Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 64 od 64

Tema: intravenozni put pri porodu

  1. #51
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj kinder prvotno napisa
    istina je da je porod fiziološka stvar ali je velik broj žena kod kojih to nije tako
    zapravo od oko 40000 zena koje rode godisnje u hrvatskoj, njih 34000 moze imati potpuno fizioloski porod kad bi se sve skupa postavilo normalnije.

  2. #52
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Ja se potpuno slažem sa Kinder i Bibai!!!

    Patriku CTG nije bio uredan i morala sam ići na indukciju te sam u rađaonu došla bez trudova otvorena samo prst i naravno da mi nikakve kanile i dripovi nisu predstavljali problem jer sam samo htjela dobiti svoju bebu na ruke.
    Inače znam kako to izgleda kada se krvne žile stisnu jer su mi se jednom stisnule od slabašnog straha i na žalost znam koja je to bol i muka kada ti pod takvim uvjetima guraju iglu u venu, ako uopće i uspiju. Možda je otvaranje intravenoznog puta nepotrebno, ali bolje mi je da ga nepotrebno otvore nego da ga poslije ne mogu otvoriti kada u pitanju nisam samo ja nego i moje dijete.

  3. #53
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    da, ali ti si išla na opravdanu indukciju i to je ok
    al čemu to radit rutinski?

    i opet, po n-ti put, zar u sloveniji ili austriji ljudi ne padaju u hemoralgijski šok i ne sužavaju im se vene?

    zar smo mi toliko šugavi i opasni po zdravlje da nam dijete ne smije doći vidjeti mamu i bracu/seku u bolnicu, a tamo smije?
    ne smijemo imati cvijeće u sobi,
    otac mora biti u sterilnoj odjeći (dok doktori u kutama idu u dućan po marendu i u kafić na pivicu)........
    i milijun drugih primjera

    zar smo mi zaista neka posebna, tako drugačija vrsta od naših zapadnijih susjeda?

  4. #54
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Evo da odgovorim ... U Rijeci, dakle, na prvom porodu su mi otvorili intrav. put kako bi se spriječila dehidracija (tako rekoše na tečaju!), ali sam svejedno bila jako, jako žedna i tražila sam da mi daju čašu vode (neću zaboraviti tu pustinjsku žeđ!). Tijekom poroda mi je smetala igla i uopće se nisam mogla kretati niti micati, a pri samom kraju poroda, dodali su malo "dripića" da, kako rekoše, malo ubrzaju, da mi pomognu , a nije bilo potrebno, jer se K. rodila nekoliko sekunda nakon toga. Sretna sam, jer sam svoju princezicu rodila stvarno brzo, tj. taj bolnički dio sam "odradila" brzo, a trudove i ostalo sam "prošla" kod kuće.
    Ipak, na drugom porodu, koji je bio na stolčiću , nije mi bio otvoren intrav. put, nije bilo "dripa", epiziotomije, mogla sam se slobodno kretati, piti vodu, skakutati na lopti, itd. I ovo je bio ekpresno brzi porod.

  5. #55
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Ja sam u porodu povratila oko desetak puta i presretna sam što su mi stavili iv put i tako mi nadoknadili tekućinu. Iako to doista u većini slučajeva nije potrebno, nekako bih radije da mi stave iv put za slučaj da nešto ode po krivu, a vene kolabiraju pa da mi neko kopa po ruci.. to istina, je invazivan zahvat al nije tako strašan.. , a kaj se tiče komocije, puno i ovisi gdje je postavljena igla, naravno da dio pregiba ( lakat) baš i nije zgodan u tom slučaju..

  6. #56
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    sorry cure , od 5 žena koje su rodile u bližoj mi okolikni u posljednjih 8-9 mj , 2 ženearski su imale indukciju zbog bradikardije a jedna carski zbog nesrazmjera zdjelice i bebe

    ipak je to više od 15 % ili sam ja među poludegenericima

    aries 24 - o kojoj sterilnosti pričaš , ocu daju jednokratni ogrtač , a ja nikada ne idem po marendu i slične gluposti u uniformi jer nikada ne napuštam bolnicu

    Kod nas su uvjeti u rodilištima takvi kakvi jesu ali su za to najmanje zaslužni doktori ili možda jesu , možda bi se trebali dragačije postaviti prema svemu kao što su to napravili na zapadu


    ja prekidam bilo kakvu diskusiju jer je tema odavno nije intravenozni put

  7. #57
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    nisam rekla da ti napuštaš radno mjesto u mantilu, ali neki dan je bio prilog sa svetog duha kako doktori u radnoj robi idu preko ceste po gablec i u susjedni birc na pivo, sve lijepo snimljeno, a kad ih se pitalo o tome, to je njima ok, kao ono, što je tu čudno
    htjela sam reći čemu taj cirkus sa jednokratnim ogrtačima, a vani (već mi je muka od te fraze) budu u svojoj odjeći

    već sam pisala, zar žene zapadnije od ove naše žabokrečine, ili ja da se nađem tamo u trudovima, nisu u upasnosti da im se suze vene uslijed neke komplikacije?
    i ja sam povraćala na porodu, i davali su mi tekućinu oralno, sestra mi donosila vode koliko sam htjela pa su me opet prikačili na infuziju, čemu?
    da ne ostane neiskorištena braunila kad je već stavljena

  8. #58
    nelitza77 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Tresnjevka u srcu, srce 2500 km sjevernije
    Postovi
    242

    Početno

    da kvotam malo kinder:
    Što se tiče Zapada, mislim da vam je jasno koliko je tamo sati ako ste pročitali Nelitzin članak , za razliku od Švedske , Hrvatska je socijalna država u kojoj je svaka bolest pa i porod hitno stanje ( a ne kao što tamo piše da se za porod pripremaš 9 mj.), nitko kod nas neće ostaviti ženu koja nema osiguranje da se porodi na cesti
    Kuzim tvoj stav jer i sama imam neke frendove medicinare i kad ja pricam o svojim iskustvima iz vizure pacijenta, a oni iz svoje vizure medicinara ocigledno je da sam ja mozda previse lezerna (jer do sada, kuc, kuc nisam ni imala razloga biti zabrinuta), a oni malo previse "pusu i na hladno" pa se nikako ne mozemo razumijeti!
    Sad nisam medicinar i ne znam kakva je situacija u Hrvatskoj sto se tice hitnih intervencija kod stranih drzavljana ali ne bih se bas kladila da se samo tako mozes doci poroditi u bolnicu ako nisi drzavljanka Hrvatske (jer ako je tome tako, zasto bi se onda povremeno dogadjali slucajevi da zene dodju u bolnicu sa posudjenom zdravstvenom knjizicom jer nemaju svoje zdravstveno osiguranje?).
    Osim toga, Hrvatska je "socijalna" drzava ali mi pocesto zaboravljamo da mi to svoje zdravstveno osiguranje podebelo placamo iz svoje place (jer ta mjesecna izdvajanja placamo mi, a ne firma ili drzava, samo smo mi vecinom naviknuti gledati na neto, a ne bruto iznos place koju primamo). Osobno, ja bih radije da imam izbor kuda zelim uplacivati taj novac koji izdvajam za zdravstveno osiguranje, da li u drzavno ili u privatno zdravstvo jer danas kad se pozalis na situaciju u drzavnom zdravstvu cesto cujes odgovor: "Pa sto bi vi ionako vam je sve besplatno!" (a u zadnje vrijeme u to "sve" je ukljuceno sve manje stvari!).
    Osim toga, svi znamo da nam je situacija u zdravstvu koma, ali sami medicinari to moraju "skrivati" pa sam ja nekoliko dana nakon svog drugog poroda u Rijeci primala injekcije antibiotika zbog dijagnosticirane urinarne infekcije, da bi se nakon nekog vremena ispostavilo da su mi mogli pristedjeti "pikanje" samo da su u bolnickoj apoteci imali antibiotik u tabletama (a naravno da nam nitko nije predlozio da ga sami kupimo, sto bih puno radije nego pikicu svakih 8h
    Dakle, prva dva puta u Rijeci sam prosla bez kanile (doduse dosla sam oba puta na porod u vodi, drugi put cak i malo "prekasno" pa je to mozda razlog!)
    Inace i Svedska je socijalna drzava, za razliku od SAD ovdje ne mozete spasti na prosjacki stap zbog neocekivane bolesti, jednostavno ako vam lijecnicki troskovi u jednoj godini prelaze odredjeni iznos (mislim, 1 200 SEK), placate samo to, sve iznad tog iznosa nadoknadjuje zdravstveno. I kao sto sam rekla, u Stockholmu zdravstveno cak placa i troskove poroda kod kuce, zbog cega sam ja jako na nase zdravstveno - nije da sam ocekivala da mi nadoknade te troskove ali obzirom da sam ja hrvatska drzavljanka te da sam rodila u Hrvatskoj bi ionako platili troskove mojeg poroda, mislim da bi trebala imati i opcija da ako se odabere porod u inozemstvu daju neku nadoknadu najosnovnijih troskova, pa makar da se za to placa i neko dodatno osiguranje (ovako, troskove vezane uz trudnocu iznad 36 tj., porod i komplikacije vezane uz porod ne pokriva niti jedno osiguranje!).
    Doduse, ja jesam bila u prilici da mogu izabrati zelim li roditi u Hr ili negdje drugdje (i to si priustiti), ali sto da sam se silom prilika zatekla negdje u inozemstvu u to vrijeme i spontano zapocela porod? Znaci li to da su trudnice nakon 36. tj. "taoci" vlastite zemlje tj. drzavnog zdravstvenog osiguranja nekih 8 tj (od 36 do 4 tj. poslije poroda) zele li izbjeci bilo kakve moguce komplikacije?
    Pocnes mislit da si gradjanjin svijeta, pa te birokracija opali po prstima!

  9. #59
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    da odgovorim na argument da se vani ne daje rutinska braunila zbog stednje. razgovarala sam s prijateljicom koja je rodila u becu u privatnoj klinici, imala je komfornu sobu samo za sebe,nekoliko menija za obroke, dakle nije se stedilo kao sto i prilici privatnoj klinici, ali nije imala rutinski braunilu.

    zaista, ne sjecam se nijedne price s poroda u inozemstvu koja ukljucuje rutinski braunilu. a to je sitnica koja mi uvijek zapne za oko i pitam za nju.

    uostalom, i kod nas se situacija razlikuje od rodilista do rodilista.

    ako netko zaista to zeli, neka trazi. ali meni ona stvarno nije potrebna niti me strah ne-znam-sve-kakvih mogucih malo vjerojatnih komplikacija. porod je fizioloski proces i ako se ne petljamo u njega, najvece su sanse da sve prodje super, glatko i lijepo. a univerzalna i potpuna garancija ne postoji za nista u zivotu.

    a o usporedbi sa vezanjem u autu, ne bih. smatram to mijesanjem kruski i jabuka.

  10. #60
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    argument da se na zapadu braunila ne stavlja rutinski "zbog štednje" je zaista smiješan.
    ako dođe do neke hitne situacije kada je braunila zbilja potrebna, može se uvesti u par sekundi.

    mene je ubod od te braunile nakon poroda bolio skoro više od epiziotomije i imala sam lijepu modricu još danima.
    i da, sitnica, ma totalno nebitna za porod -nije bilo mrdanja s kreveta.

    što se poroda izvan države tiče, da vam se zadesi porod u bilo kojoj zapadnoj zemlji, sigurna sam da vas i bez osiguranja ne bi ostavili na cesti.
    to si mi ponekad volimo malo previše umišljati da smo najsocijalnija država na svijetu.

  11. #61
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Rodila sam u Austriji i nisu me rutinski pikali.
    Pila sam, čak i kavu (Tko bi mi odbio u trudovima ), jela, nisam klistirana.

    Štednja,hm :? teško, imala sam sav mogući konfor, soba s kupaonicom, ulošci, jednokratne gaćice, spavaćice...(joj to treba biti normalno, a kod nas se to smatra konforom), nekoliko menija (dan ranije izabereš).

    Porod nije rutinska stvar.
    Za mene osobno porod je svečanost dolaska čovjeka na svijet.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    108

    Početno

    prvi porod - da, jer sam dobila odmah i drip

    drugi porod - ne. nista. nula. super porod, doktoricu sam vidjela dva puta: kad me pregledala i dosla nakon izgona vidjeti jel kaj popucalo (nije ), a babicu sam vidjela pri izgonu...
    porod u Petrovoj, za iznenaditi se - pripremila sam se psihicki na sva moguca objasnjavanja zasto necu ovo ili ono a na kraju mi nisu nista ni nudili

  13. #63
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    ja se užasavam igle,a pogotovo ako mi je stave u ruku koja mi treba i koju mislim stiskati tj.držati se s njom za krevet u vrijeme trudova i izgona,pa tek tako bi mi mogla puknuti vena.

    Ja ću infiziju odbiti 100%!!!!!

    Jednom sam nakon jedne lakše operacije kada su me budili i još sam bila u bunilu pod utjecajem anestezije,govorila doktorima dok su me vozili u sobu iz operacione dvorane; ne ću infuziju,ja bi janjetinu.

    Htijeli su mi dati injekciju protiv bolova i to sam odbila,pa je mama tražila da mi je piknu u infuziju.
    Ujutro sam kada je došla vizita inzistirala da mi se igla izvuče iz ruke i naganjala sestru do ručka po odjelu dok mi je nije izvadila!

    Sve ću im možda u strahu i boli dopustiti,ali pikanja i infuziju ne vjerujem,od toga se užasavam

  14. #64
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,311

    Početno

    Kakva su vasa novija iskustva? Jos uvijek se otvara iv put rutinski?

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •