Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Disfazija

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno Disfazija

    Zanimaju me iskustva roditelja djece koja su imala takvu dijagnozu. jer je to sada dijagnoza najveće vjerojatnosti za mog sina. Hvala.

  2. #2
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    dajem samo korisne linkove
    nadam se da ce ti se netko javiti s iskustvom....

    http://www.hld.hr/stranice/poremecaji.shtml

    http://ostvarenje.crolink.net/knjige_ablc.htm

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    4

    Početno

    Ja imam sina kojem je kad je imao 4,5 godina rečeno da se najvjerovatnije radi o disfaziji. Sada ima 9 i ide u 2. razred redovne škole. Puno je napredovao od tada. Redovno smo ga vodili na logopedske i defektologijske tretmane i po uputnici i privatno ali svaki trud se isplatio.ako te zanima više informacija javi se pa ću ti opširnije napisati o onom što te zanima. Pozdrav i zapamti ljubav čini čuda.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Hello! Evo da se i ja javim. Imam dječaka Leona ( 6 god. ) koji po Suvagu ima dijagnozu - Poremećaj govorno - jezičnog izričaja i razumijevanja ( prvo je bila Usporen razvoj
    govora ).Jako puno priča, govor mu je nerazumljiv za okolinu ( sve mu je na t ), ali je on bistro i veselo dijete, koji u većini slučajeva uspostavlja jako dobar kontakt i s poznatom i nepoznatom djecom. Ide u vrtić, dobro je prihvaćen od strane svojih vršnjaka. Dobili smo odgodu za školu i razmišljamo o uključivanju u Suvag vrtić na jesen.
    Voljela bih ako netko ima iskustava da se javi, svaki savjet i preporuka je dobro došao. Veliki pozdrav!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    bok

    pocni se educirati o auditivnom procesiranju

    znaci, dijetetov sluh je ok ali procesiranje informacija (od uha do mozga) ne funkcionira

    spada pod senzorsku integraciju

    rana intervencija je neophodna. nemoj razmisljati o ukljucivanju u vrtic nego pozuri sa tim jer ste vec debelo izvan rane intervencije

  6. #6
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Dobrodošla

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Dobrodošla!

    Inače, takve smetnje dobro rješavaju u Suvagu. Ako vas nisu uputili tamo, možeš ih probati kontaktirati:

    http://www.suvag.hr/hrv/page.php?cID...&eID=odjeli_10

  8. #8
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    vale dobro došla.

    a ja imam pitanje:
    ako dijete ima navršenie 3 godine, a roditelji su malo "nazadnog" razmišljanja (život na selu, mala sredina, veeeelika doza srama ako s djetetom zaista nije nešto u redu u stilu šta će selo reći.....) kako im kazati da bi se trebali trgnuti i početi s djetetom tražiti pomoć? čisto da im netko kaže: s djetetom je sve ok, a progovorit će kad bude htio ili s djetetom nije u redu to i to i treba raditi to i to.

    meni se, kao laiku koji se susreo s djetetom koje ima dijagnozu težeg autizma, čini kako i ovo dijete od 3 godine ima elemente autističnog ponašanja koje bi stručnjak trebao pogledati.

    roditelji su navodno bili kod doktora vidjeti zašto dijete ne govori s 3 godine i sve je navodno ok. ali su poslani kod logopeda koji djetetu, za sada, masira stopala kako bi mu potaknuo rad živaca????

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Hvala stay_cat na preporuci. Zanima me gdje bih o tome mogla više saznati. Leonov sluh je stvarno uredan, a čekamo pregled za magnetno snimanje glave, to sam uspijela dobiti od neuropedijatra, jer mu je EEG uredan.
    U Suvagu smo obavili kompletan pregled i dobili mišljenje tima da mu se poveća tretman u Slava Raškaj U Rijeci ( 2 puta tjedno - 45 min individulno s logopedom, 3 sata sa grupnim refabilitatorom ) ili razmisli o mogućnosti uključivanja u njihov vrtić. S obzirom da mi u Slava Raškaj ne mogu povećati tretman mislim da ću otići u Zg.
    Ima li tko kakvog iskustva s vrtićem u Suvagu?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sa vrtićem ne toliko (moj stariji je kuhan i pečen u Suvagu, ali nije išao u njihov vrtić, nego samo na terapije kod njihovog logopeda) ali općenito o ustanovi sve najbolje. Čula sam puno dobrih stvari, ali nemam direktnog iskustva. Bilo je još topica o Suvagovom vrtiću na Rodi, ali ne mogu naći link... Možda netko drugi uskoči.

    Mislim da je takav specijalizirani vrtić odlično rješenje jer dijete s disfazijom treba kontinuiranu stimulaciju koju je teško osigurati ako ide samo na terapiju 2xtjedno.

    Sretno!

  11. #11

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    5

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa Vidi poruku
    vale dobro došla.

    a ja imam pitanje:
    ako dijete ima navršenie 3 godine, a roditelji su malo "nazadnog" razmišljanja (život na selu, mala sredina, veeeelika doza srama ako s djetetom zaista nije nešto u redu u stilu šta će selo reći.....) kako im kazati da bi se trebali trgnuti i početi s djetetom tražiti pomoć? čisto da im netko kaže: s djetetom je sve ok, a progovorit će kad bude htio ili s djetetom nije u redu to i to i treba raditi to i to.

    meni se, kao laiku koji se susreo s djetetom koje ima dijagnozu težeg autizma, čini kako i ovo dijete od 3 godine ima elemente autističnog ponašanja koje bi stručnjak trebao pogledati.

    roditelji su navodno bili kod doktora vidjeti zašto dijete ne govori s 3 godine i sve je navodno ok. ali su poslani kod logopeda koji djetetu, za sada, masira stopala kako bi mu potaknuo rad živaca????
    mislim da nisu samo roditelji sa sela nazadnog razmisljanja, znam puno slucajeva visokoobrazovanih ljudi iz grada koji se isto tako ponasaju, zbog ceg, oni znaju... Ja nikada ne bih oklijevala da ukazem roditelju na jedan fin, prijateljski nacin, problem. Oni ce koliko god negirali u sebi prelomiti i ljubav prema djetetu ce prevagnuti ( barem bi trebala ). Prihvatiti da je dijete drugacije nije jednostavno, ali u svakom slucaju korist djetea treba biti prioritet.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa Vidi poruku
    vale dobro došla.

    a ja imam pitanje:
    ako dijete ima navršenie 3 godine, a roditelji su malo "nazadnog" razmišljanja (život na selu, mala sredina, veeeelika doza srama ako s djetetom zaista nije nešto u redu u stilu šta će selo reći.....) kako im kazati da bi se trebali trgnuti i početi s djetetom tražiti pomoć? čisto da im netko kaže: s djetetom je sve ok, a progovorit će kad bude htio ili s djetetom nije u redu to i to i treba raditi to i to.

    meni se, kao laiku koji se susreo s djetetom koje ima dijagnozu težeg autizma, čini kako i ovo dijete od 3 godine ima elemente autističnog ponašanja koje bi stručnjak trebao pogledati.

    roditelji su navodno bili kod doktora vidjeti zašto dijete ne govori s 3 godine i sve je navodno ok. ali su poslani kod logopeda koji djetetu, za sada, masira stopala kako bi mu potaknuo rad živaca????
    mozes napisati vise i sto ti mislis da je sa djetetom?

    neprogovaranje nije nuzno povezano uz autizam i cesce prati auditory processing disorder (ja se ispricavam ali ne znam to reci na hrvatskom). znaci da signal od uha do mozga ne funkcionira

    isto tako kod dobrog dijela djece "auti" ponasanje moze biti izazvano alergijama i intolerancijama na hranu, candidom (oralna upotreba antibiotika), dio je izazvan aktivnim virusima (NIDS)

    masiranje stopala je ok, ali bi trebalo cetkati cijelo tijelo i trebalo bi raditi joint compression i brushing (to ti je posebna metoda pritiskanja zglobova i cetkanja cijelog tijela mekanom cetkicom) radi stimuliranja mozga http://www.youtube.com/watch?v=uETDXHrH1io

    mozes ljudima reci da mi se jave jer je moj sebastian kasno progovorio i stvarno nije ok ljude prepadati autizmom, pogotovo ako velis da zive u manje modernoj sredini i gdje je jos uvijek sramotno imati dijete koje nije NT

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Loryblue, ovo što ću opisati radila sam (i danas još često radim) sa svojom djecom. Starijem je trebalo, on ima dijagnozu zakašnjelog neurološkog razvoja, što je utjecalo na govor, motoriku itd. Mlađem nije trebalo, ali ovo obožava i on. Sad su već veliki, ali još to radimo gotovo svakodnevno. Rezultati su sjajni.

    Izgleda kao igra, a vrlo je korisno (ima tih zahvata više, ali ovo su moja djeca obožavala) a služi kao stimulacija mozga koju opisuje stray_cat:

    „Brzinska“ masaža – djeca vole analogije s životinjama i na ovo smo nekako nadošli zajedno:

    MEDVJED – dijete legne na leđa a roditelj mu se od stopala do glave „penje“ rukama, kao da se medvjed penje na drvo. Istim putem i silazi...

    MAČKA – roditelj se na sličan način, ali bržim pokretima „penje“ rukama od peta do vrha glave kao da se mačka penje na drvo, a onda se spušta grebući noktima (prste stavimo na vrh djetetove glave i onda polako vučemo, kao mačka kandže, preko ramena, rebara, guze i nogu do peta.

    MAČKA BRUSI NOKTE – dijete je na leđima, a roditelj pokazuje kako mačka brusi nokte na njegovim golim potkoljenicama (naglim brzim pokretima istovremeno i naizmjenično brusiti...)

    PAS – jednom rukom (skupljenim prstima) roditelj „njuška“ po djetetu. Igra je u tome da dijete nikad ne zna gdje će osjetiti „njušenje“ pa veselo iščekuje stimulaciju.

    CRVI BUŠE RUPE – varijanta iste stvari, ali umjesto blagog njušenja roditelj prstom „buši rupe“ po djetetovim leđima, rebrima, nogama, glavi... nasumično, prema želji. Nekoj djeci je ovo prejaka stimulacija, pa treba primijeniti igru „pas“.

    ZMIJA - prstom se vijuga po tijelu

    RODA - sa dva prsta štipka se na raznim mjestima (dijete ne zna gdje će biti slijedeći dodir, pa veselo iščekuje...)

    SLON (ovo je jako dobra stvar i ima svrhu stimulacije zglobova) – dok dijete leži potrbuške, roditelj se punom težinom vlastitog trupa oslanja na ruke i oponaša teški slonovski hod, od tabana prema glavi (stane i na glavu) pa natrag. Mi smo uz to pjevali i pjesmicu „Teško hoda stari slon, jedva noge vuče, dosta mu je cirkusa jer ga gazda tuče... Teško hoda stari slon, jedva noge diže jer od kuće njegove pismo mu ne stiže...“


    *******

    Dakako, potakni roditelje da potraže još koje mišljenje. Čini mi se iz posta da su već bili na nekakvoj dijagnostici jer dijete posjećuje logopeda, ali možda treba pitati još koga... Možeš i online pitati struku na logopedskom forumu, iako će i oni reći da je teško bilo što odgovoriti bez pregleda djeteta "uživo": http://www.sbkt.hr/djecji/phpBB3/index.php
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.07.2011. at 10:59

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    masiranje stopala je ok, ali bi trebalo cetkati cijelo tijelo i trebalo bi raditi joint compression i brushing (to ti je posebna metoda pritiskanja zglobova i cetkanja cijelog tijela mekanom cetkicom) radi stimuliranja mozga http://www.youtube.com/watch?v=uETDXHrH1io
    Četkanje i masiranje o kojem pišeš radi se radi taktilne i proprioceptivne stimulacije. Za stimulaciju govora korisnija je auditivna i vestibularna stimulacija. Mislim da Loryblue piše o nečem drugom. Ovo masiranje stopala podsjeća me na Kost vježbe kojima se stimuliraju određene točke na tijelu i na taj način se tijelo priprema za terapiju.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    4

    Početno

    Molim sve roditelje djece s dijagnozom usporen razvoj govora ili disfazija da mi pomognu skupiti što više informacija o tome kako su djeca primljena u redovne škole;na kakve probleme nailaze;kako napreduju i sl. Čini mi se da bi za našu djecu bilo jako dobro kada bi se mi udružili u nekakvu udrugu i na taj način bi bili i glasniji i brojniji pa samim tim i jači. Ne znam kako vi ali ja sam imala svakakvih problema. Npr. učiteljica inzistira da moj sin pismeno odgovara na pitanja. To je za njega nemoguća misija ukoliko mu bilo što u tom trenutku razbije koncentraciju. Odgovor na to isto pitanje zna usmeno bez problema. Zna on to i napisati ali npr. danas mu je učiteljica u bilježnicu napisala da je to pisao 90 min. Kakve to veze ima- to je dijete koje ni u kom slučaju ne bi smjeli vremenski ograničavati. Kako to objasniti našim prosvjetnim radnicima koji odmah počinju spominjati rokove i program itd. DAJTE LJUDI JAVITE SE. Puno toga možemo pokrenuti ako krenemo koordinirano u nekakvu akciju da pomognemo našoj djeci. Ovako ništa; za neke stvari su "zdravi" a opet za druge "totalno autistični ili neznam što sve ne" Oprostite na "vikanju" velikim slovima ali imam osjećaj da ovo niko ne čita a žarko želim pokrenuti stvari s mrtve točke. Pozdrav svima

  17. #17
    Minda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    U blizini
    Postovi
    283

    Početno

    Citiraj vale prvotno napisa Vidi poruku
    Molim sve roditelje djece s dijagnozom usporen razvoj govora ili disfazija da mi pomognu skupiti što više informacija o tome kako su djeca primljena u redovne škole;na kakve probleme nailaze;kako napreduju i sl. Čini mi se da bi za našu djecu bilo jako dobro kada bi se mi udružili u nekakvu udrugu i na taj način bi bili i glasniji i brojniji pa samim tim i jači. Ne znam kako vi ali ja sam imala svakakvih problema. Npr. učiteljica inzistira da moj sin pismeno odgovara na pitanja. To je za njega nemoguća misija ukoliko mu bilo što u tom trenutku razbije koncentraciju. Odgovor na to isto pitanje zna usmeno bez problema. Zna on to i napisati ali npr. danas mu je učiteljica u bilježnicu napisala da je to pisao 90 min. Kakve to veze ima- to je dijete koje ni u kom slučaju ne bi smjeli vremenski ograničavati. Kako to objasniti našim prosvjetnim radnicima koji odmah počinju spominjati rokove i program itd. DAJTE LJUDI JAVITE SE. Puno toga možemo pokrenuti ako krenemo koordinirano u nekakvu akciju da pomognemo našoj djeci. Ovako ništa; za neke stvari su "zdravi" a opet za druge "totalno autistični ili neznam što sve ne" Oprostite na "vikanju" velikim slovima ali imam osjećaj da ovo niko ne čita a žarko želim pokrenuti stvari s mrtve točke. Pozdrav svima
    Nemam dijete sa sličnim problemima ali šaljem podršku tebi vale i svim roditeljima koji nastoje uključiti dijete u odgojno obrazovne skupine i pri tome se susreću sa nesenzibiliziranim i ne educiranim djelatnicima u školama!
    Inače radim u znanosti - područje obitelji djece s teškoćama u RH i znam i vjerujem da smo još daleko od pune senzibilizacije i razumijevanja okoline.

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj vale prvotno napisa Vidi poruku
    Molim sve roditelje djece s dijagnozom usporen razvoj govora ili disfazija da mi pomognu skupiti što više informacija o tome kako su djeca primljena u redovne škole;na kakve probleme nailaze;kako napreduju i sl. Čini mi se da bi za našu djecu bilo jako dobro kada bi se mi udružili u nekakvu udrugu i na taj način bi bili i glasniji i brojniji pa samim tim i jači. Ne znam kako vi ali ja sam imala svakakvih problema. Npr. učiteljica inzistira da moj sin pismeno odgovara na pitanja. To je za njega nemoguća misija ukoliko mu bilo što u tom trenutku razbije koncentraciju. Odgovor na to isto pitanje zna usmeno bez problema. Zna on to i napisati ali npr. danas mu je učiteljica u bilježnicu napisala da je to pisao 90 min. Kakve to veze ima- to je dijete koje ni u kom slučaju ne bi smjeli vremenski ograničavati. Kako to objasniti našim prosvjetnim radnicima koji odmah počinju spominjati rokove i program itd. DAJTE LJUDI JAVITE SE. Puno toga možemo pokrenuti ako krenemo koordinirano u nekakvu akciju da pomognemo našoj djeci. Ovako ništa; za neke stvari su "zdravi" a opet za druge "totalno autistični ili neznam što sve ne" Oprostite na "vikanju" velikim slovima ali imam osjećaj da ovo niko ne čita a žarko želim pokrenuti stvari s mrtve točke. Pozdrav svima
    Čuj, koliko je meni poznato, takve udruge već postoje. Obzirom na dijagnozu, vjerojatno bi vama najbolje odgovarala udruga Idem (ali to je samo moja procjena). Koliko su aktivni, ne znam, ali vidi ovdje (imaju vrlo korisnih materijala na svojoj web stranici): http://www.idem.hr/

    Preko te udruge djeca kojima to treba mogu dobiti osobne asistente i drugo... Nisam ih nikada kontaktirala, jer mi nije trebalo (moj stariji sin imao je odličnu i educiranu učiteljicu u prva četiri razreda, pa mi jednostavno nije trebalo).

    Što se tiče problema s učiteljicom, udruga može pomoći, ali to je na "dugačkom štapu". Moraš djelovati na dva fronta, pa gdje uspiješ prije... Kontaktiraj udrugu, ali nemoj čekati da samo oni nešto poduzmu, nego svom djetetu ODMAH ishodi papire na koje po dijagnozi ima pravo. Žalosno je da ti škola sama nije predložila tako nešto. Mi nismo s tim imali nikakvih problema jer je dijete već bilo u terapiji zbog (između ostalog) zakašnjelog razvoja govora i još koječega. Moj stariji ima od prvog razreda osnovne individualizaciju, tj. rješenje o odgovarajućem obliku školovanja. Moje dijete je jako daleko od svojih početnih smetnji (sad je u petom razredu, odlikaš) ali i dalje se primjenjuje to rješenje.

    Da bi se ishodilo rješenje o primjerenom obliku školovanja, škola u dogovoru sa školskim liječnikom (na temelju papira koje roditelji dostave učitelju ili stručnoj službi ili samo na temelju svog zapažanja da dijete ima problem) zatraži mišljenje. Ako želiš, pogledat ću u papire i točno napisati kako to ide da ne lupam napamet...

    Uglavnom, kad dijete dobije takav papir u kojem PIŠE DA GA SE NE SMIJE PISMENO ISPITIVATI jer dijete ima te-i-te teškoće, učitelj je dužan to primjenjivati. Nažalost, jako veliki broj učitelja nema odgovarajuću edukaciju, čak ni minimalnu. Jednostavno ne znaju što s takvim djetetom. Roditelji tada moraju sami učiniti sve što se može da dijete dobije odgovarajući pristup.

    Ima i drugih udruga: udruga Puž, udruga Buđenje, udruga Sudamja.... svaka ima svoje posebnosti. Ima i onaj dira forum (za djecu iz spektra i s disharmoničnim razvojem), pa forum Hrvatske udruge za disleksiju... ima toga. Ovo pišem iz glave, bez provjere, i zahvalna sam na činjenici da je moje starije dijete u školi prošlo glatko. Jedino što mi se čini bitnim je ne ostaviti na cjedilu svoje dijete, kako god bilo...

    Eto, nadam se da je ovaj predugačak post bio od koristi i sretno!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    58

    Početno

    Iako četkanje djeluje kao zanimljiva i jednostavna metoda može biti vrlo kontraproduktivno pogotov kada se primjenjuje na djeci koja su taktilno hiperreagibilna a da to još ni ne znate. Mame ja vas molim da ne isprobavate sve što vidite na youtube jer svako dijete je drugačije pa čak i oni pod istim dijagnozama mogu imati sasvim drugačije simptome i odgovore. Taktila stimulacija može potaknuti govor ali samo ako je tako procijenjeno za određeno dijete. Molim vas da se javite stručnjacima. kada već govorimo o senzoričkoj integraciji , terapiju i porcijenu možete obaviti na Goljaku i centru Silver U Zagrebu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •