Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 161

Tema: Govore li slovo L i R?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno Govore li slovo L i R?

    ...sa svoje četiri godine??? Kada su počeli?

  2. #2
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ne govori R uopće. Ne može uz sav trud ni kao izolirani glas ni u riječi. U riječi ga jednostavno ispusti.
    L u riječi u principu ne izgovara, isto ispušta ili npr. šlag kaže šuag. Jedino kada je na početku riječi ga uspije izgovoriti, npr. luk.
    Izolirani glas L tu i tamo uz trud uspije nekako, ali ne sasvim pravilno, ali u pincipu ga ispusti kao LJU.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    L govori vec jako dugo, ne znam od kad.

    zadnje slovo koje joj je bilo problematicno je R, ali i njega cisto izgovara od ljetos, znaci negdje od svog 3. rodjendana

  4. #4
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Jan je progovorio L sa gotovo 4 godine, rekao NoLa.
    R je progovorio tek prije nekoliko tjedana, dakle, skoro 5 i pol, bili smo u Suvagu na pregledu, trebali smo se naručiti za terapiju, i on u međuvremenu sam složio stvari.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno

    Nama je zamjena za L slovo J, tako da su riječi nerazumljive. R koristi rijetko, uz trud ga uspijeva izgovoriti.
    Sva ostala slova su čista i točna.

  6. #6
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    maja, a nola?

    nekako me zanima jel to kod cura ide brze? (tako mi se cini, bas me zanima sto ce se ovdje ispostaviti)

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    L izgovara od ljeta, dakle, 3 i pol.
    R sve bolje otkad je krenula u vrtić. Još uvijek ne sasvim jasno, neka verzija francuskog R. Ovisno o prigodi, vrati se na stari izgovor. Kad želi biti ozbiljna i faca, govori bolje.

    (još jedna nepuna četverogodišnjakinja)

  8. #8
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ja ne bih generalizirala. Naš susjedić je progovorio čisto R puno prije 3. rođendana.

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Moj stariji nećak je imao velikih problema sa L i R (čak više sa L). Nekako mu se to ispravilo (makar se još uvijek "čuje").

    I ponukana njim prije trudnoće sam se rekla da moje dijete neće imati L i R u imenu...i onda dobijem sina i nazovem ga LovRo...

  10. #10
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    L govori jako dugo, neznamnijaotkad, a R još uvijek ne...umjesto R govori L ili J, a sada joj je jedna od igara kojoj se silno veseli i smije...netko od nas glumi lava i kaže GRRRRR, onda ona to pokuša reći i to ispadne GIIIIIIII (i smije se), a kad joj dosadi onda kaže...ja sam još mala i ne znam reći R (inače, već znate da uživa u tome da je mala ).

  11. #11
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ako me sjećanje služi, Megi je počela govoriti L i R dosta prije trećeg rođendana.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    160

    Početno

    Brunda, da li ste bili kod logopeda i da li razmišljate?
    Moj dječak je par dana stariji od Svena, vidim da imaju istih poteškoća, pa me zanima. Zadnjih dana intenzivno razmišljam o govoru i tim slovima, ne znam.............

  13. #13
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Sad sam se sjetila da je seku zvala Lindia dok je još bila u buši, a to je bilo s njezinih 2 godine i nešto (Linda je rođena kad je Megi imala 2,7 g). Negdje u isto vrijeme je počela izgovarati i R.

  14. #14
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Ja sam svoje dijete vodila logopedu zbog francuskog "r" i "l" koje izgovara na sličan način. Ona nikada ne ispušta niti zamjenjuje glasove. Malo sam uranila s logopedom jer je imala tek 3,4 godine, ali do danas (3,7) se nije ispravilo. Doc nam je rekla da dođemo iza 4. rođendana i da se "r" tolerira do 4,5.
    E, sad.. razlog zašto sam poletjela logopedu je taj, što tata i "pola" njegove familije s tatine strane govori naopako "r". Moguće da će i kod male biti takav slučaj.
    Kako je moguće da MM i njegove tri sestrične imaju problema s izgovorom glasa "r"?
    Inače, nisu odrasli u jednom domaćinstvu da su slušali jedni druge.

  15. #15
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Ja sam svoje dijete vodila logopedu zbog francuskog "r" i "l" koje izgovara na sličan način. Ona nikada ne ispušta niti zamjenjuje glasove. Malo sam uranila s logopedom jer je imala tek 3,4 godine, ali do danas (3,7) se nije ispravilo. Doc nam je rekla da dođemo iza 4. rođendana i da se "r" tolerira do 4,5.
    E, sad.. razlog zašto sam poletjela logopedu je taj, što tata i "pola" njegove familije s tatine strane govori naopako "r". Moguće da će i kod male biti takav slučaj.
    Kako je moguće da MM i njegove tri sestrične imaju problema s izgovorom glasa "r"?
    Inače, nisu odrasli u jednom domaćinstvu da su slušali jedni druge.
    skraćeni frenulum možda?

  16. #16
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Lut, moram priznat da Nolu još uopće ne pratim, inače sam dosta opuštena oko ovakvih stvari i nekako vjerujem da za sve ima vremena, zato smo s Janom tek sada i išli logopedu.
    Znam pouzdano da Nola ne izgovara R, za L nisam sigurna.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    246

    Početno

    bruno ce imati 3 godine u lipnju i u mnogim rijecima gdje je R izmedju dva samogl. govori R!

  18. #18
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj nikazd prvotno napisa
    Brunda, da li ste bili kod logopeda i da li razmišljate?
    Moj dječak je par dana stariji od Svena, vidim da imaju istih poteškoća, pa me zanima. Zadnjih dana intenzivno razmišljam o govoru i tim slovima, ne znam.............
    Nismo bili ali intenzivno razmišljam već mjesecima o tome da bismo možda trebali. Već sam sama sebi dosadna što stalno ponavljam da moramo otići a nikako da odemo.
    Sad sam definitivno odlučila da ćemo u sljedećih mjesec dana napraviti barem obradu pa ćemo vidjeti šta će nam reći.

  19. #19
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj nikazd prvotno napisa
    Brunda, da li ste bili kod logopeda i da li razmišljate?
    Moj dječak je par dana stariji od Svena, vidim da imaju istih poteškoća, pa me zanima. Zadnjih dana intenzivno razmišljam o govoru i tim slovima, ne znam.............
    Nismo bili ali intenzivno razmišljam već mjesecima o tome da bismo možda trebali. Već sam sama sebi dosadna što stalno ponavljam da moramo otići a nikako da odemo.
    Sad sam definitivno odlučila da ćemo u sljedećih mjesec dana napraviti barem obradu pa ćemo vidjeti šta će nam reći.

  20. #20
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    skraćeni frenulum možda?
    Može li se, u tom slučaju, vježbom ispraviti?

    Jedna MM sestrična se šali kako nije postala pjevačica isključivo radi toga. Ne znam je li uzela u obzir glasovne mogućnosti .

  21. #21
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Nemam pojma, milijunima sam svj.god. daleko od logopedije, samo nabadam.

  22. #22
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    L je počeo cca s 2, R s 2,5-3

  23. #23
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    i L i R je počela izgovarati dosta rano, prije 2,5 god.

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    L je počea izgovarati jako brzo, oko godinu i pol, R još ne govori.
    Najgore je što kuži da ne zna reći R i stalno pita koje ja ono slovo ne znam reći. I ispravlja se kad je ne skužimo radi toga :/ (kaže npr.Biko za Brko, pa se ispravi i kaže Bjko).

  25. #25
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Moram vam ovo ispričati. Nije skroz off topic jer je vezano uz izgovor
    Jednu nedjelju su moji čuvali Svena skoro cijeli dan. Ujutro je odmah tražio moju mamu da mu napravi zuag za jelo. Moji su bili :?
    Nije bilo šanse da skuže šta je zuag. Pa im je objašnjavao da je bijelo, mekano, da se jede žlicom. I opet ga nisu skužili. To objašnjavanje je potrajalo do predvečer kad sam došla po njega. Nisam ga ni ja skužila dok mi nakon par minuta nije sinulo da je to možda šlag. I pitam ga jel' je a on s onom facom olakšanja jer smo ga konačno skužili: Ma daaaa!
    Mama je zbog grižnje savjesti odmah slupala šlag da djetetu otjera cijelodnevnu frustraciju
    Od tada je počeo govoriti šuag 8)

  26. #26
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Brunda

    Ja se ne sjećam, kao ni većine stvari, ali mislim da V govori L i R od kad je počela pričati, dok ja ni danas ne izgovaram čisto L, pogotovo u nekom riječim (npr lula, kad ja kažem to je vuva)

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    dok ja ni danas ne izgovaram čisto L, pogotovo u nekom riječim (npr lula, kad ja kažem to je vuva)
    Same here.
    Nije vuva, ali imam neki totalno retardirani L i užasno mi je komplicirano to slovo. Čak i kad ga pišem se preznojim.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    r i l izgovara čisto

    ali da ne bi bilo bez nečeg č ić zna zamijeniti sa c

    no onda malo vježbamo pa zna č i ć ,pa opet i ne i tako u kurug

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Pia će za manje od 3 tj. imati tri godine i počela je pomalo govoriti slovo r

    Tu i tamo izgovori onako kako treba, ali riječ riba može izgovoriti bez pol muke

    Kaže: " Riba, libi, gize lep"

  30. #30
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Malo ću vam se ubaciti. Janko ne spada ovdje, ali zna reći R. Krenulo mu nešto iza 2. rođendana. A L još i od prije toga. I jako lijepo razgovjetno aže č,ć,ć,š,đ,ž. Ali još je mali pa neke riječi ne zna izgovoriti pravilno. Volim-lolim, potok-pokot. Policijski-polickicki. Mada mu se nekad dogodi da iako zna R, u nekim riječima ga zaboravi reći.

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Sa dvije i pol godine su bila potpuno savladana sva slova.
    Kako jednom godišnje idemo na Goljak, tako smo sa tri godine bili i kod logopeda, u sklopu timske obrade.
    Oni stvarno i kažu da za sve ima vremena do pete godine, ali da je bolje krenuti što ranije: manje truda, brži rezultat...

    Uvijek sam za to da se stvari rješavaju što prije, pa čak i kad sam prilično sigurna da će vremenom i same "sjesti" na svoje mjesto.

  32. #32
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Moram vam ovo ispričati. Nije skroz off topic jer je vezano uz izgovor
    Jednu nedjelju su moji čuvali Svena skoro cijeli dan. Ujutro je odmah tražio moju mamu da mu napravi zuag za jelo. Moji su bili :?
    Nije bilo šanse da skuže šta je zuag. Pa im je objašnjavao da je bijelo, mekano, da se jede žlicom. I opet ga nisu skužili. To objašnjavanje je potrajalo do predvečer kad sam došla po njega. Nisam ga ni ja skužila dok mi nakon par minuta nije sinulo da je to možda šlag. I pitam ga jel' je a on s onom facom olakšanja jer smo ga konačno skužili: Ma daaaa!
    Mama je zbog grižnje savjesti odmah slupala šlag da djetetu otjera cijelodnevnu frustraciju
    Od tada je počeo govoriti šuag 8)
    Brunda, moj nećak nije uopće mogao izgovoriti L. Tako je lav bio uav, lula= uuuua...itd...Mi smo sa njim malo forsali riječi na L ...nekako ga je "naučio" ali ne pravilno. Smatram da su moji pogriješili što nisu išli sa njim logopedu. :/

    No ja vam moram reći svoju "sudbinu". Imam dubok glas (ne od pušenja, već nasljedno), ali koma je to da malo više lajanja ili duži izlazak ili umor meni odmah izazove pucanje glasa pa promuklost pa gubitak glasa.
    Moj dragi cijenjeni (pokojni) doktor odmah je posumnjao da nešto ne štima sa glasnicama, poslao me otorincu i nakon pregleda utvrdili su slijedeće: Imam neki polip na glasnicama, koji nastaje zbog naučenog NEPRAVILNOG izgovora nekih glasova (govorim normalno L R...ali pištim na Č Ć Ž i sl...a sad da li je to uzrok... :? ). I rekao da normalno mogu živjeti sa tim..da možda u nekoj dobi će mi to jako smetati pa ću ga morati kirurški odstraniti..ali i da bi mi najbolje bilo posjet logopedu i da PONOVO naučim izgovarati glasove.

    Dakle, moja preporuka: ako klinac ima problema sa izgovorom glasova, i već je opasno u petoj godini, obavezno odite sa njim kod logopeda.

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Sankovićka, dobro da si to napisala jer se ja nisam mogla sjetiti obrazloženja.
    Dakle, nije stvar u savršenosti izgovora, niti želje da nam djeca jednog dana budu glasnogovornici bez "šprahfelera".
    Ipak je važan pravilan model korištenja govornog aparata.

  34. #34
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Moram vam ovo ispričati. Nije skroz off topic jer je vezano uz izgovor
    Jednu nedjelju su moji čuvali Svena skoro cijeli dan. Ujutro je odmah tražio moju mamu da mu napravi zuag za jelo. Moji su bili :?
    Nije bilo šanse da skuže šta je zuag. Pa im je objašnjavao da je bijelo, mekano, da se jede žlicom. I opet ga nisu skužili. To objašnjavanje je potrajalo do predvečer kad sam došla po njega. Nisam ga ni ja skužila dok mi nakon par minuta nije sinulo da je to možda šlag. I pitam ga jel' je a on s onom facom olakšanja jer smo ga konačno skužili: Ma daaaa!
    Mama je zbog grižnje savjesti odmah slupala šlag da djetetu otjera cijelodnevnu frustraciju
    Od tada je počeo govoriti šuag 8)
    ja sam odmah znala da je slag

    imam i ja pricicu:
    zara se igrala s nekim klincem u parku koji je stariji od nje sigurno godinu, mozda dvije.
    mali se penjao po nekim stepenicama, brojao jedan, dva, tli i onda skakao dolje, sto zara nije mogla, pa ju je mali zezao da ne zna i da je mala.
    ona se prvo mucila, onda naucila skakati kao i on, pa prvo pred njim skocila s najvise stepenice, a onda mu jos i rekla "evo, znam skociti, a znam i reci R, a ti ne znas"
    maleni se rasplakao :/

  35. #35
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    L govori vec jako dugo, ne znam od kad.

    zadnje slovo koje joj je bilo problematicno je R, ali i njega cisto izgovara od ljetos, znaci negdje od svog 3. rodjendana
    E govori L prakticki otkad je progovorila.
    R je bila zamjenjivala sa slovom J sve do 23.8. prosle godine (zapisala sam si ), tad je imala 2g10mj.
    Otad ga govori cisto.

    Drugih problematicnih slova nemamo.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Brunda, i ja sam odmah skužila da je šlag valjda zato što imam iskustva u dešifriranju posve nerazumljivih riječi.
    Mislim, kako biste vi shvatili kad vam sin počne recitirati:
    dace zati dace zati
    ta jo sis ta jo sis

    (bili su to početni stihovi "Brateca Martina" )

    Čitam trenutno knjigu "Izgovor: kako ga poboljšati", vrlo je informativna, i zaključila sam da ipak nema smisla da idemo logopedu prije treće godine (iako mu je izgovor lošiji nego njegovih vršnjaka), jer ne znam što bi s njim logoped uspio i napraviti (eventualno bi mogao čuti "Neeeee!" i to je sve :/ )

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    39

    Početno

    Evo i ja da se javim iako nisam vise ( i nisam jos ) u ovoj skupini.

    Miron je dugo imao ćčšđdž sve kao c i nije znao reći glas L.
    Ja sam dosta rano odlučila da idemo s njim logopedu (mozda sa 3-4 godine) i suočila se s milion faca koje su me ubjedjivale da je to nepotrebno i da će dijete samo naučiti. Mislim da ni danas ne shvatam zašto je to ljudima problem u glavi ako neko ide logopedu i šta ima loče u tome (lošije nego otići zubaru ako te malkice štrecka zubić ali eto ne boli jako)...

    Mi smo se najavili u Vrazovoj (Sarajevo) sa termine i tada je bila samo jedna logopedska ordinacija na čini mi se cijelo Sarajevo. Kakogod nekako smo uspjeli dobiti termine i krenuli ići otprilike jednom u 15 dana. Teta Jelenka je bila jako nježna i nenapadna što mi se svidjalo u početku no em su termini bili rijetko em sam shvatila da zapravo se ne pomjeramo nigdje poslije 5-6 termina... Dala bi Mironu da malo crta, nauči pokoju pjesmicu, sastavi slagalice (btw on je ekspert u ovim stvarima) i na kraju se sve završavalo na tome da imamo krasnog sina i da smo jako sretni konstataciji... Super, ali smo i dalje imali problemčić.

    Onda se teta logoped razboljela par puta pa su termini bili još rjedji.

    Elem, da ne duljim, čuli smo za profesoricu Zečić negdje sa Mironovih 5-6 godina. To je jedini doktor nauka - Logoped u BiH. Ima svoju privatnu ordinaciju u Velešićima (Sarajevo).
    Otišli smo tamo i iznenadili se kako je "goropadna" (u pozitivnom smislu), temperamentna i napadna žena ali klinci je vole to je čudo jedno.
    Ima neke specijalne uređaje tako da dijete dobije slušalice dok s njom radi i vrlo jasno čuje glasove dok ih izgovara kao i kako ih ono samo izgovara, tako da to sve ima efekt nekakvog "samopopravljanja". Uredjaj se podesava različito ovisno o tome koja grupa glasova se radi.

    Kada smo došli prvi put, nakon razgovora sa Mironom profesoirica nam je rekla da će joj trebati do 8 dolazaka da popravi ćčšđdž ali mnogo više za glas L. (R je dobro izgovarao)
    Nakon 6 dolazaka (cca 3 nedjelje) super je izgovarao ćčšđdž i to tako pravilno da se i dan-danas svi čude kako je moguće da tako pravilno zna gdje staviti č gdje ć i slično (valjda ima nešto i genetski - tata je pisac).

    L smo ispravljali mjesecima, tačnije naučio ga je izgovarati relativno brzo ali tu ima neki efekat navike s tim glasom, tako da su vježbe neophodne.
    Rješili smo to mislim poslije 6-7 mjeseci, ne sjećam se tačno.

    Da, Miron je uživao kod profesorice, ona se isto puno igra s djecom, ordinacija je njihovo malo carstvo, ali i puno radi s njima.

    Naša preporuka! Oridanacija se zove "Moj glas".

    Mislim da je jako važno pomoći djeci da se ispravno i jasno artikuliraju. To rješava mnogo drugih problema, bez obzira čime se odluče baviti i kakve su im sklonosti.

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    evo cure opet ja na temi o govoru, glasu i izgovoru, što ću kad se ne mogu suzdržati, profesionalna deformacija
    kad ćete otići logopedu, ovisi o tome koje glasove dijete ne izgovara, npr. ako ne izgovara k, g, h što ranije to bolje ,no glas r se tretira do 4,5 godine. Već sam pisala o tome na jednom topicu, pa da se ne ponavljam


    Isto tako ako uočite izrazitu promuklost kod djeteta ili druge poremećaje glasa (nadam se da ovaj izraz "poremećaji" nikoga ne vrijeđa, to je samo službeni izraz,možda je sretnije reći odstupanja glasa...) ili jezika također se javite logopedu, naime nije logopedija samo za tih par glasova nego za cjelokupni govor, izgovor, komunikaciju, glas, čitanje, pisanje

  39. #39
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Bubi, da li bi tako "profesionalno deformirana" mogla naći taj topic, ili nam zakeljiti neki tekstić za naš zabrinute majke kao malu instrukciju i uputu na što trebamo obratiti pažnju i zašto je dobar posjet logopedu?
    Pa možda da ga negdje "zakeljimo" na vrh nekog pdf-a?

  40. #40
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Bubi, da li bi tako "profesionalno deformirana" mogla naći taj topic, ili nam zakeljiti neki tekstić za naš zabrinute majke kao malu instrukciju i uputu na što trebamo obratiti pažnju i zašto je dobar posjet logopedu?
    Pa možda da ga negdje "zakeljimo" na vrh nekog pdf-a?
    naš = nas

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb, Borongaj
    Postovi
    51

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Ja ne bih generalizirala. Naš susjedić je progovorio čisto R puno prije 3. rođendana.
    Potpisujem. I moj je Boris prije trećeg rođendana već sasvim čisto izgovarao L i R.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    I, bubi, šta ti kažeš na ovo što piše feri:

    Citiraj feri prvotno napisa
    L smo ispravljali mjesecima, tačnije naučio ga je izgovarati relativno brzo ali tu ima neki efekat navike s tim glasom, tako da su vježbe neophodne.
    Rješili smo to mislim poslije 6-7 mjeseci, ne sjećam se tačno.

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    to ti se mendula zove automatizacija glasa-dijete ga zna izgovoriti izolirano i na vježbama kad pazi, no u spontanom govoru je to još uvijek problem, zato vjerojatno vježbe. Pretpostavljam da je to bilo to. ko kad učiš voziti auto, ti to znaš, ali moraš paziti na mjenjač, gas kvačilo...a kad automatiziraš ne razmišljaš više o tome

    mama san samo da si posložim sve te tekstove koje imam,izaberem,malo prepišem neke, malo uredim i zalijepim ih.
    Čim mi moje dijete dozvoli da imam bar sat dva za nešto drugo osim za nju

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    negdje od 2,5 godine, mozda ili koji mjesec vise imamo sva slova, jedino onim 'kvacicastim' jos zna koji put zaboraviti kvacice

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Obzirom da moja mudrica ponekad dobro izgovara L, naročito kad se želi pokazati, trebam li se zabrinuti? :/
    Idem tražiti nekog dobrog logopeda...

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj bubi prvotno napisa
    evo cure opet ja na temi o govoru, glasu i izgovoru, što ću kad se ne mogu suzdržati, profesionalna deformacija
    kad ćete otići logopedu, ovisi o tome koje glasove dijete ne izgovara, npr. ako ne izgovara k, g, h što ranije to bolje ,no glas r se tretira do 4,5 godine. Već sam pisala o tome na jednom topicu, pa da se ne ponavljam
    Što u ovom slučaju znači - što ranije? Prije trećeg rođendana? Prije četvrtog?
    Imamo jednog malog prijatelja koji ima 3,5 godine i još uvijek ne izgovara k i g, pa još nije bio kod logopeda. S druge strane, Andrej se uopće ne trudi izgovoriti ni k ni g ni h, nego ih zamjenjuje sa t, c, d ili s, što nakaradno zvuči - do kada čekati? Imam dojam da sam od sebe nikad neće početi izgovarati te glasove. Sad ima 2,5 godine.
    (a gdje smo mi od l i r... ajmeeee... koliko posla!)

  47. #47
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj bubi prvotno napisa
    ... samo da si posložim sve te tekstove koje imam,izaberem,malo prepišem neke, malo uredim i zalijepim ih.
    Bubi hvala unaprijed, i ja jedva čekam.

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    tanja evo ovako u pravilu se logopedi orjentiraju da su izostavljanja glasova i međusobne zamjene glasova ograničeni na nižu kronološku dob (izostavljanja do otprilike 3. godine, a supsitutice do otprilike 4. godine) a distorzije (iskrivljeni izgovor) toleriraju i kasnije. Znači bitna je razlika da li dijete uopće ne uzgovara ili dijete zamijenjuje glasove i s kojim glasom ih zamijenjuje te da li ih izgovara iskrivljeno. Dakle do treće godine nema potrebe ići logopedu u vezi izgovora glasova. poslije treće godine ovisi od glasa do glasa i od djeteta do djeteta. R je u svakom slučaju zadnji u toj razvojnoj liniji. Najčešći problemi s iskrivljenim izgovorom javljaju se sa glasovima l,lj,r,s,z,c,š,ž,ć,č,đ,dž

    No bitno je napomenuti da bi u prosjeku dijete do 5,5 godina sve glasove materinjeg jezika trebalo pravilno izgovarati. Ako ne izgovara, tada bi u svakom slučaju trebalo posjetiti logopeda.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Hvala sad mi je jasnije.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    63

    Početno

    wildflover mendula i tanja slobodno malo pričekate, sve će se to vjerojatno samo od sebe ispraviti.

    supsitutice
    supstitucije sam mislila

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •