Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: otvor iznad rektuma???

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno otvor iznad rektuma???

    Ovako (ne znam niti kako početi), moja curica ima 7,5 mj i nedavno kada smo bili na vježbicama zbog naglog razvoja motorike (počela puzati sa 5,5 mj. a dizati se na noge sa 6,5 mj.idemo na vježbe kako bi pripremili mišiće i kosti na tako nagle pothvate). Tijekom prvog pregleda fizijatar je primjetio kako sa debelo meso u Sare ne razdvaja jednom crtom već na slovo V, kako je on rekao kao da podsjeća na strelicu koja ukazuje na nešto prema rektumu. Što i je, iznad rektuma Sara ima rupicu za koju je ručno nemoguće ustanoviti dali je povezana sa kralježnicom ili je samo rupica na koži. Ali je komentirao kako vjeruje da je samo površinska rupica obzirom da dijete nema nikakvih mororičkih zastoja, dapače vrlo je napredna (što je i bio razlog našega posjeta). Preporučio je posjet neurokirurgu. (Meni samo nije jasno kako to nitko ranije nije uočio, niti u rodilištu a niti je naša pedijatrica išta u vezi toga komentirala ili je jednostavno svima promaklo, mada je malo vjerojatno obzirom da anatomija guze izgleda neuobičajeno "na slovo V razdjeljak"). I tako smo mi otišli kod neurokirurga koji ju je brzinski pregledao i samo uputio kod neuropedijatra na promatranje. Međutim naša pedijatrica je savjetovala rendgen ili eventualno uvod sondice kako bi se ustanovila dubina te rupice. Neurokirurg je neformalno rekao kako on ne bi svoje dijete radi toga nikada izlagao rendgenu a niti sondi jer ništa posebno se nemre iz toga zaključit. Za neuropedijatra još čekamo. Sada mene interesira dali je se netko od vas susreo sa sličnom anomalijom i kako ju tretirati? Čudno je to što svi govore kako se to dešava ali su ko u čudu kad vide Sarinu stražnjicu. Iskreno ne želim stvarati frku ali više ne znam kako se odnoditi prema tome, dali je podvrgnuti raznim tretmanima, testiranjima ili samo promatrati uz stručno lice. Teško je doći na red kod neuropedijatara i čekat ćemo još koji mjesec ali ne znam što ako i on predloži testiranja dali odbiti, mišljenja su dosta u kontrastu. A opet što ako zaista treba intervenirati ako je ta rupica uvod u kralježnicu i ujedno njen otvor???

  2. #2
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    Prvi put čujem za takvo što! I eto nadam se da će ti netko nešto moći reći i držim vam fige da sve dobro prođe i da ti curica nema nikakvih problema!!

  3. #3
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Moj N isto ima "V" iznad guze tj...nema samo jednu crtu kod repića i sa njegove desne strane tog "V" ima rupicu.
    To sam primijetila čim smo došli doma iz bolnice.
    Pitala sam ped jel je to normalno i onda je odgovorila da jest. Nije često, ali je normalno.
    Nije nas slala na nikakve pretrage.
    Motorički je super tako da mislim da nema nikakva problema.

    Na kraju krajeva...kada sam malo bolje promotrila MM skužila sam da i on ima takvu guzu (samo što se kod njega to slabije vidi)

  4. #4
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    i mi imamo slovo V iznad guze
    a za ostalo ti ne znam pomoći, ali želim vam sve najbolje

  5. #5
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Uradite UZ abdomena, i držite se neuropedijatra. Nikakva snimanja.

  6. #6
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    nemam takvo iskustvo, ali probaj ne brigati o tome previše, promatraj svoje dijete, i ukoliko nema nikakvih poteškoća, nemoj i vas i nju maltretirati po bolnicama, pretragama

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno

    Tako će i bit. Promatranje i ništa više.
    Hvala!!!

  8. #8
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno Re: otvor iznad rektuma???

    nikad čula ali nadam se da nije ništa. mislim da je promatranje najbolje za sada.
    Citiraj zvrk hanuma prvotno napisa
    moja curica ima 7,5 mj i nedavno kada smo bili na vježbicama zbog naglog razvoja motorike (počela puzati sa 5,5 mj. a dizati se na noge sa 6,5 mj.idemo na vježbe kako bi pripremili mišiće i kosti na tako nagle pothvate).
    to nisam znala, i moja puzi i diže se na noge, a nema ni 6 mjeseci. mislite da moramo i mi na vježbice? i kakve su to vježbe?! :?

  9. #9
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Uradite UZ abdomena, i držite se neuropedijatra. Nikakva snimanja.
    Zašto UZV abdomena? Ne kužim
    Ta rupica u koži iznad guze može biti jedan od simptoma tzv. okultne spine bifide (rascjep stražnjeg luka kralješaka donjeg dijela kralješnice), koja može ići sa neurološkim ispadima, a dijagnosticira se putem RTG.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    68

    Početno

    Moja mlađa kćer ima rupicu na koži iznad trtice. Rupica je uska i duboka (debljine šibice i duboka 7-8 mm), ali se vidi da je zatvorena. Ja se nikad nisam sjetila lječnika upitati što je to, iako sam se zapitala već kod prvog previjanja.

    Inače je zdrava šestogodišnjakinja i (osim što je starija sestra ponekad zafrkava da joj je iz rupice ispao rep) nema nikakvih problema povezanih s rupicom.

    Sve najbolje vam želim.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Kod nas je ta rupica točno ispod trtice, ne vidim to slovo V. Isreno, nikad nitko ništa nije komentirao, ni u bolnici, a ni pedica :/ . Pitat ću ju na sljedećem pregledu.

  12. #12
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    Citiraj vmartina prvotno napisa
    Kod nas je ta rupica točno ispod trtice, ne vidim to slovo V. Isreno, nikad nitko ništa nije komentirao, ni u bolnici, a ni pedica :/ . Pitat ću ju na sljedećem pregledu.
    ..i mi imamo tu "rupicu" iznad trtice.....do sada ped nije ništa komentirala....- :/

  13. #13
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Pedijatrice nisu ništa komentirale jer djeca očigledno nemaju neuroloških ispada pa nisu smatrale za shodno da se djeca slikaju ili šalju neuropedijatru ili neurokirurgu, a da imaju, slale bi ih na obradu da se potvrdi ili isključi da li imaju spinu bifidu ili ne. Okultna spina bifida (rascjep kralješaka, ali prekriven kožom pa se zato zove okultan iliti skriven; otvorena spina bifida je ona koja se vidi izvana jer postoji defekt kože) može ali i ne mora ići sa neurološkim ispadima. Osim te rupice, znaci mogu biti na koži donjeg dijela leđa manji areal dlakavosti, pojačana ili slabija pigmentacija kože, nakupina masnog tkiva, hemangiom...
    Dakle, ukoliko spina bifida postoji, i ako je okultna i bez simptoma- neće trebati nikakvo liječenje, pa prema tome ne treba ni obradu (jer čemu bi dokazivali da nešto postoji, tek toliko da dokažemo da postoji, ako nikakvo liječenje dalje ne treba).

  14. #14
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Moj maleni isto ima tocno to iz prvog posta. Kako je on nedonosce vec smo obilazili neuropedijatra vise puta i ona nam je rekla da to nije cesto ali nije ni neobicno i da ne trebamo nikakve pretrage. Sad sam se malo zabrinila sto su tebi sugerirali pretrage. :? Ako ikad odes na takvo sto, javis mi rezultate? Na pp naravno

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Citiraj Becky prvotno napisa
    Pedijatrice nisu ništa komentirale jer djeca očigledno nemaju neuroloških ispada
    Možeš biti malo konkretnija po pitanju termina "neurološki ispad"? Dakle, objasni meni seljanki nekim primjerom šta bi to bilo.

  16. #16
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    http://www.sbhac.ca/OCCULTA.pdf

    (nemam baš vremena pisati, ali na ovom je linku dobro objašnjeno)

  17. #17
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Meni, nazalost ne otvara ovaj link. Problem je u mom kompjuteru (duga prica). Moze li to neko kopirati i zaljepiti ovdje? Ili da mi posaljete na pp? Jako me zanima.

  18. #18
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    SPINA BIFIDA OCCULTA
    This condition is a form of spina bifida. It is not as easily
    detected because skin covers the spinal deformity and any
    associated abnormalities of the spinal cord and its nerve
    roots. Spina bifida occulta can affect any level of the spine,
    but is usually found in the lower part of the back.
    This condition is a result of a spinal deformity and is
    associated with abnormal development of the spinal nerve
    roots and spinal cord. Like most conditions, there are
    different severities of spina bifida occulta:
    • In the most minor form of spina bifida occulta, the
    plates of bone that form the spinal arch fail to fuse
    completely. This variation generally only affects one
    vertebra, particularly the vertebra lying lowest in the
    small of the back. Because there are no associated
    abnormalities of the spinal cord or nerve roots, there
    are no leg, bladder or bowel problems.
    • In more severe cases, the bodies of several of the
    vertebra may be fused together. This may cause the
    person's back to be slightly short and often stiff. The
    natural curves of the back may be exaggerated and
    there may be an abnormal curvature of the spine or a
    bony protrusion in the midline of the back. There
    may be a bony peg at one level of the spinal canal, or
    a fibrous band running across it and dividing it into
    two. The spinal cord may become excessively wide
    because of abnormal fat or fibrous tissue lying inside
    the spinal canal. There may also be leg, bladder, or
    bowel problems.
    • incontinence
    • foot deformities
    • weakness of the lower limbs
    • loss of reflexes
    • numbness of the legs
    • back stiffness and pain
    Although there are generally no particular symptoms to
    spina bifida occulta, there are a few characteristics that are
    common to the condition:
    • A small dimple in the skin along the spine - these are
    usually (but not necessarily) found in the lumbar/
    sacral region of the spine
    • A small dimple with numerous long thick hairs
    growing
    out of it
    • fat pat over the occulta or at the base of the spine
    • sensitivity to the region when pressure is applied
    • unfelt voiding or bowel movement
    Not all of these signs may be present at birth, but may
    develop later in life. This is because spina bifida is a
    dynamic condition and some areas of function will change
    with time.
    In North America the incidence of spina bifida occulta is in
    excess of 25%. Many people will have the condition but not
    find out about it until they have a back X-ray for an
    unrelated problem. Although plain X-rays of the back will
    generally show the bony deformity, it is necessary to carry
    out further investigation in order to see the abnormalities
    lying within the spinal canal. Magnetic Resonance Imaging
    (MRI) is the most helpful, and can be used to measure the
    whole length of the spinal cord. MRI also measures the
    nerve roots and any soft tissue swelling that lies within the
    spinal canal at the level of the bony abnormality.
    Spina bifida occulta and its related spinal cord and nerve
    root abnormalities occur early in the pregnancy. They
    cannot be corrected by an operation and can lead to
    permanent disabilities requiring long-term management.
    However, it is important for people, especially children,
    affected with the condition to be examined regularly. A
    clinic should look for signs of deterioration in the power and
    feeling in the legs and in bladder and bowel function. If
    problems are detected, surgery may be necessary to free the
    spinal cord and nerve roots from whatever is tethering them
    or causing compression. More specifically, a fat and fibrous
    tissue may have to be removed, a peg or fibrous band
    running through the spinal cord may have to be taken away,
    or a dermoid (underneath the skin) cyst cut out.
    As this condition is acquired before birth, it is important for
    the mother to take appropriate doses of folic acid before and
    after becoming pregnant.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Tnx!

  20. #20
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Hvala!!

    Ja sam inace paranoicna, sad cu pogotovo ispitati neuropedijatricu kad uskoro opet odemo!! Inace, moj mali nema problema. Isli smo na vjezbe do njegovih 16 mj. Propuzao je sa 9 ipo, poceo sjedit sa 11 mj, a prohodao sa 14,5 mj. Sad je sve ok jedino jos malo naginje glavicu u desnu stranu i ledja su mu malo povijena kad sjedi... Neznan bili se tribala na temelju ovog sto sam procitala zabrinut?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno

    @puntica :to su uobičajene vježbice za jačanje mišića nogu i leđa ništa posebno, oni ti pokažu i ti doma vježbaš sa djetetom. a ako imaš hiperaktivno dijete ko ja onda je dovoljno u jutro obradit kuru vježbica i to je to inaće oni svojim svakodnevnim egzibicijama i više nego vježbaju :D !!!

    dijagnoza postavljena kod neurokirurga glasi: SINUS DERMATUS , bez sacratus (u ovu zadnju riječ nisam sigurna obzirom da su liječnici poznati po lijepom rukopisu )
    u nastavku piše dermalni sinus interglutealno.
    medjutim fizijatar koji je primjetio rupicu napisao je da rupica upučuje na spinu biffidu occultu ali eto nakon pregleda neurokirurga nije spina biffida već sinus dermatus koja je razlika ne znam al budem malo istraživala i nalijepim link ukoliko naiđem na nešto kvalitetno, ali također bi zamolila i vas ukoliko znate razliku i ako je i ima da koju riječ dodate, hvala!!!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Zvrk hanuma, mislim da s tim dermatus nešto ne valja, ne otvara nijedan link kad staviš u pretražnik.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno

    Upravu si , al ja napisah ono što je dr. stavio pod Dg. (dijagnozu) e sad je jedino upitno koliko sam ja to dobro prepisala tj. pročitala kako rekoh totalno je nečitko, jedino što zasigurno znam jest da nije pod dg. navedena spina biffida već to nešto sa sinus derma.....?!
    dali je to dvoje isto ili srodno ne mogu dokučit osim pitat stručno lice na slijedećem pregledu. al očito je da je nešto u vezi kože a kako u toj dermatološkoj oblasti definiraju sinus iskreno nemam blagog pojma i čisto sumnjam da ima ikakve veze ili sličnosti sa sinusima općenito no možda ipak..
    budem pitala svakako! :?

  24. #24
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    ajme sad sam se i ja zabrinula :?
    marino isto ima neki produzetak tj. guza mu nije onako lijepo zavrsena na trtici nego ide kao u koso i tu je sitna rupica

    nikad nije nitko nista komentirao, isli smo na vjezbice, kod neuropedijatra, no nitko to nikada nije vidio jer dok ne cucne to se ne vidi
    morat cu kod pedijatrice

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    68

    Početno

    Mozete ubaciti u trazilicu engleski izraz, 'dermal sinus'.

  26. #26
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Evo i nas s rupicom - malo iznad rektuma, mala je i zatvorena. Da li je netko dobio neke dijagnoze, preporuke. Kada gledam na ovim linkovima za "sinus derma" zvuči grozno i zabrinjavajuće.
    Naša je pedijatrica to primijetila ali nije nam ništa rekla.
    Molim iskustva.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno

    Nažalost, točan opis date dijagnoze ne mogu nać, jedino što preostaje jest pitat pedijatricu ili sačekati do termina kod neuropedijatra pa da on da pravu dijagnozu, mada je i ova koju je dao neurokirurg valjana tj. trebala bi bit, ipak je on stručno lice. Za sad nam preostaje jedino promatranje i ne paničiti naravno, i ukoliko se eventualno pojavi neko motoričko odstupanje ne vezati ga odmah za "otvor". Naravno obavjestiti pedijatra i svakako razmisliti dali i koliko pretraga obaviti naročito onih vezanih uz RTG i sl. Ja se malo umirih mada mi nije svejedno ali obzirom da ne vidim ništa neobično u razvoju svoje curice ostajemo na promatranju, što bih i vama preporučila.
    Jedino što me interesira jest, dali s godinama ta "anomalija" nestane i dali se V izrez preobrazi u uobičajeni razdjeljak -jednom crtom??? :?
    Curice imaju prirodne tangice

  28. #28
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj Becky prvotno napisa
    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Uradite UZ abdomena, i držite se neuropedijatra. Nikakva snimanja.
    Zašto UZV abdomena? Ne kužim
    Ako nema neuroloških ispada (a nema) nema potrebe slikati RTG i zračiti dijete. A UZ abdomena se preporučuje uraditi jer se udruženo sa spinom bifidom mogu javiti anomalije mokraćnog sistema.
    Moj otac ima spinu bifidu okultu, nije ni znao za nju sve do jednog slučajnog slikanja iz drugih razloga. Ja, kao i on imam rascjep pijelona jednog bubrega, koji je naslijedila i moja kćer. Koja btw ima duboku, rascijepljenu glutealnu brazdu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    34

    Početno

    Vještičice taj rascjep bubrega koji navodiš vama predstavlja određene smetnje ili ne, dali je samo fizička anomalija (ako je) i kao takva ničem ne šteti ili ipak da? Očito tvome ocu nije zadavala nikakve smetnje, čim je toliko dugo bio u neznanju, sigurna si da je taj rascjep povezan sa spinom bifidom? Do sad nitko nije spomenuo smetnje s urinarnim traktm kao posljedicu spine bifide al eto dobro je znati i informirati se.

  30. #30
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    To je anatomska varijacija, ne mora praviti nikakve smetnje, ali njeni nosioci su statistički u većem riziku od infekcije urotrakta, rekla nam pedi nefrolog. Po njenom savjetu kod svake temperature provjeravamo urin. Pusa tebi i bebi

  31. #31
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Evo mi bili jucer u neuropedijatra pa sam upitala opet za te rupice iznad guze (moj djecak ima dvije). Rekla mi je da se nakon 3 godine moze provjerit jesu li zatvorene tj. da nisu povezane sa necim unutra nego da su samo na kozi (valjda sam dobro objasnila) a ako se to podrucje upali (zacrveni, promjeni boju, oblik) - odmah doktoru!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Evo, i mi priavili kod pedice tu rupicu, ona ju je ispipala sa svih strana, moja curka nije reagirala. Rekla je da je motorički ok za svoju dob i da ona tome ne bi pridavala nikakvu pažnju.

  33. #33
    Franciska75 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    279

    Početno

    Moj mali ima isto kao neku fistulu ispod guze. Svako toliko se napuni gnojem. Bili smo vec par puta u Klaicevoj. To je fistula analis i trebalo bi je ocistiti sondicom. Ali uz opcu anesteziju, pa svi to odgađamo.
    Vec sam luda od toga svega!

  34. #34
    ljubica.r

    Početno

    Moja cerkica ima 8 mj,sa 4 mj. sam je odvela kod pedijatra radi zbog slicnog problema!! iznad rektuma takodjer ima produzenu crtu sa dubinom ( takodjer ni pedijatar ni u bolnici pri porodu to nisu primjetili, sto je krajnje neodgovorno s njihove strane)!! uputili su nas na pregled sa sondicom i utvrdili da je rupica zatvorena,zatim su nas poslali kod neurokirurga koji je rekao da je jako cvrsta i da je sa kukovima sve u redu pa je nebi slao za sada na snimanja jer je malena!! nisu mi objasnili potanko kakve bi komplikacije mogle od toga biti iako sam pitala nebrojeno puta!! znam da je samo jedna od mogucnosti nesrasli krazeljak!! zasada je moramo voditi na kontrolu svaki 6 mj!! ali cu takodjer traziti misljenje i drugog neurokirurga!!

  35. #35
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Mi imamo 4 male rupice(po dvije u paru) i V! Koje nitko nikad nije komentirao (niti primjećivao?!?), a ja sam zaboravljala pitati (jer se malac uvijek dere kod dr iz petnih žila pa smetnem s uma). Prije nekoliko dana sjetila sam se to pokazati prijateljima liječnicima na plaži i oni su oboje rekli da je to spina bifida. Ja sam se naravno sledila jer sam čitala o spini bifidi i prije. Danas sam to pokazala pedijatrici i dala nam je uputnicu za neurokirurga. Malcu su inače dvije godine, nikakvih poteškoća nije imao niti ima. Vidjet ćemo što će reći specijalist.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    10

    Početno

    Jaoj, javljajte rezultate. Stvarno me zanima

  37. #37
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Evo upravo se vratili iz Klaićeve. Mi smo jedinstveni, kaže dr. Obično je u pitanju jedna rupica, a mi imamo četiri. nIje rekao, ali činilo se kao da smo mu prvi takav slučaj

    Budući da D do sada nije imao nikakvih smetnji, kaže dr da bi bilo dobro da ga prati neuropedijatar, ali da dokle god nema poteškoća, da ne treba raditi ništa. Ako i kad se nešto pojavi, napraviti magnetsku da se vidi idu li između tih rupica živci koji bi mogli ometati mokrenje ili hodanje. Kaže da je vjerojatnost vrlo mala. U tom slučaju bila bi potrebna operacija. Dok god piški, čuči i skače, zdravo je dijete.

    Eto. I je i nije mi laknulo. Kad smo već jednistveni po broju ripica, nadam se da ćemo biti sasvim prosječni po učestalosti pojave smetnji, dakle da ćemo u onu skupinu koja ima zgodan ukras na guzi.

  38. #38
    šniki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,303

    Početno

    Moja Meli ima isto rupicu ( taj otvor)...zove se sinus pilonydalisi zatvorena je....nema gnoja...pedijatar u bolnici ju je pregledao i objasnio mi da je sve ok, da je zaraslo i da je bitno da se ne gnoji....pazim da joj sve očistim nakon kaj se pokaki...malo se zavuče u rupicu.....

  39. #39
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku

    Eto. I je i nije mi laknulo. Kad smo već jednistveni po broju ripica, nadam se da ćemo biti sasvim prosječni po učestalosti pojave smetnji, dakle da ćemo u onu skupinu koja ima zgodan ukras na guzi.
    Pisac je htio reći rupica, naravno i "...koja ima samo zgodan ukras na guzi."

  40. #40
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    i moj dvogodišnjak isto ima malu rupicu iznad trtice, ali nisam primijetila taj V
    uglavnom, on je nedonošče s moždanim krvarenjem 2. stupnja zbog kojeg smo nekoliko puta bili na uzv mozga, kod neurologa, kasnije na nekoliko kontrola kod fizijatra, dobili lagane vježbice jer nije imao nikakve poremećaje, samo je malo kaskao s motoričkim razvojem, prohodao s 15 mj., kasnije je fizijatar utvrdio spuštena stopala...i svašta nešto, ali onako usput.....i nikad, ali stvarno nikad niti jedan od tog čitavog niza specijalista nije niti pogledao ima li uopće tu rupicu, odnosno da bi i jednom rječju to spomenuo, komentirao, pitao ....a valjda opet sve zato jer dijete nema neurološke ispade - jedino me zanima znači li to što ih sad nema da ih eventualno neće niti imati ili se oni kod s.b. mogu pojaviti i kasnije?

  41. #41
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    i moj dvogodišnjak isto ima malu rupicu iznad trtice, ali nisam primijetila taj V
    uglavnom, on je nedonošče s moždanim krvarenjem 2. stupnja zbog kojeg smo nekoliko puta bili na uzv mozga, kod neurologa, kasnije na nekoliko kontrola kod fizijatra, dobili lagane vježbice jer nije imao nikakve poremećaje, samo je malo kaskao s motoričkim razvojem, prohodao s 15 mj., kasnije je fizijatar utvrdio spuštena stopala...i svašta nešto, ali onako usput.....i nikad, ali stvarno nikad niti jedan od tog čitavog niza specijalista nije niti pogledao ima li uopće tu rupicu, odnosno da bi i jednom rječju to spomenuo, komentirao, pitao ....a valjda opet sve zato jer dijete nema neurološke ispade - jedino me zanima znači li to što ih sad nema da ih eventualno neće niti imati ili se oni kod s.b. mogu pojaviti i kasnije?
    Prema ovome danas, ja bih zaključila da se mogu javiti i kasnije (kao bolovi u leđima, smetnje u mokrenju, problemi s kretanjem). Nama na povijesti bolesti ipak nigdje ne piše spina bifida. Pretpostavljam da bi se ta dijagnoza zasigurno mogla dati tek nakon magnetske. Ne znam, pretpostavljam.

    Uglavnom, rekao nam je da panike nema, dobro je pratiti da bi se u slučaju eventualnih smetnji (koje se nikad ne moraju javiti) pravovremeno reagiralo.

  42. #42
    Tin@ avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2

    Početno

    Nadam se da je sve ok na kraju bilo!

  43. #43
    jaffa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    818

    Početno

    Dali netko zna koja bolnica ima uzv snimanje l-s kraljeska.
    Naime maleni ima sb occultu i dosada smo na kontrole uvijek isli kod privatnika, pa me cisto zanima dali ima negdje i da nije privatno?

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    13

    Početno

    pozdrav svima.. moja malena će napuniti tri godine, rođena je sa poremećajem koji se zove ekstrofija mokraćnog mjehura s epispadijom, ali između ostalog ima i rupicu iznad trtice, oko koje nitko nije praivo nikakvu frku, ali mene ona ipak zabrinjava.
    naime, ona je imala tri operacije glede ekstrofije, i to je sad "sređeno", ali i dalje nitko ništa oko te rupice, pa bih vas molila da mi objasnite ako itko može. dali je i vašoj djeci tkivo oko te rupice, kako se meni čini kod moje malene, osjetljivo i kao nekakve nakupine masnog tkiva, moja uz to ima i pojačanu dlakavost oko rupice i nikad nije bilo oko toga nekih problema, ali je sada nekako prilično crvena i neznam ni sama šta da radim. znam da bi je trebala voditi kod doktora, ali se bojim da ishod neće biti još nekakva operacija. ona je poslije te tri operacije potpuno normalno dijete, koje trči, koje je strašno veselo i živahno. a dr. koji ju je privatno operirao je rekao da ni slučajno ne damo dijete pod nož radi rupice, da ona tako može cijeli život živjeti bez problema, a da operacija može samo dodatno pogoršati stvar, ali svejedno kada je pogledam tako me bude strah, pogotovo kad se tako zacrveni, valjda od nekog nezgodnog pada ili neznam ni ja čega, uglavnom ako netko može pomoći bila bih zahvalna....

  45. #45

    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Postovi
    1

    Početno

    Postovana Ora, davno ste pisali... Pitala bih Vas sta se dalje desavalo sa "V" i rupicom. Moj maleni ima 4 meseca i pedijatrica nam je tek pre par dana ukazala na to, da je moguca okultna sb. Prilicno opusteno nam je savetovala da dete odvedemo kod decijeg neurologa, "kad budemo imali vremena",eto onako. Zakazali smo pregled i, dok cekamo, htela bih da cujem od drugih mama kako je dalje teklo sa njihovim malisanima. Hvala unapred.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •