Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 61

Tema: palenta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno palenta

    Molila bih razmjenu mišljenja vezano uz palentu.
    Ja sam kupila kukuruznu krupicu iz bio-uzgoja, al nam je pedica preporučila da je bolja instant palenta, jer osim što se brže priprema, sitnija je i ukusnija djeci. To me malo zbunilo.Što vi mislite o tome, i koju palentu dajete svojim bebačima?

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni se baš čini da je instant palenta krupnija.

    Samo, kukuruznu krupicu treba kuhati 20 minuta.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    To znam, al nije mi problem kuhanja, već nekako razmišljam da bi ova bio krupica ipak trbala biti zdravija, od instant ,koja je ipak nekom ind.metotom postala instant, iako ne znam kako se dobiva ta instant palenta; dal samo meljenjem ili i dodavanjem nečeg, jer na njoj nema sastava.

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja mislim da se instant palenta dobije tako da se pe-kuha tj. djelomično je unaprijed kuhana, ali kakvom se to radi metodom i dodaje li se nešto pojma nemam. Meni je palenta skuhana od te krupice iz bio dućana finija (ali i to je nekakav prerađeni proizvod, nije brašno)

  5. #5
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Mislim da je instant palenta samo sitnij mljevena i brže se skuha. Da ima bilo kakvih dodataka moralo bi pisati na deklaraciji.

  6. #6
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa
    Mislim da je instant palenta samo sitnij mljevena i brže se skuha. Da ima bilo kakvih dodataka moralo bi pisati na deklaraciji.
    i ja sam tak cula, da je samo sitnije mljevena

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa
    Mislim da je instant palenta samo sitnij mljevena i brže se skuha. Da ima bilo kakvih dodataka moralo bi pisati na deklaraciji.
    Ja mislim da nije. Ja palentu dodatno meljem u mlincu za kavu, ne pretjerano da se ne pretvori u brašno. I svejedno treba barem 10-ak minuta da se skuha ova obična, dok je instant gotova za 2 minute. A što se tiče deklaracija, to je kod nas sf

  8. #8
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Iskreno, nemam pojma, ja kupujem slovensku " Zlatno polje", na njoj ne piše da je instant, samo je jako sitno mljevena. Nadam se da Slovenci pravilno deklariraju, ipak su oni u EU.
    Ali vrijeme kuhanja je individualno, ja i tu na kojoj piše da se kuha 2 min kuham minimalno 6 min. jer je nakon 2 min još uvijek gruba i osjeti se pod jezikom.

  9. #9
    najbolji tata

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Meni je palenta skuhana od te krupice iz bio dućana finija (ali i to je nekakav prerađeni proizvod, nije brašno)
    Ako se ne varam, malo krupnije mljeveno brašno (štoviše, deklaracija tvrdi "na vodenom mlinu"). Mi je ponekad umiješamo u pšenično brašno kad radimo kruh. Klinac više voli instant-palentu iako i nju kuhamo bar 6-7 minuta.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    Ja sam u Konzumu gledala Frankovu instant kukuruznu krupicu, ali na njoj uopće nema deklaracije tj.ne piše sastav, pa iz toga nisam mogla zaključiti dal se radi samo o sitnije mljevenoj krupici ili ima i nekih dodataka.

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne kužim kako mislite da je instant palenta sitnija od krupice :?
    Pa definitivno je krupnije zrno; i kad se skuha je 'zrnatija'
    Instant palenta je sigurno pre-kuhana.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ja ne kužim kako mislite da je instant palenta sitnija od krupice :?
    Pa definitivno je krupnije zrno; i kad se skuha je 'zrnatija'
    Instant palenta je sigurno pre-kuhana.
    Da nisi malo pomiješala? Instant je dosta sitnija, kao da je finije meljena al dal ima još što unutra, nemam pojma,.Čista kukuruzna krupica je grublja i kad se skuha zrnatija.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Pa ima i bio neka instant palenta... Proizvođač je bio-nešto... Nema je baš svugdje. Ja ju kupujem u Merkatoru.

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja ne znam što je 'čista kukuruzna krupica'. Ja kupujem krupicu u Bio&Bio dućanu, i to meni izgleda više kao brašno, a instant palenta je definitivno krupnija.

    Ima i u DM-u palenta koja je instant - kuha se 10 minuta, i bio je.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    Može biti da različiti proizvođači različito prerađuju. Inače ja do sad sve kukuruzne krupice koje sam vidjela su bile krupnije od instant kukuruzne k. pa im je zasto valjda i duže potrebno za pripremu.Za Leonu sam sad prvi put kupila i to bio,od Severa.Al hvala na informacijama za ove bio instant kukuruzne k., baš ću ih probat potražiti.

  16. #16
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ..uhhhh..kad bi karlo htio palentu...-neće ju ni primirisati...možda je stavar u njenom kombiniranju s nečim? :? ..-s čim im je spremate???

  17. #17
    najbolji tata

    Početno

    Citiraj LeeLoo prvotno napisa
    ..uhhhh..kad bi karlo htio palentu...-neće ju ni primirisati...možda je stavar u njenom kombiniranju s nečim? :? ..-s čim im je spremate???
    Svježi sir+vrhnje, tunjevina (konzervirana u vodi) ili meko kuhano jaje.

    BTW, krupica je krupnije mljevena od instant-palente (samo ime govori ). Kad se od krupice skuha palenta/pura/žganci, ispadne puno zrnatija (i puno ukusnija, ako smijem dodati) od instant-palente. Samo što se treba kuhati bar sat, sat i pol.

  18. #18
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    ja imam od alnature i kuha se 10 min (tak pise), ja kuham ipak vise i grublja je od frankove instant
    instant kuham samo ak mi je frka sa vremenom

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    Evo za sve koje zanima; ja danas kupila sitno mljevenu bio kukuruznu krupicu kod Severa koja se kuha 6 minuta.Zove se kukuruzni griz, i obična je k.krupica samo finije mljevena.Isprobali smo i baš je ukusna.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj LeeLoo prvotno napisa
    ..uhhhh..kad bi karlo htio palentu...-neće ju ni primirisati...možda je stavar u njenom kombiniranju s nečim? :? ..-s čim im je spremate???
    Sa svime: mrkvom, jabukama, kruškama, kašicom od breskve, bundevom... MM jako voli s jogurtom i nekom marmeladom, a ja volim jednu varijantu za velike tete (špek i kiselo vrhnje)

  21. #21
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...eeee,pojeli smo je danas..i to s brudetom od ribe..iako smo malo u pocetku njurgali ali je mama odglumila sjajnu animatoricu... :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    193

    Početno

    njami, brudet...i ja bih to jela!

  23. #23
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    moze još neke ideje s čim palentu?
    probala danas promjeniti doručak pa lijepo napravila palentu s vrhnjem..ma ni čuti!! počela se daviti skoro
    uzela je par zlica onak čiste palente ali "pod moram "
    eto neke ideje trebam...da joj bude fino i ukusno !

  24. #24
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    donna probaj napraviti rjeđu palentu, kod nas pali :D (iako smo mi mnogo mlađi )

  25. #25
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    pa probat ću..danas je bila malo gušća pa se jadna skoro udavila u palenti :shock: moram malo rjeđu napraviti ali bi pomješala no nisam pametna s čim a da nema nekih prevelikih grudica jer neće ako nije fina kaša!! to sam si sama kriva jer non stop mixam !!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    Leona obožava s tikvicama ( al ona sve obožava ).

  27. #27
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj donna prvotno napisa
    moze još neke ideje s čim palentu?
    Ovak: Prvo prepzim malo sezama, taj sezam zgnjecim s kuhacom
    tako da pusti taj svoj neki "sok".
    Dodam zgance, pola voda, pola rizino mlijeko.
    Kuhati dok nije gotovo. (ja to nikad ne mjerim minutama)
    Ponekad u to dodam malo cimeta, a nedavno smo probali i s kokosom.
    Ako su zganci prevruci, a Buba nemre cekati da se to ohladi onda unutra dodam obicni jogurt.

    Dok je bila manja zgance nikako nije htjela jesti na zlicu pa bi ih ja stavljala u one kalupove od adv. kalendara od cokolade i cekala da se ohlade, pa bi tako imala kockice od zganaca koje je obozavala.

    E ala sam se raspisala..bla..bla..bla..

  28. #28
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    evo danas je smazala cijelu zdjelicu palente pa s malo mlijeka! njam njam to joj se sviđa pa ćemo sada to papati češće za doručak !!!
    još ideja??? :D

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Matulji - Opatija
    Postovi
    369

    Početno

    I mi volimo papati palentu s jogurtom. Pred nekih 2 tjedna majka mi donesla palentu koju je kupila u mlinu. Mogu reći da je odlična. Sitnijeg je zrna odnosno više kao brašno, manje ju je potrebno kuhati i, meni barem, puno ukusnija.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb. Malešnica
    Postovi
    150

    Početno

    Evo jedan prijedlog za palentu: popržiti maslac ( da se malo zapjeni) i usut u njega jogurt i to onda politi po palenti, mljac... Ja sam na tome odrasla, a to je zapravo inačica hercegovačke pure lučnice, kod koje se još u maslac doda češnjak, to i njie baš za bebe ali je za prste polizat...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    VG
    Postovi
    183

    Početno

    Palentu (mani je najbolja ona iz bio&bio) radim i s voćem- npr. skuham jabuku, ukuham palentu i onda usitnim, to mi je bilo jedno od prvih papica za m. Još se doda rižin slad ili šta već tko koristi, ako je voće prekiselo.
    I onda, varijacije na temu...
    Često sam ju i ukuhavala u dinstano povrće.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    384

    Početno

    Na Frankovoj instant palenti piše mogući tragovi glutena, je li to zabrinjavajuće za početak dohrane? :/

  33. #33
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj zoza prvotno napisa
    Na Frankovoj instant palenti piše mogući tragovi glutena, je li to zabrinjavajuće za početak dohrane? :/
    jeste, nađi neku na kojoj ima znak "gluten free" (prekrižen klas pšenice)

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    RAZMIŠLJAM...........
    Postovi
    26

    Početno

    zanima me da li je netko našo kukuruznu krupicu (palentu) na kojoj piše da nema glutena? Molim vas da mi napišete koje je marke! Ne morate ovdje možete mi odgovoriti na mradolso@inet.hr
    Hvala

  35. #35
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    alnaturina iz dm-a, ali ona koja ima oznaku gluten frei

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    202

    Početno

    Prvi put kad sam skuhala palentu bilo je .
    Onda sam probala skuhati ju na mlijeku i prihvatila je. Od onda vrlo rado ju jede, skuhanu na mlijeku sa jogurtom, vrhnjem.
    Nerjetko palentu dodam u juhice od povrća i mesa, ribanu tikvicu na mlijeku, špinat. ( naravno to su manje količine, da malo pogustimo).

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    33

    Početno

    i mi smo jučer prvi puta jeli palentu. to nam je bio prvi novi obrok. mališa ga je super prihvatio-uz jako smiješne grimase- i nije sam htio prestati nego sam ja morala odlučiti da je dosta. uopće ne znam koliko bi mu dala za sam početak dohrane? bilo je užasno bljutavo, ali se njemu sviđalo- očito.
    kada da mu počnem praviti s mlijekom (kravljim ili???)? i kada da malo posolim?
    što mi savjetujete za sljedeći obrok? i koliko dana da mu samo puru-žgance...?

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    91

    Početno

    postoji kukuruzni griz i kukuruzna krupica,mi kupujemo jedno i drugo u dm-u od eko sever,nina obožava kukuruznu krupicu od cjelovitog zrna i ima super stolicu,kombiniramo je s bilo kojim povrćem,a kuham je u vodi gdje se kuhako povrće

  39. #39
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj bembolino prvotno napisa
    i mi smo jučer prvi puta jeli palentu. to nam je bio prvi novi obrok. mališa ga je super prihvatio-uz jako smiješne grimase- i nije sam htio prestati nego sam ja morala odlučiti da je dosta. uopće ne znam koliko bi mu dala za sam početak dohrane? bilo je užasno bljutavo, ali se njemu sviđalo- očito.
    kada da mu počnem praviti s mlijekom (kravljim ili???)? i kada da malo posolim?
    što mi savjetujete za sljedeći obrok? i koliko dana da mu samo puru-žgance...?
    Sol iza godine dana. Mlijeko nema potrebe kad mu je fino i ovako. Možeš mu umiješati i svog mlijeka kad je palenta skuhana, moja tako voli. Inače, ne kravlje mlijeko bar do iza prve godine. Novu namirnicu mu davaj bar 4-5 dana, onda slijedeću. Pogledaj koju mu papicu možeš sad još ponuditi po Tablici dohrane.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb - Jarun
    Postovi
    46

    Početno

    Vrboska,

    Mozes molim te napisati kako kuhas kukuruzni griz od Severa. Danas sam ga kupila u DM-u ali nema nikakvih uouta kako se priprema. Koliko vode i koliko minuta?

    Hvala unaprijed!!!!!

  41. #41
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    hm... danas sam mu dala palentu, al ne znam u stvari koji je proizvodjac. razmisljala sam je li moguce da ima jos nesto u njoj, al kontam ne, pa palenta je palenta. i sad nadjem ovaj topic. sta ako je u mojoj bilo glutena? :/ kupit cu tu alnaturinu, a sutra onda ipak preskacemo palentu.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    196

    Početno

    Citiraj frenki26 prvotno napisa
    Evo jedan prijedlog za palentu: popržiti maslac ( da se malo zapjeni) i usut u njega jogurt i to onda politi po palenti, mljac... Ja sam na tome odrasla, a to je zapravo inačica hercegovačke pure lučnice, kod koje se još u maslac doda češnjak, to i njie baš za bebe ali je za prste polizat...
    :D :D za lucnicu :D

  43. #43
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    s čim kombinirate palentu da se vaššim bebicama to sviđa??

    moj I.ne odbija apsolutno nikakvu hranu osim palente.kako god je napravim ne prolazi. sve povrće obožava a ako u vodu od kuhanja zakuham mrvicu palente neće ni da okusi.probala sam sve ali ne pali pa bi mi neke ideje dobro došle

  44. #44
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Podižem temu da ne otvaram novu.
    Pripremamo se za dohranu za koji tjedan.
    Među prvim planiram uvesti i palentu, kupila već od Alnature. E sad, obzirom na dob od 6 mjeseci, kuham tu palentu bez soli i masnoća jel tako? Dakle, voda i palenta? Smijem par kapi maslinovog?

  45. #45
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja palentu kuham totalno bez ičega, na vodi. Takvu je nije htio dok nismo uveli jogurt (sa njegovih 10mj.) i sad je tamani. Neki dan nisam imala svog domaćeg jogurta i dam palentu samu, opet jedva Zubic vilo probaj napraviti rjeđu palentu i ne očekuj previše

  46. #46
    Tatsha avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    os
    Postovi
    326

    Početno

    ja ju kuham s kockicama jabuke ili kruške

  47. #47
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Hvala Strobery i Tatsha. Bit će i jabuka i kruški, čisto me zanimao temeljni recept. Ma ne očekujem previše, mislim da ću se šokirati ako išta proguta za početak, ali pripremam se polako.

  48. #48
    Tatsha avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    os
    Postovi
    326

    Početno

    Citiraj Zubic vila prvotno napisa
    Hvala Strobery i Tatsha. Bit će i jabuka i kruški, čisto me zanimao temeljni recept. Ma ne očekujem previše, mislim da ću se šokirati ako išta proguta za početak, ali pripremam se polako.
    pa omjer 1:4 s vodom i to je to

  49. #49
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    moja necakinja tamani palentu, bilo koju, franck, zlatopolje.... obozava je

  50. #50
    Tatsha avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    os
    Postovi
    326

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa
    moja necakinja tamani palentu, bilo koju, franck, zlatopolje.... obozava je
    ne može bilo koja zbog glutena

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •