Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 305

Tema: vegetarijanstvo u trudnoći

  1. #101
    curly mama avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    347

    Početno

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa

    Važnije mi je ono što izlazi iz usta nego što u njih ulazi.
    Amen

  2. #102
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj mommy_plesačica prvotno napisa
    Meni ti stavovi zvuče militantno, neugodno i bez puno poštovanja za druge koji biraju drugačije od mene. Tu smo se mimoišle (ne samo ti i ja, nego se razilazim sa stavovima puno vegetarijanaca).

    Ne mislim da itko treba jesti na način na koji ja jedem - ja vjerujem da je moj način dobar, ali ne znam je li dobar iza druge i ne pada mi na pamet propovijedati, s visine govoriti da se ljudima svinjska mast cijedi niz laktove, da su "nepravi" vegetarijanci itd.

    Važnije mi je ono što izlazi iz usta nego što u njih ulazi.
    Slažem se mommy ...možda sam malo precijenila cijelu situaciju i pomislila da će me neki i shvatiti :/ ...Stvarno ne želim nikome nametati svoje stavove, mišljenje i savjete.. (fortress je u prvom postu postavila pitanje "...kakvo je vaše stajalište?" pa me to ponukalo na ovakvo ispisivanje...)

    Žao mi je ako sam nekoga uvrijedila, ali ja tako mislim, poštujem vaše mišljenje i ne namećem svoje..samo glasno (na žalost) razmišljam...glasno i vrlo otvoreno!!!

    Da sumiram i završim..ja zaista mislim kako je za jednog početnika u "trudničkom" vegetarijanstvu ok da bude ljubitelj životinja, u redu je (po mojem shvaćanju) odreći se mesa radi altruizma i suosjećanja ali još uvijek MISLIM kako isključivo to nije dovoljno da se jedan početnik u trudnoći (pogotovo ako je prije jeo meso) zdravo odnosi spram sebe (barem prvih nekoliko mjeseci dok ne stekne neka saznanja)...

    Drugo je kada ste već dugo godina u tome...

    A sada ću stvarno začepiti.... i ispričati se još jednom ako kome smeta moje mišljenje

  3. #103
    curly mama avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    347

    Početno

    ma moram i ja reagirat (za kraj )
    abonjeko, vidim da si me citirala, ali ja fakat nisam mislila na tebe konkretno...već onako, općenito. i to više na ljude koji jedu meso + nezdravo se hrane a daju si za pravo spočitavat mi nešto o tome što je zdravo a što nije...eto, mommy zato "teče im svinjska mast niz laktove". ali, možda si u pravo da je to "svisoka"
    osobno mislim da se i nismo tolko mimoišle...ali, s druge strane- zašto bi se svi oni koji ne jedu meso i morali full složit. pa imamo različite svjetonazore, uvjerenja i razloge zašto nešto jedemo ili ne jedemo.
    skidam kapu za uvažavanje i toleranciju.
    na kraju i MM je veliki mesojed, a njega uvažavam, toleriram...i volim 8)
    i on mene

  4. #104
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Upravo tu se nadovezujem na onu "filozofiju" koju si htjela da ti objasnim...lako je filozofirati o vegetarijanstvu, a da se isto nikada nije probalo...mnogi upućuju na mesnu prehranu u trudnoći jer misle kako je to opće društveno stajalište i da je sve izvan mesnih okvira prehrane "krivo"... Jesi li me sada malo bolje shvatila????
    ne!
    al' nema veze, pustimo to! mozes mi reci kaj ti je to u avataru? beba i ...???
    kaj je to bebi pored glave? uvijek sam se to pitala!

  5. #105
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Žao mi je ako sam nekoga uvrijedila
    ma daj, kaj brijes, nikog nisi uvrijedila! krivo smo te protumacile!
    no sikiriki!

  6. #106
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    Upravo tu se nadovezujem na onu "filozofiju" koju si htjela da ti objasnim...lako je filozofirati o vegetarijanstvu, a da se isto nikada nije probalo...mnogi upućuju na mesnu prehranu u trudnoći jer misle kako je to opće društveno stajalište i da je sve izvan mesnih okvira prehrane "krivo"... Jesi li me sada malo bolje shvatila????
    ne!
    al' nema veze, pustimo to! mozes mi reci kaj ti je to u avataru? beba i ...???
    kaj je to bebi pored glave? uvijek sam se to pitala!
    Nila i netom ubrana velika gljiva sunčanica... :D

  7. #107
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Abonjeko, meni je žao da sam krivo shvatio tvoj post.

  8. #108
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Abonjeko, meni je žao da sam krivo shvatio tvoj post.
    Hajde, ...i to je napredak...

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    52

    Početno Vegetarijanstvo

    Vegetarijanka sam već 12 godina (lakto vegetarijanac).
    U prvoj trudoći sam imala odlične nalaze (željezo na gornjoj granici) i rodila prirodno, zdravu bebu. Meso mu nikad nisam davala niti ga on želi, čak ni kada mi drugi pokušaju smuljati iza leđa. On sada ima 3 godine i nadprosječno je napredan i zdrav (nije što je moj .
    Doktori su me od početka podržavali, a moj me doktor samo savjetovao da jedem 2 jabuke dnevno, suhe marelice i dosta graha. Poznajem još nekoliko vegetarijanki koje su takođe rodile izuzetno zdravu djecu.
    Nema razloga za dvojbe glede vegatarijanstva, jer željeza ima u toliko mnogo namirnica, proteina takođe.

    Meni su puno gori nepismeni komentari tipa:
    -dijete nas iz stomaka gleda kako jedemo ćevape
    -nemaš pravo da mu to uskraćuješ
    -fetus želi meso
    -mozak će mu zakržljati...

  10. #110
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    -dijete nas iz stomaka gleda kako jedemo ćevape
    -nemaš pravo da mu to uskraćuješ
    -fetus želi meso
    -mozak će mu zakržljati...
    :shock: uzas!

  11. #111
    curly mama avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    347

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    -dijete nas iz stomaka gleda kako jedemo ćevape
    -nemaš pravo da mu to uskraćuješ
    -fetus želi meso
    -mozak će mu zakržljati...
    :shock: uzas!
    ma daaaaj!!!
    jedino što mogu reći je

  12. #112
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    Citiraj curly mama prvotno napisa
    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    -dijete nas iz stomaka gleda kako jedemo ćevape
    -nemaš pravo da mu to uskraćuješ
    -fetus želi meso
    -mozak će mu zakržljati...
    :shock: uzas!
    ma daaaaj!!!
    jedino što mogu reći je
    ne znam da li bi ti bas bilo da si trudna i da si okruzena takvim ljudima!

  13. #113
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, a najgore je što su pri tome smrtno ozbiljni i ostavljaju dojam jako ozbiljnih ljudi. Sjećam se.

  14. #114
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Imam ja isto tak sličnu situaciju. Ja sam naime "prisilni" vegetarijanac u trudnoći jer mi se meso i mesne prerađevine užasno gade. Organizam mi uopće ne traži meso, niti ga podnaša. Ja npr. mužu i sinu (mesožderi 1. klase) skuham najregularniji obrok, ali ja to isto nemogu jesti...

  15. #115

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    7

    Početno Zahvalnica iz Sarajeva

    wow, koje osvjezenje. I ja sam vegetarijanac, darling mi je vegan i ocekujemo 2 bebe u aprilu (danas saznali broj). Pregledala sam forume u BiH (zivim u Sarajevu), niti na jednom tema vegetarijanstva se ne pojavljuje, cak ni u sali. Cak su i kucni ljubimci nepretjerano pozeljni... Mojka doktorica me je samo cudno pogledala kada sam joj objasnila da sam ja vegetarijanac iz etickih uvjerenja, i da ne planiram promjeniti ishranu. Ucinilo mi je da ce me slikati i poslati pricu o meni kao o cudu... Uglavnom, hvala vam sto postojite, pravo ste ohrabrenje...

    Dijana

  16. #116

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    52

    Početno

    I ja sam ti Dijana vegetarijanac u Sarajevu, jedno mi dijete ide u vrtić gdje muku mučim sa tetama, drugo je na putu. Sa doktorima u trudnoći sam imala i imama vrlo pozitivna iskustva, ali kad se dijete rodi...e to je već frustracija...al ne bih da te prepadam.
    U svakom slučaju, tu sam da razmijenimo skustva.
    Sve najbolje ti želim!

  17. #117

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    7

    Početno

    yes, yes, yes, yes, yes....
    ova nasa mahala je kriza, svi samo brinu tudju brigu. Bolje je biti alkoholicar nego vegetarijanac jer je alkoholizam opste prihvacen hobi dok je vegetarijanstvo skoro kao homoseksualizam - bolest...
    O vrticu ne smijem ni misliti, sada cu samo da se fokusiram na bebe i bitku sa doktorima. Ako si vegetarijanac zbog zivotinja, hoces da te zovem kada budemo imali stand o vegetarijanstvu u Sarajevu?
    Nastavak kroz private messages

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    52

    Početno

    Super, može...vrlo rado!
    Baš sam se pitala ima li još vegetarijanskih roditelja u mom gradu-mahali.

  19. #119
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Da malo podignem temu svojom nedoumicom...

    Trebala bih pojačati unos omega 3 kiselina.
    Znam da one fore s lanenim uljem i sjemenkama koje prodaju vegetarijancima su bile i ostale samo fore.

    Imate li vi kakav savjet? Vegetarijanka sam i sama pomisao na one kapsulice s ribljim uljem mi povećava mučnine od kojih ionako još pomalo patim.

    Jeste li se vi ikada našle u ovakvoj dilemi i što ste napravile?

  20. #120

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    7

    Početno

    iskreno o tome nisam bas previse razmisljala. Krvna slika mi je bila dobra, mada mi je prosli put losija, ali s obzirom da nosim 2 bebe, cika-doktor kaze da ce biti super sretan ako ostane na ovom nivou.
    Vjerujem da omega 3 dovoljno unosis svakako redovnom hranom, sigurno grickas orahe (i grozcice), sjemenke tikve, koristis maslinovo ulje, a mozda i ulje ili sjemenke konoplje, ulje ili sjemenke soje. Mislim da se ne trebas o tome brinuti, eventualno se podsjeti izvora omege 3
    Ja sam isto uradila kada sam saznala da mi je zeljezo nisko.

  21. #121
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj the enchantress prvotno napisa
    Da malo podignem temu svojom nedoumicom...

    Trebala bih pojačati unos omega 3 kiselina.
    Znam da one fore s lanenim uljem i sjemenkama koje prodaju vegetarijancima su bile i ostale samo fore.

    Imate li vi kakav savjet? Vegetarijanka sam i sama pomisao na one kapsulice s ribljim uljem mi povećava mučnine od kojih ionako još pomalo patim.

    Jeste li se vi ikada našle u ovakvoj dilemi i što ste napravile?
    Trudnice, nemojte čekati nalaze krve slike da nešto poduzmete...ja već godinama uredno koristim laneno ulje (kapsule - što nije nikakva fora) za nadoknadu omega 3...

    Ono što je još važnije za vegetarijance i ine korisnike prehrane čija se svakodnevica ne bavi mesom, jest B12..... nije ga moguće koristiti samoga (jedino injektiranjem) pa ga pijem uz mnoštvo drugih vitamina B skupine....ali, trudnice bi se oko svakog naknadnog uzimanja vitamina trebale svakako konzultirati sa svojim liječnikom...

  22. #122
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Trudnice, nemojte čekati nalaze krve slike da nešto poduzmete...ja već godinama uredno koristim laneno ulje (kapsule - što nije nikakva fora) za nadoknadu omega 3...
    Ima tema na Forumu gdje je Davor pisao o iskoristivosti omega3 iz lanenog ulja (kod žena, ako se dobro sjećam 10%). E sada, to mi se činilo vrlo malo.

    Druga je stvar što sam pretražujući site-ove o ovoj temi naišla na podatak da ljudski organizam nije u stanju iskoristiti cijelu molekulu ili kaj god omega3 koja dolazi iz biljnih izvora, već samo jedan dio, koji ima svoj naziv a trudnički sam ga zaboravila.

    U tom je tekstu nadalje bilo riječi o tome kako niti ribe nisu po defaultu bogate omega3 kis. već jedu alge koje to jesu, no u njihovom se tijelu zatim događa neki "proces obrade" koji ljudima kasnije omogućava da iskoriste cijelu omegu3.
    Kaže se i da se radi na tome da se dobije iz algi takav oblik koji bi vegetarijancima ponudio cjelovito rješenje.

    Eto, tu leži moja trudnička nedoumica. Ne mogu sada naći link, a niti sama nisam sigurna više tko koga gdje i kako mulja...počevši s lanenim uljem do ovog s ribicama i iskorištavanjem samo dijela omege3 kod veggija.

    Molim Davora da ako ima nekaj vrijednog za podijeliti da se javi i prosvjetli me.

    P.S. B12 pijuckam dodatno ako zafali! Tu nema brige, a i sva sreća na privat. labosima i svim mogućim pretragama koje nude.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno cjepivo, vegan

    Evo, vec duze vrijeme me nije bilo, malo smo bili zauzeti. Preselili smo se u Hrv, cak prosle godine. Pisala sam vec o veganstvu, cjepivima i sl. Danas mi je moj sestogodisnjak dao poruku od uciteljice da se u srijedu moraju svi doci cijepiti i slozio mi je finu pricu, pa sam mu morala u kratko objasniti da se nece cijepiti zbog toksina koje cjepiva sadrze.
    Prije upisa u prvi razred, otisao je na sistematski i prosao sve testove, jezik je savladao odlicno i nije imao ama bas nikakvih problema. Doktorica je bila odlicna i samo me je trazila potpis da odbijam cijepivo. U srijedu se necemo niti pojaviti, iako sam mislila samo opet ponuditi potpis, pa cu vidjeti ako uspijem.
    Inace oba moja djecaka su vegani (citava obitelj) i stvaaarno smo odlicnog zdravlja. Najvise me ovdje u Hrvatskoj smetaju ljudi koji mi nabacuju osjecaj da stetim svojoj djeci i sl. Ali i to me brzo prodje. Najgore je na rodjendanima.
    Dobrovoljno dajem krv svako 4 mj. i imam odlicno zeljezo. Spirulina i green shakes cine cuda!!
    Svim trudnicama bih preporucila sto vise zeleno (a to je najbolje smiksati), spiruline, zelene magme, domaceg i bez pesticida i naravno sunce (osim ako je vanka 35C ). Zasto se zimi razbolimo lakse? MOje misljenje je da nam fali D vitamina, sunca i boravimo u zatvorenim prostorijama. Usto, jedemo i manje svjezeg voca i povrca i to nam je odlican recept za prehladu, gripu i ostalo.. Mi u Dalmaciji imamo dosta Bure, ali to ne znaci da ostajemo u kuci. Samo ako nije orkanska! Cak i kad je kisa, moji decki vole obuci kisne cizme i setati po lokvama, traziti puzeve i sklanjati ih u travu da ih ne zgaze. Sto vise vanka to bolje. Nadjite razlog, prosetajte psa, djecu, muza... I pozdrav svima, zelim puno zdravlja i petrusima!

  24. #124

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    7

    Početno

    hajde nam malo vise napisi o cjepivu? Molim teeeee...
    Mada pravo puno citam, i dalje ucim. Moj muz je vegan, ali moram priznati da ne raspolaze sa bas previse info... Nasa prehrana je 90% veganska, sto ce i djeca da "naslijede".
    sto se tice okoline, priznajem da se radujem sto necemo zivjeti u Bosni jer ako svojoj mami ne mogu objasniti da vegetarijanstvo nije los odabir, kome mogu. Ne mislim da ce slanina "podici djete na noge"...
    i jos jedno pitanje - zelatina. Na stranim slatkisima pise da je "beef", ali na ovim s nasih prostora nista ne pise. Sumljam da to znaci da je biljna, ali svjedno ne jedemo nista sa time. Savjet?

  25. #125
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj marilu prvotno napisa
    Najgore je na rodjendanima.
    marilu ...imamo isti problem

  26. #126

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    52

    Početno

    Koliko znam Omega 3 kiselina ( a nevjerovatno je koliko je jak marketing osvijestio ljude o tim kiselinama, ko da nikad prije nismo živjeli bez njih) ima u maslinovom ulju, bademima, pšeničnim klicama.
    Što se tiče želatine, sve su životinjske, samo se ove beef navode zbog Muslimana, jedino je agar-agar biljna zamjena za želatinu.

  27. #127
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Dijana.m prvotno napisa
    hajde nam malo vise napisi o cjepivu? Molim teeeee...
    Mada pravo puno citam, i dalje ucim. Moj muz je vegan, ali moram priznati da ne raspolaze sa bas previse info... Nasa prehrana je 90% veganska, sto ce i djeca da "naslijede".
    sto se tice okoline, priznajem da se radujem sto necemo zivjeti u Bosni jer ako svojoj mami ne mogu objasniti da vegetarijanstvo nije los odabir, kome mogu. Ne mislim da ce slanina "podici djete na noge"...
    i jos jedno pitanje - zelatina. Na stranim slatkisima pise da je "beef", ali na ovim s nasih prostora nista ne pise. Sumljam da to znaci da je biljna, ali svjedno ne jedemo nista sa time. Savjet?
    Nije biljna.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    7

    Početno

    Hvala na potvrdi... Toliko o bombonama... Vecini omiljenih mi karamelica...

    ali bez toga se moze, dobro je za liniju

  29. #129
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj Vrinda prvotno napisa
    Što se tiče želatine, sve su životinjske, samo se ove beef navode zbog Muslimana, jedino je agar-agar biljna zamjena za želatinu.
    i pektin.
    http://www.e-brojevi.udd.hr/440.htm

  30. #130
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    the enchantress, a zbog čega želiš pojačati unos omege? Nemoj se dati zaplašiti marketingom koji navodi da je on toliko nužan. Ako se hraniš izbalansirano, nema straha, kao ni potrebe da ga dodatno unosiš. Grickaj orašaste plodove (najviše šaku dnevno) i uživaj u trudnoći.

    Inače, ja sam vege već 14godina. Cijelu trudnoću nisam popila ni jednu tabletu vitamina, osim magnezija radi kontrakcija, jer ne vjerujem u toliku potrebnu za njima.

    O cijepljenju vam se dosta raspravljalo na pdf-u Zdravlje djece, čini mi se, pa tamo pogledajte.

  31. #131
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa
    the enchantress, a zbog čega želiš pojačati unos omege? Nemoj se dati zaplašiti marketingom koji navodi da je on toliko nužan. Ako se hraniš izbalansirano, nema straha, kao ni potrebe da ga dodatno unosiš. Grickaj orašaste plodove (najviše šaku dnevno) i uživaj u trudnoći.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    7

    Početno pektin

    ma zbuniste vi mene sa ovim pektinom. Koliko ja procitah i na ovom site koji je dat i na drugim, izvor pektina su biljke. Ali posto ja znam preskociti po koji red, ispravite me ako sam sta fulala...

  33. #133
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uh cure, ja imam skroz drugačiji problem. Lakto sam vegetarijanka več skoro 14-15 godina, više ni ne brojim.

    U prvoj trudnoći sam bila apsolutno poludila za ribom...i na kraju sam tih nekoliko mjeseci jela, iako nevoljko, al to je bilo hiper jače od mene.

    Sad sam trudna sa blizancima, i ne mogu vam opisati moju žudnju za mesom. Od jutra mislim samo o koljenicama, gulašu, janjetini, teletini, goveđoj juhi...ono KATASTROFA.

    Nema šanse da pojedem iti jedan komad mesa, a znam da proteina dovoljno uzimam, krva slika mi je super, i stvarno jako jako pazim na to.
    Jednostavno neznam kako da prekinem to mučenje. Jer zaista ne mogu vam opisat kako se osječam. Čak mi je i odurni smrdljivi pečeni odojak nešto što bi sad tako s gustom smazala.

    Inaće sam vegetarijanka iz etičkih razloga i ne želim zbog nekoliko mjeseci trudnoće "past" a znam kad bi i pojela komad mesa da bi se mrzila i ne bih bila zadovoljna. Al želja je tu. Jel nekoj od vas tako?

    I btw. u ovih 14-15 godina nisam u jednom trenu pomislila da bi volila pojest mesa, a sad stvarno nosim 2 mala karnivora koja me pikaju iznutra

  34. #134
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Uh cure, ja imam skroz drugačiji problem. Lakto sam vegetarijanka več skoro 14-15 godina, više ni ne brojim.

    U prvoj trudnoći sam bila apsolutno poludila za ribom...i na kraju sam tih nekoliko mjeseci jela, iako nevoljko, al to je bilo hiper jače od mene.

    Sad sam trudna sa blizancima, i ne mogu vam opisati moju žudnju za mesom. Od jutra mislim samo o koljenicama, gulašu, janjetini, teletini, goveđoj juhi...ono KATASTROFA.

    Nema šanse da pojedem iti jedan komad mesa, a znam da proteina dovoljno uzimam, krva slika mi je super, i stvarno jako jako pazim na to.
    Jednostavno neznam kako da prekinem to mučenje. Jer zaista ne mogu vam opisat kako se osječam. Čak mi je i odurni smrdljivi pečeni odojak nešto što bi sad tako s gustom smazala.

    Inaće sam vegetarijanka iz etičkih razloga i ne želim zbog nekoliko mjeseci trudnoće "past" a znam kad bi i pojela komad mesa da bi se mrzila i ne bih bila zadovoljna. Al želja je tu. Jel nekoj od vas tako?

    I btw. u ovih 14-15 godina nisam u jednom trenu pomislila da bi volila pojest mesa, a sad stvarno nosim 2 mala karnivora koja me pikaju iznutra
    RozaGroza....nemoj biti isključiva....poslušaj svoje tijelo....ako malo bolje pročitaš gornje postove vidjeti ćeš da ja zauzimama stav da vegeterijanac treba biti iz takvih razloga koji su temeljeni isključivo na informiranju, a ne na osjećajima.....nema potrebe da se mrziš ukoliko pojedeš išta mesno, jer to tvoje tijelo traži...

    Ja sam isto tako već dugo na makrobiotici, ali pred kraj trudnoće sam dobila strašno jaku želju za pohanim pilećim mesom (što mi je fujjjjjj već dugo)...tako sam jedan dan kupila pileća prsa, spohala ih i najela se do mile volje.....puuuuuno bolje sam se osijećala....iako, po zdravstvenom stanju, nisam imala nikakve potrebe za tim....i to je bio taj jedan jedini put da sam osjetila želju i zadovoljila je....

    Nemoj biti rob svojih uvjerenja, budi fleksibilna....

    Inače, i ja sam iz DBK-a....

  35. #135
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Cool!

    Ma zatomljujem nekako to mesožderstvo nadajući se da ču se sutra probudit i više ga neče bit
    A iskreno mislim, iako je kokoš isto što i praščić itd. da osječam potrebu za pohovanom piletinom to bi lakše podnjela nego ovo. Ja stvarno patim za onim najgorim od najgoreg. Mislim, dosta je reći svinjske koljenice i janjetina

    Onaj bio-bio od mene živi, stalno kupujem seitan dimljeni ovakav onakav, kobasice, tofu...ma sve samo da začepim ovog vražička na ramenu ha ha ha a kad mm navečer sebi uzme pancete, meni suze dođu na oći...Ma strašno nešto, a opet smješno, da mi je neko reko da ču se tako osječat rekla bi nema šanse...

  36. #136
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    RozaGroza, u principu je neko nepisano pravilo da se u trudnoći jede meso, ako se osjeti snažna želja za njime. E sad, svatko od nas treba sam odvagati i odlučiti što i kako.
    Moja osobna odluka je bila da ako osjetim takvu potrebu u trudnoći, neću je ignorirati pod pretpostavkom da moje tijelo/beba iz nekog razloga to želi, na stranu što ne vidim u mesu nikakve korisne nutritivne vrijednosti koje inače ne mogu nadoknatiti u svojoj prehrani, a mogu samo unijeti tonu antibiotika, andrenalina i sl. Ne moram ti ni govoriti da sam se doista toplo nadala da do toga neće doći jer ne mogu zamisliti da žvačem meso. Na moju sreću to se nije dogodilo.

    I ne pretjeruj sa seitanom jer je bogat proteinima koji su ti doista sad iznimno potrebni, ali opet ne u prevelikim količinama. [/b]

  37. #137
    the enchantress avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    767

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa
    the enchantress, a zbog čega želiš pojačati unos omege? Nemoj se dati zaplašiti marketingom koji navodi da je on toliko nužan. Ako se hraniš izbalansirano, nema straha, kao ni potrebe da ga dodatno unosiš. Grickaj orašaste plodove (najviše šaku dnevno) i uživaj u trudnoći.

    Inače, ja sam vege već 14godina. Cijelu trudnoću nisam popila ni jednu tabletu vitamina, osim magnezija radi kontrakcija, jer ne vjerujem u toliku potrebnu za njima.
    I MM i ja smo također vege već preko 15 godina i nikada nismo uzimali tabletice ukoliko to nije pokazala krvna slika ili sl. Redovito smo se testirali u Tlabu i moje zadnje testiranje prije trudnoće je pokazalo da je sve ok, iako su omege bile tako tako. Sada se više ne mogu ići istestirati jer trudnice ne smiju.

    Pretpostavila sam da mi ih vjerojatno nedostaje zbog pretjeranog povraćanja prva 4 mjeseca kada više nisam jela nego što jesam, a i sada mi svi orašasti plodovi padaju koma na želudac i često ih, da oprostite, povratim.

    No, dobila sam pismo od začetnice makrobiotike (iako mi nismo makrobiotičari) na tu temu i ono me smirilo što se tiče omega.
    Iako još uvijek vjerujem u one stvari koje je netko pisao da naš organizam nema tu veliku sposobnost pretvorbe ALA kiseline iz lanenog ulja u DHA i EPA kiseline.

    Uvijek sam mislila da ću se u trudnoći hraniti još kvalitetnije nego ranije, no više uopće ne mogu jesti integralnu rižu, zobene, prosene pahuljice, zob, ječam, amaranath, integralni kruh...sve mi to teško pada na želudac.
    A da ne kažem da smo posadili bundeve k'o u priči a da ju ne mogu vidjeti.

    Je li ijedna od vas imala takvih problema?

  38. #138
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Indi mene jedino buni to što ja imam potrebu za tom vrstom mesa za koju sigurno znam da ne da nije zdrava nego je totalna KOMA, panceta, janjetina, sve ono hard core crveno meso. Možda da baš osjetim potrebu za ribom il nekom piletinom il nečim, što još kao mogu progutat da je zdravo, bi pojela, al ovako sam stvarno zbunjena. Sigurno svinjska koljenica ne može dati ništa dobro mojim bebama a ni meni, osim možda visokog tlaka :/ Mislim da ču se jednostavno nekako morat izborit s hormonima, a jučer sam ponovno vadila krvu sliku pa ćemo vidjet jel možda vrijednost nečega pala. Kako tvoa bublica???

    Enchantress ja donekle imam sličan problem, integralno što sam prije obožavala, sad je BLJAK, osim crnog kruha koji prije nikad nisam volila sad ga obožavam (inače ni ne jedem kruh uopče). A svi ti orasi, kikiriki, lan, buča...Ajoj, užas! Čak moja najdraža doručak mučkalica: zobene pahuljice + bučine sjemenke + lanene sjemenke + jogurt mi sad da oprostiš smrdi na gov*o i ne mogu više ni jedan zalogaj pojest jer me cijelu zgadi.
    Uh da ne spominjem da sam prvo tromjesečje jela nešto neopisivo ogavno, što si nisam učinila več jedno 15 godina...svako 2 dana za ručak prigana jaja na oko i pomfri :shock: a to stvarno mrzim...sva sreča ta faza je završila kako sam ušla u 12 tjedan...

  39. #139
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Indi mene jedino buni to što ja imam potrebu za tom vrstom mesa za koju sigurno znam da ne da nije zdrava nego je totalna KOMA, panceta, janjetina, sve ono hard core crveno meso. Možda da baš osjetim potrebu za ribom il nekom piletinom il nečim, što još kao mogu progutat da je zdravo, bi pojela, al ovako sam stvarno zbunjena. Sigurno svinjska koljenica ne može ...
    Nemoj misliti da je piletina "zdravija" od, recimo, pancete....očito je da tvoje tijelo traži nešto čega u panceti ima....piletina je, po mojem skromnom mišljenju, još i veća KOMA od svinjske koljenice....crveno meso barem u sebi nekog vraga ima, ali piletina apsolutno ništa posebno! :/

  40. #140
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    RozaGroza,piletina ti je skoro najnezdravija jer sadrži puno hormona rasta koji posebno lupaju štitnjaču. Nadam se da će ti brzo proći ta "opsjednutost" i držim fige za što god se odlučila: ili jesti ili ne.

    Moja bublica je super, hvala na pitanju



    the enchantress, koliko znam TL testiranja su potpuno nepouzdana i ja im ne bi vjerovala, no... Vezano za prehrambene navike prije i u trudnoći: i ja sam se "nezdravije" u trudnoći hranila u smislu da me lupala želja za slatkim kao luda, pa sam ga jela kontrolirajući se koliko mogu :mrgreen, a par puta sam i pomela čipi čips, pomfrit i sl., što inače jedem valjda par puta godišnje.
    Sjećam se kad mi je prijateljica koja je bila trudna 2mj.više od mene rekla da se ne može iskontrolirati kad je u pitanju čipi čips i da zna kako je nezdrav,ali da ga ona mora pojesti, a ja sam se tad u sebi čudila tome kako se ne može skontrolirati...sve dok mi se nije isto dogodilo... I isto kao i tebi i meni su se neke žitarice više jele, a neke uopće ne. Amarant sad stavljam u juhu, kao i zobene pahuljice jer mi tako više odgovara.Od povrća brokulu nisam mogla na oči.

    AKo ti žitarice teže padaju na želudac, pokušaj ih duže namakati u vodi, čak i rižu, a npr slanutak i 24sata prije kuhanja, kako bi ti bili probavljiviji.

  41. #141
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa
    Vezano za prehrambene navike prije i u trudnoći: i ja sam se "nezdravije" u trudnoći hranila u smislu da me lupala želja za slatkim kao luda, pa sam ga jela kontrolirajući se koliko mogu :mrgreen, a par puta sam i pomela čipi čips, pomfrit i sl., što inače jedem valjda par puta godišnje.
    Baš sam u tijeku s čitanjem knjige J.Boban Pejić "Za bebe i djecu valjda po n-ti put koja kaže kako svakodnevna potreba za slatkim može značiti kako nešto nedostaje u vašoj prehrani (često su to bjelančevine!)

    Što se RozeGroze tiče, Pejička je potvrdila moju tezu, a ta je da "nije strašno pojedete li namirnicu koja nije u kategoriji prirodne prehrane (naravno, pod uvjetom da to nije često) sve dok ne uzmete proizvod koji šteti razvoju djeteta (kava, cigarete, alkohol)".

    Što se slabokrvnosti tiče, zaista je česta u trudnica jer je "željezo neophodno u stvaranju posteljice i bebe. Javlja se zbog nedovoljno kvalitetne prehrane koja se sastoji od šečera, voća, velikih količina tekućine i opčenito rafiniranih proizvoda. Prehrana temeljena na žitaricama, povrću i mahunarkama najbolji je lijek za slabokrvnost, a osobito su važan izvor željeza alge, sjemenke, orašasti plodovi. Cjelovite žitarice, za razliku od rafiniranih (bijela riža, bijela tjestenina i sl.) također sadrže željezo. Osim hrane, važna je i fizička aktivnost koja sprječava slabokrvnost. I spirulina se koristi pri pomanjkanju željeza.

    Imajte na umu da se uzimanjem farmakoloških preparata na bazi željeza uglavnom ne postižu povoljni rezultati (štoviše, mogući su i probavni problemi) jer se oni teško razgrađuju i apsorbiraju u organizmu. Jednako tako, mliječni proizvodi otežavaju iskorištavanje željeza u našem organizmu, pa ako ih ne želite isključiti iz prehrane, barem ih nemojte konzumirati s namirnicama koje su izvor željeza."

    Uglavnom, najtoplija preporuka je da pročitate knjigu ukoliko vas zaista zanima kvalitetna i dostatna prehrana.



    Jadranka i ja smo se složile i u jednom, gore ključnom okidaču za raspravu (pogledajte topic odpočetka), govoreći da je važna edukacija. Jer opasnosti upravo leže u isključivosti i fanatizmu.

    Još nešto, ako niste vegetarijanka/makrobiotičarka "trudnoća nije vrijeme za radikalne promjene. Želite li se hraniti makrobiotički, prehranu počnite mijenjati barem godinu dana prije nego namjeravate ostati u drugom stanju ili to činiti postupno tijekom trudnoće i kada rodite."

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    da prijavim sebe na topiku.
    za sada zbog mucnina jedem samo voce i povrce i to sirovo, pomalo i juhe. prva krvna slika je bila sve ok, sada cemo saznati za koji tjedan.
    na sta trebam posebno paziti?

  43. #143
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Arkana cestitam

    Samo jedi redovno jer su na prazan zeludac mucnine gore. Kad prestanu, jedi vise zelenog lisnatog i to je to.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    hvala MArta
    jedem zelenog lisnatog povrca puno i kisele krastavce.
    nadam se da ce bebica uzeti sve sto joj treba.

  45. #145
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    preporučam ti i da malo povećaš suho voće, zbog magnezija, željeza i drugih minerala. posebno suhe šljive i marelice.
    također pazi na redovan unos orašida, ako ne jedeš ribu.

  46. #146
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Kod suhog voća, osobito marelica, treba paziti da nisu tretirane sumporom. Razlika je očita - netretirane "vuku" na smeđe, dok su sumporene k'o cekini.

  47. #147
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Kod suhog voća, osobito marelica, treba paziti da nisu tretirane sumporom. Razlika je očita - netretirane "vuku" na smeđe, dok su sumporene k'o cekini.
    Isto kao i kod smokava....

  48. #148

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Da, znam za ovo, hvala Davore sto si me podsjetio.
    ja nisam mogla nista suseno do danas, jer ima secera, a secer mi provocira mucnine. Danas sam jednu sljivu pojela.
    ne mogu ni kostenjasto voce kao prosli tjedan. u ovome bebici pasu samo limune, narandje, kisele krastavce i juha od brokula.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    146

    Početno

    Ja u trudnoci jedem meso, ali sam prilicno zapostavila ribu, jer mi tako organizam sada funkcionise. Da li je to problem?

  50. #150

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    146

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa
    preporučam ti i da malo povećaš suho voće, zbog magnezija, željeza i drugih minerala. posebno suhe šljive i marelice.
    također pazi na redovan unos orašida, ako ne jedeš ribu.
    Jedem indijski orah svaki drugi dan. Da li je to dovoljno?

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •