nadam da ćemo uspjeti ovo ljeto, a ako ne opet ok..
    Moj je sedam dana mladji Znam da kuzi kad piski. Danas smo bili na plazi pa se popisao po pijesku i usput je govorio pi pi, pi pi... nabavit cu i ja tutu pa cu probat stogod... al postic da on sjedi, to je vec veci problem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •