Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 305

Tema: vegetarijanstvo u trudnoći

  1. #1
    fortress

    Početno vegetarijanstvo u trudnoći

    Pozrav drage mame i one koje će to tek postati!
    Mene zanima da li je koja od vas vegetarijanka, jeste li jele meso u trudnoći, koje je vaše stajalište o svemu tome???

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    MŽ je vegetarijanka (kao i ja, samo što nisam bio u drugom stanju ) i sve ti je to OK i super, samo pripazi na željezo - anemična mama -> anemična beba.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ne javljam se kao deklarirana vegetarijanka, nadam se da neces zamjeriti. Javljam se samo kao osoba koja meso jede jaaaaako rijetko, skoro pa nikad. Nekad me pukne zelja za nekom salamom , ali i to svake prijestupne. Sad sam u cetvrtom mjesecu trudnoce. Moj kucni doktor je meni rekao da, ako jedem mlijecne proizvode, posebno tvrde sireve i jogurte, u biti se ne trebam brinuti. Ovo naravno uz odgovarajucu prehranu kakvu bi svaka trudnica tj. osoba trebala imati, bila vegetarijanka ili ne. Da ne nabrajam sad, jesti dosta povrca, posebno zelenog, voce, proizvode od cjelovitih zitarica, mahunarke.....Ono sto se meni cini kao jako dobra preporuka, ne samo vegetarijancima, ali posebno njima, je izbjegavati cigarete. Posebno onima koji imaju probleme sa zeljezom.
    Nemam nista protiv necijeg jedenja tj. nejedenja mesa. Vazno je samo dobro se informirati o prehrani jer i samoj mi se prije par godina desila velika kriza sa zeljezom u krvi zbog neinformiranja i zbog tvrdoglavih doktora koji su mislili da mlacenje tableta multivitamina moze rijesiti svaki problem.

  4. #4
    fortress

    Početno

    I kako sada hranite bebe? Dajete im meso ili ne? Ja mislim da je ispravno ne davati dijeci meso.

  5. #5
    fortress

    Početno

    Ali pricekat cu sa takvim odlukama. Moram prouciti sve ZA i PROTIV. Ipak ne želim to dijetetu uskratit ako mu je potrebno. Neki me hvale kad kažem da svom dijetetu necu davat da jede meso, a neki mi se sprdaju. Znam da je moje vegetarijanstvo ispravno, ali koliko je i za dijete? Ne znam dali da pricekam da mi dijete naraste pa da samo odluci želi li jest meso ili da mu to odmah uskratim. Što vi mislite, što da napravim, kakva su vaša iskustva? ( samo vegetarijanke i vegetarijanci ).

  6. #6
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Ja sam (kao vegetarijanka) imala super zdravu trudnoću. Nisam imala niti jedan problem pa čak ni mučninu. Pazila sam što jedem i općenito se u životu nisam bolje osjećala. MM nije vegetarijanac i prije rođenja Mislava smo se dogovorili da ćemo mu davati meso. Opčenito i MM rijetko jede nešto osim peradi i ribe, pa mu samo te vrste mesa i dajemo. Ja sam zadovoljna našim izborom jer iako imam punu potporu obitelji glede mog izbora mislim da ne bi bili tako dobrostivi kada bi se radilo o djetetu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj fortress prvotno napisa
    Znam da je moje vegetarijanstvo ispravno, ali koliko je i za dijete? Ne znam dali da pricekam da mi dijete naraste pa da samo odluci želi li jest meso ili da mu to odmah uskratim. Što vi mislite, što da napravim, kakva su vaša iskustva? ( samo vegetarijanke i vegetarijanci ).
    Ovisi o tome koji su tvoji razlozi da budes vegatarijanka. Recimo, meso ti ne pase, gadi ti se, ali u nacelu nemas nekih moralnih dvojbi i mislis da je zdravo tu i tamo pojesti komad mesa (proteini, zeljezo iz jetrica, B12 vitamin itd...) U tom slucaju, tesko da ce ti dijete biti vegetarijancem.
    Ako, naprotiv, smatras da je meso otrov (iz bilo kojeg razloga...), tada ga nikada neces ponuditi svojem djetetu, isto kao sto mu ne bi ponudila, na primjer, cigaretu ili casicu rakije. Ili ako ubijanje zivotinja zbog hrane smatras nemoralnim, nedostojnim covjeka itd..., tada se opet pitanje "uskracivanje" niti ne javlja, kao sto se ne bi javilo pitanje, treba li dijete odvesti na javno smaknuce vjesanjem ili ne.
    Malo karikiram, ali cini mi se da tvoja odluka ovisi o tvojem dozivljanju svojega vegetarijanstva.
    Sto se cinjenica tice o vegetarijanstvu i trudnoci, puno je knjiga o tome napisano, tako da ako imas neke dvojbe, najbolje ih je procitati. Cula sam da je prije nekoliko godina neki profa sa prehrambeno-tehnoloskog faksa u Zagrebu rekao svojim studentima da zene koje su u trudnoci vegerarijanke, izlazu svoju djecu raznim opasnostima i anomalijama. Nadam se da neces naletjeti na neku knjigu takvog autora
    MM i ja smo vegani, nase dijete je veganka (ako se ne racuna mamino mlijeko koje je ipak zivotinjskog podrijetla...) i sve stima. Tijekom trudnoce preporucuje se veci unos proteina nego inace; ja u tu svrhu ne bih preporucila previse sireva, jer se time unose i masnoce, nego malo vise mahunarki, sojinih proizvoda (ako se ne bojis estrogenskog efekta), cjelovitih zitarica i puno odmora, osobito pred kraj trudnoce.
    Sto se tice djece koja su odrasla kao vegetarijanci, ja osobno ne znam niti jedan problem koji bi bio s time povezan; vecina mojih prijatelja su vegetarijanci i imaju djecu razlicitih zivotnih dobi, neka su u svojim dvadesetima. Vecinu njih odlikuje relativno dobro zdravlje sto ja pripisujem i cinjenici da mnogi od nih nikada nisu cijepljeni protiv ijedne bolesti, ali to je vec neka druga tema.

  8. #8
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Vec se ponesto pisalo o toj temi. Vidi npr.
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...114&highlight=
    ili jednostavno lupi vege ili sl. u pretraznik.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Maksimir
    Postovi
    482

    Početno

    Ja sam lakto-ovo vegetarijanka bila cijelu trudnocu, beba ima skoro 10 mjeseci (i 9380g) i dosad je i on vegetarijanac, a osim toga sam ponovo trudna 23 tjedna, tako da i iducu bebu ceka ista sudbina.
    Prije mjesec dana smo Mihaelu vadili krv i bio je anemican(ja nisam bila niti prethodnu niti ovu trudnocu anemicna), pedijatrica nas malo gleda pod povecalom jer je ona protiv vegetarijanstva, ali mislim da cemo prezivjeti

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Vegetarijanka sam 13 godina, povremeno jedem jaja, a u trudnoći mi se vratila ljubav (da ljubav - strast!) prema siru i vrhnju iako to inače jako rijetko jedem.
    Bojim se da će moj sinko silom prilika provesti prvih 9 mjeseci kao vegetarijanac jer ja ne mogu jesti meso pa čak ni plodove mora, iako više nemam moralnih dvojbi oko toga pa se čak i trudim povremeno pojesti nešto "mesnatije" (no bezuspješno). Probala sam ovo ljeto lignje na žaru (ili da budem preciznija, LIGNJU na žaru), ali jedva sam se mogla prisiliti da je progutam - ne paše mi struktura mesa, gadljivo mi je to žvakati, iako mi je ukusno. Sa peradi i četveronožnima se ne usudim ni ekperimentirati, a zapravo me ni ne privlače... Usprkos svojim stavovima, nemam ni najmanju namjeru spriječavati dijete da jede meso. Dragi također jede makrobiotičku / vegetarijansku hranu, a uz to 1-2 puta tjedno ribu, piletinu ili neko lakše meso pa mislim da će malac njegovim stopama, barem u početku. A kasnije, neka sam odluči...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagorje
    Postovi
    93

    Početno

    moja trudnoca je bila odlicna, dobila samo 10 kila i relativno brzo ih se rijesila. vjerojatno dojenjem
    Maks je u principu vegan i tu i tamo se zalomi komadic domaceg kuhanog sira (ja to jedem jer nemam volje i vremena kuhati - igranje s njim stavila ispred kuhanja pa jedem brzo kuhano povrce sa zitaricama koje su njemu ostale od jutra- njemu kuha baka koja ga cuva).
    I mrcina sa svojih 15 mjeseci ima 12 kg i 85 cm. I cica kad god stigne - u principu ne pojede vise od 2-3 'normalnih' necica obroka dnevno.
    I nis mu ne fali...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Evo i ja se javljam.
    Ja vegetarijanka.... nekad bila pametnija nego sad... tako da sam sa svojom prvom trudnocom savrseno ponosna... a sad su me dokrajcile mozart kocke i kinder bueno To se, nazalost, vidi i po kg a i po nedostatku nekih minerala... Ovaj put mi fali zeljeza i sveg... prvi put nista. I dojila sam 2 i skoro pol godine. Sve odlicno.
    Uvjerena sam da sam losijeg zdravlja "samo" radi tih slatkisa kojih se nikako rjesiti ne mogu... i tezina sama po sebi je teska... a i sve to sto mi secer radi... uh.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    i ja vegetarijanka (lakto-ovo) prije, za vrijeme i poslije trudnoce. sve u najboljem redu. nisam nesto posebno pazila na prehranu ali imam vec dosta (11 godina) vege-staza pa mi je valjda 'pazenje na prehranu' postalo normalno. za vrijeme trudnoce uzimala vitamine,doduse. za sad mi je i sin vegetarijanac (tocnije, vegan - ako ne mislis da sam ja krava ) i sve pet (zdrav, napredan )
    njemu planiram uvesti lakto-ovo namirnice... a meso - kako ce sam htjeti (biti ce 'izlozen' jer mm jede meso) no sigurno jos par mjeseci ne...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    82

    Početno

    No... ima nas jos...

    Nas dvoje smo vegani (cca dvije godine a prije toga laktici osam godina). Trudnocu sam iznijela fantasticno lako, kile dosle i otisle, bez mucnina, radila do zadnjeg dana... Treba samo obratiti paznju na pojacan unos proteina - nabavis si tabele, pa malo povedes racuna o jelovniku... Porod prosao u najboljem redu a i oporavak poslije.

    Klinac je vegan i pokusat cu ga tako i odgojiti. Naravno, nismo fundamentalisti i na svaku njegovo eventualno iskazivanje zelje da jede meso ne namjeravamo dizat nikakvu frku niti djetetu usadivat bilo kakve ruzne osjecaje vezane uz veganstvo. Onoliko koliko budemo mogli ucinit kroz edukaciju je ok, a izbor ce svakako u buducnosti biti njegov. Savrseno je zdrav, savrseno dobro napreduje, nije nikad imao grceve, s nepunih mjesec dana spava nocu po deset sati u komadu... Jednostavno, ne vidim i ne nalazim niti jedan razlog za mijenjanje stava cak ni kad se radi o djetetu. Bebe vegetarijanci su zdrava, normalna, vesela, napredna djeca s jednakim sansama za normalan sto fizicki sto duhovni zivot kao i ona koja to nisu. Stvar je izbora, edukacije a dijelom i odbacivanja predrasuda...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Iznenadjena prvotno napisa
    Bebe vegetarijanci su zdrava, normalna, vesela, napredna djeca s jednakim sansama za normalan sto fizicki sto duhovni zivot kao i ona koja to nisu. Stvar je izbora, edukacije a dijelom i odbacivanja predrasuda...
    Potpisujem i dodajem uz BEBE i Djecu.... moja ima 7 godina. Najvisa je u razredu, jako pametna i lijepa i nevjerojatna.

    Cak moji starci (koji naravno nisu vegetarijanci) kad cuju da im drugi nesto prigovaraju ili nesto procitaju ili vide na tv-u protiv vegetarijanstva... odmahnu rukom i kazu: "Ma kakve gluposti pricate, pogledajte samo nasu unuku!"

    Naravno, da iz bilo kojeg razloga nesto nije bilo u redu, onda bi za to bilo krivo vegetarijanstvo. Kao npr. kad je mm javio velicinu bebe i rekao krivo.. umjesto 3500.... je rekao valjda kilu i pol ili tako nesto cudno malo (cujte, bio je na porodu, sve ga je to malo ipak potreslo..)... a oni (ocigledno nisu razmisljali da beba ni ne moze imati kilu i pol rodena u terminu): "Evo, to ti je ta njihova prehrana."

    Ali to je bilo prije 7 godina. Sad smo ih obrazovali i teoretski i iskustveno.

    :::::::::::::::::::::::::::::

    Nezgodno je to ako ti je dijete prirodno slabo ili anemicno pa okolina za to krivi prehranu. Ima jedna mala tu iz susjedstva. Rodila se depresivna i mrsava. Vegetarijanci su starci. NAkon rastave mama je pocela jesti meso i sad i klinci jedu sve sto im baka skuha. Tako vec dvije godine. Ta mala je jos uvijek ista, depresivna i mrsava, samo sad nitko ne moze reci da je to radi vegetarijanstva.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    MM danas (ili neki dan) slušao na 101 nešto (mislim da je rekao da su čitali s portala vitamini.hr ili vitaminoteka.hr) kako kod trudnica vegetarijanki postoji opasnost od spontanog pobačaja. Poslije je pokušao to pronaći na netu, ali nije uspio

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    MM danas (ili neki dan) slušao na 101 nešto (mislim da je rekao da su čitali s portala vitamini.hr ili vitaminoteka.hr) kako kod trudnica vegetarijanki postoji opasnost od spontanog pobačaja. Poslije je pokušao to pronaći na netu, ali nije uspio
    To su upravo te stvari o kojima sam pricala! vidis!

    Jer naravno zene koje nisu vegetarijanke nemaju spontane pobacaje pa je to znanstveno dokazano.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ja nisam rekla da je to točno. Kažem, MM je htio vidjeti na neti o čemu se točno radi, ali nije našao

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Ja nisam rekla da je to točno. Kažem, MM je htio vidjeti na neti o čemu se točno radi, ali nije našao
    Ma ne, nisam ni mislila da ti mislis da je to tocno! Vec samo da je to izvrstan primjer!

  20. #20
    india avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    383

    Početno

    potpisujem iznenadjenu. i ja sam vegetarijanka koja je sve svoje zdravstvene probleme izliječila upravo eliminacijom mesa iz prehrane prije 10-tak godina. i trudnoca i porod protekli su upravo savršeno. moja curica prekrasno napreduje, pedijatrica se nije mogla načuditi prilikom 1. pregleda. smirena je i zdrava beba. mislim da je od samog začeća moja prehrana tu odigrala svoje.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    centar Banije, Sisak
    Postovi
    62

    Početno

    Moja je mama bila vetetarijanka tako da sam i ja-cijeli zivot. Kada sam bila mala znala sam pojesti nesto mesno kod bake, ali rijetko, a od osnovne ni to. Savrseno sam zdrava i imam jako dobru krv. Trudnocu sam iznijela savrseno, dobila sam 9kg i izgubila 11. Dojim i moja je kcer vec velika beba-3 i pol mj-7kg,a mlijeka ko u prici. Mm isto vegetarjanac,tako da cemo kcer odgajati iskljucivo bez mesa jer smaramo da je jedenje mesa lose za zdravlje, nanosi se bol i patnja zivotinjama i oneciscuje se okolis. Imamo puno prijatelja cija su djeca iskljucivi vegetarijanci i sva su natprosjecno inteligentna i natprosjecno napredna i zdrava i vecina ih vec ide u skolu.
    p.s. lakto vege smo.

  22. #22
    india avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    383

    Početno

    ja sam od prije par tjedana izbacila i mliječne proizvode jer sam skužila da kad pijem mlijeko malecka mi pati od grčeva. kako sam prestala tako se ona preporodila. a time i mm i ja :D

  23. #23
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    potpisujem cure.
    od svoje 33 godine, 20 ne jedem meso. i ne vidim da je moja trudnoća imalo različita od ostalih po bilo čemu. jedino šta se zbog pritiska okoline ne usudim više niti izgovorit kako se hranim
    a oni se u zadnjih 20 godina već odavno načudili i zaboravili pa rijetko ko i pita

  24. #24
    Jyoti

    Početno hvala

    Lijep pozdrav svima od friske trudnice (mjesec dana). Tek prije par dana otkrih ovaj forum. Ovo o vegetarijanstvu mi je bas trebalo. Vegetarijanka sam 16 godina i kad sam zatrudnila uhvatio me mali strah hoce li s bebom biti sve u redu, ali citajuci vase postove vidim da nema razloga za strah. hvala vam!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno Re: hvala

    Citiraj Jyoti prvotno napisa
    ali citajuci vase postove vidim da nema razloga za strah. hvala vam!
    super!!

  26. #26
    Jyoti

    Početno

    Drage forumasice!

    Danas sam bila kod ginekologa i totalno sam siznula. Rekla sam mu da sam vegetarijanka i on je posizio i rekao mi da MORAM jesti meso. Uzas!!! Rekao je ak vec ne mogu sve, onda barem neko meso (ribu, piletinu), ali ja NE MOGU!!Onda mi je poceo pricati da je to zbog sigurnosti djeteta i sad sam u totalnoj komi. Molim savjete-kako se pravilno hraniti u trudnoci-sto jesti vise sto manje i kako zamijeniti meso? Ne jedem meso 16 godina i stvarno se ne mogu zamisliti da sad pocnem. Molim vas pomagajte!

  27. #27
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A ti lijepo promijeni doktora. Puno veći autoriteti te struke davali su nam sasvim povoljne ocjene vegetarijanstva prije 4 godine. Mislim, ako je čovjek na tome zapeo, kako ćeš mu moći vjerovati kod nekih drugih stvari.
    Pripazi na željezo i to je sve. Ako trebaš hint kod hospitalizacije, traži žučnu dijetu ili neku drugu bez mesa. Može se. A i manje su čangrizavi nego kad kažeš da si vegetarijanka.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    imas neke informacije na
    http://www.vegsoc.org/info/preg.html

    jos neke o veganstvu na http://www.semchen.org/vegetarianism/pregnancy.htm

    gdje kazu (izvor je pristran, ali istrazivanje nije...)

    Vegan women are generally healthier than their carnivorous and dairy consuming counterparts and are therefore already well on their way to trouble-free, easy pregnancies.

    A study of 1,700 pregnancies at The Farm, a large vegan community in Tennessee, showed that vegan mothers-to-be have a record of safety that would delight obstetricians

    Only one in 100 women delivered their babies by Caesarean section, and in 20 years, there was only one case of pre-eclampsia (a condition involving hypertension, fluid retention, urinary protein loss, and excessive weight gain), which occurs in at least 2 percent of all pregnancies in the U.S. Other studies have found similar results
    S Farme dolazi i jedna od najpoznatijih americkih nezavisnih babica Ina May Gaskin, cija je knjiga Spiritual Midwifery u sedamdesetim ozivjela pokret prirodnog poroda u SAD. Dobri isjodi poroda su vjerojatno vise zbog njihovog neinterventnog pristupa, nego zbog veganstva. A tko zna, mozda i ne...

  29. #29
    passek avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    310

    Početno

    Citiraj Jyoti prvotno napisa
    Drage forumasice!

    Danas sam bila kod ginekologa i totalno sam siznula. Rekla sam mu da sam vegetarijanka i on je posizio i rekao mi da MORAM jesti meso. Uzas!!! Rekao je ak vec ne mogu sve, onda barem neko meso (ribu, piletinu), ali ja NE MOGU!!Onda mi je poceo pricati da je to zbog sigurnosti djeteta i sad sam u totalnoj komi. Molim savjete-kako se pravilno hraniti u trudnoci-sto jesti vise sto manje i kako zamijeniti meso? Ne jedem meso 16 godina i stvarno se ne mogu zamisliti da sad pocnem. Molim vas pomagajte!
    Ne mres' vjerovat!
    Ja sam imala srecu i s educiranom ginekologicom i sad pedijatrom .

    No, da ponovim neke linkove koji ti mogu koristiti
    (ma, postoji to i po forumu, no stare stranice znaju nestati...):

    *) malo domace literature (sa stranice ginekoloske poliklinike!)
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme...arijanstvo.asp

    *) malo strane
    http://www.eatright.org/cps/rde/xchg...3_ENU_HTML.htm

    > sluzbeni stav American Dietetic Association i Dietitians of Canada
    objavljen 2003. s referencama iz strucnih casopisa;
    obradeni su svi tipovi vegetarijanstva i sve dobne skupine;
    takoder su detaljno obradeni proteini, vitamini, zeljezo etc.
    Izdvajam:
    "It is the position of the American Dietetic Association and
    Dietitians of Canada that appropriately planned vegetarian diets are
    healthful, nutritionally adequate, and provide health benefits in the
    prevention and treatment of certain diseases."
    "Dietetics professionals have a responsibility to support and
    encourage those who express an interest in consuming a vegetarian
    diet."
    "Well-planned vegan, lacto-vegetarian, and lacto-ovo-vegetarian
    diets are appropriate for all stages of the life cycle, including
    pregnancy and lactation. Appropriately planned vegan,
    lacto-vegetarian, and lacto-ovo-vegetarian diets satisfy nutrient
    needs of infants, children, and adolescents and promote normal
    growth."

    *) i s foruma
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...114&highlight=

  30. #30
    Jyoti

    Početno

    Pozdrav svima! Jucer sam vadila krv i ispalo je da sam anemicna (sto stvarno dugo nisam bila) pa me zanima koji bi bilo najbolji izvori zeljeza za vegetarijance. Jedem puno zelenog povrca i mahunarki, no ima li jos nesto sto bi moglo pomoci? :?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    koliko ti je zeljezo?

  32. #32
    Jyoti

    Početno

    Pojma nemam. Na nalazu je samo pisalo anemia.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    saznaj tocno podatak koliko je bilo zeljezo.
    mozda uopce nisi anemicna, nego imas fizioloski "pad" zeljeza, koji je povezan sa trudnocom i trebao bi se smatrati necim najnormalnijim (iako se ne smatra) Vise o tome pise na topiku http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=25493&start=0

    ovo je izvadak, autor je Michel Odent

    NOCEBO EFEKT MJERENJA KONCENTRACIJE HEMOGLOBINA

    Vrlo često u korijenu nocebo efekta prenatalne skrbi je činjenica da liječnici ne prate nova istraživanja i ne razumiju u potpunosti fiziologiju posteljice.
    Posteljica je advokat bebe, putem hormona šalje poruku majci: «Molim te, razrijedi svoju krv ili trebam više glukoze ili trebam više krvi,molim te, povećaj krvni tlak... «
    Diljem svijeta trudnicama se govori kako su anemične i kako trebaju uzimati dodatke željeza.
    U veljači 1995, British Medical Journal (nadalje BMJ) objavio je istraživanje koje je proveo Philipp Steer, predstojnik jedne bolnice u zapadnom Londonu, i koje je pokazalo da je na kraju trudnoće idealna koncentracija hemoglobina u krvi 9.5-10 (op.prev. mislim da bi to u hrvatskim mjerama bilo 95-100). On je istraživao na uzorku od 150 000 porođaja, uspoređivao je vezu između konc. hemoglobina prije poroda i ishoda poroda i pokazalo se da Hem. od 9.5 je povezan sa najboljim porođajnim ishodom. A ako Hem. ne padne ispod 10.5, tada se javljaju problemi.
    (op.prev.cijela priča postaje ozbiljnija ako se zna da željezo inhibira apsorpciju cinka u organizmu , a cink je snažan faktor rasta fetusa, dakle, od viška glava boli... Osim toga, željezo je moćan oksidant koji neutralizira dobre učinke antioksidanata koje dobivamo npr iz voća i povrća.
    Opis i rezultati Steerovog istraživanja se mogu pročitati na http://www.ajcn.org/cgi/content/full/71/5/1285S , a ovdje je samo abstract:

    Maternal hemoglobin concentration and birth weight.
    AUTHORS: Steer PJ
    CITATION IDS: PMID: 10799403 UI: 20262136
    ABSTRACT: Pregnancy requires additional maternal absorption of iron. Maternal iron status cannot be assessed simply from hemoglobin concentration because pregnancy produces increases in plasma volume and the hemoglobin concentration decreases accordingly. This decrease is greatest in women with large babies or multiple gestations. However, mean corpuscular volume does not change substantially during pregnancy and a hemoglobin concentration <95 g/L in association with a mean corpuscular volume <84 fL probably indicates iron deficiency. Severe anemia (hemoglobin <80 g/L) is associated with the birth of small babies (from both preterm labor and growth restriction), but so is failure of the plasma volume to expand. Hemoglobin concentrations >120 g/L at the end of the second trimester are associated with a </=3-fold increased risk of preeclampsia and intrauterine growth restriction.
    The minimum incidence of low birth weight (<2.5 kg) and of preterm labor (<37 completed weeks) occurs in association with a hemoglobin concentration of 95-105 g/L. This is widely regarded as indicating anemia in the pregnant woman but, if associated with a mean corpuscular volume >84 fL, should be considered optimal

    Ako se želi otkriti stvarni nedostatak željeza u trudnoći , testiranje koncentracije željeza je potpuno beskorisno. Jedinu stvar koju možete njime otkriti jest da li posteljica dobro obavlja svoju zadaću.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    USA
    Postovi
    369

    Početno

    Citiraj Jyoti prvotno napisa
    Pozdrav svima! Jucer sam vadila krv i ispalo je da sam anemicna (sto stvarno dugo nisam bila) pa me zanima koji bi bilo najbolji izvori zeljeza za vegetarijance. Jedem puno zelenog povrca i mahunarki, no ima li jos nesto sto bi moglo pomoci? :?
    Jedi sve cjelovito, sto znaci kruh od cjelovitih zitarica, sjemenke su bogate zeljezom, orasasti plodovi, zeleno lisnato, itd, i pij svjeze iscjedjene sokove. Mislim ako imas sokovnik da bi mogla strasno brzo podignuti zeljezo samo sa zelenim svjeze iscjedjenim sokovima tako da pomjesas sok narance i zelenog zajedno, da je pitko. Mozes i umjesati neke samljevene sjemenke. I smanji secer, on ti sve poremeti. Dosta trudnica pocme uzimati vise cokolade, sladoleda itd. Mlijeko isto tako poremeti absorbciju zeljeza i ostalih minerala..

  35. #35
    Jyoti

    Početno

    Hvala. Ovo su mi bas korisne informacije.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    48

    Početno

    Mi planiramo trudnocu negdje na ljeto. Ja sam vegetarijanka (mislim jedem ribu i mlijecne proizvode) a MM jede sve (doduse slabo svinjetinu, teletinu, junetinu - dakle perad i nesto ribe).
    Vegetarijanka sam iz zdravstvanih razloga - mom probavnom sustavu ne pase meso - mucno mi je, tesko mi padne, imam kiselinu, ne mogu normalno spavati. Jedino sam slaba na 3 fetice prsuta.

    Dogovorili smo se da cemo djetetu davati meso, kao sto ga i on jede.
    Ja pretpostavljam da ce sve biti u redu u trudnoci. Imala jesam prije problema sa zeljezom, ali mislim da je to sredjeno - uostalom jedna casa crnog vina i tu i tamo kupinovog i 8)
    A vidjet cemo

  37. #37
    blackleaf

    Početno

    mislim da je jako važno uz željezo uzimati dovoljnu količinu vitamina c.
    za dijete ako ga namjeravate za koju godinu dati u vrtić je najbolje da povremeno pojede meso

  38. #38
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    drage/i moje/i.....jucer smo imali svinjokolju (moja prva "prava") i moram vam reci. zgadio mi se svijet!!!!
    pripremala sam dorucak (s mesom) i cobanac (srnetina i junetina) i JEDVA sam to nekako izdrzala, da bih navecer isla na rodendan i stol kao i uvijek opet bio pun mesa!
    stvar je u tome sto vec 4 i pol godine nisam vegetarijanka (zadnjih 5 godina sam s tomislavom, koji obozava meso!) i iskreno i ozbiljno sad opet razmisljam da postanem. nije da ne volim okus nekih mesnih proizvoda, ali pomisao na svu onu krv i preplasenu svinju i smrad toplog (zivog) mesa...BLJAK!

  39. #39
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    šapice tehnički ti nisi vegetarijanka samo zato što si izbacila meso, a nisi ni njega u potpunosti jer jedeš pršut.

    Željezo ćeš lako srediti pravilnim kombiniranjem hrane, a ujedno imaš i za kupiti razne pripravke koji sadrže željezo kao što si rekla kupinovo vino, čaj vrkuta (dobar i za trudnice), sok od cikle, spirulina itd.


    blackleaf za vegetarijance je ta opcija nemoguća, tj. djetetu davati meso samo zato da bi se uklopio u vrtić.

    Ivana B-G mislim da je to isključiovo stvar tvoje odluke, tj. onoga kakot i osjećaš. Ja isto ne podnosim pomisao da bi radi mene neko biće moglo toliko patiti, a u djetinstvu sam se nagledala svinjokolje i prestrašno mi je!

  40. #40
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Samo da tu lipnem link za članak s naslovnice o djeci vegićima:


    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...10a72d680e19fc

  41. #41
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Meni se cini da mozda ipak treba pustiti djeci da sama odluce. Nemam nista protiv vegetarijanstva ako je to vlastiti izbor, ali ne mogu da se ne sjetim frendice sa faksa kojoj starci nikada nisu doma spremali meso i tako je odrasla. Bila je iz Zagreba i isla se hraniti sa nama u studensku menzu samo kako bi mogla jesti meso. Osim toga tako je pricala o toj zelji za mesom da mi je nje bilo zao.

  42. #42
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja nisam vegetarijanka, i ginko mi je pri kraju trudnoće (mislim 7mj) rekao da uzimam Ferum tablete željeza jer iako mi je željezo bilo u granicama normale zalihe su se trošile. moje isključivo dojeno zlato koje je počelo s dohranom dosta slabo (meso ne voli) sad ima odličnu krvnu sliku (9mj)

  43. #43
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    mina30 slažem se s tobom da djetetu treba pustiti da sam odluči, ali meni to ne znači da treba jesti meso do trenutka odluke. Ja osobno mu ne namjeravam takve stvari braniti bez obzira na moj osobni stav, ali u obiteljskoj prehrani će nalaziti samo vege hranu, pa će se sam morati snalaziti za meso. Općenito sam protiv pretjeranih restrikcija jer smatram da izazivaju suprotan učinak, a ujedno kao što ja nisam voljela da se netko pača u moju odluku o ne jedenju mesa, isto tako mogu razumjeti ako mi dijete bude htjelo jesti meso.

    Ja sam vege inače već skoro 12 godina, i nikad nisam imala problema sa željezom, tj.imala sam prije nego sam postala vege, nakon toga sam posebno pazila na pravilno kombiniranje hrane, pa nije ni moglo doći do deficita željeza.

  44. #44
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Ja sam vege inače već skoro 12 godina, i nikad nisam imala problema sa željezom, tj.imala sam prije nego sam postala vege, nakon toga sam posebno pazila na pravilno kombiniranje hrane, pa nije ni moglo doći do deficita željeza.[/quote]

    Indi, ja sam isto imala problema sa zeljezom prije nego sto sam presla na vegetarij. Nakon toga sam se preporodila, ali sve to itekako ovisi i o krvnoj grupi...

  45. #45
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    abonjeko ja sam 0+ i po onoj knjizi o krvnim grupama ne bih mogla preživjeti bez mesa U svakom slučaju ima jedan američki doktor koji se ravna po tim grupama i imam njegovu listu što za svoju krvnu grupu trebam izbjegavati i od voće i povrća, ali taj papir jedva i da pogledam.

  46. #46
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Zanima me kako ti je bilo u trudnoći, je su li doktori, obitelje itko na tebe pravio presing radi toga što si vege...? Moji svi odobravaju, mada je prije 10 godina stav bio da nisam normalna, da ću se razboljeti, bla bla, a sad su svi na integralnim žitaricama, jede se tona brokule i povrća, počeli su nabavljati domaće...itd.

    I zanima me je li misliš bebicu hraniti vege.ili ...?

  47. #47
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Indi prvotno napisa
    Zanima me kako ti je bilo u trudnoći, je su li doktori, obitelje itko na tebe pravio presing radi toga što si vege...? Moji svi odobravaju, mada je prije 10 godina stav bio da nisam normalna, da ću se razboljeti, bla bla, a sad su svi na integralnim žitaricama, jede se tona brokule i povrća, počeli su nabavljati domaće...itd.

    I zanima me je li misliš bebicu hraniti vege.ili ...?
    e, indi...zaboravih na ovaj topic skroz

    vidis, ja sam A+ i imala sam velikih problema sa zeljezom, nakon veget. nikad vise.... i cijelu trudnocu pa se Nila rodila prezdrava, predivne boje...nisu je cak ni testirali na zuticu koliko je imala lijepu, zdravu boju tijela. jaka je ona djevojcica i sve pikice super podnosi...ja sam joj nabildala imunitet zdravom prehranom u trudnoci, ali i prije trudnoce je itekako vazno koliko je organizam spreman na zdravu oplodnju. Nitko se nije slagao s mojim veget. ali, na srecu, imala sam ginekologicu koja je isto bila veget. pa me je dobro uputila.... Decko mi je ekstremniji od mene i on ne zeli Nilu hraniti mesom nikada, eventualno ribom (ali samo svjezom jer se on bavi podvodnim ribolovom i ronjenjem opcenito)....

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    imam pitanje- za 15tak dana ( cura ce imati godinu dana ) trebali bi se cijepiti onim cjepivom na bazi jaja. Posto smo svi vegetarijanci, ne zelimo joj dati da proba jaja da bi vidjeli je li alergicna a kamoli je cijepiti tim cjepivom.Do sada smo je cijepili uredno. Sto ste vi poduzeli?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    nismo cijepili.
    pitaj ih je li imaju zamjensko cjepivo (gotovo nevjerojatno)
    Ako je to cjepivo za mumps, ospice i rubeolu, onda ima veze i s necim zescim od jaja (pobaceni ljudski fetus)

  50. #50

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Hvala ti devi.

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •