Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 161

Tema: Govore li slovo L i R?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    bundevica, mislim da ce ti svaki logoped reci da je bolje da sama ne radis vjezbice, osobito ako ti nitko prije nije pokazao kako. Drugo je procitati nesto u knjizi, a drugo je cuti u praksi.
    Odi kod logopeda, sto se prije narucis, tim bolje, pogotovo sto se dugo ceka (ne znam jel i kod vas guzva kao tu u ZG)

  2. #102
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    moja je isto dosta prije 3 rodjendana govorila i r i l, nije imala problema s tim slovima lai ona ima problema sa izgovaranjem nekih rijeci, pola slova pojede, cak i sada kada ima 5 ipo god!! (iako sva slova tocno govori)

  3. #103
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    moja noa ne može reći R,ja je niti ne ispravljam jer niti ja ne mogu reći,ali ćemo ići na vježbe sigurno.
    jedino neznam kada da krenemo kod logopeda?

  4. #104

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Edita govori i to jako cisto, ali Sami ne

  5. #105
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    L govori oduvijek, ali R s tri godine još ne. Stavi J umjesto njega.

  6. #106
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ana je negdje prije 4. rođendana potpuno pročistila "R", par mjeseci je svaki dan po dvadesetak puta (samoinicijativno) ponavljala "riba ribi grize rep" .

  7. #107
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Citiraj la11 prvotno napisa
    moja noa ne može reći R,ja je niti ne ispravljam jer niti ja ne mogu reći,ali ćemo ići na vježbe sigurno.
    jedino neznam kada da krenemo kod logopeda?
    Ne znan kako je kod vas, kod nas je to regulirano kroz vrtic. Mislim da sva djeca koja su isla imaju oko 4 god. Tako znan da je jedna curica kroz jednu skolsku godinu (odn. vrticku) ispravila sve sto nije znala izgovorit (a dosta je toga bilo). Znaci, odgovor bi bio kad napuni 4, 4 ipo godine.

  8. #108
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    R se obično tolerira do negdje 4,5 godina, čak i duže. Ja baš nedavno pitala logopeda jer je D sve izgovarao bez problema već jako dugo osim r. Nismo poduzimali ništa (nakon što sam se raspitala) i onda je na svoj 4. rođendan, baš na taj dan, odjednom progovorio r! Prva riječ mu je bila borovnica. Sad mi djeluje tako veliko i odraslo.

  9. #109
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa
    Nismo poduzimali ništa (nakon što sam se raspitala) i onda je na svoj 4. rođendan, baš na taj dan, odjednom progovorio r! Prva riječ mu je bila borovnica.
    Auuuuu, od kad moja govori "r".....

    Ali kakvo

  10. #110
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    Roko je slovo R počeo govoriti taman kad je prošao 4 godine... nismo ga forsirali, sam od sebe je počeo...

    sad priča skroz ok, jedino mi se čini da slovo C nekak čudno izgovara... ne baš čisto, više kao Č...

  11. #111
    thora avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb-dugo selo
    Postovi
    245

    Početno

    Kian je slovo R počeo upotrebljavati nekoliko dana prije svog 2-og ročkasa, a slovo L sa 2 i pol godine,kada smo mu rekli da se beba zove Lel.R normalno upotrebljava(počeo je jako rano pričati), a L mu se još koji put omakne u v, ali zato "šuška".
    8)

  12. #112
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    L. govori svoje puno ime od negdje drugog rodjendana. nesto iza.

    tada je krenulo i ostalo- lopta, lijepo, velika......

  13. #113
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    u nekim rijecima kaze R, u nekima jos ne moze. krava kaze tako jasno i cisto vec nekoliko mjeseci. ne znam jel to znaci da moze reci ili ne

    L super izgovara oduvijek

    on ustvari jako dobro izgovara glasove, ali slabo govori

  14. #114
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Mejra je od pocetka govorila L bez problema a R je pocela izgovarati prije nekih 3-4 mj. Odspavala popodne i ustala i u krevetu mi veli 'Znas ja sam MejRa'. Ja ostala :shock:

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    dovoljno blizu
    Postovi
    162

    Početno

    Moja cura jako čisto govori od samog početka progovaranja. Imala je 17 mjeseci kad je jasno i cisto govorila "štapić". R je automatizirala s 2 godine i 7 mjeseci. Prije toga je R zamjenjivala s J, osim u jednom slučaju. Daklem, imala je par mjeseci manje od 2 godine kad smo se vozili jednom u nekoj gužvi. MM je vozio, a on je poznati kolerik, da se, jel'te, blaže izrazim. U nekom raskršću izgubio je živce i ispalio "A u k...". Pogađate da je mala čisto i jasno i vrlo glasno ponovila cijelu frazu. I poslije opet uredno jiba jibi gjize jep.

  16. #116
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ja podižem ovaj topic samo da vam napišem šta se nama na kraju desilo.
    Prošle jeseni (nakon pune godine čekanja od obrade u Suvagu), krenuo je logopedici zbog L i R. L je savladao nakon 2 ili 3 odlaska ali R nikako. Osam mjeseci je išao dva puta tjedno i pomaci su bili minimalni.
    Da bi prije cca mjesec dana kada je imao onaj epileptični napadaj i edem na mozgu, tj. od drugog jutra kada se probudio i ponovno normalno funkcionirao počeo izgovarati R čisto da ne može čišće, kao da ga izgovara tako već godinama :shock:
    Nakon izlaska iz bolnice i oporavka na prvom slijedećem posjetu logopedici, žena nam rekla da više ne mora dolaziti :D (eventualno ako će biti problema u školi zbog grafomotorike).

  17. #117
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Ja podižem ovaj topic samo da vam napišem šta se nama na kraju desilo.
    Prošle jeseni (nakon pune godine čekanja od obrade u Suvagu), krenuo je logopedici zbog L i R. L je savladao nakon 2 ili 3 odlaska ali R nikako. Osam mjeseci je išao dva puta tjedno i pomaci su bili minimalni.
    Da bi prije cca mjesec dana kada je imao onaj epileptični napadaj i edem na mozgu, tj. od drugog jutra kada se probudio i ponovno normalno funkcionirao počeo izgovarati R čisto da ne može čišće, kao da ga izgovara tako već godinama :shock:
    Nakon izlaska iz bolnice i oporavka na prvom slijedećem posjetu logopedici, žena nam rekla da više ne mora dolaziti :D (eventualno ako će biti problema u školi zbog grafomotorike).
    Ovo se zove sreća u nesreći! Super!

  18. #118
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Fakat sreća u nesreći!
    Znači, Svenko nam se riješio logopeda, mi još uvijek gazimo.
    Ovim tempom najmanje još dvaput toliko (idemo nekih 5 mjeseci) a tko zna i onda.. :/
    Nadam se da će se i kod nje iznebuha prelomiti jer mi se automatizacija tih glasova danas čini nemoguća misija. :/

  19. #119

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Mi i dalje imamo muke po logopediji :/
    Od svih problematičnih glasova, ostali su grleni R i prednjojezični K (koji zvuči kao nešto između Č i K). Dosadašnja logopedica je najviše s njim radila na R, trudila se da dobije prednju vibraciju (nije išlo), a ovaj K je malo pustila po strani.
    Da bi logopedica otišla na porodiljni, došla je druga u zamjenu i odmah se zgrozila nad njegovim K, rekla da onaj R i nije toliko važan, ali da se K mora odmah ispravljati... i sad se trudi da dobije stražnjejezični izgovor (znači sve obrnuto od onog što je radio prije!), a njemu nikako ne ide, pa ne ide.
    Mislili smo da će se nakon vađenja mandula situacija iskristalizirati i olakšati mu, ali ništa od toga.
    Nova logopedica se trudi, ali fali joj "šlifa" u odnosu s djecom, bar onom malo senzibilnijom, tako da je Andrejeva jutrošnja reakcija bila: "Danas je srijeda! Jupiiii, ne idemo teti logopedici!" uz dodatak: "Znaš, ja ti se kod nje uvijek onako... stisnem."
    Očito im komunikacija ne štima, napretka nema, on je malo-pomalo sve više frustriran i ne znam što ćemo dalje :/

    (napretka nije bilo ni kod prijašnje logopedice, ali tad bar nije bio frustriran zbog toga)

  20. #120
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ne bih vas htjela plašiti, ali logopedski tretman često zna dugo trajati. Rijetko se dogodi "klik" i sve završi u kratkom roku. Mi smo hodočastili pune 4 godine... Isto smo mijenjali logopeda (prva logopedica otišla je raditi na drugu lokaciju, došla je nova u zadnjoj godini terapije, ali stvarno ne mogu reći da je bilo nekih problema - moj sin volio je obje, sve je dobro išlo i napokon završilo.)

    Eto, baš jučer smo bili u Suvagu (Lj. Posavskog) na kontroli kod fizijatra, a moj sin na vratima u istom hodniku traži gdje piše ime njegove tete Vinke i sa žaljenjem konstatira da nije u smjeni! Htio ju je pozdraviti... A tetu Nancy i danas posjetimo za Božić i krajem školske godine. To su važne osobe u životu mog djeteta.

    No, ovo je bitno - ako dijete nije na istoj valnoj duljini s logopedom - ja bih razmislila o drugoj mogućnosti (druga osoba, druga lokacija). Ne pašu svi ljudi sa svima... ni inače, ali u terapiji je taj odnos povjerenja jako važan. Sretno!

  21. #121
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    moja u imenu ima i R i L i dosta spretno ga kaže..ali za baku kaže VIDIJA umjesto Lidija

  22. #122
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Upravo smo testirali "riba ribi grize rep". I ide bez problema. Prije par mjeseci u nekim je riječima koristio "r" umjesto "l". Sad ima 3 godine i 8 mjeseci i više ništa ne miješa (ali on je rano progovorio i ne gasi se pa je valjda dobro izvježbao).

  23. #123
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Moja sa 4 godine i 5 mjeseci još ima problema sa slovom R. To je ujedno jedino problematično slovo, sva ostala je odmah govorila kristalno čisto. Slovo R mijenja sa L i samo u nekim riječima, kad se posloži neka određena konstelacija susjednih slova, to R zazvuči kao R, inače je L. Do kad bi se u stvari trebalo očekivati da se to samo riješi, odnosno da se javimo logopedu?

  24. #124
    bundevica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,078

    Početno

    Meni je teta u vrtiću rekla da je Karlu "kliknulo" L jer se dosta napredovao u grafomotorici i da je to usko povezano. Još mu je ostalo R, a termin čekao tek na zimu. Do tada radimo i dalje na grafomotorici, pa mu možda i to proradi.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Citiraj bubi prvotno napisa
    wildflover mendula i tanja slobodno malo pričekate, sve će se to vjerojatno samo od sebe ispraviti.
    sa ovime se ne bih slozila..ne bi trebalo odugovlaciti niti cekati da "stvari sjednu na svoje mjesto".Mnogo roditelja cesto ceka da dijete spontano prevlada zaostatke govornog razvoja vjerujuci da ce zaostajanje u govoru proci samo od sebe i na taj nacin se cesto gubi ono vrijedno vrijeme rane logopedske intervencije.Samo savjetovanje logopeda roditeljima moze uvelike pomoci u tome da roditelj nauci kako poticati govor svog djeteta na njemu primjeren nacin.

    mi cekamo da dijete navrsi 4 godine pa pocetkom osmog mjeseca krecemo kod jedne logopedice koja radi pri domu zdravlja ,a koja prima i u privatnom aranzmanu,a koja je izuzetna u pristupu,toplini,autoritetu i kompetentnosti.

  26. #126
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ja vjerujem da djeci kojoj tu i tamo "pobjegne" R i uspiju ga izgovoriti će ono jednom sjesti. Po meni je problem kod djece (kao što je bio i Sven) koja to R ne mogu izgovoriti ni pod razno u nikakvoj kombinaciji.
    Što se tiče grafomotorike, sigurno je povezano. Svenu grafomotorika malo šteka. Nama je logopedica rekla da je to zato jer se on još uvijek lomi između lijevog i desnog, tj. da nije iskristalizirao stranu, iako sve radi desnom rukom. Očito u glavi još nije sve sjelo. A primjetila sam i da ga bune lijeva i desna strana, da nije siguran koja je koja.
    Uglavnom, naša logopedica kaže da djeca koja su izraziti dešnjaci ili ljevaci sa grafomotorikom nemaju problema.

  27. #127
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Što se tiče čekanja, evo naš primjer. Na obradu u Suvagu smo čekali 3 mjeseca da dobijemo dijagnozu. A nakon toga punu godinu da bi krenuo na vježbe. Dragocjeno vrijeme.

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Ja vjerujem da djeci kojoj tu i tamo "pobjegne" R i uspiju ga izgovoriti će ono jednom sjesti. Po meni je problem kod djece (kao što je bio i Sven) koja to R ne mogu izgovoriti ni pod razno u nikakvoj kombinaciji.
    Što se tiče grafomotorike, sigurno je povezano. Svenu grafomotorika malo šteka. Nama je logopedica rekla da je to zato jer se on još uvijek lomi između lijevog i desnog, tj. da nije iskristalizirao stranu, iako sve radi desnom rukom. Očito u glavi još nije sve sjelo. A primjetila sam i da ga bune lijeva i desna strana, da nije siguran koja je koja.
    Uglavnom, naša logopedica kaže da djeca koja su izraziti dešnjaci ili ljevaci sa grafomotorikom nemaju problema.
    Ovo s odabirom strana je i mom starijem predstavljalo problem (uz još neke stvari, nebitno...) I danas se ne može odlučiti kojom bi nogom šutnuo loptu, iako piše desnom rukom. Tu roditelj malo može napraviti, osim provjeriti koja strana bi mogla biti dominantna...

    Za roditelje manje djece ima jedna zgodna knjiga koju su napravile Ivana Herljević i Ilona Posokhova. Zove se GOVOR-RITAM-POKRET i baš je usmjerena na vezu fine motorike i govora. Izašla je iz tiska kad smo mi već "prerasli" te vježbe, ali nije loše napomenuti da postoji.

    Isto, veza oko-ruka je jako važna za grafomotoriku. Općenito, ljudsko tijelo je napravljeno tako da funkcionira KAO CJELINA i kad nešto zapinje (na primjer vid, motorika) to se često osjeti i na drugim područjima...

    Nama su dosta pomogle Brain Gym vježbe za koordinaciju i elementarne vježbe senzorne integracije. To sve učeno zvuči, ali u svakodnevnom životu to su igre slaganja čavlića, miješanja karata, navođenje igle za veću djecu, korištenje škara, pile za drvo (za veću djecu - moji su sada u fazi piljenja), izrada dvoraca od kartona... sve ono za što nam je potrebna spretnost. Ljeti plivanje, role, bicikli i penjanje na drvo. Sve to na posredan način doprinosi i govoru.

  29. #129
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    L. koristi od rodjenja i lijevu i desnu stranu.
    kako je starija, koristi vise desnu ali i dalje crta sa obije, jede jedan dan jednom drugi dan drugom, ili u sred objeda promijeni ruku i logopedica i psihologica su rekle da ju pustimo.
    dapace, rekli su da dodjemo ponovo sa 5 godina.

    no ono sto je zanimljivo, zna strane! kad vozi bicikl i kad joj velim da skrene desno, skrece desno.
    grafomotorika je prema logopedici i psihologici OK.

    no sjecam se da je fizijatar rekao kad je imala godinu i pol da ako do se do neke dobi ne odluci za lijevu ili desnu ruku da ce morati ici da joj odrede drugi jer mora biti u skladu oko-ruka-noga.

    govori L, a proslo ljeto joj je par puta izletilo R i nikad vise. logopedica je rekla da je jos mala i da ju ne forsiramo, cak ni da ju "ispravljamo" naglasavajuci R u nekoj rijeci.

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Upute kako odrediti dominantnu stranu (jednostavne) nasla sam u knjizi JEDNOROZI SU STVARNI Barbare Meister Vitale.

    Popamtila sam ovo:

    Uzeti tuljac od papirnatih rucnika s obje ruke, stati sucelice djetetu i pruziti mu tuljac dizuci ruke ravno prema gore. Gledati kojom ce rukom posegnuti, to je dominantna ruka.

    Dobaciti loptu (velicine sake) i gledati kojom ce rukom uloviti.

    Zamoliti dijete da sad pogleda kroz tuljac kao kroz dalekozor i paziti na koje ce oko staviti - to je dominantno oko.

    Za nogu se ne sjecam, mislim da je bilo nesto kojom ce zakoraciti na stepenice, ali sam zaboravila.

    Napomena - to se moze napraviti i da dijete ne zna da ga "testirate" - nek to bude igra!

    Mom sinu se govor znatno ZNATNO popravio kako mu se razvijala motorika.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    Peterlin,spominjes knjige koje i sama koristim.imas li jos koji naslov,da ga navedes vezano za ovu temu?
    (jos jedna odlicna,osim ovih tvojih navedenih,a koje zanima u radu s djecom jest "Razvoj govora i prevencija govornih poremecaja u djece-od Ilone Posokhove).
    M imamo i vjezbenicu "Kad glasovi zapinju",od Katice Puskaric(nabavljiva je putem www.foma.hr,koga zanima)

  32. #132
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Mhm, moji dječaci su već veliki, a u vrijeme kad mi je trebalo nije bilo toliko puno literature kao danas. Čak mi se čini da su skrenuli u hiperprodukciju...
    Mi smo počeli s priručnicima Ivane Herljević "Progovori" (autorica je bila suradnica Petra Guberine u Suvagu) ali to je knjiga za roditelje djece s ozbiljnim smetnjama sluha. Brzo smo je prerasli.

    Da razmislim malo o literaturi...

    Kad su krenuli u školu, jako se korisnim pokazao priručnik Ragnhild A. Oussoren "Ples pisanja" (+ cd). Na knjizi je deklarirano da se primjenjuje od 4-9 godina i stvarno je odlična, iako smo mi gomilu tamo navedenih stvari i vježbi odradili sa Suvagovim logopedicama i prije nego sam je pronašla.

    Vrijedi spomenuti i ovu:
    PROGRAM EMOCIONALNOG POTICANJA GOVORNO-JEZIČNOG RAZVOJA (Stanley Greenspan - pedijatar & Diane Lewis - logoped)
    Evo više o knjizi

    http://ostvarenje.crolink.net/knjige_ablc.htm

    Nisam (još) čitala, ali vjerujem da ne može omanuti, sudeći po ostalim Greenspanovim knjigama (čitala Vještine igrališta i SIgurno dijete, a i još neke, ne mogu se sad sjetiti naslova).

    Od ostale literature koju sam koristila vrijedi spomenuti Jean A. Ayres: Dijete i senzorna integracija (iako to nije priručnik, iz knjige se može izvući dosta kojekakvih obrazloženja i zanimljivih činjenica, ali oprez s tim - smetnje u senzornoj integraciji treba dijagnosticirati stručnjak i terapiju ne može provoditi roditelj).

    Dakako - Brain Gym (Paul Dennison), ali meni je ta knjiga samo poslužila da dječje igre oblikujem tako da imaju i neke elemente opisane u tim knjigama. Ima ih više - Brain Gym i ja, Priručnik za trenere i roditelje itd. - ne znam napamet. Dobro je ako vam netko može pokazati, ali ni knjiga nije loša. Autorizirani Brain Gym trener je Tatjana Novosel Herceg, logoped iz Varaždina. Voljela bih je vidjeti "na djelu" ali ne znam hoću li imati prilike.

    No, da ne zabrazdim... mogla bih sad istresti gomilu literature (potrebne i nepotrebne) ali mi smo najveće koristi imali od savjeta i preporuka logopeda jer su te osobe radile baš s mojim djetetom i preporučile rad kod kuće koji je bio krojen baš prema njegovim potrebama.

    Ako koga zanima, mogla bih ovdje postaviti vježbe za L i R koje smo mi radili kod logopeda (imam sve prebačeno u ppt), ali mislim da je ipak bolje da to svakom roditelju&djetetu savjetuje njihov logoped. Nema tu on-line savjetovanja...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    No, ovo je bitno - ako dijete nije na istoj valnoj duljini s logopedom - ja bih razmislila o drugoj mogućnosti (druga osoba, druga lokacija). Ne pašu svi ljudi sa svima... ni inače, ali u terapiji je taj odnos povjerenja jako važan.
    Danas sam definitivno došla do zaključka da moramo nešto promijeniti.
    Ima li netko preporuku za stvarno dobrog logopeda s pravim pristupom?

    (ne sumnjam u stručnost naše "zamjenske" vrtićke logopedice, ali Andreju njezin pristup očito ne paše, vidi se i iz aviona, a zadnja dva puta to je postalo pravo mučenje)

  34. #134
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Ako koga zanima, mogla bih ovdje postaviti vježbe za L i R koje smo mi radili kod logopeda (imam sve prebačeno u ppt), ali mislim da je ipak bolje da to svakom roditelju&djetetu savjetuje njihov logoped. Nema tu on-line savjetovanja...
    Ako ti nije problem, mene bi zanimalo.
    Hvala unaprijed.

  35. #135
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Ako koga zanima, mogla bih ovdje postaviti vježbe za L i R koje smo mi radili kod logopeda (imam sve prebačeno u ppt), ali mislim da je ipak bolje da to svakom roditelju&djetetu savjetuje njihov logoped. Nema tu on-line savjetovanja...
    Ako ti nije problem, mene bi zanimalo.
    Hvala unaprijed.
    Evo - PRIMJERI VJEŽBI ZA L i R

    http://www.sendspace.com/file/dua14c

    Moram navesti izvor informacija - Vinka Vrbančić, prof. logoped i Nancy Gruborović, prof.logoped (Suvag)

    Za izgovor L moje dijete je dobilo ovakvu uputu: jezik na grebenu iza prednjih zubića (zavrnut prema unutra) - dijete se gleda u ogledalu dok izgovara i mora samo sebe slušati. Slično za R, ali mora se postići vibrrracija. Ne ide to odmah... Ima nekih predvježbi, na primjer tdalala, tdilili...

    BITNO: ovo je bilo krojeno za mog sina (ne znam da li će biti dobro za svako dijete, logoped u hodu provodi korekcije prema potrebi). Moj sin nije volio bilježnicu, pa sam prebacila sve u ppt.

    Budući da je svako dijete drugačije, uputno je ipak pitati struku o načinu kako vježbati doma s njima.

  36. #136
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Peterlin, puno ti hvala, ovo mi se čini odlično!
    Nisam mogla pogledati do sada jer mi na poslu ne otvara, ali ovo što sam na brzinu preletjela puno će koristiti!

  37. #137
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Nikad nismo imali previše problema oko govora.
    Stvarno je reno progovorio sa godinu i pol je već pričao kao veliki rečenice od rječi.
    A što se tiće R i L to je počeo normalno izgovarati negdje oko svog tečeg rođendana.
    Ali uvijek smo sa njim od početka normalno pričali odnosno nismo nikad tepali i sve sam normalno mu pričala i objašnjavala kao da pričam sa odraslim.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa
    Ali uvijek smo sa njim od početka normalno pričali odnosno nismo nikad tepali i sve sam normalno mu pričala i objašnjavala kao da pričam sa odraslim.
    I mi isto tako, pa svejedno ima problema s izgovorom.
    Problemi u artikulaciji nemaju uvijek veze s tepanjem.

  39. #139
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi smo puno gledali francuske filmove .. možda je Lei od toga francusko R :?

  40. #140

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Mi smo puno gledali francuske filmove .. možda je Lei od toga francusko R :?
    ma nije, dogodi se i bez francuskih filmova

    tanja_b, koliko se sjećam, ti si negdje pisala da i tm ima to grleno R
    sigurno je i to imalo nekog utjecaja kao jedan od uzoraka govora oko A. :/

    mi nismo imali grleno, samo malo kašnjenje transfera iz J u R
    ali ti mogu pp našu logopedicu, ne znam jedino koliko se čeka i prima li uopće novu djecu

    niš nisam pomogla

  41. #141

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    tanja_b, koliko se sjećam, ti si negdje pisala da i tm ima to grleno R
    sigurno je i to imalo nekog utjecaja kao jedan od uzoraka govora oko A. :/
    To da, kao i činjenica da nije od koga imao čuti pravilno, vibrantno R.
    Ja ga izgovaram prednjojezično (ne čuje se uvijek, ali ne mogu izgovoriti "brrrrr" ), a MM ima lagano grleni izgovor (ne tako izraziti kao A.)
    Ali mislim da je i (pre)rani početak čitanja odigrao ulogu u razvoju pogrešnog izgovora :/ (to je samo pretpostavka, ali imam osnove za nju)

  42. #142
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja krivim Airex strunjaču .. Lea je na njoj prepoznavala slovo R i zvala ga 'slovo koje ne mogu reći'. Pa ga je počela izgovarati onako kako može - grleno. I tek u radu sa logopedom smo shvatili da ona niti L ne izgovara kako treba tj. da joj je i ono u spontanom govoru 'stražnje'.
    To mi je recimo baš bezveze, jer je Lea oduvijek pod kontrolom logopeda i nikad nitko nije napomenuo da joj je izgovor slova L loš, nego su se samo divili kako ga je rano počela izgovarati.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    onda prvo mora L ispraviti da bi krenula na R, jel da?
    baš bzvz da to nitko od stručnjaka do sada nije napomenuo kao problem

    L i A su sad stari koliko je L bio kad smo krenuli
    za 5 posjeta smo bili gotovi
    hoću reći, nismo imali isti problem pa da je usporedivo, ali su sasvim dovoljno zreli za ozbiljniju terapiju i suradljivost

  44. #144
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    super, meni ovo sve ko kineski....

    kakvo je to pravilno i nepravilno L?
    i grleno R?

  45. #145

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    grleno R je ono francusko "rhh", kad se zapravo u grlu tvori

    a L ima nekoliko pogrešnih varijanti, ma bezbroj pogrešnih i jedno ispravno, jezik položen na desnima iznad zuba

  46. #146
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    tnx!

    a kako tako malima skuzit da li izgovaraju krivo ili pravilno (evo ja sebe testiram vec 2 min L i nisam sigurna izgovaram li ga pravilno

  47. #147

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    tnx!

    a kako tako malima skuzit da li izgovaraju krivo ili pravilno (evo ja sebe testiram vec 2 min L i nisam sigurna izgovaram li ga pravilno
    nemam blagog pojma niti ja za sebe
    a vidiš da ni ovi kod mimine L nisu baš odmah skužili

    našoj logopedici se isto kod lukavca odjednom učinilo da L nije dobro pa ga je par minuta testirala i zaključila da je sve ok, samo ga je malo "eksperimentirao"
    ne žele na R niti početi raditi ako L nije sjelo, koliko sam skužila

  48. #148
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Heh, teško je reći kako prepoznati (ne)pravilan izgovor glasova... Ponekad to ovisi i da li je na početku riječi ili u sredini... Da je to jednostavno, ne bi se razvila cijela logopedska struka. Ima tu dosta posla, a treba imati i znanja.

    Naš sin je svako L i R izgovarao kao J - godinama sebe nije zvao Leon nego Jejon (SAD mi je to smiješno, kad je dijete to savladalo... bome mi prije baš nije bilo...).

    R je također izgovarao kao J, ali nije to jedini mogući pogrešan način. Kruto rečeno, jedan način je pravilan, a svi ostali su pogrešni.

    No, da... Pametan i razuman logoped svojevremeno mi je rekao da ne treba ići u perfekcionizam. Ciljevi logopedske terapije su da se postigne RAZUMLJIV govor koji dijete/osoba može izvesti BEZ NAPORA i znatnih devijacija. Ako malo "kotrlja", nema veze... Tijekom terapije dijete će najprije naučiti SVJESNO izgovarati kako treba (koliko najbolje može, a vrlo često može u potpunosti savladati) a tek nakon toga automatizirati govor. Sjećam se primjera iz čekaonice - mali dječak koji je do četvrte godine govorio "preko" dude varalice... Katastrofa! Takve je defekte teško ispraviti. :/

    Svatko od nas govori na svoj specifičan način. Bitno je govor dovesti relativno blizu "standardnog" obrasca za naš jezik i to je sve! A svi mi koji brinemo oko "francuskog" R trebali bi samo imati na umu kako će djeca biti dobra u izgovoru kad krenu učiti strane jezike...

    I da - dijete govori kako čuje, pa će većini roditelja savjetovati provjeru sluha na ORL. Kod mog sina je upravo deficitaran sluh bio uzrok problema, pa smo krenuli s rješavanjem mandula, propuhivanjem nosa, odčepljivanjem uha itd... Nisam vjerovala da će sve biti OK kao što su mi i otorinac i logopedi najavili, ali imali su ljudi pravo! Imali su i iskustvo. Sad ga imam i ja ...

    Ali dobra vibra dijete-logoped je jedna od važnijih karika u tom lancu. Čak i ako na početku nema pomaka, s vremenom stvari dođu na svoje mjesto. Treća uporišna točka je roditelj - dijete poticati da vježba, a ne pretjerivati (joj, koliko sam puta dobila "po prstima" da kliještim dijete prenaglo i prebrzo... hvala im na tome...). Sve s mjerom.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Naš sin je svako L i R izgovarao kao J - godinama sebe nije zvao Leon nego Jejon (SAD mi je to smiješno, kad je dijete to savladalo... bome mi prije baš nije bilo...).
    Da, Andrej je u dobi od 3 godine govorio da živi u Zajebu, a na izlet smo išli na Jejebit


    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    A svi mi koji brinemo oko "francuskog" R trebali bi samo imati na umu kako će djeca biti dobra u izgovoru kad krenu učiti strane jezike...
    Ovim se i ja tješim... zasad vidim da ima dobro uho za njemački

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    I da - dijete govori kako čuje, pa će većini roditelja savjetovati provjeru sluha na ORL. Kod mog sina je upravo deficitaran sluh bio uzrok problema, pa smo krenuli s rješavanjem mandula, propuhivanjem nosa, odčepljivanjem uha itd...
    Kad je A. krenuo logopedici, prvo što nas je pitala, bilo je: Jeste li vi vidjeli kolike su mu mandule? U to vrijeme smo zaista bili uvjereni da je hipetrofija jedan od uzroka problema u izgovoru, a i otorinac nam je dao naslutiti da bi mu se situacija vađenjem mandula mogla znatno poboljšati. Sad, možda je od operacije prošlo premalo vremena (tek 2 mjeseca), ali neko fizikalno poboljšanje baš i ne vidim :/ Vjerojatno treba proći više vremena i više vježbanja.

    Inače, logopedica nam je odmah rekla da pravilan izgovor R ide "preko" glasa L. U našem slučaju, slično kao i kod Mime, R je došlo prije L, i to je bilo loše.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Draga, od operacije mandula do prvih efekata na sluh prošlo je (barem) godinu dana. Naš Jejon je bio na operaciji s nepune 3 godine, a trebalo mu je dugo duuugo da se odrazi na govor. Dijete te dobi i ne zna da se može i bolje čuti, njemu je to normalno stanje, a govori kako čuje.

    Doduše, teško je uspoređivati pojedine slučajeve - moj sin ima prirodno suženje jednog zvukovoda, ali operacija sve tri mandule bila je ključna. DIjete ODMAH čuje bolje, ali treba mu vremena da to što čuje "pretoči" u govor. Mi smo nekoliko godina hodali na ispiranje uha svaka 2-3 mjeseca. Kad je dijete poraslo, to suženje zvukovoda ne predstavlja više toliki problem, dovoljno je otići jednom godišnje prije ljetovanja.

    Bit će sve u redu!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •