Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: koliko "masno" mlijeko piju?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno koliko "masno" mlijeko piju?

    nailazim na razlicite podatke, pa vas molim vasa misljenja i iskustva.

    je li bolje dati djetetu punomasno (3,6% mm) ili sto-manje-masno (0.9%mm)?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    I ja sam čitala da djeca mogu piti nemasno već s 2 godine, a negdje drugdje da bi trebala piti punomasno mlijeko barem do 5. godine.
    I tako je Grga par mjeseci pio nemasno mlijeko, a sada pije punomasno 3,2 do 3, 8% mm.
    Pretpostavljam da mliječna mast nije 'loša mast' , osim recimo za nas sa žučnim kamencima

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Pojma nemam sta je bolje. Meni je pedica rekla da obavezno pije punomasno (3,8% mm), al ja ipak preferiram kozije. Pojma nemam koliko %mm ono ima. A inace mlijeko slabo pije, mozda jednu casu dnevno :?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    hvala cure

    mi smo trenutno na niskomasnom, iako nikad nismo ni pili ono s preko 3, nesto % mm. popije 1/2 litre mlijeka dnevno, jede puno sira, jogurta, vrhnja...

    e, sad me zanima grijesimo li sto mu ne dajemo ono "konfortnije" (kako kaze moja nona)

  5. #5
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Možda griješim, ali koliko god mliječna industrija pričala da mlijeko s manjim postotkom mliječne masti ima sve ostale sastojke i u istim količinama kao punomasno, meni se čini da baš to nije tak. Nekak mi nema logike, da možeš izvući samo ono što hoćeš iz mlijeka a da ostalo ostane isto. Uostalom, jeste li i same probale ono mlijeko 0d 0,9%? Groznooo!!! ( A tek tzv. light sladoledi... ).
    Zato moja mala otkako je počela piti kravlje mlijeko pije punomasno, prvo ono od 3,6(ili 8)%, a sad pije ono od 3,2%.

  6. #6
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ne znam kak mi se zalomil smajlić umijesto brojke 8.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj Audrey prvotno napisa
    Možda griješim, ali koliko god mliječna industrija pričala da mlijeko s manjim postotkom mliječne masti ima sve ostale sastojke i u istim količinama kao punomasno, meni se čini da baš to nije tak. Nekak mi nema logike, da možeš izvući samo ono što hoćeš iz mlijeka a da ostalo ostane isto. Uostalom, jeste li i same probale ono mlijeko 0d 0,9%? Groznooo!!! ( A tek tzv. light sladoledi...
    ma dobro, to je sad stvar ukusa (ili mozda okusa). mi smo u potpunosti naviknuti na mlijeko 0.9 % mm. nije mi neukusno. dapace. ono s 3.vec-koliko mi je nekako pregusto, mulja mi se po ustima i nikako ga progutati... sladoled nisam probala pa ne bih mogla suditi...

    nego, ima li kakvo znanstveno istrazivanje vezano za masnocu? pa da ovo pitanje obradimo do kraja, nek se zna...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mi kad uzimamo mlijeko i jogurte, uzmemo ona klasicna, dakle tri zarez nesto . Meni je mlijeko sa niskim postotkom masnoce jako neukusno. Jogurt takodjer.

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Sad ću ti ja to lijeeepo obrazložiti - provjerena informacija.

    Dakle, budući da pri izgradnji staničnih membrana, i općenito u razvoju dječjeg organizma, moraju sudjelovati i masnoće, preporuča se da djeca piju punomasno mlijeko.
    Osim toga, vitamini A, D i E se apsorbiraju uz prisustvo masnoća pa nema velike koristi od tih vitamina iz mlijeka, ako je mlijeko obrano - onda, barem što se vitamina tiče, možeš piti i vodu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    stvarno si brza!

    nego, imas ti pecat uz tu tvrdnju..? salim se, naravno.

    zahvaljujem na informaciji, zapamtit cu i pocet malom uvaljivat malo vise masti u bocu. da ne ispadne da pije vodu s Krasexpressom...

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    "Vindija" proizvodi malo pakovanje (2,5dl) mlijeka sa 4,5% masnoće - klinci ga jako vole. Probaj!

  12. #12
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uzgred, mlijeko je prirodna emulzija. Emulzije imaju svojstvo apsorpcije masnoće i u mastima topivih supstanci. To je lako dokazati: u šalicu mlijeka stavi se žličica ulja, promiješa se i - nema ulja. Pokušaj s obranim mlijekom ne uspije :? HMMM čemu onda služi obrano mlijeko?

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    U obranom mlijeku ima jednaka količina kalcija kao i u neobranom - valjda tomu služi.

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    AAA TOOO! OK, Kinezi (kojima je odgojem usađeno gađenje prema mlijeku) umjesto mlijeka tamane svinjska rebarca i tvrdi se da im je to izvor kalcija.

    Koliko ono ima masnoće u svinjskim rebarcima?

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ne znam za rebarca (ja ih volim i suha i sirova pa pečena), ali o nužnosti punomasnog mlijeka u prehrani djece piše i ovdje:

    http://www.vjesnik.hr/pdf/2004%5C04%5C25%5C25A25.PDF

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Davore, Kinezi zapravo uopce ne postoje.
    To je sve urota protivnika mlijecne industrije.
    Jer kako bi uopce mopgli postojati kad ne piju mlijeko?
    Mislim, dosad bi svi umrli od najgore osteoporoze ever

  17. #17
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Upravo tako. Mlijeko je emulzija. U mlijeku se nalaze hranjive tvari - pa što. Hranjivih tvari očito ima i drugdje, ali emulzija baš i ne. Ako mlijeko nije emulzija (obrano, 0,1%, 0,001%...) to onda jednostavno nije mlijeko.
    Kad to svojstvo majci Prirodi ne bi zbog nečega bilo važno, mlijeko niti ne bi bilo u vidu emulzije. Zapravo je prilično komplicirano raspršiti masnoću u emulziju - čemu uopće trud ako to nije zbog nečega važno?

    Ah da, i žumance jaja isto je emulzija, a i svrha mu je ista.

    Čemu onda uopće služi mlijeko bez masnoće?

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Davore, koga ti to...
    Za preventivu osteoporoze je važan kalcij, a u obranom mlijeku ga ima jednako kao i u neobranom.
    Ili ja tebe ne razumijem?!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    ja sam se izgubila kad su prvi put spomenuti Kinezi.

    i svinje.

  20. #20
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ajd idem biti eksplicitan
    Mlijeko je emulzija, a to je rijetko svojstvo u prirodi i nije ga baš lako postići.
    Hranjive tvari poput kalcija nalaze se svugdje oko nas, recimo u sezamu.
    Kinezi većinom izbjegavaju mlijeko u prehrani i ne pate od osteoporoze (ali zato puno više od svih ostalih naroda pate od gastritisa).

    Sumarum: za malu djecu je mlijeko važno, čak i Kineskinje doje svoju djecu.
    Veliki Kinezi papaju svinjske kosti, ne pate od osteoporoze (nego od gastritisa) i ne piju mlijeko

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Sumarum: ako djeca ne piju mlijeko, neka jedu svinjska rebarca. Ili barem grickaju sjemenke sezama.
    Od gastritisa će ionako oboljeti, netko prije, netko kasnije. Bez obzira na položaj očiju!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    dakle, da zakljucimo: sretan je kinez koji se bavi svinjogojstvom!

  23. #23
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    A žena iz, u najmanju ruku, pekarske obitelji!

  24. #24
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A ne, sretan je onaj koji uzgaja ruže:

    ...ako hoćeš biti sretan jedan dan - napij se
    ako hoćeš biti sretan tjedan dana - oženi se...
    ... ako hoćeš biti sretan cijeli život - uzgajaj ruže

    (pajceki su valjda negdje između ženidbe i uzgoja ruža )

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    tzc...tzc...tzc... vas dvoje... unistili ste mi savrseno ozbiljan topic...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Najsretniji bi Kinez bio onaj koji bi uspio napraviti emulziju od svinjskih rebarca, tako da ni mali kinezi ne moraju piti mlijeko.

  27. #27
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Kinezi ne pate od osteoporoze, ali pate od gastritisa. Netko misli da je mlijeko važno, netko da nije. Netko puši cijeli život i doživi 95-tu, a netko nikad ne zapali, a umre od srca u 35-oj. Ništa u ljudskom tjelu ne uzrokuje nešto na izravan način, sve je povezano i sve je uvjetovano sa milijun drugih stvari.
    U svakom slučaju, ako se dijetetu daje mlijeko treba biti punomasno odnosno 3,8%, apricot je već objasnila razloge.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •