Stranica 47 od 54 PrviPrvi ... 374546474849 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,301 do 2,350 od 2651

Tema: Darovita djeca-kako se nositi s njihovim posebnim potrebama

  1. #2301

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sa šećerima mi je upitno, jer svaki dan imamo temu šećera - kako onda kad mu kažem da ne smije jesti više slatkiše, smije jesti rižu.
    Uvedeš podjelu na jednostavne i složene šećere nekad se tako i učilo, druga je stvar što su danas u osnovnoškolske sadržaje uvedeni srednjoškolski, a u gimnazijske fakultetski sadržaji pa nikad nije dovoljno detaljno.

  2. #2302
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    jelena nisi normalna

  3. #2303
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    imas super francuske crtice, ne mogu se sad sjetiti kako se zovu. lijepo sve objasnjavaju.
    neko ce se sjetiti imena crtica.
    Znam te crtiće. Al to je bilo s titlovima. Al i oni bi mogli ubaciti puhalice za lišće Ma imamo mi odlične slikovnice na različite teme.

  4. #2304
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    (Nemam doma molekule )

  5. #2305
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    imas super francuske crtice,
    La vie ili u prijevodu život, odnosno u hrvatskom prijevodu Moje tijelo

  6. #2306
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    J. je obožavala taj francuski crtić. Evo sad joj je francuski i prvi jezik u školi.
    Ja nisam ovako potkovana kao Jelena u tim stvarima, ma ni blizu pa je bilo puno frustracija. Ona je bila strašno ljuta što ja ne znam objasniti sve točno pa smo naučili da zna dr. Google
    Trenutno ju strašno nervira kad ne znam nešto iz robotike.

    J. je perfekcionist pa onda želi oduvijek znati sve o svemu. Davnih dana je naučila da i struja, voda, smeće i sve ostalo nije besplatno i sve ostale životne stvari. O mjesečnici zna sve valjda od 4.-te godine ako ne i ranije jer je pitala, jedino što je rekla da ona to neće i ne želi imati. Kao što neće i ne želi ni muža ni djecu .
    S 5 godina mi je uletjela u wc i kad je vidjela uložak iskomentirala je: Znači ni ovaj mjesec ništa (htjela je silno seku)

    Trenutno je u fazi istraživanja u kojim se zanimanjima najbolje zarađuje a da je dovoljna trogodišnja srednja škola.

  7. #2307
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Ja ne znam dal je moj L nadaren, darovit. Logopedica kaze da je, pogotovo matematicno informaticki dio. Kaze, budite spremni da vase dijete nece u zivotu svi kuziti i razumjeti.

    On ce sad 6 godina. Sam naucio pisati i citati, nas je puno ispitivao. Mnozi i dijeli, zbraja,oduzima. Na tablet zna instalirati i izbrisati aplikacije, cak i kuzi program koji je mm stavio za disk usage.
    Engleski prica iznad ocekivanja za dob,to i ucitelj rekao (ide na engl u vrticu)

    Njemu prijatelji iz vrtica nisu bas sjeli. Kaze da mu njihova glupiranja nisu smijesna i zabavna.

    U zadnje vrijeme ga drze karte,navigacije, google maps analizira. Kako negdje doci, koliko metara, gdje skretanja, gdje su guzve...

    Vidim da mu socijalni kontakt nekad steka,ali ima 4 naj prijatelja u vrticu, pa ide na sportice i tamo se druzi, kod logopedice ima ekipu. Samo mu vrticki nisu zabavni bas.

    Sad rjesavamo one djecje casopise, skrinjica i kako se vec zovu. Krizaljke djecje rjesava

    On mi prvi,nemam iskustava s klincima,pa ni ne znam sto prosjecni sestogodisnjak zna, treba znati ili sto ga zanima

    Mi smo prosli i price o virusima i bakterijama, cjepiva su ga zanimala, pa o smrti svasta, u zadnje vrijeme i trazi detalje o prirodnim pojavama (mraz, magla, kipljenje vode).

  8. #2308
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Pa kud ćeš više od 4 naj prijatelja i još ponekog iz drugih okolnosti. Nema pressing da radi networking

  9. #2309
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Ma joj,ima jednu tetu koja je umjetnicki nastrojena. On i umjetnost bas ne idu. I toj teti on nije sjeo,i uvijek mi nalazi prigovore na njega. Igra se sam, nije napravio ovo/ono
    Druga teta je iz stem podrucja :zubo: i ona ga obozava i stalno hvali

    Na kraju vise ne znam procijeniti jel neki problem il nije.

  10. #2310
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Joooj tete iz vrtića su nekad :/

    Kad je moja L. krenula u školu išla se pohvaliti teti iz vrtića i kad joj je rekla da joj je matematika najdraži predmet, ova je zakolutala očima joooj pa kud baš matematika i šta reći....komaaa....

  11. #2311
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Onda nabavi modele molekula. Oni su poput lego kocka, samo što nisu kocke nego kugle.
    I.

    Ima softver za 3d oblikovanje molekula. Sad mi sinovi govore da se zove ChemSketch. Nisam provjeravala spelling ni da li je to besplatno, ali koga zanima, snaći će se.

  12. #2312
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Mislim da ti je zasad bolje pustiti programe i modele molekula (bolje manje ekrana u toj dobi);

    na radionicama za male klince sam obično povlačila paralelu između legića i atoma; kao što se kuća od kockica može rastaviti na najmanje kockice (i najmanja kockica je još uvijek Lego), tako se i materija može rastaviti na atome. A onda se od legića može sastaviti i nešto novo, kao od atoma (u skladu s Demokritovom atomističkom teorijom)

  13. #2313

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da ti je zasad bolje pustiti programe i modele molekula (bolje manje ekrana u toj dobi);

    na radionicama za male klince sam obično povlačila paralelu između legića i atoma; kao što se kuća od kockica može rastaviti na najmanje kockice (i najmanja kockica je još uvijek Lego), tako se i materija može rastaviti na atome. A onda se od legića može sastaviti i nešto novo, kao od atoma (u skladu s Demokritovom atomističkom teorijom)
    Ideja iz Sofijinog svijeta ali na ovom nivou odlično funkcionira. I ne, ne treba odmah znati da postoje i subatomske čestice

  14. #2314
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    E da, baš sam mogla i referencu staviti i knjiga je općenito odlična za klince (a i za mene veliku), ali ipak malo veće

    Subatomske obavezno prešutjeti

    I za male bistriće sasvim dobro funkcionira kuhinjska kemija i fenomenologija, tipa kondenzacija vode na hladnom poklopcu, taloženje kamenca,

    indikatorska juha od crvenog kupusa

    http://eskola.chem.pmf.hr/udzbenik/w...tml#Pokus%2012.

  15. #2315
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Mene moj trazi da radimo kristalizaciju soli na koncu :D vidio ideju za pokus i sad eto moramo. Mislim mu mozda i modru galicu staviti za drugu opciju

  16. #2316
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ideja iz Sofijinog svijeta ali na ovom nivou odlično funkcionira. I ne, ne treba odmah znati da postoje i subatomske čestice
    Čekaj, a kako onda objašnjavaš struju i grom
    Ja sam odrasla na Svetom Iliji

  17. #2317

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj, a kako onda objašnjavaš struju i grom
    Ja sam odrasla na Svetom Iliji
    Da budem iskrena, uopće se ne sjećam tog dijela objašnjavanja, bit će da nije meni postavio to pitanje a možda ga nije postavio uopće, nije baš da mu je trebalo objasniti cijeli svijet u toj dobi.

  18. #2318
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj, a kako onda objašnjavaš struju i grom
    Ja sam odrasla na Svetom Iliji
    Joj, ja sam imala veselje s tim... I danas mi sad već odrasla djeca govore da se svjetlo treba UKLJUČITI, a ne upaliti... Pale se baklje, petrolejke i slično, gdje doslovce nešto gori da bi se dobilo svjetlo.

    Električna energija za najmlađe - najlakše i najmanje opasno je objašnjenje pomoću baterija. Svjetiljke i igračke ne rade bez baterija koje daju ENERGIJU (a ne struju - alergična sam na taj izraz).

    U praksi - moja svekrva je sačuvala mm-ov Elektropionir, pa su se do besvijesti s tim zabavljali. Bogu fala, ima toga i danas za kupiti: https://www.mall.hr/istrazivacke-igr...ro-pionir-e183

    Osim toga, znala sam klincima na prste isprazniti kondenzator od miksera, da ih malo strese, pa da ne diraju utičnice...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.01.2020. at 15:02

  19. #2319
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Btw. Sav moj trud oko objašnjavanja elektriciteta nije uspio, htjeli su znati još više... eno starijeg na FER-u, a mlađeg u tehničkoj školi

  20. #2320
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, ja sam imala veselje s tim... I danas mi sad već odrasla djeca govore da se svjetlo treba UKLJUČITI, a ne upaliti... Pale se baklje, petrolejke i slično, gdje doslovce nešto gori da bi se dobilo svjetlo.

    Električna energija za najmlađe - najlakše i najmanje opasno je objašnjenje pomoću baterija. Svjetiljke i igračke ne rade bez baterija koje daju ENERGIJU (a ne struju - alergična sam na taj izraz).

    U praksi - moja svekrva je sačuvala mm-ov Elektropionir, pa su se do besvijesti s tim zabavljali. Bogu fala, ima toga i danas za kupiti: https://www.mall.hr/istrazivacke-igr...ro-pionir-e183

    Osim toga, znala sam klincima na prste isprazniti kondenzator od miksera, da ih malo strese, pa da ne diraju utičnice...
    Ne kužim u čemu je problem sa strujom? Zbog razlike u potencijalu poteče struja, a dobiješ energiju. Ili sam sjedila na ušima ?

  21. #2321
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Meni je elektricitet najlakše objasnit kad skinem majicu s djeteta na brzinu pa se čuje onaj zvuk, kosa podigne, a kad bi bio mrak vidjele bi se i iskre. Kažem eeeelektricitet. Sad su to već upamtili.
    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    U praksi - moja svekrva je sačuvala mm-ov Elektropionir, pa su se do besvijesti s tim zabavljali. Bogu fala, ima toga i danas za kupiti: https://www.mall.hr/istrazivacke-igr...ro-pionir-e183
    Ajme....

  22. #2322
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim u čemu je problem sa strujom? Zbog razlike u potencijalu poteče struja, a dobiješ energiju. Ili sam sjedila na ušima ?
    Mene nerviraju rečenice tipa "Koliki je napon struje?" ili "strujna mreža". Evo, na Hlapićevom portalu ima više o tome - možda nije tako crno koliko sam ja mislila, ali ne sviđa mi se kad se izjednačavaju različite fizikalne veličine...

    Evo primjera - doslovce prvi koji sam našla: http://www.hlapic.net/2018/05/02/kako-nastaje-struja/

  23. #2323
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je elektricitet najlakše objasnit kad skinem majicu s djeteta na brzinu pa se čuje onaj zvuk, kosa podigne, a kad bi bio mrak vidjele bi se i iskre. Kažem eeeelektricitet. Sad su to već upamtili.Ajme....


    Pitala sam sinove već i ranije hoćemo li darovati stari Elektropionir (da čujem odgovor), pa su me samo grdo gledali...

    Ništa od tih ranih setova za učenje ne daju. Imamo teleskop, mikroskop, set za kemiju, elektropionir... ne mogu se ni sjetiti.

    Joj da, imamo i Märklin, još od mm-ovog oca, koji je to dobio second hand. Igračka je iz tridesetih godina prošlog stoljeća - ovo: https://worboys.id.au/catalogs/images/1935Rear.jpg
    U moje vrijeme to se prodavalo pod nazivom Mehanotehnika - evo, ovakav je imao moj brat: https://www.njuskalo.hr/igracke-vozi...oglas-23716921

    Evo, radi Mehanotehnika i danas: http://www.mehano.si/katalog Elektropionir je isto njihov.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.01.2020. at 16:40

  24. #2324
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    A to! A da, moj obozava australsku emisiju Mali znanstvenici, a koliko je tu krivo prevedeno tek. Samo se nerviram dok slusam. Banalno - stalno mijesaju masa i težina, teske nebuloze o trenju itd. A opet bolja emisija od mnogih. Bar je zabavna, a mislim da nema toliko veze sto fulavaju. Vise se MM i ja zgrazamo i okrecemo ocima

  25. #2325
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Neki dan je mali napravio "svoj prvi ventilator", tako da je u svoju busilicu prisarafio nekakvu letvu pa mi je objasnio da se u početku sporije vrti jer nema dovoljno energije. Ja sam zaustila da ubacim inerciju, al nisam na kraju komplicirala.

  26. #2326
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Moj danas tulio jer ne moze napraviti neki hack u igrici. Nek mu pomognemo. A ni mm ni ja ne znamo.
    On vidio u nekom youtubeu i sad zeli nauciti

    A na youtubeu vrti povijest razvoja racunala i razvoj windowsa od samih pocetaka. Svako malo me ispituje jesam li ja imala windowse te i te...

  27. #2327
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Imam curu za njega 6 god ima. Moja mala me pita jel mi bolji bio windows vista, xp, 7 ili 10.
    I sad mi pokazuje kako nešto popraviti na win desetki jer mi to neki dan blokiralo.
    Isto te stvari stalno gleda na you tubu.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  28. #2328
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Dobro bi se oni skuzili
    Googlala sam jel imaju kakve informaticke radionice za tako malene...

    Al sve ce to on skuziti. No nacrtati nesto, sliku neku, to je muka teska

    Jel tako i vasi "stekaju" na nekom polju?

  29. #2329
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Moja je tek pred pola godine počela crtati iz gušta prije toga baš nije bila oduševljena sa crtanjem.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  30. #2330

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro bi se oni skuzili
    Googlala sam jel imaju kakve informaticke radionice za tako malene...

    Al sve ce to on skuziti. No nacrtati nesto, sliku neku, to je muka teska

    Jel tako i vasi "stekaju" na nekom polju?
    Pa za darovite je tipično da na nekim poljima "štekaju", a u drugima briljiraju. Zbog te neuravnoteženosti u razvoju i nastaju potencijalni problemi, ali oni se mogu i prevladati.
    U toj dobi, moj je "štekao" na emocionalno-socijalnom polju, ali s vremenom se to nekako uravnotežilo. Dapače, drago mi je vidjeti da sad, kao tinejdžer, ima društveni život, prijatelje u obje škole i da nije totalni tutlek u društvu. Ali do toga je dolazilo vrlo postupno.
    Crtanje i općenito likovno izražavanje nikad nije volio. U vrtiću su ga ipak uspijevali pridobiti i imao je jedan period kad je vrlo rado i mnogo crtao. Taj period naprasno je prekinut polaskom u školu i prvom ocjenom - i to baš iz likovnog - koja nije bila petica, nego četvorka. Od tog trenutka likovni mu je došao na crnu listu i ne voli ga nikako - ni u osnovnoj školi, a bogme ni sad u gimnaziji što se može. Ne mora (i ne može) biti u svemu vrhunski.

  31. #2331
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Cure crtaju sve u šesnaest, a mali ni sa tri i pol se nije odmaknuo od žvrljotina. Svejedno sve na što su utrošili više od dve sekunde dajem nadnevak i spremam u mapu.

  32. #2332
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Bogme da, moja dvogodisnjakinja ima vise crteza nego on u svih 6 godina :brukica:
    On uzme olovku pa recimo crta put do vrtica, neke stvari iz igrica, sad crta ipad (sto uopce nemam pojma od kud mu,jer od nas nitko nema nista od applea).. ali boje i slika, da svaka stvar ima svoju boju, tesko

    Bas mi je fascinantno gledati kako se mala razlikuje od njega u tim godinama

  33. #2333
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Vrci,
    poradite malo na crtanju, a posebno bojanju. 1. razred je 70- 75% crtanje, a što se tiče bojanja očekuje se da se ne prelaze bojicom rubovi. To zna biti frustrirajuće

    Može i s logopedicom to uvježbavati.

  34. #2334
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Ma zna on bojati i kad boja ne ide van, i to bude taaako pedantno da nema niti jedne rupe od boje.
    Al svejedno ce jaukati da je to dosadno i ne da mu se, iako bude rezultat super.
    Kod logopedice radi i to i svasta drugo,osim uvjezbavanja R

    Danas sam pricala s tetom,kaze da je po svim testovima sto su radili 3.u grupi. A u grupi ima i sedmogodisnjaka, on jos nema 6

  35. #2335

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Al svejedno ce jaukati da je to dosadno i ne da mu se, iako bude rezultat super.
    Pomiri se s tim da će u školi takvih situacija biti još puno

  36. #2336

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Vrci,
    poradite malo na crtanju, a posebno bojanju. 1. razred je 70- 75% crtanje, a što se tiče bojanja očekuje se da se ne prelaze bojicom rubovi. To zna biti frustrirajuće
    A od crtanja, 70-75% je crtanje ljudi, ljudskih lica i ljudskih figura :/, od prvog do četvrtog razreda... Prava kazna za decu koja rado crtaju, precizno i detaljno, sve osim -ljudi.
    Kada stavim crtež tenka, jedrenjaka, aviona, auta koje moj drugak nacrta iz zabave, uz njegov crtež čoveka za domaći, ja bi se zaklela da to nije rad istog deteta. Čovek- nivo predškolca, ostalo - bolje od većine starijih od njega.
    I često se mislim da bi trebalo da ga, za promenu, zaista malo "forsiram" da vežba crtanje ljudi, kad već ionako svi misle to radim .

  37. #2337
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    Meni je bas jutros teta rekla,ne moraju svi biti majstori od crtanja.
    Evo ja prva sa skoro 35 u guzici crtam covjeka ko prosjecan prvasic. I ne samo covjeka

  38. #2338

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je bas jutros teta rekla,ne moraju svi biti majstori od crtanja.
    Evo ja prva sa skoro 35 u guzici crtam covjeka ko prosjecan prvasic. I ne samo covjeka
    Mudra teta . Ali nisu svi njenog stava, osim toga u udžbenicima je puno zadataka takvo da se bazira na veštini crtanja, nevezano za stavove i kriterijume učiteljica, bar kod nas.

  39. #2339
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo sa šećerima mi je upitno, jer svaki dan imamo temu šećera - kako onda kad mu kažem da ne smije jesti više slatkiše, smije jesti rižu.
    Sjetila sam se.
    Organizam je tvornica u kojoj mali štrumfovi sastavljaju i rastavljaju lego kocke. Šećer u bombonu su dvije kocke koje štrumf rastavi za čas, a šećer u krumpiru se sastoji od pedeset lego kocki i malom štrumfu prođe cijeli dan dok to rastavi.

  40. #2340
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sjetila sam se.
    Organizam je tvornica u kojoj mali štrumfovi sastavljaju i rastavljaju lego kocke. Šećer u bombonu su dvije kocke koje štrumf rastavi za čas, a šećer u krumpiru se sastoji od pedeset lego kocki i malom štrumfu prođe cijeli dan dok to rastavi.
    Da si ovo mojoj J. objašnjavala na ovakav način dobila bi tantrum. Opet ako je bilo objašnjeno prekomplicirano dobila bi tantrum jer ne razumije. Meni je pak bilo komplicirano pronaći točnu razinu koja ja njoj bila zadovoljavajuća.

  41. #2341
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    I mom ne bi sjelo jer nije dovoljno tocno. On kuzi da ne postoje nikakvi strumpfovi koji bi nesto radili.

  42. #2342
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Onda mu se ne bi svidio ni onaj francuski crtić koji je prosto genijalan.

  43. #2343
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Onda mu se ne bi svidio ni onaj francuski crtić koji je prosto genijalan.
    La vie?
    Obožavam ga [emoji3590]


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  44. #2344
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Ja znam da se svi vole hvastat sa svojom djecom. Ali sad me zanima objektivno ovak....
    mala je s tri brojala loptice, baš brojala, a ne napamet govorila brojeve
    sad ima pet i pol godina, ja s njom ne vježbam brojeve ni slova. Smatram to nepotrebnim i nadobudnim. Je ćaća to radio, prije.
    Ona je upravo pogledala na računalu da je pisalo 20:45 i spojila je brojeve i rekla mi "mama, to je dvadeset i četrdeset i pet". Ja onak paf. Nisam u njenoj dobi znala prepoznavat brojeve onako s napisanog. Jel ona napredna il sam zabrijala?
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 14.01.2021. at 21:51

  45. #2345
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    A ne znam, moja navrsila 3 i broji odavno. Zna prepoznati sva slova i brojeve do 10. Broji do 13.

    Stariji je isto tako rano znao, njega proglasili nadarenim. Sa 4 i pol je znao prepoznati pocetni i zavrsni glas u rijeci i tad mi rekli da je to napredno. Sad sa skoro 7 zbraja i oduzima pozitivne i negativne brojeve, cak i dvo i troznamenkaste. Zna i nesto mnozenja, dijeljenje slabije. Na sat zna nekih godinu dana. Cita isto odavno.

    Frendica ima malu od tri i pol koja zna procitati rijeci.

    Mislim da su to te nove generacije, brzo pamte cim malo nesto radis s njima

  46. #2346
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja znam da se svi vole hvastat sa svojom djecom. Ali sad me zanima objektivno ovak....
    mala je s tri brojala loptice, baš brojala, a ne napamet govorila brojeve
    sad ima pet i pol godina, ja s njom ne vježbam brojeve ni slova. Smatram to nepotrebnim i nadobudnim. Je ćaća to radio, prije.
    Ona je upravo pogledala na računalu da je pisalo 20:45 i spojila je brojeve i rekla mi "mama, to je dvadeset i četrdeset i pet". Ja onak paf. Nisam u njenoj dobi znala prepoznavat brojeve onako s napisanog. Jel ona napredna il sam zabrijala?
    Rano je, ali ne i prerano. Djeca pobiru znanje iz okruženja i zato ih uvijek treba izlagati tome, onako nevidljivo. Ovo ti je baš takav primjer. Uskoro ćeš otkriti da ne napreduje jednako na svim područjima. Moj mlađi imao je izrazito britak um, ali pročitati napisano - nula bodova do desete godine. On je znao riječi prepoznavati samo kao slike - recimo "Konzum" ili "Chipoteka" - tu nije bilo problema, hehehe...

    Stariji (onaj koji je kasno progovorio) izgledao je u predškolskoj dobi poprilično mutav, ali se relativno brzo pokazao njegov izraziti kliker za matematiku. Tako je i danas. Obojica su me odavno prešišali. Imala sam s njima muku u osnovnoj školi s raznim predmetima, ali nikad s matematikom.

    Dok su bili u ovoj dobi kao tvoja curica, imali smo nekakve brojeve i slova - magnete za frižider. Čovječe - rano su s tim počeli. Brojke su bile zanimljive, slova puno manje. Osim toga, sposobnosti izrazito ovise o interesima... Kao i u ovom slučaju koji opisuješ - moj stariji ni približno nije govorio kako treba, ali je čitao sve što se odnosilo na računalo i mobitele od najranije dobi. S druge strane, zavezati cipele ili obrisati zadnjicu - to je bila jedna sasvim druga priča. Imao je četiri i pol godine kad je prvi put sam reinstalirao igricu (nekakva je bila s vremenskim ograničenjem - vidio je tatu kako je to napravio, a idući put je sam to izveo... )Kao i ti, mi smo tada pali na tur od iznenađenja. Muž me zvao i tražio sina da ponovi postupak, pa smo gledali. Pita ga tata - kako si to naučio, a mali kaže "vidio sam od tebe"... Tata je narastao za duplo, hehehe... Kasnije se navikneš na to, ali i na velike razlike u sposobnostima u raznim područjima. Oprati suđe = nula bodova, pročitati lektiru = nula bodova, pisati rukom = nula bodova i dan danas, ali zato napisati 2000 riječi o tome kako doraditi neku web stranicu, to ide sasvim dobro već godinama...

    Da se vratimo maloj djeci - nemoj puno bježati od računala, samo dobro odaberi softvere za učenje i navikni djecu na vremensko ograničenje. Računalo je dobro i za motoriku i za mozak tako dugo dok nema pretjerivanja. Dobru zabavu! Bit će još takvih iznenađenja...

  47. #2347
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,612

    Početno

    I da, stvar je u interesima. Moj malac mrzi crtati, ali voli pisati slova. Mala pak obožava crtati, njen crtež s 3 godine izgleda ko njegov s 4 i pol.

  48. #2348
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    I da, stvar je u interesima. Moj malac mrzi crtati, ali voli pisati slova. Mala pak obožava crtati, njen crtež s 3 godine izgleda ko njegov s 4 i pol.
    Da, ovo je točno.... Moj E. je volio crtati, a voli i dan danas. Zna crtati na ruke, ali i u brojnim aplikacijama. Moj L. nije volio crtati nikad, a ni tad... Taj zna nacrtati samo sheme i nacrte, ali slobodno crtanje = nula bodova. S druge strane, kad je prvi put vidio nacrt bazena (dobio od rođaka građevinara), danima se nije odljepljivao od toga.

    Pri upisu u školu rekli su nam da su mu vještine crtanja na razini trogodišnjaka, jer se tražilo da nacrta ljudsko biće. Da su ga tražili da nacrta bor s lampicama i kuglicama - bila bi druga stvar. Kad mu je to logopedica nacrtala u bilježnicu, odmah je docrtao utičnicu , jer lampice ne mogu raditi bez toga, hehehe... Imam to spremljeno (dokazni materijal).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.01.2021. at 11:41

  49. #2349
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ja znam da se svi vole hvastat sa svojom djecom. Ali sad me zanima objektivno ovak....
    mala je s tri brojala loptice, baš brojala, a ne napamet govorila brojeve
    sad ima pet i pol godina, ja s njom ne vježbam brojeve ni slova. Smatram to nepotrebnim i nadobudnim. Je ćaća to radio, prije.
    Ona je upravo pogledala na računalu da je pisalo 20:45 i spojila je brojeve i rekla mi "mama, to je dvadeset i četrdeset i pet". Ja onak paf. Nisam u njenoj dobi znala prepoznavat brojeve onako s napisanog. Jel ona napredna il sam zabrijala?
    Kad ne budeš imala pametnijeg posla, malo zaviri na web stranicu prof. Antonije Horvatek - zove se Matematika na dlanu http://www.antonija-horvatek.from.hr/index.html

    Ovdje je matematika za prvi razred: http://www.antonija-horvatek.from.hr...matematika.htm, a ima cijeli niz zabavnih načina osvješćivanja matematičkih pojmova, igara, mozgalica, zagonetki itd.

    Dobru zabavu!

  50. #2350
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Još literature - u KGZ katalogu našla sam da ima za posuditi knjiga Pametnica u svemiru autorice Irene Orlović.

    https://katalog.kgz.hr/pagesResults/...edId=976000266

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •