Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 305

Tema: vegetarijanstvo u trudnoći

  1. #201
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ma hajde molin te lipo

    osim vegija koji su se okrenuli toj prehrani radi kvalitete nutrijenata, ostatak ljudstva šopaju klince krafnama, hrenovkama, čevapima, mlincima, fornetima ....

    po tome što si napisala ispada da za razvoj klinca treba više znanosti nego za lansirati space shuttle

    ako su ljudi izrasli , relativno zdravi, na klasičnoj zagorskoj prehrani, koja ima bazu i svinjskim djelovima, brdo kumpira, kruha, udio vlakana iz zelenih listova je minimalan, cca 1 porcija na dan .. onda je vegetarijanska ili makrobiotička prehrana u debeloj prednosti

    omega 3 ima u lanenim sjemenkama
    pošto su vegani živi, znači da imaju dovoljno željeza i kalcija

    integralni rižot sa mješanim povrčem i sok iz sokovnika od jabuke će uvjek potući pizzu iz fast fooda i Colu

  2. #202
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Go MGrubi Go!
    Slažem se s tobom 100%

    Ja bi uvijek radije da mi dijete jede kuhanu ciklu, brokulu, malo sira, maslinovog ulja itd. nego pizzu ili čevape. Nažalost čača mu je okorjeli mesožder pa ćemo morat nač kompromis, rekla sam ako vidim da dijete baš bude htjelo meso a jest če ga, neću mu ja zabranjivat, ali uvjet je da bude organic free range. Ono pakirano govno iz Konzuma ne ulazilo u moju kuču!

  3. #203
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    E ovog sam se i pribojavala-ipak je krenulo na puko bezargumentirano prepucavanje. Pa ko je bolji-naši ili vaši.
    Iz principa nisam nasjedala na insinuacije da su pristalice tradicionalnog načina prehrane hrpa žderača smeća i fast fooda-ali sad moram reagirati.
    Moja djeca jedu pomno biranu hranu-dida i baka imaju vrt i voćnjak, teta uzgaja piliće, a meso kupujemo što iz domaće proizvodnje, što od biranih mesara. Ribu jedemo u izobilju iz našega mora- imamo barbu.....
    Najdraže im je recimo kad bacimo mrežu ispred kuće na moru i ulovimo gavuniće, pa ih skupa očistimo i svježe poklopamo.
    Pravi smo barbari-nema šta...
    Tu i tamo kupimo nešto na placu-opet od istih baka.
    Jagode smo kupovali direktno s plantaže u Brezovici i cure su ih pojele par kašeta ove sezone.
    Ma ja samo hoću reći-nije lijepo govoriti bez argumenata kako mi svi drugi nemamo pojma.
    Upravo zbog velike brige koju i ja posvećujem prehrani svoje djece
    želim istaknuti važnost da se svakako kod bilo kakvih režima prehrane (opet samo kod djece) treba posavjetovati sa strukom i ništa više.

  4. #204
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zasto bi se pobogu morali savjetovati sa strukom oko svakog rucka? Mi ne zivimo u podrucju koje nam klimatskim prilikama uvjetuje manjak hrane, bas naprotiv, izbor hrane koja nam je dostupna je pogolem. Pa su nam i mogucnosti velike.
    Da nam je izbor namirnica ogranicen mozda bi kakva konzultacija s nekim tko zna vise i imala smisla, ovako je to samo trazenje kruha preko pogace.
    Zdrav razum je ono sto nam treba za zdrav zivot.

  5. #205
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    ako su ljudi izrasli , relativno zdravi, na klasičnoj zagorskoj prehrani


    Mislim da si sama odgovorila ono što ni ja ne bi bolje: jedina ispravka temelj nije svinjetina, jer meso je za staru zagorsku kuhinju bilo skupo i činilo je manji dio dnevnih obroka, a prije svinje bi istaknula zagorskog purana...
    Kuhalo se raznovrsno-od povrća sa vrta puno čušpajzeka, od brašna s a staroga mlina puno finih štrukleca s sirom od domaće kravice-i ljudi su stvarno izrastali relativno zdravi...
    Tradicionalna kuhinja je nešto čemu se treba i vraćati bez pretjeranog filozofiranja...

  6. #206
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    A zašto pobogu ne-pa zadirete u način prehrane svog djeteta .
    Ne treba za svaki ručak ići doktoru-ali puno vas mladih mama ovdje čita i misli ok i mi ćemo biti vegetarijanci kad i njihova djeca mogu.
    Lijepo isključe namirnice animalnog porijekla, pa onda zašto ikoga tražiti savjet kad je to sve tak lijepo, zdravo. i nadasve humanoh karaktera...
    Nije li takva poruka neodgovorna.
    Ja se ovdje od početa svojih postova zalažem samo za to i ponavljam
    KAD SE RADI O BILO KAVOJ INTERVECIJI U PREHRANI DJECE TREBA ZATRAŽITI STRUČNU POMOĆ
    Pa nisam valjda nekoga s time uvrijedila-pa kad se recimo dogodi da dijete oboli od celijakije ili dijabetesa nije nikom palo na pamet da na svoju ruku kreira prehranu i uvodi restrikcije bez savjeta...
    Ajmo svi malo - pa niko nikome ništa ne zamjera.

  7. #207
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj maribel prvotno napisa
    Mislim da si sama odgovorila ono što ni ja ne bi bolje: jedina ispravka temelj nije svinjetina, jer meso je za staru zagorsku kuhinju bilo skupo i činilo je manji dio dnevnih obroka, a prije svinje bi istaknula zagorskog purana...
    Kuhalo se raznovrsno-od povrća sa vrta puno čušpajzeka, od brašna s a staroga mlina puno finih štrukleca s sirom od domaće kravice-i ljudi su stvarno izrastali relativno zdravi...
    Tradicionalna kuhinja je nešto čemu se treba i vraćati bez pretjeranog filozofiranja...
    MM je zagorac i njegovi frendovi

    varivo sa keljom ima 80% manej kelja nego u mojem vlaškom varivu
    blitvu ... to na tržnici ne prodaju na kile, negpo na stručke

    za ručak je minimalno 2 vrste mesa, a u dane kad je varivo ... opet puno mesa

    ja nisam vegi, moja prehrana je mediteranski tip: lešo povrće ...

    na svaki nagovor da moj dragi proba blitvu, špinat, kelj, cvjetača, tikvice ... dobijem odgovor: sa tim se kod nas svinje hrani
    on to nije jeo u djetinstvu

    ne znam kakva im je bila prehrana prije 50 g, ali znam kakav je bila u zadnjih 20 g
    i to je .... nezadovoljavajuće

  8. #208
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    stručna intervencija je potrebna kad nastane problem:
    -nisko željezo
    -manjak vitamina
    -manjak minerala
    -slab imunosustav

    ne prije
    i to vrijedi za sve načine prehrane
    ne samo za manjinske skupine


    e i ja sam ti 'mediteranac' naklonjen sirovoj hrani
    trudim se da mala preuzme što više mojeg menija, nema zabrane

    da vegani nisu na 100% pravom putu dokazuje manjak B12, kojeg nikako ne mogu naći u ne-životinjskim namirnicama

  9. #209
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa... moglo bi se tu još svašta dodati. Pod broj jedan malo nečistoće. Ako se postulira da su nam preci bili voćojedi, onda to znači da su se hranili zrelim voćem onako s drveta, direkt i bez pranja. Lako je naći i dokaze - vidimo u boji, u stanju smo ispljunuti hranu koja nam nije OK i dobro podnosimo neke količine alkohola. To sve znači da našim precima nije nedostajao B12.
    Povrće, žitarice i na kraju meso su samo posljedice oportunističke prednosti kod preživljavanja, a ne prirodna prehrambena orijentacija.

    Uostalom, problemi s B12 počinju kod koncentracija ispod 200pg/ml, a 200pg/ml uopće nije neka umjetnost postići. Mislim da je najveći problem vegana i makrobiotičara korištenje hrane bogate analozima B12 zbog kojih oni ubrzano gube B12 iz organizma. Marketing "zdrave hrane" ih uvjerava u suprotno, a oni su na gubitku.

  10. #210
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Maribel kao što je Marta rekla nije da živimo na Sjevernom polu i totalno smo needucirani pa nam treba netko tko če nam sastaviti jelovnik za djecu! Hvala Bogu u Hrvatskoj stvarno ima zdrave hrane, još smo jedna od rijetkih zemalja gdje actually možeš znat da je ono što si kupila domaće i neprskano. Nije da želim tvoju struku napraviti nevažnom, al ja mislim da su nutricionisti potrebni više onim ljudima kojima prehrana na neki način stvara problem ili bi mogla biti rješenje nekog problema, a ako imam zdravo dijete i sama sam zdrava itd. ne vidim fakat čemu komplicirat i tražit "stručnu" pomoč oko toga što ču jest za ručak, kad ja osobno znam o prehrani više nego dobar dio pučanstva jer me to zanima i godinama proučavam hranu, namirnice, i kako ih najbolje kombinirati, spravljat, koje su potrebne svakodnevno koje ponekad itd.
    Uostalom struka je ona koja daje zeleno svjetlo Neskvik žitaricama, čoko bombicama, prezaslaženim muslama...sve ono što kupujemo pod "zdravo" a totalni je zapravo JUNK je struka pustila u prodaju!!! Ne vidim da je itko od nutricionista došao i rekao: Hej Pik pureča salama nije zdrava, ili Hej Kraš express nije zdrav, ili Hej Margarin nije zdrav! Mislim da u svojoj branši imate večih problema od edukacije veggie roditelja.

  11. #211
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Jezgrovito 8)

  12. #212
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Rozagroza, bravo!

  13. #213
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Uostalom struka je ona koja daje zeleno svjetlo Neskvik žitaricama, čoko bombicama, prezaslaženim muslama...sve ono što kupujemo pod "zdravo" a totalni je zapravo JUNK je struka pustila u prodaju!!! Ne vidim da je itko od nutricionista došao i rekao: Hej Pik pureča salama nije zdrava, ili Hej Kraš express nije zdrav, ili Hej Margarin nije zdrav! Mislim da u svojoj branši imate večih problema od edukacije veggie roditelja.
    _________________

    Teško da ovo drži vodu-nije na nutricionistu da nešto pusti ili ne pusti u prodaju-time se bave mjerodavne službe. Ne postoji zdravo i nezdravo na tržištu, već zdravstveno ispravno i zdravstveno neispravno. Pikova pureća u smislu ispravnosti može naći svoje mjesto na policama, a o vlastitom izboru ovisi što će završiti u košarici. Zdravstvene trvdnje u smislu povezanosti hrane i učinka na zdravlje isto je tako u nadležnosti mjerodavnih i pravila su u stvari vrlo stroga za dokazivanje istog. Očito sam dirnula u nešto za što tvrdite da ste u potpunosti informirani pa tu onda nema bojazni da ćete pogriješiti, ali pitanje se postavlja za roditelje koji to nisu ili misle samo da sve znaju.
    Neću više komentirati ovu temu budući nisam uspjela definirati ono bitno, odnosno potaći volju da se o bitnom raspravlja.

  14. #214
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A bez brige, zapravo si rekla puno više nego ti se čini.

    Uzgred, ako se nutricionisti ne vide pozvanima komentirati učinke loše pseudo-hrane poput margarina ili ekstrudiranih cerealija, pripravaka zasićenih MSG-om ili aspartatima, onda cijela ta struka nema apsolutno nikakvu svrhu. Svaki blento zna pročitati tablicu kalorijskih vrijednosti - zašto platiti nekome da tablicu čita umjesto tebe?

  15. #215
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Pa ne treba vam ni doktor medicine-lijepo sve piše na kutijici lijekova.
    I antibiotik ima opis djelovanja, kontraindikacije, nuspojave i doziranje na papiriću pa čemu onda ići kod liječnika....
    Možda bi se trebalo zapitati hoće li lavica prestati ići u lov i hraniti mlade zebrama, ako joj se slučajno koja učini simpatičnom.....

  16. #216
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    da simpatična .. ma delikatesna

  17. #217
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Razvoj nauke se odlikuje kako sve većim diferenciranjem pojedinim oblasti , tako i sve većom potrebom da se naučna dostignuća iz pojedinih oblasti koriste univerzalno. Iz ovoga slijedi da nutricionizam nastaje kao potreba današnje civilizacije da zna više o onome što unose kroz usta, kako to djeluje, i kako poboljšati učinak pojedinih namirnica. Nutricionizam ne bi bio priznat kada bi bio koristan sam sebi, očigledno je naveliko našao svoje mjesto, bar u zapadnijem svijetu. Da li se mi zdravo hranimo, i hoćemo li se mi zdravo hraniti nisu pitanja na koja bi ovdašnji nutricionisti trebali obraćati pažnju! Mislim da u ovom stadiju isprobavanja korisnosti nutricionizma, svakako treba prvenstveno staviti akcenat na edukaciju, ponavljanje onog što je utvrđeno nezdravo(pomfri, čips, hamburgeri, i slično)i naglašavanje onoga što je vrlo korisno( kupus, blitva, mrkva, riba). Jer u fazi kada nečemu nismo skloni da povjerujemo do kraja, bilo kakav kriticizam na naš račun može dovesti do toga da to potpuno odbacimo, ili čak radimo kontra.
    Nisam vegetarijanac(iz Bosne sam )ali zaista u posljednje vrijeme sve više jedem povrće, sirovo ili kuhano, pravim domaće sokove i džemove bez šećera, i jedem mlado i domaće meso(hvala Bogu, pa imam priliku da biram). Slažem se sa nekim ko je rekao nešto u smislu da je meso iz konzuma užas pravi, ali ja to nikada ne kupujem, idem na pijacu, u dobro isprobanu mesnicu, imam svoje vjerne dobavljače. Priuštim svojoj djeci i picu, i hamburger, i ćevape(sa puno luka), pokadkad i dec, dva kole, ali samo zato da se ne bi davili time kada mene nema tu!
    U našoj kući se puno truda ulaže da se svaki dan ima jedan topli, zdravi obrok, pokoja voćka, i dobra atmosfera za ručkom, iako je to često teško izvodivo, s obzirom na radno vrijeme današnjih roditelja. Mislim da se isplati, a nutricioniste molim, učite nas, ne napadajte, ubijedite me da probam, ja ću onda sama odustati od onoga što ne valja.

  18. #218
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Maribel, lavica po cijeloj svojoj konstituciji ima mogučnost ulova te simpatične zebre u 5 sekundi, dok ja bez puške i dobrog noža za oderavanje živine, nemam apsolutne šanse ni zeca uhvatit!

    Ja osobno smatram da je i onaj junk od vočnih jogurta sa 0,1 posto mlječne masti, i sirevi i povrče u Konzumu i sve to, totalno nezdravo...u to se svakako ubraja i meso koje možeš kupiti u mesnicama ili dučanima. A nutricionisti če ti nekad garant posavjetovat da je dobro uzet 1 jogurt dnevno jel tako? I to onaj kupovni, jel tako? E pa ako čemo toliko razgranat ovu raspravu, sve je to full nezdravo, i čisto sumnjam da u dučanima možeš naći 1% proizvoda za koje stvarno možeš reći da su zdravi.
    A mi koji smo toliko "needucirani" o prehrani i radije kupimo povrče na placu, sir od kumice, hodamo od eco imanja do eco imanja ne bili kupili zaista što zdravije namirnice, "sigurno" hranimo sebe i svoju djecu lošije nego oni roditelji koji kupe u mesnici lijep komad piletine ili junetine, pa to serviraju sa kuhanim ledo mrkvicama, pa dodaju malo zelene salate iz Konzuma, a za doručak su ponosno djetetu utrpali u zdjelicu neskvik sa ZDRAVIM vindija mljekom i još po mogučnosti to mljeko zagrijali u mikrovalnoj??

    Ako čemo več toliko zadirat duboko, onda vjerujem da i ti svoju dijecu hraniš nezdravo jer sam SIGURNA da im kupuješ stvari po dučanima, misleći da ako tvoje dijete popije čašu mljeka dnevno u sebe unese jako puno kalcija i vitamina, a zapravo unese milijarde antibiotika koji se nalaze u tom mljeku ne bili ga održali što duže valjanim i ukusnim.

    Fakat ne vidim smisao tvog pisanja, OK rekla si nam moramo pazit da dijeca imaju sve što im je potrebno, otkrila si nam toplu vodu, hvala, sve rečeno iza toga je skroz besmisleno jer kreče od pretpostavke da smo mi totalne neznalice i samo nas struka može spasit. A nažalost stvari koje si napisala sam slušala još ko tinejđerica, tako da nothing really new there, uključujuč i ovo o lavici i zebri, valjda najstarija usporedba korištena od strane nevegetarijanaca ikad!

  19. #219
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Maribel, lavica po cijeloj svojoj konstituciji ima mogučnost ulova te simpatične zebre u 5 sekundi, dok ja bez puške i dobrog noža za oderavanje živine, nemam apsolutne šanse ni zeca uhvatit!

    Ja osobno smatram da je i onaj junk od vočnih jogurta sa 0,1 posto mlječne masti, i sirevi i povrče u Konzumu i sve to, totalno nezdravo...u to se svakako ubraja i meso koje možeš kupiti u mesnicama ili dučanima. A nutricionisti če ti nekad garant posavjetovat da je dobro uzet 1 jogurt dnevno jel tako? I to onaj kupovni, jel tako? E pa ako čemo toliko razgranat ovu raspravu, sve je to full nezdravo, i čisto sumnjam da u dučanima možeš naći 1% proizvoda za koje stvarno možeš reći da su zdravi.
    A mi koji smo toliko "needucirani" o prehrani i radije kupimo povrče na placu, sir od kumice, hodamo od eco imanja do eco imanja ne bili kupili zaista što zdravije namirnice, "sigurno" hranimo sebe i svoju djecu lošije nego oni roditelji koji kupe u mesnici lijep komad piletine ili junetine, pa to serviraju sa kuhanim ledo mrkvicama, pa dodaju malo zelene salate iz Konzuma, a za doručak su ponosno djetetu utrpali u zdjelicu neskvik sa ZDRAVIM vindija mljekom i još po mogučnosti to mljeko zagrijali u mikrovalnoj??

    Ako čemo več toliko zadirat duboko, onda vjerujem da i ti svoju dijecu hraniš nezdravo jer sam SIGURNA da im kupuješ stvari po dučanima, misleći da ako tvoje dijete popije čašu mljeka dnevno u sebe unese jako puno kalcija i vitamina, a zapravo unese milijarde antibiotika koji se nalaze u tom mljeku ne bili ga održali što duže valjanim i ukusnim.

    Fakat ne vidim smisao tvog pisanja, OK rekla si nam moramo pazit da dijeca imaju sve što im je potrebno, otkrila si nam toplu vodu, hvala, sve rečeno iza toga je skroz besmisleno jer kreče od pretpostavke da smo mi totalne neznalice i samo nas struka može spasit. A nažalost stvari koje si napisala sam slušala još ko tinejđerica, tako da nothing really new there, uključujuč i ovo o lavici i zebri, valjda najstarija usporedba korištena od strane nevegetarijanaca ikad!
    X

    + maribel, ispravak netočnog navoda koji me bode već danima... makrobiotika podržava ribu i morske plodove, a ne obrnuto kako si rekla...što čini ogromnu razliku...
    + složila bih se s maribel u jednoj stvari (to sam već gore i spomenula)...postoji jako puno needuciranih vegge roditelja koji misle kako je dovoljno samo izbaciti meso iz prehrane da bi bilo dovoljno za stjecanje naziva vegge-a...znam takvh puno!!!!
    Ali, isto tako sam taj odabrani put svakog iole odgovornog roditelja potiče na edukaciju!

  20. #220
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ma ja osbono mislim da ti veggie koji su neodgovorni što se tiče prehrane su jednostavno nedogovrni što se tiče prehrane, i nema tog mesa koje če im djecu spasit. Ako jedu Junk kao vegetarijanci, jest če ga i kao mesožderi.

  21. #221
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Maribel, lavica po cijeloj svojoj konstituciji ima mogućnost ulova te simpatične zebre u 5 sekundi, dok ja bez puške i dobrog noža za oderavanje živine, nemam apsolutne šanse ni zeca uhvatit!

    Ja osobno smatram da je i onaj junk od voćnih jogurta sa 0,1 posto mliječne masti, i sirevi i povrće u Konzumu i sve to, totalno nezdravo...u to se svakako ubraja i meso koje možeš kupiti u mesnicama ili dućanima. A nutricionisti će ti nekad garant posavjetovat da je dobro uzet 1 jogurt dnevno jel tako? I to onaj kupovni, jel tako? E pa ako ćemo toliko razgranat ovu raspravu, sve je to full nezdravo, i čisto sumnjam da u dućanima možeš naći 1% proizvoda za koje stvarno možeš reći da su zdravi.
    A mi koji smo toliko "needucirani" o prehrani i radije kupimo povrće na placu, sir od kumice, hodamo od eco imanja do eco imanja ne bili kupili zaista što zdravije namirnice, "sigurno" hranimo sebe i svoju djecu lošije nego oni roditelji koji kupe u mesnici lijep komad piletine ili junetine, pa to serviraju sa kuhanim ledo mrkvicama, pa dodaju malo zelene salate iz Konzuma, a za doručak su ponosno djetetu utrpali u zdjelicu neskvik sa ZDRAVIM vindija mljekom i još po mogućnosti to mljeko zagrijali u mikrovalnoj??
    Ako ćemo već toliko zadirat duboko, onda vjerujem da i ti svoju djecu hraniš nezdravo jer sam SIGURNA da im kupuješ stvari po dućanima, misleći da ako tvoje dijete popije čašu mljeka dnevno u sebe unese jako puno kalcija i vitamina, a zapravo unese milijarde antibiotika koji se nalaze u tom mljeku ne bili ga održali što duže valjanim i ukusnim.

    Fakat ne vidim smisao tvog pisanja, OK rekla si nam moramo pazit da dijeca imaju sve što im je potrebno, otkrila si nam toplu vodu, hvala, sve rečeno iza toga je skroz besmisleno jer kreće od pretpostavke da smo mi totalne neznalice i samo nas struka može spasiti. A nažalost stvari koje si napisala sam slušala još ko tinejđerica, tako da nothing really new there, uključujući i ovo o lavici i zebri, valjda najstarija usporedba korištena od strane nevegetarijanaca ikad!

    Evo namučila sam se prvo dok sam ispravila pravopisne pogreške, a krive navode ne znam ima li i smisla.
    Sad ću tek dobiti po nosu....
    Ma nemojte me krivo interpretirati lijepo Vas molim.
    Jako ste gnjevni za nekoga tko tvrdi da ne jede meso-mislila sam da upravo u ovoj skupini ljudi ima malo gnjeva, puno tolerancije i otvorenog duha,jer ne jedete hormone skrivene u mesu, antibiotike i da ne nabrajam....

  22. #222
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Evo još jednog klasičnog stereotipa: svi smo mi Harekrišna i nesposobni za živciranje i raspravu!

    A to za pravopis, za moje č i ć svi znaju nije nikakav poremečaj uzrokovan vegetarijanstvom, a nije mi baš lako ne imat tipfelere dok ležim 24/7 i čuvam trudnoču pa ču ovu opasku pripisat tvojoj frustraciji da nam nametneš DOBRONAMJERNO svoje stručno mišljenje!

  23. #223
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa
    Evo još jednog klasičnog stereotipa: svi smo mi Harekrišna i nesposobni za živciranje i raspravu!

    A to za pravopis, za moje č i ć svi znaju nije nikakav poremečaj uzrokovan vegetarijanstvom, a nije mi baš lako ne imat tipfelere dok ležim 24/7 i čuvam trudnoču pa ču ovu opasku pripisat tvojoj frustraciji da nam nametneš DOBRONAMJERNO svoje stručno mišljenje!
    Sve oprošteno-ovo su naime drugi hormoni i imam potpuno razumijevanje
    I ono ležim i režim-stoji.
    Nisam nimalo frustrirana niti namećem ikome svoje stručno mišljenje.
    Stereotipi na račun svejeda=hrpa žderača smeća bili su ovdje više puta iznešeni. Ja dapače uvažavam vegeterijanski način prehrane za odrasle i sama ga smatram odličnim izborom za odrasle populacije.
    No kako se ovdje radi o Forumu Roda, trudnoći i djeci smatrala sam bitnim raspravu na temu prehrane djece vegeterijanaca.
    Eto ovo za kraj i više no coment.

  24. #224
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj maribel prvotno napisa
    Jako ste gnjevni za nekoga tko tvrdi da ne jede meso-mislila sam da upravo u ovoj skupini ljudi ima malo gnjeva, puno tolerancije i otvorenog duha,jer ne jedete hormone skrivene u mesu, antibiotike i da ne nabrajam....
    Pa nisi ni nabrojila, a to može značiti samo dvije stvari:
    - da ne želiš nabrojiti;
    - da ne znaš nabrojiti.

    U prvom slučaju ... čemu tajnovitost?
    U drugom pak slučaju ...

    Znaš, nakon samo par godina vegetarijanstva čovjek se nasluša stvarno svakakvih "stručnih" mišljenja kojima redovito nedostaje nekakav razlog zašto bi to mišljenje trebalo poslušati i redovito se radi o ne znam / neću reći "stručnjacima". Iza svake, ali baš svake namirnice ili prehrambene orijentacije postoji nešto i do toga nečega više stvarno nije teško doći.

    Što se pak nutricionista i nutricionizma tiče, postoji stara i nova škola. U staroj školi nas tretiraju kao laboratorijske štakore, dočim nas nova vidi kao sretna bića sa životnim stilom. Ne slažem se u potpunosti ni s novom školom (to je moj problem), ali s tim ljudima se barem ima o čemu razgovarati. O čemu se radi lijepo piše ovdje Unhappy Meals, By MICHAEL POLLAN, The New York Times, January 28, 2007
    Most nutritional science involves studying one nutrient at a time, an approach that even nutritionists who do it will tell you is deeply flawed. “The problem with nutrient-by-nutrient nutrition science,” points out Marion (kršitelj koda), the New York University nutritionist, “is that it takes the nutrient out of the context of food, the food out of the context of diet and the diet out of the context of lifestyle.”

  25. #225
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Desetak godina staža u prehrambenoj industriji i eto me neznalica među brdo sveznalica i malo onih koji nisu ovdje napadali i složili se da možda i ne bi bilo loše zastupati stavove da kad se radi o prehrani djece treba dodatna edukacija liječnika, pedijatra.

  26. #226
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    oprosti, ali da si napisala da imaš desetak godina staža u vlastitoj proizvodnji domaćih piceka hranjenih prirodnom hranom ili uzgoju bio povrća, bila bi mi vjerodostojnija kao nego kao netko tko je zaposlen u prehrambenoj industriji i daje savjete o prehrani. :/ Nemoj se ljutiti, moje mišljenje.

  27. #227
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Radi se o mlinskoj industriji -prerada žitarica .
    Nisam ni iz mliječno-prerađivačke, mesne, konditorske ili neke od napadanih.
    Ničije interese osim svojh ovdje ne zastupam.

  28. #228
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A! Kužim. Potpisala si ugovor koji te obvezuje na zavjet šutnje o svim temama koje se tiču hrane.

  29. #229
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Smijem pitati kakav je tvoj stav glede bijelog brašna koje je osnova mlinarske industrije?
    Moje mišljenje je da ta industrija prosperira na jednom vrlo nezdravom trendu, boom-u pekara koje se u velikoj mjeri skrbe za doručak, međuobrok radnih ljudi i djece. A svi znamo koliko u pekarama (velikoj većini pekara) ima zdravih proizvoda. Još je tu i tradicija jedenja kruha uz ama baš sve..Ma zapravo, nije ni to neka zdrava grana prehrambene industrije, ako uopće postoji takva..

  30. #230
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Mlinovi Hrvatske melju sve tipove brašna od 400,550(bijelog) do 1100,1600(crno) i integralnog brašna -brašna iz cijelog zrna žitarica.
    Brašno se ne koristi samo za potrebe pekarske industrije, no mislim ja tu sada sebe opravdavati.
    Pekarska industrija iz RH je odavno izbacila na tržište i eko proizvode od cjelovitog brašna s certificiranom eko oznakom-ne želim nikoga reklamirati, ali Mavrović nije.
    Znam da su za takvu oznaku trebali analize tla, analize sjemenske pšenice, analize merkantilne pšenice, potpuno odvojenu proizvodnju od klasične pekarske i potpuno odvojenu policu na prodajnom mjestu.
    Zamislite čuda-propala eko proizvodnja zbog premalo interesa kod kupaca-slanci i dalje idu ko ludi.
    To i mene ljuti-već dulje se borim i za smanjenje soli u pekarskim proizvodima-tako da sve svoje stavove bez problema iznosim i nisam u nikakvoj sprezi kao što se aludira.

  31. #231
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Da i mene zanima, jel če zdravije bit moje dijete koje če za marendu imat sendvič od domačeg crnog kruha (domače brašno, domača proizvodnja) domačeg sira, mrkve i salate, ili ono koje če imat sendvič od bijelog ruha, puretine i ementalera?

  32. #232
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    maribel ovakva mi se puuuno više sviđaš. Šteta što nisi odmah ovako krenula pa bi izbjegli nesporazume.

    OT: Nego, znaš li ikakav pouzdani način za doznati datum mljevenja brašna? Osim (ako se ne varam) Čakovečkih mlinova praktički niti jedan mlin ne piše datum mljevenja ili pakiranja pa je prilično teško skužiti koliko je brašno ležalo.

  33. #233
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    To i mene ljuti-već dulje se borim i za smanjenje soli u pekarskim proizvodima-tako da sve svoje stavove bez problema iznosim i nisam u nikakvoj sprezi kao što se aludira.
    Super da ti kao insajder to uviđaš i da se trudiš to promijeniti. No, i sama vidiš da je tu profit (odnosno zakon potražnje) ipak diktira što će se proizvoditi i prodavati. Ja u dućanu jedva da nađem jedan tip integralnog brašna, dok bijela oštra i glatka zovu sa svih polica.

    :/ Znači nije ni Mavrović eko, nije mi teško u to povjerovat. Srećom nije mi teško ni zamijesiti ručno kruh.

  34. #234
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Pa sigurno da je zdraviji tamniji kruh-pri tome treba uzeti u obzir da ni svaki tamni kruh ne znači da je od cjelovitog zrna, već se može raditi o običnom bijelom pecivu obojenom prženim ječmenim sladom.
    Dakle evo nas opet-edukacija potrošača nužna.
    Da li imamo svi mogućnost domaće proizvodnje brašna-teško.
    Vodeni mlinovi izumiru-a neko je ovdje napadao ekstrudirane žitarice.
    Vodeni mlin zbog topline koja se razvije trenjem između kamena prirodnim putem ekstrudira žitarice.
    Mi smo još do nedavno mljeli iz usluge na takvom mlinu bijeli autohtoni kukuruz.
    Ne stoji da vas baš svi žele prevariti i podmetnuti svašta pod zdravu hranu.
    Puno se hrvatskih proizvođača trudi proizvesti dobar autohtoni proizvod.

  35. #235
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj maribel prvotno napisa
    ... neko je ovdje napadao ekstrudirane žitarice...
    To sam bio ja. Svejedno ne vidim da je usporediva ekstruzija ekspandiranih cerealija s tradicionalnim mljevenjem. Ako ništa, kod tradicionalnog mljevenja ne dolazi ni do famoznog "smeđenja" radi zagrijavanja a kamoli do ekspanzije uslijed nagle promjene tlaka. Ne čini mi se ni da bi mlinsko kamenje izdržalo toliki tlak. Ekstruderi za ekspandirane cerealije su ipak nešto moćnije mrcine.
    Pretpostavljam da struka oba postupka zove ekstruzijom, a razlika u prehrambenoj kvaliteti je ogromna.

  36. #236
    maribel avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    127

    Početno

    Što se tiče datuma proizvodnje-Pravilnikom o označavanju dovoljno je istaknuti upotrijebiti do,

  37. #237

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    14

    Početno

    Caos,
    evo pročitah vaše postove...pa odlučih napisati ..neču previše filozofirati...ali u kratko ...vegetarijanac sam 17 godina...suprug je isto malo manje...sad imam 33...troje djece...svi vegetarijanci...nikad jeli meso ,ni ribu niti jaja...svako djete sam dojila preko godinu i pol...uglavnom prvog sam dojila cijelu 2 trudnoču...kad je došla 2 beba prestajem dojit veče djete i nastavljam s bebom,tako je bilo i s 2 djetetom tako da sam dojila u komadu 4 i pol godine uključujući i dvije trudnoće...ja sam zdrava...planiramo 4 bebicu...
    ...djeca su zdrava...prazan karton...od savjetovanja nisu bili kod doktora da razjasnim ne zato što furam svoj film već zato što su stvarno ok...
    Ovo je moja osobna priča...trudimo se jesti bio što zdravije...piti izvorsku vodu...mlijeko naručujemo od neke babice...da se razumjemo uleti tu i tamo i neka "glupost"...ali se trudimo...
    pozdrav...

  38. #238

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    novi vinodolski
    Postovi
    166

    Početno

    Kristinak, pa evo tebe, odmah sam te skuzila :D
    Ja bi se samo osvrnula na par stvari.
    - Laktovegetarijanci ne konzumiraju jaja i ribu! Sorry maribel nisi dobro obavijestena.
    - Zivotinje na farmama u Hrvatskoj hrane se 'gnojem peradi' (30 %) i u knjizi ima citavo poglavlje pod nazivom 'Gnoj peradi u obroku za tovnu junad' (podatak iz vjerodostojne knjige o govedarstvu, 'Govedarstvo' by Ivan Katalinic). Dobar tek svima!
    - Kada bi nam bilo prirodno jesti meso tada bismo bili u stanju otici u sumu, zubima uloviti zivotinjicu, tamo je pojesti i odsetati doma i eto zdravog obroka! Mozemo li mi to uciniti? Ili to meso moramo preradivati na sve mile i nemile nacine?
    - I kako sam vec u jednom svom postu napisala, moja djeca su zdrava, sa super krvnom slikom i to u tolikoj mjeri da mi je pedijatrica (pazite radi se o malom mjestu i ljudima koji bas nisu previse otvoreni alternativi) par puta rekla ' Pa cime ti nih hranis? Mozda bi trebala savjetovati drugim roditeljima da prijedu na vas nacin prehrane!'

    Eto toliko za sada od mene

  39. #239
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije pravi mesojed onaj tko ne može prožvakat i progutat sirovo meso

    zato ja nisam pravi mesojed
    držim termički obrađeno meso na minimumu , jer nema šanse da jedem žive kukce

  40. #240
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nije pravi mesojed onaj tko ne može prožvakat i progutat sirovo meso

    zato ja nisam pravi mesojed
    držim termički obrađeno meso na minimumu , jer nema šanse da jedem žive kukce
    Ajme, mgrubi jel bi ti to silno htjela biti vege, ali ipak voliš meseko

    Ja isto nisam vege, odnosno meso ne jedem nikakvo osim ribe (samo divlje) i morskih plodova. Tu zanimljivo nemam problema, tj. rado jedem.
    A meso jednostavno više ne mogu staviti u usta. Ljetos mi je npr. baš bilo onak slabo zbog obilne menge, i mislim se ja, moraš malo mesa, bar komadić da povratiš snagu. I stavila komadić janjetine u usta, i žvačem li ga žvačem, ali ne mogu progutat i gotovo. Na kraju ga pljunula i najela se špinata. I bilo mi je onda dobro.

  41. #241
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije baš da ga volim .. nego ga mogu pojest
    više me veseli paštašuta sa pomidorama ili pečene tikvice

    o morskim plodovima ..... ne da ih volim, ja ih obožavam

  42. #242
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    nije baš da ga volim .. nego ga mogu pojest
    više me veseli paštašuta sa pomidorama ili pečene tikvice

    o morskim plodovima ..... ne da ih volim, ja ih obožavam
    ajoj.... paštašuta s pomidorima......
    ajoj.... jela bi, i tikvice.
    ja sam trudna i u ovoj trudnoći mi se gadi meso, pojedem ga i budi mi tako muka i tako ružan okus imam poslije njega u ustima. fuj fuj
    pucam po voću i povrću. I svježem domaćem kravljem siru.
    I to je sve što mi treba i što mi paše.
    I med mi paše.
    Drago mi je čak da mi meso ne paše jer ga i inače jako rijetko i malo jedem (1x tjedno).
    Pijem 1 l zelenog za zdravlje (dok još imam zelenog na vrtu) tak da i tu nadoknadim željezo.
    Bit ću opet zdrava trudnica.
    Ja sam za vegetarijanstvo.
    al nisam ni skroz protiv povremengo jedenja mesa - tu i tamo.
    Al sam protiv prežderavanja mesom, bilo u trudnoći ili ne.

  43. #243
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

  44. #244
    tinaka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Iza...
    Postovi
    906

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa

    MM je zagorac i njegovi frendovi

    varivo sa keljom ima 80% manej kelja nego u mojem vlaškom varivu
    blitvu ... to na tržnici ne prodaju na kile, negpo na stručke

    za ručak je minimalno 2 vrste mesa, a u dane kad je varivo ... opet puno mesa

    ja nisam vegi, moja prehrana je mediteranski tip: lešo povrće ...

    na svaki nagovor da moj dragi proba blitvu, špinat, kelj, cvjetača, tikvice ... dobijem odgovor: sa tim se kod nas svinje hrani
    on to nije jeo u djetinstvu

    ne znam kakva im je bila prehrana prije 50 g, ali znam kakav je bila u zadnjih 20 g
    i to je .... nezadovoljavajuće
    Molim te nemoj generalizirati, jer svaka kuća ima drugačiji način pripreme hrane.

  45. #245
    Elluna avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    90

    Početno

    Hm... ne znam kud je odlutala ova tema,
    ali evo samo da kažem = 27+3, vegetarijanka zadnjih cca 9 godina i ostala vege i u trudnoći.
    Sve pretrage u redu, sa ničime problema, bebi lijepo napreduje i razvija se normalno,
    tako da ću završiti sa - nije vam (i vašoj bebi) potrebno meso u trudnoći (niti inaće) nego pravilan unos hranjivih tvari,
    ako papate pametno i zdravo, i vi i vaša beba ćete biti u redu
    Posljednje uređivanje od Elluna : 17.07.2010. at 14:41

  46. #246
    Iva78 avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Vege već pet godina. Važno je da dobiješ dovoljno minerala, vitamina, kao i proteina, dobre masnoće, voća i povrća Ako jedeš vegetarijanski kroz trudnoću i kroz život, dobro je znati što radiš... ima super knjiga o tome! Sretno!

  47. #247
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Nisam trudnica, samo vege (a vege sam bila i u trudnoći i zadnjih 24-25 god.)

    pa hoću malo podignuti temu !

    Sigurno je i sad tu neka trudnica vegetarijanka ili veganka !

  48. #248
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    je, je, evo jedna vegetarijanka. baš i ja gledam kako se nitko ne javlja, malo nas je nešto...

  49. #249
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    ima nas još, i ja sam veg.
    već skoro 15 godina..

    Svi su paničarili kad sam ostala trudna, odlučila sam u trudnoći slušati tijelo, pa što bude, bude...ali moje tijelo i dalje ne traži meso)) i dalje mi se gadi meso..
    Jedino što imam želju za recimo masnim čevapima s lepinjom i bureku od mes, ali ne zbog mesa, već ludim za "lošom" hranom, pa si napravim vege burger sa svime
    ....cola mi se strašno pije, ništa zdravo mi ne paše itd..

  50. #250

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    121

    Početno

    evo ni ja nejedem meso i proiizvode životinjskih porijekla jedino jaja u tijestu ali i to če se promjeniti kad si budem sama pravila a trudna sam 7 tj i za sada uopće nemam osječaj da sam trudna osim testa koji je to pokazao

Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •