Stranica 5 od 54 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 2651

Tema: Darovita djeca-kako se nositi s njihovim posebnim potrebama

  1. #201
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ja sam isto sretna što mi je sin takav kakav je. Da, s njim je bilo mnogo teže nego s prosječnom djecom, ali je isto tako više i vraćao. Sin mi je izuzetna osoba i ja se ponosim s time i sretna sam zbog toga. Kod njega je sve bilo i jest na n-tu potenciju i inteligencija i emocije i odnosi s ljudima. Posljednjih godinu dana se bacio na proučavanje odnosa među ljudima i tu ide nevjerojatno duboko i opažanja su mu vrlo suptilna. To me silno ohrabruje i uvjerava da će znati proniknuti u ljude i da neće biti površan u odnosima. Razgovori koje vodim s njim, sada skoro sedmogodišnjakom, su jedinstveni. On pokazuje emocije i razgovara sa mnom na zreliji način nego što sam doživjela od mnogih odraslih ljudi. A istovremeno je slatko i milo sedmogodišnje dijete.

    Ja sam ga od prvog trenutka prihvatila takvog kakav jest, volim ga duboko i bezgranično, uživam u njemu svakog trenutka, punim plućima. Istina je da njegova osobnost korespondira s dodirnim točkama u meni i uvijek sam osjećala da je takvo zahtjevno dijete izazov koji je meni potreban. Osjećam posebnu zahvalnost Bogu zbog toga što je on moj sin, što je povjeren upravo meni.

    Sretni životni put naše posebne djece po mom mišljenju leži u nama, u našem prihvaćanju njih takvih kakvi jesu, njihovih posebnosti, zahtjeva, razlika u odnosu na ostale.

  2. #202

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Zdenka2 gušt mi je čitati sve što napišeš
    Sad se pitam što mi je bilo da te nisam niti pokušala animirati za moju školu?

  3. #203
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Sad si izazvala moju (poslovičnu) znatiželju - a koja je tvoja škola?

  4. #204

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ha, mogla sam i anticipirati ovo pitanje.
    Sorry, ostala bih radije anonimna - ne radi Tebe osobno nego općenito.
    Ionako sam Ti već ranije rekla da smo Vam predaleko.

  5. #205
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno


  6. #206

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Draga Renny u nekim djelovima teksta kao da opisujes mene u najranoj vozrasti.
    Moram da reagiram samo na ovo
    Citiraj renny prvotno napisa
    No ono sto nikada nije volio i sto mu nije islo a ni dan danas mu ne ide je crtanje, bojanje-to mrzi, jako lose crta za svoju dob, zapravo kao i sve drugo sto ga ne zanima tu je los, dekoncentriran i brzo odustaje- Inace sto se crtanja tice- ljevak je pa ne znam da li mozda i to ima veze.
    ja sam ljevoruka (a ne samo ja i puno slavnih slikara i muzicara) i to nije problem za slikanje i crtanje.

  7. #207

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Podižem malo temu s novim primjerom.

    MM je proveo jedno poslijepodne objašnjavajući našoj M. pravila šaha. Sve se svelo na objašnjenje figura i kretanja istih, ali bez ikakve pretenzije da je zaista i nauči igrati.

    Epilog: mala je pred nekoliko dana sjela s dedom za šahovsku ploču, izgubila dvije partije, ali u trećoj je matirala dedu, a on zaista nije sklon popuštanju (znam to jer ga sama nisam nikada uspjela pobijediti ). Sad je kupljena prava ploča i sat, gledam u nevjerici s kojom lakoćom vuče poteze i meni usput objašnjava zašto. Ne razumijem od kuda podaci i kako je shvatila što treba raditi, ali igra i uredno pobjeđuje. Tata s njom više ne želi igrati jer kaže da ga izgubljena partija frustrira .

    E, sad, pitanje: gdje dijete može igrati šah sa svojim vršnjacima, a da nije baš neki klub jer ne bih željela da shvati to kao obavezu nego kao zabavu i da uživa dok to sama želi ???

  8. #208
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    To i mene zanima, jer M. jako voli igrati šah i prilično dobro igra za sedmogodišnjaka. Ali, htjela bih da to, barem zasada, bude bez velikih obaveza.

  9. #209

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    To i mene zanima, jer M. jako voli igrati šah i prilično dobro igra za sedmogodišnjaka. Ali, htjela bih da to, barem zasada, bude bez velikih obaveza.
    Čuj, ako ne nađemo rekreativno igranje šaha možemo upriličiti jednu partiju u parku skupa s penzićima .

    Ako saznaš-pliz, javi.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Ne znam kakva je sad situacija, ali prije nekih 10-12 godina, dok je moj brat bio srednjoškolac, rekreativno igranje šaha za mlade bilo je praktički nemoguće. Znam po tome jer se on tada intenzivno zanimao za šah, nabavio literature, proučavao partije, ali nije imao s kim igrati, a iz nekog razloga nije se htio (mogao?) učlaniti ni u jedan klub.
    Na kraju, kad je i igrao, igrao je s 40 i 50-godišnjacima koji baš i nisu naj društvo za 16-godišnjaka... ako razumijete što hoću reći. Pa je s vremenom potpuno odustao od šaha.
    Nadam se da ćete vi ipak pronaći neko rješenje za svoje klince.

  11. #211

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Zdenka, kod nas doma (ili kod vas)

    U zadnje vrijeme smo se preorijentirali na uno karte (mao mao) ali dugo je šah bio hit

  12. #212
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj VIPmama prvotno napisa
    Zdenka, kod nas doma (ili kod vas)

    U zadnje vrijeme smo se preorijentirali na uno karte (mao mao) ali dugo je šah bio hit
    Problem riješen. M. I F. su taman dobra kompa. (Ne znam što je to mao mao).

  13. #213

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    uno karte, hrvatska verzija

    dogovoreno, čujemo se?

  14. #214
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Da, ali tek krajem kolovoza - ovaj tjedan putujemo na more.

  15. #215

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    može :D
    sretan put

  16. #216
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    Sahisti, pozdrav! Moj sin (8.5 g.) je nepobijediv kad igra protiv svojih prijatelja, a mene matira svaki put (to samo kaze koliko sam ja losa igracica). Kak mu vise nije zabavno igrati se protiv svojih malih prijatelja, vise ni ne igra. Prosle ljeto se igrao dosta protiv svog dide i s jednim velemajstorom koji ljetuje tamo gdje i mi, no ovo ljeto je naucio igrati briskulu pa nije ni izvadio svoju sahovsku plocu.

    Predlazem jedan veseli sah parti uz soka i kolaca negdje u ZG!

  17. #217
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Zoila, odlična ideja, ali ne znam kak' bi to hodalo, jer bi tvoj sin sigurno svaki put matirao mog, a ovaj moj nikako ne voli gubiti. Kad vidi da gubi, odmah pokušava "prilagoditi" pravila. I on igra briškulu, a izmislio je i svoju vrstu "pokera", s takvim pravilima da se mi redovito valjamo od smijeha kad igramo s njim. Uglavnom, sva njegova pravila usmjerena su njegovoj pobjedi.

  18. #218

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Zoila, odlična ideja, ali ne znam kak' bi to hodalo, jer bi tvoj sin sigurno svaki put matirao mog, a ovaj moj nikako ne voli gubiti. Kad vidi da gubi, odmah pokušava "prilagoditi" pravila. .
    Na što bi to sličilo da ih sve "spojimo"

  19. #219
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    ne se bojati, da ga vidite - krece u 3. razred a ima 24 kg - pahulja mala; njezna i mila. I kak znas da bude moj pobjedjivao, mozda bas tvoj sin ima strategiju koja pobjeduje, ipak je ovaj topik o darovitoj djeci, nemoj podcijeniti svoje dijete. Mozemo organizirati jedno druzenje gdje, eto, usput ima i koja sahovska ploca na vidiku (recimo nasred stola u blagavaoni pored kolacica i soka), pa da vidite kak budu lezerno igrali.

    I da editiram svoj prijasni komentar: nepobijediv je protiv svojih prijatelja iste dobi - ipak su djeca Nadice_b njega svaki put pobjedila
    Nadica_b: hint hint, mogli bismo se cuti za koje druzenje skoro

  20. #220
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    tu smo i spremni za druženje :D

  21. #221
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Zoila prvotno napisa
    ne se bojati, da ga vidite - krece u 3. razred a ima 24 kg - pahulja mala; njezna i mila. I kak znas da bude moj pobjedjivao, mozda bas tvoj sin ima strategiju koja pobjeduje, ipak je ovaj topik o darovitoj djeci, nemoj podcijeniti svoje dijete. Mozemo organizirati jedno druzenje gdje, eto, usput ima i koja sahovska ploca na vidiku (recimo nasred stola u blagavaoni pored kolacica i soka), pa da vidite kak budu lezerno igrali.
    Ne podcjenjujem ja njega, ali ga niti ne precjenjujem. Tvoj sin je ipak stariji i, kako sam zaključila iz tvog pisanja, igra više od mog. Što se mene tiče, nek' samo gubi. (Ja mu uglavnom ne popuštam.)

  22. #222

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Pratim vas sa zanimanjem.
    U Zdenkinim nadahnutim postovima nalazim puno karakteristika svog Josipa.
    Naučili smo čitati,fascinirani smo poviješću,posebno Egiptom.Moje dijete više voli ići gledati Vučedolsku golubicu i zagrebačku mumiju nego igrati se u igraonici.izrazito je introspektivan i senzibilan,čini mi se čak i umjetnički nadaren-eto dobio je nagradu za crtež na vrtićkom projektu Pazi sunce na nivou Hrvatske.
    Vidjeti ćemo u kojem će se smjeru razvijati.

    Čitati ću vas i dalje i nadam se puno naučiti od vas i vaših malih bistrića.

  23. #223

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Cure molim pomoć.
    Moja curica još malo pa će imati 5 godina. Godinu dana čita piše (tiskana slova) samostalno pojam zbrajanja oduzimanja usvojila do 20. I sad počela je biti neposlušna(cca 2 mjeseca.). Ne pale nikakva objašnjenja, ne želi ništa raditi, sve joj je bezveze dosadno, briga ju za sve... Sluša jedino kad treba nešto, ali kad to dobi po starom. I kak se tu postaviti. Možda joj je dosadno ali kaj da joj više ponudim. U igrama pala na taj nivo da glumi po cijele dane pse i mačke i sam bi gledala crtiće. Jel to možada nekava faza?

  24. #224
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Darovitoj djeci se lako može dogoditi da funkcioniraju ispod razine svojih mogućnosti zbog dosade, emotivnih problema, lijenosti itd. i to zaista može biti problem s njima. Mislim da trebaš ići s dvije strane: otkriti u čemu je njezin problem i postaviti čvrste granice. To što je darovita ne znači da smije biti neposlušna. Istina je da za darovitu djecu u nekim stvarima granice moraju biti pomaknute, ali na tom mjestu gdje su postavljene moraju biti čvrste. Što se tiče gubitka interesa, to ne možeš na silu buditi. Moj M. je isto imao takve faze, nešto kasnije nego tvoja curica, to jest između 6. i 7. godine. TS kaže da je to razdoblje kada djeca duboko ulaze u socijalne odnose, time se bave i o tome razmišljaju, pa se čini da gube interes. No zapravo ga ne gube nego ga drugačije usmjeravaju. Mom se sada u školi vraćaju akademski interesi, upravo onako kako je TS predvidjela.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Darovita djeca obično emocionalno sporije sazrijevaju. Osim toga, kad okolina skuži njihove sposobnosti, često uslijede veća očekivanja nego što bi bilo normalno za njihovu dob. Okolina se često počinje ponašati kao da su stvarno stariji, ali NISU i treba im omogućiti da budu ono što stvarno jesu: djeca svoje dobi. Oni i sami često na drastičan način to zahtijevaju tako da se ponašaju infantilnije nego što jesu.
    Ali, zvjerka, prerano je da se time zamaraš. Normalno je da dijete od pet godina glumi bilo životinje, bilo vile ili ratnike i da se uživljuje. To ti je sasvim normalno i s 8 godina. To rade djeca te dobi.

  26. #226
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Kad smo već oživjeli ovaj naš topik imam pitanje za mame darovitih školaraca: kako vi stojite s educiranošću učiteljica u vezi darovitosti? Jer, upravo ovako kao što kaže Ivana 2, primjećujem da se u školi uz darovitost a priori vezuju prevelika očekivanja, a emotivni problemi bistrića kao da ih iznenađuju. Kako ste reagirali kada ste primijetili da učitelji i nastavnici baš i ne znaju puno o tome? Kako ih potaknuti da se informiraju o tome, a bez dociranja i pretjeranog miješanja u njihov posao?

  27. #227

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Zdenka2, baš sam jučer na informacijama imala takvu situaciju. Učiteljica se čudila kako moje dijete nenadano ispali ili napravi nešto što nju jako iznenadi jer nije u skladu sa svim znanjima i vještinama koje on inače pokazuje. Ona je zaključila da to malo zasjenjuje svu njegovu inteligenciju. Mene to nije ni iznenadilo niti uvrijedilo jer je to zamka u koju padaju i sami roditelji, koji nonstop borave sa svojim djetetom.
    Diskretno sam joj rekla da smo upozoreni od psihologice da emocionalni razvoj kod nadarene djece obično kaska za vršnjacima, ali ne bih se upuštala u to da joj išta više objašnjavam jer je naša učiteljica izuzetno dobra i korektna, a više od toga niti ne trebam. Osim toga, ima nalaz od TS u kojem to sve piše ako ju zanima nešto više o tome. Kao što rekoh, jako cijenim njezinu korektnost i to mi je dovoljno.
    Ne volim ja ni da se baš puno spominje njegova nadarenost jer se onda to više svi čude kad M oblijepi bilježnicu s macama, na teku s Transformerima nalijepi cvjetiće, ponese plišanca u školu ili hrpu autića.
    I stalno se očekuje da bude na nekom nivou (kao što je zvjerka napisala da je njena kći pala na neki nivo, ali ona još ima vremena skužiti da je to krivi put). Bitno je da dijete od roditelja ne dobije poruku da mora biti na nekom nivou.

  28. #228

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Darovita djeca obično emocionalno sporije sazrijevaju.
    Ovo me zanima, imaš li neku literaturu na tu temu za preporučiti (stručni tekst, ili bilo što)?

  29. #229

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Malo upadam na vaš topic, ali s obzirom da ste puno pisali o PC Medveščak, zanima me je li tko imao iskustvo s prof.Julijom Vlahinsky? Pokušala sam Miju naručiti kod prof.Sever, ali nema šanse da dođemo na red ove godine, a meni je poprilično hitno pa smo se naručili kod njene kolegice.

  30. #230
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    M. nije bio kod J. V. ali je poznam s roditeljskih radionica i moj je dojam da je posve kompetentna za posao koji radi.

  31. #231

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Kad smo već oživjeli ovaj naš topik imam pitanje za mame darovitih školaraca: kako vi stojite s educiranošću učiteljica u vezi darovitosti? Jer, upravo ovako kao što kaže Ivana 2, primjećujem da se u školi uz darovitost a priori vezuju prevelika očekivanja, a emotivni problemi bistrića kao da ih iznenađuju. Kako ste reagirali kada ste primijetili da učitelji i nastavnici baš i ne znaju puno o tome? Kako ih potaknuti da se informiraju o tome, a bez dociranja i pretjeranog miješanja u njihov posao?
    Naša učiteljica je svjesna problema socijalizacije i emotivno-intelektualnog nesrazmjera razvoja darovitih i vidim da nastoji kod M. to tolerirati i poticati je u trenucima kad je to potrebno, ali učenici iz razreda su mali problem: ističu M. kao najbolju učenicu i ona sad sama od sebe očekuje puno. Ipak, meni se čini da je i s ambicijom sve u redu: pred par dana je dobila prvu četvorku: naime-zaljubila se . I sad samo priča o Dragom, o tome kaj joj je rekao, di su sjedili.... S jedne strane brinem jer je rano, a s druge uživam u tome što živi životom normalne, zdrave cure kojoj ipak nisu samo knjige u mislima.

    Ove padove i promjene interesa koje spominje Zvjerka M. je imala u više navrata: faze neposluha (hm...ja ne volim govoriti o neposlušnosti ), prkosa, gubljenja interesa za bilo što... Ispada da ih samo treba pustiti. Bar se kod nas sve tako sredilo: faza dođe, traje kratko i prođe kao da je nije ni bilo.

  32. #232

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Kad smo već oživjeli ovaj naš topik imam pitanje za mame darovitih školaraca: kako vi stojite s educiranošću učiteljica u vezi darovitosti? Jer, upravo ovako kao što kaže Ivana 2, primjećujem da se u školi uz darovitost a priori vezuju prevelika očekivanja, a emotivni problemi bistrića kao da ih iznenađuju. Kako ste reagirali kada ste primijetili da učitelji i nastavnici baš i ne znaju puno o tome? Kako ih potaknuti da se informiraju o tome, a bez dociranja i pretjeranog miješanja u njihov posao?
    Teško Velika je vjerojatnost da će takav pokušaj doživjeti kao dociranje i mješanje u posao, ako to i ne pokažu odmah.

  33. #233

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Zdenka je napisala:
    Darovitoj djeci se lako može dogoditi da funkcioniraju ispod razine svojih mogućnosti zbog dosade, emotivnih problema, lijenosti itd. i to zaista može biti problem s njima. Mislim da trebaš ići s dvije strane: otkriti u čemu je njezin problem i postaviti čvrste granice. To što je darovita ne znači da smije biti neposlušna. Istina je da za darovitu djecu u nekim stvarima granice moraju biti pomaknute, ali na tom mjestu gdje su postavljene moraju biti čvrste.
    I Ivana:
    Darovita djeca obično emocionalno sporije sazrijevaju. Osim toga, kad okolina skuži njihove sposobnosti, često uslijede veća očekivanja nego što bi bilo normalno za njihovu dob. Okolina se često počinje ponašati kao da su stvarno stariji, ali NISU i treba im omogućiti da budu ono što stvarno jesu: djeca svoje dobi
    Sve što ste napisale stoji. Kao da ste opisivali moje dijete. I slažem se sa vama. Treba postaviti čvrte granice i pustiti ju da bude dijete. A to kaj je pala sa svog nivoa to mi rekle tete u vrtiću. Dosadilo joj je crtanje pisanje i jednostavno želi biti dijete i pas mačka puzavac i biljka.
    Razgovarala sam i sa stručnjakom koji je potvrdio moje misli. Ispada da je emocionalno i intelektualno u ponašanju na razini 8,9 - godišnjaka u nekim segmentima. I sad tu treba naći balans i postaviti otštre granice za neki segment na razini 5 g. a na nekima na razini 9 god. Najgore kaj me okolina šikanirana zbog odgoja u stilu pakaj ona ti je mala pa nemoj tak... Ali nisam ih slušala već sam gledala svoje djete i prema svom unutarnjem nahođenju nalazila načine kak da taj odgoj usmjerim pravilno. I mislim da uspjevam. I jako sam ponosna na nju.

    Joj sve napisala zbrčkano. Javim se kasnije. Moram radit.
    Hvala cure.

  34. #234

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Citiraj mamanatali prvotno napisa
    Malo upadam na vaš topic, ali s obzirom da ste puno pisali o PC Medveščak, zanima me je li tko imao iskustvo s prof.Julijom Vlahinsky? Pokušala sam Miju naručiti kod prof.Sever, ali nema šanse da dođemo na red ove godine, a meni je poprilično hitno pa smo se naručili kod njene kolegice.
    Mi smo jednu godinu imali s njom iskustva. Sve pozitivno kao i kod TS

  35. #235

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Thanks Zdenka2 i VIPmama!

  36. #236

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    evo i mi smo bili kod TS.
    moja djevojcica ima dvojnu dijagnozu: nadarenost i ADHD.
    ukljuceni smo u PCM radionice. TS je na mene ostavila odlican dojam, svaka pohvala. sa radionicama nisam bas toliko odusevljena ali jos uvijek ih pohadjamo.
    kod nas je hiperaktivnost pod kontrolom jer je m. oduvijek na dijeti za adhd-ovce i dosta se striktno toga drzimo sto daje dobre rezultate. takodjer se prodrzavamo i svih ostalih pravila za takvu djecu.
    imamo srecu sto ne moramo mijenjati vrtic jer smo je vec prije upisali u montessori koji postuje individualnost i po tome, sto nam je i TS potvrdila je to odlican izbor. vec sam prije citala da je iz istog razloga to najbolji izbor i za darovitu djecu. to se jasno i po m. jer obozava ici, adaptirala se vrlo lako, hvala bogu...
    nedavno sam procitala knjizicu jasne c. lay "darovito je sto cu s njim?" dosta korisna knjizica - preporucam.
    hvala zdenki2 i ostalima koje ste mi preporucile obradu od TS.

  37. #237
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    tridesetri, drago mi je sto ste bili i da ste zadovoljni. Samo da pitam, jeli bas ADHD diagnosticiran, ili je spomenula "znakove ADHD"? jeli bas ADHD ili ADD? Postoji razlika. Inace, moj sin (sad 3. razred osnovne) ima znakove ADD, i uz to je darovit.

    I preporucit cu ti koju knjigu:
    Right brained children in a left brained world - nazalost nije jos prevedena na hrvatski, no cini mi se da se negdje nesto po tome i radi (Nadica_b ??)

    Evo osvrta:
    If I had to pick ONE book to recommend for parents who have a child struggling with "learning", this would be the book. First and foremost, the author simply begins by encouraging parents to recognize that their child's unique learning style is an ability, not a DISability. People who are "right-brained", or right-brain dominant, are often labeled as ADD or ADHD. The author points out that most school teachers are left-brained people.....and it doesn't take a rocket scientist to immediately understand that a child who learns "right brained" is going to have problems with a "left brained" teaching approach. The child is already at a distinct disadvantage.

    http://www.amazon.com/Right-Brained-.../dp/0684847930

    isto tako, Ferekova knjiga je odlicna za upravo takvu djecu i njihove roditelj, te ucitelje:

    http://www.budenje.hr/knjiga.php

  38. #238
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    TS rijetko daje baš dijagnozu ADD/ a još manje ADHD za razliku od ostalih stručnjaka koji to daju šakom i kapom. Ona će prije reći "sa znakovima ADD-a".
    Radionice su super stvar jer su to jedino mjesto gdje se problemi mogu istrenirati i korigirati na nenametljiv način.
    Danas nam dolazi novinarka iz VL da intervjuira moju princezu i obje smo se dogovorile da ćemo joj pokušati razbiti stereotipe vezane za nadarenu djecu. NAdam se da ćemo i uspjeti.
    Moja princeza je počela blistati tek sada, u 3. razredu gimnazije. Istina, njezina razrednica je odmah uvidjela da je ona jako pametna, ali dok je M. naučila kako se uči i koliko treba povećati svoj trud da bi dobila optimum za nju (ne za mene), a nikako ne i približni max. Nije ni čudo kada su je sustavno gušili u OŠ i ugušili svu njenu želju za ikakvim trudom i iskakivanjem van prosjeka. Ali, čak i kada se uopće nije trudila učiti, uvijek je iskakivala.

  39. #239

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    tridesetri, drago mi je sto ste bili i da ste zadovoljni. Samo da pitam, jeli bas ADHD diagnosticiran, ili je spomenula "znakove ADHD"? jeli bas ADHD ili ADD? Postoji razlika.
    je, kod nas je bas dijagnosticiran ADHD sindrom.
    znam da se razlikuju tipovi koji su pretezno poremecaj paznje (ADD) ili koji su pretezno hiperaktivni (ADHD) medjutim iz naseg nalaza nije jasno sto kod nje dominira, nego je samo argumentirano zbog kojih ponasanja je dijagnosticiran ADHD .
    po mojoj procjeni i onome sto znam o tome, bi ona vise bila ADHD tip, jer joj paznja i nije tako losa. paznja joj je zapravo u skladu s dobi, ali je u velikom neskladu sa njezinim kognitivnim statusom koji je puno ispred dobi. nadalje, paznja joj je losa iskljucivo u stvarima koje su joj jako nezanimljive (a toga je malo jer je izrazito zainteresirana za vecinu stvari), a takodjer u mnogim stvarima pokazuje karakteristican "hiperfokus" tako da to zbunjuje jer mnoge zadatke zavrsava sa puno paznje. ono sto njoj, a i nama kao roditeljima najvise predstavlja problem je bas taj hiperaktivni dio i naravno sama nadarenost jer je taj dio zaista zahtjevan.

    zoila, hvala ti puno na preporukama za knjige, odmah narucujem!

    vec sam par knjiga o tome narucila preko amazona, a inace ima i na internetu jako korisnih linkova bas za ADHD-ovce. evo jedan dobar newsletter:
    http://www.nlci.com/nutrition/

  40. #240
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Tridesetri, drago mi je da si zadovoljna obradom.

    Kažeš da nisi baš zadovoljna radionicama - ne znam o čemu se radi, ali mislim da treba proći malo više vremena prvo da se dijete i terapeut zbliže, a onda da se pokaže neki rezultat. M. ide na radionice oko 6 mjeseci i mogu ti reći da se rezultat vidno pozna u mnogim segmentima njegovog ponašanja. Zlata mi je vrijedilo što je primljen na radionice u zadnjem semestru vrtića i sada u prvom semestru škole. Mislim da se ne bi tako lijepo prilagodio školi da nije bio dobro pripremljen.

  41. #241
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    odradile smo i taj intervju. Nadam se da će novinarka prenijeti čim točnije naše riječi jer je ona pristupila nama sa steretipnim pitanjima o darovitima
    - što misliš o nama, da li nas smatraš glupim
    - o čemu pričaš sa svojim vršnjacima koji nisu daroviti
    - mama, kako je vama živjeti s darovitim djetetom (u smislu kao da je njena darovitost došla od poštara, a ne od naših gena) ...
    Članak izlazi za 10 dana u subornjem VL

  42. #242

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    bas me zanima clanak, svakako cu kupiti novine.
    a sto se tice stereotipa o darovitima - stvarno zalosno.
    medjutim podjednako me nerviraju i stereotipi u vezi djece sa add/adhd-om (pa cak i na ovom forumu ).
    sva sreca da su nase tete u vrticu super informirane o svemu pa barem tamo nemamo problema.

  43. #243
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    I mene jako zanima. Bez obzira na stereotipe i neupućenost s kojima se svakodnevno susrećemo dobro je da se o tome piše, jer tako se polako ruše predrasude i ljudi se ipak educiraju.

  44. #244

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ja sam baš ovaj tjedan uspjela izbjeći pojavljivanje "mojih" darovnjaka u medijima. (Bilo je dosta :shock: kod zainteresiranih) Mislim da takvo eksponiranje ne ide njima u prilog, već pridonosi dodatnom etiketiranju i nerazumijevanju.
    Nekako općenito nisam baš načistu s mogućnošću da medijsko pojavljivanje pridonosi educiranju i rušenju predrasuda o darovitima. Čak naprotiv!
    Nisam naravno niti da se daroviti medijski ignoriraju i prešućuju - samo mislim da treba imati JAK povod za objavljivanje.

    Da ne bi bilo zabune: Što se mene tiče može se o njima pisati/govoriti kao o učenicima OŠ XY, ali ne kao o darovitim učenicima OŠ XY.

  45. #245
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    za taj članak su izabrana djeca različitog uzrasta i iskustva, u dogovoru su radile gđa Lay i TS. Pošto je tu novinarku uputila TS, to je meni dovoljna preporuka.
    Moja princeza ionako se svuda ističe - em je najmlađa u svom razredu (zbog akceleracije), em u nekim područjima briljira, ma čitajte u VL-u 8)
    Ona je i previše lošeg u životu prošla, nju život darovitog djeteta uopće nije mazio, dapače čak, tako da je ona itekako zrela nositi se s puno gorim stvarima od pojavljivanja u novinama

  46. #246

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa

    Još jedan nedavni primjer: bili smo na zadušnici za jednu moju školsku prijateljicu i tamo se okupilo društvo mojih školskih prijatelja s kojima smo poslije išli na piće. On je bio tamo, jer je baš bio u muzičkoj školi koja je u neposrednoj blizini crkve. E sad, svi su naručili piće, a on sebi coca colu. Mi to ne pijemo ni ne kupujemo, ali kad on to naruči, a to je otprilike dva puta godišnje, nemam ništa protiv. I nikad je ne popije nego se vrati vodi. Ja tako postupam, jer mislim da zabrane vode samo ka većoj želji. Jedna moja školska kolegica koja uopće nema djece i ne zna ništa o odgoju je počela mene tupit: kako mu to možeš dati piti, sad će postat agresivan, pa jel ti znaš da djeca od toga podivljaju, pa ta ta ta ti ti ti, nikako da se skine s mene. A ja se opravdavam, iznosim svoje razloge, još mi je neugodno. I to traje i traje i eskalira. Nato on više ne može izdržat pa prvo kaže: A što je tebe briga što ja pijem? Ja tebe nisam pitao što si ti naručila. A ona i dalje meni tralala. Čak mi je rekla da ja sigurno lažem da ne kupujem coca colu, mislim bezveze, da sad ne prepričavam. I ja trpim i objašnjavam. Nato će moj M.: A što ti stalno blebećeš? A ona meni: "A zašto ti je sada rekao da blebećeš"? A moj M.: "Mama ne blebeće, nego ti blebećeš i već nas pola sata gnjaviš. Pij svoj čaj i pusti nas na miru." I ona nas je tada ostavila na miru. On je popio doslovno jedan prst coca cole i otišao se igrati kod tate. Ona nas je stvarno gnjavila, ali meni je bilo neugodno zbog te njegove preuzetnosti prema odrasloj osobi. To sam ispričala mami, koja je "stara škola" u odgoju i na moje iznenađenje, ona je rekla da je on potpuno ispravno postupio, a da sam ja pogriješila što sam dozvolila da me moja školska kolegica toliko gnjavi, a da joj ja ne odbrusim. S distance, ja se slažem s mamom i mislim da sam trebala prekinuti tu gnjavažu. Ali, istovremeno strepim od, kako kaže Anki "ljubavnih pisama" koje će mi zbog takvih njegovih intervencija stizati od učiteljice.
    Mislim da ti ne treba biti nimalo neugodno. Mislim da mi odrasli trebamo više hrabrosti i trebamo stati iza svoje djece. Oni će se naučiti diplomaciji s godinama, a kad su maleni uživaju privilegije iskrenosti.

  47. #247
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    U novinama se piše o raznim drugim posebnostima (i neposebnostima), pa ne vidim zašto se ne bi pisalo i o problemima darovitih. Osobno ću radije pročitati članak o životu, razmišljanju i problemima jedne darovite djevojčice nego o tome što neka manekenka jede ili ne jede.... itd.

    Moj sin je krenuo u školu i ja vidim da ga dočekuje mnogo neznanja o darovitosti. Darovitost nije nešto što su izmislili roditelji da bi se hvalili s djetetom nego se radi o osobinama ličnosti, o vrlo visokim kognitivnim sposobnostima koje dovode do socijalnih i emotivnih problema kod djeteta. Darovite djece nema jako puno, ali ih ima više nego što se misli i njihovi su problemi stvarni, često i veliki. Zbog toga mislim da treba koristiti sve metode edukacije, pa i putem javnih medija.

  48. #248

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    I mene jako veseli čitati u tiskovinama o darovitoj djeci, mladim i malo starijim darovitim ljudima! Međutim svaki puta ostanem razočarana kada se radi o nekome koga poznajem. Razlog razočaranja bi se gotovo uvijek mogao sažeti pod zajednički nazivnik: površno i stereotipno napisano
    Također me muči, odjek koje imaju takve medijske priče. (ne znam, kao da se za njih više "lijepe" šumovi u komunikaciji, razne distorzije i generalizacije)
    Ja imam dosta etičkih dvojbi zato što radim identifikaciju darovitih u školi; htjela ili ne htjela negativna strana toga je određena etiketa s kojom se darovita djeca trebaju nositi u razredu, s prijateljima, a ponekad i u obitelji (kada braća i/ili sestre nisu daroviti). Mislim da nije potrebno sve skupa dodatno potencirati izlaganjem takvih tek potencijalno darovitih učenika u medijima. Posve je drugačije s onima koji su se već realizirali na nekom području...

    Citiraj zdenka2 prvotno napisa
    Moj sin je krenuo u školu i ja vidim da ga dočekuje mnogo neznanja o darovitosti. Darovitost nije nešto što su izmislili roditelji da bi se hvalili s djetetom nego se radi o osobinama ličnosti, o vrlo visokim kognitivnim sposobnostima koje dovode do socijalnih i emotivnih problema kod djeteta. Darovite djece nema jako puno, ali ih ima više nego što se misli i njihovi su problemi stvarni, često i veliki. Zbog toga mislim da treba koristiti sve metode edukacije, pa i putem javnih medija.
    mislim da razumijem što želiš reći. no bojim se da tu novine ne pomažu.
    ja sam odlučila učiteljicu koja zbog svojih stereotipa nikako ne prihvaća da je jedna djevojčica u njenom razredu darovita (unatoč svim rezultatima testova i određenim uspjesima u prilično zahtjevnim izvanškolskim aktivnostima) pozvati da i sama bude na isti način testirana. tko zna moža onda promijeni mišljenje

  49. #249

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    joj kad vas citam kakve sve probleme prolazite sa svojim skolarcima, sva se najezim, tko zna sto nas sve ceka...
    moja cura je jos mala (3 god i 4 mj) i zasad imamo ludu srecu s tetama u vrticu. kad sam im rekla da je m. nadarena odmah su to potvrdile da su i one to primijetile (a tad je u vrticu bila tek mjesec, dva), a kad sam donijela nalaz od TS bilo me strah kako ce reagirati ali su tete rekle da se slazu od rijeci do rijeci sa svime i da bi identicno tako i one opisale m. i da su voljne s njom dodatno raditi itd.
    drugi dan mi je jedna od njih donijela gomilu fantasticnih tekstova o adhd-u koje je ona dobila na nekom seminaru.
    stvarno su divne doduse cini mi se da su vec imale iskustva sa bistricima, neki dan sam nacula nesto takvo od jedne mame.

  50. #250
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno


Stranica 5 od 54 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •