Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: mađarica

  1. #1
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Od kad sam otkrila one gotove kore i smjesu, ni ne trudim se sama ih napraviti! Nikad mi nisu ispale identične kore, kremi je uvijek nešto falilo....
    Ali ove gotove su fantastične! Uživam raditi kolače i imam strpljenja, ali neke stvari nisu definitivno za mene.

  2. #2
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja sam radila jednom davno, ali moja mama je pravi ekspert u tome pa ću je pitati za recept (znam samo da se krema radi nešto da se karamelizira šećer i zalije mlijekom pa onda u to ukuha mješavina jaja, brašna i kakaa, te na kraju margarin).
    Inače, kore mi nisu ispale baš skroz, skroz jednake, ali su bile približno tu negdje.
    Najbolje ti ih je valjati na tepsiji na kojoj ćeš peći i onda možeš ful tanko razvaljati, pa i na ta dva mm.
    A kako da budu iste - tu ti nemam ništ posebno za napisati osim da ih u krajnjem slučaju izvažeš i onda rasporediš (ja sam to sve radila odokativno, podijelila tijesto i oblikovala kuglice pa oduzimala ili dodavala ak je koja bila prevelika ili premala)
    Recept stiže ovih dana

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Evo recept za kremu:
    20 dkg šećera se rastopi dok ne postane karamel, zalije se sa 1/2 litre mlijeka i kuha dok se ne rastopi šećer. U to se doda 6 dkg brašna i još malo kuha i pustiti da se ohladi.
    Posebno se izmiješa 15 dkg maslaca, 10 dkg šećera i 1 žlica kakaa i ubaci u gornje.
    Kore kupiš u dućanu :D , barem dok ne doznamo tajnu.

  4. #4
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    Inače, kore mi nisu ispale baš skroz, skroz jednake, ali su bile približno tu negdje.
    Najbolje ti ih je valjati na tepsiji na kojoj ćeš peći i onda možeš ful tanko razvaljati, pa i na ta dva mm.
    da. ne moraju biti ono ful kao kupovne jednake jer se ionako to izgubi kad ih narežeš na male kolačiće.
    a ja sam valjala kore na foliju na plehu pa se super lako skinu

  5. #5
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    kore treba izbosti vilicom da ne narastu. to je tajna

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    69

    Početno

    Evo jedan...meni ispadne super:

    Tijesto:
    30 dkg brašna
    1/2 male žlice praška za pecivo
    10 dkg margarina
    1 jaje
    10 dkg šećera
    3 žl kiselog vrhnja

    Krema:
    20 dkg šećera
    1/2 l mlijeka
    6 dkg brašna
    15 dkg margarina
    1 žlica kakaa
    10 dkg šećera

    čokoladna glazura

    Svi sastojci za tijesto se umijese, ostaviti zatim da se ohladi i razvaljati 4 tanka jednaka lista (cca 2mm debljine), peče se na okrenutoj tepsiji (najbolje na peki papiru, svaki put na istom).
    Šećer se prži na laganoj vatri do tamnožute boje, zatim zalije mlijekom i kuha dok se karamel ne rastopi, doda se razmućeno brašno i kuha dok se ne zgusne...kad se ohladi umiješa se preostali šećer i margarin.

    probajte !

  7. #7
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja razlikujem pitu mađaricu i karamel pitu. Po meni, onda za koju se secer karmelizira je karamel pita i nema veeeeze s mađaricom.
    Recept je turbo provjeren. A trik za valjanje kora (meni ispadnu pravokutne bez problema jer se ovo tijesto razvlaci ko ono za burek) glasi: kad podijelite tijesto na kuglice, jednu ostavite malo vecu, ma samo mrvicu vecu. kad ju razvaljate i nabacite na lim, onda odrezete visak i ubacite ga u drugu kuglicu, i tako redom. Kore mogu biti fakat tanke, pogotovo kad ih se razvalja 6. Prije valjanja, mozete ostaviti tijesto malo u frizideru. onda bolje naraste. i naravno bockanje.


    Pita mađarica

    Sastojci za kore:

    60 dag brašna (miješano glatko i oštro)
    15 dag šećera
    5 dag masnoće (maslac ili margarin)
    2 vrhnja (masnija)
    žličica praška za pecivo
    mlijeko (samo po potrebi)

    Zamijesiti tijesto koje treba biti dosta mekano. Podijeliti na 5 ili 6 dijelova(ovisno o vjestini) i razvaljati na veličinu lima za kolače (ovo je mjera za one malo vece plitke tepsije). Peći u 6 kora na 180-200°C desetak minuta. Kore se peku na donjoj strani lima (naopako ga okrenete) i trebaju ostati skoro bijele. Ako popucaju, nije važno, krema će ih povezati.

    Sastojci za kremu:

    3/4 l mlijeka
    25 dag šećera
    3,5 zlica brašna
    6 dag kakaoa

    1/2 l mlijeka zakuhati. Ostalo sve pomiješati i dodati u kipuće mlijeko. Kratko kuhati. U hladno dodati 20 dag izmiksanog maslaca. Krema treba biti dosta rijetka.

    Kolač treba napraviti dan ranije. Kad kore namažete kremom ostavite preko noći na hladnom. Gornju koru možete preliti čokoladnom ocaklinom koju napravite tako da otopite na pari 15 dag čokolade i 5 dag maslaca (ja inace mrzim cokoladnu ocaklinu i stavljam ju samo kad pravim madjaricu za goste ).

  8. #8
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    hitno je, prehitno!
    već sam zamijesila i sad si mislim idu li u ovaj recept jaja ili stvarno ne? u svakom receptu do sad vidim da ide, čak i po 3, 4, a ovdje ne? ne bunim se, samo me strah da ne zeznem sad kad sam se odvažila raditi kore, napokon

    mislim na martin recept

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    u ovaj ne idu jaja. ima vrhnje

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne idu jaja. Vrhnje je dovoljno.

  11. #11
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ovaj martin recept je mljac.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne idu jaja. Vrhnje je dovoljno.


    Moram to isprobati (iako znam da je ok, pa puno kolača ima u sebi jaja samo zato jer je neka tamo baba prije 100 godina imala, pa stavila). Orehnjača i mađarica su tipični primjeri.

    Ja isto ne volim previše jaja u kolačima. Jednom prilikom je kolegica s posla gledala moju kolačarsku kuharicu pa je rekla "pa u svakom receptu su maksimalno 2 jaja ??!!!" Eh, u mnoge manje ne može, ali više ne treba.

    U moju mađaricu idu 2 jaja na 600 g brašna, ali baš ću idući put probati ovako - ionako uvijek gledam kakvo je tijesto i kako se valja. Treba samo dodati malo više vrhnja i to je sva mudrost.

  13. #13
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    ja isto imam još dva recepta gdje idu po dva jaja. i stavila sam jedno vrhnje, nisam imala dva, i dodala mlijeko. sad tijesto stoji, jedva čekam ga razvaljati da vidim. malo mi se čini tvrdo, ali ne pokazuje da bi trebalo još braša, lijepo se mijesi.
    kremu hladnu ili toplu sipam na koru?

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rayna prvotno napisa Vidi poruku
    ja isto imam još dva recepta gdje idu po dva jaja. i stavila sam jedno vrhnje, nisam imala dva, i dodala mlijeko. sad tijesto stoji, jedva čekam ga razvaljati da vidim. malo mi se čini tvrdo, ali ne pokazuje da bi trebalo još braša, lijepo se mijesi.
    kremu hladnu ili toplu sipam na koru?
    Ako stigneš, možeš toplu, ako ti se ohladi, onda hladnu! Meni se to pokazalo totalno nebitnim. U jednom receptu mi piše na hladno, u drugomo na toplo, ali sve to dobro uspije. Kad se stavlja topla krema obično se brže upije u kore.

  15. #15
    rayna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    U svom :)
    Postovi
    1,103

    Početno

    kore su savršene, žao mi je što nisam napravila 6 nego 5, jer sam mislila da ih neću moć dobro razvaljati, ali valjaju se odlično. sad se zadnja peče, kremu sam stavila toplu, sad je već mlaka. stvarno su super, nema šanse da više kupujem podravkine.
    znači može i 1 vrhnje pa malo mlijeka. jedino mislim da sam 6 kora onda bi mi možda malo kreme sfalilo

    u svakom slučaju hvala za recept i pomoć, šteta što ih ne mogu odmah i kušati
    Posljednje uređivanje od rayna : 04.01.2014. at 18:25

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Da, to tijesto se savršeno valja, ne mogu to dovoljno naglasiti. Bez problema se moze izvaljati 6 kora. I ne bi falilo kreme, jer bi ti kore bile malo tanje i opet bi sve bilo taman.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Peterlin, ja u orahnjaču i makovnjaču ne stavljam jaje. Kao ni u buhtle. Skuzila sam da dizano tijesto s jajima jako fino izgleda prvi dan, a onda se naglo osuši, dok ovo bez jaja duže bude sočno.

  18. #18
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    moram probati ovu martinu mađaricu, super zvuči

  19. #19
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Mađaricu nisam duugo radila...inače recept po kojem radim ispadnu 4 kore više od toga mi se ne da ni peći hehe. Mozda probam Martin recept pred Božić

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •