Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Pokvarena riba kuhanjem postaje bezopasna?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno Pokvarena riba kuhanjem postaje bezopasna?

    Dakle, jasno je da:
    1) nemam pojma o ribi
    2) bolje bi mi bilo da sam se i ovaj put držala povrća, špinat mi nikad ne pokloni crva sumnje

    Kupila sam jučer na Dolcu neku malu bijelu ribu, mislim da se zove trilj :? Žena ispred mene je nahvalila, djeca je obožavaju...-moj omiljeni argument Kupila sam i oradu za svaki slučaj (kao što rekoh, moje znanje kad je riba u pitanju je vrlo skromno). E sad, upravo sam išla staviti kuhati te male bijele, al' mi se čini da su imale čudan miris. (od jučer su u frižideru, (polu)očišćene)

    Sad vam je sve jasno; zanima me ak' je slučajno riba lagano pokvarena, hoću li problem riješiti kuhanjem, ili? Sad mi više ne smrdi pa ni sama ne znam jesam to umislila ili fakat smrdi?

    p.s. Taman smo se oporavili od gripe, trovanje nam nikak' ne bi sjelo

  2. #2
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    baci, nema velike štete, daj im kajganu

    kad kupuješ ribu pazi:
    - oba oka moraju biti bistra (kako stoji ribi se oko počne bjelkasto mutiti , obično oko s gornje strane, pa prodavači znaju ribu okrenuti da se vidi svježije oko)
    -crvene škrge (neka ti pokaže) ne rozkaste , lijepa crvena
    -ako pritisneš ribu prstom ne smije ostati udubljenje , treba se vratiti u ravninu

    eto za drugi put

    neke ribe imaju svoj specifičan miris , može biti i to

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ne znam baš. Sirova riba je sigurno opasnija, ali nisam baš sigurna da se sve bakterije mogu uništiti kuhanjem. Inače se valjda nitko nikad ne bi otrovao od kuhanog mesa :?

    Ja te potpuno razumijem, i ja sam nenavikla na meso/ribu i nje mi se jednom dogodilo da sve bacim jer mi čudno miriši.

    Ribu inače dajemo samo posve svježu, znači isti dan kad je kupimo na placu, eventualno je tada smrznemo pa damo kasnije.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    MGrubi, hvala na savjetu A kakva je to uopće riba Trilj, ili kako se već zove? (osim što je bijela ) Mislim, jel' preporučljiva uopće, ili mi je to bio strahovito glup potez?

    Ja te potpuno razumijem, i ja sam nenavikla na meso/ribu i nje mi se jednom dogodilo da sve bacim jer mi čudno miriši.
    Mima, bojim se da će tako i ova moja kuhana riba završiti :/
    Problem mi je što se prekasno vratim s posla; ja kupim ribu, jer radim na trgu, i kad dođem poslije 6, glupo mi je baciti se na kuhanje ribe- to bih nekako radije u miru napravila drugi dan. Očito mi to i nije najpametnije

  5. #5
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Trlja ili trilja, fina jako fina ribica. Ima onako malo jaci okus, nije bas delicata kao orada. Moze na brodet, moze frigana.
    Nevjerujem da je bila pokvarena, nebi prvo malo smrdila pa onda ne smrdila , mislim da si zabrijala. Ali opet nebih se kladila...

  6. #6
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije problem ,očisti ribu iznutra, operi, posuši je s krpom i stavi u hladnjak na tanjiru ili posudi po mogućnosti izbjegavaj je držati u najlonskoj vrečici

    svježe kupljena riba (očišćena) može stajati u frižideru dan-dva bez problema

  7. #7

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    Trlja ili trilja, fina jako fina ribica. Ima onako malo jaci okus, nije bas delicata kao orada. Moze na brodet, moze frigana.
    Nevjerujem da je bila pokvarena, nebi prvo malo smrdila pa onda ne smrdila , mislim da si zabrijala. Ali opet nebih se kladila...

    vis vis ti zagrepcanke, kako zna sve o ribama

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Puno vam hvala Samo da izvjestim da je trilja ipak završila u smeću (ne volim bacati hranu, ali u ovom slučaju... bilo mi je draže to nego riskirati trovanje)-orada se nije spasila gladnih usta . Ja sam probala komadić te trilje i bila mi je stvarno čudna... e sad; jel' stvarno ili sam si umislila Nekak mi je miris bio previše po nekom mulju za morsku ribu. Od sad pa nadalje i ubuduće slijedim "gornje savjete"

  9. #9
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    e sad - postoje i dvije vrste trilja, one od kamena i one od pijeska. One koje briju po grotama su bolje i finije i nema okusa mulja..
    tvoja je bit ce bila ona od pijeska

    E Daphne draga, more mi je pod kozom valjda od nekog proslog zivota, cijeli zivot zudim za njim i eto mi sad..

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Trilje imaju puno joda, zato im je čudan miris. Što naravno nije garancija da ova tvoja nije bila prestara.
    Inače, postoji jedna opasna stvar, prvenstveno kod plave ribe, a to je tzv. skombrizam ili trovanje histaminom, kuhanje ništa ne pomaže. Dešava se kad je riba na toplom.

  11. #11
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Trilju obozava moja seka, a kako ribarnicu imamo par kuca dalje, jede se.

    Moj tata kaze da trilja mora odmah u pripremu jer se brzo usmrdi, to on dakako i postiva. Ovo sto Sun prica je bas zanimljivo, a i ovo od mamezike.

    Ova nasa ribarnica ribu komplet ocisti i sredi tako da je trebas samo baciti na ulje.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Znam da je teško znati preko neta, ali smrdi li pokvarena riba na neku kemikaliju?
    Kupila sam oradu, rok trajanja je do sutra.
    Kada sam je otvorila nema neki poseban miris, oči nisu super bistre, ali nisu ni upale. Ali, kada sam pomirišala utrobu, osjeti se miris neke kemikalije, kao npr. ambalaže u kojoj je bila pakirana.
    Boja utrobe također nije posebno crvena, nego vuče na smeđe.
    Jel to pokvareno?
    Da je pokvarena, bi li smrdila i izvana?

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ovako preko ekrana, rekla bih da nije svjeta al da se nije ni pokvarila.

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Kad vidim koliki je rok trajanja tih pakiranih orada, pozli mi.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Čokolada koliki, nemam pojma? Premalo, predugo ili?

  16. #16
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Na svakom ti pakiranju piše kad je ulovljena (to su sve ribe iz uzgajališnog "bazena", ne love ih ribari na otvorenom moru). Ja bih je jela samo 2. ili 3.dan, što god oni na kutiji napisali - da je pakiranje "kontrolirano", da "specijalna tehnologija produljuje svježinu". Napišu nekad rok trajanja po 8 dana.
    To ti je ko s mesom. Probaj otvoriti pakirano pile ili neku junetinu kojoj sutra istječe rok. Ne mora biti da je otrovno, ali miris.....

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    U pravu si, pakovanja mesa imaju sličan miris. Nije pokvareno, ali nije ni svježe. Rok uredu, ali miris.... diskutabilno.
    A što znači taj miris točno?
    Znači nije pokvareno, ali nije ni svježe ili kako to tumačite?
    Ja sam se stvarno pogubila, u ogromnoj ponudi kojekakvih piz.arija, ne možeš izabrati pravu stvar da si ne znam što.
    Tako i kruh. Hrpa smeća koja baš smeta za organizam. Smeta!
    Čim sam iz prehrane izbacila lidlov bijeli kruh, kao da mi je probavni trakt procvao.
    Mi jedemo sama smeća!!!!

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Ja ne jedem ništa što mi smrdi. Doduše, ribu kupujem uvijek u ribarnici tu noć ulovljenu, a meso kod mesara ne uzimam ako ima imalo tamnijih djelova. Sve košta ko sv.petra kajgana, ne želim trulež za puno novca.
    Moj tata otkad ne vozi, ne može do ribarnice pa kupi nekad u Konzumu te orade Cro maris. Nisu loše kad su svježe, jedino su dosta masne jer ih hrane umjetnom smjesom.

  19. #19
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Meni nema do svježih pofriganih inćuna ili papalina, najbolja riba na svijetu, samo što ih rijetko bude.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •