Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 161 od 161

Tema: Govore li slovo L i R?

  1. #151
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Kad je A. krenuo logopedici, prvo što nas je pitala, bilo je: Jeste li vi vidjeli kolike su mu mandule? U to vrijeme smo zaista bili uvjereni da je hipetrofija jedan od uzroka problema u izgovoru, a i otorinac nam je dao naslutiti da bi mu se situacija vađenjem mandula mogla znatno poboljšati. Sad, možda je od operacije prošlo premalo vremena (tek 2 mjeseca), ali neko fizikalno poboljšanje baš i ne vidim :/ Vjerojatno treba proći više vremena i više vježbanja.
    Nisam pitala jeste li napravili timpanogram i audiometriju nakon operacije... Ako niste, možda bi trebalo napraviti... Ali to smo mi i radili tek negdje nakon mjesec i pol - dva nakon operacije, možda čak i više, ne sjećam se.

  2. #152
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    mi smo naruceni kod logopedice za 6mj. jer je sad bila 1mj. nakon operacije i jos prica jako nazalno.

    vidis, nisam znala za timpanogram nakon operacije. tnx!

  3. #153
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    mi smo naruceni kod logopedice za 6mj. jer je sad bila 1mj. nakon operacije i jos prica jako nazalno.

    vidis, nisam znala za timpanogram nakon operacije. tnx!
    Ne znam da li to treba napraviti za svako dijete. Mom sinu je trebalo. Otorinac ce vec znati da li treba ili ne... Rekli su nam to na prvoj kontroli nakon operacije, ali smo timpanogram radili nekoliko tjedana kasnije.

    Nama je za zvonoliku (normalnu) krivulju na lijevom uhu trebalo dugo duuugo... ne mogu se ni sjetiti koliko. Hodali na redovite kontrole od operacije do skole. Nekoliko godina. No, to nije pravilo, vecina djece se ipak brze oporavi.

  4. #154

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Kad je A. krenuo logopedici, prvo što nas je pitala, bilo je: Jeste li vi vidjeli kolike su mu mandule? U to vrijeme smo zaista bili uvjereni da je hipetrofija jedan od uzroka problema u izgovoru, a i otorinac nam je dao naslutiti da bi mu se situacija vađenjem mandula mogla znatno poboljšati. Sad, možda je od operacije prošlo premalo vremena (tek 2 mjeseca), ali neko fizikalno poboljšanje baš i ne vidim :/ Vjerojatno treba proći više vremena i više vježbanja.
    Nisam pitala jeste li napravili timpanogram i audiometriju nakon operacije... Ako niste, možda bi trebalo napraviti... Ali to smo mi i radili tek negdje nakon mjesec i pol - dva nakon operacije, možda čak i više, ne sjećam se.
    Nismo. Ali on i nije imao većih problema sa sluhom, nego je nešto slabiji timpanogram prije operacije bio posljedica povećanog trećeg krajnika. Glavni problem bio je (ne)disanje na nos, a to se popravilo isti dan nakon operacije.

  5. #155

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    215

    Početno

    riba ribi grize rep
    jiba jibi gjize jep
    ne, riba ribi grize rep
    pa tako sam i jekla

    ima pune četiri,još nekako ne brinemo...ostalo je u redu, afrikati simpatično mekši...

  6. #156

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Inače, napomena i logopedice iz vrtića i još nekih stručnih osoba je da ne valja vježbati izgovor glasa R rečenicama tipa "riba ribi grize rep" jer ako već postoji loš izgovor, on se na početnoj poziciji u riječi još i fiksira.
    Bar smo mi dobili izričito upozorenje da tu rečenicu ne koristimo u vježbanju.

  7. #157
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Osim toga, najgora stvar je kad dijete shvati da ne zna reći slovo R, onda će ga sigurno - kao Lea - pokušati izgovoriti kako god može. Nama svi govore da ona treba zaboraviti da ne zna reći R, ali kako pitam se ja, kad ona sad tvrdi da ne zna reći niti L.

  8. #158
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Inače. vježbanje nam ide katastrofalno, sad smo opet radili dužu pauzu, i na prvim vježbama nakon toga Lea je dobro radila desetak minuta a onda je krenula sa cvrk cvrk i zvrk zvrk. Npr. logopedica kaže reci la-lavanda, a Lea kaže palapanda i tako. Nemam pojma što ćemo.

  9. #159

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Naša logopedica je uspjela u namjeri da dobije Andreja na suradnju
    Sjetila se da bi mogli nabrajati životinje koje počinju na K, što je on prihvatio (prije toga nije s njom htio ni razgovarati). Pa mu se tako u bilježnici nalaze koala i kapibara (odmah sam znala da je to njegovo maslo, drugima padaju na pamet konj i krava, a njemu kapibara ). Kaže logopedica da primjećuje i neki napredak (ja baš i ne, ali njezino uho je stručnije).
    Kad si gurne obje ruke u usta otprilike do lakta, čak uspije i izgovoriti K kako treba.
    Ali svejedno je danas odbio otići s njom vježbati mimo redovnog sata :/

    Ako nam s K tako sporo ide, uopće ne mogu ni zamisliti da će ikad ispraviti R, tako da se pomalo mirim s činjenicom da će mu "fhrancuski" izgovor možda i ostati... ma nije ni to najgore od svega.

  10. #160
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    a kak ste skužili da klinac slabije čuje peterlin?po govoru ili nečem drugom?

  11. #161
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj lasica prvotno napisa
    a kak ste skužili da klinac slabije čuje peterlin?po govoru ili nečem drugom?
    Upozorila nas je njegova odgajateljica u vrtiću. Draga teta S.

    Rekla je da joj se čini da dijete ne čuje kako treba. A onda sam ja počela zbrajati poznate stvari - dijete ne čuje u autu što mu se govori, dijete i izvan auta ne čuje ako mi ne vidi lice/usta, dijete sa 2,5 godine govori 10 riječi a mlađi sin govori 5 puta više i bolje.... Kad tako unatrag razmislim, bilo je znakova. Nismo imali iskustva, ali odgajateljica sa 15-godišnjim stažem odmah je prepoznala problem i uvijek ćemo joj radi toga biti zahvalni. Srećom, kod nas je problem sluha bio rješiv iako je terapija trajala nekoliko godina (suženi zvukovodi, naročito lijevi koji je imao neku pregradu). Hodočastili na Merkur (ORL) i u Suvag. I jedni i drugi su nam pomogli.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •