Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 66 od 66

Tema: Boravak- da ili ne?

  1. #51
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Sad sam saznala da se u našoj školi ne može odlaziti iz boravka po želji, nego moraju ostati bar do 3:30. Sad sam još više neodlučna.

  2. #52
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    već sam negdje objašnjavala - nisam mialila na nikoga od nas konkretno već na društvo u cjelini. Pred valjda 50 godina vrtići kao takvi nisu niti postojali već je obitelj na drugačiji način brinula o djeci. Govorim o razvoju društva kojemu se djeca moraju prilagođavati više nego što je društvo prilagođava djeci.
    hmm... ja sam prije 46 godina išla u vrtić. tamo smo gledali crtiće, igrali smo se, učili pjesmice, išli u šetnju - do gradskog igrališta na ljuljačke, jer vrtić nije ništa imao... nismo imali puno igračaka (i toga se sjećam, jer ih nisam imala ni doma ). ne sjećam se male škole (mislim da toga nije ni bilo). sjećam se samo lica jedne naše tete, jer je na tom licu bio osmjeh... pravi, veeeeeeliki osmjeh - od srca .

    danas su djeca u vrtiću - jer roditelji rade. moja je bila doma , a mene je naučila gdje stoji velika, a gdje mala kazaljka - kad je vrijeme za vrtić. i išla sam SAMA. ona je u to doba već bila - nemam pojma gdje.

  3. #53
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja se sjećam da sam išla u boravak,ali samo prvo polugodište prvog razreda,jer nakon toga smo doselili u Novi Zagreb gdje su škole bile pretrpane i boravka nije bilo.Uglavnom,ja sam pješačila svaki dan SAMA od Travnog popreko,preko neke livade sve do Trnskog,svi koji znaju taj dio grada,znaju da je to jako daleko,pogotovo za sedmogodišnju djevojčicu.Starci su radili,tata u tri smjene,a mama dvokratno,a ja sa ključem oko vrata uvijek sama i svuda sama.UH šta bi dala da sam mogla u boravak i ja jednostavno ne želim isto to "priuštiti" mojem djetetu.POšto ja radim do 4,znači doma sam tek oko pol pet-pet,a muž u smjenama,ispada da bi naša malena bez boravka isto kao i ja nekad dobrih 4-5 sati bauljala sam sa ključem oko vrata,zar nije onda bolje da se u boravku igra,poruča,napiše zadaču,uglavnom u dobrom okruženju provede to vrijeme.Na bake,na žalost ne mogu računati,predaleko su i prestare,a plačanje žene ne dolazi u bzir,jer mislim da je bolje da je dijete u školi nego sa nekom sittericom,a i nemam baš love na bacanje.Dakle,moja Rejči definitivno ide u boravak

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    135

    Početno

    I moj Luka definitivno ide u boravak i to bez obzira na sve druge okolnosti.
    Ja radim svaki dan od 8-16, put do kuće,špica,gužva....i sada sam u vrtiću po dečke nikad prije 16,30!
    Muž radi u smjenama - znači opet ništa.
    Prebaciti na nekoga odgovornost da svaki dan odlazi po njega u školu, vodi ga doma, daje mu ručak i zabavlja ga dok mu u 17h ne dođemo doma - ne, hvala!!
    Isto kao što je neka od cura rekla mislim da sa boravkom prelazak u školu je manji šok jer je cijeli prvi razred vrlo sličan njihovom danu provedenom u vrtiću.
    Zatim mislim da mi kao roditelji bez obzira na boravak ili normalnu nastavu ako želimo znati i vidjeti što nam djeca u školi uče i rade i želimo im pomoći u svemu gdje vidimo da im pomoć treba - za to se uvijek nađe vremena.
    Luka piše slova već duže vrijeme i kod nas to izgleda ovako:
    Ja za sudoperom gulim krumpir, a on piše u svoju bilježnicu za stolom i kad mu zapne ja mu slovkam onu riječ koja mu zapne - i stvar riješena.
    A ono što je kod mene definitivno presudilo u "za boravak" je udaljenost škole od našeg doma.Pa nemrem si ni zamisliti scenu da on sa 7 god. ide na autobus, silazi i prelazi ILICU, odradi školu, opet prelazi ILICU, ide na bus , pješači do doma i onda solira po kući dok mi ne dođemo s posla doma!!
    Možda griješim,ali za mene je boravak jedino rješenje i u njemu ne vidim ništa loše.

  5. #55
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Krivo ste me shvatile, da radim definitivno bi ga dala u boravak i ne mislim da je boravak nešto loše.
    Pitala sam vas za mišljenje u mom slučaju jer ne radim i mogu po njega dolaziti u 12.
    Uglavnom upisali smo ga u razred koji je mješoviti, znači dio klinaca ide doma, a dio ostaje na boravku, a nastavu imaju samo ujutro. Tak da će on ići doma oko 12. Zapravo je prevagnulo mišljenje psihologice, da je za njega kao klinca koji je voli sam igrati previše tamo biti cijeli dan (i u vrtiću je do 1). Sa njim će trebati još dodatno doma raditi (zbog grafomotorike) pa bi mu i to bilo previše još nakon boravka.

  6. #56
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Sve treba procijeniti prema mogućnostima i prema djetetu. M. će ići u boravak, jer je to dobar kompromis između naše potrebe za radnim vremenom, njegovih školskih obaveza, kao i potrebe i navike da dio dana bude s djecom. Kada bi odmah nakon nastave morao kući ne bi imao vrijeme za igru sa školskim prijateljima, a to je njemu vrlo važno. Ne vidim ništa loše u boravku za dijete kao što je on, dapače.

  7. #57
    mamalada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    201

    Početno

    Moje dijete je išlo u boravak ibilo nezadovoljno. Napisao bi tričetvrt zadaće a s ostatkom smo se boriili do noći. Svakodnevno smo imali show po kući. Pa smo u drugom polugodištu našli djevojku, studošicu, koja uči i igra se s njim. Jede doma, odmori se, preobuje, presvuče u udobnije, u svojoj sobi dođe k sebi. mislim da je to nenaplativo. Ja nisam pobornik boravka, jer su djeca tamo 8 sati ili više, grbe se na stolici, mislim da je njima dosta druženja i do 12, a ima i park popodne, tko želi...

  8. #58

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Ok je dati dijete u boravak i da se vidi kako dijete reagira na to. Kasnije se uvijek može tražiti drugo rješenje ako nešto ne štima.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Vidim da se puno pisalo o ovoj temi, sve ću pročitati no većinom su postovi stari pa vas tražim friškija mišljenja. Imam prvašića ove godine, do naše male područne škole imamo nekih 20-25 min hoda, bez pješačkog...U kući do nas žive baka i deda koji bi teoretski mogli ispratiti i dočekati dijete,zapravo mislim da bi ga barem u 1.razredu trebalo voditi skroz do škole, kako zbog činjenice da nema pješačkog tako i zbog vječnog selskog problema da su ulice pune pasa koji lajući iskaču iz dvorišta ili zaigrano skaču po prolaznicima, ali kako je bakin odgovor uglavnom" a budemo nekak..." vidim da bi to radili nevoljko i s pritiskom...Ja radim u V.G. i u školi u koju inače naša djeca kreću od 5. razr. ove se godine otvorio boravak tako da sam u dilemi da li da ga upišem tu u školu. Da li je učiteljica ista koja im predaje nastavu ili druga ? Kako dijete ide u vrtić, vjerujem da bi to lako prihvatio, onda se pak pitam jel bi bilo ispravnije da tih par sati bude doma, slobodniji, bez nametnute strukture, a opet vjerojatno za tv-om ili slično, sumnjam da bi sam radio kreativne stvari...
    Ne znam jel djeca u toj školi idu van na igru, ima dvorište oko škole, ali npr. školska djeca uvijek tjelesni imaju u dvorani, a ne vani...Možda mogu i otići do škole pa s nekim tamo vidjeti za sve detalje?
    Dajte, molim vas, mišljenja i iskustva...

  10. #60
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Većinom su dvije učiteljice,jedna ujutro,jedna u boravku
    Vjerovatno idu van na igralište

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da se puno pisalo o ovoj temi, sve ću pročitati no većinom su postovi stari pa vas tražim friškija mišljenja. Imam prvašića ove godine, do naše male područne škole imamo nekih 20-25 min hoda, bez pješačkog...U kući do nas žive baka i deda koji bi teoretski mogli ispratiti i dočekati dijete,zapravo mislim da bi ga barem u 1.razredu trebalo voditi skroz do škole, kako zbog činjenice da nema pješačkog tako i zbog vječnog selskog problema da su ulice pune pasa koji lajući iskaču iz dvorišta ili zaigrano skaču po prolaznicima, ali kako je bakin odgovor uglavnom" a budemo nekak..." vidim da bi to radili nevoljko i s pritiskom...Ja radim u V.G. i u školi u koju inače naša djeca kreću od 5. razr. ove se godine otvorio boravak tako da sam u dilemi da li da ga upišem tu u školu. Da li je učiteljica ista koja im predaje nastavu ili druga ? Kako dijete ide u vrtić, vjerujem da bi to lako prihvatio, onda se pak pitam jel bi bilo ispravnije da tih par sati bude doma, slobodniji, bez nametnute strukture, a opet vjerojatno za tv-om ili slično, sumnjam da bi sam radio kreativne stvari...
    Ne znam jel djeca u toj školi idu van na igru, ima dvorište oko škole, ali npr. školska djeca uvijek tjelesni imaju u dvorani, a ne vani...Možda mogu i otići do škole pa s nekim tamo vidjeti za sve detalje?
    Dajte, molim vas, mišljenja i iskustva...
    Da, bilo bi dobro da odeš u školu i raspitaš se i usput pogledaš kako ti se sviđa ta škola, atmosfera, osoblje, zahodi i eventualno ako imaš koga da dobiješ insiderske informacije, bilo bi super. Ali ako se najaviš stručnoj službi i zamoliš da te provedu u nekom trenutku popodne, vjerojatno će prihvatiti.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da se puno pisalo o ovoj temi, sve ću pročitati no većinom su postovi stari pa vas tražim friškija mišljenja. Imam prvašića ove godine, do naše male područne škole imamo nekih 20-25 min hoda, bez pješačkog...U kući do nas žive baka i deda koji bi teoretski mogli ispratiti i dočekati dijete,zapravo mislim da bi ga barem u 1.razredu trebalo voditi skroz do škole, kako zbog činjenice da nema pješačkog tako i zbog vječnog selskog problema da su ulice pune pasa koji lajući iskaču iz dvorišta ili zaigrano skaču po prolaznicima, ali kako je bakin odgovor uglavnom" a budemo nekak..." vidim da bi to radili nevoljko i s pritiskom...Ja radim u V.G. i u školi u koju inače naša djeca kreću od 5. razr. ove se godine otvorio boravak tako da sam u dilemi da li da ga upišem tu u školu. Da li je učiteljica ista koja im predaje nastavu ili druga ? Kako dijete ide u vrtić, vjerujem da bi to lako prihvatio, onda se pak pitam jel bi bilo ispravnije da tih par sati bude doma, slobodniji, bez nametnute strukture, a opet vjerojatno za tv-om ili slično, sumnjam da bi sam radio kreativne stvari...
    Ne znam jel djeca u toj školi idu van na igru, ima dvorište oko škole, ali npr. školska djeca uvijek tjelesni imaju u dvorani, a ne vani...Možda mogu i otići do škole pa s nekim tamo vidjeti za sve detalje?
    Dajte, molim vas, mišljenja i iskustva...
    Svakako se raspitaj u konkretnoj školi kako to funkcionira.
    U pravilu su različite učiteljice u boravku i u nastavi. Kako izgleda boravak, dosta ovisi o učiteljici. Moj sin je u početku imao u boravku učiteljicu koja im je bila jako simpatična i puno su se igrali, ali bilo je tu i puno luftanja i praznog hoda. U 2. razredu dobili su drugu učiteljicu, koja se na prvi pogled doimala strožom, ali zapravo je jako dobro radila s njima, i zadaću su prolazili, i dodatne zadatke, i igrokaze, i razgovarala je s njima (moj je na kraju s njom imao bolji kontakt nego s "pravom" učkom, čak i ja još uvijek popričam s njom kad je sretnem na putu kući ).
    Inače, dok mi dijete nije krenulo u školu, gledala sam na taj boravak s osobnog iskustva (koje nije bilo baš neko) i smatrala sam da je to nužno zlo koje što prije prođe - prođe. Pa sam se razuvjerila. Istina da je provodio u školi fizički dosta vremena, ali to vrijeme bilo mu je potrebno za druženje i socijalizaciju. Nudila sam mu u 3. razredu da više ne ide u boravak, pa je odbio. Na kraju se pokazalo da je boravak za njega bio dobra opcija, što ne znači da bi i svoj drugoj djeci bilo tako.

  13. #63
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    A koliko godina imaju planirani boravak,i to prouči.je li možda uvijek imaju jutarnju smjenu
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 04.01.2019. at 13:36

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    cappy, dijete koje je naviklo u vrtiću na 10-satni standardni program, nema nikakvih problema u adaptaciji na boravak. tanja_b je dobro rekla, to je uglavnom zabavno i podnošljivo, red igre-red učenja.

    Djeca obično napišu zadaće u boravku, a torba "ide doma" samo vikendom. Naši su imali sportske aktivnosti i u dvorani (to je vodio prof. tjelesne kulture koji je inače bio zadužen za onaj program "vikendom u sportske dvorane") ali išli su i na dvorište i imali razne aktivnosti: crtanje, modeliranje, ritmiku... U prvom razredu čak su u dnu učionice imali tapison i kutiju kreativnih igračaka. Kasnije su radili očnu gimnastiku i neke elemente brain gym-a, jer predugo im je sjediti cijelo vrijeme.

    Ovo sam zapisala u ono vrijeme: https://www.docdroid.net/s7uW0yZ/kre...ravak-rev1.pdf

  15. #65

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    U tu školu mi ide stariji sin, tako da sam već bila tamo, ne znam bi li im se smjene poklapale...Za sada je boravak za prva dva razreda, u trećem bi navodno putovao školskim busom kojim putuju djeca od 5-8 razreda, te djece ima par iz naše ulice i autobusna stanica nam je 5 min od kuće. Za tehničke stvari se moram baš u školi raspitati, ovdje sam više htjela čuti onu drugu stranu...

  16. #66
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ako je baka tako nevoljka oko odvođenja do škole i nazad, kako će tek bit nevoljka kad bude trebalo s djetetom sjest i pisat zadaću jer to vas čeka doma ako dijete nije u boravku.
    Djeci je u boravku zabavno, kao što su cure rekle, ima tu i igre, nekih sportskih aktivnosti, sigurno zabavnije nego bit doma sam s bakom i dedom.

    Ja uopće ne bih dvojila.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •